https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisekn-elfmark-proc-si-mzp-nenechalo-poradit-od-vlastniho-poradniho-organu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

František Elfmark: Proč si MŽP nenechalo poradit od vlastního poradního orgánu?

11.6.2020
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zákony oběhového balíčku z dílny MŽP čelí časté kritice, že neobsahují nástroje na podporu skutečné recyklace a že nesměřují ke splnění recyklačních cílů nastavených EU. První otázka, která mnohé v této souvislosti napadne, je, zda tyto aspekty nových zákonů MŽP při jejich tvorbě dostatečně řešilo s povolanými osobami, s odborníky, kteří se tématu odpadů a recyklace věnují.
 

Povolaným poradním orgánem, který by tato témata měl řešit, je i podle samotného předsedy naší vlády tzv. Rada pro odpadové hospodářství. Tato rada vznikla v roce 2005 za účelem koordinace plánování odpadového hospodářství na národní úrovni a je v ní 33 osob, od zástupců ministerstev, senátu a poslanecké sněmovny, přes zástupce státních organizací jako je CENIA nebo SFŽP, zástupce odborových svazů a svazů samospráv, až po zástupce univerzit, zpracovatelských svazů a Asociace odpadového hospodářství. Tedy průřez celým spektrem zainteresovaných subjektů. Je s podivem, že tento orgán tedy při přípravě odpadových zákonů neřešil a do zákonů neprosazoval to, co mnozí z jeho členů nyní tvrdí, že v zákonech chybí.

Podíváme-li se však na činnost Rady blíže, zjistíme zarážející skutečnost. Rada totiž za posledních 5 let byla svolána pouze 2 krát, a to v roce 2015 a potom až v říjnu roku 2019! Ve stěžejním období, kdy byly Ministerstvem životního prostředí tvořeny samotné zákony, tak Rada nezasedala ani jednou a nemohla tak plnit svou poradní a koordinační funkci.

Možná MŽP připadalo, že jediné zasedání v roce 2015 (v roce 2019 již byly návrhy zákonů hotové a zasedání mělo charakter spíše informativní) je dostačující, avšak když se podíváme na konečnou podobu zákonů oběhového balíčku, nabízí se otázka, zda MŽP nemělo využívat poradních orgánů ve větší míře.

Napadne-li nás, zda je Rada odpadového hospodářství skutečně orgánem, který měl vznik nových zákonů řešit, tak kromě celkové koordinace plánování odpadového hospodářství na národní úrovni má v působnosti také projednávání opatření na plnění a aktualizaci Plánu odpadového hospodářství České republiky. A v Plánu odpadového hospodářství se řeší samozřejmě také jeho soulad s legislativou EU a plnění evropských cílů, a právě evropská legislativa a cíle, které obsahuje, jsou hlavním důvodem celé novelizace oběhového balíčku. Proto také souběžně s tvorbou zákonů měla probíhat aktualizace Plánu.

Při vzniku Rady pro odpadové hospodářství bylo ustanoveno, že jednání Rady OH svolává její předseda podle potřeby, minimálně však dvakrát ročně. To se však v posledních pěti letech nedělo.

Je tak s podivem, že návrh poslankyně Krutákové (STAN) na vznik vládou zřízené odborné poradní skupiny, která by fungovala do června a která by měla za úkol navrhovat úpravy oběhového balíčku právě za tím účelem, aby se do balíčku lépe promítla podpora recyklace, byl premiérem odmítnut. Pan premiér odmítnutí odůvodnil tím, že již existuje řada “plnohodnotně fungujících struktur”, které tato témata řeší, jmenovitě zejména Rada pro odpadové hospodářství.


reklama

 
foto - Elfmark František
František Elfmark
Autor je pirátským poslancem PSP ČR za Zlínský kraj a místopředseda Pirátů ve Zlínském kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

11.6.2020 05:31
Asi by to chtělo tuto problematiku odebrat z gesce ministerstva životního prostředí a předat ministerstvu průmyslu, protože to by asi bylo s to vypracovat funkční postup. Ten by se ovšem zcela jistě nelíbil zeleným.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 07:31 Reaguje na Jan Šimůnek
Nejlepší by bylo celou záležitiost předat do Kremlu, tam mají ty správné odborníky (třeba z Norilsku). Stejně si to časem ovčané vynutí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.6.2020 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Havarii v Norilsku neodpovídá Kreml, ale soukromý majitel firmy, která únik ropy a minerálního oleje se snažila utajit. Soukromý majitel, demokraticky smýšlejíci kapitalista.
Odpovědět
Anyr

Anyr

11.6.2020 12:48 Reaguje na Jiří Daneš
Přeji brzký odchod ze světa komunistům - a pryč s Ruskem a jeho pravěkým, totalitním dědictvím. ;)
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:33 Reaguje na Anyr
Komunismus je dílem Karla Marxe, kterému v Německu odhalili pomník, dodaný totalitním čínským režimem, za rituálních tanců ožralů z EK.

Zdrojem komunismu je Německo, ne Rusko. To si ten komunismus jen vyžralo, a dost strašlivým způsobem. Jistě tam najdete ještě zbytky jakéhosi stockholmského syndromu, ale to je tak asi vše. Pokud k nám komunismus nebo něco podobného přijde znova, přijde to z Rajchu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.6.2020 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Za havarii v Norilsku neodpovídá Kreml, ale soukromý majitel firmy, která únik ropy a minerálního oleje se snažila utajit. Soukromý majitel, demokraticky smýšlejíci kapitalista.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 12:30 Reaguje na Jiří Daneš
V Rusku je systém v principu feudální, tj. každý "soukromý majitel" musí políbit prsten v Kremlu a stává se oligarchou, tj. vazalem Cara Ruského (dnes zrovna Putinův).
To, že to dopizdili oni a ne Putin, to vím taky. Ale ruský bordel je jejich národní sport číslo jedna.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.6.2020 14:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Byl jste už někdy v Rusku, že toho tolik víte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 14:47 Reaguje na Jiří Daneš
Do Ruska jsem za komára jezdil celkem často na stavby i na hory, měl jsem v Petrohradu dobré kamarády.
Jak bolšán padl, už jsem tam nebyl (jen na Ukrajině).
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.6.2020 17:01 Reaguje na Pavel Hanzl
V podstatě souhlas, jenže když se podíváte na Ukrajinu, tak tam je to ještě mnohem horší (a podrobnosti upřesní Ukrajinci do tuzemska jezdící za prací).

Prostě, Rusko má nulové demokratické tradice. Jediného osvíceného cara (jakž takž, formátu asi Franze Josefa I) zavraždili marxističtí revolucionáři, "buržoasně demokratická" vláda přežila necelý rok a pak tam měli totalitu, proti níž byl ještě zlatý i ten bigot Mikuláš II).
Putin se v rámci možností chová jako osvícený monarcha (jistěže ve státě s reálnými demokratickými tradicemi by byla jeho vláda čistá tragédie) a vydrží-li jeho režim dostatečně dlouho, tak potom bude reálně možná jakási demokratizace státu a společnosti, byť asi nanejvýš na úrovni poválečného Západního Německa, rozhodně ne třeba naší První republiky. Pokud se to nepovede, tak tam vyrostou další generace po krk v totalitní kejdě. Čímž "nepovede" myslím i úspěšné snahy (s podporou EU, o jejíž dobré vůli v tomto kontextu lze s úspěchem pochybovat) o nějakou "demokratizaci v situaci, kdy na to společnost není připravená a v podstatě "chybí demokraté" (konec konců, EU dostala k moci islamistickou totalitu v Turecku a podílela se i na současné tragédii Libye). Na druhé straně jsem toho názoru, že pokud by se někdo jako Putin dostal k moci v Německu, tak by asi nedošlo k průšvihu jménem Hitler.
Odpovědět
MG

Milan G

11.6.2020 13:43 Reaguje na Pavel Hanzl
To je samozřejmě špatná rada. Mělo by to znít takto: p.Elfmark jděte žalovat do Brusele, zkušenosti s tím už máte. Když byste náhodou nevěděl jak, o čemž pochybuji, zeptejte se p. Kolaji on už ví co a jak, pokud se jedná o udávání na ČR potažmo její obyvatele má zkušenost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.6.2020 07:19
No když ono je skládkování velký business, například AVE se s tím vůbec nemazlí a vyloženě na tomto poškozování nás všech rýžuje.... a státu se to tak líbí....

Je jen otázka kdo přišel za Brabcem, aby hodil do připravované legislativy vidle a kolik za to Brabec dostal...

Odpovědět

Jan Šimůnek

11.6.2020 16:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Uvědomte si, že skládka je velké ohnisko množení hmyzu, na který jsou pak napojeni hmyzožravci všech možných druhů, od rejsků až po vlaštovky. To samé byly i kožešinové farmy. Zelení dělají vše pro to, aby v naší přírodě hmyz dočista vymřel a s ním všechny hmyzožravé druhy. Ale pak chodí, i sem, na Ekolist, kvílet jak sbor vysloužilých sexuálních pracovnic, jak těchto živočichů ubývá.
Takže, je mi líto, pereat ekologové, pereat EU (která je proti nám podporuje) a bude po problémech. Ekologických. Je to, samozřejmě, s trochou nadsázky, ale nemusela být ani moc velká.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

11.6.2020 11:13
Vy také za každým příspěvkem vidíte Kreml. Máte nějaký problém?
Odpovědět
Hu

Hunter

11.6.2020 11:32 Reaguje na Alena Lyskova
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 12:32 Reaguje na Alena Lyskova
https://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.6.2020 14:17 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak to souvisí se skládkováním odpadů? Jestli má BIS hídat, aby nám ani ruští špioni neskládkovali odpady, tak to tedy neuhlídali ani ty české starosty a nezávislé, co pohazují pytle s odpady kolem silnic, polních a lesních cest.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2020 07:41 Reaguje na Jiří Daneš
Ta promořenost je hlavním důvodem naší tragické cesty do krize, která nemá světlo na konci tunelu.
Od ní se odvíjí až neskutečně nekompetentní vedení státu, náš propad do bezvýznamnosti a časem asi opuštění EU a pád pod despotickou východní diktaturu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 07:51 Reaguje na Pavel Hanzl
"časem asi opuštění EU"
Snílku! Odchod z EU si budeme muset vybojovat, a to nejspíš daleko krvavěji než odchod z "tábora míru a socialismu". EU na nás naprosto neskutečným způsobem vydělává, a bude se zuřivě bránit, aby o ten výdělek přišla.
Druhá věc je, že se EU nejspíš politicky a mocensky zhroutí (v principu jiná možnost konce jejího směrování reálně neexistuje), ale čím déle v ní budeme, tím více nás členství v ní poškodí.

A ještě byste měl vysvětlit rozdíl mezi despotickou západní diktaturou, která zde zřetelně nastupuje, a despotickou východní diktaturou, která je vaše fikce.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

12.6.2020 08:28 Reaguje na Jan Šimůnek
Bože zase ty vaše bludy. Vaše bláboly mi připomínají ty omezence na fb stránkách SPD, Trikolóry, atd. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 12:29 Reaguje na Petr Eliáš
Co z toho konkrétně jsou bludy a jaké pro to máte důkazy (mimo hlášek z politického školení mužstva)?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist