Helena Erbanová: Co kdyby naše bydlení představovalo řešení klimatické krize?
Náš uhlíkový rozpočet pro docílení zachování oteplování planety pod 1,5 °C je již z 90 % vyčerpaný. To znamená, že máme všehovšudy deset let na to, abychom změnili kurz a docílili uhlíkové neutrality. Zatímco velká část politiků i bohatých mecenášů věří v technologická řešení, čas těmto plánům nehraje do karet. Je zde ale jeden sektor s obrovským, možná trochu přehlíženým potenciálem, kde jsou technická řešení již nyní k dispozici a především jsou ekonomicky realizovatelná. Ano, emise ve stavebnictví by klidně mohl být název té nejúčinnější ukolébavky na světě a předčítání tohoto textu dětem před spaním vám autorka vřele doporučuje. Oblast stavebnictví a existující zástavby přesto zasluhuje bližší zkoumání, protože nabízí nečekané možnosti na snížení emisí skleníkových plynů. Není to samozřejmě tak atraktivní téma jako lední medvědi, přesto by se možná právě naše domovy mohly stát symbolem klimatické krize – a jejího řešení.
Sektor stavebnictví v Evropě stojí za mnohem větší spotřebou energie než průmysl či doprava (má za následek až 50 % všech emisí skleníkových plynů, započítáme-li produkci konstrukčních materiálů) a na rozdíl od těchto dvou oblastí již známe způsoby, jak tuto energetickou spotřebu dostat na nulu. Mezi klíčová řešení patří opatření v energetické účinnosti, chytré technologie, decentralizovaná výroba a spotřeba energie a cirkularita, mající dopad na využití primárních materiálů a generaci odpadu. Co potřebujeme je kombinace vizionářských politických opatření a cílené investice. Nejde však jen o samotné snížení emisí. Přibližně 50 milionů evropských spotřebitelů má problémy dovolit si vytopit své domovy. Kromě snižování dopadů klimatické krize tak může naše aktivní ozelenění zástavby a stavebnictví pomoci s řešením bytové i energetické chudoby a nezaměstnanosti.
Zástavba je velmi specifická, protože na rozdíl od běžných spotřebitelských produktů má dlouhou životnost a tak lze předvídat, že přibližně dvě třetiny existujících budov tu budou i v roce 2050, což je rok, kdy bychom měli docílit klimatické neutrality. V současnosti je míra renovace existující zástavby přibližně 0,5-1 % za rok. I přesto je renovace pouze jednou stranou mince, která sice vede k navyšování energetické účinnosti a tedy ke snižování operačních emisí, na druhou stranu odvětví stavebnictví se potýká s opačným celosvětovým trendem a emise z produkce materiálů naopak narůstají. Stavebnictví je navíc pro Evropu poměrně klíčový ekonomický sektor generující zhruba 10 % HDP, 100 miliard euro ze zahraničního obchodu, dotýká se téměř 3 milionů firem, z nichž 90 % jsou malé a střední podniky, které zaměstnávají 20 milionů pracovníků. Environmentální dopady tohoto sektoru jsou však drtivé: kromě již zmíněné energetické intenzity produkuje 30 % CO2, konzumuje 50 % surovin, produkuje 33 % veškerého odpadu a využívá 33 % vody. Tato oblast je tak jedním ze žhavých kandidátů na přetavení v oběhové hospodářství, přičemž tento krok s sebou nese předpoklad vytvoření 6,5 milionů nových pracovních míst do roku 2030.
V centru debaty o cirkulární ekonomice stojí téma plýtvání. Rozumný, finančně gramotný spotřebitel se bude plýtvání vyhýbat jako čert kříži. Přesto podíváme-li se například na plýtvání jídlem, průměrně se 53 % veškerého plýtvání odehraje v našich domácnostech. I tak se ale tomuto tématu věnuje daleko větší pozornost než tématu plýtvání materiálem, který stejnou měrou přispívá k vyčerpávání našich planetárních zdrojů. Během příštích 100 let zmizí obrovské množství elementárních prvků. Slavná Mendělejevova tabulka se tak o dobrou třetinu ztenčí. Studenti chemie možná zajásají nad okrouhaným studijním materiálem, pro nás by ale tato informace měla být dalším vztyčeným varovným prstem. Jenomže o tématu se v mainstreamových zdrojích stěží dočteme, jednak proto, že jde o velmi komplexní téma, které je těžko uchopitelné na individuální spotřebitelské úrovni, jednak máme stále nedostatečný přístup k relevantním informacím. Je to ale jeden z důvodů, proč se čím dál tím víc skloňuje téma cirkulárního a uhlíkově neutrálního stavebnictví. Není to jednoduchá výzva: sektor je velmi fragmentovaný a obsahuje velké množství aktérů od producentů, dodavatelů, přepravců, developerů, investorů, architektů, designerů, stavařů, veřejné správy až po samotné uživatele. Jak oslovit jednoho každého z nich a motivovat ho k tomu, aby se zajímal o udržitelné stavby? A co to vlastně jsou ty udržitelné stavby?
I Evropská unie řadí stavebnictví k jednomu z nejdůležitějších pilířů klimatické akce nutné k dosažení našich závazků z Pařížské dohody a zmiňuje ho v několika klíčových legislativních dokumentech jako je Evropský právní rámec pro klima, Zelená dohoda pro Evropu a Nový akční plán pro oběhové hospodářství (trochu krkolomný český název cirkulární ekonomiky). Komise si navíc sama uvědomuje komplexnost úkolu před kterým stojí a tak hledá holistický přístup, jakým problematiku obsáhnout. Jedním zajímavým počinem je právě vznikající nástroj Level(s).
Jde o rámec, který má uchopit právě téma udržitelné stavby. Nabízí celému spektru aktérů, kteří figurují v životním cyklu stavby, jednotný jazyk a konsolidované informace, aby tomuto tématu rozuměli všichni stejným způsobem bez ohledu na profesní původ. Jde o informační nástroj, který vytváří sadu indikátorů udržitelnosti napříč celým životním cyklem stavby: jaká je její emisní intenzita, zda jsou využité materiály v souladu s cirkulární ekonomikou, jaká je spotřeba vody, zda podléhá normám zdraví a komfortu, zda je adaptabilní a odolná vůči klimatickým změnám a jaké jsou optimalizované výdaje. Rámec Level(s) vychází z cirkulárního modelu a má za cíl přispět ke snížení environmentálních dopadů budovy během celého jejího životního cyklu při zachování nízkých operačních výdajů, navýšené hodnoty nemovitosti, zajištění její adaptability na budoucí klimatické změny, využití recyklovaných materiálů a snížení využití primárních zdrojů.
Tento rámec byl vyvinut za široké spolupráce se zástupci průmyslu i veřejného sektoru, jimž bylo umožněno otestovat tento systém a vložit do něj svůj feedback (participanty testovací fáze byly například společnosti jako Skanska či Saint-Gobain). To samozřejmě přispělo i k transparentnosti a uživatelské přívětivosti tohoto rámce. Jeho největší přínosem je dozajista vytvoření jasné vize na to, co je to skutečně udržitelná budova a také překlenutí informační propasti mezi designérskou a investorskou úrovní. Ačkoliv si však Komise vymyslela i překrásný hashtag #BuildCircular, otázkou nadále zůstává, jak úspěšná bude v zapojení jednotlivých členských států do vytváření nové spotřebitelské kultury založené na zdravějších stavebních metodách. Level(s), který bude spuštěn během podzimu tohoto roku, je dobrovolný nástroj, dostupný všem z otevřeného zdroje.
Přečtěte si také |
Akademici: Města mají zásadní roli v ochraně klimatureklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (51)
Milan G
12.11.2020 01:01Jak dál k uhlíkově neutrálnímu stavebnictví? Nepoužívat směsi kde je cement. OK. Tvárnice slepíme k sobě, místo malty, použitím kobylinců namočených v dešťovce, co vy na to p. Erbanová? Místo betonových směsí, kde je také obsažen cement, použijeme mouku hladkou dvounulku smíchanou, jak jinak s dešťovkou. Výroba mouky tak nezatěžuje životní prostředí jako cement, no i když ten prach co vzniká, nevím.
Samozřejmě vám nezaručíme, že takhle postavený dům bude stát, ale dáme vám certifikát, že je to udržitelná stavba.
Upozorňuji, že celý text je zjednodušený a je to nadsázka a nedoporučuji nikomu takto stavět. Samotného by mně však vůbec nepřekvapilo, kdyby tohle začala komise eu vyžadovat jako normální stavební postup :-))))
Jaroslav Studnička
12.11.2020 08:57 Reaguje na Milan GDalším příkladem již fungujícího cirkulačního stavebnictví je využití energosádrovce z uhelných elektráren např. pro sádrokartonové desky. Hned vedle Počerad má fabriku Knauf. Na Slovensku např. je podobná fabrika u elektrárny Nováky.
Lukas B.
12.11.2020 09:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaLukas Spitzer
12.11.2020 11:02 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
12.11.2020 11:31 Reaguje na Lukas SpitzerViktor Šedivý
12.11.2020 14:57 Reaguje na Lukas Spitzer(A o to přeci jde, ne?)
Milan G
12.11.2020 12:59 Reaguje na Jaroslav StudničkaProtože jedna věc je jasná, to co tady napsala p. Erbanová je jen malá předzvěst co nás čeká ve stavebnictví pod gríndílem. A že se z toho všichni zblázníme to je víc než jisté. Stačí se podívat kam vedou ty nesmysly stran CO2 a oxidů při výrobě aut. Jednou přijdou s nesplnitelnými emisemi a výroba aut skončí, zůstanou jen elauta.
Emisní povolenky v energetice, jedna z největších sviňáren která existuje. My jsme tady jak kašpárkové, zasedá uhelná komise a dohadujou se o termínech, to je jen divadlo pro lidi. Až uměle vylítne cena emisních povolenek tak uhelné elektrárny skončí samy, bez ohledu na nějaký termín, jednoduše nebudou mít šanci. A těch podrazů je daleko, daleko víc.
Jaroslav Studnička
12.11.2020 13:20 Reaguje na Milan GJiří Daneš
12.11.2020 20:15 Reaguje na Milan GViktor Šedivý
12.11.2020 01:03Lukáš Kašpárek
12.11.2020 07:10U moci jsou teď megapoškozovatelé životního prostředí a zájem našeho státu je dnes těmito lidmi směřován k jejich osobnímu prospěchu a na obyvatele už nezbývají ani peníze, ani chuť něco řešit.... ubohá to země....
Jan Šimůnek
12.11.2020 08:30 Reaguje na Lukáš KašpárekPetr Eliáš
12.11.2020 09:19 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
12.11.2020 23:06 Reaguje na Petr EliášJan Šimůnek
13.11.2020 08:14 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
13.11.2020 08:15 Reaguje na Viktor ŠedivýJaroslav Studnička
12.11.2020 09:00 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Svoboda
12.11.2020 14:35 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
12.11.2020 08:29Do stavění se u nás nikdo nehrne, protože Brusel nařídil povinné "ekostavby", tedy šíleně drahé, přeizolované a nevětratelné haluzny, v nichž bují plísně a další škodlivé mikroorganismy. Každý potenciální stavebník si raději počká, až se ta bruselská žumpa propadne do pekel horoucích a budou se opět moci stavět normální domy.
Petr Eliáš
12.11.2020 09:28 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.11.2020 12:24 Reaguje na Petr EliášMilan G
12.11.2020 12:46 Reaguje na Petr EliášGalipoli Petr
20.11.2020 12:20 Reaguje na Petr EliášTomas Peltan
12.11.2020 11:51 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.11.2020 12:27 Reaguje na Tomas PeltanTomas Peltan
12.11.2020 11:56 Reaguje naŽe "cirkulární budování" fungovalo v minulosti naprosto běžně, je samozřejmé. Když musíte vystačit s málem, tak holt dlažba je připravena tak, že se po oježdění z jedné strany prostě otočí (protože dovézt kámen stojí praktick stejně jako ho nalámat a otesat - historické záznamy z Prahy 18./19. století), románské kvádříky z bouraných domů se použijí na sklepy levnějších činžáků...
Jen dneska bourá jedna parta (která dostane zaplaceno jen za bourání a odvoz na skládku), staví jiná parta - a práce je neuvěřitelně drahá.
Tomas Peltan
12.11.2020 20:39 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan G
12.11.2020 12:44 Reaguje na Tomas PeltanFaktem je, že nás nemusí nikdo poučovat o cirkulárním stavebnictvím. Těch 40 let komunismu nás celkem dost vyškolilo a jak správně píše ig novou cihlu jste nekoupil, takže se sháněly z bouraček a oklepávalo se, používali se zpětně trámy, krokve, stavební řezivo atd. Ale dnes? Chápu, že to někdo dělá, ale důvod není protože ten stavební materiál nesehnal.
V čem máte pravdu je, že ta práce je někdy až nesmyslně drahá, ale stavebníků je dost takže stačí pořádně vybírat.
Jan Šimůnek
13.11.2020 08:20 Reaguje na Milan GJiří Svoboda
12.11.2020 14:41 Reaguje na Tomas PeltanViktor Šedivý
12.11.2020 23:12 Reaguje na Jiří SvobodaNo třeba by vám někdo mohl nařídit, že půl materiálu na stavbu musíte mít z bouračky, přestože pak bude stavba pracnější, energeticky náročnější, prostě dražší.
A co uděláte?
Zatnete zuby a budete blbnout s recyklátem a starými cihlami, protože jinak by nebyla kolaudace.
Jiří Svoboda
13.11.2020 09:38 Reaguje na Viktor ŠedivýSvatá Prostoto
12.11.2020 15:38 Reaguje naTo je sbírka prázdných frází že by staré dobré RP zbledlo závistí.
Milan G
12.11.2020 20:43 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
13.11.2020 13:37 Reaguje na Milan GKomu čest, tomu čest ... vyprodukovat exkrement zvládne kdejaký trouba, ale takhle hezky jej zabalit do mašliček, to už chce talent a upřímné zaujetí.
Milan G
13.11.2020 14:49 Reaguje na Svatá ProstotoAle aby nás to nemrzelo :-)))
Viktor Šedivý
12.11.2020 15:11Máme začít stavět zemljanky? Nebo o nic nejde, pojedeme stále stejně dál, jen si připlatíme krvavou daň? Anebo je to příprava na nějakou hru na recyklaci, kdy se bude předstírat úspora při výrobě z odpadu?
Jirka Černý
12.11.2020 17:18Jiří Daneš
12.11.2020 20:14Ondřej Dočkal
12.11.2020 21:32snažil jsem se ve vašem textu usilovně objevit něco konkrétního, něco, co by mi rozšířilo obzory, v materiálech, technologiích,... Nenašel jsem ale nic kromě prázdných frází ve stylu "musíme dělat tak, aby to bylo dobře".
Jaké je poselství vašeho článku?
To, že - cituji:
Během příštích 100 let zmizí obrovské množství elementárních prvků. Slavná Mendělejevova tabulka se tak o dobrou třetinu ztenčí.
opravdu? A kam se ty prvky z Mendělejevovy tabulky podějou?
Jsem fanoušek nových, úsporných technologií. Jsem fanoušek ochrany přírody - je to i má práce. Mám vážné obavy o naši krajinu, její vodní režim, udržitelnost našeho hospodaření v krajině, apod. Pokud to máte stejně, a chcete k řešení těchto problémů nějak přispět, prosím, zamyslete se nad stylem svého projevu.
Ono se o problémech velmi krásně mluví v obecné rovině, horší je to v rovině konkrétní - která jediná je schopná problém někam posunout.
Konkrétní úroveň hovoru totiž vyžaduje konkrétní znalosti. Zde konkrétní znalosti stavebnictví. Máte je? POkud ano, ukažte to. Pokud ne, prosím, nechejte to raději druhým.
Milan G
12.11.2020 23:44 Reaguje na Ondřej DočkalTady se jedná o speciální symbiotický vztah, za povšimnutí určitě stojí jak p. Erbanová mluví o Komisi tak něžně jako v třeba zde...Ačkoliv si však Komise vymyslela i překrásný hashtag #BuildCircular...no není to rajcovní :-)))
Ondřej Dočkal
13.11.2020 00:42 Reaguje na Milan Gale třeba je to naopak - co my víme.. není to fanoušek EK, a tak dělá vše proto, aby ji lidem zprotivila... :)
Jiří Svoboda
13.11.2020 09:49Již chápu Řeky a podobné, sice akceptují právní nesmysly z Bruseli, ale že by je dodržovaly, no to ani náhodou. Je to blbé, ale jinak to asi nejde.
Svatá Prostoto
13.11.2020 13:41 Reaguje naOtázkou je, co přijde až ta slavná EU prostě lehne komplet, bo možné scénáře moc radostné nejsou.
Jiří Svoboda
15.11.2020 14:12 Reaguje na Svatá ProstotoSoučasné stavební trendy jsou opravdu zoufalé, lidé se stávají (snad i dobrolně) otroky svých obydlí.