https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hnuti-duha-a-zeleny-kruh-programove-prohlaseni-vlady-potvrzuje-enviromentalni-sliby.pohlidame-je
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí DUHA a Zelený kruh: Programové prohlášení vlády potvrzuje enviromentální sliby. Pohlídáme je

7.1.2022
Vláda Petra Fialy schvaluje programové prohlášení vlády.
Vláda Petra Fialy schvaluje programové prohlášení vlády.
Foto | Macciani / Vlada.cz
Experti a expertky Hnutí DUHA a Zeleného kruhu vyhodnotili body k životnímu prostředí, péči o půdu, zemědělství, ochraně klimatu a modernizaci energetiky ve zveřejněném Programovém prohlášení vlády ČR a porovnali závazky se sliby, které strany daly voličům před volbami.
 
Celkově strany vládní koalice ponechaly v programovém prohlášení ekologické sliby z předvolebních programů volebních koalic v 8 případech ze 14 hodnocených oblastí. Z toho v sedmi případech jde o konkrétní pozitivní řešení a v jednom případě jen obecné. V pěti případech je programové prohlášení slabší než program Pirátů a STAN. Samostatnou kategorií je jaderná energetika, kde byla již koaliční smlouva více projaderná než předvolební programy a programové prohlášení ještě výrazně přitvrzuje.

Celkově v programovém prohlášení došlo oproti koaliční smlouvě ke konkretizaci závazků v 5 případech (ovzduší, půda a zemědělství, konec uhlí, úspory energie a účast veřejnosti). V 6 případech je programové prohlášení stejné jako koaliční smlouva. Ve třech případech jde o posun k horšímu (drobný v případě obnovitelných zdrojů a výrazný v případě dopravy a jaderné energetiky).

Ze 14 hodnocených oblastí má vláda celkem pět, kde předkládá konkrétní komplexní pozitivní plán - jedná se o ozdravení českých lesů, chráněná území a druhy, zadržování vody v krajině, půdu a zemědělství a odklon od uhlí. Ve třech dalších oblastech (ovzduší, odpady a obnovitelné zdroje) má vláda konkrétní pozitivní závazky, ale chybí komplexní strategie a důležité detaily k řešením.

Ve čtyřech oblastech (energetické úspory, těžba surovin, účast veřejnosti a celková klimatická politika) zůstává vláda na úrovni obecných deklarací bez důležitých řešení.

V jednom případě (jaderná energetika) hodnotíme závazek z programového prohlášení jako vyloženě negativní, když bez dalších podmínek podporuje výstavbu jaderného bloku v Dukovanech. Přitom Piráti a STAN slibovali, že na základě zevrubné analýzy zváží ekonomickou a bezpečnostní výhodnost rozvoje jaderných elektráren. Nově mluví vláda (bez požadavku na ekonomické vyhodnocení) i o novém bloku v Temelíně a také o tom, že chce postavit jádro na úroveň jiných nízkouhlíkových zdrojů.

Vybrané oblasti hodnocení

● Zdravé lesy: Programové prohlášení, stejně jako koaliční smlouva a jako programy SPOLU a PirSTAN, uvádí konkrétní řešení pro ozdravení lesů, zejména přirozenou obnovu lesů v přírodě blízké skladbě a změnu hlavního zaměření státních lesů z produkce dřeva na ochranu půdy a rekreaci.

● Půda a zemědělství: Ambiciózní předvolební plány pro půdu a zemědělství, které se do koaliční smlouvy propsaly jen částečně, byly v programovém prohlášení zčásti doplněny. Byl doplněn závazek, že při rozvoji ekologického zemědělství bude kladen důraz na ornou půdu (v tuto chvíli máme většinu ekologického zemědělství na loukách a pastvinách, efekt snižování environmentální zátěže je tak omezený). Programové prohlášení také vrací do textu explicitní závazek ke snížení (nad)užívání pesticidů, který programy obou koalic obsahovaly. Jasná není podpora výzkumu a poradenství v ekologickém zemědělství. Velkou výzvou pro vládu je však v současnosti probíhající revize dotací ze Společné zemědělské politiky a jejich podmínek, které jsou zásadní pro zajištění krajiny adaptované na klimatickou změnu a chránící biodiverzitu, nebo podpora výzkumu a poradenství v ekologickém zemědělství. Bez vhodné úpravy návrhu z pera minulé vlády své cíle v Programovém prohlášení nesplní.

● Odklon od uhlí: Programové prohlášení dává jasný horizont příprav na odklon od uhlí: “Budeme vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033.” To je důležité zpřesnění oproti koaliční smlouvě, která stanovila, že to má být “dříve než v roce 2038”.

● Obnovitelné zdroje energie: Ekologické organizace kritizují, že programové prohlášení vlády neobsahuje (na rozdíl od koaliční smlouvy) závazek, že vláda podpoří využití potenciálu OZE, což je nutná podmínka pro úspěšnou transformaci energetiky. Naopak slibné je zpřesnění slibu z koaliční smlouvy, že nový energetický zákon, který má odstranit bariéry pro sdílení obnovitelné elektřiny v rámci komunit a obcí a zapojení občanů i samospráv do energetiky, bude předložen již tento rok. Aby však došlo k potřebnému rozvoji obnovitelných zdrojů, musí vláda také říct, jaké výroby čistých zdrojů chce dosáhnout, efektivně využít desítky miliard z EU fondů a spustit i provozní podporu pro větrné a solární elektrárny (kterou v programu slibovala koalice SPOLU, ale v programu vlády se zatím neobjevila).

“Vláda slibuje řešení většiny ekologických problémů a výzev a většinou i předkládá konkrétní opatření. Nyní však půjde o to, aby svoje závazky naplnila. Potřebujeme rychle začít vracet život do naší krajiny, zdravé a odolné lesy i moderní energetiku připravenou na konec uhlí a rozvoj obnovitelných zdrojů. Ekologické organizace budou plnění závazků vlády nadále hlídat a potřebné změny i prosazovat,” říká za Hnutí DUHA Jiří Koželouh.


reklama

 
Hnutí DUHA a Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

7.1.2022 17:42
Musí dojít ke změně legislativy.Členové ekologických,neziskových organizaci musí získat stejný status,pravomoci a výzbroj jako PČR.Tito mladí,vzdělaní,inteligentní lidé tvořící elitu našeho národa jsou velmi často při svých kontrolach v krajině,přírodě,lesích,polích,CHKO ohrožení na zdraví a životě.V české krajině se pohybují jak extremistické bandy tak osamělí škudci.Tyto osoby se rekrutují z řad lesníku,zemědělcu,rybařu,dřevorubcu,myslivcu a vodohospodařu.Zvlašt nebezpečnou organizovanou skupinou jsou myslivci,kteří se pohybují v ozbrojených tlupách.Proto musí být ochranáři kvalitně výzbrojeni,aby v případném ozbrojeném střtu zvítězili.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.1.2022 18:13 Reaguje na karel krasensky
Ještě jim to doporučujte a oni se toho chytnou.
A za státní peníze !
Odpovědět
DA

DAG

7.1.2022 17:52
Hlídejte, ale aby si pak nepohlídali vaše dotace.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.1.2022 18:14 Reaguje na DAG
Dotace těm zelenejm, by měly být i pod veřejnou kontrolou !
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

7.1.2022 19:16
Kde já jsem to jenom četl??? Ekologisti jako správní levičáci se řídí Leninovým: čím hůře, tím lépe .Pouze v nejzdevastovanější přírodě zvítězí ekologická revoluce. Petrův Zdar
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

7.1.2022 22:13
Protijaderným aktivistům bych z eráru nedal ani korunu. Mohli jsme mít JETE se čtyřmi reaktory a bylo by nám rozhodně lépe.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.1.2022 12:01
Nechval dne před večerem. Plán ještě neznamená jeho splnění a za jakou cenu. A taky starého psa novým kouskům nenaučíš. Omezovat kohokoliv může
narazit na "svobodu" podnikání a posoudí to soud podle ústavy a nikoliv
podle programového prohlášení vlády. Z něho může zůstat pouhý cár papíru
a změny se dotknou maximálně státního majetku , ale mám obavy, že pouze
k horšímu. Úzce vyhraněné zájmy určitých vlivných skupin mohou napáchat
nedozírné škody, jak už jsme byli svědky v minulosti. No a pak je tu ta
státní kasa, která není bezedná a přeměna ekonomicky soběstačné lokality
na NP něco stojí. Grátis tu činnost konat nikdo nebude a bez generování
příjmů natáhne ruce pro dotaci. Vše, co čtu je ekonomicky prodělečné a
tak jsem na pochybách, jak se to shoduje z pravicovou ideologií. Na
cokoliv neekonomického musí někdo generovat zisk a mám obavu, aby tím
ziskem nebyl rozprodej státních lesů a zbytků půdy komukoliv, kdo
zaplatí více. Ty lesy si nekoupí ochranáři, ale hlavně ti, kteří do
nich uloží inflační finance a nebo je dodrancují. Jednoho takového
znám a ten volební výsledek slavil ohńostrojem, protože má zálusk na
200 ha les sousedící s jeho poli. Takže se nechám překvapit, zda
budou aktivisté slavit i za 4 roky.
Odpovědět
VA

Vladimír Anděl

7.2.2022 15:05
Myšlenka na energetiku výhradně z obnovitelných zdrojů je sice hezká, ale nereálná. Spotřeba energie u nás je řádově větší, než co v našich podmínkách dokáže fotovoltaika a vítr dohromady. Spalování biomasy není zase nic jiného, než využívání sluneční energie pro růst oné biomasy. Jak fotovoltaika, tak biomasa ke spalování mají jedno společné. Ubírají zemědělskou půdu, které není zrovna nadbytek. Nepochopil jsem, co zeleným vadí na jádru, které je bezemisní a jako jediné má schopnost naší energetiku úspěšně vyřešit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist