https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ivana-vanova-spravedliva-transformace-penize-do-uhelnych-kraju-dosud-nedorazily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivana Váňová: Spravedlivá transformace? Peníze do uhelných krajů dosud nedorazily

28.3.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | st4nd3l / Flickr
Pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj je toho třeba dělat podstatně více. Bez koordinované pomoci a velkých finančních injekcí to ale nepůjde. Já sama jsem ze severní Moravy. Za to, aby měl zbytek republiky dostatek tepla a elektřiny, platily naše kraje po mnoho desetiletí vysokou cenu. A dodnes platí, i když je těžba v útlumu.
 
Musíme tady proto dále reformovat pracovní trh, posilovat podporu malých a středních podniků, investovat do výzkumu a vývoje, vzdělávání dětí i dospělých, a především obnovovat území zasaženého těžbou. Na to tu ale nemáme dost peněz. Proto nám mají pomáhat i prostředky z Operačního programu EU Spravedlivá transformace. Ty ale do krajů stále ještě nedoputovaly.

V Senátu předsedám Podvýboru pro regiony v transformaci a na to téma vedu nesčetně debat. Ta poslední z tohoto týdne byla trochu studenou sprchou. Máme za sebou fakticky první třetinu roku 2024, ale program, o kterém se mluví a úředničí už přes dva roky, stále žádné finanční zdroje neuvolňuje. Na podporu našich krajů se čerpalo vždy pomalu, ale toto šnečí tempo je na pováženou.

Do roku 2026 máme vyčerpat přes 70 procent alokace, ale pořád jen vymezujeme území po těžbě a navazující území, která o peníze smějí žádat, nadáváme na přísné podmínky Evropské komise, kritizujeme nedostačující administrativní kapacitu, voláme po větší transparentnosti hodnotícího procesu apod. Mohu tu vyjmenovat ještě další údajné háčky, pro které se stále nečerpá. Dokonce kvůli tomuto zdržování, pro které již nemám pochopení, peníze ani nemusíme dočerpat.

A to my v Moravskoslezském kraji jsme na tom s přípravou projektů a konkrétních plánů vůbec nejlépe. Třeba Černá kostka, tedy stavba nové vědecké knihovny a datového centra, Vědeckovýzkumný hub (LERKO) nebo projekt TRAUTOM, který cílí na rekvalifikaci a usnadnění přechodu zaměstnanců z ohrožených profesí na nové uplatnění. Všechny tyto projekty jsou již dávno v mašličkách na ministerstvu a fakticky mají zelenou. Hůře jsou na tom v dalších krajích, kterým se navíc ekonomický restart dlouhodobě daří mnohem hůře.

Zaklížení se v paragrafech a vyhláškách už je přes čáru a čerpání peněz je třeba skutečně spustit. Není přeci možné, aby se program, který má pomoci těm nejméně vyspělým regionům, zasekl na byrokratických malichernostech.

Prosím, uvědomme si, že z úspěšné a skutečně spravedlivé transformace našich uhelných krajů bude mít velký prospěch celé Česko. Jsme to totiž my v uhelných regionech, kdo můžeme ostatním krajům ukázat, že budoucnost je v udržitelné nízkoemisní ekonomice a v transformovaném hospodářství, které zachová průmyslový charakter naší krásné země.


reklama

 
foto - Váňová Ivana
Ivana Váňová
Autorka je senátorka za KDU-ČSL za Novojičínsko.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

28.3.2024 06:37
Dostavba DOL od polských hranic min.do Ostravy by mnohé obavy pro dlouhou budoucnost vyřešila. Je to ekologická průmyslová stavba podporovaná v GD, finance měli Poláci domluvené od EU. Ekologové, kteří mlčí na stavbu chemičky na orné půdě, ale moc jim vadila tato část DOLu, se nemusí brát vážně. Konec uhlí je až v r.38. Sousední státy nemají problém s financováním uhlí bankami, čili to jde, a byl by čas na stavbu výhodné JE.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.3.2024 08:40 Reaguje na Jarka O.
Myslíte JE v Blahutovicích (JEBLA). Ano, moderní JE, to by region mohlo výrazně nastartovat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

29.3.2024 07:26 Reaguje na Jarka O.
Copa si představujete, že se po tom kanále bude vozit? Drobná reminiscence na článek o baterkárně - víte, že se proti dol staví celá Ostrava? Nebo by jste je v zájmu vyššího principu finančního pro úzkou skupinku developerů vysídlila?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.4.2024 10:25 Reaguje na Jarka O.
My místní pomalu zjišťujeme, že nás vláda vodila dlouho za nos.
V objektu chemičky Bochemie Bohumín se už několik měsíců staví závod
na výrobu elektrolytu do těch baterií a že V D. Lutyní to chystají
pro J. Korejce a jejich automobilky v Nošovicích, na Slovensku a v
Polsku. Od ledna o tom jednala vláda s Dětmi Země, Beskydčanem atd. a ti jsou podivně smířliví s tím, co tu předváděli při záměru zde
stavět automobilku Hyundai. Investor zavelí a stát povolí i kanál
a nebo splavnění 5 km Olše k továrně, aby tam mohly doplout lodě.
I to ekologisté za příspěvek na činnost schválí, když půjde o EKO elektromobily. Já osobně na JE Blahutovice už nevěřím stejně, jako
na dostavbu JETE a obnovu reaktorů v Dukovanech. Ono s prázdnou
státní pokladnou se záměrně povolení stavět odkládá, aby Černého
Petra převzala vláda budoucí. Pak se řekne, my vám vše připravili
a vy nekonáte. Pokud konat začnou a bude to fiasko, tak naopak
poví, že mohli stavbu zastavit, když viděli, že to je nevýhodné.
Je to taktika nicnedělání stejná už 35 let s výhledem na jedno
volební období zaměřená jen na Potěmkinovy vesnice a nikoliv na
něco hodnotného. To nám zde zbylo z minula a z toho dosud stále
žijeme. Bohužel už to ale pomalu dosluhuje a pak tu bude velký
problém co dál. Pak se tito týpkové politice vyhnou obloukem,
neboť by to znamenalo rozhodnout o obrovských investicích a jít
s kůží na trh. Zatím rozdělují peníze zbohatlíkům na zhodnocení
jejich majetku pod záminkou ekologie a energetických úspor, ale
to podstatné, čímž je náhrada dosluhujících uhelek nedělají.
Proč taky, jejich voliči budou mít na střeše soláry, v garáži
baterky a agregáty a lůza, co je nevolí, ať si koupí svíčky a
plete svetry proti chladnu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist