https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakubn-hruska-zmena-podminek-zemedelskych-dovoluje-opatrny-optimismus
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Změna podmínek zemědělských dotací dovoluje opatrný optimismus

12.1.2022 | PRAHA
Pravá část pole je postříkána herbicidem Roundup.
Pravá část pole je postříkána herbicidem Roundup.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Hlavenka / Jiří Hlavenka
Opatrný optimismus. To je pro mne výsledek včerejšího jednání o změně podmínek zemědělských dotací. Tedy změně vůči tomu co připravila Babišova vláda, a co by jen znamenalo pokračování starých pořádků - peníze hlavně velkým agrobarům a ty malé sedláky dusit a dusit. A na krajinu taky zvysoka kašlat. Mimochodem včerejší podvečerní demostrace Agrární komory a Zemědělského svazu (obě organizace zastupují ty velké agropodniky) byla vlastně demostrace za zachování "starých pořádků". Za obrlány řepky a kukuřice, za erozi a za vody plné pesticidů a hnojiv. Za ubývání polního ptactva a pěstování nesmyslných biopaliv.
 

Ale pojďme ke změnám - asi nejvýznamější je relativně citelné přerozdělení peněz pro malé zemědělce a ekologické zemědělství - takzvaná redistribuční platba bude 23 % a ne jen 10 % (což bylo unijní minimum). V zemědělství je totiž ekonomický výnos "z velikosti" skoro největší ze všech odvětví. Takže pokud zdánlivě férově "všichni dostanou stejně" na hektar, je to ve skutečnosti dramaticky výhodnější pro ty velké. Dále jsou zastropovány investice, takže už je snad nebude možné vyssát na pár velkých akcí, které jsou ale malým sedlákům a krajině úplně k ničemu.

Bohužel se ale dosud pořádně nezačalo pracovat na tom pro krajinu nejdůležitějším - dobrých takzvaných ekoschématech - tedy ekologických opatřeních, které musí zemědělci plnit, aby dostali plné dotace. Špatný obsah ekoschémat nám vytýkalal EU již v neoficiálním hodnocení z podzima 2021. Pravděpodobně nám to znovu (a správně) vytkne zhruba za 3 měsíce, poté co prostuduje náš návrh jak zemědělské dotace v ČR v období 2023-2028 rozdělovat.

Děkuji těm politiků vládní koalice, kteří se o dosavadní posun zasloužili. A prosím neusnout, a vrhnout se společně s vědci a ekologickými nevládkami na dopracování oněch ekoschémat. Ať se zemědělství opět stane krajinotvorným, a ne krajinoničivým jako bylo v posledních desetiletích. A ať už taková zvěrstva jako 30 ha pole místo orby postříkané Roundupem od roku 2023 opravdu nevidíme!


reklama

 
foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec, pracuje v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe a pro Českou geologickou službu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

12.1.2022 15:23
asi to je hlavně o přístupu a o lidech...pokud se ke krajině někdo chová prasecky, žádné dotace dostat nemá...zvláště, když odrbává stát akorát právě jen o ty dotace....
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

12.1.2022 15:29
Zajímavé je, že vlastně nevíme, co všechno a jak se v návrhu SP mění, protože to nikdo nezveřejnil. Kalkulačka, která je k sehnání, operuje s naprosto jinými čísly, než dosavadní návrh SP. Ta čísla dokonce neodpovídají ani mediálně proklamovaným požadavkům ASZ, ale svědčí o poměrně významných přesunech jak v I., tak ve II. pilíři. Takže já bych s hodnocením počkala, až budeme vědět, co vlastně hodnotíme.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

12.1.2022 17:26
Nevážený diletante Hruško, vyjádříte se tady jako chlap k té naprosté hovadině, co jste napsal- pole 30 ha postříkané Roundupem místo orby? Jste opravdu takový trotl, že nevíte, PROČ bylo to pole ošetřené?
Takoví jako vy opravdu nemají do zemědělství co žvanit! Jste totální neználek!
Odpovědět
AP

Alouš Pekelník

12.1.2022 18:17 Reaguje na pavel peregrin
to mě taky našňuplo...
Pokud je pole samý pcháč a pýr, tak ošetření glyfosátem je logické opatření....
Orbou se plevele akorát namnoží....
Jsou přece případy, kdy je glyfosát logickým a racionálním řešením.
Autor nemá ponětí o realitě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.1.2022 11:01 Reaguje na Alouš Pekelník
Autor je možná dobrý ve svém oboru, ale přesně jak píšete- o realitě nemá ani ponětí a to mě skutečně vadí a moc.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.1.2022 19:54 Reaguje na pavel peregrin
Mně třeba by ten totál ani nevadil, pokud by "velkoryse" agrobaroni nepostříkali i všechny přilehlé a rozdělující meze a mezičky, kde přežívá poslední flora a fauna. Posledních 10-15 let byl doslova armagedon, co se týká života v agrocénoze. Jsem proto zvědav na další leta, a to jak na menší bloky, rozptýlenou zeleň, tak šetrnější aplikací biocidů. Bo o moc horší už to ani být nemůže...
Odpovědět
DA

DAG

12.1.2022 20:12 Reaguje na Karel Zvářal
Já ovšem nechápu jak by dotace měli vliv na aplikaci biocidu. Ledaže by ti menší zemědělci měli více peněz z dotací na postřiky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.1.2022 20:24 Reaguje na DAG
Gdyš jsou to oni, megagiga, kdo se prsí, že mají možnosti a prostředky na ekologizaci svých polností, že ti malí jsou ještě horší... Tak čekám, čekám, ale bez nátlaku asi nebude nic. A až budete mít tolik naježděno, co já mám nachozeno po našich širých lánech, tak se o tom můžem pobavit, kdo má větší rezervy v přístupu ke krajině.
Odpovědět
DA

DAG

12.1.2022 21:30 Reaguje na Karel Zvářal
Já neobhajuji velké zemědělce. Já jen nevidím možnost jakékoliv změny v hospodaření v tom jak budou nastaveny dotace na plochu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.1.2022 05:45 Reaguje na DAG
A jak souvisí dotace na plochu s tím, co jsem napsal nahoře? To mi jako chcete naznačit, že k prostředí (přilehlým refugiím) se najatý cizák (Postříkej a zmiz!-) chová stejně jako domácí?
Odpovědět
DA

DAG

13.1.2022 07:56 Reaguje na Karel Zvářal
To byl spíše povzdech a že se Vaše přání nesplní nebo to bude horší. Myslím, že struktura dotací nemá vůbec vliv na ochranu prostředí. A taky, že vliv velikosti s tím nesouvisí.
Podle mě by mělo být vymezeny dotace přímo na podporu opatření a navázat na to, že bez těchto opatření se budou krátit i ostatní dotace.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.1.2022 11:15 Reaguje na Karel Zvářal
No, je to jen a jen o provedení aplikace. Se zvyšujícím se počtem mezí a meziček bude docházet k většímu počtu těchto pochybení, jak ze stran velkých, tak i těch malých. Glyfosát je dobré a účinné řešení, ale jako se vším, tak i zde platí-dobrý sluha, zlý pán.
Odpovědět
RN

Radek Novák

12.1.2022 20:12
Raději nebudu komentovat ideologické žvásty politika schovávajícího se za profesi vědce v prvním odstavci. Opravdu by mně zajímalo jak přišle tento všeználek k tomu že cituji: "V zemědělství je totiž ekonomický výnos "z velikosti" skoro největší ze všech odvětví." osobně bych tipoval, že jde informaci z politického školení mužstva. Samozřejmě, že jistá úspora z rozsahu zde existuje jako v celé ekonomice. Jaksi ovšem skromně zapomněl porovnat skutečně brutální daňové zvýhodnění drobného zemědělce (živnostníka, OSVČ) oproti "velké" firmě která má zaměstnance a platí za ně zákonné odvody a daně. Takže pokud férově (nikoliv zdánlivě) dostanou všichni stejnou dotaci, dopadne to například tak, že z koruny dotace právnická firma vrátí do státní pokladny 50-70 hal, soukromý zemědělec 5-10 hal při jinak stejných podmínkách. Nevyčítám přírodovědci že tyto skutečnosti nezná (ostatně stejně jako naprostá většina populace) ale to, že káže o věcech kterým (v lepším případě) nerozumí. K ostatním věcem se tu už vyjádřili jiní.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.1.2022 07:12 Reaguje na Radek Novák
1*
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.1.2022 06:54
Jak jsme se zbavili toho bezpáteřního STBáka, tak najednou všechno jde....

Konečně se dějí potřebné změny..... teď bude velké čekání na ty ekoschémata. Už aby to bylo! Naše krajina je i díky právě průmyslovému a necitlivému zemědělství v totálních troskách a těch změn bude potřeba ještě opravdu mnoho. Úplně stejně jako v lesnictví. Úplně stejně jako skoro ve všech odvětvích lidské činnosti, které se provozovali bez zájmu o to co způsobují.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.1.2022 07:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale tak nastavili podmínky první polistopadová politici - veksláctví mělo navrch.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.1.2022 11:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vy máte taky dost.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.1.2022 11:58
Sledováním rozepří mezi AK a ASZ nelze přehlédnout podobnost se situací, která v zemědělství byla v devadesátých letech. Tehdy taky velké podniky razantně vystupovaly proti menším subjektům a snažily se je z oboru vyštvat často pomocí praktik, za něž by se nemusel stydět ani divoký východ.
Je skutečně symptomatické, jak krátkozraké se tyto kroky v průběhu času jeví, síla sektoru se totiž odvíjí převážně od množství subjektů v oboru podnikajících, nikoli od velikosti daných subjektů - a tak postupně české zemědělství ztrácí sílu cokoli jakkoli ovlivnit a nakonec se rozplyne do bezvýznamnosti. Celý tenhle příběh je o to smutnější v kontextu toho, že by tomu tak vůbec nemuselo být, kdyby obě výše zmíněné organizace byly schopny zakopat válečné sekyry a začaly konečně táhnout za jeden provaz, momentálně je totiž zjevné, že každý hledí jen na vlastní profit a tím pádem se požírají navzájem... parta idiotů
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.1.2022 12:04 Reaguje na Jakub Graňák
Tak s tímto souhlasím, leč nestane se.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.1.2022 13:57 Reaguje na Jakub Graňák
Vzhledem k tomu, že množství subjektů v zemědělství podnikajících se rok od roku zvyšuje, mělo by jít o perspektivně se rozvíjející obor. Zemědělstvím se aktuálně zabývá necelých 30 000 subjektů s výměrou 1 - 10 hektarů, asi 12 000 subjektů s výměrou 10 - 100 ha, subjektů s výměrou nad 100 hektarů je asi 5 500. Zdá se vám, že je to malá základna? Bohužel potraviny z tohoto množství "hospodařících" subjektů vyrábějí fakticky převážně až podniky od zhruba 50 ha - omlouvám se sadařům nebo zelinářům, které může fakticky uživit menší výměra, ale těch je jako šafránu - tj. asi 8 500 podniků. Tady opravdu nejde o počet subjektů v oboru.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.1.2022 14:13 Reaguje na Marcela Jezberová
Prahové hodnoty pro zařazení do Agrocenzu 2020 splnilo 28 909 zemědělských subjektů. Z nich 24 648 (85,3 %) bylo fyzických osob a 4 261 (14,7 %) právnických osob. V porovnání s Agrocenzem 2000, kdy stejné prahové hodnoty splňovalo 39 082 zemědělských subjektů, došlo ke snížení celkového počtu o 26,0 %. Počet fyzických osob klesl o 31,9 %, právnických osob naopak přibylo 47,7 %.
Zdroj: ČSU
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.1.2022 15:09 Reaguje na Jakub Graňák
Zdroj: Zelená zpráva MZE 2019: celkem počet subjektů hospodařících 48,5 tisíce; celkem zemědělských podnikatelů 25,5 tisíce, celkem žadatelů o dotace 30,2 tisíce. Kdepak, zemědělství se nám úspěšně rozrůstá. Opravdu o úspěšnosti/ "síle" sektoru nerozhoduje počet subjektů.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.1.2022 15:13 Reaguje na Marcela Jezberová
PS: MZE v Zelené zprávě čerpá z dat ČSÚ.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.1.2022 17:40 Reaguje na Marcela Jezberová
Tak vzhůru ke světlým zítřkům. Mze zřejmě pracuje se statistickými daty jako za bolševika (což u tohoto spolku příliš nepřekvapuje).

Tu máte odkaz: https://www.nase-voda.cz/agrocenzus-2020-zemedelstvi-se-koncentruje-do-vetsich-podniku, máte tam i odkaz na původní statistická data, ze kterých celý cenzus vychází
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

14.1.2022 10:30 Reaguje na Marcela Jezberová
Apropos, jistě že počet subjektů rozhoduje o síle sektoru, stačí se podívat přes severní hranice, kde v zemědělství pracuje 18% ekonomicky činné populace a jakou díky tomu tomu má tam zemědělská lobby sílu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.1.2022 12:15 Reaguje na Jakub Graňák
Jenže to bylo myšleno jinak- síla sektoru ve smyslu ekonomickém. Na tu politickou to samozřejmě vliv má.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

14.1.2022 14:31 Reaguje na pavel peregrin
Ovšem to jsou do značné míry spojité nádoby
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist