https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakubn-zeleny-paralelni-svety-na-cop26.v-saloncich-se-debatuje-venku-se-protestuje?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Zelený: Paralelní světy na COP26. V salóncích se debatuje, venku se protestuje

12.11.2021
Nicola Sturgeon, skotská premiérka a právnička, od roku 2014 předsedkyně Skotské národní strany.
Nicola Sturgeon, skotská premiérka a právnička, od roku 2014 předsedkyně Skotské národní strany.
Světový summit se blíží ke konci a zde je několik mých postřehů z jeho průběhu a atmosféry.
reklama

 
Předně, summit probíhal paralelně v oficiální a neformální části, přičemž první byla dostupná akreditovaným účastníkům a druhá všem ostatním. Značná část programu se odehrávala i v ulicích města Glasgow, tedy zejména protestního charakteru.

Rozdíl mezi "tam uvnitř" a "venku“ byl obrovský. Zatímco akreditovaní účastníci věcně debatovali v salóncích a vyzdvihovali vlastní skvělé úspěchy v posunu k udržitelné společnosti, za stěnou z ostnatých drátů a hradby policistů aktivisté horlivě varovali před globální destrukcí a krutostí vlád vůči přírodě i zranitelným lidem. Zatímco uvnitř se vše zdálo být vcelku v pořádku a na dobré cestě, z venku se celý summit jevil jako slet tlachalů a znečišťovatelů, kteří se přijeli do Glasgow bavit o tom, jak dělat to, co dělali doteď, a přitom se tvářit, že ne.

Celý proces komentovala Greta Thunberg, která sice na samotném summitu nehovořila, v Glasgow však šikovala zástupy protestujících z řad mladých i dospělých. Její poznámky na účet politiků „za stěnou“ byly velmi tvrdé. V podstatě označila celý summit za prohru, vyjednávání shrnula slovy "bla bla bla" a jeho smysl viděla zejména jako zástěrku faktu, že politici se změnou klimatu dělat nic nechtějí. V jistém smyslu má pravdu a je důležité, že tato tvrdá slova někdo říká.

Je ale škoda, že paralelní světy existují a označit vyjednávání za tlachání je přinejmenším známkou nekomunikace mezi těmi venku a těmi uvnitř.

Jak jsem se dozvěděl, vyjednávání politických delegátů je velmi komplikovaný a sofistikovaný proces a skutečnost, že státy jsou schopné zasednout za jeden stůl a o problému jednat, je sama o sobě úspěch. Lidstvo není tak prohnilé, jak by se mohlo zdát; napadlo mě, že v minulosti by se představitelé vlád nikdy nemohli společně takto bavit.

Bla bla bla. Protesty v Glasgow.
Bla bla bla. Protesty v Glasgow.

Škoda, že tato vyjednávání jsou vedena za zavřenými dveřmi a oku neznalého se tak mohou zdát jako nepodstatná. Nelze očekávat, že státníci zahodí dosavadní řád světa za hlavu a se slzami v očích padnou na kolena, aby se zřekli veškeré fosilní infrastruktury během 14 dní. Na druhou stranu mě nepřestává zarážet, jak lhostejní jsou lidé u moci vůči hrozbě související se současným oteplováním a rovněž tajně doufám, že tyto lidi budou osvíceni a procitnou ze svého bludu; myslím doopravdy, ne jako Jeff Bezos, který začal brát změnu klimatu váženě teprve letos, kdy spatřil matičku Zemi z okénka své soukromé vesmírné lodi, jak líčil na summitu.

Tyto myšlenky mě napadaly, když jsem jako akreditovaný pozorovatel seděl uvnitř jedné z „Akčních“ místností a doléhalo ke mně hřmění bubnů protestujících z řad Extinction Rebellion. V sobotu 6. 11. prošlo ulicemi Glasgow několik set tisíc protestujících, kteří přišli volat za záchranu vlastní budoucnosti nebo svých dětí a vnoučat. Nic z toho neprosáklo do jednacích místností, o demonstracích uvnitř nikdo nevěděl.

Od soboty 6. 11. do středy 10. 11. probíhal tzv. lidový summit v ulicích Glasgow, kterého se účastnili aktivisté, umělci i domorodí obyvatelé, kteří přijeli z dalekých zemí jako je tropická Amazonie, aby zde přednesli svá svědectví o umírající planetě a krutosti mužů v oblecích, kteří prahnou jen po ropě. Tito stejní muži měli podle organizace Global Watch akreditovaných více než 500 lobbistů, účastnících se vyjednávání s delegáty zemí. Jednalo se o největší delegaci, která na summitu byla a mnohokrát převyšovala zástupce domorodých obyvatel, kteří jsou těžebními plány nejvíce ohroženi.

Zatímco delegáty ropných společností bylo třeba pracně identifikovat, zástupce domorodých obyvatel, kteří byli zdobení čelenkami, tetováním a tradičními oděvy, bylo vidět velmi dobře. Tito lidé měli obecně na summitu poměrně omezený přístup k vyjednávání; už to, že mnoho z nich přijelo do Glasgow, aniž by hovořili anglicky nebo by kdy v životě někam cestovali, vypovídá o zoufalé situaci a odhodlání těchto lidí bojovat o svoje holé přežití.

Akce sítě domorodých ekologických organizací proti obchodování s uhlíkem na konferenci COP26 v Glasgow. 3. listopadu 2021.
Akce sítě domorodých ekologických organizací proti obchodování s uhlíkem na konferenci COP26 v Glasgow. 3. listopadu 2021.

Paralelní světy se na COP 26 zvláštně proplétaly, jen zřídka se však setkaly. Několik členů domorodých a obzvlášť ohrožených obyvatel mělo možnost hovořit na plénu před státníky. Oproti chvástání delegátů, jako například vyslankyně Království arabských emirátů, jednoho z největších producentů silného skleníkového plynu metanu, který nechávají bezohledně unikat do atmosféry z ropných polí na břehu Perského zálivu, byly proslovy ohrožených obyvatel plné zoufalství a proseb.

Téma klimatické spravedlnosti na summitu COP26 doslova křičelo o pozornost; o budoucnosti planety přijeli jednat zejména znečišťovatelé, zatímco ti, kterých se klimatická změna dotýká nejvíce, z velké části lamentovali za plotem.

Bylo to více než symbolické memento naší doby.


reklama

foto - Zelený Jakub
Jakub Zelený
Autor je environmentální poradce Člověka v tísni.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (82)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

12.11.2021 14:22
RP hadr.
Hoření by i slzu uronil.

Jinak ti zloduši uvnitř a lamentování za plotem, to mi něco připomíná ... kdy že to bylo ... nějak 2002 ... a v Praze ... co to tak mohlo být:-)))?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2021 15:18
Zajímavé je, že tu unikt smysl celého. Ti venku i uvnitř mají stejý zájem - zachránit planetu. Jenže ti vevnitř řešili jen jeden problém - jak to udělat. A těm venku to bylo absolutně egál....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.11.2021 16:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Mají velmi různé zájmy!

Ti uvnitř mají zájem, aby co nejvěrohodněji vypadali, že zachraňují planetu, ale výsledky nejsou pro ně důležité. Ti venku ostře poukazují na špatné výsledky, ale věcně kritizovat špatný přístup k ochraně planety nechtějí. Oběma táborům takový stav zjevně vyhovuje, že mohou hrát svá divadla.

A planeta trpí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.11.2021 16:35 Reaguje na Jiří Svoboda
" ... ale věcně kritizovat špatný přístup k ochraně planety nechtějí." ... nebo neumí? Natož aby přišli s nějakým reálným a účinným svým řešením.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.11.2021 20:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Myslím, že nechtějí. Pro ně je nejdůležitější hrát divadlo na ulicích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2021 16:53 Reaguje na Jiří Svoboda
To je prostě jen ruská demagogie. Ta počítá s tím, že demokratičtí politici jsou grázli a tuneláři, tj. stejní jak v Rusku. není to pravda, je to bod A) ruské demagogie: ze svých špinavostí obviníš nepřítele.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.11.2021 19:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatímco demokratičtí politici takoví ale vůbec nejsou. Až teda třeba na Sarkozyho, Berlusconiho, na Kohla taky ledacos prasklo a ať jsme trochu aktuální ... https://www.lidovky.cz/svet/rakouskem-otrasa-dalsi-politicky-skandal-u-ministra-financi-probehla-domovni-prohlidka-kvuli-udajne.A210215_194931_ln_zahranici_rkj

Kua drát, samá ruská demagogie:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2021 20:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Zkuste se ale zamyslet koblihou: z čeho byl obviněn Sarkozy? Z toho, že zaměstnával nějakou příbuznou na místě, kde být neměla.
Dovedete si představit, že by z něčeho takového obvinili u nás Bábu? Velmi srandovní představa, že?
A Berlusconi? Naháněl ženské, vlastnil média, ovšem ze státního nekradl.
A Kohl? jeho strana měla nějaké podivné sponzory!! Šílený zločin.

A u nás?? Podvod s čapákem za 50 mega, tunely za asi 800 miliónů na Eu fondy, krádeže celých firem, napadení a škoda na cizí věci (Rada), únos vlastního syna, gigantická korupce na MF (klekání na firmy, falešné zajišťovací príkazy). Nakradené groše přeprané přes ofšóry, atd. atd. atd. atd. atd. a tenhle gauner vyhraje skoro volby!!!
Nežijeme náhodou na Paroubkově Marsu???
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2021 11:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy máte fakt problémy s chápáním textu ... a navíc máte v hlavě už úplně vymeteno.
Nikdo, absolutně nikdo tu nepsal o Bábovi, natož aby ho hájil a tvrdil, že on nikdy nic. Takže si cintáte pentli úplně zbytečně.
Ale Hanzl tu tvrdil jak jsou západoevropští, zůstaneme jen "doma", čistí jak lilie a opak tvrdí jen Kreml v rámci té vaší vysněné hybridní války. A ono prd, že.
A jako tvrdit že zrovna Taloši jsou na tom líp než jsme my ... to si fakt děláte srandu, ne?

A když jsme u té Francie ... "Pasqua byl během necelého týdne odsouzen ke třem letům odnětí svobody za nezákonné zbrojní obchody s Angolou." ... a je tam toho víc ...
https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/francouzsti-politici-pysne-uraduji-v-kralovskych-palacich-ale-jejich-bohorovnost-se-naklani.A091118_133605_kavarna_bos

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 11:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Nikdo nikdy netvrdil, že Evropští politici jsou čistí, jak lilium.
Ale je tam naprosto nemyslitelné, aby zemi vládl vyložený gauner a lidi ho ještě volili.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 14:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Ádu si taky zvolili. A u nás po válce bolšány taky.
Vy na jednu stranu na lidi věčně nadáváte, na druhou se furt divíte, že jsou takoví jací jsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 11:50 Reaguje na Svatá Prostoto
idnes je už jen babišzeitung, kde se běžně lže.
Ale to je fuk, ten jedinec byl postaven před soud, za "nezákonné kšefty s Angolou".
Já bych si skutečně přál, aby už babišovská mafie stála před soudem, za všechny nezákonnosti, které tu už provedla.
Včetně jeho samého.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2021 20:11 Reaguje na Svatá Prostoto
"Důvodem je, že rakouský koncern na výrobu hracích automatů Novomatic měl před čtyřmi lety údajně poskytnout sponzorský dar konzervativní lidové straně (ÖVP) a očekával za to pomoc při svých zahraničních aktivitách."

Kurnik šopa to je zločin!!! Možná něco očekával? Trest smrti!!

A u nás? Jedinec si vypíše nenárokové dotace pro svoje firmy v řádu miliard, odpustí si daně, odkloní dotace pro malé podnikání do své kapsy.

A jaké vyšetřování se proti němu vede, jaké prohlídky už absolvoval??

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.11.2021 20:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, proč tedy ti výlupci z demokratických zemí ani náznakem neusilují o zavedení globální uhlíkové daně z těžby fosilního uhlíku a přijímají jen různé sliby za jejichž nesplnění nemohou být potrestáni?

A co když si lidé demokraticky zvolí v několika státech vládu, která bude mít ve volebním programu, že se na ty sliby vykašle? To se pak celý ten slibotechnický cirkus sesype jak domeček z karet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 08:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Uhlíkovou daň prosazuje Evropa, ale dál to není průchozí.
Samozřejmě si někdo může zvolit ropáckou vládu, ale tak blbých národů na světě moc není. Vím jen o Rusku a nás.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 09:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Nelžete!

Evropa žádnou globální uhlíkovou daň z těžby fosilních paliv ani trošičku neprosazuje stejně tak se o tom na G8 či G20 vůbec nejedná.

Ti všichni hrají jen tyjátr o ochraně klimatu, aby se fosilníkům moc neublížilo a mohlo se co nejvíce peněz nacpat do OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 09:49 Reaguje na Jiří Svoboda
EU tuhle daň chce zavést v Eu a nasadit ji na dovážené zboží. Je to ale byrokracie ďa cyp a asi to stejně neprojde, čort znajet.

Vy jste tou daní prostě posedlý i dyž víte, že největší špinavci na ni nikdy nepřistoupí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.11.2021 10:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Návrh uhlikove daně je od amer. ekonoma, nepodařilo se mu ji prosadit ani u vlastních politiků. Návrh je fajn, ale musela by nahradit současný daňový systém a hlavně na celém světě, aby byla spravedlivá. Tak je to dost utopie. A jen zátěž navíc. Ale ti vaší spinavci jsou jinde než kam vy pořád ukazujete.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 10:46 Reaguje na Jarka O.
Utopie to beru, ale proč zátěž navíc? Vždyť by ta globální daň odstranila mnohonásobně více jiných zátěží!
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.11.2021 20:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Bylo to myšleno tak, že kdyby uhlíková daň byla přidaná k soucasnym danim, byla by zátěží navic. Musela by dnešní systémy nahradit úplně. A to šéfové statu nechcou, nedokazou dohlednout dusledky té dane a mozna maji strach, že by byla moc spravedlivá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 21:55 Reaguje na Jarka O.
Když si nyní čtete hodnocení COP26, drtivá většina sporů a handrkování by se globální uhlíkovou daní vyřešila. Vznikl by spravedlivý přísun peněz do ohrožených a rozvojových zemí, vznikl by přirozený soustavný tlak na odchod od fosilních paliv, ustala by potřeba dotací nízkouhlíkových opatření i fosilních zdrojů, greenwashing by přestal mít svůj efekt, tyjátr pro veřejnost COP konferencí by přestal mít smysl...

Tu daň by platili hlavně uhlíkoví rozmařilci, což je spravedlivé a dividendu by strašně ocenili hlavně chudí.

Ta daň by mohla možná nahradit současné daně jen částečně. Ale její myšlenka je peněžní neutralita - vybrat od uhlíkových rozmařilců a rozdat ji z části každému a z části podle ohrožení klimatickou změnou.

Předělat globální ekonomiku na bezuhlíkovou bude stát obrovské peníze. Ať je zaplatí hlavně největší uhlíkoví rozmařilci. To myslím dává logiku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.11.2021 11:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Něco z vašich myšlenek logiku dává, něco je sporné. Daň se 100% dividendou znamená odevzdání výtěžku obyvatelstvu. Takže bezuhlikovou ekonomiku z těch peněz nevybudujete. Navrhy na nizkouhlikove technologie jako JE jsou staré a naopak se od 90tek nebuduji, lepší technologie nevznikly, a státy Vych. Evropy jsou tak ovládané, že ztratily schopnost si bezuhlikove technologie samy postavit. Krom uhlikove daně by lživé strašení klimatickou krizi vyřešila dekolonizace, férový obchod a férový kapitalismus. To teď neexistuje. To, co máme, je kolonialismus, nadvláda korporací. I uhliková daň, která by se dala prosazovat jedině přes OSN,je druh kolonialismu a jednotného rozhodování. Můžete ji namontovat na kapitalistickou ekonomiku, stejně zavání ovlivňováním zvenku. A to není přijatelné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 14:16 Reaguje na Jarka O.
Vy vycházíte z předpokladu, že emise CO2 nejsou problémem. Tím se zásadně liší naše pohledy na věc včetně potřeby/nepotřeby zavedení globální uhlíkové daně. Cením si diskuse s Vámi, ale abychom mohli dále pokračovat, nezbývá, než abyste přijala nutnost drastické redukce emisí CO2 za východisko.

Férový obchod a férový kapitalismus bez ovlivňování zvenku emise nesníží. Máme tu tedy dilema, co je méně nepřijatelné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.11.2021 20:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Jsem ráda, ze nebazirujete na slovíčkách jako např férový, ale jdete k tomu, co vás zajímá. Myslím, že existují jiné cesty než globální daň. Daně by měly být nastavené tak, aby je nadnárodní společnosti platily jednak tam, kde produkují a za druhé ne v daňových rájích. Z těch peněz by státy mohly samostatně financovat spousty zlepšení pracovních podmínek, školství, ekologii... A je zlé, že ty firmy mají prostredky k zastrašování politiků, odstraňování vlád, změnám zákonů, aby pracovní síla v té oné zemi byla co nejlevnější a nejlíp bez práv. Možná o tom jsou ty demonstrace, které slouží zastrašení nás zastupujicich jednajících politiků. Ne děti venku,volení politici uvnitř jsou naši zástupci.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.11.2021 12:16 Reaguje na Jarka O.
Mám dojem, že si, bohužel, moc nerozumíme.

Globální daň z těžby fosilních paliv by odevzdávaly nadnárodní společnosti do globálního fondu a odtud by se peníze přerozdělovaly jednotlivým zemím z části podle počtu obyvatel, zčásti podle ohrožení klimatickou změnou, případně podle dalších kritérií. Takový systém má obrovské množství výhod.

Pokud znáte jiné lepší cesty jak snižovat globální emise CO2, prosím, sdělte mi je, ať mám o čem přemýšlet.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.11.2021 18:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Mimo biogenní CO2 jsou do ovzduší emitovany další škodlivé plyny ze spalovacimi procesů, tak navrhuji daň sírovou a dusíkovou.
Kdyby se volení politici shodli na reformě daní nadnárodních společností, povinnosti platit ve svých továrnách sociální a zdravotní pojištění a ekologické investice, dbát na bezpečnost práce a držet se národních zákonů, získali by respekt. A ten by už potřebovali jako sůl. Take by tim klesly emise skodlivin do ovzduší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.11.2021 14:40 Reaguje na Jarka O.
Myslím, že globální uhlíková daň by mohla být onou první vlaštovkou a počátkem takové globální transformace. Je to třeba vyzkoušet na něčem jednoduchém a účinném, aby se ukázalo, že to má smysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 10:48 Reaguje na Jarka O.
Celosvětový uhlíková daň (to je absolutní podmínka) by byla ideální, vybírala by se přímo u těžebních společností, kterých je jen omezené množství. Mohla by mít i časovou progresi.
Mohla by nahradit většinu dotací do OZE, spotřebních i ekologických daní atd. atd.
Její výnos by byl obrovský balík, použitelný na nejvíc potřebné projekty.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 13:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak vidíte, že to velmi dobře chápete!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 10:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Tento koncept zůstane děravý a byrokraticky neskutečně náročný a tudíž neúčinný. Lidé, co ho prosazují/zavádějí, to velmi dobře vědí a nahrávají tím fosilním lobby. Toto jsou ti největší pokrytečtí špinavci!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 13:45 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak který koncept je průchodný?
Navrhněte a ocenění nás nemine...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.11.2021 16:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Já bych pane Hanzl jeden návrh na změnu měl. Co kdyby se to prohodilo a ti "venku řvouci" by konečně začali racionálně debatovat a přišli s řešením. To jejich bla,bla,bla nic nevyřeší. No a ti v saloncích by potom mohli v klidu protestovat a stávkovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 19:00 Reaguje na Jarek Schindler
Píšu to samé nahoře.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.11.2021 19:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevšim jsem si. No a jestli myslíte to vaše.....Ti venku i uvnitř mají stejný zájem - zachránit planetu............tak bych řekl, že se spíš svými zájmy o obrovský kus míjí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Předně je třeba mít dobrý a účinný koncept - na něm jsme se shodli. Pak je třeba napřít síly k jeho prosazení. Pokud by si globální uhlíkovou daň z těžby vzaly za své země G8 či G20 a použily by svou ekonomickou sílu jako beranidlo, bylo by to velmi nadějné. Jenže vlády těchto zemí nechtějí příliš ublížit fosilníkům a chtějí cpát peníze do OZE - to jsou dvě velmi vlivné lobby. Proti jejich zájmům nepůjdou.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.11.2021 17:38 Reaguje na Jiří Svoboda
No a nebude trochu pravdy na tom, že vlády nemohou jít v první řadě proti svým občanům?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 22:02 Reaguje na Jarek Schindler
To máte jistě pravdu a proto ty klimatické závazky nikdy nesplní. Proto je třeba vybudovat systém ochrany globálního klimatu založený na jednoduchém účinném globálním ekonomickém konceptu, který bude fungovat nezávisle na politikách jednotlivých států a maximálně využije potenciálu globálního trhu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.11.2021 09:15 Reaguje na Jiří Svoboda
Promiňte ale to co píšete......?
Nahraďmě slovo globální slovem celosvětový.
Můžete mi prosím říci jaký jednoduchý účinný celosvětový ekonomický koncept máte na mysli?
Řekl bych , že právě ten koncept globálního trhu se musí začít trochu měnit. Potenciál globálního trhu? To budeme zvyšovat ještě více dovoz? Zvýší se převozy? No a něco co se týká přímo jednotlivých států nemůže přece fungovat nezávisle na politice toho státu.
Promiňte ale když čtu váš komentář napadá mě jediné: "Proletáři všech zemí spojte se".
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 10:54 Reaguje na Jarek Schindler
Zavést jednotnou globální uhlíkovou daň z těžby uhlíku viz www.globalcarbontax.eu
nebo
http://amper.ped.muni.cz/~msvob/CLIMA/WEB/HANDOUT/CZ_jednotna_globalni_uhlikova_dan.pdf
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 19:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Ten předpoklad je špatný. Oni chtějí jít proti fosilníkům a taky dost jdou. Jenže je tu obrovaská skupina lidí (pracovně jim říkám ropáci), kteří jsou zásadně proti a fosil obhajují.
Co s tím?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 22:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak víte, že ti vaši ONI nejsou jen převlečení ropáci? Hlásají vodu, pijí víno. Proč by to mělo být v tomto případě jinak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 07:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Myslím si, že drtivá většina světových politiků nejsou ropáci, že si uvědomují, že nám klima už drtí palce a že je potřeba něco razantního skutečmě udělat. Tak se snaží, což silně kritizují naši ropáci, pro ně je to jen eurosajuz, svazácká agitka a diktát z Bruseli.

Zkuste ale vyrazit rozumný názor z jedince, který láká chudáky z Blízkého Východu, navozí si je letadly domů a pak je tlačíje po dbičem na Polské hranice!!
A ještě prohlásí, že by mu měla za to Evropa platit!!

Tady jsme zcela mimo jakoukoliv realitu a nějaké klima?? cha cha
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 08:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Většina klimatických lídrů v tom lavíruje, aby nikoho moc nepoškodili a vypadali, že se mohou pro klima přetrhnout. Z toho vyplývá jejich pokrytecká klimatická politika. A vy jim na to skáčete. Pokud je někdo ropák s otevřeným hledím, je to mnohem přijatelnější a méně nebezpečné než tito lídři-pokrytci.

Jakou logiku má do této diskuse zatahovat Bělorusko?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 11:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Bělorusko je příklad naprosto převrácených (spíš zvrácených) hodnot, což vidíme u nás taky dost často.
Vy máte prostě zásadní výhrady proti demokratickým politikům bez ohladu na realitu. Když hledají řešení, tak lavírují, když říkají zásady, které se snaží prosadit, tak se "přetrhávají".

Tenhle pohled na svět je určitý, specifický a já tomu říkám "ruský gen".
Ten blokuje vnímání reality a považuje všechno demokratické za podvod.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 14:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak se podívejte na výsledky COP26 a touto optikou posuďte kvalitu práce demokratických politiků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 17:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Já nejsem ten, kdo to má hodnotit, ale myslím si, že je to asi maximum možného.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 18:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm, najednou ruce pryč a spokojenost. Že se naši vnuci upečou vám asi nevadí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 18:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Vadí. Taky pořád prosazuji Evropské řešení, tj. maximální útlum fosilu co nejdříve. A od vás, ropáků, jsem za to stále pérován.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.11.2021 12:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Děkuji, že mne považujete za ropáka!

Ale to evropské řešení je pro Evropu, která produkuje 9 % emisí, a kdo ví, jak jí to půjde dále snižovat.

Pokud by brala Evropa globální klimatický rozvrat vážně, přestala by si hrát na vlastním písečku a snažila by se prosazovat účinné globální řešení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 18:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Vždyť v Glasgow se právě Evropa snaží o globální řešení!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.11.2021 14:45 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsem nepstřehl. O co se tam Evropa snažila? Vymoci na někom sliby, které se pak nesplní? To by vás zřejmě uspokojilo!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 11:38 Reaguje na Jiří Svoboda
A co si představujete? Že prásknou do stolu a řeknou: "od zítra ani metrák uhlí do elektráren!!"
Dovedete si představit ten ropácký jekot, především u nás??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2021 16:56
Zajímavé by bylo srovnání s většinovým míněním v ČR.
Ti vevnitř se snaží vše urychlovat a tlačí zbytečně napilu, tj. přesně opačný názor, než jaký mají ti venku.

My jsme už příliš dlouho země, kde je vše důležité naopak a u se nám to začíná rozpadat. Nejvyšší čas se zase postavit na nohy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.11.2021 19:20 Reaguje na Pavel Hanzl
No jasně, tak tu nemarněte čas a postavte se hrdě do čela:-))).

Ale vy máte jen kecy:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2021 20:04 Reaguje na Svatá Prostoto
My jsme už vyhráli volby, jestli jste si toho náhodou nevšiml. Jenže odbabišování celé státní správy je nadlidský úkol, gigantické dluhy, gigantická korupce, gigantické mantadory, fatálně poškozená podnikatelská sféra, ještě více poškozená morálka národa. Země stále promořená agenty nepřátele, stálá expozitura Kgb na Hradě.
Nevidím to vůbec růžově.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

13.11.2021 00:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo je to, MY?
Ať se vám to líbí nebo ne, volby vyhrálo ANO. I ta nejsilnější z ostatních stran (ODS) má oproti ní v parlamentu méně než poloviční (!) počet mandátů. Slepenec stran, který "vyhrál" jen proto, že je to slepenec, je vlastně podvodem na voliče kterékoliv z jeho jednotlivých stran. Protože ten slepenec nemůže ani náhodou dělat takovou politiku, jakou by očekával volič kterékoliv z těch stran. Pokud ovšem jediným bodem programu není zbavit se Babiše - ale to je pro budoucnost a pro skutečné řešení problémů ČR opravdu žalostně málo.
Babiš je pryč - fajn. A na čem dalším se teď ti "vítězové" dokáží shodnout? Jak dlouho jim to kamarádství vydrží? Uvidíme...

Prostě - kdo vyhrál, je více než sporné.
Je ale jasné, kdo zase už prohrává. Občané tohoto státu.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 08:14 Reaguje na Karel Ploranský
MY jsou demokraté, kteří ví, že patříme na Západ, do Evropy a tím do EU.
A my volby vyhráli, tj.dostali jsme víc hlasů, než totalitní, provýchodní klika.

Zatím vládnou pořád hrabišovci, ale nová vláda se shodla prakticky na všem důležitém. V programovém prohlášení to je, my se musíme především vyhrabat z tisíců problémů a průserů, které tu hrabiš napáchal. A to je program na celé volební období, pokud by udělali jen tohle, je to jednoznačné plus.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 09:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Pak je tu ještě druhá možnost, že to hrabišovství převezmou a prohloubí.

Já na zázraky nevěřím, vy zjevně ano.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 09:53 Reaguje na Jiří Svoboda
To asi vůbec nejde, hrabišovství se bez hrabiše dělat nedá. Nikdo z nich není diktátor a psychopat, jako on.
Dá se to ale odšlompat a nechat to vyhnít, zdůvodnit, proč to nejde (na to jsme kadeti), což by byla tragédie nemenší.
A tohle nám asi hrozí nejvíc, myslím si já.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Vstup do vedoucích funkcí lidi značně promění. Neznám nikoho, koho by to nesemlelo, snad jedině Merkelová se socialistickým kořínkem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 12:48 Reaguje na Jiří Svoboda
To není podstatné, důležité je držet se toho, proč dostali od lidí důvěru.
A tomu se demokrati většinou v Parlamentu i Senátu celkem drží.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Také velmi záleží na způsobu provedení "závazků" vůči voličům. Může to být provedeno i způsobem "fotovoltaický tunel".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 14:29 Reaguje na Jiří Svoboda
To nebyl žádný závazek voličům, navíc to zpackali socani s komunistama (doteď vládní sestava), tak čemu se čemu??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 17:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Já dávám FV tunel jako precedent, který lze kdykoliv zopakovat, protože za něj nikdo nebyl potrestán a nikdo jej nehodlá řešit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2021 19:06 Reaguje na Jiří Svoboda
My už nejsme schopni vyřešit ani zcela primitivní podvod zvaný čapí hnízdo, ani velmi masivní otravu Bečvy, ani dosatvení dálnic na hranice, ani vypsat tendr na EDU.
Prakticky už VŮBEC NIC.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2021 22:07 Reaguje na Pavel Hanzl
A to se zřejmě nezmění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 07:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Já velmi silně doufám, že ano. Další 4 roky stagnace by nás už asi zabily.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 07:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Právě proto píšu o nutnosti odbabišování státní správy, trotože vše, co jmenuji je způsobeno babišovskou korupcí, případně zájmy Ruska.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 08:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Vytloukat klín klínem je také běžná metoda. Za 4 roky si povíme. Spoléhat se jen na výsledky voleb a doufat, že zlepšení přijde samo, je hodně naivní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 12:00 Reaguje na Jiří Svoboda
A jak si to představujete lépe? Vměnit lid, který má jiné představy, jak vrchnost??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 14:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže vy jste smířen s tím, že po volbách si může dělat vládní garnitura v postatě co chce a nikdo/nic tomu nezabrání. To musíte být velmi spokojený člověk, že vám to nevadí!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 17:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Vláda dostala od lidí důvěru a má konat. A lidé jim hledí pod prsty (na to mají média) a vláda jim má skládat účty.
Pokud si ale vládní mafie koupí média, celý systém se poškodí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.11.2021 18:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Za 4 roky si povíme.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

14.11.2021 19:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Odbabišování státní správy, lze pochopit jako vaši přípravu na odůvodnění skutečnosti, že pětikoalice nesplní ani zblo, toho co naslibovala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 20:10 Reaguje na Vladimír Hošek
Nerozumím řeči vašeho kmene.
Nevím, co to má splečného s nějakým zblem.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

15.11.2021 10:56 Reaguje na Karel Ploranský
Podvod na voliče. :D Kdyby volič nechtěl koalice volit, tak je nevolí ne? :D Volby vyhrává ten, kdo dokáže složit vládu, Bureš to nedokáže. Tak se s tím smiřte a přestaňte plácat o podvodu. ;)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2021 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste kandidoval?
Fakt jo?
A za koho?

Bo mám pocit, že jste se nevzmohl na víc než třeba já, šoupnout lístek do urny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.11.2021 16:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Za Křivou přísahu. To je nejbizardnější parapolitická křivostrana u nás, kterou vede jedinec, který by v normální zemi visel za policejní puč.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 14:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak zrovna v tom se shodneme, mi fakt docela zatrnulo, když jsem některé ty volební průzkumy viděl.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

14.11.2021 11:44
Klimatická strava, kterou nám zde podávali, mi mnohokrát připomněla legendární film Křidýlko nebo stehýnko s Louisem de Funesem v hlavní roli. Míchaná vajíčka, která nám servírují k snídani, zřejmě dodává přímo továrna Tricatel. Ptal jsem se na jejich původ a bylo mi sděleno, že snídaně byla vyrobena ze sušených vajec. Dovezených zcela „ekologicky“ přes půl planety z Brazílie.

https://www.novarepublika.cz/2021/11/klimatologicky-koncil-v-glasgowe-a-ochutnavka-budoucnosti-kterou-nam-chystaji
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 12:06 Reaguje na Kamil Krabice
všechno špatně. Krmí je úplně stejně, jak zbytek populace.
Kdyby jedli jen vybrané bio pochutiny ze skotské provience, zase byste hudroval, že je to elita a nadlidi. Zavděčit se nedá.

A mimochodem, ten David byl už dávno regulérní šílenec a extrémista, dnes od pitomia....
Odpovědět
MK

Michal Konečný

15.11.2021 13:46
Tlachat nebo bubnovat... Co víc NEpomůže planetě? Obojí je módní záležitost. Ti první předstírají, že pro svět něco vyjednají, aby se na příštím sledu tryskáčů zjistilo, že se vůbec nic nesplnilo. Ti druzí protestují v ulicích, křičí a mávají transparenty. A většinou neprotestují za přírodu, ale proti kapitalismu.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist