Jakub Zelený: Už tomu neříkejte ekonomický růst!
Jaký stát je bohatší, ten, který má ropu, nebo ten, který všechnu prodal a spálil? Pro ekonoma je věc jasná, bohatší je ten, který ropu vytěžil, prodal nebo zpracoval a následně získané finance přeměnil v ušlechtilé věci jako třeba výzkum. Druhá otázka zní: dobře, ale teď tu ropu už nemá, takže co se bude dít dál? Nebo ještě jinak: představte si dvě veverky – jedna má zásoby na zimu a druhá všechny zásoby v záchvatu obžerství spotřebovala. Ano, ta druhá si chroptí blažeností, ale bez zásob chcípne a ví to.
Otázka bohatství a blahobytu je myslím v posledních dekádách klíčová, paradoxně mi připadá, že většina neví, co vlastně bohatství je. Asi se shodneme, že většina lidí dnes pod pojmem bohatství myslí ekonomický růst, dobro, o kterém se nediskutuje. Růstem se asi chce říct, že bohatství není statické, že je to spíš proces než stav. Proti ekonomickému růstu stojí environmentalisté, kteří kritizují právě růstovou složku ideje a navrhují modely, které udržují výkon ekonomiky v definované (udržitelné) mezi. Obsahově i verbálně se vymezují proti myšlence růstu, například názvem směru Nerůst, který má přinést udržitelnou alternativu současnému kapitalismu. Nebavme se ale o vhodnosti názvu těchto směrů, ale o podstatě. Obě názorové skupiny chápou „růst“ nesprávně, že pojem „růst“ je nevhodné označení jevu, který se snaží pojmenovat, protože fakticky vzato se o žádný růst nejedná ale spíš o pravý opak.
Současné chápání ekonomie a její výkonnosti se točí kolem pojmu „růst,“ ale čemu vlastně pojem hospodářský růst reálně odpovídá? Fyzicky tento jev, který měříme slavným indikátorem hrubý domácí produkt (HDP), přímo souvisí s produkcí emisí skleníkových plynů, odlesňováním a snižováním fotosyntézy rostlin, vyčerpáváním půdy a snižováním výnosů [viz zde a zde]. Všechno jevy, které mají mimořádně negativní dopad právě na blahobyt a ekonomiku, logicky, pokud vypěstuji méně jídla, dřeva, krmiv apod. kvůli degradaci půdy, vydělám méně peněz a chudnu. Dnes existují snílkové, kteří věří, že ekonomický růst lze od degradace přírody oddělit – je to nesmysl, ekonomický růst a HDP je indikátorem spotřeby zdrojů, nelze jej oddělit od produkce odpadu (CO2) nebo odlesňování, protože se jedná o jeden a tentýž proces. Pojem „růst“ je tedy primárně spojen s poklesem zdrojů, nejedná se tedy o žádný růst ale o spotřebu, respektive růst spotřeby.
To, že naše ekonomické aktivity vedou ke snižování produktivity naší biosféry, je dnes snadno prokazatelným faktem, tento proces lze sledovat s využitím dlouhodobých měření satelity [viz zde]. Indikátory výkonnosti ekonomiky měří jen spotřebu, přeměnu energie na entropii (entropie = energie, kterou nelze dál využít), neříkají nic o tom, kolik bohatství skutečně máme. A ano, růst jako spotřeba je důležitým faktorem ekonomické výkonnosti, ale bez znalosti aktuálního stavu zdrojů, třeba v podobě hodnocení zdraví a produktivity ekosystémů, je tato rovnice jen poloviční.
Takže abych shrnul myšlenku: vy, kterým na planetě záleží a kteří si NEmyslíte, že „všechno bude v poho,“ nenaskakujte na rétoriku druhých, protože pak sami hovoříte o nesprávných věcech. My nepotřebujeme přestat růst, růst musí všechno, představte si, že by vaše malé děti přestaly růst a vy byste museli utírat pozadí na věky! Říkejte tomu spotřeba, protože tím to doopravdy je – HDP je indikátor produkce entropie, ať už v podobě odpadů jako jsou skleníkové plyny nebo tepla, které vzniká během veškeré lidské ekonomické aktivity a spolupodílí se na oteplování planety. Spotřeba není nijak pozitivní jev, jenže aby existovala civilizace, spotřebu potřebujete – spotřebou přírodního bohatství vznikají zdroje, díky kterým může existovat něco tak skvělého jako satelity měřící zdraví vegetace naší planety, díky kterým můžeme zhodnotit kolik přírodního kapitálu nám ještě zbývá.
Když už chceme mluvit o růstu, mluvme o růstu zásob přírodních zdrojů, zdraví ekosystémů a jejich schopnosti produkovat statky a blahobyt. Objevíme něco, o čem ekonom ani neví že existuje – že totiž bohatství a blahobyt není jen produktem lidské práce, ale také práce ekosystémů, symbiózy rostlin, hub a zvířat. Buďte ti, kdo jsou propagátory růstu, skuteční kapitalisté, a o ekonomech říkejte, že si přejí chudobu, protože to, čemu říkají ekonomický růst je ve skutečnosti hospodářský propad, ztráta zdrojů a schopnosti biosféry nás živit. Vezměte jim vítr z plachet, buďte proaktivní a ne reaktivní, kolonizujte pojmy jako jsou bohatství a růst vlastními významy, která dávají daleko větší smysl než to, co tvrdí ekonomové a politici. Nikdo nechce žít v bídě, a bída je přesně to místo kam nás současní ekonomové prokazatelně ženou, i když ve slepé víře tvrdí opak.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (145)
Miroslav Vinkler
6.9.2023 07:14" Když už chceme mluvit o růstu, mluvme o růstu zásob přírodních zdrojů, zdraví ekosystémů a jejich schopnosti produkovat statky a blahobyt. Objevíme něco, o čem ekonom ani neví, že existuje – že totiž bohatství a blahobyt není produktem lidské práce, ale práce ekosystémů, komplexních vztahů rostlin, hub a zvířat."
Chtělo by se zvolat "Vrať se do hrobu !" , neboť zcela popřel principy kritického racionalismu a vesele surfuje na vlně zeleného romantismu.
Takhle to v životě nechodí.
Jaroslav Řezáč
6.9.2023 07:50 Reaguje na Miroslav VinklerVšichni bychom měli zchudnout ve svých náhledech a definicích bohatství, neb to co platilo vše požírající bezostyšný kapitalismus honby za penězma už platit nebude. Kapitalismus dříve či později skončí a nebo skončí Brusel. Sociální blahobyt je tu obrovský a makat už nikdo nechce. Potřebujeme zhroucení Evropy, tenhle křečovitý "blahobyt" trvá příliš dlouho.
Jakub Zelený
6.9.2023 11:17 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
8.9.2023 14:35 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
8.9.2023 17:41 Reaguje na Daniel VišňovskýMajka Kletečková
6.9.2023 21:22 Reaguje na Miroslav VinklerJarka O.
7.9.2023 10:36 Reaguje na Majka KletečkováRichard Vacek
6.9.2023 07:23A je to tak správně, růst ve všech oblastech a vývoj nám otevírá nové zdroje a právě tím zabraňuje vyčerpání těch starých. Lesy jsme si nevytěžili kvůli sázce na "nerůst", ale využíváním uhlí. Zvěř jsme si nevylovili díky chovu jatečních zvířat.
Jaroslav Řezáč
6.9.2023 07:52 Reaguje na Richard VacekSlavomil Vinkler
6.9.2023 09:48 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
6.9.2023 08:25 Reaguje na Richard VacekJakub Zelený
6.9.2023 11:21 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
6.9.2023 11:52 Reaguje na Jakub ZelenýCelá historie lidstva ukazuje, že to je správný přístup, který funguje.
Parafráze:
"Jaký stát je bohatší, ten, který má pazourky, nebo ten, který všechny prodal? Pro ekonoma je věc jasná, bohatší je ten, který pazourky prodal nebo zpracoval a následně získané finance přeměnil v ušlechtilé věci jako třeba výzkum."
A ekonom má pravdu, protože pazourky se díky vývoji staly nedůležitými, nejsou mírou bohatství a kdo si je skrblil, tak prodělal, protože už z nich žádný užitek není. Stejně se to stalo s řadou dalších cenných a (zdánlivě) nenahraditelných produktů - sůl, koření, kaučuk, guáno, ...
Jakub Zelený
6.9.2023 12:28 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
6.9.2023 14:46 Reaguje na Jakub Zelenýhttps://www.fao.org/faostat/en/#data/RL/visualize
zatímco počet lidí vzrostl od roku 1961 3x. Dokonce si můžeme dovolit takový luxus, že na orné půdě "pěstujeme" palivo - bionaftu, biolíh.
Daniel Višňovský
8.9.2023 14:39 Reaguje na Jakub ZelenýJaroslav Řezáč
6.9.2023 07:41Michal Uhrovič
6.9.2023 08:41 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
6.9.2023 09:16 Reaguje na Jaroslav Studničkaa plánovat je nutné, to ví každý kapitalista,
třeba naplánování krize může být velice výhodné
Karel Zvářal
6.9.2023 09:19 Reaguje na vabervaber
6.9.2023 09:08už i Indiáni v dnešní USA to chápali a válčili s kolonisty i proto ,že nesmyslně zabíjely bizony a chovali se špatně k přírodě,
my dnes to zatím ještě nechápeme, je to typický příklad chování Evropanů po celém světě,
najednou jsme v situaci ,že následky a problémy spojené s ekonomidkým růstem, mohou být horší než zpomalení ,,ekonomického růstu,,
ekonomický růst a způsob vyhodnocování je podivný, zatím nejvíce ovlivňuje ekonomický růst ,růst populace a to znamená růst konzumace
jakmile není růst populace a konzumace, nebude ,,ekonomický růst ,,i když lidé se mohou mít lépe,
ale co je to mít se lépe? koupit si více banánů nebo častěji nové auto,
nebo mít kolem sebe čistý vzduch a vodu a zdravou přírodu,
každý dáváme přednost něčemu jinému
Slavomil Vinkler
6.9.2023 09:51 Reaguje na vaberLukas B.
6.9.2023 10:13 Reaguje na vaberLukas B.
6.9.2023 10:14 Reaguje na Lukas B.Petr
6.9.2023 10:37 Reaguje na Lukas B.A tak to děláme dodnes. Pro trochu peněz a pro pár lesklých plastových věcí na jedno použití klidně zlikvidujeme kus přírody, a říkáme tomu produkce.
Slavomil Vinkler
6.9.2023 12:43 Reaguje na PetrKoně, Velbloudy, pozemní lenochody, velké medvědy, šavlozubé "tygry", mamuty, dinoteria, nosorožce, pásovce, netřeba dále pokračovat....
Daniel Višňovský
8.9.2023 14:41 Reaguje na vaberJitka Chmelová
9.9.2023 10:47 Reaguje na Daniel Višňovskýsv
11.9.2023 22:08 Reaguje na Jitka ChmelováJiří Svoboda
6.9.2023 09:38Graf v článku dobře odráží současné nastavení globální společnosti a to je důsledkem toho, že poškozování planety je bráno jako samozřejmá negativní externalita, za kterou se neplatí. Pokud by byla tato negativní externalita odstraněna co nejdůslednějším a stále rostoucím zpoplatněním, planeta by se zřejmě začala zotavovat. Hospodářský růst by se asi zpomalil, byl by ale stále více založen na k planetě šetrném způsobu jejího využívání.
Autorovo dogma "čím větší hospodářský růst tím větší devastace planety" rozhodně nemusí být platné a to dává pro Zemi naději.
Jakub Zelený
6.9.2023 11:24 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
6.9.2023 12:10 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
6.9.2023 13:14 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
6.9.2023 14:08 Reaguje na Jakub ZelenýVize mají být předkládány a veřejně věcně diskutovány. To je první nezbytný krok pro případnou aplikaci. Svět však, bohužel, funguje jinak, silově, každý si hlavně hájí svůj píseček.
Jiří Svoboda
6.9.2023 14:34 Reaguje na Jakub ZelenýDaniel Višňovský
8.9.2023 14:43 Reaguje na Jiří SvobodaRadek Čuda
6.9.2023 16:29 Reaguje na Jakub ZelenýCo s tím, to ať si každý domyslí sám.
Jarek Schindler
6.9.2023 19:27 Reaguje na Jakub ZelenýVaše slova : "Fyzicky tento jev, který měříme slavným indikátorem hrubý domácí produkt (HDP), přímo souvisí s produkcí emisí skleníkových plynů, odlesňováním a snižováním fotosyntézy rostlin, vyčerpáváním půdy a snižováním výnosů." považuji za minimálně nepřesná. Jinak nějakou tu menší hospodářskou krizi bychom potřebovali jako sůl. Konečně by se ukázalo to nesmyslné mrhání prostředky na zelenou ideologii.
Jiří Svoboda
7.9.2023 08:50 Reaguje na Jarek SchindlerMohl byste pár takových států uvést, abychom si o nich mohli podiskutovat, zda je to jen zdání nebo realita a zda nemají pouze štěstí v poloze na planetě.
Jarek Schindler
7.9.2023 18:41 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
8.9.2023 11:38 Reaguje na Jarek SchindlerJen pro ilustraci, když jsem cca před 20 lety mluvil s nizozemským kolegou o krachu Grundigu, jen se usmál: "Holandsko živí globální obchod, krach Grundigu nic neznamená."
Jarek Schindler
8.9.2023 19:36 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
11.9.2023 09:07 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
13.9.2023 19:55 Reaguje na Jiří SvobodaJarek Schindler
8.9.2023 19:42 Reaguje na Jiří SvobodaDaniel Višňovský
8.9.2023 14:44 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.9.2023 19:03 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
9.9.2023 13:19 Reaguje na Jarek SchindlerDaniel Višňovský
9.9.2023 13:25 Reaguje na Jarek SchindlerDaniel Višňovský
8.9.2023 14:46 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.9.2023 19:23 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
9.9.2023 13:23 Reaguje na Jarek SchindlerTRANSOCEAN Švýcarský, a měl sídlo ve Vernier.
https://en.wikipedia.org/wiki/Transocean
Snad vím, kde jsem podepisoval pracovní kontrakt, HLUPÁKU.
Jarek Schindler
11.9.2023 00:13 Reaguje na Daniel VišňovskýVždyť vy si nejste schopen přeložít ani to na co odkazujete.
No a ten váš pracovní kontrakt....spíš by se mělo mluvit o vaší propouštěcí lékařské zprávě. Ten doktor co to podepsal asi nebyl zrovna při smyslech. Nebojte " dobří holubi se vracejí" a jak tak čtu ty vaše výplůdky tak se vás v tom vašem "sanatoriu" zase brzo dočkají.
sv
11.9.2023 22:04 Reaguje na Jakub ZelenýDaniel Višňovský
8.9.2023 14:42 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
8.9.2023 15:31 Reaguje na Daniel VišňovskýRadim Polášek
6.9.2023 10:56O růstu coby růstu zásob přírodních zdrojů, zdraví ekosystémů a jejich schopnosti produkovat statky a blahobyt se dalo naposledy mluvit tak před 10 - 15 tisíci lety.
Okamžikem, kdy člověk začal přemýšlet a začal své přemýšlení aplikovat v objevování nových objevů a vynálezů a jejich uvádění do praxe, tehdy konkrétně prvobytně pospolného zemědělství, se růst změnil z přírodního růstu daného zásobami přírodních zdrojů a přírodní kapacitou ekosystémů v technický růst, daný pouze intenzitou vynalézání a objevování nových objevů a vynálezů a jejich uváděním do praxe neboli inovační aktivitou lidstva. Která umožňuje lidstvu objevovat a následně obsazovat stále nové a nové životní niky a tím růst.
V článku uvádění přírodní růst lidstva coby ideál zeleného aktivismu a zelené ideologie a propagandy je limitován počtem lidí na zeměkouli, jakého jsme byli schopni dosáhnout "přírodním" životem coby vrcholoví predátoři lovci a sběrači v tehdejších přírodních biotopech a jejich kapacita tehdy byla zhruba okolo pouhých 500 tisíc jedinců. Dnešního počtu před asi 8 miliard jedinců, to je asi 15000 x víc , než je původní kapacita zeměkoule daná zásobami přírodních zdrojů a přírodních ekosystémů, jsme dosáhli právě a pouze jenom technickým rozvojem. A nyní se tak nacházíme už úplně mimo nějakou přírodní kapacitu přírodních zásob a přírodních ekosystémů, čistě jen v prostoru daném našimi objevy a vynálezy a našimi inovacemi. A ty objevy a inovace potřebujeme minimálně neustále obnovovat a udržovat. Přestaneme li růst, přestaneme se snažit, začneme v těch inovacích zase padat zpátky dolů, začneme ty inovace ztrácet a následně začneme ztrácet jednotlivé životní niky, které jsme na cestě vzhůru objevili a zabrali. Kapacita našeho životního prostoru začne prudce klesat a až bude nižší, než je současné množství lidí na zeměkouli, budou se "nadbyteční lidé" automaticky nějakým mechanismem eliminovat. Buďto nedostatkem, třeba hladem, nebo epidemiemi, které na rozdíl například od covidu nebudeme kvůli nerůstu schopni zarazit, jako jsme zarazili třeba Covid nebo válkami, které se rozhoří o zdroje výrazně omezené ideologií nerůstu. V krajním případě tak můžeme díky nerůstu spadnout až úplně dolů na dno nA zase ten počet kolem 500 tisíc jedinců. nebo ještě méně, pokud bude část zeměkoule předchozími procesy nerůstu zdevastována.
Zelená ideologie nerůstu tak přináší násilnou nucenou redukci lidstva, v krajním případě až přežití pouhého cca jednoho jedince z každých asi 15 tisíců lidí.
Jakub Zelený
6.9.2023 11:36 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
9.9.2023 12:00 Reaguje na Jakub ZelenýAsi jsem skutečně četl trochu rychleji a myslel trochu pomaleji, než bylo třeba. Ale ne o moc.
Vy sice nerůst trochu kritizujete, ale současně se stále držíte stejné a hlavní chyby, kterou zastánci zelené ideologie a toho nerůstu dělají. A sice berete ty zdroje, přírodní a snad i jiné, jako neměnné, jako že beze změny čekají, až je člověk spotřebuje a že až je spotřebuje, tak potom bude lidstvo bez zdrojů.
To ale není pravda. Ať už člověk ty zdroje spotřebovává nebo nespotřebovává, ty zdroje a jejich objem a význam pro člověka se s vývojem lidstva dynamicky mění. Jedny defakto mizí, protože přestávají být zdroji a naopak jiné, řekněme "útvary" se nově jako zdroje objevují.
V době kamenné z hlediska tehdejších lidí byl průmyslovým zdrojem například ten pazourek. Pazourek tehdejším lidem zajišťoval teplo, mobilitu a snad i světlo. Teplo tím, že pomocí pazourku snadněji ulovili zvěř, snadněji ji opracovali, snadněji zpracovali dřevo na obydlení a na nástroje. Takže z potravy mohli v chladných obdobích vytvářet dost tělesného tepla a být zdraví. Mobilitu tím, že pazourek usnadňoval zpracování kožešin i dalších látek na oděvy a obutí, takže mohli i v nepříznivém být venku a třeba dále lovit. Světlo snad z nějakých pochodní z tuku zvířat. Dneska nám zhruba totéž zajišťuje uhlí, ropa a zdroje pro zemědělství. Měli jsme velké zásoby této průmyslové suroviny, protože v severních částech Čech a Moravy byly ledovcové morény s velkým obsahem pazourků, které se těžily místně dokonce metodami určité hlubinné těžby a distribuovaly nějak do půlky Evropy.
Jenže vyčerpali jsme ten zdroj? Nevyčerpali a to ne proto, protože by ho tehdy lidi šetřili. Utekli jsme z jeho čerpání inovací, objevem bronzu. Tím se staly novými průmyslovými zdroji měděná a cínová ruda a zbylé zásoby pazourku zdroji být přestaly.
A dneska je to úplně totéž. Máme například intenzívní zemědělství, které si v podobě prvků, fosforu, draslíku bere víc, než tam přirozeným způsobem, rozpadem podložních hornin přichází. Podobně dusík. Proto musíme hnojit a proto nadměrně vyčerpáváme půdu, která má potom nepříznivé vlastnosti, je náchylná k erozi atd. Ale musíme nezbytně tu půdu coby zdroj úplně vyčerpat? Dnes už se rýsují nové zemědělské metody, hydroponie a akvaponie a obecně produkce potravin v uzavřených prostorech. Tam už dnes se dost snadno dosahuje až tisícinásobně větší produktivity na jednotku plochy než v klasickém intenzívním zemědělství na poli. Když většinu té produkce potravin přesuneme, tak prostě najednou dostaneme možnost využívat další zdroje, které byly dříve pro nás jako zdroje neviditelné a které snadno svým využitím nám mohou přinést mnohonásobně větší objem produkce než by kdy mohly přinést zdroje předchozího intenzívního zemědělství.
Neboli zdroje určitě stoprocentně vyčerpáme, když naopak nebudeme růst. Když budeme růst, tak máme velmi solidní pravděpodobnost, že zdroje nevyčerpáme nikdy.
Neračte prosím s vaničkou vylévat i dítě :-)
Ivo Patta
6.9.2023 14:44pavel peregrin
6.9.2023 18:46 Reaguje na Ivo PattaEkonom, který si neprošel praxí, se dle mého soudu nemůže za ekonoma považovat, vždy to bude jistě erudovaný, ale jen teoretik. Viz Václav Klaus, Miloš Zeman, Ilona Švihlíková etc., teoreticky jistě nabití, ale bez skutečné praxe. A ta, jak známo, je v hodně případech teorii vzdálena.
Andrej Babiš jistě není nějaký vzor ctnosti, to určitě ne a jako velkopodnikatel ani být nemůže, ale na rozdíl od výše jmenovaných něco dokázal, vybudoval a je jedno, jakým způsobem.
Tato moje věta jistě vzbudí nevoli místních kovaných kádrováků, ale to nic nemění na věci, že Babiš prostě byl a je ve svém oboru praktik.
A větu" chci řídit stát jako firmu" nemůže nikdy pochopit ten, kdo nikdy v žádné soukromé firmě nepracoval, protože práce v soukromé firmě je nebe a dudy na rozdíl od práce ve státním.
Jarek Schindler
6.9.2023 19:13 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.9.2023 21:22 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.9.2023 00:05 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
8.9.2023 06:45 Reaguje na Jarek SchindlerByl jste někdy zaměstnán u soukromé firmy?
Co se historie týká, to, co jsem napsal, platí bez rozdílu v průřezu tisíciletími, tam nemusíme hledat kontext doby, s čímž v případě jiných událostí samozřejmě souhlasím.
A jen dodám, že právě v současné době se stalo cílenou kampaní vytrhovat historické události z kontextu doby podle toho, co se komu právě hodí.
sv
11.9.2023 22:00 Reaguje na pavel peregrinPetr Eliáš
8.9.2023 13:40 Reaguje na Jarek SchindlerJen pro zasmání 100 lží Andreja Bureše:
https://100lzi.cz/
pavel peregrin
8.9.2023 14:14 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
8.9.2023 14:21 Reaguje na pavel peregrinDaniel Višňovský
8.9.2023 14:49 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.9.2023 17:48 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
9.9.2023 13:27 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
11.9.2023 00:18 Reaguje na Daniel VišňovskýRadim Polášek
9.9.2023 12:24 Reaguje na Jarek SchindlerCo se týká Al Caponeho, je třeba znát celý příběh. Ve dvacátých třicátých letech minulého století byli gangsterští bossové v podstatě normální uznávanou součástí i vyšší společnosti. Ale v padesátých až sedumdesátých letech na zbylé gangsterské bossy FBI a celý systém podnikl zuřivé hony, profláknuté bossy většinou posadili do dlouhodobého vězení a gangstery obecně odsunuli mezi spodinu společnosti.
Jarek Schindler
11.9.2023 00:26 Reaguje na Radim PolášekJH
6.9.2023 19:48 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.9.2023 21:29 Reaguje na JHPokud byste měl možnost skutečně stát řídit jako firmu, první, co byste udělal by bylo, že byste vyházel na hodinu tisíce neužitečných a dobře placených flákačů z ministerstev a různých bizarních organizací, které jsou přisáty na státní rozpočet jako klíště, následovala by důsledná čistka v armádě etc. etc.
Mohl by Babiš či kdokoliv jiný toto udělat? Asi ne, že. Takže trochu přemýšlejte.
JH
7.9.2023 21:36 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
8.9.2023 06:52 Reaguje na JHA vyčnívá tím, že na rozdíl od současných amatérů ve vládě něco vytvořil a opět opakuji, jedno jak. Protože když se trochu rozhlédnete po světě, tak žádný byznysmen není růžové jehňátko.
JH
8.9.2023 07:05 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
8.9.2023 11:07 Reaguje na JHA pokud se Babiš choval jako amatér, nezlobte se, tak současná vládní garnitura se chová tak, že to nelze nazvat slušnými slovy. Ostatně, i obecně dostupné grafy hospodářského vývoje to ukazují víc než jasně.
Jarka O.
8.9.2023 11:17 Reaguje na pavel peregrinMůže to znamenat mj. neplýtvání zdroji a jejich kontrolu. Jestli to není smysl clánku, tak nevím ...
JH
8.9.2023 11:53 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
8.9.2023 12:21 Reaguje na JHTakže to asi bude něčím jiným.
JH
8.9.2023 15:26 Reaguje na pavel peregrinDaniel Višňovský
8.9.2023 14:51 Reaguje na pavel peregrinPetr Eliáš
8.9.2023 13:42 Reaguje na JHPro zasmání 100 Burešovic lží:
https://100lzi.cz/
pavel peregrin
8.9.2023 14:16 Reaguje na Petr EliášDaniel Višňovský
8.9.2023 14:52 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
9.9.2023 18:57 Reaguje na Daniel VišňovskýJH
10.9.2023 08:10 Reaguje na pavel peregrinJH
8.9.2023 15:30 Reaguje na pavel peregrinDaniel Višňovský
8.9.2023 14:48 Reaguje na Ivo PattaVladimir Mertan
6.9.2023 22:25Jakub Zelený
7.9.2023 10:07 Reaguje na Vladimir MertanPepa
7.9.2023 09:40Jakub Zelený
7.9.2023 10:09 Reaguje na PepaPepa
7.9.2023 13:41 Reaguje na Jakub ZelenýJste zemědělec, můžete prosím konkrétně popsat jak obnovit půdu tak, aby se vyhovělo i vám zemědělcům?
Daniel Višňovský
9.9.2023 13:29 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
7.9.2023 10:15 Reaguje na Pepahttps://www.unccd.int/our-work/ggwi
Petr Brok
7.9.2023 09:46Jakub Zelený
7.9.2023 10:10 Reaguje na Petr BrokPetr Brok
7.9.2023 15:19 Reaguje na Jakub ZelenýDalibor Motl
7.9.2023 16:15 Reaguje na Petr Brokopečovávám, včetně výběru odrůd, podnoží. Co dokážu pěstuji ze semen nebo roubuji. Objem biomasy těch stromů na mých pozemcích prokazatelně stoupá, přestože pravidelně část kácím a využívám. Naprosto mě ale děsí, že přijde nějaká aktivistická organizace a řekne mi, že stromy, o které jsem se skoro celý život staral, nesmím prořezávat nebo kácet protože ... protože cokoliv.
Jarka O.
7.9.2023 10:34Růst je i sociálno - ČOV a spalovny pro likvidaci odpadů, školy pro děti a ne dětská práce od 8 let, dostupná kultura, zdravotnictví, energie. Růst je pomalejší, když se ze zisku firem, které musí danit v místě produkce, platí tato odvětví, která nedevastují. Opakem je kolonialismus, který roste drancováním bez starosti o sociálno a ŽP. Dá se přečíst něco o dřívějších dobách, o Baťovi nebo Kaddáfím, který psal i knihy.
Hodně protirůstová, ale hlavně zdroje zneužívající a devastující, je nadmíra státní i nadnárodní byrokracie.
Klíčem jsou svrchované státy, demokracie a mír (pro ekonomy daně). O národních státech jako jediné známé záruce demokracie a rozhodování píše V. Klaus nebo K. Čapek. A stačí se podívat na jiné státy Evropy. Chovají se tak divně cíleně protirustově jako Fialovo Česko?
Definici entropie jsem nepochopila.
Jakub Zelený
8.9.2023 09:09 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
8.9.2023 11:31 Reaguje na Jakub ZelenýVe Vašem oboru entropie možná odpovídá ztrátám na přírodě činností zlého vlastníka. Čili moudrý člověk by sice vydával energii, ale změna entropie by byla menší než u kolonialisty? Obvykle entropie znamená míru chaosu.
Jinak v Německu má nastat něco jako konsolidace, budou chtít prý snižovat rozbujelou byrokracii, tím klesne entropie. Dodají energii (dotace) a prorůstovou podporu národní ekonomice, která zatím nyní chladne, a chtějí utéct ostatním. Nevím, jestli Vás to těší.
Jakub Zelený
8.9.2023 11:45 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
8.9.2023 12:15 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
8.9.2023 14:52 Reaguje na Jarka O.Jiří Svoboda
8.9.2023 12:28 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
8.9.2023 14:41 Reaguje na Jiří SvobodaJakub Zelený
8.9.2023 14:45 Reaguje na Jiří Svobodadoi:10.1016/j.ecolmodel.2011.08.028
doi:10.1016/j.ecolmodel.2006.06.004
http://dx.doi.org/10.1016/j.ecolind.2012.12.015
a můj oblíbený:
https://doi.org/10.1016/0895-7177(94)90188-0
Ale jasně, nejsem fyzik ale ekolog
Jiří Svoboda
8.9.2023 15:50 Reaguje na Jakub ZelenýDalibor Motl
7.9.2023 14:36Druhý problém je praktický. Připusťme na chvíli, že máte pravdu (i když si stále myslím, že se hluboce mýlíte). Jak chcete prosadit ideologii "zeleně omezeného růstu" na planetě, kde spolu soutěží kulturní a civilizační centra o zdroje, moc, prostor...? Protože pokud přesvědčíte a donutíte dostatek lidí v našem evropském "prostoru" k nerůstu nebo růst alespoň dostatečně "umrtvíte" tak po několika málo desítkách let přijdou ti co se "dostatečně nezakecali", vydatně inovovali, vyvíjeli se a vysvětlí nám pomocí vyspělých zbraní a síly kapitálu, kde jsme my udělali chybu. V historii k tomu máme řadu analogií a zatím to vždy probíhalo takto. Lidé jsou v podstatě stále stejní. Během "vývoje" lidstva se mění úroveň znalostí a během věků se kumuluje bohatství.
Jakub Zelený
8.9.2023 09:10 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
8.9.2023 13:40 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
8.9.2023 11:26 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
8.9.2023 13:13 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
8.9.2023 18:10 Reaguje na Dalibor MotlJakub Zelený
8.9.2023 18:10 Reaguje na Dalibor MotlJakub Zelený
8.9.2023 18:10 Reaguje na Dalibor MotlKatka Pazderů
7.9.2023 20:52Jakub Zelený
8.9.2023 09:11 Reaguje na Katka PazderůJiří Svoboda
8.9.2023 11:52 Reaguje na Jakub ZelenýJakub Zelený
8.9.2023 14:31 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
8.9.2023 15:54 Reaguje na Jakub ZelenýDaniel Višňovský
8.9.2023 14:58 Reaguje na Katka PazderůNepsala jste vy pokrytecká špíno, že chcete lětět se svými špinavými spratky na Naledivy?
Lukáš Vítek
8.9.2023 13:32Jakub Zelený
8.9.2023 14:37 Reaguje na Lukáš Víteknejúrodnější oblasti ztrácejí produktivitu nejrychleji, je to na pováženou, nemyslíte? https://www.whatnews.cz/news/katastrofalne-chudneme-byt-hdp-roste-nicime-si-totiz-to-nejvetsi-bohatstvi-ekosystemy/