https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-suchy-jak-jsem-se-stal-clenem-medvediho-zasahoveho-tymu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Suchý: Spolupracujeme se Zasahovým týmem pro medvěda hnědého

8.10.2021
Medvěd hnědý a nevhodně řešený komunální odpad.
Medvěd hnědý a nevhodně řešený komunální odpad.
Zdroj | Oko Země
Medvěd hnědý je na Slovensku nyní společenské téma číslo jedna. Nutno podotknout, že silně polarizující téma, která rozděluje širokou veřejnost na dva tábory. Regulovat, nebo chránit? To je asi základní otázka, která se prolíná nejrůznějšími vrstvami společnosti od ochranářů až po myslivce.
 
Současně se intenzivně řeší otázka Kolik je na Slovensku medvědů?, mnohem podstatnější je ale spíše otázka Kolik z nich je skutečně těch problematických?. Na ni v mediích několikrát odpovídal Jaroslav Slašťan, vedoucí Zásahového týmu pro medvěda hnědého. S tímto týmem nově začíná velice aktivně spolupracovat i naše nezisková organizace Prales dětem.

Byl jsem tu! Odpady rozházené medvědem
Byl jsem tu! Odpady rozházené medvědem
Zdroj | Oko Země

Dnes už za sebou máme více než 30 oficiálních nočních i denních výjezdů. Během těchto terénních akcí plní náš tým v podstatě dva základní úkoly. Dokumentujeme veškeré dění od komunikace s veřejností, ale jde také o samotné plašení medvěda. Vypomáháme s monitoringem problematických jedinců a to jak v intravilánu, tak i extravilánu dotčených obcí, a to za pomoci fotopastí programu Oko Medvěda. Díky těmto jednotlivým výjezdům nabýváme i zkušeností v plašení a jakési převýchovy synantropních medvědů, což by do budoucna mohlo vést k vytvoření výpomocného externího zásahového týmu ze strany naší neziskové organizace. Vybavení na to máme a zkušenosti postupně získáváme.

Kontrola fotopasti.
Kontrola fotopasti.
Zdroj | Oko Země

V tomto ohledu se však nezabýváme jen problémovými medvědy jako takovými. V hledáčku naší pozornosti a terénních aktivit se nachází i ohniska ilegálního zakrmování divoce žijících zvířat, které velmi často dokáže podnítit synantropní chování u jednotlivých jedinců medvěda hnědého. Mezi tímto způsobem hospodaření některých myslivců a synantropií medvědů existuje přímá souvislost, založená na navykání medvědů na atypickou potravu, kterou jsou později nuceni vyhledávat u kontejnerů, popelnic, zkrátka v blízkosti lidí.

I na toto se snaží spolek Prales dětem v širokém měřítku poukazovat, ale zároveň tento problém řešit přímou prací v terénu. V praxi to znamená vyhledávání takových míst a následné podávání podnětů k šetření kompetentním úřadům. O některých našich hlášeních byla informována i Poľovnícká komora, která má předpoklady k řešení těchto přestupků, ovšem zatím jsme se z jejich strany nesetkali s žádnou součinností, a to jak v terénu, tak při samotném vyšetřování jednotlivých případů.

Na druhou stranu nutno podotknout, že řada námi nahlášených případů zakrmování byla dotáhnuta do zdárného konce formou udělení pokuty. Kromě pátrání po těchto ohniscích se náš tým věnuje kontrole již zmapovaných problémových lokalit a na některých z nich už došlo k dlouhodobé nápravě, tedy zakrmování už zde není několik měsíců po sobě vůbec evidováno.

Náš tým postupně nabývá i teoretických vědomostí v oblasti biologie medvěda hnědého, jeho telemetrického sledování či záchranných programů v podobě medvědích center. Existence těchto center, kam je možné umístit zraněné či hendikepované medvědy tzv. na dožití nebo mláďata, u kterých je reálná šance na návrat do volné přírody, je v evropských zemích s výskytem medvěda hnědého běžnou praxí. Na Slovensku je výstavba takového centra zatím jen v plenkách a vše zatím existuje jen na papírech.

Člen Stráže prírody a autor textu Jan Suchý.
Člen Stráže prírody a autor textu Jan Suchý.
Zdroj | Oko Země

Ovšem spolek Prales dětem je u toho a podává Ministerstvu životného prostredia SR pomocnou ruku. Naši pracovníci se v součinnosti se Zásahovým týmem a se svou kompletní dokumentační technikou vydali na lokalitu, kde by do budoucna toto centrum mohlo vzniknout. Z natočeného materiálu jsme následně vytvořili krátký informační a motivační sestřih, který se stal součástí stanoviska pro MŽP SR a mělo by se dostat na stůl přímo ministru Budajovi.

Dalším velkým bonusem, který tato spolupráce může přinést, je přímé zapojení autora tohoto textu do řad Zásahového týmu pro medvěda hnědého. V následujících měsících bych měl nastoupit minimálně na poloviční pracovní úvazek do ŠOP SR, kde bych měl vypomáhat s propagací Zásahového týmu, dokumentací jeho terénní práce a analýzou výsledků výjezdové činnosti. Toto propojení neziskového a státního sektoru skrze jednoho pracovníka by mohlo přinést nejen klíčové výsledky z terénu pro obě strany, ale můžeme tak vytvořit mezinárodní příklad. Příklad pro ostatní specializované týmy, členské země IRF nebo přímo pro chráněná území, na kterém můžeme modelově demonstrovat toto propojení, které světové ochraně přináší mnohem větší prospěch než rozepře a dohady mezi těmito dvěma sektory.

(Pozn. red.: 12.10.2021 byl upraven titulek textu).


reklama

 
foto - Suchý Jan
Jan Suchý
Autor je koordinátor projektu Oko Země.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2021 07:39
Ten název hasičů problémů (Zásahový tým) má vytvořit dojem, že populace medvěda hnědého nepodléhá bezzásahovosti. Vzpomínám na časy, kdy na SK bývalo dlouhodobě udržitelných 600-800 medvědů, vše pod kontrolou "Preventivního týmu". Nechodily časté zprávy o napadení lidí, situace byla podstatně klidnější než dnes.

Všeho moc škodí, resp. vyvolává problémy, což se týká i dnešní ikony úzké skupiny ochranářů. Absolutní ochrana je stejný nesmysl jako (snaha o) vyhubení. Já zastávám zlatý střed, tedy chránit, ale pod odborným managementem (s citem regulovat). S fanatiky (z obou stran) jsem si nikdy moc nerozuměl.
Odpovědět
DA

DAG

8.10.2021 08:00
Pán je do toho zjevně zapálený. Proč ne. Jen nemít klapky na očích jen jedním směrem. Jinak práskání hromad policajtům je super krok k navázání spolupráce. Věčná totální ochrana velkých šelem je stejně nereálná, takže proč nebrzdit růst populace už teď a získávat zkušenosti i tímto směrem.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2021 08:08
BLM, neboli BEAR LIVES MATTER, ale vocamcaď pocamcaď.
Pořád si myslím, že medvěd do střední Evropy patří, ale jak napsal pan Zvářal, v rozumné míře. Když je ta populace medvědů přemnožená, noví jedinci nemají svoje teritorium a jsou vytlačováni ven z lesů, nastává problém, který bude kumulovat. Takže dneska je problém s medvědy na Slovensku, je problém s medvědy v Rumunsku, ale ekoteroristi na redukci stavu nechtějí slyšet. Před časem nabízelo Rumunsko všem zemím EU, že odchytí určitý počet medvědů a umístí je v zemích, kde je medvědí populace minimální, případně vůbec není. Nikdo se neozval. Jinými slovy - musíte je chránit, ale my Vám v tom nepomůžeme. Důsledek se dá předvídat. Až budou mít lidé plné zuby medvědích nájezdů a ohrožování, nastane neregulovaná redukce medvědů pytláky. Stát z toho bude mít kulové, přitom poplatkový odstřel by mohl přinést do státní kasy nemalé peníze. A zřejmě o to ekoteroristům jde.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2021 08:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je to tak, čím hůře, tím lépe! Nedávno šel šot s jedním tamním odborníkem, který hned první větou do očí lhal/manipuloval: medvěd jako vrcholový predátor se nemůže přemnožit!

Ano, medvěd je predátor, ale je to především všežravec, který má vysoký podíl rostlinné potravy, tudíž má schopnost se přemnožit, podobně jako prase nebo potkan. Takže když takoví "odborníci" byli ustanoveni do tohoto tímu, nelze očekávat ochotu ke kompromisu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2021 08:20 Reaguje na Karel Zvářal
Uhodil jste hřebíček na hlavičku. Jenže to se těžko vysvětluje člověku, který toho o medvědech moc neví.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.10.2021 09:03
A jsme zase u toho, že nadšení potlačilo zdravý rozum do pozadí. Miluji
medvědy a proto se jim musí pomáhat a vše podřídit jejich ochraně ! Na
vině není přemnožení, ale myslivci, kteří je kazí krmelišti zvěře a
lidé mající u domů odpadní nádoby! Ani slůvko o potravním řetězci a o
tkzv. životním prostoru šelem. Životní prostor neunese žádné navýšení
stavů medvědů a tak vytlačení medvědi obsazují i okolí lidských obydlí.
Co až i okolí bude plné a půjdou obsadit městské parky a centra obcí?
Pořád málo, pořád totální ochrana a utrácení nešťastných zvířat bez
svého životního prostoru? Co tak méně nadšení a více rozumu, stanovit
rozumné počty šelem a zbytek redukovat? Kochat se divokou šelmou by
mělo být pro milovníka přírody hodnotnější, než se dívat na medvědy
toulající se po ulicích, vybírajících popelnice a nebo dokonce toho
návštěvníka hotelu. Pokud je toto divoká příroda, tak nás potěš pánbůh
do budoucna. Jinak co pan poradí návštěvníkům přírody? Vybavit se jako
on na snímku u fotopasti pistolí a nebo co to má na opasku? Asi ani on
sám nevěří poučkám ochranářů o plachosti a neútočnosti medvídků! Ono
někdy méně, znamená více a kvalitu. Medvěda postrádajícího plachost
nepovažuji za divokou šelmu, stejně jako vlka v ulicích vesnic a třeba
i ty sojky krmící se mi na krmítku parapetu určeného drobným pěvcům.
Slepá ochrana degeneruje divoká zvířata na polodivoká, až ochočená,
která žebrají jako medvědi v USA u silnic svačiny automobilistů. Toto
přece nemůže být cílem ochrany přírody a pokud ano, tak schází těm
ochranářům zdravý selský rozum.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2021 09:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Na tyto "hloupé řeči" mají připravený "trumf", že medvědi zde byli dříve než člověk, proto ten by se měl přizpůsobit jim, nikoliv obráceně. A selský rozum? Sedláci jsou vidláci - a to je ta nejhorší nadávka:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2021 10:39 Reaguje na Karel Zvářal
V tom případě by lidé měli ustoupit a nemnožit se, aby neubírali medvědům jejich prostor.
A co se týče toho selského rozumu, tak "pražská kavárna" taky není zrovna lichotivý termín.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.10.2021 11:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pražská kavárna a panelákový ekolog je ještě milý. To socka a vidláci moc ne.
O medvědech: měly by se asi změnit zákony na jejich regulaci. To je práce lesáků a MZe,jestli o to neusilují, tak jsou na nic. S MZP nepočítám,tam sedí lidi z Greenpeace.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.10.2021 16:51 Reaguje na Karel Zvářal
Já bych jim na to odpověděl zase jinou otázkou. Kdo tu byl
dříve lovec(myslivec) a nebo ochránce přírody dnešního
typu? Samozřejmě lovec lovící pro obživu a později jako
regulátor myslivec chránící přírodu proto, aby měl co
lovit i v budoucnu v člověkem přetvořené přírodě. Dnes aplikovat samoregulaci do přetvořené krajiny a přírody
je cíl hlupáků, kteří nepochopili základní zákon přírody
a tím je vyvážený potravní řetězec. Jejich péče o vrchol
ničí základnu a té pyramidě hrozí zborcení. Podobně se
chovají i k energetice, kdy čerta(fosil) vyhánějí ďáblem
ve formě lánů kukuřice do bioplynek, lány řepky do paliv,
pálením slámy v teplárnách, či poli s fotovoltaikou, kde
porost pod panely postřikují herbicidy. Přírodě pod jejich
taktovkou hrozí větší rozvrat, než za posledních 150 let
průmyslové revoluce.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

8.10.2021 19:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Třeba má tu pistoli na vzpurné myslivce. Co je hromada , co krmelec a co vnadiště ? Takový méďa vybere korýtko ovsa v krmelci jako nic
Odpovědět
RT

Richard Toman

8.10.2021 21:27 Reaguje na Petr Pekařík
Taky by ti nezodpovedni venkovani, krome zajisteni svych kontysu, meli zlikvidovat vsechen domaci brav a porazit v zahradach ovocne stromy, bo to vsechno laka chudaky medvidky do jejich blizkosti. A ti tu prece byli pred nimi. Celkove by mel jit clovek do zadele, nejlip se odstehovat na Mesic, aby tu nezabiral misto zboznovanym predatorum.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.10.2021 05:05 Reaguje na Richard Toman
Zapomněl jste na to nejdůležitější, což jsou včelíny. V každé pohádce se přece říká, že medvěd má rád med a Vy tuhle snad nejdůležitější komoditu zapomenete ve svém výčtu. To se nedělá.
Odpovědět
RT

Richard Toman

9.10.2021 06:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Diky, na tohle jsem zapomněl.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.10.2021 20:53
No jo Jeglík´s boy v akci. Jsem přímo zděšen, když čtu: " propojení neziskového a státního sektoru skrze jednoho pracovníka by mohlo přinést nejen klíčové výsledky z terénu pro obě strany, ale můžeme tak vytvořit mezinárodní příklad". To snad žádný soudný člověk nemůže myslet vážně!
Otázkou je jestli tito takyochranáři jsou ještě soudnými lidmi? Za mě těžko.
No a jejich profesionalita?
Myslím že třeba výtah ze slovenského odborného tisku mluví za vše. Podle tohoto zásahového týmu je:
"Populácia medveďov na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana je stabilná, tvrdí to vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan.
 „Evidujeme iba problémové jedince alebo tie, u ktorých by mohla časom nastať zmena správania,“
„K otázke odhadu početnosti populácie medveďa hnedého na Poľane sa nevieme vyjadriť, ešte nepoznáme výsledky z monitoringu,“ odpovedal na otázku, koľko medveďov je v súčasnosti na území CHKO. "
JAK NĚKDO MUŽE NA JEDNÉ STRANĚ TVRDIT NĚCO O STABILNÍ POPULACI, KDYŽ NEZNÁ ČETNOST TÉTO POPULACE?
A skutečnost. "Sčítanie medveďov v CHPO Poľana a okolitých revíroch J XIV Poľana – 2001, na ktorom sa zúčastnili pracovníci Lesov SR, pracovníci štátnej ochrany prírody, poľovníci a dobrovoľní strážcovia prírody spolu v počte 200 osôb na ploche 73 278 ha potvrdilo odhady lesníkov a poľovníkov a po sústredení sčítacích zápisníkov a vylúčení duplicitných sčítaní bolo vyhodnotené, že na území 17 PR vrátane CHPO Poľana sa pohybuje 90 medveďov. Na jedného medveďa teda vtedy pripadalo územie o výmere cca 800 ha. Návrhy na regulačný lov v roku 2002 neboli MŽP SR akceptované! Zo sčítania v roku 2001 vyplynula hustota populácie 1 medveď na plochu menšiu ako 850 ha.
No a v roce 2019. "V súčasnosti už máme k dispozícii výsledky celoplošnej akcie, kde p. prof. Paule na základe genetickej analýzy vyhodnotil početný stav medvedej populácie na území SR. Podľa TU Zvolen (Pataky, 2019) bola na základe genetického výskumu (prof. Paule, 2014) hustota medveďov na Poľane 158 jedincov na 60 000 ha. Exaktné sčítanie v roku 2014 určilo hustotu 1 medveď na plochu menšiu ako 380 ha. Je to 2,2-krát menšia plocha pripadajúca na jedného jedinca ako v roku 2001".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2021 22:07 Reaguje na Jarek Schindler
Jj, 2,2 je celkem dobré, ale dokud nebudou chodit ve trojstupech, tak jsou tam pořád rezervy:-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.10.2021 10:47 Reaguje na Karel Zvářal
Rezervy jsou určitě i v městských parcích a zahradách
občanů. Nač mít zahradu pro sebe, když v ní může žít
spokojeně i medvěd a krmit se výsledky lidské práce.
Byl tu přece dříve než lidé a to v pravěku ty lidi
i lovil jako svou potravu. Což se vrátit až tak
daleko zpět? Ochranáři mohou jít příkladem, nenosit
u pasu zbraň, mít tak při stopování pouze holé ruce
a dokázat v praxi, že plaché šelmy na lidi neútočí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.10.2021 23:42 Reaguje na Karel Zvářal
Ono již těch 800ha je číslo neodpovídající potřebám medvěda na životní prostor. Prostě místo rozumného hospodaření zuřivá ochrana. No bohužel a to nejen pro medvěda není příroda nafukovací. Množí se utoky, po sto letech zase medvěden zabitý člověk. Jak to nakonec asi může dopadnout? No ale ŠOP SR čerpá nenávratný finanční príspevek vo výške 6 515 596,97 EUR, na obdobie 2017 – 2022 na program starostlivosti o veľké šelmy v SR. To již stojí za trochu ochranářské námahy. Neříkám práce. No a jak je vidět i ten "Prales dětem" ucítil peníze a přisál se na Slováky. No a pak že má medvěd na rozdíl od člověka, jeden z nejlepších "nosů".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist