https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jana-janourova-prostejov-mesto-kde-penize-jsou-dulezitejsi-nez-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jana Jaňourová: Prostějov – město, kde peníze jsou důležitější než zdraví

18.3.2021
Pozor, postřik.
Pozor, postřik.
Foto | Jana Jílková / Zelení Olomoucký kraj
„…V žádném případě bych se nechtěl vmanipulovat do role, že nám záleží víc na penězích než na zdraví našich občanů… Pokud by byl jediný relevantní náznak, že někdo dojde ke zdravotní újmě, okamžitě je zákaz veškerého používání…,“ sliboval primátor statutárního města Prostějova v prosinci 2019 na zasedání zastupitelstva Prostějova.
 

První petice za zákaz chemických postřiků, která tomuto slibu předcházela, reagovala na opakované těžké otravy psů. Psi se dle diagnóz veterinářů otrávili roundupem na takto „ošetřených“ veřejných plochách. Podle bezpečnostního listu nemají zvířata vstupovat na pozemek postříkaný herbicidem 10 – 14 dnů, přičemž poločas rozpadu roundupu je až 174 dní.

Petice s 811 podpisy byla projednána na zasedání zastupitelstva v dubnu 2020. Aplikace roundupu byla sice pozastavena, ale po převratném závěru vlastního „výzkumu“ Statutárního města Prostějova, že „roundup hubí plevele nejúčinněji“ město pokračovalo v masivních postřicích i přes prokazatelnou újmu na zdraví psů. Zhoubné ekocidní účinky herbicidu přitom zná celý svět. Představitelé města tehdy také slíbili vynechání postřiků kolem škol, na dětských hřištích a psích loučkách.

Co ukázaly fotografie obyvatel Prostějova zveřejňované na sociálních sítích?

   - stříkání komunikací bez vegetace – listový totální herbicid funguje jen na rostliny s listovou plochou, nefunguje preventivně
   - postřiky za větru – kapénková vlečka může kontaminovat kolemjdoucí i necílové rostliny, jimž hrozí poškození či zničení
   - postřiky za deště a před deštěm – herbicid nepřilne k listové ploše a je spláchnut srážkami
   - plochy zničené roundupem před setím květných louček, kdy existují bezpečné mechanické způsoby přípravy půdy
   - postřik za větrného počasí kolem zahrady mateřské školy, kde si hrály děti…

Autorka petice Jana Jílková seznámila osobně primátora s nedodržováním pokynů bezpečnostního listu roundupu, s nedodržováním slibu nestříkání v okolí škol, školek, dětských hřišť, dokonce i s peripetiemi psů otrávených roundupem a bofixem. Primátorovi vše doložila písemně s fotodokumentací. Ve stejné době, v létě 2020, vyčlenil výrobce roundupu 12 miliard dolarů na odškodnění 125.000 žalob za způsobení non-Hodgkinova lymfomu (rakoviny lymfatického systému). Většina žalobců byli majitelé pozemků a společnosti používající k hubení plevele a úklidu chodníků roundup. Kromě rakoviny je roundup spojován s neplodností, diabetem, celiakií, zánětlivými procesy, obezitou, srdečními chorobami nebo Alzheimerovou nemocí. Toto nejsou zdravotní újmy, pane primátore?

Druhou petici Chemické postřiky v Prostějově nechceme s 1.612 podpisy projednalo zastupitelstvo na zasedání dne 23. února 2021. Na prezentaci obhajující používání roundupu jsme se nedozvěděli, při jaké hustotě a vzrůstu plevelů je postřik aplikován a jak je kontrolováno dodržování bezpečnostních pravidel. Dozvěděli jsme se, že roundup je levnější než neškodné způsoby „údržby a úklidu“ města. Cedule na chodníku pouze během postřikování je maximum a nic víc není potřeba. Když zastupitelé hlasovali o návrhu opozice vyhovět petici Chemické postřiky v Prostějově nechceme a zpracovat harmonogram k ukončení aplikace glyfosátu, pro bylo jen 9 zastupitelů (4 proti, zdrželo se 14, nehlasovali 3).

Už tak dost zatížené životní prostředí v Prostějově bude dál zbytečně poškozováno. Platíme daně a poplatky a radnice nás místo ochrany veřejného zdraví bude ještě dva roky otravovat roundupem. Používání glyfosátu je v EU povoleno do roku 2022.

Pane primátore, vážení zastupitelé, kteří jste proti a nebo se k petici nevyjadřujete, vážně věříte, že roundup neškodí zdraví a že ho v Prostějově potřebujeme?


reklama

 
foto - Jaňourová Jana
Jana Jaňourová
Autorka je místopředsedkyně Strany zelených v Prostějově.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

18.3.2021 08:46
Přístup některých samospráv je trestuhodný.... samozřejmě, že jde jen o peníze. Na kdejakou kravinu k uchlácholení voličstva (která má zvýšit volební preference) se peníze vždycky najdou, ale na zdraví občanů a životního prostředí jako celku ne...

Ještě, že jsme v EU, jinak by tyto zločince v jejich trestuhodném počínání nikdo nezastavil...

Města jako Olomouc již od používání toxické chemie upouští, Prostějov ale sní dál své toxické sny.

https://olomoucka.drbna.cz/z-kraje/olomoucko/16449-olomouc-bude-hubit-plevel-setrneji-k-prirode-poridi-parni-stroj.html

Doufám, že si obyvatelé Prostějova na tyto témata a přístup současného primátora vzpomenou u dalších voleb jak parlamentních tak hlavně těch komunálních.

Jen přikládám něco pro to, aby si lidé mohli udělat obrázek co je současný primátor (za ANO) zač. Vše do sebe zapadá... je to jen další Bureš zneužívající svého postavení k bezohlednému zacházení s městem a jeho obyvateli.

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/prostejov-primator-frantisek-jura-verejnopravni-smlouva-stavba-domu-stavebni-urad-povoleni-kritika.A200813_564738_olomouc-zpravy_stk
Odpovědět
AM

Anežka M

18.3.2021 09:54
No jo, Prostějov...
Odpovědět
PB

Petr Blažek

18.3.2021 20:17
Paní autorka je blázen. Samozřejmě, že psi aby se otrávili roundupem tak by se v něm museli vykoupat. Nikdy a nikde nebylo prokázáno, že by roundup způsoboval nějaké trvalé následky a to ani ze statistiky. A to už se v USA používá přes 30 let. Tento postřik je vyvinut tak , že působí pouze na struktury rostliného původu ne na živočišné.
Odpovědět
JJ

Jana Jaňourová

20.3.2021 19:26 Reaguje na Petr Blažek
A proto veterináři v Prostějově řešili opakované sériové otrav psů a dokonce na zasedání zastupitelstva veterinářka po zkušenostech s otravami psů apelovala na zastavení jedovatých postřiků. V Kalifornii je roundup zakázán. Kalifornské soudy odsoudily výrobce roudupu k miliardovému odškodnění. Odškodnění za způsobení rakoviny viz zde: https://www.nytimes.com/2020/06/24/business/roundup-settlement-lawsuits.html?fbclid=IwAR1eIHUEenBgywJ4YJwI2_VY0MQ_nbhHpIJxOB1h0SpHpojg25ZekMnebl0
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.3.2021 20:33 Reaguje na Jana Jaňourová
Kalifornie je poměrně známá "aktivistickým" přístupem soudů a jejich značnou ochotou odsuzovat velké a bohaté společnosti.
Jako argument o jedovatosti dost slabé.

Jinak samozřejmě při dlouhodobém a intenzivním kontaktu je i Roundup škodlivý, některé žaloby tedy uspěly proto, že např. pologramotný zaměstnanec nebyl prokazatelně poučen, že by měl zachovávat obvyklou opatrnost.
Odpovědět

Jan Škrdla

21.3.2021 21:35 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud je pravda, to co je uvedeno v odstavci - Co ukázaly fotografie obyvatel Prostějova - tak si říkám jestli to nechali šplíchat pologramotné zaměstnance, nebo jestli ti pracovníci vědomě porušovali bezpečnostní předpisy, nebo to dostali příkazem.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.3.2021 08:05 Reaguje na Jan Škrdla
Kdo myslíte že dělá tyhle pomocné práce - tam nebude požadovaná ani znalost čtení, natož porozumění textu.
Odpovědět

Jan Škrdla

23.3.2021 20:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud technické služby vypustí s postřikovačem cvičené opice (myšleno pracovníky vykonavající intelektuálně méně náročnou práci), tak by měli mít příslušného technického pracovníka, který umí číst i psát.
V případě takového města, jako je Prostějov, by měli mít pracovníka proškoleného pro práci s chemickými látkami a jedy.
Odpovědět
ig

18.3.2021 21:19
Lidi mají právo se bát čeho chtějí a jak chtějí, ale překrucovat fakta by kvůli tomu neměli :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.3.2021 00:16
Opravdu "Zhoubné ekocidní účinky herbicidu přitom zná celý svět. "???

Celý svět zná pokusy stokrát opakovat lež aby začala být přijímána jako pravda. Mimo případů hrubého nedodržení pracovních postupů se nikde žádná zhouba nekonala.
Odpovědět
JJ

Jana Jaňourová

20.3.2021 19:46 Reaguje na Viktor Šedivý
Roundup je zdraví neškodný a proto platí výrobce miliardová odškodnění za zdravotní újmy? https://www.nytimes.com/2020/06/24/business/roundup-settlement-lawsuits.html?fbclid=IwAR1eIHUEenBgywJ4YJwI2_VY0MQ_nbhHpIJxOB1h0SpHpojg25ZekMnebl0
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.3.2021 20:25 Reaguje na Jana Jaňourová
Rozhodnutí soudu nemá nic společného s příčinnou souvislostí.
Odpovědět
JJ

Jana Jaňourová

21.3.2021 10:58 Reaguje na Viktor Šedivý
Bayern by nepovolal armádu právníků, kdyby škody na zdraví byly neprokazatelné? Jen tak z plezíru platí miliardová odškodnění v mimosoudním vyrovnání a soudní odškodnění ještě bude platit? DDT bylo také údajně neškodné. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bayer-zaplati-za-urovnani-sporu-o-herbicid-10-9-miliardy-dolaru/1906048
Odpovědět
ig

22.3.2021 07:03 Reaguje na Jana Jaňourová
Bayeru se to docela hodí, i za ty prachy. Na Roundup už mu vypršely patenty a on jej potřebuje celosvětově zakázat, aby kdejaký Číňan nevyráběl generikum a šly na odbyt nové, drahé, patentované herbicidy. A různí užiteční plašani mu takhle pomáhají zvyšovat zisky :-)
Odpovědět
PB

Petr Blažek

21.3.2021 10:15 Reaguje na Jana Jaňourová
Soud v USA vůbec neprokázal, že by roundup způsoboval rakovinu. Tam šlo o úplně něco jiného jak už to u soudu bývá tam šlo o peníze.
Ten pán co se soudil tak zhruba 20 let aplikoval postřiky zádovým postřikovačem bez použití jakýchkoliv ochranných prosředků ( plášť , rukavice atd.), to znamená, že se v tom postřiku opravdu sprchoval.
Jestliže by jste toto prováděla s jakýmkoliv prostředkem, koncentrátem jakkoliv ekologickým tak by jste tu rakovinu pravděpodobně dostala taky. A ten soud vyhráli ne proto, že by dokázali škodlivost roundapu živočichům, ale proto, že na etiketě nebylo uvedeno. použití roundapu “by mohlo “ způsobit rakovinu.
Celý ten proces byl bohužel o lidské hlouposti a nedodržení základních podmínek při aplikaci čehokoliv.
Odpovědět
JJ

Jana Jaňourová

21.3.2021 10:26 Reaguje na Petr Blažek
A těch 125.000 žalobců, které odškodňuje Bayer?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

21.3.2021 14:23 Reaguje na Jana Jaňourová
Nevím, kde jste vzala toto číslo, ale už jenom z podstaty když se nad ním zamýšlíme, tak už by Bayer neexistoval.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.3.2021 13:08 Reaguje na Jana Jaňourová
Neřešte to paní Jaňourová... jsou to vypatlaná paka... pro ně není žádný argument dostatečně uznatelný....
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.3.2021 12:06
"Objektivní" paní Jaňourová nebude spokojená s prací radnice ani kdyby se celá radnice řídila jenom jejími potrhlými pokyny.
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.3.2021 15:17
Místopředsedkyně strany zelených.Víc to netřeba rozebírat.Tečka
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.3.2021 12:21
Roundup není pro teplokrevné živočichy toxický.
Autorka by si před napsáním takového nesmyslnéjho článku měla aspoň přečíst technický a bezpečnostní list toho herbicidu. Pokud vůbec ví, co to je.
Odpovědět
JJ

Jana Jaňourová

20.3.2021 19:34 Reaguje na Radim Polášek
Není toxický, nezpůsobuje rakovinu, neničí lidský ani jiný mikrobiom, není endokrinní disruptor...? Zkuste přečíst:Pavel Drašar: Glyfosát by se měl ideálně používat v protiatomovém obleku https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/drasar-glyfosat-by-se-mel-idealne-pouzivat-v-protiatomovem-obleku.A180117_094826_pozice-tema_houd?
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.3.2021 20:47 Reaguje na Jana Jaňourová
Hm, článek začíná: "Některé studie přitom tvrdí..."
To je po mnoha letech křižáckého tažení dost slabý výsledek, že?

Autor má spíš dost fantazie a vidí nebezpečí kde není - strašná nebezpečí z drogerie to dokreslují.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.3.2021 13:10 Reaguje na Jana Jaňourová
Oni si s Vámi tito sociopati jen tak hrají... kašlete na ně...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.3.2021 17:55
Nejsem fanda chemie, ale ani pláče na špatném hrobě. Pokud nemáte za
sebou voličskou základnu, která by vás zvolila do zastupitelstva města,
tak jste odkázáni na ty petice. Ty ale řeší zastupitelstvo a nebo rada
města. Čtenáři Ekolistu to za vás nevyřeší. Odpovím vám slovy člena
dozorčí rady pivovaru z filmu Postřižiny: musíte se více snažit. Bez
mandátu voličů toho moc neovlivníte a podle obsazení zastupitelstva
vidím, že voliče postrádáte. Otázkou je proč?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist