Jan Metzl: Musíme založit zcela jiný les, než jaký doposud známe
Co učinit, aby stav českých lesů předešel opakování výskytu nezdravých lesů? Měli bychom založit zcela jiný les, než jaký doposud známe. Mimořádná situace si vyžaduje mimořádných opatření. Změnit koncepci lesního hospodářství a určit jeho priority za účasti nové lesnické krve. Nechci nikoho podceňovat, ale stará struktura směrovanou selekcí vychovávána ke smrkovým holosečím na Ministerstvu, na ÚHÚLU atd. nemůže nic nového vymyslet. Příliš dlouho a fundamentálně se zahleděli do trvale udržitelného obhospodařování lesů se smrkem, s výsledkem, který vidíme.
Zásadním opatřením je změna způsobu obhospodařování a dřevinná skladba českých lesů příklonem ke smíšeným porostům s odolnými jehličnany.
Za tímto účelem se sešli na pracovním výjezdu členové vlády na Vysočině v zastoupení p. Babiš, Forman, Brabec, Vojáček a další, 15. 5. 2019 poprvé od počátku kalamity z roku 2015. Pozdě, ale alespoň že tak. Výsledkem jednání je prezentace boje s kůrovcem a snaha o zakládání zdravých lesních ekosystémů. Korona byla seznámena s predikcí kůrovce pro rok 2019 Zahradníkem, který přednesl očekávaný osminásobný nárůst objemu kůrovcového dříví. V roce 2018 se odhaduje rozsah kalamitních holin 50.000 ha v rámci ČR. O dalších deseti tisících nových holin se postarají letošní nahodilé těžby. Druhy sazenic k zalesnění zpracoval na pokyn MZe Lesprojekt ÚHÚL Brandýs jako tzv. Generel II., kterým by se měl řídit alespoň hlavní správce převažující rozlohy lesa, tj. LČR a VLS. Neřídí. Generel byl zpracován 25 lesnickými odborníky a měl by být dodržován v zastoupení dřevin podle souborů lesních typů, v navrhovaných rozlohách porostních jednotek o velikosti 0,5 ha a třemi dřevinami v obnově. Sukcesí založené lesy zajistí v budoucnu přirozené zmlazení částečně adaptovaných druhů směrem k přeměnám jednotlivě smíšeným, různověkým a výškově diferencovaným lesům. A převodem směrem k Dauerwaldu – klimaxu, lesu trvale tvořivému. Takovéto lesy nemohou být v budoucnu atakovány jakýmikoliv plošnými disturbancemi. O změně stavu lesa nelze vyjednávat.
Úředníci z LČR a VLS nemají v plánu jej realizovat, ač je velmi dobře a fundovaně zpracován. Oblastní plány rozvoje lesa, které mají být zpracovány do konce letošního roku, snad přinesou zlepšení v plánování, v duchu Generelu II.
Zakládáme na holinách nové lesy. Špatně. Kvůli neznalosti dynamiky přirozeného lesa s velkým vývojovým cyklem. I kdyby nás to naučili na lesnických školách, kterým to bohužel uniká, nemůžeme přípravný, přechodný les zalesnit proto, že nám v tom brání přemnožená zvěř. Do roku 1945 se vysoká zvěř v Jeseníkách vyskytovala toliko ve Velké Pradědské oboře. Po roce 1945 byly ploty strženy a vysoká se rozutekla do celého podhůří Jeseníků, ale i dále. V Generelu II. se objevuje kapitola na str. 52-54 s Návrhem opatření na redukci negativního vlivu zvěře na les, zpracované lesními rady myslivosti z Ministerstva zemědělství. Krom všeobecně známých proklamací, které slyšíme již 50 roků a nic nevyřešily, navrhují zřizování přezimovacích obůrek, pastevních ploch, vysazovat o 10 % více sazenic oproti vyhlášce, oplocovat výsadbu jedle a další nesmysly. Snížení stavů škodící zvěře se nelze spoléhat na predátory vlka, rysa a orla, i když jsou dojemné záběry v televizních novinách nad strženým muflonem a daňkem. Myslivci, pokud chtějí v honitbě dančí a mufloní zvěř, tuto musí zavřít do obor. Problém se ztrženými ovcemi a telaty musí řešit bačové a ne úředníci - myslivci z ČM Myslivecké jednoty. Co je jim do toho? Pomoc s odlovem nemůže myslivcům nahradit predátor, protože přírůst škodící zvěře je vyšší, než co spolu s predátory uloví myslivci. Nehledě na upytlačené kusy predátorů idioty s vygumovanými mozky, podporované nejvyššími představiteli ČMJ, kteří neznají etologii zvěře a straší malé děti. Spolu s angloamerickým zoologem Setonem se ptám. WHY? Neuvědomují si, že predátoři se vrací po 100-150 letech do naší vlasti! A měli by je vítat a ne hubit.
Pokud chceme založit stabilní lesní ekosystémy, aby se naši vnuci nedostali do stejné situace jako my a měli co pít, nenavrhuji, ale požaduji:
Obrátit pozornost za hranice našeho státu do Rakouska, Německa do Schlägel, Grüssbach, Eibenstock, na církevní a státní lesy. Zvěř nekrmí, jen předkládají atraktivní krmivo pro snazší lov. U nás vzor k následování není.
Vlastníci honiteb nebo jejich správci musí mít možnost, v demokratické společnosti, je obhospodařovat a ne se do nekonečna dohadovat s nájemci honiteb. U LČR s okamžitou platností vypovědět všechny nájemní smlouvy (okolo 900 honiteb) uzavřené LČR jako vlastníka (správce) honiteb na rozloze 50% všech lesů ČR.
Katastrofální situace po kalamitách a 50 % smrkových porostů vyžadující druhové přeměny s ohledem na předběžnou opatrnost a předpokládaný dlouhodobý vývoj počasí, zrušit chovy všech škodících druhů zvěře. Nařídit jen celoroční odlov býložravé zvěře bez ohledu na „sčítání“ a „chovné hodnoty“, podle kriterií určených majitelem honitby, s doporučením přednostního lovu samičí a mladé zvěře. Početnost odlovu se musí řídit upřednostněním lesa před zvěří, zvláště v době velkých holin. Odlov uskutečňovat lesním personálem a poplatkovým odlovem hosty. Lovci musí pociťovat hrdost nad spoluúčastí při tvorbě zdravých ekosystémů. Odlov honorovat nezvykle vysokým zástřelným. Ten kdo by bojkotoval redukční odlovy veškeré škodící zvěře a nepochopil nutnost lovu jako prostředek ke změně stavu lesa, s tím nelze vyjednávat a musí odejít ze státní správy. Počínaje ministrem, přes ředitele všech stupňů řízení, lesního správce a vyměnit je za lesníky, kteří vědí, že lov je služba lesu.
Legrační je prezentovaný nic neřešící úmysl ministerstva odlovem jelena siky a daňka. U nás na severní Moravě se ani tato zvěř skoro nevyskytuje. Předseda vlády byl použit jako návnada, že se pro zdar zalesnění něco na Ministerstvu koná.
Jak dlouho ještě ten marasmus na ministerstvu bude trvat?
Lesu zdar!
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (47)
Jiří Svoboda
28.5.2019 11:06Josef Novák
28.5.2019 12:06 Reaguje na Jiří SvobodaMichal Ukropec
28.5.2019 15:40 Reaguje na Josef NovákMiroslav Vinkler
28.5.2019 17:05 Reaguje na Michal UkropecPokud můžete konkrétně uvést v čem autor uvádí nepravdu nebo zkresluje skutečnost, budu vám vděčný.
Jarek Schindler
29.5.2019 01:50 Reaguje na Miroslav VinklerA co se toho kůrovce týká, mohla bych na Vás mít otázku? Jak se dá v případě lesa rychle reagovat? Stom roste desítky let, zatímco brouk se rozšíří během desítek dnů.
Jarek Schindler
3.6.2019 16:45 Reaguje naJarek Schindler
9.6.2019 22:33 Reaguje na2. Ano - tu myslivost.
3. Vím velmi dobře, jak se ti "jiní" ke zvěři uměli a umí chovat. Záchranné stanice jsou toho důkazem, dále to raději nerozebírejme ...
4. zvěř mám rád, ale v našich lesích bez vlků pro ni není místo, její škody jsou neunosné, a proto patří jedině za plot.
5. kulturní les je především o produkci kvalitní hmoty. Ostatní věci zabezpečuje i bez podílu člověka, tak se tu nesnažte na těch jiných fcích parazitovat. Však si počkejme na ty rošády se zvěří, až budou chtít opět zalesňovat ty vykácené kopce. A až lidé ztratí vodu ... To bude ještě skřípání mysliveckých zubů ...
Jarek Schindler
12.6.2019 18:24 Reaguje naMichal Ukropec
6.6.2019 20:01 Reaguje naMichal Ukropec
6.6.2019 19:58 Reaguje na Jarek SchindlerMichal Ukropec
6.6.2019 19:55 Reaguje na Miroslav VinklerJan Škrdla
28.5.2019 23:12 Reaguje na Jiří SvobodaDřevina, která se v širokém okolí vyskytuje v porostech ve větší míře nebývá tolik poškozována zvěří (ta dá pro zpestření jídelníčku přednost něčemu, co je v lese vzácné). Např. v Moravském krasu, kde se běžně vyskytuje buk, je možné jej obnovovat bez oplocenky.
Ochranu je potřeba zaměřit na nově vnášené dřeviny a na druhy atraktivní pro zvěř (např. třešeň nebo jedli).
Jinak ochranu dřevin je potřeba řešit i v běžném pasečném lese.
Jiří Svoboda
29.5.2019 09:27 Reaguje na Jan ŠkrdlaPokud ale budou ochránci lesní fauny a flory vysoce nejednotní, úřady se všemi lehce vykývou a budou se dál vysazovat smrky.
Milan Milan
28.5.2019 19:46Jan Škrdla
28.5.2019 22:57 Reaguje na Milan MilanSM a BO monokultury měly své opodstatnění někdy za Marie Terezie a ve století páry, kdy díky nim došlo k razantnímu zvýšení lesnatosti. V té době u nás panovaly jiné klimatické podmínky, příznivější pro SM.
Už v minulém století měla dávno přijít přestavba na smíšené různověké porosty. Díky preferování krátkodobého zisku se tak bohužel nestalo, důsledky teď vidíme. Ty "zavedené postupy" pak neřeší příčinu rozpadu lesů, jen mírní následky.
Spíše než bezzásahové zóny, zapříčinily přemnožení kůrovce ne příliš pružná reakce ze strany LČR a některých soukromých vlastníků.
Tou pravou příčinou je však nevhodná druhová skladba (vzhledem k stanovištním podmínkám a měnícímu se klimatu) a struktura porostů (všechny stromy v porostu +- stejně staré i velké). Je známo, že stromy dlouhodobě stresované suchem se těžko brání ataku patogenů.
Jarek Schindler
9.6.2019 23:30 Reaguje naJarek Schindler
12.6.2019 18:27 Reaguje naČech M.
28.5.2019 23:431. Kdo tu škodu zaplatí?
2. Kdo byl za tenhle průser odejit?
Odpovím si sám- škodu zaplatí stát, tedy my všichni a vyhozen byl jen předešlý ředitel LČR, jako obětní beránek, ostatní dál setrvávají ve svých funkcích a pobírají od daňových poplatníků plat za svoji bohulibou práci.
A dál se sází 50% SM v domnění, že tentokrát už to určitě vyjde.
Jaroslav Štemberk
31.5.2019 00:27 Reaguje na Čech M.Čech M.
1.6.2019 01:44 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkSmrk můžete sázet všude, ale sklízet ho bude nejspíš brouk a kdo si chce tuhle loterii hrát tak pouze na vlastním a za své!!
To co předvádí LČR za naše daně na našich lesích je nezodpovědný hazard.
Jiří Novotný
29.5.2019 08:19Martin Švancar
30.5.2019 03:31Roman Šimek
30.5.2019 16:09 Reaguje na Martin ŠvancarJarek Schindler
3.6.2019 18:40 Reaguje naJarek Schindler
9.6.2019 23:01 Reaguje naJarek Schindler
12.6.2019 18:41 Reaguje naregis24
2.6.2019 16:40Pan Metzl je jediný kdo tomu rozumí a Jarda to předvede všem těm hlupakum co to do teď dělají blbě.
Jo, vlastně Metzl byl taky u LČR... Asi věděli proč ho museli vyhodit, tohle zdravý mozek nemůže vyplodit.
Radim Polášek
2.6.2019 17:07Jak dlouho se ještě budou ty hloupé bláboly o přemnožené zvěři omílat?
Připomínám, že pokud se na polích nepěstují pícniny a v lesích se všechno nevhodné majiteli "vyhobluje" na dřevo na topení a les se stromky rozsadí do polí tak, že žádné okraje lesa defakto nejsou a vyhoblovaný les bez jakéhokoliv přechodného pásu přechází v intenzívně obdešlávané pole,v takové krajině se zvěř nemá čím uživit a trpí hladem. Na paseku osázenou stromky se potom stahuje každý kus ze vzdálenosti mnoha kilometrů a neznalkové a panelákoví odborníci potom ječí o přemnožené zvěři, kvůli které prý nejde vypěstovat les.
Radim Polášek
2.6.2019 17:29Nejvíc se podepsali parlamentní odborníci ječící o konfliktu zájmů lesníků, když lesníci současně zaměstnávali skupiny dřevařů. Které byly určeny mimo jiné právě k tomu, aby okamžitě, do pár dnů, vytěžili a nějak asanovali kmeny smrků napadených kůrovcem. Tím toho brouka v těch kmenech ničili a udržovali počty kůrovce na takových nízkých hodnotách, se kterými si už potom ty smrky poradily samy.
Tito takzvaní odborníci, svými nesmysly o konfliktu zájmů a následně před pár lety změnou předpisů, odstranili spojení lesáků a dřevařů a přinutili lesáky vypisovat na těžby kůrovcového dřeva veřejné soutěže trvající minimálně půl roku. Tím v podstatě sabotovali veškerou ochranů smrkových porostů před kůrovcem, kterou předtím lesáci úspěšně provozovali nějakou stovku let.
A v podstatě tím způsobili ono plošné katastrofální přemnožení kůrovce,podobné, jaké bylo u nás naposledy před nějakými 140 lety na Šumavě.
Je jasné, že by nějaká kůrovcová kalamita. díky tomu několikaletému suchu, byla i tak, jen mnohem menší a místní. Takhle je plošná, padly a díky přemnožení kůrovce ještě padnou tisíce hektarů smrků na stanovištích, které padnout vůbec nemusely.
Je otázka, komu to plošné zničení našich smrkových lesů hraje do krámu. Napadají mně jedině fanatičtí globální alarmisté, kteří se za každou cenu snaží přesvědčit lidi o své pravdě katastrofálního globálního oteplování a neváhají kvůli tomu i takhle sabotovat ochranu lesa proti kůrovci a v zájmu své pravdy tak zničit ty tisíce hektarů krásných smrkových lesů.
regis24
3.6.2019 17:51 Reaguje na Radim PolášekUž pár let je vidět u LČR jasný vliv.
Jarek Schindler
9.6.2019 23:24 Reaguje naJarek Schindler
12.6.2019 18:42 Reaguje naJosef Křišťan
10.6.2019 10:21předem mě dovolte abych Vás upozornil, že nejsem vzděláním lesník. Můj praděda byl něco jako polesný u jednoho českého šlechtického rodu. Můj děda byl hajný u jednoho významného šlechtického rodu, měl Píseckou lesnickou školu. Můj otec studoval lesnickou školu na hradě Veveří v Brně. Komunisté se rozhodli rozdělit školu na chov zvěře a pěstební činnost. Táta byl převeden, do té části pěstění lesa. Tuto část školy z Brna přesunuli v 1952 do Špindlerova Mlýna. Zde můj otec zůstal až do své smrti. Pravdou je, že v lese pracoval jen krátce. Tenkrát se těžilo dřevo ručně, ukládalo se do kuželů a v zimě se sváželo na rohačkách. Nikdo si asi neumí představit tu dřinu. Vyprávěl, jak školky na pěstění zakládali přímo ve vytěženém lese. Sbírali šišky z místních stromů a semínka vysévali na těchto školkách. Jednou při zimním stahování dřeva to jeden tátův kolega(kamarád) neubrzdil a rozmačkalo ho to. Máma řekla dost a okamžitě v lese končíš….
Nechci vyprávět celou historii, ale stal se vedoucím horské chaty a tam byl 30let jako vedoucí. Já jsem se na této chatě narodil. Tedy na horské chatě cca 950mnm. Obklopená byla loukami o rozloze cca 4ha. Kolem těchto luk byl všude les. Nejbližší další louka byla 500m. Já jsem sice chtěl na lesnickou školu také, ale táta to nechtěl. Tak se živím telekomunikacemi. I když otec přestal pracovat v lese jako profesionální lesník, myslivec byl až do své smrti. Tento koníček předal i mě se vším všudy.
Na vašich článcích je vidět, že jste opravdový profesionál. Svému řemeslu(lesník) rozumíte. Velmi odborně upozorňujete na chyby, které se v současném hospodaření s lesem dělají. Bohužel s Vámi nemohu ve všem souhlasit. Nejsem pronájemcem žádné honitby, tedy moje výhrady nevyplývají z toho, že proti nim brojíte. Jsem vlastníkem cca 6ha lesa na Vysočině. Když u mě v lese propukl průšvih s broukem. Musel jsem začít kácet. Ptal jsem se takového toho přiděleného hospodáře, co tam vysadit? Odpověď byla „smrk“! U první plochy jsem poslechl. U druhé už ne. Objednal jsem si různá semena dřevin, o kterých jste mluvil, ale i jiná a která se dají koupit a ty cca 4ary jsem osel. Možná je to špatně, ale celá plocha je výrazně zelenější (živější) než ta s vysázenými smrky. I když jsem to asi z Vašeho pohledu neudělal profesionálně, myslím, že účel to splnilo. Tedy co nejrychleji plochu po vykáceném lese znova „zalesnit“. Tedy aby kořeny drželi půdu a ta v přívalových deštích „neutekla“.
To, s čím zásadně nesouhlasím, je Váš nekompromisní postoj k vysoké zvěři. Jednoznačně vysoká zvěř obývala horské oblasti naší republiky dříve než člověk! A 100% tam patří a víc než člověk. To že člověk chce mít kvalitní hospodářsky výhodný a výnosný těžební les, aby měl dřevo a !!zisk!!. Staví svážnice, aby se k tomu dřevu dostal. To je špatně! Když jsem byl malý a ráno jsem vykouknul z okna, ráno i v podvečer se tam páslo až 32kusů. Měli svůj vychozený chodník. Tento chodník se dal jednoduše sledovat celým lesem. Od naší chaty, kde jsem bydlel směrem na jihozápad se táhnul zapojený les. Dnes bych to odhadl na vysoká sta nebo první tisíce ha. BEZ cest, svážnic!! Tenkrát měli tento úsek na starosti tři hajný!! Dnes, v této části lesa, jsou dvě svážnice po celé délce vrstevnice. Myslím, že samotné svážnice by nevadili, ale jsou plné turistů, cyklistů, běžkařů, dokonce i motoristů (i když jsou tam závory a je to zakázané), atd. Celý úsek má na starosti jeden hajný!!!
Starý hajný měli každý na starosti dva krmelce. Do většiny dopravovali seno koňmi, ani V3S tam nedojela. Zakrmovat chodili na běžkách! Pamatuju jak ten jeden hajný procházel pravidelně celý jelení chodník a tu a ta dal kupku sena, mrkev, jablka. Dnes na celém úseku jsou krmelce dva. Hajný (kamarád) tam jezdí krmit na čtyř kolce! Zvěř stojí celý den na jednom místě totálně vystresovaná. No a co dělá loupe a okusuje!!!
Velcí predátoři nic nezmůžou. Rys uloví maximálně slabé telko a vlci dejme tomu slabý kus. Tím ale celá populace Jelenů jen zesílí. Vlci jsou přeci jen lepšími průběrnými lovci než člověk. No a protože nejsou hloupí budou raději lovit něco méně náročného, jako ovce, telata krav, atd.. Také si myslím, že pokud by jejich počet výrazně vzrostl, nebude dlouho trvat a počkají si na nějakého osamělého lyžaře. V Krkonoších už máme případ, kdy si vlčice zaskočila do restaurace… Prošla dvakrát okolo lidí ve vzdálenosti ne delší jak 3m!!! Provozovatel té restaurace je bývalý hajný a můj kamarád. Asi jste ten případ také četl, byli ho plné noviny.
Mohl bych toho napsat daleko více. V něčem bychom se asi shodli a v něčem ne. Zásadní problém je v tom, že jediný opravdu přemnožený druh, který si usurpuje právo na území a vše co v tomto území je, je člověk. Jsem 100% přesvědčen, že pokud bychom nějaké opravdu velké území nechali na pospas přírodě a naprosto jej nenavštěvovali příroda si poradí. Les se obnoví a vysoká tam pohodlně bude žít.