Jan Zeman: Ke sporu o klimatické změny
1. Z historie velkých klimatických změn v geologických dějinách Země
Předně, velké klimatické změny na Zemi nejsou nic nového. Planeta Země za svou asi 4,5 mld. let dlouhou historii, z toho asi 3,5 mld. let s vyvíjejícím se životem, prožila mnohem drastičtější klimatické změny, než jaké zažíváme v současné době. Její vývoj lze stručně shrnout asi následně:
Planeta Země dostává mimořádně stálý (velmi málo kolísající) příkon slunečního světla a tepla, který se velmi zvolna zvyšuje, asi o 25 % za 4,5 miliardy let existence planety Země, přičemž tento trend bude ještě několik miliard let pokračovat.
Planeta Země začíná jako shluk prachu, který se postupně formuje do koule a taví se na tekutou kouli.
Dochází k utuhnutí povrchu Země a jeho postupnému ochlazování.
Dostatečné ochlazení povrchu Země umožňuje vznik tekuté vody na Zemi a časem i vznik světového praoceánu, dílčích pramoří (na rozdíl od dneška nebyly slané), na pevninách též řek a jezer. Energeticky náročné odpařování tekuté vody a mnohem později i tání sněhu a ledu na tekutou vodu spotřebuje množství tepla. Kondenzace vodní páry na vodu a tuhnutí tekuté vody na sníh a led provází naopak uvolňování velkého množství tepla. Změna skupenství vody se tak stává velmi důležitým regulátorem teploty povrchu Země a velmi stabilních průměrných teplot povrchu Země.
V hlubších vrstvách praoceánu vzniká za příznivých okolností život. Nejprve vznikají jednoduché organické látky, později aminokyseliny, ještě později se z nich vyvíjí nejjednodušší mikroorganismy živočišného charakteru, viz teorie ruského učence Oparina o vzniku života. Vznik nejjednodušších organismů v praoceánu možná spustil dopad velkého meteoritu, ale celkem vzato to dnes není podstatné.
Rostoucí nedostatek živočišné potravy časem způsobuje, že se část primitivních mikroorganismů učí v praoceánu asimilovat CO2 s vodou v procesu fotosyntézy na cukry a vytvářet tak primární zdroje rostlinné potravy. Vznikají tak prasinice, které produkují vzdušný kyslík O2. Kyslík se nejprve rozpouští v praoceánu, později se uvolňuje i do atmosféry. Současně se snižuje koncentrace oxidu uhličitého CO2 v praoceánu a později i v ovzduší. S rostoucím množstvím kyslíku v ovzduší se dostává i do stratosféry, kde kosmické paprsky jeho molekuly štěpí a vzniká stratosférický ozón. Časem vzniká ve stratosféře ochranný ozónový štít, chránící povrch Země před kosmickým zářením. Umožňuje tehdejším organismům osídlit nejprve vrchní vrstvy praoceánu, po té mělká pramoře, řeky, jezera a nakonec i pevninskou souš. Nedávno prošla zpráva, že se podařilo prokázat asi 810 miliónů let staré mořské houby (Fungi).
Planeta Země podle paleoklimatologů prodělala v období asi 800 – 600 miliónů let zpátky úplné či téměř úplné zalednění. To se při kombinaci nepříznivých okolností mohlo stát. Jsou tu ale dvě zásadní, dodnes dostatečně nezodpovězené otázky: 1) Jak v podmínkách zalednění planety přežil život? Oceán byl přikryt postupně až 1,5 km silnou vrstvou ledu. 2) Jak se jednou zamrzlý povrch planety odlednil?
Není podstatné, že někteří píší až o trojím zalednění a následném odlednění planety Země. I zde platí, že z dnešního hlediska jde o nejasnosti nepodstatné.
Po rozmrznutí povrchu Země před asi 600 milióny let začínají prvohory a rychlý rozvoj života v moři. Teprve později (silur, devon) život začíná osídlovat také pevniny, nejprve řeky a na nich ležící jezera ve směru od moře, později i jejich okolí. Podstatné je, že část těl odumřelých rostlin a živočichů vypadává z přírodního koloběhu a časem se mění na ložiska uhlí a snad i ropy a zemního plynu. Zejména o vzniku ropy a zemního plynu toho nevíme zdaleka dost. Jisté je, že vázání CO2 na fosilní paliva vede ke snižování jeho koncentrace v ovzduší. Stejným směrem působí i hromadění vápnitých skořápek tehdejších živočichů na dně moří, z kterých se časem stávají ložiska vápenců a dolomitů. Současně se zvyšuje koncentrace kyslíku v ovzduší až na obvyklých 21 %. Mohla být občas i vyšší, ale ne o moc, protože pak prudce narůstá riziko přílišného výskytu ničivých požárů vegetace na souši.
Přinejmenším od rozmrznutí planety, ale zřejmě i dříve, se s životem rozvíjejí i globální životodárné ekosystémy, které svou činností do jisté míry spoluvytváří příznivé podmínky pro život na Zemi. Doplňují již existující složky spoluvytvářející příznivé podmínky pro život, jako je ochranný stratosférický štít. Stále složitější vazby mezi množstvím živočišných a rostlinných organismů tyto globální životodárné ekosystémy posilují. Přední vědci mají za to, že těžiště globálních životodárných ekosystémů je v tropických deštných pralesích a mělkých tropických mořích. Obojí intenzivně ničí lidé. Jejich stále větší narušování lidmi je mimořádně nebezpečné.
Další vývoj probíhá relativně stabilně, byť rozhraní jednotlivých geologických útvarů je vesměs primárně vyvoláno velkými změnami klimatu, spojenými s masovým vymíráním nedostatečně přizpůsobivých druhů rostlin, živočichů a ekosystémů. Svou roli hrají i pohyby kontinentů (relativně nedávný přesun Antarktidy k nehostinnému jižnímu pólu Země znamenal až na výjimky zánik života na ní, spojení Střední a Jižní Ameriky před asi 2 miliónu let vedlo k vyhubení jihoamerických vačnatců vyššími savci tam migrující ze severu), vrásnění pohoří a jejich postupná eroze, velké sopečné výbuchy či dopady větších kosmických těles způsobovaly nemalé katastrofy. Byly jistě místně a často i regionálně velice pustošivé, ale i meteorit o průměru 10 km, dopadnuvší na okraj Mexického zálivu před 65 milióny let, dinosaury nezničil, jak se často uvádí, neboť velká část dinosaurů už byla vyhynulá a zbytky afrických dinosaurů po této katastrofě ještě nějaký čas v Africe přežívaly. Následky jeho dopadu meteoritu jen dorazily zbytky severoamerických dinosaurů. Území dnešní ČR dlouho existovalo v tropech, ale také ledovce dvakrát stály na jeho severním okraji a zabíraly hřebeny nejvyšších hor – Krkonoš, Hrubého Jeseníku, Šumavy.
V mladších třetihorách dochází k ochlazování klimatu až k nástupu delších dob ledových, střídaných kratšími dobami meziledovými, kdy u nás bylo někdy i teplejší klima než dnes. Začátek čtvrtohor a současně dob ledových a meziledových se udává před 3-2,5 milióny let. Střídání dob ledových a meziledových trvá dodnes, byť žijeme již 10-15 000 let v době po poslední době ledové, poledové, která by podle zkušeností s minulými meziledovými dobami měla končit. V rámci něho zaznamenáváme „malé doby ledové“ (v Evropě 16. – 18. století) a „malá teplá období“ (v Evropě 10. – 13. století). Samozřejmě, je nutné striktně rozlišovat vývoj počasí (může se měnit i několikrát za den) od vývoje klimatu, který by měl být dlouhodobě stabilní a jeho případné změny by měly být spíše pozvolné.
Ano, planeta Země zažila a život na ní přežil mnohem drastičtější změny klimatu, než které probíhají dnes a na které je zaděláno do budoucna. Jsou tu ale dva velké rozdíly. Předně ony minulé drastické klimatické změny provázelo masové vymírání tehdejších rostlinných a živočišných druhů a ekosystémů, odhady se pohybují kolem 80 %. Druhou skutečností je, že tyto drastické klimatické změny obvykle probíhaly nesrovnatelně pomaleji (výjimkou je rozhraní druhohor a třetihor, vyvolané primárně dopadem většího kosmického tělesa), a zbylý život se byl schopen na ně adaptovat. Zhýčkaná sobecká lidská společnost, vedená často zhýralou elitou a zrůdnými ideologiemi, se nebude s to na ně adaptovat. Lidstvo se pobije o mizející přírodní zdroje. Proto je nebetyčná hloupost sílící klimatické změny bagatelizovat.
2. Základní koncept klimatických změn
V diskusích o změnách klimatu dominuje tzv. velký panel předních odborníků na klima (IPCC), pracujících na objednávku Organizace spojených národů, na základě dat shromážděných zejména národními meteorologickými ústavy a jiným výzkumem klimatu. Popisuje současné fyzické klimatické změny asi následovně:
Skleníkový efekt je přírodní jev, který objevil a pospal Svante Arrbenies roku 1896, daný zákony fyziky. Skleníkový efekt říká, že v ovzduší Země existují tzv. skleníkové plyny (GHG), které, když na povrch Země dopadají sluneční paprsky a odráží se zpět do vesmíru, tyto plyny je odráží zpět na povrch Země, čímž oteplují její povrch. V konkrétních podmínkách Země je její povrch skleníkovým efektem aktuálně oteplován asi o 35oCelsia. Kdyby nebyl skleníkový efekt na Zemi, planeta Země by se vší pravděpodobností zamrzla a život na ní by zaniknul, popř. živořil v blízkém okolí moří oteplených aktivními sopkami a výrony horkých vod či plynů z nitra Země.
Velmi silný skleníkový efekt má planeta Venuše. Udržuje tam enormní teploty snad 480oC na povrchu, o obrovském tlaku vzduchu nemluvě, značka život vyloučen. Naopak Mars v důsledku slabšího gravitačního pole postupně pozbyl velkou část svého ovzduší a po té i svá moře. Má jen velmi slabý skleníkový efekt. Marsovské dny jsou i na rovníku velmi chladné, marsovské noci těžce zmrzlé. O prudkém kolísání teplot ve dne a v noci na našem Měsíci, který nemá ovzduší a tím ani skleníkový efekt, se netřeba zmiňovat.
Problémem jsou změny velikosti skleníkového efektu, jeho velmi rychlého zesilování, jež se aktuálně navenek projevují mimořádně rychlým oteplování klimatu. Provází je četné jevy, lidově zvané rozval klimatu: zvyšování průměrných teplot, tání ledovců, stoupání hladiny moří a zatápění nízko položených území mořem, prudký nárůst extrémů počasí, způsobující přírodně ekologické katastrofy (ničivé vichřice, velké povodně, velká sucha, nejednou se střídajících v rychlém sledu atd.). Sekundárním efektem rostoucích veder a such je množství často velmi ničivých požárů, byť část jich zakládají lidé a lidé také nejednou napomáhají jejich šíření a ničivosti. Do přírodně ekologických katastrof ale nelze zahrnovat sopečné výbuchy, sopečná a tektonická zemětřesení, pohyby kontinentů apod. Ty člověk zatím citelněji neovlivňuje. Za posledních 50 let se někdejší sinusoida koncentrací CO2 v ovzduší změnila na exponenciálu, viz graf č. 1 a 2:
Skleníkových plynů (GHG) je řada. Nejvýznamnějším je vodní pára, jejíž koncentrace se ale v ovzduší Země podle klimatologů dlouhodobě nemění, což je zdrojem řady dohadů. Druhý základní GHG je oxid uhličitý CO2. Třetí základní GHG je metan CH4. Čtvrtý základní GHG je oxid dusný N2O (nikoliv oxidy dusíku – NO a NO2, jak se občas můžeme dočíst). Pátým významným GHG jsou freóny, které známe hlavně v souvislosti s ničením ochranného ozónového štítu Země ve stratosféře. Sami o sobě se v přírodě nevyskytují. Vyrábí je a o ovzduší vypouští neodpovědná lidská činnost. Známe i řadu dalších GHG, které se ale na Zemi až na výjimky vyskytují ve velmi malém množství, takže i velmi silný skleníkový efekt některých z nich nehraje v úhrnu větší roli. Dopad GHG na klima (radiační potenciál) se přepočítává na tzv. CO2ekv., tj. radiační potenciál CO2. Aktuálně CO2 = 1, CH4 = 25, N2O = 298 CO2ekv. Před lety jsem počítal s mírně odlišnými hodnotami, CH4 bylo 21, N2O bylo 310. Určité upřesňování zde nelze ani do budoucna vyloučit.
Ožehavou otázkou je, jak se vyvíjely koncentrace GHG v ovzduší v minulosti. Současná, značně přesná měření jsou krátká, od roku 1990. Starší údaje nejsou dostatečně přesné a reprezentativní. O podstatně starších údajích jsou dohady. Relativně přesně jsou získávány koncentrace CO2 hlubokými vrty do ledovců v Grónsku a v Antarktidě. V ledových bublinkách se vyskytuje tehdejší vzduch. Spolu s datováním jednotlivých vrstev ledovců bylo možné zmapovat výskyt CO2 asi 800 000 let nazpět poměrně spolehlivě. Vznikl tak základní graf (č. 2), kdy zvyšování koncentrací CO2 v ovzduší následuje zvyšování průměrných teplot povrchu Země a obráceně, včetně vzniku dob ledových a dob meziledových. Existují i další metody, jak určit minulé koncentrace CO2 v ovzduší Země, ale jsou méně spolehlivé. Z výše uvedeného se odvozuje, že prudký růst antropogenních emisí GHG, v prvé řadě CO2, které generuje stále masovější spalování fosilních paliv, dále snižování rozsahu lesů, nešetrné obdělávání zemědělské půdy, velkochovy dobytka, skládky odpadů apod., způsobuje růst koncentrace CO2 v ovzduší a následně oteplování klimatu. Stejným směrem působí růst koncentrací CH4, N2O, freónů… Protože jde o následek lidské činnosti, jde o antropogenní oteplování klimatu, na rozdíl od minulých oteplování klimatu vlivem v zásadě přírodních faktorů.
Emise GHG příroda do jisté míry zachycuje a odstraňuje. Činí tak fotosyntetickou činností rostlin, dále odbouráváním metanu a ukládáním CO2 v geologických vrstvách (časem vznikají ložiska fosilních paliv, vápenců a dolomitů). Asi polovina antropogenních emisí CO2 se dosud rozpouští v mořské vodě za cenu negativního okyselování moří (mění se na roztok slabé kyseliny uhličité, čímž se podmínky pro život v mořích zhoršují). Mnohé druhy emisí GHG (freóny) příroda neprodukuje. Příroda „skladuje“ velké množství metanu ve věčně zmrzlé půdě a na dně moří vysokých zeměpisných šířek. Oteplování klimatu spouští jejich uvolňování ve velkém a tím další zesilování skleníkového efektu (přímá pozitivní zpětná vazba). Stejným směrem působí zhoršování albeda (ubývání bílých ledových a sněhových ploch, odrážejících sluneční paprsky) a odlesňování. K přírodním výkyvům koncentrací CO2 patří výbuchy sopek, k přírodním výkyvům koncentrací metanu v ovzduší patří jeho občasné rozsáhlé úniky z ložisek zejména zemního plynu při velkých geologických katastrofách.
Antropogenní emise GHG lze snižovat zejména snižováním spalování fosilních paliv, snižováním jejich těžby (podmínkou je ale jejich náhrada vhodným mixem tří skupin opatření - úspor paliv a energie, využíváním šetrných druhů obnovitelných zdrojů energie, využíváním jaderné energie), ochranou a rozšiřováním lesů, zachycováním a spalováním emisí metanu (za vzniku vody a CO2, který má mnohem slabší radiační potenciál než CH4), snižováním chovu dobytka, regulací dalších výrob produkujících významné emise GHG.
Antropogenní emise GHG v ČR v roce 2017 činily 128,7 mil. t CO2ekv. Po zohlednění propadů emisí CO2ekv. ze změn využívání krajiny šlo o čistý příspěvek k zesilování skleníkového efektu ve výši 126,5 mil. t. CO2ekv. Emise CO2 se na tom podílely 81,7 %, emise CH4 10,7 %, emise N2O 4,6 %, emise freónů 2,9 % a mezinárodní letecká doprava 0,9 % CO2ekv. Ze sektorového hlediska na spalování ve stacionárních zdrojích připadalo 59,6 %, na dopravu 14,5 %, na fugitivní emise 2,8 %, na průmyslové procesy a použití produktů 12,2 %, na zemědělství včetně lesnictví a vodního hospodářství 6,6 %, na změny ve využívání krajiny minus 1,7 % (masové hynutí našich lesů ale způsobuje, že od roku 2018 či 2019 změny ve využívání krajiny zvyšují emise CO2ekv., nikoliv snižují, jako dosud) a na odpady 4,4 % CO2ekv. Zjevná nepřesnost těchto čísel spočívá ve skutečnosti, že zde nejsou zahrnuty emise CO2ekv., zejména CH4, který provází zejména těžbu dovážené ropy a zemního plynu, resp. reálný příspěvek ČR ke klimatickým změnám je ještě vyšší. Stranou nechávám četné války o ropu, které její bilanci dál výrazně zhoršují. V jiných státech jsou tyto poměry odlišné. Vojenský sektor je vyloučen ze sledování a žádné dohody o snižování emisí GHG se ho netýkají, ačkoliv v USA se jeho podíl na emisích GHG odhaduje až na 25 %.
Podstatné je, že ČR s emisemi CO2ekv. ve výši asi 12 t na obyvatele a rok patří dlouhodobě mezi 20 států s nejvyššími měrnými emisemi CO2ekv. na obyvatele a rok. Ač ČR své klimatické závazky v zásadě plní, mezinárodní nepříjemnosti v této souvislosti jí hrozí. Argument snižování náročnosti ekonomiky, náročnosti tvorby hrubého domácího produktu na emise CO2ekv. je lichý, protože hrubě lichý je indikátor HDP.
3. Argumenty proti koncepci IPCC
3.1. Absolutní klimaskeptici
Spor o skleníkový efekt v ČR začal již v roce 1990 krátce po převratu. Ministr financí a později nejvlivnější politik Václav Klaus starší razil heslo, že „na životní prostředí si musíme nejprve vydělat“ a že „skleníkový efekt je šarlatánská hypotéza“ (skleníkový efekt jako fyzikální jev, ne jeho zesilování v důsledku neodpovědné činnosti člověka a následný rozvrat klimatu na Zemi). Ostře mu oponovali nevládní a často i vládní ekologové s tím, že jde o vážné a stále rostoucí ohrožení lidské společnosti, nejen ČR.
Pokud je ideologií V. Klause a spol. teze, že vše vyřeší „neviditelná ruka trhu“, je vše netržní včetně sociální, kulturní a ekologické oblasti na odstřel a zdůvodňuje se to různě, i tezí o šarlatánské hypotéze. Účastnil jsem se snad v roce 1994 s několika nevládními ekology diskuse s mladými ekonomy z Liberálního institutu na téma „Skleníkový efekt je šarlatánská hypotéza“. O problematice klimatu neměli tito mladí ekonomové ani ponětí, argumentovali jen prokázáním teze o šarlatánské hypotéze ze strany stovek předních světových odborníků, z nichž žádného pro jistotu nejmenovali. Sám V. Klaus u této teze setrval asi čtvrt století. Pak připustil změny klimatu, ale vysvětloval je jeho přirozeným kolísáním, tak jako mnozí umírnění klima skeptici. Velmi negativně diskusi o klimatu ovlivňoval i jako prezident ČR v letech 2003-13.
Co lze z odborného hlediska namítat proti teorii oteplování klimatu na Zemi, způsobenou člověkem?
Nedokonalost měření
K nepřekvapivým argumentům (umírněných) klima skeptiků patří tvrzení, že měření jednotlivých parametrů klimatu je nedokonalé.
Jistě je zde i dnes co zdokonalovat. Já osobně neznám experty na klima, kteří by tvrdili, že měření emisí GHG, podobně teploty vzduchu, síly větru, množství srážek, hladiny moří apod. na Zemi jsou dokonalá. Pravda, měření jsou již standardizovaná, takže dávají metodicky homogenní řady. Např. v ČR je homogenní reprezentativní časová řada měření teplot vzduchu od roku 1960. Také metody rekonstrukce minulého vývoje klimatu se zdokonalují. Klimatologové také netvrdili, že následky rostoucích antropogenních emisí GHG jsou jednoznačně, na 100 % prokázané. Nemluvím zde o časté novinářské zkratce, ale o jednotlivých zprávách IPCC. Skutečnost, že stále větší část klimatologů se shoduje na antropogenních emisí GHG jako hlavní příčině sílícího oteplování klimatu na Zemi (dnes přes 97 % s jistotou nad 90 %) je docela výmluvná, stejně jako že klima skeptici dosud klimatology z IPCC nenachytali na větší nepřesnosti.
Totéž platí i pro někdy vznášený argument, že se vlastně mnoho nezměnilo, jen ty jevy více známe a hlavně se o nich mnohem více píše. Dlouhodobé sledování počasí nic takového nepotvrzuje. Naměřené teploty na povrchu Země i v mořích se ale stále rychleji zvyšují, ledovce stále rychleji tají, hladina moře stále rychleji stoupá. Teplotní rekordy rychle narůstají, a to vesměs směrem nahoru. Podobně přibývá obřích povodní, such, vichřic a jejich ničivosti. Nejde přitom jen o ekonomické škody, často zkresleně vyjadřované jako škody uhrazené pojišťovnami, ale i jejich fyzických parametrů, rozměrů. Je také zřejmé, že současný nárůst rozsáhlých požárů v krajině včetně těch supervelkých (na jihovýchodě Austrálie nedávno shořelo na 20 mil. ha lesů, celkem vyhořelo území větší než Bulharsko), se odvíjí zejména od narůstajících letních veder, která ve spojení s nedostatkem srážek způsobují velké sucho, byť své sehrálo i rušení protipožárních chodníků jihovýchodní Austrálie s cílem zvýšit výtěžnost dřeva v tamních lesích. Podle relativních klima skeptiků toto vše nejsou ukazatele změny klimatu, slouží však dokonale k rozpoutávání klima hysterie.
Jistě, v kdejakém neštěstí se zejména bulvární novináři doslova rochní. Problém je, že to neštěstí je v zásadě reálné, byť podání bulvárem mívá k plné objektivnosti daleko. K nedokonalosti měření je třeba přiřadit špatnou znalost dynamiky přírodních cyklů prvků, jimž se přičítá vliv na globálním oteplování. Neustále se objevují další významné až zásadní vlivy do modelů nezahrnuté, zejména další zdroje emisí GHG, například metanu v důsledku sílícího oteplování. Pochybnosti jsou o skutečném vlivu vodní páry na klima.
Klimatologie se díky klimatické změně stala významnou a dobře financovanou vědou. Jsou finančně zainteresovaní, nemohou být zcela objektivní. Klima skeptici viní klimatology z IPCC, že z opatrnosti přešli od pojmu „globální oteplování“ ke „globální změně“. Vliv rostoucí koncentrace GHG na změny záření dopadajícího na zemský povrch nejsou měřitelné (1 – 3 W/m2 z celkových cca 1100 W/m2), jsou jen z modelů vypočítané.
Vliv přírodních cyklů
Přírodních cyklů je více. V souvislosti s kolísáním klimatu se mluví obvykle o čtyřech cyklech, tři dlouhodobé cykly sluneční aktivity a jeden cyklus mírně se měnící vzdálenosti Země od Slunce. Nejznámější je 11,1 (obvykle 9-13 let) letý cyklus sluneční aktivity. Dále jde o asi 80 letý cyklus změn mohutnosti menších 11letých cyklů a o 22 letý cyklus změn polarity (přepólování) magnetického pole Slunce a slunečních skvrn – Halesův cyklus. V dodávání tepla na povrch Země se mohou navzájem rušit, zeslabovat nebo zesilovat. Pokud se jejich zeslabování časově protne, mluvíme o Maunderově minimu, které může, ale nemusí spustit novou dobu ledovou. Pokud se jejich zesilování časově protne, mluvíme o Maunderově maximu, které může, ale nemusí ukončit dobu ledovou, resp. spustit dobu meziledovou. Ne vše o nich víme. Směrem do minulosti mezery ve znalostech se zvyšují.
Mohou existovat ještě delší cykly kolísání klimatu o desítkách tisíc let, které dosud nebyly určeny. Podle klima skeptiků jsou prokázány Milankovičovy cykly (desítky až stovky tisíc let), způsobující změnu radiace v desítkách W/m2. Z takto dlouhých klimatických cyklů je ale velmi obtížné odvozovat doby meziledové, které mívají délku 10 - 15 000 let.
Názor klima skeptiků, že současné oteplování klimatu je důsledkem přírodních cyklů kolísání klimatu, není s to vysvětlit skutečnost, že podle aktuálního působení cyklů by se mělo ochlazovat (pokračují roky nízké sluneční aktivity), ale pokračuje rychlé oteplování klimatu. Navíc oteplování povrchu Země i nárůst koncentrací CO2 v posledních 50 letech probíhá po exponenciále až po dnešních 415 ppm.
Podle klima skeptiků se klima stále ještě otepluje po předchozím teplotním minimu. Poukazují též na abnormality minulých výkyvů klimatu, např. „V mladším Dryasu došlo k rychlému návratu k podmínkám z poslední doby ledové v ostrém rozporu k doposud probíhajícímu oteplování. Je podivuhodné, že k této dramatické změně došlo dramaticky v řádu let až jedné dekády a data z Grónska ukazují, že teplota v období mladšího Dryasu byla přibližně o 15°C nižší než dnes. Ve Velké Británii fosilní důkazy naznačují, že průměrná roční teplota klesla na pouhých -5°C a periglaciální podmínky převládaly v nížinách, zatímco v horách se opět rozšířily horské ledovce.“ Zmatení jsou prý i sami klimatologové. V 70. letech někteří hlásali riziko ochlazování až po nástup nové doby ledové a nyní rychlé hlásají oteplování klimatu. Tento argument nebere v úvahu skutečnost, že obava z ochlazování klimatu až po nástup nové doby ledové tehdy pramenila z vysokých antropogenních emisí tuhých škodlivin a oxidu siřičitého SO2, jejichž působení v ovzduší snižuje pronikání slunečních paprsků na povrch Země a tak ochlazuje povrch Země. Neudržitelnost vysokých emisí tuhých a SO2 si v zájmu přežití lidí vynutila jejich zásadní snížení. Tím ale jejich chladící efekt zaniknul a oteplování se dále zrychlilo.
Vliv náhodných faktorů
Náhodných faktorů je řada. Uvedu alespoň nejznámější:
silné výbuchy sopek. V červnu 1991 výbuch sopky Pinatubo na Filipínách způsobil ochlazení počasí na severní polokouli Země na dva roky vyvržením množství jemného prachu do vysokých výšek, který pak do určité míry zastiňoval nebe a snižoval tak dopad slunečního záření na povrch Země a tím i teploty zemského povrchu. Výrony CO2 výbuch provázející nebyly zdaleka tak významné. Kdyby sopka nebyla v tropech, bylo by ochlazení klimatu na severní polokouli podstatně větší a delší. Výbuchy sopek mohou být i dost silnější. Způsobily vícekrát několikaletou neúrodu a tím i vážné společenské otřesy. Výbuch sopky Mammoth Moutain v Kalifornii v roce 1280 vyvolal velké zhruba čtyřleté ochlazení mimo jiné i v Čechách a následný velký úbytek obyvatel. Velký výbuch islandské sopky Kattla v roce 1625 decimoval v Evropě nejen české obyvatelstvo. Dlouhodobé soptění islandské zlomové pukliny Laki a islandské sopky Grímsvótnuvolnil v letech 1783 až 1784 uvolnilo do ovzduší velké množství drobných prachových částic a kyselých aerosolů a způsobilo dlouhodobě velké deště a neúrodu, jež přiživila Velkou francouzskou buržoazní revoluci 1789 - 1794.
Silný výbuch sopky obvykle blízké okolí sopky spálí, ale na příslušné polokouli Země vede krátkodobě často k citelnému ochlazení klimatu. Z toho plyne hlavně závěr o nutnosti mít dostatečné zásoby potravin, aby v případě opakované velké neúrody (z jakéhokoliv důvodu) nebyl hlad a následně nevypukly hladové bouře. Státní zásoby asi 400 000 t obilí v ČR je zoufale málo, o riskantním uskladnění jejich části v objektech soukromých subjektů nemluvě. Velké výbuchy sopek vyvolávají také velké srážky a následně velké povodně. Ta rekordní na Visle od 14. května 2010, ve Varšavě kulminovala 22. Května, následovala krátce po výbuchu islandské sopky Eyjafjalljökull. Je jen jednou z mnoha.
Uvedené platí i pro obrovskou kavernu (těleso žhavého magmatu), jež se aktivuje pod Yellostonským národním parkem v USA. Uvolnění obří energie může proběhnout relativně neškodně (bude zničen jen region Yellostonu), může ale také zničit velkou část USA a vážně narušit klima na celé severní polokouli.
Uvolnění obřího ložiska zemního plynu, jež je z více než 90 % tvořen metanem. Ve starších třetihorách máme období, kdy průměrné teploty povrchu Země náhle stouply asi o 6oC a setrvaly tak asi 200 000 let. Možný obrovský výron metanu je ale jen jedním z možných vysvětlení tohoto extrémně teplého, ne dost prozkoumaného období. Je pravda, že některé válečné operace či havárie provází značné úniky zemního plynu, resp. metanu. Protože řádná těžba ropy a zemního plynu je provázena úniky v rozsahu 3-6 % energetického obsahu těženého paliva (v případě těžby z břidlic jsou úniky ještě vyšší), dosavadní vojenské operace ke klima citelně ovlivňujícím nehodám nevedly. Jiná věc je, že se emise GHG produkované činností armád dosud nebilancují a ignorují, takže mohou přinést určitá překvapení.
3.5. Vliv nešetrného obhospodařování krajiny
Vliv nešetrného obhospodařování krajiny je zřejmý, kácením lesů ve velkém počínaje. Největší poušť světa Sahara vznikla postupným vysycháním jen z poloviny v důsledku náhlé změny klimatu před asi 6 000 lety, spojené s drastickým snížením srážek. Z druhé půlky ji vytvořil člověk neodpovědným kácením lesů, nadměrnou pastvou apod. Mnoho škod napáchal člověk kácením lesů ve Středomoří a na mnoha dalších místech světa. Negativní dopady kácení lesů a jejich přeměny na zemědělskou půdu postihovaly mikroklima i mezoklima celých regionů, vedly i k určitému zvyšování emisí a koncentrací CO2.
Otázkou je, jak velký byl vliv člověka na klimatické změny až do poloviny 19. století. Neměl by být větší problém spočítat přibližný dopad změn obhospodařování krajiny na globální klima a porovnat jej s následky rostoucích antropogenních emisí GHG v důsledku rostoucího spalování fosilních paliv. Taková analýza a bilance emisí GHG mně dosud není známa, resp. poměrně věrohodná je jen historická i aktuální bilance antropogenních emisí GHG vlivem spalování fosilních paliv. Zatím se má za to, že ještě za malé doby ledové v 16. - 18. století působily mnohem silněji jiné, převážně přírodní faktory.
Skutečností je, že v roce 2019 poprvé lesy ČR od poloviny 18. století v důsledku obří nejen kůrovcové kalamity zvýšily emise GHG, uvolnily víc emisí CO2, než vázaly.
3.6. Na Zemi v minulosti byly mnohem drastičtější klimatické změny.
Na Zemi byly mnohem drastičtější změny klimatu, než jaké zažíváme dnes. To je jistě pravda. Píšu o tom i v první části tohoto článku. Je tu ale jeden zásadní rozdíl. I tak velké změny klimatu, k jakým docházelo při nástupu doby ledové či při nástupu doby meziledové, probíhaly obvykle nesrovnatelně pomaleji než dnes, takže příroda byla s to se s nimi jakž tak vyrovnat. Rozhraní starohor, prvohor, druhohor, třetihor a čtvrtohor je charakterizováno mimo jiné velkými změnami klimatu a obrovským vymíráním tehdejších rostlinných a živočišných druhů. Necháme-li stranou rozhraní druhohor a třetihor, kde masové vymírání druhů způsobila jednorázová klimatická katastrofa v důsledku dopadu většího kosmického tělesa na Zemi, a zatím málo objasněná epizoda v mladším Dryasu, byly i velké změny klimatu mnohem pomalejší.
Podle klimatologů z IPCC, je současné vymírání rostlinných a živočišných druhů s tehdejšími vymíráními svým rozsahem srovnatelné. Jeho hlavním pachatelem dnes nejsou vrtochy přírody, ale sobecký nerozumný člověk a jeho stále šílenější civilizace.
Toto tvrzení odmítají klima skeptici. Jednak s aktuálním vymíráním druhů rostlin a živočichů v důsledku klimatických změn to prý není zdaleka tak zlé, jednak hlavní příčinou současného vymírání druhů mají být změny ve využívání krajiny lidmi. Spor není jednoduché rozsoudit, neboť zde existují dva vážné metodologické problémy. Nevíme, kolik rostlinných a živočišných druhů obývalo a obývá planetu Zemi a kolik jich lidé vyhubili. Hlavní nejasnosti jsou u na druhy a ekosystémy nesmírně bohatých tropických deštných pralesích a mělkých tropických moří, zvláště pak u korálových útesů. Tato pravděpodobná sídla globálních životodárných ekosystémů lidé intenzivně ničí i s množstvím druhů, z nichž značná část zejména těch malých není ani popsána, podobně jejich rozšíření. Ani, i dnes neznáme mnohé zejména velmi malé druhy.
Není ani jednoduché rozhodnout, které druhy a které bohaté druhové ekosystémy vymírají v důsledku sílících klimatických změn a které z jiných důvodů. Zatímco v případě tropických deštných pralesů podle všeho dominují jiné faktory, zvláště pak pila, sekera a oheň v rukou neodpovědného člověka, nejednou doplněná i střelnými zbraněmi ke střílení tamních nesouhlasících domorodců, vymírání korálů se zdá být úzce provázáno s antropogenními změnami klimatu. Tedy, působí tam i dovoz invazních druhů (mořská hvězdice trnová koruna ad.), ale největším problémem je zřejmě okyselování moří v důsledku zvyšujících se koncentrací CO2 v mořské vodě. V každém případě by zprávy, že „Velký bariérový útes u východní Austrálie je ve stadiu klinické smrti“, měly děsit.
Platí ale, že jak ničení tropických deštných pralesů, tak ničení mělkých tropických moří a korálů, obojí spojené s významnou redukcí druhové bohatosti ekosystémů, urychluje negativní klimatické změny na Zemi a snižuje šance lidí na přežití. Dominující shoda vědců z IPCC je, že zvýšení průměrné teploty povrchu Země o 2oC proti předindustriálnímu období (přitom ke zvýšení o 1,1oC již došlo) je nejpravděpodobnější hodnota, po jejímž překročení již nebude možné antropogenní regulaci klimatických změn a celý planetární klimatický systém výrazněji regulovat, protože se citelně vychýlí z běžného rovnovážného stavu.
4. Cena za ochranu stability klimatu
Cena za ochranu stability klimatu (často uváděný pojem „ochrana klimatu“ je nepřesný) je aktuální otázka. Je ale velmi obtížně zodpověditelná ze dvou důvodů:
- - Platíme jednak cenu za absenci větší stability klimatu (ztráty způsobené rostoucí nestabilitou klimatu, pasivní náklady), jež se ale v položce náklady na ochranu stabilit klimatu nekalkulují, jednak cenu – náklady na ochranu stability klimatu (aktivní ochrana, jejíž náklady se zatím též nekalkulují). Jako mourovatí budeme platit jak za absenci stability klimatu, tak na aktivní opatření k zachování stability klimatu.
- - Opatření na ochranu stability klimatu aktivní i pasivní jsou velmi rozmanitá a mají také velmi rozdílnou efektivnost. Jejich realizace pak závisí na realističnosti politiky ochrany stability klimatu a účinnosti nástrojů k jejímu zajištění zvolených.
Od vlády A. Babiše jsme se dozvěděli, že ochrana stability klimatu, resp. realizace závazků plynoucích ze Zelené dohody pro Evropu, přijde ČR na 675 miliard korun. Později bylo upřesněno, že jde jen o náklady na úspory paliv a energie a na podporu obnovitelných zdrojů paliv a energie, což je jen část nákladů na ochranu stability klimatu. Paradoxní je, že tuto částku spolyká celou nejspíš obří fotovoltaický tunel, založený ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem a kol. v letech 2007-10. Podle NKÚ má jít úhrnně o 400-1000 mld. Kč, přičemž střední nejpravděpodobnější hodnota je 600 mld. Kč. Jsme opět u (ne) efektivnosti nákladů na ochranu stability klimatu.
Nemohu uvést konkrétní částku, protože žádný solidní program ochrany klimatu ČR ani EU nemá, o ostatním světě nemluvě. Jistě by tam neměl chybět program zateplování budov a důsledné vymáhání výstavby a rekonstrukce velké části budov na nízkoenergetický standard, prosazovaní výroby podstatně úspornějších spotřebičů a výrobků s podstatně delší životností než dosud, výstavba nových bloků jaderných elektráren, politika minimalizace přepravních toků a politika zásadní modernizace železniční dopravy včetně určité dostavby železničních tratí, výstavba tratí vysokorychlostních, a nemalé restrikce na energeticky náročnou silniční a leteckou dopravu, na místo jejich zběsilé podpory (což ale nejen v ČR nehrozí ani náhodou), účinná podpora efektivních projektů rozšiřování trolejbusových a tramvajových tratí a sítě metra v Praze. Určitě by tam měla být ochrana a obnova územních systémů ekologické stability krajiny na orné půdě, v lesích, na vodních tocích (obnova meandrujících koryt vodních toků). Vysoce aktuální se stala otázka záchrany a obnovy našich lesů, ve velkém ničených kůrovci a dalšími škůdci za vydatného přispění rostoucích veder a such.
Otevřenou otázkou je podpora obnovitelných zdrojů paliv a energie, protože v konkrétních podmínkách ČR se jeví perspektivní hlavně využívání energie Slunce k ohřevu teplé užitkové vody a k vytápění a k výrobě fotovoltaické elektřiny. I zde ale platí, že ne za každou cenu. Biopaliva jsou zjevně neúnosná, neboť prohlubují hlad ve světě a jejich pěstování citelně přispívá k ničení orné půdy, pro vyšší využití energie proudící vody nejsou v ČR podmínky, o moc lépe na tom nejsou ani podmínky pro značně kontroverzní využívání energie větru.
Máme problém nemalých nákladů na armádu, provázených navíc obří korupcí a orientací nikoliv na obranu území ČR, ale na intervence v zahraničí v cizím zájmu. ČR ohrožují. Máme vysokou míru převážně samoúčelné konzumní spotřeby, bránící dosažení klimatické neutrality, kterou ale bude velmi těžké a za kapitalismu prakticky nemožné odbourávat.
Je možné, že současná pandemie koronaviru přispěje k určitému útlumu konzumerismu. Lze ale důvodně očekávat, že podnikatelé učiní vše pro návrat neudržitelných vzorců chování občanů i společnosti před pandemií. Prostě, na prvním místě kšefty, i kdyby to planeta a budoucí generace neměly přežít. Je tu i zásadní problém málo účinného řízení, podvazujícího prosazování mnoha veřejných zájmů včetně klimatické neutrality. Jeho součástí jsou i četné nedostatečné nebo hrubě zlobbované metodiky měření efektivnosti a část chybějící části datové základny.
Má-li být boj za klimatickou neutralitu efektivní, musíme v prvé řadě vytvořit databázi o celkové náročnosti na emise GHG získávání tepla a elektřiny z jednotlivých typů zdrojů a každý rok je aktualizovat, podobně náročnost získávání základních surovin, základních potravin ad. Jinak v rámci boje za klimatickou neutralitu můžeme vynakládat peníze zjevně neefektivně, viz divoké pokusy Martina Bursíka a kol.
Je nutné zrušit ideovou předpojatost. Svatá válka vedená některými ekology proti mírovému využívání jaderné energie, spalovnám odpadu s jeho energetickým využitím, za ničení našich lesů kůrovci a jinými škůdci (tzv. boj za divočinu), ale také za růst využívání paliv a energie prakticky za jakoukoliv cenu, nás přichází draho a také nás ekology nemálo kompromituje.
Závěr
Hodně pravdy je přitom i na varováních, že současné drastické změny klimatu lidstvo nemusí přežít tím spíš, že na ještě drastičtější změny klimatu je zaděláno, že se otvírají další a další přímé pozitivní zpětné vazby, zesilující beztak hrozivé oteplování klimatu. Totiž, mnohé funkce, které nám dosud bezplatně poskytovala příroda, v první řadě funkce podpory života (globální životodárné ekosystémy), zanikají a není a ani nemůže být za ně náhrada. V továrně jejich ekvivalent není možné vyrobit, na zplundrovaných polích je není možné vypěstovat, stejně jako je nevymelou technicky upravená koryta vodních toků. Zda si to lidstvo uvědomí a začne konat dřív, než bude pozdě, je otázka. Přitom mechanismy regulace lidské společnosti jsou vesměs odstrašující, četnými válkami počínaje a převážně samoúčelným, z velké části škodlivým hmotným konzumerismem konče.
Je nejvyšší čas přijmout rozhodná opatření na ochranu stability klimatu. EU vytyčený cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 a pokud možno ještě dříve, je oprávněný. Má ale jeden zásadní problém: má ho zajistit realizace tzv. Zelené dohody pro Evropu, schválené Evropskou radou 13. 12. 2019, jež ale byla velmi špatně připravena. Není v něm ani zmínka o ropě, o zemním plynu, o jaderné energii a o mnohém dalším. Jako jediný nástroj uvádí zjevně neúčinný a neefektivní obchod s povolenkami na emise CO2. I když si mnozí ekologové od ní hodně slibují a dokonce i píší petice za neustupování od ní, za její dodržení v praxi, realitou zůstává, že jde o za 11 dnů napsaný zmetek, jehož realizace nehrozí a navíc může napáchat víc škod než užitku a ušlechtilou myšlenku dosažení klimatické neutrality dál kompromitovat, asi jako když obří, převážně fotovoltaický tunel v ČR těžce zkompromitoval velmi perspektivní podporu rozvoje využívání obnovitelných zdrojů paliv a energie. Pokud dobře placení pánové a dámy v Bruselu jsou s to zplodit jen takový zmetek, je to hodně špatné. Podrobnější rozbor Zelené dohody pro Evropu, viz http://casopisargument.cz/2020/01/24/zelena-dohoda-pro-evropu/. Trh to nemůže vyřešit.
Je otázkou, co dělat v situaci, kdy krachuje jedna světová konference o klimatických změnách za druhou a nemůže tomu být jinak, protože podstatné otázky zabezpečení ochrany stability klimatu na nich nepřichází na pořad jednání, viz: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-zeman-problemy-ochrany-klimatu-ktere-konference-neresi.
Je otázkou, co dělat, když vládní elity demokratické i totalitní tvrdošíjně odmítají přijímat a realizovat účinná opatření na ochranu klimatu, jistě i proto, že přechod ke klimaticky neutrální ekonomice změní mnohé z toho, co považujeme za samozřejmé. Vyhlašování stavu klimatické nouze, jak to v září 2019 předvedl Evropský parlament (kdyby zrušil idiotské stěhování europoslanců z Bruselu do Štrasburku a zpět, udělal by i pro klima víc) či po té některé radnice v Česku, je plácáním do vody nebo také vytírání očí veřejnosti.
Zejména v Evropě, ale nejen v ní, se zdvihá hnutí „Rebelie proti vyhynutí“, množí se stávky středoškolských studentů za ochranu klimatu a sílí výzvy: „Tak už s tím klimatem něco udělejte!“ Jde o akce zoufalství, které mohou připomínat i nové klimatické náboženství (nejen Greta) ad. Mají ale objektivní základ. Bojovníci za ochranu stability klimatu si mohou být jistí, že mocní páni a dámy pro ochranu stability klimatu nic podstatného neudělají. Měli by v první řadě vědět, co je třeba pro ochranu klimatu udělat a to prosazovvat. Měli by si také být vědomi, že svět je vysoce konkurenční a izolovaná akce jednoho či skupiny států, byť by to byla celá EU s podílem na emisích CO2ekv. v roce 2017 asi 9,5 %, celosvětové zhoubné trendy moc neovlivní. Že je nutné hledat celosvětové mechanismy prosazování klimatické neutrality, jako je zrušení mezinárodních mnohostranných smluv o osvobození mezinárodní veřejné dopravy od placení daně z přidané hodnoty a mezinárodní vodní a letecké dopravy od placení spotřební daně z a pohonné hmoty, viz https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-zeman-koronavirova-krize-a-udrzitelny-rozvoj. Nadšení některých ekologů nad Zelenou dohodou pro Evropu svědčí o jejich neschopnosti chápat základní reálie EU, světa i ochrany stability klimatu. Základem celosvětového úsilí o stabilitu klimatu nemůže být pokračující odírání rozvojových států nadnárodními firmami a státy vyspělými ani zjevně neefektivní obchod s povolenkami na emise CO2. Platí i nadále Masarykovo, že „česká (a nejen česká – JZ) otázka je především otázkou sociální.“
Problém je, že v podmínkách pokračujících válek, militarizace, organizování teroru a barevných revolucí, zběsilé konkurence, enormního plýtvání ve společenské i soukromé spotřebě atd. není šance rozhodná opatření na ochranu klimatu přijmout a zejména realizovat, byť samotná myšlenka Německa získat rozvojem získávání paliv a energie z obnovitelných zdrojů konkurenční výhodu není špatná. Těžce ji ale kompromituje zavírání jaderných elektráren s nulovými přímými a nízkými nepřímými emisemi GHG z ideologických důvodů. Navíc jsou nejednou hrubě zlobbovány i četné metodiky, takže některá opatření na ochranu stability klimatu této ochraně škodí a málo komu to vadí. Jak by se mělo přistupovat k hledání cest k dosažení klimatické neutrality na dílčím případě, viz http://casopisargument.cz/2020/02/06/jake-jsou-havni-vyhody-a-nevyhody-jaderne-energie/.
Podle klima skeptiků teplota během čtvrtohor dramaticky poklesla ve srovnání s předchozím obdobím třetihor kypícím životem. Doby meziledové byly v minulosti velmi krátké (10 – 15 tisíc let). Pokud by nastala další doba ledová, lidstvo by to velmi poškodilo a civilizace by skomírala. Posledních 10 tisíc let je ale globální teplota nepřirozeně stabilní. Zásluhu na tom má nejspíš vznik zemědělství, které pozměnilo biologické cykly a mírně zvýšilo hladinu CO2. Tato změna je zřejmě dostatečná, aby oddálila nástup doby ledové o nějakých 50 tisíc let. Následné zvýšení CO2 díky spalování fosilních paliv to jistí na delší období. To hlavní se už tedy stalo. Teplota ještě nějakou dobu zřejmě poroste, ale planeta a její biodiverzita na tom vydělá. „Opravdu?“ ptám se. Je rozumné mnohem větší díl peněz věnovat na přizpůsobení a jen malou část na zpomalování produkce GHG, nedávat zbytečně peníze klimatickým rentiérům. Rychlejší ekonomický rozvoj (při současných perverzích? JZ) dříve umožní zvrat v produkci GHG a možná i rozumnou regulaci jejich koncentrace ve vzduchu. Mnohem méně nákladně se dá realizovat řada opatření ke zmírnění našich dalších nepříznivých vlivů na prostředí a přírodu.
Mám za to, že umírnění klima skeptici vidí věci nereálně. Za rozumné považuji heslo: „Změňme systém, ne klima!“ Tzv. překonat společnost, kde zisk je vždy dosahován na úkor ostatních lidí, fauny, flory i klimatu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (273)
Richard Vacek
1.6.2020 05:55Katka Pazderů
1.6.2020 06:26 Reaguje na Richard VacekAle máte pravdu, celý náš kořistnický způsob existence člověka na planetě je problematický. To se musí změnit.
Ekosystémové služby planety jsou pro všechny, ale nesmíme si ucpávat kanalizaci ani ničit klimatizaci.
Pavel Hanzl
1.6.2020 07:46 Reaguje naViktor Šedivý
1.6.2020 08:54 Reaguje na Pavel HanzlTakovým patří budoucnost. Jedině takovým.
Možná se Vám To nelíbí, tak to ale na světě chodí už od těch dob, co se poskládaly první kousky RNA do něčeho živého.
Pavel Hanzl
1.6.2020 15:33 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
1.6.2020 08:50 Reaguje naBohužel dnešní Evropa je plná idiotů, kteří by chtěli zavádět celoplanetární spravedlnost, kontroly nad zdroji se ale zbavují, zbraní se zbavují, ekonomickou silou plýtvají na nesmysly...
Pavel Hanzl
1.6.2020 07:43 Reaguje na Katka PazderůJan Šimůnek
1.6.2020 08:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.6.2020 12:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.6.2020 13:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.6.2020 14:36 Reaguje na Jan ŠimůnekRichard Vacek
1.6.2020 18:25 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/erdogan-vyzval-k-vetsi-porodnosti-v-turecku.A141225_115105_zahranicni_ert
Jan Šimůnek
4.6.2020 17:25 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
1.6.2020 08:00 Reaguje na Katka Pazderůto je roztáčení spirály které musí skončit kolapsem
Richard Vacek
1.6.2020 08:21 Reaguje na Katka PazderůA hesla typu "kořistnický způsob existence člověka", "ekosystémové služby planety jsou pro všechny" rychle zapomenout.
Viktor Šedivý
1.6.2020 10:32 Reaguje na Katka PazderůNo jsme to přeci především my a pak také ti, se kterými máme shodné zájmy nebo které nějakým způsobem potřebujeme.
Veškeré úsilí je pak třeba napřít k tomu, aby se jakékoli omezování týkalo těch mimo zmíněné okruhy.
Jiří Daneš
1.6.2020 15:42 Reaguje na Richard VacekMilan G
1.6.2020 08:43 Reaguje na Katka PazderůPavel Hanzl
1.6.2020 07:51Vývoj jde samospádem ke gigantickém kolapsu, je nějaká možnost to ještě zvrátit?
Hlavní příčinou těchto změn je lidská expanze a stálý růst HDP, tj. veškerých materiálních předmětů, které se ovšem velmi rychle stávají odpadem.
Takto je ovšem naprogramovaná naše civilizace, která ovládla už celý svět, může se chovat nějak jinak?
Zablokování růstu znamená úpadek a není možno ho nějak nadiktovat, zkušenosti z plánované ekonomiky a sociálního inženýrství jsou velmi negativní.
Řešením by bylo celý růst nasměrovat jiným směrem. Ne k extenzivnímu, ale intenzivnímu systému, ne k expanzi navenek, ale dovnitř.
Nepotřebujeme více věcí, které se za chvíli vyhodí, ale méně a kvalitních. Nepotřebujeme přetahovat materiál i výrobky několikrát přes celou planetu, ale stačí je vyrábět doma a dovážet jen nezbytnosti.
Nepotřebujeme expandovat do krajiny ani zvyšovat spotřebu vody, energie jen na to, abychom vytvářeli další a další odpad.
Další vývoj by se měl ubírat směrem, který bude limitován přírodou, jejími potřebami, tj. ekologií. Prostě hlavní sílu lidského vědění i pracovitosti napřít směrem k záchraně planety.
O tom musí být ale přesvědčena rozhodující většina obyvatel.
Jak toho lze ale dosáhnout?
Tuhle sílu má pouze náboženství, jen ono může člověku určit vyšší cíl a dát význam jeho životu. Bez totality a starých demagogií, s racionální svobodnou kritikou, ale s jasným a dobře argumentovaným cílem.
Prostě se duchovně vrátit zpět, kde veškeré lidské konání muselo být v souladem s Vůlí Boží, dnes Přírody.
Některá náboženství to už v programu mají (buddhismus), ostatní by neměly mít problém to začlenit do svého učení o Vůle Boží.
vaber
1.6.2020 08:30 Reaguje na Pavel Hanzlvíra je nemoc mozku
Pavel Hanzl
1.6.2020 11:55 Reaguje na vaberTo nebylo cíleno na ateisty, tam stačí ideologie opřená o rozum a realitu. Jenže na světě je snad 80% lidí věřících a ti by mohli skutečně zablokovat ten sebevražedný běh do záhuby.
Jan Šimůnek
5.6.2020 08:54 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
1.6.2020 08:20Odborník je ten který dokáže určit kam až se vyšplhá současný trend rostoucích teplot ,kdy dosáhne maximum a jaké k tomu jsou nutné podmínky na planetě, zdali a kdy se zastaví rozšiřování pouští, kdy se začne vracet voda z oceánů na kontinenty a do atmosféry a jaké k tomu musí nastat změny v globálním klimatu a protože tyto otázky nikdo nezodpoví ,žádní odborníci na modelování klimatu nejsou i když používají sebevýkoněkší počítače a sebesložitější rovnice,
takže vlády jsou zmatemé jako obyčejná veřejnost a zřejmě jsou zmatení i největší odborníci
Jan Šimůnek
1.6.2020 08:59Další věc, které autor nevěnuje pozornost, jsou oxidy síry. Po roce 1989 došlo v celém bývalém východním bloku k mohutnému odsiřování (a cca o jednu dekádu dříve došlo k tomu samému v USA a západní Evropě). Takže současný vzestup tepla je s jistotou (stejně fyzikální jako ty výpočty nad CO2) spoluzaviněn i vyčištěním atmosféry od oxidů síry.
Pavel Hanzl
1.6.2020 12:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.6.2020 13:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.6.2020 15:29 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.6.2020 18:38 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
5.6.2020 08:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.6.2020 21:01 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Tejkal
3.6.2020 09:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.6.2020 13:44 Reaguje na Karel TejkalKdyž se podíváte z okna, tak sledujete počasí.
Viktor Šedivý
3.6.2020 15:41 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
5.6.2020 08:57 Reaguje na Ladislav MetelkaPetr Eliáš
5.6.2020 12:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 15:30 Reaguje na Petr EliášProstě jen v našem státě se lijí do OZE byznysu desítky miliard Kč ročně. Pokud jsem dobře informován, tak nájemná vražda se dá pořídit za řádově deseti až statisíce. Čili, obávám se, není žádná konspirace očekávat, že za zlomky promile uvedené částky, co jde do solárníhp byznysu, se dají najmout pisálci, blekotající o antropogenním oteplováním. Práce je to velmi lehká, riziko (obojí ve srovnání s tou nájemnou vraždou) velmi malé.
Ladislav Metelka
5.6.2020 15:43 Reaguje na Jan ŠimůnekLadislav Metelka
5.6.2020 19:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 23:08 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
9.6.2020 12:56 Reaguje na Ladislav Metelkahttps://www.osel.cz/5523-teploty-ctyricatych-let-uz-nejsou-co-byvaly.html
O podvodech kolem výkaznictví teplot je více v samotném článku.
Nalezeno do 5 minut googlení, patrně by se toho dalo najít víc a lepšího, ale za tu práci a čas tyhle alarmistické lži prostě nestojí.
Ladislav Metelka
9.6.2020 13:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.6.2020 06:28 Reaguje na Ladislav MetelkaA to může úspěšně posoudit nejen železniční inženýr a přeprodávač emisních povolenek, ale i historik a angličtinář.
Ladislav Metelka
11.6.2020 16:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.6.2020 17:04 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
11.6.2020 19:31 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan Milan
1.6.2020 09:03Vyhazovní peněz na ideu "poručíme větru dešti" spíše standardní planetární klimatické cykly naruší, než aby ji nějak výrazněji mohlo pomoct na jejím životních cyklech a pouti vesmírem. Stejně nikdo nechce ve skutečnosti ten šílený globální byznys a konzumní způsob života opustit nebo dokonce zastavit. Jen malému c19 se to na chvíli podařilo.....
Jiří Svoboda
1.6.2020 09:52Pavel Hanzl
2.6.2020 06:30 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.6.2020 09:45 Reaguje na Pavel HanzlTomáš Kvítek
1.6.2020 10:54Ladislav Metelka
1.6.2020 11:05 Reaguje na Tomáš KvítekJan Šimůnek
4.6.2020 19:48 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
4.6.2020 20:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
4.6.2020 21:18 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
5.6.2020 08:59 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 12:19 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
5.6.2020 15:12 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
5.6.2020 15:31 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 15:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 17:41 Reaguje na Ladislav MetelkaDalším problémem je, že neznáme řadu parametrů těchto vazeb. A o některých z nich jen tušíme, že existují.
Ladislav Metelka
5.6.2020 19:10 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 23:22 Reaguje na Ladislav MetelkaV dobách anténních dvoulinek (na televizi) se objevil zlepšovák, spočívající v tom, že se kus té dvoulinky obalil alobalem. Ptal jsem se kamaráda (velmi lucidního v elektronice, později emigroval a velmi dobře se tím uživil), zda by se správná poloha a rozsah toho alobalu nedala vypočíst. Odpověděl mi (to už studoval elektro na technice), že příslušné rovnice jsou v podstatě nevypočítatelné a metoda pokus - omyl je rychlejší a snadnější.
V medicíně v řadě případů platí to samé. Např. "atropin aplikujeme postupně po malých dávkách, dokud se pacientovi nezačnou roztahovat zorničky" - léčba otravy Vláknicí načervenalou - teoreticky by se dávka dala spočítat, v praxi nevíme ani kolik toho přesně snědl, ani kolik se toho z něj podařilo dostat výplachy žaludku, ale neznáme ani koncentraci muskarinu v té konkrétní houbě, která se může lišit na základě genetiky i zevních vlivů.
A obávám se velice, že s tou atmosférou (pokud ji nezredukujeme na kyvetu naplněnou plynem) je to přesně stejné, je tam mnoho faktorů různě působících, některé z nich ani nejsme s to naměřit s dostatečnou přesností a v dostatečně husté síti měřících bodů, o jiných ani moc nevíme. Takže exaktnost veškerá žádná.
Ladislav Metelka
5.6.2020 23:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.6.2020 08:11 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
7.6.2020 08:46 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
6.6.2020 13:06 Reaguje na Jan ŠimůnekA představte si, pane Šimůnku, ani na tak jednoduchý model mnozí intelektuálně nestačí.
Jan Šimůnek
6.6.2020 14:50 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
7.6.2020 20:33 Reaguje na Jan ŠimůnekPrávě mnou výše popsaný jednoduchý model forcingu sedí perfektně i experimentálně.
Jan Šimůnek
8.6.2020 07:16 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
8.6.2020 08:36 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.6.2020 13:54 Reaguje na Ladislav MetelkaOd klimatologů postrádám model, který by po naplnění daty do roku (např.) 1990 byl s to předpovědět, co se "bude" dít v dekádě 2010 - 2020 (aniž by měl v sobě jakékoli informace o čemkoli po tom roce 1990). Takový model (pokud by to nebyl nějaký švindl) by zcela jistě vyvrátil (nebo alespoň silně oslabil) pochybnosti klimaskeptiků.
Ladislav Metelka
9.6.2020 00:19 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
8.6.2020 20:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJelikož jste zvídavý člověk a chcete znát pravdu, uděláte si jistě takové srovnání sám (pokud jste již neudělal).
Jan Šimůnek
9.6.2020 08:49 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Eliáš
10.6.2020 08:53 Reaguje na Jan ŠimůnekLadislav Metelka
9.6.2020 10:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.6.2020 13:00 Reaguje na Ladislav MetelkaNicméně stejný model by měl být schopen totéž provést třeba nad údaji do roku 1930 pro roky 1931 - 1960.
Ladislav Metelka
9.6.2020 13:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.6.2020 06:32 Reaguje na Ladislav MetelkaJinak, jistěže by bylo korektní, kdyby IPCC vygenerovala "forcing" 2021 - 2051, zveřejnilo se to natolik, aby se to nedalo zatlouct a v roce 2052 se to porovnalo s naměřenými daty. A do té doby by se zastavily všechny ty škodlivé nesmysly, co IPCC prosazuje, jako výkrm solárních a větrných baronů a přeprodávačů emisních povolenek.
Ladislav Metelka
10.6.2020 08:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
9.6.2020 19:40 Reaguje na Jan ŠimůnekPredikovat vývoj lze jen u velmi jednoduchých systémů u nichž znám velmi dobře počáteční podmínky a znám spolehlivé deterministické evoluční rovnice.
Pokud klima změní pád meteoritu a nevyjde predikce, mají klimatologové špatný model, protože nepředpověděl pád meteoritu a nezapočetl tento vliv na vývoj klimatu.
Ladislav Metelka
9.6.2020 23:45 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
10.6.2020 06:35 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
1.6.2020 14:37 Reaguje na Tomáš KvítekKdo říká, že za všechno může zemědělství? Pan Zeman?
Pavel Dudr
1.6.2020 16:25Další věc je, že že uhlíková neutralita nás vyjde asi na bilión Kč, přičemž se ví, že klimatu to nepomůže. Především proto, že největší emitenti v tom podvodu nejedou. Vědí totiž, že CO2 není škodlivý, je to nositel života a vše, co jíme, pochází z CO2, který navíc zvyšuje výnosy zemědělských plodin.
Petr Eliáš
1.6.2020 19:35 Reaguje na Pavel Dudr,,Petr Eliáš24.5.2020 21:04 Reaguje na Pavel Dudr
Minule jsem Vám psal o tom, jak k těm 45% IPCC přišlo:
Petr Eliáš17.5.2020 19:07 Reaguje na Pavel Dudr
A) To není můj zdroj. To je, dá se říci Váš zdroj, zdroj z té wikipedie (v té Wiki stojí: ,,Zhruba 2/3 antropogenních emisí CO2 od roku 1750 pochází ze spalování fosilních paliv a zhruba 1/3 ze změn ve využití půdy. Asi 45 % tohoto dodatečného CO2 zůstalo v atmosféře, zatímco zbylých 55 % pohltily oceány a pozemská biosféra.[80],,; to (80) odkazuje na Climate Change 2007). :-)
Součástí Climate Change 2007 je i práce I.C. Prentice a kol. ze které vychází onen odhad 45%. Viz zde: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/TAR-03.pdf (celá práce stojí za přečtení, ale opravdu zajímavé je to od strany 204). Vychází ze studie vztahu O2 – CO2.,,
Pavel Dudr
2.6.2020 12:45 Reaguje na Petr EliášPavel Kalenda
2.6.2020 14:22 Reaguje na Pavel DudrP.S. Wegenerova teorie kontinentálního driftu taky byla ostouzena za jeho života celých 15 let (1915 - 30) a dokonce byly pořádány konference na její zpochybnění a na podporu synklinálních teorií (obdoba IPCC). Přijata byla až 30 let po jeho smrti v 60. letech. Dodnes ale není znám mechanismus pohonu litosférických desek (oficiálně) a tak si geologové vystačí s vírou v konvekční proudy nebo chocholy. Je to v každé vědě podobné, jen ta cenzura nepohodlné pravdy je stejná.
Petr Eliáš
2.6.2020 15:21 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
2.6.2020 16:08 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
2.6.2020 16:07 Reaguje na Pavel DudrNapříklad zjistí, že dle množství spáleného paliva a vyrobenehé cementu by se měla za xx let úroveň CO2 v atmosféře zvýšit o např. 100 PgC, ale ve skutečnosti došlo ke zvýšení o např. 50 PgC tak se ptají kam ten zbytek CO2 šel.
Jan Šimůnek
2.6.2020 16:49 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
3.6.2020 15:31 Reaguje na Jan ŠimůnekPanely se montují na střechy nebo konstrukce nad zpevněnými plochami, když už na poli, tak na zemních vrutech.
Poměr energie potřebné na fve panel proti energie jím vyrobené je dnes asi 1:100.
Jan Šimůnek
4.6.2020 19:50 Reaguje na Pavel HanzlMilan Vaněček
7.6.2020 20:59 Reaguje na Jan ŠimůnekCo uvidíte - žádný beton. Ani kilo cementu na uchycení konstrukce pro solární panely, jak Vám píše pan Hanzl.
Prosím, podívejte se a přestaňte už uveřejňovat takové nesmysly o fotovoltaických elektrárnách. Předem děkuji. Těmi nesmysly si ničíte svoji reputaci.
Jan Šimůnek
8.6.2020 07:19 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
8.6.2020 10:39 Reaguje na Jan ŠimůnekPřijímejte skutečné informace o tom jak vypadá FVE ve světě.
Jan Šimůnek
8.6.2020 13:56 Reaguje na Milan VaněčekJan Křížek
1.6.2020 17:17Pavel Dudr
1.6.2020 19:44Jan Šimůnek
2.6.2020 16:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.6.2020 06:07 Reaguje na Jan KřížekJan Křížek
2.6.2020 22:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Dudr
2.6.2020 09:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.6.2020 10:14 Reaguje na Pavel DudrZajímavé je, kolik lidí to odmítá chápat a brodí se v marginalitách, které zcela evidentně tu razanci nemají.
Pavel Hanzl
3.6.2020 13:47 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.6.2020 19:52 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
3.6.2020 18:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.6.2020 08:53 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
4.6.2020 08:54 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
2.6.2020 09:51 Reaguje na Pavel DudrPavel Hanzl
2.6.2020 10:16 Reaguje na Jiří SvobodaVladimir Mertan
2.6.2020 14:44 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
3.6.2020 10:27 Reaguje na Vladimir MertanLokální výkyvy teploty mohou být jinde kompenzovány. To je běžné a není to žádný globální argument.
Jan Šimůnek
3.6.2020 12:51 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
3.6.2020 12:57 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
4.6.2020 17:27 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
4.6.2020 20:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 09:01 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
5.6.2020 09:04 Reaguje na Ladislav MetelkaKimatolog: "Středověké klimatické optimum bylo ryze lokální jev, ve skutečnosti byla celkově zima."
Já na to: "A kde se tedy ochladilo, aby to zahřátí Evropy a okolí vykompenzovalo do celkové planetární zimy?"
A odpovědí je ticho a ukončení diskuse.
Ladislav Metelka
5.6.2020 12:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
5.6.2020 15:17 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 15:41 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
5.6.2020 15:52 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 17:44 Reaguje na Ladislav Metelka"Použij Mikeův trik na zrušení středověkého klimatického optima." (tamtéž)
Jan Šimůnek
5.6.2020 23:22 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 23:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.6.2020 14:52 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
7.6.2020 08:19 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
7.6.2020 08:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.6.2020 12:35 Reaguje na Ladislav MetelkaA možná něco k tomu přístupu: Jedna moje doktorandka dělala analýzu výživové spotřeby dědí z mateřských škol (spojený s výchovnou intervencí, zaměřenou na rodiče). Při té příležitosti zjistila zajímavý jev: že si lidé blbě vykládají potravinovou pyramidu (tu oficiální). Tento fakt publikovala a navrhla konkrétní změnu doporučení tak, aby byl onen mylný výklad oslaben či vyloučen.
Čili nebyl tam přístup "my za nic nemůžeme, to lidi si to vykládají blbě", jaký provozuje IPCC (nebo takto alespoň přistupuje v souvislosti s OZE a dalšími prasečinami ekologů.
Ladislav Metelka
7.6.2020 13:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.6.2020 07:33 Reaguje na Ladislav MetelkaA že toto obchodování vzniklo na základě katastrofických zpráv, generovaných právě IPCC.
A, je mi velice líto, když jako doktor provedu klinickou (či jinou) studii na nějaký lék, tak při publikaci v nějakém seriózním časopise musím prokázat, že nejsem v žádném spojení s výrobcem nebo jeho konkurenty (a pokud bych v tomto zalhal a přišlo se na to, byl bych profesně vyřízen). Už třeba jen poskytnutí vzorků toho léku zdarma výrobcem by mě mohlo pro publikování v takových časopisech diskvalifikovat. Mohl bych to opublikovat akorát v nějakém firemním časopise, což je jako součást akademických publikačních aktivit prakticky bezcenné.
Obávám se převelice, že ty zprávy IPCC nějakým řízením o konfliktu zájmů vůbec neprocházejí, a že nemají větší vědeckou důvěryhodnost než právě ty zmíněné firemní časopisy (některé časopisy s vyšším impakt faktorem odmítají práce, v nichž jsou publikace z firemních časopisů citovány). A rovněž se obávám toho, že pokud by podobná pravidla, jaká platí pro biomedicínské obory, platila i pro klimatologii, tak by bylo obtížné ne-li nemožné publikovat v serióznějším časopise práci, citující zprávy IPCC.
Ladislav Metelka
8.6.2020 08:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.6.2020 13:59 Reaguje na Ladislav MetelkaTakže v praxi to zjevně nefunguje.
Ladislav Metelka
9.6.2020 00:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.6.2020 08:52 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
9.6.2020 08:55 Reaguje na Jan ŠimůnekLadislav Metelka
9.6.2020 09:04 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Eliáš
9.6.2020 09:07 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
9.6.2020 10:25 Reaguje na Petr EliášJan Šimůnek
9.6.2020 13:07 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
9.6.2020 13:06 Reaguje na Ladislav MetelkaSami klimatologové se touto volbou (či jmenováním) přihlásili o to, aby dostali cejch podvodníků, který jim hned tak někdo nesmaže.
A můžete vyčítat Kremlíkovi (a jiným), že není odborník na klimatologii, když IPCC vedl koloťuk...
Ladislav Metelka
9.6.2020 13:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.6.2020 06:49 Reaguje na Ladislav MetelkaMimochodem, texty, prokazující správnost "převratných idejí" T. D. Lysenka, psali také lidé z univerzit nebo z praxe. A T. D. Lysenko tomu taky formálně nešéfoval. Jen měl za zadelí celý represívní aparát stalinského totalitního státu.
A situace v klimatologii je velice podobná - zase u toho Kremlíka najdete (jistě neúplný, ale i tak hrozivý) výčet lidí, kteří už byli vyházeni z univerzit a dalších institucí pro vyjadřování skepse nad klimatologickými bláboly. A lze dohledat i informace o tom, jak jsou informace o klimatu systematicky cenzurovány (chlubilo se tím i fašistické sdružení "Českých elfů").
Podařilo se dohledat (přes "Climategate") i to, jak si klimatologové posuzovali pro účely publikace články, jichž byli autory či spoluautory. Opět něco, co je ve vědě (ale ne v klimatologii) vyloučeno.
Prostě jen tyhle věci, aniž by člověk potřeboval vidět, nebo dokonce analyzovat, jedinou teplotní řadu, jsou dostatečné k vygenerování velké míry skepse. A jsou to věci, za které si alarmističtí klimatologové mohou sami.
Petr Eliáš
12.6.2020 08:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.6.2020 13:13 Reaguje na Petr EliášKremlík je jako zdroj informací o klimatu rozhodně serióznější než Pachaurí.
Ladislav Metelka
12.6.2020 21:41 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
13.6.2020 09:55 Reaguje na Ladislav MetelkaSorry, IPCC je právě pro střety zájmů a diletantství svého dlouholetého vůdce daleko méně věrohodná než ten Kremlík, který ve střetu zájmů není.
Ladislav Metelka
13.6.2020 17:55 Reaguje na Jan ŠimůnekVladimir Mertan
3.6.2020 20:34 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
4.6.2020 10:37 Reaguje na Vladimir MertanLadislav Metelka
4.6.2020 11:02 Reaguje na Jiří SvobodaData o globální tepolotě jsou volně k dispozici.
Grónsko mohlo být zelené před nejméně mnoha statisíci let.
Jiří Svoboda
4.6.2020 15:18 Reaguje na Ladislav MetelkaVladimir Mertan
4.6.2020 17:15 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
5.6.2020 15:27 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
1.6.2020 20:20Pavel Hanzl
1.6.2020 21:05 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
1.6.2020 21:27 Reaguje na Pavel HanzlOne paradox in connection with the Andean-Saharan ice age is that the CO2 concentration in the atmosphere remained rather high compared with today's level. Some findings even show that the CO2 concentration was up to 16 times today's level.
Therefore, it is likely that it was geographical or astronomical factors rather than the atmospheric chemical composition, which was the determining factor in the creation of the Hirnantian Ice Age that the Andean-Saharan Ice Age is also called. Zdroj: http://www.dandebat.dk/eng-klima2.htm Niečo už žilo, mušle chobotnice, dokonca prvé koraly. Hlavne fyzika fungovala rovnako ako funguje dnes.
Pavel Hanzl
2.6.2020 06:22 Reaguje na Vladimir MertanTohle je natolik vzdálené období, kde působilo tolik nám zcela neznámých sil a v tak dlouhém časovém horizontu, že tím něco dnes dokazovat je nesmysl.
Pro nás je rozhodujících maximálně milión let pozpátku, kdy se vytvářelo a hlavně stabilizovalo a vyvažovalo celosvětové klima. A z ledových vývrtů je jasné, že se to vyvažovalo na uhlíkovém koloběhu stále uzavíraném na nulu.
A když do toho vypustíte v historickém okamžiku několik biliónů tun fosilního CO2, celé se to rozhodí.
Vladimir Mertan
2.6.2020 08:03 Reaguje na Pavel HanzlTo, že sa za posledných milión rokov stabilizovalo klima je zase klišé a nezmysel, striedanie ľadových a medziľadových dôb sa práve zrýchlilo.
Čo s tým spraví pridanie bilión ton fosílneho CO2 nikto nevie presne povedať. Netvrdím, že je to dobré, ani zlé podľa všetkého proste nevieme.
Pavel Hanzl
2.6.2020 08:37 Reaguje na Vladimir MertanKlimaskeptici se stále otáčí na tom, že něco neví, přitom je to dávno prokázané.
Skleníkový efekt byl objevený už koncem 19. století, korelace skleníkáčů s tepotou je prokázaná velmi přesně za posledních asi milión let z vrtů z ledovců.
Ve 20. století už není nutno používat proxydata, ale máme přesná měření, dnes snad úplně všeho, včetně sluneční aktivity.
A právě klimaalarmistické předpovědi ze 60. let minulého století se dnes velmi dobře vyplnily. Tak co ještě chcete, co ještě nevíte?
Já vím, celý systém se blíží ke katastrofě a člověk musí hledat nějaké únikové obezličky, aby si to nemusel přiznat. To vidím na celé diskusi na Ekolistu. Jenže tím se to nezlepší, spíš naopak.
Ale kdo je ochoten se podívat pravdě do očí?
Viktor Šedivý
2.6.2020 11:42 Reaguje na Pavel Hanzlkorelace ≠ kauzalita
Pavel Hanzl
2.6.2020 12:52 Reaguje na Viktor ŠedivýVladimir Mertan
2.6.2020 16:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.6.2020 20:52 Reaguje na Vladimir MertanJan Šimůnek
5.6.2020 09:06 Reaguje na Pavel HanzlLadislav Metelka
5.6.2020 12:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 15:43 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 15:56 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 17:45 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 19:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.6.2020 15:02 Reaguje na Ladislav MetelkaKrakatoa (1883)
Santa Maria (1902)
Novarupta (1912)
Pinatubo (1991)
VEI 7 erupce:
Tambora (1815)
(zdroj: Wikipedie)
Takže 19. století, zejména jeho konec, a začátek 20. byly silně poznamenány velkými sopečnými erupcemi.
Oproti tomu v poslední době byla jen jedna erupce o síle VEI 6.
Jinými slovy se dá předpokládat, že minimálně část "katastrofálního oteplení" ve 20. století jde na úkor výrazně menšího počtu velkých sopečných výbuchů.
Ladislav Metelka
6.6.2020 15:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.6.2020 08:25 Reaguje na Ladislav MetelkaA teplotami z přelomu 19. a 20. století velice často argumentují klimaalarmisté.
Ladislav Metelka
7.6.2020 08:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
7.6.2020 12:41 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
7.6.2020 13:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.6.2020 06:50 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
2.6.2020 14:12 Reaguje na Viktor ŠedivýNavíc, pokud je korelace + rozumný fyzikálně podložený model předpovídající tu korelaci, pak je to dobrý základ silné teorie.
Vladimir Mertan
2.6.2020 15:52 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Kalenda
2.6.2020 16:16 Reaguje na Vladimir MertanJiří Svoboda
2.6.2020 16:40 Reaguje na Vladimir MertanPavel Kalenda
2.6.2020 17:02 Reaguje na Jiří SvobodaTisícileté cykly jsou určovány především sluneční aktivitou a rázy velkých planet.
Jiří Svoboda
3.6.2020 10:31 Reaguje na Pavel KalendaVladimir Mertan
3.6.2020 20:45 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
3.6.2020 21:26 Reaguje na Vladimir MertanLadislav Metelka
3.6.2020 21:34 Reaguje na Ladislav MetelkaVladimir Mertan
4.6.2020 07:16 Reaguje na Ladislav MetelkaAhoj, Radim, dobre si zhrnul závery tejto správy IPCC a som rád, že sú korektné aj príspevky v diskusii. Trochu ma zarazilo, že IPCC sa nechce podrobnejšie vyjadrovať k stagnácii globálnej teploty v posledných 15 rokoch. Ako som prezentoval aj na seminári v Prahe pred necelým mesiacom, dá sa to celkom elegantne vysvetliť zmenami v oceánickej cirkulácii, ukladaním väčšieho množstva tepla v oceánoch a aj zoslabením slnečnej aktivity. Je takmer isté, že najbližšia epizóda ElNiňo zdvihne globálnu teplotu najmenej o 0,2 °C a bude po prechodnej stagnácii globálnej teploty. Viac sa o tom zmieňujem na mojej stránke www.milanlapin.estranky.sk, ku ktorej som ale neotvoril blog s verejnou diskusiou. Píše mi však dosť ľudí mailom.
Vychádzam z toho, že p, Lapin pauzu priznal a zároveň poukazuje na neochotu IPCC o pauze informovať. Je to jasný obraz ako sa pristupuje k faktom.
Ladislav Metelka
4.6.2020 08:05 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
4.6.2020 17:10 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.6.2020 21:32 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
2.6.2020 20:56 Reaguje na Vladimir MertanAle detaily není nutno vysvětlovat, ty jevy prostě nejsou lineární.
Pavel Hanzl
3.6.2020 13:50 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Kalenda
2.6.2020 14:36 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://www.youtube.com/watch?v=VoWIvwku168&list=PLgnnPnL9OL7Hbz1P7gcx0b1z6cnTWGUJj&index=42&t=0s
A to, co dnes pozorujeme, jen opět spěje k další době ledové, jak ukázal už v roce 2014 Ganopolski. Jen k tomu dodal, že vypouštěním CO2 jsme oddálili příchod další doby ledové o pár set let až první tisíc let. Kéž by.
Pavel Hanzl
3.6.2020 07:22 Reaguje na Pavel Kalendahttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslednich-deset-let-bylo-dosud-nejteplejsi-namerenou-dekadou#dis-id-132106493dfd42aaba3b87d03dff56f4
Oddálení nástupu doby ledové o 500 let nám silně nepomůže především proto, že se asi už v tomto desetiletí bude lámat chleba a pokud se zlomí špatně (což je ta nejvyšší pravděpodobnost) tak už v půlce století se nám silně "připálí krupon".
Jan Šimůnek
3.6.2020 12:54 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
5.6.2020 09:08 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 12:24 Reaguje na Jan ŠimůnekDenní data 1961-2019: http://portal.chmi.cz/historicka-data/pocasi/denni-data/Denni-data-dle-z.-123-1998-Sb
Jan Šimůnek
5.6.2020 15:57 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 19:14 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 23:25 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
5.6.2020 23:26 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.6.2020 15:03 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
6.6.2020 15:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 23:27 Reaguje na Jan ŠimůnekČili to chce opravdu hodně úprav, než se s tím bude moci nějak rozumně pracovat.
Ladislav Metelka
5.6.2020 23:31 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.6.2020 15:08 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
6.6.2020 15:26 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.6.2020 13:11 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
9.6.2020 13:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
10.6.2020 20:38 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
11.6.2020 05:28 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
11.6.2020 16:00 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.6.2020 17:06 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
11.6.2020 19:32 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.6.2020 09:09 Reaguje na Ladislav MetelkaPavel Hanzl
3.6.2020 13:52 Reaguje na Jan ŠimůnekNavíc za Stalina nikdy žádné volby nebyly, to jen na okraj.
Jan Šimůnek
4.6.2020 17:28 Reaguje na Pavel Hanzlrýpal lesní
3.6.2020 15:08Chce to pochopení řešení shora a kontrolu, i zdola. Úkol. Termín, zodpovídá, kontroluje. Ale to politici neumí. K tomu mají hbitou hubu a křivé ruce. <rýpal lesní>
Jan Šimůnek
5.6.2020 08:52Milan Vaněček
8.6.2020 06:17do modelů mohou nacpat jen "efektivní", "izotropní" parametry, jako čistou fyziku to opravdu modelovat nejde.
Ať si to už konečně přiznají a netváří se jako vševědi vůči ekologům. Klimatologie je věda, hodně toho umí, ale ještě mnohem více toho neumí.
Jan Šimůnek
8.6.2020 07:41 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
8.6.2020 10:46 Reaguje na Jan ŠimůnekNěmecko si prosadí svůj Green deal, bezjaderný, ale Německo na to má zdroje a inženýring; dost zemí v EU, jako třeba my nebo Bulhaři, na to nemá, proto pro nás závazky Green můžou být nebezpečné, ale jako nezávazné doporučení, jako pomalé směřování k čisté energetice to beru.
I když CO2 hysterii nepodléhám.
Jan Šimůnek
8.6.2020 14:01 Reaguje na Milan VaněčekLadislav Metelka
8.6.2020 08:40 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
8.6.2020 10:04 Reaguje na Ladislav MetelkaNemohou, opakuji nemohou počítat tu skutečnou fyziku (zde optika (Maxwell) Mieho rozptylu na vodních mikrokapičkách, měnících se velikostí a lokální polohou mikrokapiček v mracích nad zeměkoulí).
Ladislav Metelka
8.6.2020 10:15 Reaguje na Milan VaněčekJinak Rayleighův a Mieův rozptyl se počítají pro čistý vzduch, vodní kapičky, aerosoly a ozon. Samozřejmě ne pro každou kapku vody, ale sumárně.
Milan Vaněček
8.6.2020 10:31 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
8.6.2020 10:47 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
8.6.2020 11:53 Reaguje na Ladislav MetelkaJe nutné zavádět řadu parametrů do modelu a tím "aby to vyšlo" jsem nemyslel nic hanlivého, přesně tak to totiž musíte dělat: vždy to konfrontovat s naměřenou realitou a ověřovat "správnost" aproximací.
Pak nakonec, když máte odzkoušený model, tím myslím dobře vyhovující přesně naměřeným experimentáním údajům, pak můžete dělat predikce pomocí modelu.
Ale musíte si přiznat, na této úrovni modelování, že to co vám vypadne (třeba citlivost teploty na zvýšení CO2 koncentrace) je něco jiného, než rigorózní fyzikální popis na vyšší fyzikální úrovni.
Jan Šimůnek
9.6.2020 13:13 Reaguje na Milan VaněčekJiří Svoboda
9.6.2020 19:52 Reaguje na Milan VaněčekJan Šimůnek
10.6.2020 06:54 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
10.6.2020 20:39 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
11.6.2020 22:17 Reaguje na Jan ŠimůnekTo je jako kdybyste kvůli existenci znásilňování žen popíral pohlavní rozmnožování lidské rasy.
Jan Šimůnek
13.6.2020 10:04 Reaguje na Jiří SvobodaA když půjdeme ještě dál, tak u řady živočišných druhů je něco, co by u člověka bylo jednoznačně znásilněním (prakticky ve všech kulturách), integrální součástí pářícího rituálu, který by bez toho nefungoval. V jiných případech je zase součástí pářícího rituálu smrt samce.
Jiří Svoboda
11.6.2020 22:12 Reaguje na Jan ŠimůnekTo, jakými mafiánskými metodami je ten problém řešen, je úplně jiná záležitost.
Jste aspoň toto schopen pochopit?
Jan Šimůnek
13.6.2020 10:21 Reaguje na Jiří SvobodaA pokud tyto mafiánské metody a manipulace soudruzi z IPCC nasadili zbytečně a současně si z nedbalosti nebo pitomosti nepohlídali své ekonomické vazby na provozovatele OZE, přeprodejce emisních povolenek apod., tak udělali naprosto zásadní chybu, která se může tragicky vymstít celému lidstvu. Prostě vytvořili situaci, v jejímž důsledku zde není nikdo dostatečně morálně čistý, kdo by mohl uvedené nebezpečí hlásat bez podezření z nekalých vedlejších úmyslů. (MMCH, přesně na tohle dojeli ve Velké Británii protivníci brexitu.)
A morálně OK není ani ta nebohá, a už ekosoudruhy přes palubu zahozená jak pytel smetí, slečna Greta, protože se už stačilo provalit, že její rodiče mají vazby na průmysl OZE, takže u ní pravděpodobně záměrně a účelově vyvolali psychické problémy, spojené s "klimatickou úzkostí". Což je, jak s hlediska zdravotnické tak i rodičovské etiky dost hrozné a odporné.