Jiří Hůlka: Jsme pro rozumnou ochranu šumavské přírody
„Jan Stráský byl jmenován dočasným ředitelem NP a CHKO Šumava. Co to pro park znamená?“
Své odpovědi nám kromě Jiřího Hůlky poslali:
- Jaroslav Vrba, docent na Přírodovědné fakulte Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jeho komentář najdete zde.
- Vladimír Krečmer, odborník na lesní a enviromentální politiku. Jeho komentář najdete zde.
- Jaromír Bláha, Hnutí Duha. Jeho komentář najdete zde.
- Radomír Mrkva, profesor Mendelovy univerzity v Brně. Jeho komentář najdete zde.
Není možné, tak jako dosud, aby jedna z těchto oblastí oblast byla preferována nad druhou.
My jsme pro rozumnou ochranu šumavské přírody, ale ta musí vycházet z toho, že člověk není jejím nepřítelem ale naopak i v oblasti současných prvních zón Národního parku kdysi lidé žili v symbióze ze zdejší přírodou po staletí a v rozumné míře ji využívali a zvelebovali. To se například týká obce Knížecí Pláně a osady Bučina, které měly dohromady stovky obyvatel. Současná situace na Šumavě je důsledkem nepřirozeného vývoje po skončení II. světové války a zvláště spuštění železné opony v padesátých letech, kdy komunistický režim z vesnic ležící v těsné blízkosti státních hranic nechal vystěhovat jejich obyvatele a srovnal je se zemí.
Pan ředitel Stráský, který na Šumavě už dlouho dobu žije a dobře ji zná, je zárukou toho, že už nebudou arogantně přehlíženy oprávněné požadavky šumavských obcí, a přestanou pokusy měnit zdejší přírodu v divočinu tam, kde už od 18. století nebyla. V současné době je nutné zastavit všechny nezodpovědné experimenty, které pocházejí z dílny exministra životního prostředí Bursíka a bývalého vedení Národního parku. S důsledkem jejich destruktivního působení se Šumava potýká dosud. Jeho strategie, která spočívala v neodstraňování polomů po orkánu Kyril, způsobila totální kůrovcovou kalamitu, největší těžbu dřeva v historii parku a výprodej národního bohatství do zahraničí. Výsledkem této politiky je současný tragický stav šumavských lesů.
My jsme připraveni společně s novým vedením parku hledat v záležitostech jako splouvání Vltavy, turistických cest, cyklotras, kůrovce apod. taková řešení, které budou přijatelné jak z hlediska ochrany přírody, tak i pro turistiku a šumavské obce.
reklama