Jiří Hlavenka: Mnoho uhlíku pro nic? Rozvaha o klimatické konferenci v Glasgow
reklama
Největší úkol, který kdy před lidstvem stál
Ani v nejmenším to není nadsázka. Poprvé v historii stojí celá lidská civilizace před úkolem tohoto rozměru (nevynechává nikoho), závažnosti (obrovský dopad) a časového tlaku. Problém nikoho nevynechává, dopad je obrovský a hrozí nevratné body zlomu. Summity, které při pohledu z výšky vypadají jako „mnoho povyku pro nic“, toto bohužel ilustrují: lidstvo stojí před výzvou, která je na samotné hranici jeho technických, finančních, personálních a vlastně i politických schopností. Pokroky od summitu k summitu jsou. Nejsou ohromující, ale nejsou zanedbatelné. Konference se konají každoročně, ne vždy ale ve vrcholné sestavě.
Co hlavního přinesl Glasgow?
Jak jde čas, zpřesňují se klimatické modely a většinou docházejí k závěru, že situace je horší než se myslelo - klimatická změna má tendenci zrychovat podobně jako koule valící se ze svahu. Urgentním požadavkem tedy je zrychlení již přijatých opatření, např. dosažení neutrality dříve než zněly předchozí závazky, rychlejší odchod od uhlí a podobně. Proti tomu ale stojí realita, kdy při současném přístupu nejsme schopní splnit ani ty předchozí, měkčí cíle. K opatřením navíc není souhlas všech důležitých zemí planety.
Přesto však summit přinesl konkrétní a jasné závazky s obřím dopadem. Za nejdůležitější považuji závazek obřích finančních institucí (typicky investičních bank a pojišťoven) prioritizovat tok financí na naplňování klimatických cílů a naopak upozadění až stopnutí peněz do oblastí, které jdou proti klimatické změně.
Byť to nemusí být zřetelné z pohledu České republiky, peníze opravdu hýbou vším, světová ekonomika jede na dluh a utnutí financování znamená často konec byznysu samotného. Opatření pro klimatickou změnu budou extrémně drahá a závazek je financovat opět znamená, v opačném gardu, umožnění, aby se vůbec něco stalo. Je samozřejmé, že tyto finanční instituce to nedělají pro modré oči planety, ale vnímají to jako dobrý byznys, počítají v řadě případů se zárukami či kofinancováním z veřejných peněz a podobně.
Zároveň to neznamená, že ve financích je vše růžové: do špinavé energetiky stále tečou miliardy, a kdosi spočítal, že na tento summit se akreditovalo celkem 503 lobbistů tradiční, fosilní ekonomiky. Dinosauři se nevzdávají bez boje.
Druhým nejdůležitějším závazkem je konec uhlí. Na rozdíl od předchozích vágních slibů přišlo 18 zemí (včetně velkých těžařů jako je Polsko) s daty ukončení těžby uhlí a odstavení uhelek. Opět, je to cosi hmatatelného, ale není to dost - někteří největší uhelníci se k aktivitě nepřipojili, byť individuálně též ohlašují, že uhelná energetika skončí.
Konference též přinesla závazky stovky zemí (reprezentujících dvě třetiny světové ekonomiky a tedy i odpovídající část emisí) k dosažení klimatické neutrality. To zní působivě, nezapomeňme ale, že se jedná o velmi vzdálené sliby, umístěné někam do let 2060 až 2070. A přiznejme si, z úst politiků, jejichž horizontem je konec aktuálního volebního období, to nezní velmi přesvědčivě - slibují totiž něco, co stejně nebudou sami realizovat. Zajímavější jsou nicméně krátkodobé cíle týkají se metanu (je dobře, že se konečně i na nejvyšších úrovních začal metan brát jako skleníkový plyn vážně) a konec odlesňování - zde jsou totiž závazky už v kratším časovém horizontu, cílené na rok 2030.
Drobná práce, ale je jí spousta
Boj proti klimatické změně si lze představit jako obrácené řečiště. Tak jako velkou řeku tvoří postupně desítky a stovky malých potůčků a přítoků, i klimatická změna má stovky příčin. Pokud chceme „obrátit tok řeky“, musíme brát potůček po potůčku. Klimatickou změnu neobrátí jedno jediné velké opatření, ale tisíc malých. Každý přispěje částečkou, zlomečkem procenta, ale účinky se sčítají. Klimatický summit v tomto přinesl desítky drobnějších, ale ne malých aktivit, především ve formě fondů či finančních injekcí ze strany států, filantropů i institucí určených přímo na boj proti klimatické změně. Je to pořád málo - jsou to miliardy, potřebujeme bilióny - ale je to aspoň něco.
… nebo je to selhání?
Mnoho hlasů tvrdí, že Glasgow přinesl příliš málo. Greta Thunbergová hovoří rovnou o selhání, silně varovná slova pronášel Barack Obama: příliš málo, příliš pomalu. Má pravdu. Vyslovené sliby nejspíše zdaleka nepostačí ke splnění klimatických cílů (zastavení oteplení na + 1.5 C) a horší je, že si nejsme jistí, zda nejde bohužel jenom o sliby, ze kterých se státy budou zkoušet spíše vykroutit, porůznu je obejít či změkčit. To ostatně vidíme dobře i u nás.
Kdo má tedy pravdu? Možná přisuzujeme politikům až příliš velkou moc - je totiž vždy limitovaná celospolečenským konsensem.
- „Chcete zarazit klimatickou změnu?"
- „Chceme."
- „Ale výrazně při tom celá země, i vy všichni, zchudnete. Chcete stále?"
- „No, to nejspíš ne…"
Zde je zakopaný pes. Má-li se klimatická změna opravdu zarazit, budou potřeba investice, které celý současný Green Deal přesáhnou možná desateronásobně. Znamená to zvýšení výdajů státu, zvýšení daní a zadlužení. Současně a spolu s tímto bude nezbytné zdražení všeho, co je klimaticky negativní - energie, doprava, potraviny, prakticky veškerá výroba. Dopad bude především na chudší vrstvy obyvatelstva, který může být až tak devastující, že bude vyžadovat sociální protiopatření, tedy opět investice, opět zvyšování daní (střední a vyšší třídě), opět zadlužování. A obávám se, že k tomuto dnes není síla, vůle, odvaha.
Text vyšel původně v Hospodářských novinách 16.11. 2021, na Ekolistu publikováno se souhlasem autora a redakce.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (127)

Miroslav Vinkler
2.12.2021 07:39je ukázkou , jak si zelení šílenci představují tržní prostředí.
De facto musí vzniknout mechanismy, které na základě pouze politického zadání budou rozhodovat komu se veřejné prostředky přidělí a komu ne.
Přesně to, před čím zkušenosti varují, podpora klientelismu, korupce a nepotismu.
Globální dluh atakuje hranici 300 biliónů $ a všichni vědí, že je nesplatitelný.
A za této situace se volá po 10ti násobném zvýšení prostředků pro
gryndýly !
Naprosté nepochopení problémů lidstva v současnosti.
Těmi jsou :
- strmý nárůst populací a krytí jejich materiálových potřeb
- exponenciální nárůst odpadů /kam CO2 patřá také/ a zamořování ŽP
- hrozící kolaps globální ekostability
Nic z toho Green Deal neřeší, jako vhodný příměr se mi jeví stav ,kdy je poškozen mechanismus hodin, ale řeší se pouze odlupování barvy na ciferníku.
Tenhle postup dekarbonizace nás vede do chudoby,sociálních nepokojů a globální finanční krize vedle níž bude Velká hospodářská krize (1929-31) vypadat jako bohatá vánoční tabule.
Pavel Hanzl
2.12.2021 08:17 Reaguje na Miroslav VinklerTy nové mechanismy jsou skutečně klíčové a moc tržní nebudou.
Trhem se dá řešit blahobyt společnosti, ale ne klimatickou změnu.
Zkuste nějak objasnit, KOMU teda všichni dluží těch 300 biliónů. Paroubkovým Marťanům??
Ty problémy jste vypsal správně, ovšem to oteplování je nejhorší a přímo vražedné (asi pod pojmem globální ekostabilita).
Cojsem z green dealu četl, řešilo se to (cirkulární ekonomika). Počet obyvatel přirůstá stále pomaleji a podle prognóz se má stabilizovat na nějakých 9 mld. Když se podíváte na neskutečně obrovská prázdná území, tak to přemnožování až takový problém není.
Jaroslav Studnička
2.12.2021 08:41 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 16:03 Reaguje na Pavel HanzlHlavní problém bude donutit střední třídu ke snížení životního standardu. Z toho může být největší průšvih...
Pavel Hanzl
2.12.2021 16:10 Reaguje naDV
4.12.2021 15:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.12.2021 19:40 Reaguje na DVDV
4.12.2021 20:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 08:38 Reaguje na DVDV
5.12.2021 12:45 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 16:05 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 20:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 08:42 Reaguje na DVDálkové teplo se musí převést na SMR reaktory, až budou k mání. Nic jiného netvrdím, fve je v zimě na houno.
DV
5.12.2021 12:46 Reaguje na Pavel HanzlMarcela Jezberová
2.12.2021 12:50 Reaguje na Pavel HanzlCo jsem z Green dealu vyčetla já, tak vůbec neřeší cirkulární ekonomiku ve světě. Cíl Green dealu je vytvořit "zelenou, cirkulární ekonomiku" v Evropě, ať to stojí, co to stojí a ať suroviny vezmeme, kde vezmeme. Představitelé EU doufají, že se to ostatním státům světa tak zalíbí, že budou EU nejdříve nadšeně živit a zásobovat surovinami a posléze hromadně v té bohulibé práci následovat.
Co se týká "obrovských prázdných území", právě tato území je přeci potřeba zachovat prázdná, aby plnila své environmentální funkce a ne je nacpat lidmi, kteří na nich vytvoří tlak na zdroje, které na takovou poptávku nejsou od přírody dimenzované. Autor článku jako podnikatel vidí v "záchraně klimatu" obrovský byznys, proto je tím nadšen. Zástupci střední a nižší třídy, kteří ponesou na svých bedrech dopady těch megalomanských opatření, už tolik nadšení nejsou.
Pavel Hanzl
2.12.2021 16:13 Reaguje na Marcela JezberováEU nemůže velet zbytku světa, proto je to čistě evropská záležitost.
A Evropa je bohatá dost (má nejbohatší obyvatelstvo světa), takže do toho může jít naplno a ten stálý pláč, jak zchudneme, mi připadá přímo komický....
Pavel Hanzl
2.12.2021 20:50 Reaguje na Jarka O.A díky tomu první pochopila ten klimatický problém a je první na světě ve snaze o praktickém řešení.
Bohatství pochází z práce, když se podíváte na země, které mají peníze zadarmo (suroviny, ropu atd.) tak jsou to většinou propadlé, totalitní až zoufalé parastáty, někdy i v nesmyslné válce.
Jarka O.
2.12.2021 21:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.12.2021 22:18 Reaguje na Jarka O.Některé recyklace už dávno běží (kdy jste viděla někde pohozený kousek barevného kovu, nebo i železa)??
Ale problém je systém, kdy by se třeba plasty (nejvíc odpadu) vykupovaly (jako železo) atd. atd.
Recyklace bývá někdy energeticky náročnější, ale pokud by se používaly primárně přetoky OZE, prudce by se zlevnila.
Karel Ploranský
3.12.2021 14:42 Reaguje na Pavel HanzlMne opravdu netrápí problém recyklace kovů, které se sbírají k recyklaci odjakživa - spíš mne zajímá, kdo a jak začne (DOOPRAVDY A VE VELK0M) recyklovat to, co se začíná hromadit. Dokonce ještě dřív, než se Green Dead doopravdy spustil.
Především baterie a panely.
Těch budou během krátké doby v Evropě miliony tun.
A s "přetoky OZE" se jděte vycpat. Mezi problémy recyklace je totiž zdroj energie až ten poslední. To co chybí, jsou takové technologie, které zajistí, aby recyklace byla ekonomicky alespoň schůdná. Zatím je podnikání v této oblasti mírně (hodně mírně) řečeno nezajímavé. A především je to obří problém ORGANIZAČNÍ, počínaje logistikou.
Pavel Hanzl
3.12.2021 17:14 Reaguje na Karel Ploranskýhttps://oenergetice.cz/akumulace-energie/chemicky-gigant-basf-postavi-nemecku-pilotni-zavod-recyklaci-baterii
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veolia-otevrela-zavod-na-recyklaci-solarnich-panelu
DV
4.12.2021 15:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.12.2021 18:56 Reaguje na DVBez diferenciálního počtu to fakt nedáte, poze se to dá obejít přes páně Kalendův integrál TSI.
DV
4.12.2021 19:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 08:47 Reaguje na DV1-1=0
Pavel Hanzl
3.12.2021 17:16 Reaguje na Karel PloranskýDV
4.12.2021 16:30 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 16:06 Reaguje na Pavel HanzlMichal Konečný
6.12.2021 11:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.12.2021 22:21 Reaguje na Jarka O.DV
4.12.2021 18:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.12.2021 18:50 Reaguje na DVDV
4.12.2021 19:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 08:52 Reaguje na DVJel jsem jednou po Volze a v dálce byl vidět mohutný a široký sloup kouře. Ptal jsem se, jestli tam hoří step. "Ne, to je Toljati".
Pavel Hanzl
5.12.2021 08:54 Reaguje na Pavel HanzlDV
5.12.2021 13:23 Reaguje na Pavel HanzlDV
5.12.2021 13:27 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 20:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 08:58 Reaguje na DVA s tím jdou i bezpečnostní a ekologické zákony, silné veřejné mínění.
Faktem je, že Evropa spotřebovává i to, co se vytěží jinde (protože na to má) a proto je velmi důležitý přechod na cirkulární ekonomiku.
DV
5.12.2021 13:28 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 15:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:08 Reaguje na DVAle to neznamená, že Evropa zchudla. Bohatne stejnoměrně a hlavně bohatnou i obyčejní lidé, což já považuji za nejdůležitější.
Dnes je na špici boje proti klimatické tragédii, zatímco třeba Čína vyrábí neskučné miliardy převážně nesmyslných plastových krámů za cenu tvrdé devastace Zeměkoule.
Tohle za prosperitu skutečně nepovažuji.
Houfně prchají lidé především z ruské zájmové oblasi a to většinou do normální Evropy.
DV
5.12.2021 13:04 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 15:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.12.2021 18:51 Reaguje na DVDV
4.12.2021 19:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:01 Reaguje na DVDV
5.12.2021 13:06 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 15:53 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 15:49 Reaguje na Jarka O.Jiří Hlavenka
2.12.2021 08:56 Reaguje na Miroslav Vinkler1) Závazky bank a pojišťoven. Nevím zda jste si povšiml, ale jedná se o soukromé společnosti, nikoli státní. Takové, které fungují na trhu, chtějí prosperovat, být ziskové. Jejich rozhodnutí co se má a naopak co se nemá financovat není diktované žádnou vládou, ale jejich vlastníky, kteří si dobře uvědomují, že investice do "zelených" oblastí budou profitabilní, protože budou nezbytné, a naopak investice do svět zhoršujících oblastí se jim jednoduše nevyplatí, prodělají na nich.
Takže ano - to je přesně ten "mechanismus", který vznikl a po kterém voláte. (Mám pocit že jste několik let zaspal).
2) Globální dluh. Samozřejmě že je to problém, ale pokud necháme globální oteplování dále řádit, bude odstranění následků stát mnohonásobně více. Na okraj dodávám, že "dluh" je nesmyslné vyjadřovat absolutním číslem, ale jako poměr vůči HDP: a tento poměr dlouhodobě neroste. (Je vysoký a nepříjemný, ale neroste).
3) Problémy lidstva jste popsal dobře. Možná ale nemáte dobře nastudovaný Green Deal, protože on je přesně adresuje. Bohužel v ČR panuje zkreslená představa, že Green Deal ROVNÁ SE dekarbonizace a nic víc. Není to pravda, GD adresuje přesně věci, které vy sám dále uvádíte jako obří problémy lidstva.
4) To že je nás na planetě hodně a stále se množíme, čímž ji neúměrně zatěžujeme, je ovšem pravda. Zajímalo by mně, jak ale chcete tento "problém" řešit. Napadá vás něco?
DAG
2.12.2021 09:21 Reaguje na Jiří HlavenkaUhlí a plyn si nechá velice dobře zaplatit záchranu OZE.
A kdo to bude platit? No přece my ;)

Miroslav Vinkler
2.12.2021 10:16 Reaguje na Jiří HlavenkaZdražování energií včera a dnes
v procentech proti předchozímu roku
2008 2009 2010 2011 2022
Plyn 32 % -7 % 6 % 15 % 40 %
Elektřina10 % 12 % -3 % 5 % 37 %
Zdroj: Eurostat
Dopady zdražování energií pocítí přinejmenším milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby.
Zdroj: MPSV ČR
K energetice a snaze o její transformaci odkazuji na skvělé dílo Václava Smila " Lidstvo a energie " /Energy and civilization a history"/, kde najdete odpovědi na řadu otázek.
Dále pak na odkaz https://www.energy.gov/ne/articles/nuclear-power-most-reliable-energy-source-and-its-not-even-close
z něhož plyne, že že jaderné elektrárny produkují maximální výkon více než 93 % času během roku.
To je asi 1,5 až 2krát více než u zdrojů na zemní plyn a uhlí a je 2,5 až 3,5krát spolehlivější než větrné a solární elektrárny.
A tedy zelený protijaderný fanatismus je iracionální.
Základ poselství V. Smila - lidstvo je bytostně závislé na energiích a představa, že energ. infrastrukturu změníme v krátké době je zcela nereálná.
Teď krátce :
ad1) Mýlíte se. EU i USA vypisují obrovské dotační tituly na technologie OZE,e-mobility, vodíkového hospodářství apod.
Každá banka ráda zafinancuje projekty za něž ručí stát. A dodavatel díla je kryt privátním bankovním úvěrem.
Není to o tom, co firma odvede, ale o tom, že dodá to, co si objednal stát formou veřejných dotací na dílo.
ad2) Angličané mají přísloví "Každý oběd nakonec někdo zaplatí." Situace, kdy centrální banky tisknou vládám peníze na základě politické objednávky zcela popírá smysl jejich založení - zajištění měnové stability.
Tahle bublina prostě musí prasknout= globální finanční krize
ad3)
GD jsem četl velmi pozorně . A taky pozorně čtu zprávy o stavu ŽP v EU -- všechny zprávy trvale a důrazně upozorňují na pád biodiverzity v EU i katastrofální stav půdy, voda taky nic moc.
Jde o pokrytectví nejhoršího zrna - v reálu 99,9% zdrojů nasměrováno na dekarbonizaci, tedy na kšefty ze kterých "kape".
ad4) To skutečně není na dvě věty. Pomohu vám,populační explozí netrpí euro-atlantický okruh (Ca,USA,EU) ani RF.
Karel Ploranský
3.12.2021 14:59 Reaguje na Jiří HlavenkaProtože pokud se nezastaví populační exploze, tak účinek kteréhokoliv z těch našich slavných opatření stihnou důsledky toho růstu počtu Pozemšťanů anulovat. My snížíme produkci CO2 o procento, ale ona přesto naroste, Proč? Inu, protože ono se totiž i pro toho nejchudšího človíčka někde v Africe někde něco VYRÁBÍ, i kvůli němu se něco někam VOZÍ, atd. A objem té výroby, přepravy atd. s každým dalším človíčkem roste. A zároveň s ním ubude něco z rozlohy lesů, přibude svinstva v přírodě, v oceánech, bude zabito dalších pár goril, aby se najedl, atd., atd...
Jak se říká "mnoho psů, zajícova smrt".
DV
4.12.2021 15:27 Reaguje na Karel PloranskýJaroslav Řezáč
2.12.2021 13:16 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
3.12.2021 10:06 Reaguje na Jaroslav Řezáčmožná se zbaví neschopných a stále rebelujících potížistů, (východ), ale to jádro je zcela jasné.
DV
4.12.2021 15:28 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 19:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:11 Reaguje na DVVoni sou hlava, pane vachmajstr....
DV
5.12.2021 13:11 Reaguje na Pavel HanzlDV
5.12.2021 18:46 Reaguje naDV
5.12.2021 19:05 Reaguje naKarel Ploranský
3.12.2021 15:29 Reaguje na Miroslav VinklerV tom je jádro pudla!
- Realizovat půjde to, co podpoří banky svou ochotou půjčovat na to kapitál.
- Banky podpoří to, co označí za perspektivní politici. Tj. v EU bruselské vedení.
- A sluší se tedy připomenout že ti mudrcové, kteří v Bruselu sepisovali Green Dead, ZAŘADILI JÁDRO OFICIÁLNĚ MEZI NEPERSPEKTIVNÍ ZDROJE ENERGIE. Jinými slovy, dali bankám velmi jasný signál, že jádro by podporovat neměly.
Sice se teď začíná uvažovat o tom, že by ho zase (ač neradi) měli přece jen vzít na milost a tu taxonomii opravit - ale když nic jiného, každý takový přehmat znamená odklad okamžiku, kdy se konečně začne dělat něco ROZUMNÉHO.
Já to vidím tak, že něco rozumnějšího než intenzivní snaha o rozvoj jaderné energetiky, něco co by pomohlo nahradit uhlí nejen rychle, ale také spolehlivě, se najde sotva.
Ale já nesedím v Bruselu...
Pavel Hanzl
4.12.2021 19:37 Reaguje na Karel PloranskýNavíc u nás jádro vůbec uhlí neřeší, bude to jen POLOVINA dosluhujících Dukovan.
DV
4.12.2021 19:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:13 Reaguje na DVDV
5.12.2021 13:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 17:15 Reaguje na DVDV
5.12.2021 18:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 17:20 Reaguje na DVDV
5.12.2021 18:56 Reaguje na Pavel HanzlDV
5.12.2021 19:18 Reaguje na Pavel HanzlBarbora Kuňáková
5.12.2021 22:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
2.12.2021 11:00Jako naprosté šílenství komentuje italský deník il Giornale nový interní dokument Evropské komise ohledně „inkluzivní komunikace.“ Je určen pro komisaře a byrokratický aparát komise a určuje, která slova a výrazy se nesmí používat. Podle dokumentu, který má il Giornale k dispozici, je tak například zakázáno používat Vánoce, vánoční svátky, oslovení „Dámy a pánové“ a dokonce při výzkumu vesmíru užívat výraz „kolonizovat Mars“. Poté, co byl článek v neděli publikován se v Itálii zvedla silná vlna nevole, řada konzervativních ale i levicových politiků v Bruselu v pondělí protestovala, komisařka se lekla a dokument okamžitě stáhla a prohlásila, že bude ještě dopracován.
-------------------------------------------------------------
Ještě si někdo myslí, že v Bruselu nedospěli do stádia kolektivního šílenství ?
A tohle nám má svítit s Green Dealem ?
Pavel Hanzl
3.12.2021 10:11 Reaguje na Miroslav Vinklernevím, co je deník il Giorne a jestli to není zase jen fake news, ale i tak nám to může být jedno.
Ouřední ptydepe je tak jako tak řeč pro normálního člověka nesrozumitelná (jako třeba právničtina) v každém státě, takže zase nic o ničem.
Hlavně nepodléhat hysterii...............i zítra bude den.......
Karel Ploranský
3.12.2021 15:54 Reaguje na Miroslav VinklerJe to důkaz toho, že naši moudří vůdcové vědí, co je důležité a na co je třeba zaměřit pozornost.
To nejdůležitější PRO NĚ je zavést newspeak a úplně převrátit pojmy. "Tzv. korektnost" není nic jiného, než jiný název pro ZAMLČOVÁNÍ, PŘEKRUCOVÁNÍ, MLŽENÍ A POTLAČOVÁNÍ PRAVDY.
K lidem se nesmějí dostat informace, které by mohly vzbudit pochybnosti o správnosti kroků, které panstvo činí. Pochybnosti o tom, jaké SKUTEČNÉ dopady mají jejich rozhodnutí.
Lidé už nemají slyšet slova, která v nich podprahovým vnímáním posilují vědomí naší kultury, zvyků, tradic.
Naopak se podprahové vnímání intenzivně zneužívá k tomu, abychom podvědomě začali pociťovat jako normální a správné, jak si představují budoucí ideální Evropu. Že např. v každé skupince dětí či mladých lidí, kteří mlsají nějakou dobrotu nebo mají oblečený nějaký nový módní oděv je alespoň jeden černoch nebo černoška a dva Asiaté. Proto nám to tak ukazuje téměř každá reklama. Zvykejte si, vy xenofobové! A přestaňte se tomu přílivu nové krve z Afriky bránit!
Pavel Hanzl
3.12.2021 17:21 Reaguje na Karel PloranskýPokud do toho nehodí vidle klimatická tragédie, pak půjdou všichni....
DV
4.12.2021 15:29 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 20:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:17 Reaguje na DVAle čínská města, která mají běžně více obyvatel než celá ČR, musí být neskutečný masakr.
Já pobýval kdysi v indickém New Delhi a to bylo něco dost děsného.
DV
5.12.2021 13:15 Reaguje na Pavel HanzlDV
4.12.2021 20:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:22 Reaguje na DVDV
5.12.2021 13:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 17:11 Reaguje na DVDV
5.12.2021 19:10 Reaguje na Pavel HanzlDV
5.12.2021 14:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 17:13 Reaguje na DVDV
5.12.2021 19:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 20:14 Reaguje na DVNedávno tady prudil pod cizím jménem a já ho poslal do prdele.
DV
5.12.2021 22:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 20:16 Reaguje na DVDV
5.12.2021 19:14 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
2.12.2021 11:41Zastavení populační exploze? Mluvívá se tu o uhlikové dani, jejíž výnos by měl od težařů jít státům podle počtu obyvatel. Ale pak bude toto sypání nepodmíněného příjmu mít opačný vliv, protože státy na regulaci porodnosti nebudou mít zájem. Tak takovou daň ne, jsou lepší daně, které by měly státům pomoct k pozvednutí životní úrovně a tou cestou k zastavení populační exploze. Taky je otázka, co je ta populační exploze a kolika let se lidé v Indii, Bangladéši, Africe a J.Americe vůbec dožívají.
Jiří Svoboda
2.12.2021 16:16Ve mně ale vyvolal COP26 naději, že už se konečně uzná, že kolosální problém klimatické změny nelze současným způsobem řešit. Je třeba od základů způsob řešení přehodnotit, odpolitizovat a svěřit jej správně modifikovanému globálnímu trhu, který spontánním fungováním navede globální společnost do udržitelného koridoru.
Karel Ploranský
3.12.2021 15:14Mnoho hlasů tvrdí, že Glasgow přinesl příliš málo. Greta Thunbergová hovoří rovnou o selhání, silně varovná slova pronášel Barack Obama.
Inu - když to řekli takoví dva špičkoví odborníci, tak přes to fakt už nejede vlak. Zejména názor Grety, ten je opravdu závažný.
Vážení, takových prázdných a laciných keců nakadím za hodinu kýbl, a když zatlačím, tak i dva!..
Jako to, že ti dva před námi pořád tají, JAK TEDY NA TO? Konkrétně?
V Glasgow se pokud vím se žádným objevným či dokonce zázračným návodem nevytasili.
Oni o tom totiž vlastně nevědí o moc víc než můj pětiletý vnuk.
Pavel Hanzl
3.12.2021 17:23 Reaguje na Karel Ploranský
Miroslav Vinkler
3.12.2021 19:37 Reaguje na Pavel HanzlChina Petroleum & Chemical vychrlila do atmosféry více skleníkových plynů než Kanada a Španělsko dohromady.
Údaje z Dánského meteorologického institutu (DMI) ukazují, že arktický mořský led měl v polovině listopadu přibližně 10 000 000 km2 a stále rostl. To znamenalo druhý největší rozsah ledu naměřený za posledních 15 let.
Údaje z Antarktidy ukazují, že podmínky i nadále komplikují projekce klimatických modelů. Kontinent právě zažil historicky chladnou zimu. Klimatologický novinář Stefano Di Battista píše, že mezi dubnem a zářím měl jižní pól průměrnou teplotu -61,1 °C nejchladnější šestiměsíční období, jaké tam kdy bylo zaznamenáno.
Nový výzkum publikovaný v Science Advances ukazuje, že oteplování Severního ledového oceánu začalo na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století, když se Země začala vynořovat z Malé doby ledové, desetiletí předtím, než začaly dramaticky stoupat lidské emise skleníkových plynů.
Emise oxidu uhličitého z COP-26 byl více než dvakrát vyšší než COP-25 a více než předchozí mezinárodní summit v historii. Šedesát procent z více než 100 000 tun emisí na konferenci pocházelo pouze z dopravy, zbytek pochází z používání vody, vytápění a chlazení pětihvězdičkových ubytování a masitých gurmánských jídel vyrobených z potravin přivezených letecky nebo dovezených z celého světa. . Přední světoví klimatologové, ti bohatí, samozvaní zachránci Země, kteří chtějí, aby se obyčejní lidé vzdali letecké dopravy a soukromých aut, přiletěli více než 400 soukromých letadel.
==========================================================
To jsou pane Hanzle fakta .
Jděte do sebe, vzdělávejte se a nežijte ve světě halucinací - nechodíte sbírat lysohlávku ?
Pavel Hanzl
3.12.2021 21:23 Reaguje na Miroslav VinklerTakže v Antarktidě, která má třeba půměrnou teplotu -30°C se oteplí o dva stupně, tak tam přád bude sněžit více než dříve.
Loňské chladné období je prostě jen počasí, já vím, že s tím máte problém.
Klimatologie je skutečně dost těžká věda a oteplování oceánů (předpokládám o setiny nebo tisíciny (miliontiny?) stupně se z proxydat asi prokázat nedá. Ale jako teorie je to hezké, ale naprosto k ničemu.

Miroslav Vinkler
3.12.2021 21:33 Reaguje na Pavel HanzlVlastní racionální a logické myšlení jste vyměnil za víru.
Uznávám, že máte bezstarostný život , to věděl už Marx - náboženství je opiem lidstva.
Pavel Hanzl
3.12.2021 22:21 Reaguje na Miroslav VinklerDV
4.12.2021 20:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:24 Reaguje na DVDV
5.12.2021 13:19 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
5.12.2021 09:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 09:25 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
5.12.2021 13:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 17:07 Reaguje na Vladimir MertanV teorii globální změny klimatu už v 60. letech se předpovídalo, že nastane "divoké počasí", tj. tornáda, povodně, tvrdé zimy i dlouhá sucha, vše se zatím vyplňuje.
DV
4.12.2021 20:21 Reaguje na Karel PloranskýDV
5.12.2021 13:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.12.2021 17:05 Reaguje na DVV našem zaprděném šecháčkistánu ani dnes.