https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-kozelouh-penize-z-emisnich-povolenek-jsou-potreba-na-reseni-zmeny-klimatu.ne-na-zalepeni-rozpoctu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Koželouh: Peníze z emisních povolenek jsou potřeba na řešení změny klimatu. Ne na zalepení rozpočtu

5.6.2019
Existuje riziko, že část peněz (určených na potřebný rozvoj obnovitelných zdrojů) bude přerozdělena netransparentním a neefektivním způsobem rozdělování.
Existuje riziko, že část peněz (určených na potřebný rozvoj obnovitelných zdrojů) bude přerozdělena netransparentním a neefektivním způsobem rozdělování.
Foto | ZV / / Ekolist.cz
Dnes po 16. hodině začne první čtení novely zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Novelou poslanci a poslankyně kromě technických pravidel rozhodnou, jestli budou desítky miliard korun směřovat domácnostem, obcím či firmám na smysluplné projekty, nebo se utopí v umořování dluhu státního rozpočtu.
 

Ekologické a rozvojové organizace varují, že aktuální návrh směřuje velkou část finančních prostředků na pouhé lepení děr ve státním rozpočtu, přitom jsou potřeba na pomoc domácnostem s úsporami energií a výrobou čisté energie, pomoc „uhelným“ krajům s restrukturalizací a také pomoc rozvojovým zemím se zvládáním dopadů změny klimatu. Existuje riziko, že část peněz (určených na potřebný rozvoj obnovitelných zdrojů) bude přerozdělena netransparentním a neefektivním způsobem rozdělování.

Ministerstvo životního prostředí navrhuje omezit roční financování projektů jako je například i Nová zelená úsporám z dosavadních 12 na 8 miliard korun, přestože se výnosy aukcí povolenek zásadně zvyšují, vzhledem k výraznému růstu ceny emisní povolenky na trhu (v aukcích). Rozvojové a ekologické organizace žádají, aby částka byla naopak zvýšena a úplně nejlépe směřovaly všechny výnosy do smysluplných projektů. Shodují se na tom například s Ministerstvem průmyslu, které v meziresortním připomínkovém řízení také navrhlo omezení ve výši 12 miliard zrušit. Nově budou peníze potřeba například i pro pokračování úspěšných kotlíkových dotací a kotlíkových půjček, které už nemají zajištěné financování z fondů EU.

MŽP také navrhuje využít další balík povolenek v rámci tzv. modernizačního fondu na financování rozvoje obnovitelných zdrojů energie. To je smysluplný přístup a ekologické organizace to vítají. Návrh MŽP však počítá, že až 135 miliard v příštích 10 letech bude rozdělovat úzká skupina 5 úředníků. Ekologické a rozvojové organizace považují takovou radu za netransparentní a politicky či korupčně snadnou ovlivnitelnou. Navrhují, aby rozdělování peněz řídil orgán fungující na bázi osvědčených monitorovacích výborů fondů EU, kde jsou členy i zástupci opozice, obcí, krajů, akademické sféry, podnikatelů, odborů či nevládních organizací.

Vláda by měla využít toho, že dostane peníze nejen od českých znečišťovatelů, ale také balík ze speciálního fondu EU na modernizaci energetiky. Utopit tyto peníze ve státním rozpočtu, ale i rozdělovat je neefektivně by byla veliká chyba. Miliony domů je stále potřeba zateplit, vybavit fotovoltaickými panely na střechu, statisíce potřebují vyměnit starý uhelný kotel či kamna. Obce potřebují posilovat svoji energetickou nezávislost a stát musí více pomáhat s restrukturalizací krajů, kde se stále těží uhlí, ale také chudým zemím, kde změna klimatu způsobuje daleko větší škody, než u nás.

Pařížská dohoda počítá s tím, že bohatší státy pomohou zemím globálního Jihu se zvládáním dopadů změny klimatu částkou minimálně sto miliard dolarů ročně. Ve výši poskytovaných financí ale ČR zaostává za ostatními dárci. V posledním hodnoceném roce, 2016, poskytla pouze necelých 205 milionů korun, to je v přepočtu na hlavu 12x méně než Belgie nebo 2x méně než Estonsko. Vláda musí rozhodnout o nové výši našeho příspěvku do Zeleného klimatického fondu a nejpozději na podzim 2019 tento závazek potvrdit v rámci formálního procesu doplňování fondu. Prosazujeme, aby výše českého příspěvku ve vztahu k HDP byla alespoň dvojnásobná oproti období let 2015 až 2019. Část prostředků je potřeba zajistit z výnosů z obchodování s emisními povolenkami.


reklama

 
foto - Koželouh Jiří
Jiří Koželouh
Autor je vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

5.6.2019 11:48
Pane Koželouhu. Emisní povolenky jsou druh daně na fosilní paliva, byť tento systém sám o sobě je velmi netransparentní, nedůsledný, bez striktních pravidel a náchylný ke korupci. Jako daň by tudíž měl být příjmem státního rozpočtu. Ale to je vlastně jen jakýsi formalizmus.

Zmiňujete spoustu "úspěšných" dotačních programů, jejichž zjevný "přínos" je hlavně v tom, že se za ně utratily peníze. Administrativní náročnost, neprůchodnost a v podstatě i nevstřícnost vůči originálním řešením je opravdu zoufalá a odrazující. Toto byste chtěl ještě nějak posílit?

Možná nejjednodušší a zřejmě i nejtransparetnější/nejúčelnější by bylo z povolenek financovat dostavbu našich JE, tím by se pro ochranu klimatu udělalo za tyto peníze nejvíce a netřeba k tomu žádné úředníky.

Možná si to neuvědomujete, ale když mluvíte o milionech nezateplených domů, střech bez FVE a špinavých kotlů, na to rozhodně nebudou stačit desítky miliard, o nichž v článku píšete. Udělat toto důsledně bude vyžadovat jiné ekonomické nástroje, aby lidé toto dělali spontánně a bez odporné byrokracie. Asi víte kam mířím - je třeba se zasazovat o přijetí celosvětové daně z těžby fosilních paliv. Kdybyste v tomto pomáhali, mohl bych vám být alespoň za něco vděčný.
Odpovědět
ig

5.6.2019 12:08
Musime si uvedomit, proc emisni povolenky vubec vznikly. Ne kvuli nejakym vyssim cilum, ale prave proto, aby se s nimi podivne smelilo. Jinak by nikdy neziskaly tak sirokou mezinarodni podporu - protoze politici a vubec lidi ovladajici statni penize jsou vsude na svete stejni a poji je stejne zajmy :-) Tudiz vynosy nemohou byt pouzity na uslechtile veci, to by odporovalo logice veci :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.6.2019 13:05 Reaguje na
Možná myšlenka povolenky kvůli vyšším cílům přece jen vznikla, ale povolenky se prosadily zřejmě díky možnosti s nimi šmelit a tím byla jejich funkce diskvalifikována.
Odpovědět
ig

5.6.2019 14:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Jj, asi tak to bude :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist