https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-kozelouh-potvrzeno.trump-uhli-nekope-a-polsko-chce-obnovitelnou-elektrinu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Koželouh: Potvrzeno. Trump uhlí nekope a Polsko chce obnovitelnou elektřinu

19.3.2020
Kope za uhlí, uhlí ale couvá. Ilustrační snímek.
Kope za uhlí, uhlí ale couvá. Ilustrační snímek.
Také často slýcháte, že zatímco Evropa jde po krku uhlí a utápí biliony v obnovitelných zdrojích, tak Čína, Indie či USA se smějí a sází na uhlí? Tak nositele těchto názoů odkažte na nejnovější globální statistiku k výrobě elektřiny (Global Electricity Review), která obsahuje nejen aktuální údaje za rok 2019, ale také trendy.
 

Když si to shrneme, tak Trumpovy USA snížily loni výrobu energie z uhlí nejvíce v historii, o 16 procent. Faktem totiž je, že hlavní aktivitu, kterou americký prezident vyvíjí ve prospěch uhlí, je focení se v hornické helmě s nápisem, že kope uhlí. Uhelný byznys však reaguje na tlak stále platných limitů na ochranu ovzduší (které zavedl Barack Obama), protesty místních lidí proti poškozování zdraví kouřícími elektrárnami a také na levný zemní plyn i čím dál levnější obnovitelné zdroje energie. Už teď je jasné, že za Trumpa se zavře více elektráren, než za jeho předchůdce.

Platí, že v Evropské unii okolo nás se spalování uhlí propadá ještě rychleji (o 24 procent v roce 2019) a státy rozhodují o rychlém zavírání uhelných elektráren. Na rozdíl od USA jsou zde náhradou v první řadě větrné turbíny a fotovoltaické panely. A když se bavíme o tom, že to Evropa myslí s rozvojem obnovitelných zdrojů vážně, tak tím nemyslím jen země na západ od nás. Všechny tři ostatní státy Visegrádské čtyřky jsou ambicióznější než my. Zatímco české Ministerstvo průmyslu a obchodu rozvoji tohoto perspektivního odvětví zatím klade překážky a český cíl je velmi při zemi (16,9 % spotřeby elektřiny má být v roce 2030 pokryto z OZE), Slovensko plánuje 25 %, Maďarsko 19,1 % a Polsko dokonce 29,5 %. Maďarsko a Slovensko už si navíc stanovily termín konce spalování uhlí.

Čína stále staví nové uhelné bloky, to je pravda. Ale zároveň poráží celý svět v rychlosti rozvoje obnovitelných zdrojů a připravuje se tak na budoucí odklon od uhlí. Přestože v roce 2019 rostla výroba z OZE pomaleji než v některých předchozích letech, zvýšila se i tak o 86 TWh, což je stejně jako činí kompletní hrubá roční výroba elektřiny v ČR. V Indii uhelná energetika poklesla v roce 2019 dokonce o 3 procenta, zatímco větrná a solární energetika zvýšily výrobu o 13 procent za jediný rok.

Český stát jde zatím vlastní cestou - na jedné straně v podstatě blokuje rozvoj obnovitelných zdrojů a na druhé straně se dívá, jak se elektrárenské firmy snaží záplatovat padesát let staré uhelné bloky (pro které mimochodem platí o dost benevoletnější limity na ochranu ovzduší, než pro ty nově stavěné čínské elektrárny) a ždímat z nich další peníze. Výroba elektřiny z nejperspektivnějšího zdroje stagnuje posledních osm let na stejných hodnotách a aktuální Národní klimaticko-energetický plán ČR má v této oblasti pro rok 2030 nižší cíl, než měla Státní energetická koncepce ČR z roku 2014. Do toho všeho jsme stále jedním z deseti největších světových vývozců elektřiny.

Právě tento rok se však neblahý trend může konečně změnit. Vláda očekává doporučení Uhelné komise, kde probíhá tvrdý střet mezi zastánci modernizace české energetiky a firmami profitujícími z pálení uhlí. Do Poslanecké sněmovny má také dorazit návrh novely zákona, která by měla otevřít dveře obecním a komunitních projektům výroby čisté obnovitelné elektřiny (bohužel jen proto, že to vyplývá z evropských směrnic). Ale také aktuálně většinově státní firma ČEZ požádala pro svoje severočeské elektrárny o výjimky z limitů na ochranu zdraví před znečišťováním ovzduší, které vejdou v platnost v srpnu 2021. Mezi žádostmi je i ta pro elektrárnu Počerady, kde se chce plnění limitů vyhýbat až do 30. června 2025. Ekologické organizace žádost považují za nepřijatelnou, neboť výroba elektřiny v tomto zastaralém zdroji je nepotřebná už nyní a její plánovaná životnost končí v roce 2023. Výjimka by však měla platit ještě rok a půl poté. V té době už navíc má elektrárnu plně vlastnit nový majitel - kontroverzní podnikatel Pavel Tykač, který před pár dny oznámil plány na její dlouhodobé provozování.

Česko má plán, jak energetiku konzervovat ve 20. století. Ten je potřeba zrušit a nahradit plánem, jak ji modernizovat. Všechny uhelné elektrárny v ČR je možné odstavit postupně do roku 2030, pokud stát podpoří rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů. Podrobné modelování elektrizační soustavy stimulující chod v 15minutových intervalech ukázalo, že by za takových podmínek soustava fungovala a nedošlo by k ohrožení dodávek elektřiny.


reklama

 
foto - Koželouh Jiří
Jiří Koželouh
Autor je vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2020 06:41
Nejen OZE ,ale zejména JE v Polsku má solidní persppektivu.
Poslední návrh Státní energetické politiky Polska do roku 2040 stanoví výstavbu 6 reaktorů o kapacitě 6-9 GW, které budou postupně uvedeny do provozu od roku 2033. Investice za 1.2 bil. Kč. V říjnu americko-japonská společnost GE Hitachi Nuclear Energy oznámila, že podepsala dohodu o spolupráci pro plánovanou výstavbu malé jaderné elektrárny o výkonu 300 MW v Polsku se společností Synthos - chemickou společností ovládanou miliardářem Michałem Sołowowem.

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/elektrownia-atomowa-w-polsce-kto-ja-wybuduje,986265.html
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.3.2020 13:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
O důvěryhodnosti polských závazků ohledně OZE, nejlépe svědčí toto: "Stop Turow | Petice proti rozšíření dolu Turów, který ohrožuje…
https://stopturow.cz
Důl má být také výrazně prohlouben, až na 30 metrů pod úrovní hladiny Baltského moře. Spálení nově vytěženého uhlí v elektrárně Turów by přitom jen v období mezi lety 2020–2038 vyprodukovalo nejméně 10,3 milionů tun emisí oxidu uhličitého…" Více snad netřeba dodádávat, snad jen to, že stávající OZE zanechají, při započtení všeho, co je nutné k realizaci, výrazně vyšší exhalace, než jednostupňové využití stávajících zdrojů (stejně je tomu tak, s tak zvanými biopalivy). Každý převod jedné formy energie na druhou (tepelné na mechanickou, mechanické na elektrickou a zpět na mechanickou - na př. pro elektromobilitu), každý stupeń navíc, znamená v konečném součtu jenom ztrátu.
Cíl by měl být ve snížení nároků na spotřebu a nikoliv jen na výstavbu jakýchkoliv nových zdrojů. Takto jde totiž evidentně jen o kšeft.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.3.2020 23:18 Reaguje na Jiří Daneš
Právě proto by se měla elektromobilita řešit především z fve, kde není nutno mít ani měniče na střídavé napětí a není tam žádný mezičlánek. Navíc slunce svítí zadarmo a úplně všude, takže nepotřebujete ani přenosovou soustavu.
To je prostě energie budoucnosti, při výkonu 1kWp na 1m2 je to skutečná darda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2020 09:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, kde jsou vaše názory o tom, jak green deal je totální nesmysl a jak ve finále škodí přírodě a zvyšuje emise CO2?
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.3.2020 07:55
Problém je, že za obnovitelné zdroje musí být v síti horká záloha, schopná najet v sekundách při jejich výpadku (pokud by se její emise počítaly do uhlíkové bilance OZE, zdaleka by nevycházely tak hezky, jako když se tento fakt ignoruje). Sice teoreticky může být tou zálohou i přehrada s turbínou, ale zpravidla kapacitně nestačí.
A je úplně jedno, jestli je to nějaký centralizovaný "větrný park" či megapole solárních panelů, nebo jestli se jedná o "brzdiče elektroměru" u jednotlivých odběratelů. Horkou zálohu nepotřebují pouze ti, kdo nejsou nijak napojeni na elektrickou síť, a ti jsou z hlediska výroby energie bezvýznamní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2020 09:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Peane Šimůnku, tenhle článek si uložte a čtěte si v něm vždycky, když začne vytvářet konspirační teorie o tom, jak OZE škodí přírodě a jak se kvůli tomu v Evropě spaluje víc uhlí.
"Platí, že v Evropské unii okolo nás se spalování uhlí propadá ještě rychleji (o 24 procent v roce 2019) a státy rozhodují o rychlém zavírání uhelných elektráren."
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2020 09:13
To, že pan Koželouh v článku VŮBEC nezmínil jádro jako smysluplnou alternativu k uhlí a třeba že uhlí bude masivně nahrazováno hlavně zemním plynem (stávající USA, budoucí Německo - proč asi buduje Nordsteam2), považuji (při jeho důležitých funkcích) za velmi nekorektní přístup. Ale na to již jsme, bohužel, u pana Koželouha zvyklí.

Podpora OZE je u nás dána zákonem 165/2012 Sb. a programem Nová zelená úsporám (navíc úspory). Řekl bych že tato podpora je nastavena více než štědře. Jak může pan Koželouh psát: "Český stát jde zatím vlastní cestou - na jedné straně v podstatě blokuje rozvoj obnovitelných zdrojů..."? Ať tedy jasně řekne, co je na této podpoře špatně, ať to můžeme prodiskutovat. Ať navrhne lepší (ještě štědřejší?) systém podpory OZE, o kterých tvrdí, že již jsou tak výhodné, že žádné dotace nepotřebují.

Nejvíce ze všeho mne asi mrzí to, jak neférové prostředky lidé, kteří tvrdí (a jsou za to i placeni), jak jim jde o ochranu klimatu a záchranu planety, jsou ochotni používat.
Odpovědět
MG

Milan G

19.3.2020 21:19 Reaguje na Jiří Svoboda
Hnutí duha dostává kromě jiného půl milionu korun od hornorakouské vlády, tady máte ten důvod proč ten žvanil nezmiňuje jádro. A samozřejmě nemá žádnou zodpovědnost....
Odpovědět
VK

Václav Kain

19.3.2020 09:53
Já si myslím,že ke Koželuhově plácanici je naprosto zbytečné se vyjadřovat.Tito lidé jsou nejen hloupí,ale navíc by naprosto ochromili stát.Diskutovat s někým z DUHA je jako přesvědčovat DĚTI ZEMĚ,že jsou úplně mimo.
Odpovědět
MG

Milan G

19.3.2020 20:56
Tak pravil Koželouh… Všechny uhelné elektrárny v ČR je možné odstavit postupně do roku 2030, pokud stát podpoří rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů. Podrobné modelování elektrizační soustavy stimulující chod v 15minutových intervalech ukázalo, že by za takových podmínek soustava fungovala a nedošlo by k ohrožení dodávek elektřiny... tak takhle si představují naši budoucnost blahoslavení blázni. Co to je rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů? Jak to vypadá? Jakože v roce 2030 nebude jediná uhelná elektrárna a poběží jen větrníky, které vraždí ptáky a hmyz, fotovoltaika kde není vyřešená likvidace panelů, voda a pokud se poštěstí jádro? Co budeme dělat od prosince do března? Je ten chlap normální?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.3.2020 20:44 Reaguje na Milan G
OK až na poslední větu.
Ta otázka v ní je opravdu hloupá. Každý přece ví, že není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.3.2020 23:13 Reaguje na Milan G
Je zbytečné šermovat tím, že není vyřešena likvidace fve panelů. Samozřejmě je, ale není vyřešena likvidace uhelné elektrárny, natož JE.
Odpovědět
MG

Milan G

25.3.2020 08:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě, že likvidace panelů a vrtulí vyřešená není, pokud tedy nebudete akceptovat to, že se vykope jáma a do ní ty vrtule naházíte a zahrnete. Zcela ve stylu, co oči nevidí to srdce nebolí. A samozřejmě, že likvidace JE vyřešená je a to až zpátky na zelenou louku. Tuším, že je tady někde nebo na OSLOVi vynikající článek p.Wágnera o tomto tématu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2020 20:57 Reaguje na Milan G
Píšu o skleněných panelech a ne o vrtulích.
JE se nedá zlikvidovat vůbec, ani její vyhořelé palivo. Reaktor se musí snad zakopat, nic jiného není možné, náklady jsou neskutečné miliardy.
Fve se zlikviduje za směšnou částku, konstrukce se dá do šrotu, plast do recyklace, sklo do skla, elektronika jako běžný elektroodpad a pokud je to na poli na betonových patkách (dnes jedou zemní vruty) tak se vytrhají. A může se orat, ta země není nijak fatálně poškozená.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.3.2020 21:02
"Výroba elektřiny z nejperspektivnějšího zdroje stagnuje"
Co je prosím tím "nejperspektivnějším" zdrojem? Snad FVE + baterie? To by byl dost hloupý vtip...

"Všechny uhelné elektrárny v ČR je možné odstavit postupně do roku 2030, pokud stát podpoří rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů."
Čím konkrétně má stát podpořit rozvoj OZE ještě víc, než ho už podporuje? Znovu zopakovat tu gigantickou lumpárnu a dát solárním baronům další příležitost se napakovat na absurdních dotacích a výkupních cenách?
Nebo snad to všem dát ROZKAZEM, aby si dali na střechu panely, i když návratnost takové investice je i navzdory dotaci z Nové zelené úsporám dost sporná?

A co to vlastně je, ten rozumný rozvoj OZE? Zatím je všude vidět nerozumný rozvoj, který naprosto nesplňuje očekávání. Snad kromě očekávání těch, kteří na OZE chtějí rejžovat.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2020 09:24 Reaguje na Karel Ploranský
My jsme Švejci a vše dobré dokážeme zfalšovat, zkorumpovat a následně zhyenizovat. Takhle dopadly biopaliva i fve. Stojí nás to gigantické kačáky a výsledkem je jen bordel a ropácké nálady obyvatel, jsme poslední kdo počítáme s pálením uhlí v nešpinavějších uhelňákách, třeba v Počeradech. A co ty vyjímky? Nechutnost ryzí. Na co teda dáváme gig mega do dotací OZE? Aby to nědo jen ukradl?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.3.2020 07:45
Odklon od fosilních paliv je potřeba uskutečnit co nejdříve.
Stát by mohl třeba přestat podporovat výjimky z limitů na ochranu zdraví. To je vlastně také miliardová podpora paličům uhlí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.3.2020 20:06 Reaguje na Katka Pazderů
To s vámi souhlasím, ale to v žádném případě nestačí!
Odpovědět
MG

Milan G

22.3.2020 21:04 Reaguje na Katka Pazderů
Pokud uskutečnit odklon od fosilních paliv co nejdřív, máte k tomu alternativu? Teď nemám na mysli ten blábol Koželouha.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2020 19:41 Reaguje na Milan G
Zeptejte se v zemích, kde se to běžně provádí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.3.2020 20:19 Reaguje na Pavel Hanzl
A to je ve kterých zemích?
Odpovědět
MG

Milan G

24.3.2020 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane, máte problém s chápáním psaného textu? Já jsem se ptal pí. Pazderů. Proč bych se měl ptát v jiných zemích? Mě zajímá Česká republika. Ale přesto, můžete být konkrétní ve kterých zemích?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.3.2020 23:10 Reaguje na Milan G
"Platí, že v Evropské unii okolo nás se spalování uhlí propadá ještě rychleji (o 24 procent v roce 2019) a státy rozhodují o rychlém zavírání uhelných elektráren."
Jsou to prakticky snad všechny země Eu kromě nás, Němci mají z OZE asi 48% elektřiny , většina z mořských větráků. U nás má šanci fve a jádro, staré a doplněné mikrozdroji.
To jsou přece úplně základní a triviální informace, které ví každý.
Odpovědět
MG

Milan G

25.3.2020 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Mikrozdroj není žádná záchrana, návratnost cca 10let a to ještě tam kde je vysoká intenzita slunečního záření. 25m2 je asi 2,5Kwp, kompletně cena cca 120 000,-Kč a ročně by měl vyrobit, opakuji by měl, asi 2500Kwh. To vše při vysoké intenzitě slunečního záření. Údaje o síle slunečního záření získáte když si vyhledáte příslušnou mapu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2020 21:01 Reaguje na Milan G
Ten mikrozdroj myslím jaderný. Třeba tohle, dělá to samozřejmě více firem:
http://www.osel.cz/10930-jadro-vraci-uder-startup-nuscale-vyviji-prevratny-maly-reaktor.html
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist