https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-mrtvy-bobr-kousek-od-posedu.jak-jsme-zjistili-pricinu-jeho-smrti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Mrtvý bobr kousek od posedu. Jak jsme zjistili příčinu jeho smrti

21.4.2023
Ohledání bobřího kadáveru.
Ohledání bobřího kadáveru.
V pátek 14. 4. 2023 mi hlásí kolega Petr Luncar z Hošťky podezřelý nález uhynulého bobra evropského na potoce pod Hoštkou. Zvíře leží už několik dní kousek od posedu a na zádech má viditelnou díru.
 
Je sobota dopoledne 15. 4. 2023. Po dohodě s nálezcem vyrážíme do Hošťky u Rozvadova nález zvláště chráněného živočicha prověřit. Pan Luncar nás dovedl až k bobrovi. „Leží tady už nějaký ten den, viděl jsem u něj krkavce. Se zvířetem jsem nehýbal, čekal jsem na vás.“

Detektor kovu nezapískal.
Detektor kovu nezapískal.

Malá Hanina se ochotně ujmula detektoru kovu, jede od hlavy až ocasu několikrát po sobě. Kdyby měl bobr v těle brok, kuli či něco kovového, detektor by začal hlasitě pískat. Nic.

Ohledání kadáveru.
Ohledání kadáveru.

Koukáme s velkou Hanou na již značně časem poznamenanou mrtvolu našeho největšího hlodavce a je nám to jasné. Žádný zástřel, žádná přirozená smrt, otrava či něco podobného. Podle všech těch znaků a zranění to byl teritoriální souboj dvou samců. Pokud se teď prokáže, že mrtvola je samec, tak je to jasné a bobra zabil bobr.

Ročně sebereme a zajistíme v Plzeňském kraji několik bobrem zabitých a poraněných bobrů. Je to naprosto přirozená přírodní selekce, kdy sama příroda si řeší stavy jednotlivých druhů zvířat v populaci a na určité ploše.

Zranění.
Zranění.

Když je něčeho v ekosystému více než má být, zabije jedno zvíře druhé, přičemž logicky vyhraje to pro přírodu i populaci přínosnější. Funguje to tak miliony let a je to jediná záruka toho, že populace bude zdravá, silná, životaschopná.

Bobří krajina.
Bobří krajina.

Zároveň je to i další argument proti tvrzení, že je bobr u nás přemnožený. Nemůže být přemnožený, když každé zvíře, které je na lokalitě navíc, je buď z lokality vyhnáno, nebo zabito. Samozřejmě ale zabito jiným zvířetem, nemocí či nákazou, a to aniž by se do toho musel montovat člověk.

Bobří krajina.
Bobří krajina.

No nic, pro jistotu Hanka bobra otevírá a prohlíží vnitřní orgány, dutinu břišní i hrudní a určuje pohlaví. „Je to samec, vnitřní krvácení ani poranění žádné nenalezeno, fatální je prokousnutí spodní čelisti a cca 4 cm hluboké kousnutí omezující pohyb zvířete,“ uzavírá hypotézu Hanka.

Bobří krajina.
Bobří krajina.

Kadaver necháváme na místě k dalšímu zpracování mrchožroutům a přírodě. Když už zvíře uhynulo, tak ať poslouží jako potrava, ani do toho by se neměl člověk montovat.

Případ uzavřen. Když už jsme tady, jedem se podívat na další nádherné tůně, kaskády a lokality zušlechtěné tímto neuvěřitelným mistrem svého oboru.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VW

Vlastimil Waic

21.4.2023 09:11
Dobrý den, pane Makoni, můžete prosím vysvětlit, zda a jaké máte zákonné oprávnění za účelem zkoumání příčiny smrti manipulovat s kadáverem jedince zvláště chráněného druhu živočicha? Tato informace v článku chybí. Bez ní by mohl svádět veřejnost k mylnému dojmu, že něco takového může dělat každý. Děkuji.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

23.4.2023 07:41 Reaguje na Vlastimil Waic
Zcela trapný dotaz, pokud někdo provozuje záchrannou stanici živočichů, tak jistě příslušná povolení má...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.4.2023 08:21 Reaguje na Karel Pavelka
Říká vám něco veterinární zákon o zacházení s uhynulými
zvířaty? Lze bez pitvy a rozborů jednoznačně vyloučit
nakažlivou chorobu a její rozšíření konzumací uhynulého
zvířete? Navádíte tímto i k obcházení zákona používáním
masových újedí ke tlumení škodné? To asi ne, to napráskáte
myslivce, protože vedete svatou válku proti všem, kteří
nejsou aktivisty jako vy a vám podobní.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

23.4.2023 22:10 Reaguje na Karel Pavelka
žádné univerzální "povolení" neexistuje. Jasné porušení zákona 114/1992Sb. § 56.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.4.2023 10:43
Jelikož se zvěř sama zabíjí, tak nemůže být přemnožená. Takže stejně jako bobři jsou na tom srnci, jeleni nebo daňci. V tom případě všichni ekologisti lžou, že je zvěř přemnožená. Pouze více škodí ekonomickým zájmům člověka. A ekologisti chrání ekonomické zájmy člověka proti přírodě. Bohužel je to tak. S ekologismem na věčné časy a nikdy jinak! Přírodě zmar!
Odpovědět
Pe

Pepa

21.4.2023 13:34 Reaguje na Michal Ukropec
Řeč je o bobrovi a ne o Daňkovi, ale v tvém případě tj. asi jedno...

Zároveň je to i další argument proti tvrzení, že je bobr u nás přemnožený. Nemůže být přemnožený, když každé zvíře, které je na lokalitě navíc, je buď z lokality vyhnáno, nebo zabito.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.4.2023 15:51 Reaguje na Pepa
Popsal jste to správně! Je vyhnáno z lokality, ale někam,
kde nemá k životu vhodné podmínky, z nouze se tam usadí
a škodí prokopáním hrází a kácením zpevňujících břehových porostů. Přál bych vám vidět pokácené ovocné stromy, nebo
dokonce duby a smrk. Ani jedno nekonzumují, ale asi si brousili zuby, když jim přerůstaly při konzumaci kukuřice.
Do kukuřičného pole si vyšlapali cestu a k norám si tahali celé stvoly se šiškami. Je vidět, že se umí přizpůsobit a
přežít kdekoliv.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.4.2023 12:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Já jenom nechápu, proč stát zpátečnicky neaxeptoval to "uhnutí jinam" u kormoránů a povolil jejich odstřel? Ti ptáci mají křídla, takže by "uhnout jinam" mohli daleko snáze než bobr, který má pouze nožičky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.4.2023 12:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
..... neakceptoval.....
Omlouvám se za překlep.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.4.2023 14:58 Reaguje na Pepa
A kam je asi z té lokality vyhnáno? Pouze do další lokality. A že by každé další v lokalitě "přebytečné zvíře" bylo zabito? Zas tak moc mrtvých bobrů se asi často nenachází.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.4.2023 06:30 Reaguje na Jarek Schindler
Pokud budou veškeré vhodné lokality bobry obsazeny, ještě se nabízí nejrůznější odkaliště, čističky odpadních vod a podobná zařízení. A pokud i tyto alternativy budou vyčerpány, ještě se nabízí jezírka v zahradách, kterých je v republice neurekom. Ekolobby určitě protlačí zákon, který tohle bude řešit. Takže se nebojte, jak říkal jeden náš expremiér, zdroje jsou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2023 15:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jak konkrétně si představujete činnost bobra, která by mola být v čističce odpadních vod obsluhou tolerována?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2023 15:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hm, mít jezírko v zahradě a objevit se tam v mé oplocené zahradě bobr, tak to bych potom viděl na bobří pečínku.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.4.2023 12:33 Reaguje na Pepa
Ano. Kamarád má střeleného srnce, jemuž chybí jedna ulomená výsada. Ta se našla v hlavě kadáveru ve vedlejší honitbě v Kamberku. Byl to šesterák, nikoliv škůdník. Akorát nevím. Je zvěř přemnožená, nebo ekologisti lžou?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2023 15:18 Reaguje na Michal Ukropec
Srnci se takhle nezabíjejí proto, protože jich je moc. Přemnožené srnčí je v přírodě redukováno hladem a úhyny, hlavně v zimě. Ne boji mezi sebou. Ale umírají náhodou, když v říji srnecv zápalu boje o tlupu samic toho druhého nešťastně zabije.
Jinak u srnců nevím, ale u jelenů, pokud myslivci zanedbají plemenitbu a neodstřelí včas nějakého chovného jelena, jak ten jelen stárne a jeho organismus už nedokáže dodávat na růst paroží tolik živin, to paroží se stává jednodušší a takové "dýkovitější". Jelen jím snadno v říji při zápase o samice toho druhého jelena může zranit nebo dokonce bodnutím i zabít. Třeba do srdce.
Tady u toho srnce to bylo bodnutí do hlavy. Je otázka, jestli to paroží toho druhého srnce nebylo taky nějak něčím zdeformováno tak, že zabití soupeře v zápasu bylo mnohem pravděpodobnější.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2023 15:05 Reaguje na Michal Ukropec
To jen zvrácená zelená ekologistická logika.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.4.2023 11:32
Autor si hned v nadpisu zkusil rýpnout do myslivců (... kousek od posedu). Je jimi jaksi posedlý a musel chudák uznat , že takový bobr uhyne i jiným způsobem. Že nenašel střelu nebo železa, určitě probrečel celou noc.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.4.2023 22:52 Reaguje na Petr Pekařík
"Autor si hned v nadpisu zkusil rýpnout do myslivců (... kousek od posedu). "

Vy jste nějak vztahovačný.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.4.2023 06:25 Reaguje na Majka Kletečková
Nikdy jsem myslivec nebyl, přes to cítím podobně jako pan Pekařík. Jsem taky vztahovačný, nebo Vy máte delší vedení? Ještě se nabízí varianta, že nechcete chápat.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.4.2023 22:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Myslím, že jste také vztahovačný.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.4.2023 05:57 Reaguje na Majka Kletečková
Hele, paní Majko, i mistr svého oboru připouští snižování stavu.
Co kdybyste si nějaké vzala domů do paneláku ?
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vedci-zkoumaji-jak-predchazet-konfliktum-mezi-vlky-a-lidmi-v/r~618eabceddd211edbe29ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Vlčci jsou hodní a hraví , zvyklí na granule z polských chovů, jistě přeočkovaní na "všechno"
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.4.2023 06:58 Reaguje na Majka Kletečková
Hned vedle paneláku, kde bydlí Majka ?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

23.4.2023 07:44 Reaguje na Petr Pekařík
Konstatoval pouze nálezovou skutečnost a mnohé potrefené husy se ozvaly...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.4.2023 22:59 Reaguje na Karel Pavelka
Přesně tak.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.4.2023 05:59 Reaguje na Karel Pavelka
Tak já příště napíši o pohozeném odpadku hned za plotem záchranné stanice Rokycany. Tím se to vyrovná.
Nebo lepší...nález mršiny třeba káněte.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.4.2023 16:28 Reaguje na Petr Pekařík
Jsou už v ekologizovaném Rakováčku raci? Po revitalizaci samozřejmě vymizeli, a dlouho jsem tam nebyl.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.4.2023 12:48
Děkuji za zprostředkování zajímavého případu z terénu i za krásné fotky!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.4.2023 14:48

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
KP

Karel Pavelka

23.4.2023 07:45 Reaguje na Jarek Schindler
A Vy jste tak naivní, že si myslíte, že příslušní odborníci budou s Vám diskutovat zde? Nemají na to čas....a k ničemu to nevede...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.4.2023 06:45 Reaguje na Karel Pavelka
Otázkou spíš je , kde jste přišel na to, že bych od těchto lidí čekal, pod jejich články, nějakou diskuzi. Ano tito lidé o svých "moudrech" nediskutují. No a pokud diskutují tak pouze v rámci svého fan-klubu, kde se spíš poplácávají po ramenech posilujíc tak své ego.
Odpovědět

Jirka Černý

23.4.2023 08:07
Není pravděpodobnější že myslivec na posedu má kulovnici? Na druhou stranu asi by nebyl tak tupej aby tam nechal ležet zastřeleného bobra. Zajímavé že logicky i nelogicky se dojde ke stejnému závěru.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.4.2023 08:27 Reaguje na Jirka Černý
Já se pouze divím, že nemají pro tyto případy aktivisté v záloze
nějakou kulku, či pár broků a už by to byl důkaz o pytlačících myslivcích jak vyšitý. Jak jednoduché, když chci psa bezdůvodně bít.
Odpovědět

Jirka Černý

23.4.2023 16:29 Reaguje na Břetislav Machaček
No najít v tom bobrovi střelu z kulovnice tak první koho kriminálka sebere budou ti aktivisté, oni tam slouží celkem dost chytří lidé a že se je někdo snaží ojebat pro ně není určitě novinka.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.4.2023 06:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale mají.
Jen je do shnilého masa problém toto nastřelit tak, aby by zahnilý i střelný kanál
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.4.2023 09:13 Reaguje na Petr Pekařík
Otázkou bude, kdo bude provádět pitvu a zda to
záměrně nezkreslí. Pochybuji o nestrannosti mnoha
"odborníků" v takových případech. Například vlka
srazí evidentně auto, ale u pitvy se hledají broky,
či kulka. Ony tam mohou být třeba zarostlé už roky,
kdy pobýval v zahraničí a totéž kulka se kterou žil můj soused 35 let po válce a umřel na infarkt a ne
na tu kulku. NESTRANNOST je dnes vzácná vlastnost
a možnost přezkumu u pitvy kadavéru zvířete je naivní. Po pitvě šup s kadavérem do kafilérie a je
po případném přezkumu. Braňte se pak, když je důkaz
v nenávratnu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.4.2023 09:23 Reaguje na Břetislav Machaček
A že jsi byl u hromady pitev, že? :)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.4.2023 09:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Nesmíš každého soudit podle sebe. ;)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.4.2023 09:27 Reaguje na Jirka Černý
Nooo, jak to bylo minule s tím předsedou mysliveckého spolku, který si nechal upytlačeného rysa v mrazáku? :D
Odpovědět
va

vaber

23.4.2023 08:17
bobr je takový obrovský odporný hryzec a kdo má hryzce na zahradě, ví co jsou zač,
navíc se množí jak myši,
nesmyslné vypouštění bobrů do přírody se ukážeza pár let,u nás nikdy nebyli, někdo je tam vysadil a spoušť kterou dokáží udělat okousáním i velkých stromů, už se projevuje
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.4.2023 08:24 Reaguje na vaber
Bobr na rozdíl od hryzce konzumabilní. Přemnožení opravdu nehrozí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2023 08:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jelikož nemá přirozeného predátora (a), tak se přemnožit může. A to zejména v kulturní/antropogenní krajině (b). Ono takové bobří dílo vedle zpevněné pozemní komunikace způsobí, že podmáčený povrch se stává nestabilním až nebezpečným. Zavodňování krajiny je fajn, ale zdaleka ne všude to přicházé vhod. Proto je namístě eliminace z problémových lokalit, neb odchyt je zdlouhavý a ekonomicky náročný. To jen snílkové si představují korálky bobřích hrází v naší krajině na každom kilometri, klidně odepíšou i uneskový jedinečný park, "protože bobr je chráněný!". Oni škody neplatí, tak vocode?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.4.2023 13:39 Reaguje na Karel Zvářal
Je konzumabilní. Tedy má přirozeného predátora a pytláci dbají o nepřemnožováni.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.4.2023 09:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdo by ho dnes konzumoval? Pytláci ze sociálních důvodů dnes neexistují, protože tito lidi se dnes raději spoléhají na socální dávky a do přírody nechodí. maximálně tak do hospod. A ti bohatší ho nemají proč lovit, protože se nesmí chlubit trofejí, když to je chráněné zvíře. Maximálně když jim dělá nepořádek, tak střelit a nechat tak.
Jó, kdyby přišel až ke mně na zahradu, tak bych měl velké chutě ho klepnout, upéct a sežrat, minimálně už kvůli kompenzaci za zničené ovocné stromky, které u u mne určitě likvidoval. Na takových uzavřených soukromých plochách by to mělo být poměrně bezpečné a zbytky se dají snadno někde pohodit. Ale v přírodě maximálně zlikvidovat, pokud by tam příliš škodil a nechat tak.
Odpovědět
va

vaber

24.4.2023 09:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
znám místo kde okousali několik 15 let starých dubů v krásné aleji,
nepočítám stromy kolem řeky ,oni si porazí strom a když jim padne někam jinam než chtějí, okousají další a jak říkám ,ty duby měly tak 15cm v průměru ,tam kde je okousali,
už jsem bobry viděl na úseku tak 2km dlouhém, kolik jich tam je netuším,
Odpovědět
TP

Tomáš Pilař

24.4.2023 12:42
Úvaha, že bobr jako "zvláště chráněné zvíře"se nemůže přemnožit je chybná.
Druh má být zařazen mezi zvláště chráněné pouze tehdy, pokud je ohrožen vyhubením (jeho populace je malá, fragmentovaná...), což pro bobra už dávno neplatí. Na jenom trochu vhodných lokalitách je jeho populační hustota maximální (a proto taky bobři bojují o teritorium). Bobr si zaslouží přesně stejnou ochranu jako jelen (má být hledána taková populační hustota která je přijatelná i z pohledu jiných oprávněných zájmů a na tento počet jeho populace redukována)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2023 15:02 Reaguje na Tomáš Pilař
1**
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.4.2023 15:05
Jen víc takových bobrů.
Zabij bobra, zachráníš strom.
Když už se začínají bobři kvůli přemnožení a nedostatku vhodných stanovišť sami zabíjet, je čas už konečně povolit jejich odstřel a regulovat jejich množství.
Odpovědět
DA

DAG

25.4.2023 14:01
Při čtení zdejších příspěvků jde na pana Makoně dost kritiky, že rýpe do myslivců. Je tedy, fakt, že nadpis článku je zvolen hodně nešťastně. Já bych se ho trochu zastal, jeho předchozí články, které jsem četl, nebyly vůči myslivcům nějak kritické. A tak bych v tom nehledal nějaký úmysl. Samozřejmě o přemnožení bobra atd. se dá diskutovat. Článek je nicméně velmi zajímavý z hlediska samotné události a tak na jeho čtení mohl p. Makoň nalákat daleko lepším nadpisem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist