https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-soupalkovnik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Zvářal: Šoupálkovník

6.4.2024
Lejsek bělokrký i v přírodě hnízdí v poměrně těsných dutinách, minibudka mu vyhovuje.
Lejsek bělokrký i v přírodě hnízdí v poměrně těsných dutinách, minibudka mu vyhovuje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Zvářal
V rámci strategie za umenšení podílu sýkory koňadry v ptačích budkách byl otestován typ „šoupálkovník“, tj. budka se vstupem otočeným ke kmeni. Vyřeší se tím i eliminace plenění budky většinou predátorů (kuna, mýval, sojka, strakapoud), kromě plchů a myšic. Otvor na konci tunýlku vedoucího podél kmene s kolmým odbočením dozadu a dolů jim znemožní do relativně malého hnízdního prostoru dosáhnout tlapkou.
 
Budka je upevněna za přesahující pevnou střechu, tudíž fota jsou dokumentační, tzn. horší kvality, než snímky z budek s odnímatelnou střechou. Jelikož je nezvykle malá, resp. nízká a lehká, je nutno ji upevnit drátem i z dolní strany, aby s ní predátoři nemohli hýbat a točit ve snaze dosáhnout na kořist. Dno je záměrně malé (10x10 cm), výška 11 cm, určené pro nejdrobnější pěvce, aby případně usadivší se koňadra byla limitována vnitrodruhovým tlakem již v průběhu hnízdění.

Šoupálek dlouhoprstý využívá k zahnízdění netypické dutiny, např. budku poškozenou strakapoudem s úzkým bočním vstupem.
Šoupálek dlouhoprstý využívá k zahnízdění netypické dutiny, např. budku poškozenou strakapoudem s úzkým bočním vstupem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Zvářal

Skoro stejní, jeden dlouhoprstý, druhý krátkoprstý

Oba druhy šoupálků nejsou v kategorii ohrožených, přičemž šoupálek dlouhoprstý je poměrně hojný. Někdy obsadí rozpadající se budku, resp. takovou, do které strakapoud vysekal úzký otvor. Kromě úkrytů za kůrou hnízdí s oblibou na lesních dřevostavbách, např. na kazatelnách či v chatce na uskladnění sena. Jelikož suché stromy (s odchlíplou kůrou) bývají zpravidla odtěženy, je instalace vhodných budek jednou z možností, jak mu nabídnout relativně bezpečné hnízdiště.

Asi to vzbudí nemálo úsměvů, ale tento nenápadný ptáček mě od mala zajímal. Zatímco většina ornitologů má své ikony v podobě pestrobarevných opeřenců (ledňáček, mandelík, vlha) či majestátních dravců, při každé vycházce jsem toužil pozorovat či zaslechnout tuto ve spirále šplhající „myšku“, nebo téměř hmotnostně i zbarvením podobného, neposedného, „přízemního“, avšak velmi hlasitého střízlíka.

Snůška modřinky v minibudce.
Snůška modřinky v minibudce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Zvářal

Šoupálkovo charakteristické „síírp síírp“ či zpěv podobný trylku modřinky oživí i zasněžený les, neboť je stálým druhem. To pravidelného návštěvníka lesa potěší, a někdy se poštěstí i nález hnízda – jen pár klacíků mezi tlustou borkou modřínu či pod odchlípnutou, vachrlatou kůrou (slovensky kôrovník), necelý metr nad zemí. Trojúhelníkovité budky pro něho jsou známé, ale zhusta je obsazuje hojnější modřinka či uhelníček.

Jako malý a nenápadný ptáček většinou prohrává souboje o standardní hnízdní prostory s většími a průbojnějšími druhy. A to nejen s koňadrou, ale i modřinkou, uhelníčkem či lejskem. Všechny jmenované druhy totiž minibudku s chodbičkou u kmene obsazují, jen specialista na šplhání po kůře byl zatím odkázán na jiné příležitosti.

Hnízdo šoupálka v malém prostoru ve stěně chatky na seno.
Hnízdo šoupálka v malém prostoru ve stěně chatky na seno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Zvářal

Ale i tak lze vyjádřit spokojenost s jejím využitím, a to jednak díky minimu materiálu potřebným k výrobě, tak i stoprocentní hnízdní úspěšností. Díky své nízké hmotnosti a malým rozměrům ji lze upevnit hřebíkem zatlučeným do kůry, navíc je v lese nenápadná, takže z praktického hlediska ji lze s jedinou výhradou doporučit: platí o ní to, co u ostatních – podzimní čištění potřebuje, avšak o to více, jelikož hnízdního prostoru je v ní jen na jedno hnízdo.

A pokud v lese žijí plši, budou se o ni též zajímat, ale myšice se vyplatí koncem zimy vyhnat, resp. odstranit jejich hnízdo z listí. Zákrok si pamatují a ta samá podruhé v roce budku neobsadí.


reklama

 
foto - Zvářal Karel
Karel Zvářal
Autor článku je ekologicky smýšlejícím ornitologem a zemědělcem.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

6.4.2024 09:41
Trochu nezvyklé a schází podrobnější nákres a návod, ale děkujeme.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.4.2024 07:51 Reaguje na Honza Honza
Proč nezvyklé? Šoupalkovníky jako typ trojúhelnikové budky s vletovým otvorem u kmene stromu( šoupálci hnízdí běžně ve štěrbinách pod kůrou) najdete již v literatůře staré přes padesát let.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.4.2024 18:11
Na nejasnosti/dotazy máme diskusi. Předpokládal jsem, že popis je více než dostatečný, skoro vše lze vyčíst z fotek: vnitřní rozměry 10x10 dno, 11 výška, prkna coulky. Čtvercový otvor 24-30 x 24-30 mm (Š, Mo, U, Pa, Ba), (30-Le/Ko) je otočen ke kmeni – v tak úzkém prostoru se predátoři nemohou dostat do budky, maximálně strčí tlapku do tunýlku – a končí, druhou se drží kůry. Proto při těchto rozměrech je nutné budku TAKTO, a ne jinak, UPEVNIT. Otvor nasměrovaný do prostoru umožní predátorům (kuna, mýval) při sedu na střeše se všelijak natáčet. Zde ze střechy predovat nemůže, tam je prostor 1-2 cm, drátěné oko musí být proto krátké, hřebík hned (1 cm) nad rovinou střechy.

Budka se nelíbí brhlíkovi, nehnízdí, ani v ní nepřespává. Vlet je proto otočen ke kmeni, neb šoupálek nikdy nebyl v klasické budce s hladkou (plechovanou) stěnou a otvorem do prostoru – to vyhovuje všem ostatním ptákům, ale jemu ne. Ten vysekaný úzký otvor (viz. foto) je na boku, kam může po šplhání po kmeni snadno doskočit. Spodní lišta k otvoru je široká 4-5 cm, 3,5-4 cm od střechy. Drát je provléknutý shora asi 1 cm od konce prkna a zdola zatočen nahoru. Oko je tudíž “nafest”, s budkou by nemělo být snadné hýbat. Spodní drátek rovněž tak: z opěrného hřebíku (60) 1-2 cm drátek k papíráku, oba zatloukám jen do kůry. I závěsný hřebík do kůry, ten ale pod úhlem 30°, a ještě ho doklepnu, až je skoro rovnoběžný s kmenem.

Budečka je to malá, ale ptákům se líbí. Kdysi jsem dostal od jednoho ČSOP třicet těžkých, oplechovaných budek, kde dřevem nešetřili. Výška 35-40, ale i 45 cm. Vysoké budky neobsazovali, bývali v nich jen pavouci a vosy. Pokud jsem dosypal sm hrabanku, tak potom je obsazovali. Takže pokud si někdo myslí, že čím vyšší, tím lepší – nikoliv! Ptáci si většinou vystelou skoro až po otvor, kam na ně kuna dosáhne. Tady je problém s predací odstraněn, ale je nuné vyhánět myšice, plchy nechávám.

Samička z hnízda na fotu mě nadchla svým uměleckým talentem, jak pěkně poukládala kousky kůry. Něco takového vystavit v galerii, asi nejednoho návštěvníka by to zaujalo-). To byl také důvod, proč jsem si dal za úkol vyrobit budku “na míru”, ale aby v ní mohli být i jiní pěvci, zejména menší druhy sýkor.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.4.2024 21:16
Děkuji za připomenutí. Budu muset stejně udělat nové budky.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

8.4.2024 06:59
Hezký příspěvek - i když se o tuto oblast osobně nezajímám, rád jsem si to přečetl. Je vidět, že dlouholetá praxe je nenahraditelná deviza.

Takových článků by mělo být více a ne PR články od dealerů fotovoltaiky, jejichž objektivita je přinejmenším sporná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.4.2024 07:30 Reaguje na Jiří Kvítek
Děkuji za ohlas, potěší. Někteří pozitivní reakci nedají, kdyby trakaře padaly:-) Vzpomenu “příhodu z natáčení”, asi sedm let zpátky, aby to nebyla taková suchařina.

Jelikož mám budek víc, než Šeherezáda pohádek, čistím je už od léta. Jdu takhle jednoho srpnového rána po asfaltce k jedné z linií a vidím u skládky lesní techniku a chlapi rozmlouvají. Jeden zdraví a táže se, kam prý jdu. “Čistit budky!”

“Šak ani lopatu nemáte... A tady o žádné budce nevím”. (Aha!-), byl by to dobrý fór, kdyby…). “Ale né kadibudky – ptačí budky čistím, a mám je dost dobře skované. Naskle!”
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist