https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-fantom-se-vraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Plzeňský fantom se vrací!

13.4.2020 | PLZEŇ
Letící dravec. Ilustrační snímek
Letící dravec. Ilustrační snímek
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere

Poprvé jsme Vás o jeho výskytu informovali loni v květnu. V tu dobu jsme ještě nevěděli, o jakého vetřelce útočícího na běžce určitého typu se jedná.

Na základě vydané tiskové zprávy se nám následně ozvalo přes 30 dalších sportovců, kteří potvrdili, že v úseku lesa v Plzni na Valše (za psím útulkem) se pohybuje létající fantom.

 

Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem bez varování pak nejčastěji pařáty se odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec. Většina lidí o dravci věděla již z roku 2018 a jeho výpady brala s humorem a rezervou. Zajímavé však je, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Pravda, nedělal rozdíl mezi mužem či ženou, ale něco ta skupinka pronásledovaných musí mít přece jen společného.

Řešili jsme případ s biology, sokolníky i kolegy ornitology a všichni jsme došli k závěru, že se jedná o v zajetí odchovaného dravce (následně sokolník Jan Brož potvrdil, že káni lesní), který je fixovaný na lidi a v době toku se pak s nimi snaží navázat partnerský vztah. Zároveň se ale může jednat i o ochranu teritoria a vyhánění vetřelce, přičemž v tomto případě si dravec chybně myslí, že buď on je člověk, nebo člověk káně.

Dravec napadající běžce u Plzně je zřejmě káně lesní.
Dravec napadající běžce u Plzně je zřejmě káně lesní.
Licence | Volné dílo (public domain)

Ať už je za útoky cokoliv, tak v žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je kaně fixována. Proto také neútočí na každého a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva tři měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni.

Z naší strany, dokud káně nějakého běžce neznásilní anebo nezabije, je případ objasněn a nemá úplně řešení. Druh byl potvrzen, příčina zjištěna a většina běžců ví, že právě v tento okamžik musí běhat jinou trasu, nebo s pokrývkou hlavy, případně v daném úseku výrazně přidat. Samozřejmě, že za slunného teplého počasí jsou útoky častější, zatímco za počasí horšího se tak často neopakují. Prostě jaro je tady, a že jsme se na něj načekali!


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.4.2020 08:51
Dravec jako dravec? Na fotu je luňák červený.
Odpovědět
re

regis24

13.4.2020 12:20 Reaguje na Karel Zvářal
Máte pravdu, ale pisalkum je to evidentně jedno. Je to pták? Je, tak co...
Celé to vysvětlení mi přijde docela úsměvné, nicméně nechtěl bych být v roli napadeného běžce... A co se bude dít, pokud dravec někomu skutečně ublíží? Podle mě za to stejně můžou myslivci...
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.4.2020 13:58 Reaguje na regis24
Pštros by byl horší.

Jinak tohle obecně je problém se zvířaty vypiplanými člověkem. I třeba srnci apod.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

14.4.2020 18:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Známý má zajíce, kterého kdysi seknul křovinořezem, a žádné problémy s ním nemá, je milý a příjde na zapískání.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.4.2020 14:03 Reaguje na regis24
Fotka pštrosa jako ilustrace by byla horší.

Jinak tohle obecně je problém se zvířaty vypiplanými člověkem. I třeba srnci apod.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2020 21:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Skuteční škůdci jsou ale jen ruští boti.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

14.4.2020 19:21
Ta bestie je určitě policejní provokatér. Jde po hříšnících, kteří nedodržují vládní nařízení o nošení roušek.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist