https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-klimaplan-2030-bude-nejdulezitejsim-tematem-volebniho-obdobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Klimaplán 2030 bude nejdůležitějším tématem volebního období

14.4.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Klimatický plán hlavního města Prahy do roku 2030 zní jako téma velmi důležitě. Přece jen je to dokument, který schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. Schvalování v roce 2021 sice provázela přestřelka tehdejší koalicí s opozicí, která upozorňovala na konkrétní nedostatky plánu, a i když se poměry ve vedení pražského magistrátu změnily a koalice přeskládala, je Klimaplán provázen problémy. Protahuje se třeba přestavba bioplynové stanice, kterou Praha v loňském roce koupila za bezmála 160 miliónů korun. Tendr na její přestavbu musel být z administrativních důvodů zrušen a bude třeba vypsat nový, pokud ovšem Praha získá evropské dotace. Přestavba bioplynky přijde totiž na dalších 100 miliónů a bude se čekat na ni nejméně rok.
 
V rámci setkávání se starosty městských částí a s radními pro životní prostředí, která jsem zahájila po svém nástupu do pozice předsedkyně Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví Zastupitelstva hlavního města Prahy, jsem byla nadšená při povídání s radním pro životní prostředí MČ Praha 6, panem Petrem Palackým. Na Šestce si totiž velmi rychle uvědomili, že magistrátní Klimaplán je sice nepochybně potřebný, ale pro městské části není zcela konkrétní, aby vycházel z místních podmínek.

Odtud byl jen krok k založení pracovní skupiny pro klimatickou strategii Prahy 6, která začala zpracovávat Klimatický plán pro Prahu 6. Plány na to, jak dosáhnout energetických úspor ve školních budovách a nemovitostech městské části, spojené s hledáním možností umístění zdrojů obnovitelné energie, dostaly rychle podobu konkrétních opatření. Dalším krokem, který následoval, byla podpora instalací obnovitelných zdrojů energie v budovách na území městské části ve vlastnictví třetích osob, hledání energetických úspor a příprava na vytváření podmínek pro budování komunitní energetiky.

Šestkový Klimaplán je zároveň zaměřen na podporu opatření, která povedou k ochlazování města a zlepšování mikroklimatu. Nová, ale renovovaná výstavba je plánovaná se zelenými střechami a vertikálními zahradami. Žadatelé o veřejné zakázky zadávané úřadem městské části jsou hodnoceni také podle toho, jak se dovedou vyrovnat s environmentálními parametry. Radnice Prahy 6 navíc velmi aktivně spolupracuje s obyvateli městské části při vzájemném informování o stavu zeleně, což přispívá k aktivitám lidí ve svém okolí. Plány na adopci stromů, případně osazování rabátek kolem stromů jsou toho důkazem.

Musím se přiznat, že takové místní Klimaplány se mi zdají být mnohem lepším řešením, jehož výsledkem bude vznik zajímavého výčtu opatření pro konkrétní městské části a vzhledem ke znalosti místních poměrů by mohly být daleko přínosnější, než z velké části deklaratorní celoměstský Klimaplán 2030, který se nejspíš nebude měnit a posouvat se bude jen v takových jednotlivostech, jako je třeba oddálení zahájení prací na bioplynce. Mohu tedy slíbit, že každý zástupce městské části, kdo od této chvíle přijde do našeho „Křesla pro hosta“, určitě odejde s komplexem informací o tom, jak to dělají na Šestce, abych využila tohoto příkladu dobré praxe pro realizaci místního Klimaplánu!


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.4.2023 07:40
za 100 miliard si můžou v Praze vymýšlet kdejaké cipoviny. Naše město má 45 tisíc obyvatel, tedy 30x méně, náš rozpočet města nemá setinu toho, co má Praha.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.4.2023 07:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
rozpočet je 890 milionů, tedy jedná se o necelé procento, ne o setinu, nicméně je jasné, že s takovými rozpočty na politiku, která si dělá Praha nemáme ani v poměru žádné relevantní peníze, tedy jestli si sem přišla " Praha" chlubit, tak ať si to napíšou na web města ale nelezou s tím někam, kde to čte celá Republika.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.4.2023 13:53
Když se udělá klimaplán a odhlasují se ne něj peníze, budou moci politici rozhodovat, komu je přihrají. Zda to klima jakkoli ovlivní, to je/bude nezjistitelné.

Co z toho plyne, nechť si každý vyvodí sám.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.4.2023 21:03
Nemožné se stává skutečností. ODS v Praze prosazuje pražský klimaplán. Kam se hrabou Zelení. Nejzelenější jsou v Praze Modří ptáci.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.4.2023 12:02 Reaguje na Katka Pazderů
Paní Pazderů, prosím, naučte se rozlišovat mezi ochranou klimatu a utrácení veřejných peněz v zelené zástěrce. Opravdu to není totéž! To první je nanejvýše potřebné, to druhé je velmi lákavé pro každou stranu včetně zelených.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.4.2023 12:12
Tak je otázka, jako před každými volbami, jak moc si lidi nechají zelenými kálet na hlavu. A kdy toho budou mít dost a pošlou zelené ze všech politických stran na smetiště dějin za komunisty.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.4.2023 14:28
Je to asi jasné. Strana, která místo racionální správy města bude nabízet nějaký "klimaplán" je totálně nevolitelná.

Zlodějen, kdy se pod zelenými ideologickými záminkami vyhazují závratné částky z oken (v lepším případě, v horším se za těžké peníze škodí), máme bohatě z úrovně bruselské i státní, netřeba ještě přidávat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist