https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukas-moravek-rychlebske-hory-hory-ticha-a-zastaveni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lukáš Morávek: Rychlebské hory – „hory ticha a zastavení“

9.3.2022 | JESENÍK
Rychlebské hory se propagují jako hory ticha a zastavení.
Rychlebské hory se propagují jako hory ticha a zastavení.
Licence | Volné dílo (public domain)
Poslední měsíce a roky jsme si zvykli přijímat proud negativních zpráv o přírodě a její ochraně na Jesenicku a v oblasti Králického Sněžníku. Kůrovcová kalamita, sporná rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky v lokalitách s nejvyšší ochranou, neřízený rozvoj těžkého turismu v oblasti Dolní Moravy, výstavba a dokončení rozhledny na Králickém sněžníku, přehrada pod Paprskem - to jsou příklady symptomů doby, která stále skrze své odpovědné instituce nepochopila, že “zájmy přírody” jsou ve skutečnosti zájmy člověka a jakékoliv další ukrajování toho nejcennějšího, co nám tu ještě z málo dotčeného přírodního ekosystému zbylo, bude pro nás a další generace fatální.
 

Přesto - existuje určitá naděje, že se postup extenzivní civilizace podaří zastavit a nastane vědomá snaha většiny společnosti svůj rozvoj co nejvíce ladit podle dlouhodobějších cílů, než je krátkodobý profit. Minimálně v oblasti letmého průzkumu voxu populi na Facebooku to vypadá, že velká část lidí už nechce další monstr-atrakce v přírodě, přeplněná parkoviště, nové lanovky a mizení cenné přírody.

Rychlebské hory v tomto ohledu zatím zůstávají stranou zájmu developerů a velkých investic. Krom fenoménu Rychlebských stezek, kde se podařilo vybudovat zcela přírodní systém trailů a provozovat stezky v duchu blízkém měkkému turismu - např. přírodní kemp, komunitní udržování stezek, respektování místních podmínek, filozofie “musíš si to zasloužit” manifestovaná vyloučením elektrokol, se do Rychleb zatím nedostal velký kapitál, který by nějak významně ovlivnil povahu tohoto unikátního přírodního území. A místní lidé, jak se zdá, zatím nevolají po budování sjezdovek, velkých hotelů, obřích lanových parků a visutých “stezek v oblacích”.

Před několika lety vznikla na jednom z Ranních klubů, které probíhaly na Javornicku, myšlenka propagovat Rychleby jako “hory ticha a zastavení”. Na setkání ranních klubů přicházeli občané, byli tam zváni i zástupci místních samospráv, a slogan hor ticha a zastavení byl postupně představen a jeho význam s místními aktéry prodiskutováván.

V diskuzích se ukázalo, že myšlenka Rychlebských hor jako klidného a civilizací nepolíbeného koutu naší země je lidem blízká a vystihuje současnou povahu tohoto hornatého výběžku Jesenicka. Je to právě tato kvalita - relativně malý počet turistů, odlehlost, divokost a neexistence těžké turistické infrastruktury, kterou se tyto hory mohou pyšnit. Takových míst již u nás nezbývá mnoho a podobné kvality se stávají čím dál více jedinečné a vyhledávané, a to ne jen “baťůžkáři” a tuláky, ale i běžnými mainstreamovými turisty či dovolenkáři.

Aby tyto jedinečné kvality zůstaly zachovány, je potřeba, aby byly vnímány jako takové všemi skupinami obyvatel, od místních samospráv, občanů až po podnikatele v turistickém ruchu. Toto je, myslím, ještě důležitější, než případné vytvoření CHKO Rychlebské hory, které je díky kvalitám a hodnotě oblasti nabíledni a odborně připravená, nicméně pro něj zatím nebyla dostatečná společenská poptávka a politická podpora.

Tlaky na ukrajování přírodního bohatství Rychleb tu jsou a jistě ve větší míře budou stále přicházet - důležité pro tento region bude obecné povědomí o kvalitách, které ho činí jedinečným a které je potřeba hájit a ochraňovat. Věřme, že tyto hory ticha a zastavení najdou oporu mezi většinou vrstev zdejších obyvatel a odolají snahám je nějakým zásadním způsobem učinit z hlediska budoucnosti destruktivně “atraktivním”.


reklama

 
foto - Morávek Lukáš
Lukáš Morávek
Autor je jesenický rodák, radní města Jeseník, člen Strany zelených, aktuálně žije v Rychlebských horách.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.3.2022 07:05
Takže raději mediálně moc nepropagovat, aby tam to ticho zůstalo.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.3.2022 07:27 Reaguje na smějící se bestie
se vznikem internetu začal kdekdo ochotnicky zveřejňovat a propagovat téměř cokoli a smolit průvodce a přehledy tratí, z outdooru horolezci, vodáci, turisté se stanem, backcountry běžkaři, skialpinisté, terénní cyklisté, terénní motorkáři a čtyřkolkáři, ofroudisté (tedy aktivity volné krajiny od nejměkčích po nejtvrdší formy). v poslední době cítím v neformálních komunitách spíš "indiánský" přístup neviditelného lidu - jezdi/lez/lyžuj/přespávej a drž hubu, nefoť se u toho, nikde o tom nepiš, chovej se tiše a nezanechávej stopy. přístup. který mělo houbaření už dávno - neprozrazovat svoje místečka a syslit si je pro sebe.

a ano, jsou regiony, kde je možno se svalit v lese a upéct buřty, projet na kole nebo běžkách skrz les a louky, ale bude to fungovat, dokud tam bude takových jen co by na prstech spočítal. s popularitou přijde návštěvnost, s ní devastace a za ní omezení.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

9.3.2022 19:44 Reaguje na Lukas B.
No co na to říct,narůst masovosti lidí v přírodě začal nějakou dobu po sameťáku,voda,hory,skály a s rozvojem IT a sociálních sítí je to......jak to jen slušně říct.... no hrůza. Kdysi člověk na horách potkal pár lidí,zdravilo se ahoj a dneska je mnohde víc lidí než na Václavaku o vodě ani nemluvě. Najít místa které jsou ušetřeny masovosti je vzácne,Rychleby jsou jedním s těchto míst a to do jisté míry díky horší dostupnosti.Nejvíc mně štve jaký bordel lidi po sobě zanechají,petky,plechovky sáčky pap.kapesníky.....nechápu proč když si to plné mohou do lesa,k vodě,kamkoliv donést,proč je to taky problém si to prázdné odnest....Když jdu na delší trek se spaním pod širákem,nikdo po mně nic nenajde a ani místo kde jsem přespal.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.3.2022 09:32 Reaguje na smějící se bestie
1*
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.3.2022 08:07
Autorovi a vlastně nám všem bych to přál, ale bohužel realita je někde jinde.
Ničení přírodního prostředí v NP i CHKO po celé ČR se stalo normou za blahosklonného přihlížení státních orgánů a zkorumpovaných úředníků.

Pokud nebude obnovena možnost účasti spolků ve správních řízeních v rámci stavebního zákona , skandálně zaříznutá minulou sněmovnou ,nemáme se o čem bavit.
Ochrana krajiny a přírody se v ČR dostala na úroveň banánové republiky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.3.2022 09:48
Hory ticha a zastavení? Stačí už ty Rychlebské stezky aby bylo po klidu. Cyklisti od rána do večera a od večera do rána potom ti adrenalínoví. " Jáááák ti to jedeééééé, počkéééééjteeeeeee na mněěěěěě.......atd. Celý den řev po lese. Jo klidek ten býval.
Ano, "takových míst již u nás nezbývá mnoho a podobné kvality se stávají čím dál více jedinečné" a proto to musíme roztrubovat do světa aby se Rychleby rychle staly těmi ještě "vyhledávanějšími, a to ne jen “baťůžkáři” a tuláky, ale i běžnými mainstreamovými turisty či dovolenkáři". S přílivem turistů potom přijde, tak jako všude na řadu jejich lepší zabezpečení a konfort. To bude paráda! Jen nám tu zelení z důvodu následné lepší ochrany před těmi "běžnými mainstreamovými turisty či dovolenkáři" budou chtít do budoucnosti výhlásit CHKO, protože bez CHKO to podle nich nepůjde. Jak to, že to doteď šlo?
Odpovědět
Sl

Slovan

12.3.2022 08:36
Takových míst je u nás více a kdo chce, ten si je najde. V mém případě si tam vždy dojdu sám, protože když navrhnu výlet do těchto míst někomu známému, vždy to skončí u otázky “a co tam uvidím?” - no co asi, přírodu ty blbče a klid, který tam kde “něco uvidíš” nenajdeš. Dnešním lidem jde často jen o fotky a o to se pochlubit. Proto jsou některá místa extrémně přetížená zatímco jiná zejí prázdnotou.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

12.3.2022 12:08 Reaguje na Slovan
To víte, jak tam není nějaká atrakce, tak je to pro ně bezcenný.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist