https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marekn-hilser-vanocni-darek-pro-putina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marek Hilšer: Vánoční dárek pro Putina

20.11.2020
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Petr Adamek / Wikimedia Commons
Co má společného ministr Havlíček, komunisti a Okamura? Ne, to není úvod z dětského vtipu, ale smutná politická realita Česka. Všichni zmínění „makají“ na tom, aby nový blok v Dukovanech připadl Rusům.
 

Na tento pátek komunisti a SPD svolali mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde chtějí projednat zákon z dílny Havlíčkova ministerstva, který umetá cestu právě pro Rosatom. Trochu fádně pojmenovaný zákon o „přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice“ nastavuje připravovaný tendr na nový blok v Dukovanech. Senátoři, sněmovní opozice i bezpečnostní služby vyzývají, aby vláda nezvala do tendru státní firmy diktátorských režimů z Ruska nebo Číny, protože to ohrožuje bezpečnost státu. Řada expertů u téhle největší investice na desítky let dopředu zpochybňuje model financování, který je nevýhodný pro stát a všechny, kdo platí účty za elektřinu. Jak nedávno upozornil Ivan Gabal, tendr je navíc v tuhle chvíli přímo šitý na míru Rosatomu – ten jediný dodává reaktory o výkonu, který Havlíčkovo ministerstvo pro tendr zvolilo (!).

Zkrátka kolem tendru na Dukovany je celá řada dost zásadních problémů, které je třeba řešit, a má o nich proběhnout řádná debata – protože investici za stovky miliard korun zaplatíme všichni. Jenže ti, komu jde o reálné problémy této země, mají teď plné ruce práce se zvládáním epidemie i ekonomického propadu, kterou přinesla a ještě přinese. Ne tak ministr Havlíček, komunisti a Okamura – ti se právě snaží využít, že je pozornost zaměřena jinam, a chtějí co nejrychleji poslat sněmovní přihrávku pro Rosatom.

Je nechutné, že tento útok na bezpečnost a nezávislost naší země podnikají zmínění pánové pár dní po výročí 17. listopadu. Stojí za to ale připomenout, že blok v Dukovanech postavený Rusy není jen rizikem geopolitickým a korupčním, jde také o riziko čistě fyzické – Rosatom letos dostavěl jadernou elektrárnu v Bělorusku. Nejenže jim při výstavbě reaktor upadl a ten náhradní zase při přesunu odřeli o sloup, ale především celou elektrárnu tři dny po slavnostním spuštění museli odstavit – prý tam vybuchly transformátory. Nedávno vznikl působivý seriál, který dobře dokumentuje problémy ruské bezpečnosti práce, jmenuje se Černobyl. Možná by se na něj měl ministr Havlíček podívat. A přestat svým konáním ohrožovat bezpečnost této země.


reklama

 
foto - Hilšer Marek
Marek Hilšer
Autor je senátor.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (104)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

20.11.2020 12:15
Tak tento komentář je zatím v hitparádě falešných argumentů k novému jadernému zdroji naprostá jednička, nechybí dokonce ani Černobyl :-)
Pan senátor jen papouškuje lži, které někde zaslechl, aniž by byl schopen si jejich pravdivost ověřit, jako např. tvrzení, že "tendr je navíc v tuhle chvíli přímo šitý na míru Rosatomu – ten jediný dodává reaktory o výkonu, který Havlíčkovo ministerstvo pro tendr zvolilo (!)." Takový reaktor přitom nabízí všech pět zájemců.
P.S.: Transformátory nevybuchly ale došlo ke zkratu, byly italské, instaloval je běloruský subdodavatel, už jsou vyměněné a elektrárna je opět ve zkušebním provozu.
Odpovědět
MG

Milan G

20.11.2020 13:12 Reaguje na Emil Novák
Ještě bych dodal, že při výstavbě běloruské JE opravdu došlo k tomu kdy pracovníkům při manipulaci sjela tlaková nádoba reaktoru a tvrdě dosedla na zem. Při kontrole se neukázalo žádné poškození. Nikoliv reaktor. Aby se tento případ nezneužíval v kampani proti elektrárně, byla nádoba dodavatelem vyměněna. Přesto přeze všechno se najde pomatenec, který celý incident zneužije.
Ještě bych teda upozornil, že na stavbě se staly i smrtelné úrazy, které však nesouvisely s tím, že jde zrovna o jadernou elektrárnu. Opakuji, Hilšere, nemělo to souvislost s jádrem.

Jen tak mimochodem, nejsem si jistý, ale není Hilšer ten senátor, který je jediným členem ,,strany MHS,, a to jenom proto aby mohl pobírat peníze od státu určené stranám?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.11.2020 19:59 Reaguje na Milan G
Hilšer je lékař, ke kterému se zřejmě nikdo nechodil léčit,proto se dal na politiku. A teď vykládá a vykládá ...c
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.11.2020 12:25
Už se těším na další komentář k Nord Stream 2 a jaký útok na nezávislost a bezpečnost Německa daný projekt znamená.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2020 16:44 Reaguje na Richard Vacek
Znamená, Amíci je stále varují.
Odpovědět
Ra

Radek

20.11.2020 12:43
Ekologové se vyznačují tím, že ničemu pořádně nerozumí a nic nikdy nevybudovali. Tento článek to jen potvrzuje.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.11.2020 19:26 Reaguje na Radek
Je to horší, Hilšer není ekolog, je to lékař, ke kterému se zřejmě nikdo nechodil léčit, protože mu pacienti nedůvěřovali a proto se dal na politiku. A teď vykládá a vykládá a vykládá až blábolí. .
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.11.2020 12:55
Toto dokázal sepsat senátor a někdejší kandidát na prezidenta ČR (zvláště v případě posledního odstavce) ???

V tomto týdnu jsme četli již několik podobných příspěvků. Zatím jsem ovšem ani v jednom z nich nenašel formulaci s připravovaného zákona, která by měla nahrávat bloku z Ruska nebo Číny. Nemůžeme si tak udělat realistický pohled. Takto to jsou pane senátore pouze ideologické řeči.
Ještě by mě zajímalo, jestli stejným úsilím brojíte proti plynu z Ruska, FV panelům z Číny, nebo bateriím pro elektromobily a bateriové akumulace z Číny?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.11.2020 12:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Omlouvám se za chybku s/z :-).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.11.2020 13:05
Pane senátore, těší mne Vaše zásadovost! Zkuste ji, prosím, projevit znovu a odpovězte mi na otevřený dopis,

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-svoboda-uvedme-podporu-oze-do-souladu-s-ustavou-a-zakonem-obnovme-pravni-stat-a-usetreme-300-miliard-kc

který jsem poslal i Vám.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

20.11.2020 13:07
Senátor Hilšer jen ukazuje, že v rámci ideologického boje se nestydí hlásat libovolnou lež a manipulaci. Bohužel, to je vlastností hodně politiků. To, že je výkon (velikost) zdroje v tendru omezena na 1200 MWe má jasné důvody dané velikostí naší energetické soustavy. Větší bloky jsou už pro nás až příliš velké. Druhým důvodem je i náročnost dodávek příliš velkých komponent pro vnitrozemský zdroj s danými dopravními možnostmi. A reaktory o výkonu do 1200 MWe nenabízí jen Rosatom, ale také Westinghouse, čínské firmy a zmenšený model svého reaktoru APR1400 o výkonu 1000 MWe nabízí i korejský dodavatel. Jediný, kdo nemá odpovídající model tak jsou Francouzi, kteří mají model EPR s výkonem 1700 MWe, a ten je pro nás opravdu spíše moc velký.
Jak už zmínil Emil Novák. První blok v jaderné elektrárně Ostrovec už zase elektřinu dodává. Šlo o vyhoření transformátorů v části nesouvisející s jadernou oblastí a komponenty byly italské provenience. Nešlo o nic, co by se vymykalo běžným situacím při spouštění nového zařízení jaderného i jiného.
Podrobněji o současné situaci s jadernými reaktory III. generace zde: https://www.osel.cz/11354-rok-2020-dalsi-zlom-v-zavadeni-reaktoru-iii-generace.html .
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2020 13:17 Reaguje na Vladimír Wagner
Jen bych doplnil, že Francouzi se podle informací z ČEZu chtějí do tendru přihlásit s reaktorem EPR 2, který by měli představit v příštím roce. Měl by být i v tzv. mid-size verzi s hrubým elektrickým výkonen cca 1200 MW a čistým cca 1100 MW.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

20.11.2020 13:32 Reaguje na Emil Novák
To by bylo řešení a asi by se Francouzům tato verze vyplatila. Bylo by to trochu podobné cestě Korejců. Jen si nejsem jistý, zda by se v tomto případě (to snížení výkonu je dost velké) dal za referenční blok považovat ten EPR. Ale to závisí na té zmenšené verzi, jak by konkrétně vypadala.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2020 13:44 Reaguje na Vladimír Wagner
To si také jistý nejsem, bude asi záležet na přesných podmínkách tendru. Pokud vím, tak EDF uvádí jako referenční blok Flamanville 3, KHNP uvádí jako referenční bloky starší bloky OPR-1000, např. Shin-Kori 1,2.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.11.2020 14:47 Reaguje na Vladimír Wagner
Pane Wagnere, nebylo by vhodné připravit a uveřejnit odpovídající článek?
Obávám se, že misky vah se dneska výrazně naklonily na jednu stranu :-).
Odpovědět
DA

DAG

20.11.2020 13:17 Reaguje na Vladimír Wagner
Děkuji za komentář a osvětlení. Je třeba se ke všemu stavět vždy otevřeně. A prostě skutečnost říkat. Obávám se, že pane senátor asi poslouchá jen jednu stranu barikády a informace si neověřuje.
Na druhou stranu posílat peníze nepříteli jako Rusku nebo Čině by se mi taky nelíbilo. Mám dokonce i malinko problém se špatnými spojenci jako USA. Podle Vás je Francie ze hry a zbývají jen Koreici a ti nemají politické páky. Asi bud po vyhlášení vítěze skřípat zuby, ale co se dá dělat elektriku potřebujeme.
Odpovědět
ab

art b

20.11.2020 16:59 Reaguje na Vladimír Wagner
Spíš by mě zajímalo proč vláda hodlá řešit energetickou situaci zrovna jadernou energii která je nerentabilní . Ano je to jednodušší řešení který oddálý problém s energii o dalších 20 -30 kdy se jaderná energie dostane na úroveň dnešních fosilních již tyto snahy jsou a budou jen sílit . Dle mého názoru by vláda měla vytvořit dlouhodobou energetickou strategii která by se zaměřila na budování moderní energetické sítě, podporu menších elektráren jak na bázi zplyňování , slunce , větru , vody a tím by zaprvé vzniklo spoustu firem které by se zaměřily na tuto problematiku a též i pracovních míst . Dále vývoj v těchto technologiích jde rapidně kupředu kdy již se vytváří světlopropustné panely, tašky , mnoho dalšího takže začíná být odstranovaná nevýhoda v rámci záboru místa a teď si vemte jak ta technologie pokročí za 20 let ??? Jenže my tu budeme vlastnit soustavu která nebude vyhovovat a tím budeme nuceni opět investovat stamiliardy a ty zase zaplatíme . Samotnému se my líbí myšlenka jaderné energie tedy spíše termojaderné jenže tak daleko ještě nejsme aby se dala využít a pokud se to povede tak se nebude dát implementovat do stávajících zařízeních . raději at se zaměří jak snižovat spotřebu energie , jak nakládat s přebytečnou energii a podobně .
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.11.2020 20:54 Reaguje na art b
Ale realizace té vaší vize ve své celé komplexnosti vyjde 3x dráže než to jádro. A kdo a jak to bude z centra řídit a regulovat a kdo zajistí stabilnost dodávek elektřiny. Vy jste prostě při svém fantazírování na spostu důležitých aspektů zapomněl. To je zjevně standard zastánců OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 10:12 Reaguje na art b
Přesně tak, není to celé přece až tak složité, stačí se přece podívat do zaHraničí. Evropské státy naší velikosti (patříme do průměru) tuhle koncepci mají už dávno a taky ji plní, snad skoro polovina je už bez uhlí a ostatní se na to chystají.
Samozřejmě moderní technologie jsou drahé, ale právě dnes je možno je z velké části financovat z podpory z EU.
Do budoucnna se ale vždy vyplatí, palivo zadarmo je jasný trumf.
Nikde jsem nečetl rozbor, kolik zaplatíme do budoucna, když tuhle příležitost nevyužijeme.
Sedět na uhlácích a z dotací EU podporoval fosilní (max jaderné) mastodonty, (jak plánuje naše vláda) znamená přijít o energetickou samostatnost.
Což nemusí být ale úplná tragédie, levné elektřiny bude asi v Evropě stále dost. Je to ale velmi nebezpečné.
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

21.11.2020 17:16 Reaguje na art b
Milý pane nebo paní. Jaderná elektrárna je stabilní zdroj proudu a je dokonce levnější než podpora fotovoltaiky, která zajišťuje zisk a užitek jen majitelům. Tolik k těm Vašim smyšleným "argumentům". Možná kdybyste se informoval, tak zjistíte, že máme kvalitní a i do budoucna perspektivní přenosovou soustavu a tu ohrožují především návaly energie z tzv. obnovitelných zdrojů, které až tak obnovitelné nejsou a holt když chcete proud v noci v bezvětří v období sucha, tak co? Jediné řešení je úspora energií, využití nízké porodnosti ke snižování populace (jinými slovy nenahrazovat úbytek migranty) a hledání možností, jak energii akumulovat a nemám na mysli neekologická bateriová úložiště.
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

1.12.2020 10:54
Pláčete na špatném hrobě a falešné slzy k tomu. A básnička je trapná.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:35 Reaguje na art b
1. Dlouhodobá strategie narazí na totálně nekompetentní a nesmyslně voluntaristicky rozhodující vedení EU (jedině brát EU jako efemérní jev s tím, že za 20 - 30 let tu už nebude).
2. Plyn je, pochopitelně, zdroj produkující CO2. To, že ho prosazuje Brusel spolu se zelenými je jen důkazem toho, že ty své žvásty o škodlivosti emisí CO2 neberou vážně a sami v jejich pravdivost nevěří.
3. Pro slunce a vítr u nás nejsou podmínky, navíc se tato zdroje už masívně dotují (jen na provoz) a další výstavba těchto zdrojů by znamenala jen drastické zdražování. Vodní kapacita je skoro vyčerpaná. Nějaký vodní díla sice je možné postavit, ale energie z nich nás nevytrhne. Trochu by se tahle bilance vylepšila, kdyby více takových nádrží bylo koncipováno jako přečerpávací. Nicméně vždy narazíte na problém "neekologického" kolísání hladiny.
4. Technologie FV panelů v principu moc pokročit nemůže, protože u krátkých vlnových délek je to limitováno průchodem UV světla atmosférou a u dlouhých zase poklesem energie fotonu s narůstající vlnovou délkou záření.
5. Teoreticky by se dalo pokročit v produkci biomasy, ale ta by musela mít geneticky manipulované chloroplasty (protože takto lze zvýšit účinnost fotosyntézy na cca sedminásobek). Bylo to experimentálně vyzkoušeno a funguje to. Faktem je, že tohle by eliminovalo známý problém, že na vypěstování litru bionafty se spotřebuje víc než litr nafty normální. A u bioetanolu je to podobné. Tyhle "zdroje" mají význam jen pro plnění EUnijních pseudostandardů, jinak životnímu prostředí jen škodí a produkci CO2 ekonomikou státu naopak zvyšují.
6. Je výhodnější stavět zdroje kompatibilní s naší přenosovou soustavou, než paralelně přebudovávat i tu. Německo, neschopné přes své území dovést elektřinu z větrných parků v severním moři do centra a na průmyslový jih země (přestože na tom "maká" skoro třicet let), je dostatečně odstrašující příklad.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

22.11.2020 19:51 Reaguje na Jan Šimůnek
5. sedminásobek!? tam vám ujela desetinná čárka, nebo?
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

20.11.2020 13:46
Nejsem žádný rusofil. Ale v době, kdy EU zarůstá lesy větrníků a lány fotovoltaických panelů (mimochodem z Číny) a chystá se zákaz spalovacích motorů, je Rosatom příjemná volba. Už aby se začalo kopat, včera bylo pozdě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2020 15:58 Reaguje na Karel Tejkal
Nebojte, u nás se kope snad nejvíc tunelů na světě a tenhle (spolu s DOL) bude světová rarita.
Odpovědět
ab

art b

20.11.2020 16:38 Reaguje na Karel Tejkal
tak otázka jaderné energie je velmi sporná jelikož je to nerentabilní projekt jako každá jaderná elektrárna . To platí u každého v uvozovkách ekologického zdroje . Fotovoltaická má zatím nevýhodu v tom že krom likvidace panelů a neefektivní produkci energie tzn . V letních měsících kdy spotřeba logicky značně klesá . a v zimě naopak roste ale efektivita klesá a v neposlední řadě zatím zabírá spoustu místa . Dále víme jak to dopadlo s podporou . Jenže má i své výhody jako je to že alternativní zdroje dokáží vytvořit spoustu pracovních míst , vytvořila by se modernější a efektivnější energetická síť , a vývoj jde dopředu . již se vytváří světlopropustné panely , tašky které vytváří energii a mnoho dalšího . jde o to že vláda jde jednodušší cestou to neznamená že tou nejlepší možnou a jen oddaluje problém o nějakých 20-30 let kdy již bude jaderná energie na úrovni dnešních fosilních paliv a alternativní zdroje budou mnohokrát efektivnější.
Odpovědět
MG

Milan G

20.11.2020 17:15 Reaguje na art b
Protože už tu hloupost opakujete podruhé, můžete konkrétně vysvětlit proč bude JE za 20-30 let na úrovni fosilních paliv? Jak na úrovni? Proč na úrovni? Odpovězte prosím.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

21.11.2020 08:38 Reaguje na art b
Můžete,prosím , upřesnit , jakou energii mají vytvářet světlopropustné panely. U tašek asi myslíte ty s FTV panelem. Vzhledem k rozšíření i v USA to zatím není ekonomický trhák. A kdy budou k dispozici ekonomicky rentabilní zdroje k uložení energie ? Ne , že "je do té doby vyvineme". Rozhodujeme se teď a za současných podmínek. Naštěstí se nespoléháte na to , že za rok dva bude za cenu dostupnou , vyrábět energii tokamak :-). A to, že alternativní zdroje vytvoří spoustu prac. míst , není žádnou výhodou, ale naopak. Lidský faktor to zdraží a zesložití. Argument jako : postavením obchoďáku nabídneme práci 50 prodavačům( a jinde jich 100 ztratí práci)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 10:58 Reaguje na Petr Pekařík
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/z-berlinskych-dalnic-by-mohly-byt-solarni-elektrarny/r~277a21a4137011ebb1110cc47ab5f122/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:36 Reaguje na Pavel Hanzl
A zase nastává problém, že když nemáme akumulaci, skončí ta elektřina v zemi, nebo se zlikviduje malým posunem fáze části sítě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:19 Reaguje na Jan Šimůnek
Akumulace se budují ve velkém, vsjo búdět.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 12:52 Reaguje na Pavel Hanzl
"Již vy, milí pionýři, budete žít v komunismu." Pamatuji z dětských let a mělo to asi stejnou informační hodnotu, jako to vaše "vsjo búdět".

Prostě, až budou hotové příslušné technologie a zároveň bude možné je vyrobit v dostatečné kapacitě a za přijatelnou cenu (a nebude to omezeno světovým nedostatkem nějakého klíčového prvku), tak bude mít cenu stavět OZE. Do doby, kdy nic takového není a v podstatě se nic slibného ani nevrbí v laboratořích základního výzkumu, je to jen a jen nesmysl. Asi jako to "slavné" HUKO, o kterém jsem se tu už párkrát zmiňoval.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 22:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Proč zase v zemi? To je vaše nějaká obsese. Pod panely jezdí kamióny a můžou si nabíjet fajfkami jak trolejáky. A vsadím gatě, že jich je stokrát víc, než kolik ty panely vůbec dají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2020 16:47
Rusko je bezpečnostní problém, i na téhle diskusi je to jasně vidět, potvrzuje to v plném rozahu BIS.
Existuje jediný argument, proč bychom to měli dát právě jim, když si můžeme vybírat z firem, které žádné riziko nejsou?
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.11.2020 19:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože tam jsou rizika technologická, případně že tu stavbu vůbec nezvládnou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 10:17 Reaguje na Jan Šimůnek
Čistá lež, jak dycky.
Napište, jaké JE nezvládly firmy Korejské, Francouzské i Americké, které jdou do našeho tendru.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2020 17:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste nikdy neslyšel o elektrárně VC Summer nebo o Flamanville 3?
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

21.11.2020 17:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak když bude BIS chtít, tak za týden vytvoří analýzu, podle které bude rizikem EU. Nezastávám se Ruska, ale měli bychom se bavit k věci a netahat do toho politiku.

Existuje nějaký věcný argument, proč jim to nedat, když nabídnou nejlepší podmínky? A víte vy vůbec něco o příslušných technologiích?

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:22 Reaguje na Dmitrij Bondarev
Věcných argumentů je něurékom, stačí, že Rusi stále lžou a nedodržují smlouvy.
Jen tenhle fakt je zcela vyřazuje v účasti na tendru.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.11.2020 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohl byste poukázat na nějaké problémy s Ruskem ohledně našich stávajících jaderných elektráren, popřípadě i dodávek plynu/ropy z Ruska? Zajisté jich bude spousta, když proti Rusku tak vystupujete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 18:31 Reaguje na Richard Vacek
Jistě, plynová krize z roku 2009.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

23.11.2020 11:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže ta krize (v roce 2009) nebyla proto, že by Gazprom nedodal nasmlouvaný objem plynu, ale proto, že jej (ten plyn) Ukrajina kradla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 11:10 Reaguje na Galipoli Petr
Čistá lež. Rusko vydíralo Ukrajinu, Topolánek tam posla eurokomisaře (to jsme byli předsedající zemí EU) a ti jasně potvrdili, že na Ukrajinu neteče ani ťok.
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

23.11.2020 12:11 Reaguje na Pavel Hanzl
No co kdybste nějaký fakt napsal? Zatím vidím z Vaší strany jen hysterii.
Odpovědět
JH

Jiří Hron

20.11.2020 17:33
Když čtu reakce na článek pana Hilšera, nevím jestli je píšou retardovaní lidé, nebo je to reakce ruské trollí farmy. Každopádně i průměrně inteligentnímu občanovi České republiky musí být jasné, že Rusové proti nám vedou hybridní válku a dávat strategickou zakázku za miliardy nepříteli, to udělá jen naprostý idiot, nebo pánové kteří z toho cítí osobní prospěch a vzhledem k výši zakázky zřejmě dost tučný. Další věc je kvalita a spolehlivost ruských technologií, asi bychom tady nechtěli mít nový Černobyl. Jen více takových článků, kde se autoři nebojí napsat pravdu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.11.2020 18:40 Reaguje na Jiří Hron
Nevím, zda jste zažil dobu, kdy ideologie řídila ekonomiku, ale
před třiceti léty jsem si myslel, že už tomu je konec a ekonomika
se bude řídit ekonomickými zákony. Že se budou projekty posuzovat
pouze podle kvality, ceny, spolehlivosti a rychlosti dokončení.
Vidím, že stále má hlavní slovo ideologie i za cenu roztrhaných kalhot. S dírou na zadku klidně nakoupíme předražené technologie pouze proto, že nám to spojenci a bezpečnostní služby doporučí.
Tomu říkám spravovat zemi s péčí hospodáře. Mi už to může být fuk, ale když nás chtějí Rusové vydírat, ta nastává zima a stačí zavřít kohouty od plynu a ropy. Půlka Evropy se z toho potentuje a v prvé řadě ti, co dbají na ekologii. Ti " špindírové" si zatopí uhlím a vyrobí elektřinu z uhlí a jádra. Klimaalarmisté budou čekat na vichry na moři a na zubaté sluníčko pro fotovoltaiku. Zálohové paroplynovky budou tak leda ke koukání, ale ne na výrobu proudu.
Strašení bubákem ať si nechá pan senátor na Mikuláše pro děti, protože bychom se měli bát neustále, nebojíme a naopak zvyšujeme
na ruském plynu stále větší závislost. Takže to vidím tak, že
ideologie pokulhává i rozumově, když nepočítá s touto závislostí.
Nechci se dotknout myšlení pana senátora a ani vašeho, ale co ta
závislost na tom plynu? Ta nevadí ? Nejde pouze o účelové vyřazení jednoho z dodavatelů? Zkuste nad tím přemýšlet!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 10:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Zase jen totální nesmysl.
Rusi zavřeli kohouty s plynem naposled v zimě v roce 2009 a stalo se co? Ani ťok. Prodělali gatě a od té doby si to už nedovolili.
Plynovodem Družba jde k nám asi 3% plynu, my, stejně jako všechny normální země, kupujeme plyn na Rotterdamské burze.
Ropa je to samé, Evropa od Rusů ráda kupuje, když jsou nejlevnější, ale závislý na nich není nikdo (pardon, možná ještě Bulharsko). Ropy je na světě a především v Evropě přetlak, proto je cenově trvale hodně dole.

Benzín je i na naší pumpě stále o asi 10 kč/litr níže, než před možná 10. lety.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.11.2020 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Oni ho na Rotterdamské burze vyrábějí z prdů ?
Já ještě neviděl burzu, co by produkovala cokoliv,
ale pouze přeprodává zboží od jednoho vlastníka ke
druhému. A plyn v roce 2009 neproudil jižní větví přes zloděje na Ukrajině, ale severní větví přes
Bělorusko a Polsko ve zvýšeném množství. Reverzí
proudil na Slovensko a do Maďarska. Zásobníky byly
na dně do doby, než se dodávky jižní větví přes Ukrajinu a Slovensko obnovily. Než začnete něco psát, tak si to raději pořádně promyslete a pokud
si myslíte, že bez plynu z Ruska přežijeme zimu,
tak doporučuji obklad na hlavu a vyšetření na coronu. Asi na vás leze ten agent z Číny. Jó a
něco si zjistěte o zpracování ropy a o zařízeních
našich zpracoven ropy nastavených na ruskou ropu.
Aby mohly fungovat na jiný typ lehké ropy, tak by
se musely nákladně přebudovat a netrvalo by to
týden či dva, ale měsíce a to už by byl problém.
Mezery ve vzdělání nezaplníte množstvím laických
příspěvků a ani ideologickými žvásty. Cena benzínu
řídí nabídkou a poptávkou včetně umělých regulací
ve formě těženého množství. S coronou a krizí je nízká, ale nesmí nastat výpadek v dodávkách, které
nelze nahradit v hotových palivech tak rychle.
Přepravní možnosti hotových paliv a kapacita jiných
zpracoven ropy není nafukovací. Každý si přednostně
zásobí vlastní trh a těm bez vlastních zdrojů zbude
čekání na zbytky a nebo předraženou produkci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 11:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Komoditní burza není od toho, aby prděla plyn.
Je to nejspravedlivější a nejlepší (taky nejvíce používaný) systém stanovení ceny. Proto my máme plyn asi za polovinu??, naž Maďaróni, kteří ho mají nasmlouvaný napřímo s Rusy.
Odpovědět
JH

Jiří Hron

21.11.2020 12:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Tu dobu jsem zažil velice dobře a proto tady už Rusy znovu nechci, ale vám se po té době asi dost stýská, jak jsem pochopil.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2020 14:16 Reaguje na Jiří Hron
Pane Hrone pozor, pan Hanzl je ruský agent provokatér, má na to dokonce doklad z brněnských Černovic :-).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.11.2020 16:57 Reaguje na Jiří Hron
Já je tady nechci stejně jako ty "spojence", kteří
se k nám chovají podobně jako oni kdysi. Vláda tančí, jak velvyslanec píská a může se přetrhnout, když písknou, že potřebují pár vojáčků pro své alibi, že to není pouze jejich válka, ale válka nás všech. Teď balí bágly a na nás zůstane to zahrát do ztracena. Výsledek dobrodružství stál miliardy
a výsledek nula nula prd. Teď ještě jejich JE za
cenu dvou, když "demokraticky" předem vyloučíme konkurenci odjinud. Je mi ke zblití z toho, že po
těchto zkušenostech jsme ochotni stále nosit
chomout a orat a vláčet za někoho jiného. Ale
vlezdordélkům je to fuk, vždyť lezli do zadku
vždy a každému. Mávali císaři pánu, Masarykovi,
Hitlerovi, Rusům a nyní se mohou přetrhnout zase. Většinou jsou to titíž lidé pouze ten kabát
obracejí stejný. Ideologické vazalství tak
ovlivňuje ekonomiku a dělá z ní moc špatnou
komedii.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

21.11.2020 08:41 Reaguje na Jiří Hron
Takže lepší je třeba nasypat Arevě s partou francouzských dodavatelů , kteří zase konkurují na trhu našim firmám ? Svět je dávno propojený a globalizovaný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 11:06 Reaguje na Jiří Hron
Přesně tak, naši ropáci jsou jen doblblí ruskou demagogií, nic jiného. Nikdo z toho neprofituje, ale prakticky všichni na tom ztrácíme. A to fest. Stačí se podívat přes hranice do Rakouska, které jsme měli ambice v 90. letech celkem rychla dohnat.
A dnes? I Středula tvrdil, že minimální mzda je u nás už nižší, než na Slovensku nebo v Polsku, přitom na začátku století jsme byli asi o 30% ve všem lepší.
Proč? Hybridní válka tomu říká Putin a dnešní propad se bude jen zrychlovat
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

23.11.2020 12:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže za naší neschopnost vždy může někdo jiný, tentokráte Putin. Vy jste ale hlava, pane vachmajstr...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 11:18 Reaguje na Dmitrij Bondarev
Bohužel, to se jmenuje hybridní váka a neznám zemi, která by ve válečném konfliktu nějak prosperovala.
Samozřejmě že jsme neschopní, ale zdaleka ne tak, abychom měli ve vedení státu ten děs, co tam je dnes.
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

1.12.2020 11:12 Reaguje na Pavel Hanzl
"hybridní válka" je ve skutečnosti západní vynález. To jen pro zajímavost. A je to tak, že západ vede válku s východem a východ se západem. Nebudeme řešit, kdo si začal (historicky spíše západ), ale holt jsme teď na nějaké straně konfliktu a na objektivitu není prostor.

Každá svéprávná země (Česko to není) hájí a prosazuje svoje zájmy. A to jsou i ekonomické zájmy. Náš zájem by měla být vyřešená energetika bez spoléhání se na nespolehlivé "obnovitelné" zdroje. Pokud možno nakoupit technologii, která nejvíc vyhovuje a od rozumného dodavatele. A to podle mě není Francie... co když budeme chtít opustit EU? Hmmm. Proč by mělo být rizikem zrovna Rusko, když na nás vydělává spíše Francie?
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

21.11.2020 17:22 Reaguje na Jiří Hron
Uvědomujete si vůbec, že jste napsal v jednom krátkém příspěvku argumentační faul, výmysl, urážku, konspirační teorii a blábol dohormady?
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

20.11.2020 17:50
Tak. Definitivně tady končím. Tuhle zpolitizovanou žumpu číst nebudu. Nemám to zapotřebí. Sbohem.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

20.11.2020 18:00 Reaguje na Plha z Kojčic
Plha z Kojčic je vaše skutečné jméno?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.11.2020 05:31

Potřebujeme rychle vlastní zdroje energie jinak nás čeká skokové zdražení energie na které občané mít nebudou.

Postavte JE s Rosatomem a vypište další VŘ na výstavbu 3-4 dalších JE.

Klimaalarmisté zmlknou a křiklounům o ruském nebezpečí dojde dech taky. Jenom proboha nečekat další roky , jinak bude skutečně pozdě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 10:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
A těmi "rychlými vlastními zdroji" máte na mysli ten zoufalý tendr na mastodonta v Dukovanech, který za 11 let není ještě ani vypsaný?
To je přímo kosmická rychlost.
A víte, jak rychle staví Rosatom v Paksu?
Tady je hezký článek, na závěr je ještě pěkný krátký rozhovor s pí Drábovou (není tam vůbec zmínka o Rosatomu nebo Paksu, ale o systému výstavby velkých projektů v Evropě):
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/jak-nedostavovat-dukovany-madarsky-priklad-varuje/r~5c14ae08b6d611ea95caac1f6b220ee8/
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

21.11.2020 06:35

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.11.2020 08:15 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Dneska ráno by si to užil :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2020 08:35 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
To by ovšem byla hrůza ... :-)
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

21.11.2020 09:28
Co má společného senátor Hilšer , starosta Řeporyjí Novotný a Josef Vyskočil řečený Pepek Vyskoč ? NIC
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

21.11.2020 09:32 Reaguje na Bohuslav Rosendorf

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
va

vaber

21.11.2020 09:34 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
nebude to tím ,že všichni mají inteligenci Pepka Vyskoče z Haškova Švejka?
Odpovědět
sv

21.11.2020 22:35 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Takže nemáš nic společného s Hilšerem, vyskoči. To jsem si oddechl.
Odpovědět
va

vaber

21.11.2020 09:28
nadpis ,,dárek pro Putina,, říká, že pan senátor není schopen racionálně uvažovat a elektrárnách neví nic ,zpráva o vyhořelých transformátorech to dokazuje, řídí se jen politickou nenávistí
ve všech článcích, které se zde objevují není jediná zmínka o zkušenostech s provozem JE a jak se jeví elektrárny provozovatelům a co by chtěli oni ,
Temelín se předělával na rusko americkou elektrárnu a nebylo to nešťastnější , technicky i finančně
Odpovědět
Sl

Slovan

21.11.2020 11:55
Musí to dostat buď Jihokorejci, Američané nebo Francouzi. Čína nebo Rusko jsou bezpečnostním rizikem ve všem - od Dukovan po 5G sítě.
Odpovědět
JH

Jiří Hron

21.11.2020 12:06 Reaguje na Slovan
Naprosto s Vámi souhlasím.
Odpovědět
DP

Dušan Pluhař

21.11.2020 14:38 Reaguje na Slovan
Aha, takže to abychom rychle odstavili a rovnou zbourali i bezpečně a spolehlivě 35 let pracující stávající Dukovany a 20 let pracující Temelín, ne? Protože jsou to taky ruské projekty a některé komponenty dodávali Rusové. Super logika. Tady právě vidíme hybridní válku v přímém přenosu. Ne ze strany Ruské Federace, ale ze strany senátora Hilšera a řady neinformovaných aktivistů, kteří o dané problematice neví zhola nic, k energetice, geopolitice a asi nejen k ní přistupují nikoliv na základě hlubokých a komplexních znalostí minulých a současných procesů, které dané situace formovaly, ale jako fanoušci určitého tábora. Bez znalosti faktů, příčin, motivací, zato s nebetyčnou troufalostí a drzostí zasvěceně komentovat něco, o čem neví zhola nic, nebo v lepších případech téměř nic. Je to jako chtít komentovat výpočet integrálů a neovládat odečítání přes desítku. A při svém svatém boji generují kvanta dezinformací a fake news.
V celém článku senátora Hilšera je pravdivé pouze jedno kompletní souvětí, a to toto: "Senátoři, sněmovní opozice i bezpečnostní služby vyzývají, aby vláda nezvala do tendru státní firmy diktátorských režimů z Ruska nebo Číny, protože to ohrožuje bezpečnost státu." Zbytek jsou ideologické bláboly, lži, polopravdy, v nejlepším případě domněnky, ale ne nestranné. Je úsměvné, jak argumentuje řadou expertů zpochybňující model financování a jako příklad je uveden Gabal. Proboha to je expert na financování a výstavbu JE? To je profesí sociolog! Co ví Gabal o tom, že poptávané rozpětí výkonu bloku - 1000-1200MWe - je dáno podmínkami a možnostmi naší sítě a především možností řeky Jihlavy tento další výkon nad rámec stávajících bloků EDU uchladit? Četl ty studie a závěry? Já ano. Já, jako expert na provoz JE, bych si nikdy netroufnul takto kecat do zásadních sociologických výstupů.

Srovnávat tlakovodní reaktor provozovaný v ČR v 21. století s reaktorem typu RBMK (moderovaný grafitem bez integrální tlakové nádoby pouze s tlakovými kanály pro jednotlivé články) provozovaným za studené války v SSSR především kvůli produkci plutonia do jaderných zbraní a používat to jako argument vyřazující Rusko, je jako používat argument výbuchu raketoplánu Challenger pro neodebírání letadel Boeing. Oboje lítá, ale za různým účelem, na základě jiných principů a nemá to spolu nic společného. Mnohem blíž má k sobě katastrofa Černobylu a Challengeru (řetězec opominutí, chyb, nedostatečné kultury provozu, bohorovnost, snaha splnit cíl za každou cenu, nereflektování příznaků atd.) a naopak spolehlivých provoz celé evoluční řady ruských reaktorů rodiny VVER se spolehlivým provozem boeingů (samozřejmě mimo uzemněnou řadu MAX. Reaktory RBMK nikdy nebyly na export a pracovali pouze na území SSSR. A ano, nikdy neměly být komerčně provozovány, nebo za zcela jiných podmínek a opatření. Ale nemá to nic společného s nadcházejícím tendrem.

Zdaleka nejlegračnější je argumentace vyhořelým transformátorem měření proudu v Ostrovci. Hilšer použil pojem transformátor. To je jako by řekl budova. Transformátorů je totiž v jakékoliv JE obrovská škála, od těch velkých vývodových na 400kV, až po velké množství malých přístrojových traf pro měření elektrických veličin. A právě toto tráfko italské výroby, které měřilo proud na výstupu z bloku do sítě, blaflo. Nemělo s Rosatomem společného nic, to si tam namontovali Bělorusové sami.
Podobná záležitost byla v létě v Dukovanech tuším na 3. bloku, Ukázalo se, že trafo blbě měří, blok se kvůli tomu na pár dnů odstavil, trafo za pár tisíc vyměnilo a blok se zase najel. Tím, že trafo bylo součástí ochran vývodového blokového transformátoru, musel se blok odstavit, jinak by se to řešilo jako většina věcí za provozu. Banální a běžná věc, žádné zařízení není na věky, žádný dopad do bezpečnosti, jen ČEZ tratil něco na nevýrobě.
Chce na tomto základě senátor nebo další analfabet zpochybnit bezpečnost Dukovan? Jen by se zesměšnil, ale když jde o Rusa, místo posměchu sklízí obdiv a podporu. Dalších analfabetů.

A poslední věc, kterou zase ví ti, co mají informace, nebo si je chtějí získat, aby o tom něco věděli, protože chtějí vědět a hledají nejlepší řešení, ne ideologicky rozvracet: nejmenší závislost na dodavateli budeme mít (pro analfabety paradoxně, pro znalce logicky) v případě, že vyhraje Rosatom. A to proto, že všech 6 bloků JE v ČR je ruského projektu, ale drtivou většinu zařízení vyrobil český průmysl, včetně tlakových nádob reaktoru, parogenerátorů, turbogenerátorů a dalších velkých i menších komponent s výjimkou hlavních cirkulačních čerpadel (výroba SSSR/Rusko pro Temelín) a na všem, včetně těch čerpadel, dělají servis české firmy. Protože to vyrobily (u těch čerpadel dělá servis Sigma Lutín). Navíc i expertní, projekční a výzkumné organizace, jako EGP a ÚJV Řež znají ruský design do detailu, jsou schopni dělat komplexní expertízu a technickou podporu. To všechno budeme muset taky nakoupit, pokud vyhraje někdo jiný, než Rosatom. Nabízený projekt VVER 1200 je totiž jen evoluční nástupce VVER v Temelíně, jsme schopni po zaškolení dělat všechnu údržbu na tom, co dodá Rus, sami.
Protože český průmysl v dnešním stavu už žádnou významnou komponentu vyrobit nedokáže. Parogenerátory dělaly Vítkovice - zkrachovaly. Tlakovou nádobu reaktoru už Škodovka (dnes Škoda jaderné strojírenství) taky neudělá, velké generátory Doosan, bývalá Škoda Plzeň, nedělá. Takže servis a expertní podpora bude z drahé ciziny. Kdo někdy řešil nějakou větší investici, tak ví, že hlavní položkou vedle způsobu zafinancování není pořizovací cena, ale trvalé náklady na údržbu a podporu. To se táhne celou životnost elektrárny a rozhodující mírou ovlivňuje rentabilitu provozu. Velkou část servisu na Dukovanech i Temelíně dělá dceřiná firma ČEZ, zbytek české firmy s výjimkou části systémů měření a regulace, které jsou na Temelíně americké (Westinghause), na Dukovanech francouzské a britské (Rolls Royce). Servis těchto systémů stojí velké peníze, je tam velká závislost, málo co si uděláme sami. Na kde co musí přiletět specialista z ciziny, nebo se to musí draze konzultovat. Takže jestli vyhraje kdokoliv jiný než Rosatom, bude ta závislost v násobně větším rozsahu, za úplně jiný peníz a na minimálně 80 let (včetně vyřazování).
Tolik bez ideologie, se znalostí a praxí v provozu, investicích a koncepcích JE 25 let.

A ještě malou poznámku k tolik oblíbené hybridní válce v poslední době a spojované pouze s Ruskem: V každém konkurenčním střetu, a je jedno, jestli obchodním, vojenském, územním, se používají na všech stranách definformace a to od nepaměti. Že pár manipulátorů se najednou tváří, že je to ruský patent od roku 2014 znamená jen to, že zbytek populace, který jim to baští, je v tomto zcela neznalý. S trochou studia historie ruské, evropské a světové by přišli na to, že přeborníky v této disciplíně byly a jsou úplně jiné mocnosti a hlavně, že Rusko, po implozi impéria SSSR a posunu NATO o 1000km na východ dělá nikoliv ofenzivní, ale zcela defenzivní opatření. Na ofenzivní, jako za doby Ivana Hrozného, Petra Velikého, Kateřiny II nebo SSSR nemá zdroje, ekonomický výkon, příhodné okolní podmínky a dnes už ani étos a myšlenky. Už si hájí jen své holé hranice, které jsou daleko více na východ, než byly ještě v 18. století a s dosahem a vlivem NATO pár desítek kilometrů od Kurska (úzké vztahy s Ukrajinou) a základnami nebo jednotkami NATO nebo USA od Norska, Pobaltí, Balkán, Turecko, Pákistán, Jižní Koreu do Japonska. Krom severního pólu téměř dokonalé obklíčení. Ještě se někdo diví jejich reakcím?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.11.2020 22:06 Reaguje na Dušan Pluhař
To až si přečte pan Hanzl , tak ho klepne.

Jinak se vším souhlas.
Odpovědět
sv

21.11.2020 22:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
A četl jste tu srágoru až do konce?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kvůli vám jsem to skoropřečetl a je to zase velmi rozpatlý nesmysl plný zcela nepodstetných technikálií a jiných marginalit. A to nejdůležitější tam samozřejmě není.

Že je pitomost vůbec stavět a stejně to nejsme schopni postavit vůbec, i kdybychom si prst v řiti zalomili.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 12:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdysi, myslím že ve WM magazínu, vyšel překlad článku nějakého ruského generála, hořekujícího nad tím, jak je Rusko po rozpadu SSSR zranitelné. V podstatě psal to, co pan Pluhař v posledním odstavci. Blbec si neuvědomil, že pro většinu obyvatel zemí bývalého východního bloku je tento jeho nářek v podstatě rajská hudba.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 11:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Vám se musela nějak dohádat elektronika na hardu, to není možný, tohle ruský bot přece nikdy nemůže vyplodit....
Odpovědět
sv

21.11.2020 22:32 Reaguje na Dušan Pluhař
Které "komponenty" toho původně amerického projektu, který rusáci okopírovali "dodávali rusové"?
Aha, takže přepadení Ukrajiny a Gruzie, desetiletí trvající okupace Podněstří jsou "defenzivní opatření". Jak si rusácko hájilo "holé hranice" asistencí v rozesráním Sýrie a Venezuely a pokusech o to samé třeba v Libyi či Mali. Bláboly o "defenzivních opatřeních" rusácka v souvislosti s NATO, můžou vážně pronášet akorát vyIízaní volksrusáci, kteří upírají státům (a jejich občanům), jenž byli dlouhá léta či desetiletí objektem rusácké okupace a teroru, právo na svobodné rozhodnutí a sebeobranu. Ve Švédsku a Finsku a výrazně navyšují obranné výdaje a vážně uvažují o členství v NATO, a to nikoli proto, že by tam někdo chtěl obkličovat rusácko, ale proto, že rusácká bojová letadla soustavně narušují vzdušný prostor a ponorky zase teritoriální vody těchto států.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.11.2020 08:12 Reaguje na
Padouch nebo hrdina, všechno jedna rodina.

Rusové nebo Američani se chovají naprosto stejně, s ohledem na obrovské finanční zdroje ,která USA mají si mohou dovolit 183 vojenských základen po celém světě, chudší bratři z Východu tuším dvě nebo tři.

Jeden za 18, druhý za dvacet bez dvou.
Skutečností je, že Gorbačovi bylo slíbeno USA,F,De a VB , že NATO se na východ rozšiřovat nebude po odchodu sovětských vojsk ze střední Evropy.

Bohužel si to nenechal dát na papír, ale každý si to může dohledat na veřejných zdrojích.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to samozřejmě čistá lež, sám Gorbačov to vícekrát potvrdil.

USA mají úplně jiné obyvatelsvo, jinou historii, jinou kulturu, jinou ekonomiku i státní zřízení, jiné klimatické i geopoitické postavení a hlavně jsou v odlišné vývojové fázi. Prostě se těžko najde na světě rozdílnější stát i národ.
Takže mají logicky zcela odlišnou zahraniční politiku.
Odpovědět
sv

22.11.2020 12:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak uvedl předřečník, Gorbačovi samozřejmě nic takového nikdy slíbeno nebylo. Je to blábol, který šíří puťka a jeho podržtašky a místní lidoví rusáci tenhle sranec přežvykují, to za prvé. A za druhé proč by se měly suverénní země se svou zahraniční a obrannu politkou ohlížet na bývalého okupanta. Nikoli vůle USA ale snaha ČR, POlska, RUmunska, pobaltských zemí, atd. zajistit, aby se neopakovala krutá minulost, kterou si musely zažít, je důvodem. Proč asi Poláci tak žebrali o umístění nejdřív protiraketové základny a následně o americké jednotky? Protože mají se rusáky svoje zkušenosti a dobře vědí, že jejich agresivní ambice jsou stejné jako za cara nebo sssr.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.11.2020 17:27 Reaguje na
Vědci z respektovaného archivu Národního bezpečnostního systému George Washington University, který se specializuje na získávání klíčových odtajněných informací od vlády, shromáždili 30 klíčových dokumentů, které jasně ukazují, že několik nejvyšších západních úředníků slíbili jednohlasně Gorbačovovi, že NATO nebude expandovat na východ. Některé z těchto dokumentů byly veřejně dostupné již několik let, jiné byly odhaleny díky požadavkům na svobodu informací potřebných ke studii.
http://svobodnenoviny.eu/gorbacovi-bylo-slibeno-ze-nato-nebude-expandovat-na-vychod-odhalily-odtajnene-dokumenty/
--------------
Dali mi za vyučenou, stěžoval si Gorbačov
„Gorbi“ v roce 2009 německému listu Bild řekl, že Spolková republika, USA a další země Západu mu po německém sjednocení, tedy rozhovorech 2+4 (NSR a NDR + SSSR, USA, Francie a Británie) v roce 1990, přislíbily, že „Aliance se nepohne na východ ani o centimetr“.
------------------
Tou dobou ujišťoval Manfred Wörner, generální tajemník NATO, delegaci z Moskvy, že Rada NATO i on osobně jsou „proti rozpínání“.
--------------------------
Britský premiér John Major šel podle dokumentů americké organizace National Security Archive ještě dál: když mu sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov řekl, že Moskvu znepokojuje možnost, že se Polsko nebo Maďarsko začlení do NATO, odpověděl mu tónem, jenž nepřipouštěl pochyby: „Nic takového se nestane.“
----------------------
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov tvrdě kritizoval rozšiřování aliance NATO na východ.

Obvinil přitom západní země z neplnění dřívějších slibů, dané mu osobně. Připomněl, že po sjednocení Německa v roce 1990 mu SRN, USA a jiné západní země slibovaly, že „se NATO neposune na Východ ani o centimetr,“ uvádí DW-World.
----------------------

Proč se Rusům divíte, když dostali takovou lekci od Západu.
Odpovědět
sv

23.11.2020 22:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak, tak, "svobododné noviny" jsou zárukou kvalitního a objektivního zpravodajství. Viz třeba. http://svobodnenoviny.eu/svetu-vladne-lucifer-neboli-satan-a-jeho-poskokove/
Jinými slovy, jaké srágory jste z temných hlubin internetu ještě ochoten vycucat, aby jste nemusel vzdát ve víru v pohádky?
Argumentovat Gorbačovem, který v této věci tvrdil každou chvíli něco jiného nebo minimálně hypotetickými a pravděpodobně z prstu vycucanými "názory" politiků, kteří se vyjednávní o sjednocení německa ani neúčastnili je fakt jen pro srandu.
Relita zde: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/25-let-od-jednani-o-sjednoceni-nemecka-a-slib-o-nerozsirovani-nato.A150209_144432_zahranicni_jw
Sturčně řečeno, jednání byla chaotická a už zničený Gorbačov si je mohl vykládat různě, ovšem následně prohlásil, že na rozšiřování NATO nikdy nepřišla řeč a jediné o čem se jednalo, bylo to, že žádná jednotka NATO (vyjma SRN) nebude umístěna na území bývalé NDR. Každopádně k žádným ústním a tím méně písemným závazkům o "nerozšiřování NATO" nedošlo. Jediné k čemu došlo, bylo to, že si rusáci za sjednocení Německa a odsun vojsk nechali královsky zaplatit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:44 Reaguje na
Ono je to trochu složitější. Stejně tak by se mohlo např. říct, že Slováci okupují sever Maďarska. Sýrii se snažily "rozesrat" západní "demokratické" státy. Venezuela je výsledkem aktivit marxistů, rovněž ze západu. Libye je dílo Obamovy administrativy. Na Mali (a další státy v této oblasti) se podepsala OSN, v níž dnes převažují darebácké státy islámského střihu.
A pokud se týká Krymu, tak naprosto stejným postupem, jakým se stal Krym součástí ruské federace, se stal Texas součástí USA.
Odpovědět
sv

22.11.2020 13:39 Reaguje na Jan Šimůnek
To jsem netušil, že "sever Maďarska" je od Slovenska oddělen dalším státem, žijí tam maďaři a pouze ti slováci, kteří se tam přistěhovali v době kdy celé Maďarsko bylo Slovenskem okupováno. To abychom ten "příklad" uvedli na správnou míru.
Jak konkrétně se ty "demokratické státy" zasloužili o rozesrání Sýrie? Jakým způsobem přinutili asada fotra neustále zbrojit a útočit na Izrael, takže nezbylo na nic jiného, a vraždit a vyhánět vlastní občany (sunity a židy)? Jakým způsobem "demokratické státy" donutili masového vraha asada (juniora), střílet do demonstrantů, kteří vyšli do ulici protože neměli co žrát, díky to jak si asadovic famílie soustavně hrála na vojáčky?
A co teda dělali a dělají vágnerovci ve Venezuele a v Mali?
Libye je jen a pouze dílo psychopata kaddáfího. Potenciálně extrémně bohatá země byla kaddáfího hraním si na vojáčky po celé Africe a hrabáním pod sebe přivedena zu grunt. Vždyť Libye za kaddáfího nebyla sto splatit ani staré dluhy z dob existence východního bloku. A jak to ta zločinecká zrůda řešila? Stačí se trochu dovzdělat, viz únos bulharských sester, viz snaha podvést ČR, pak třeba nebudete za úplného hlupáka. Pro místní úplné sklerotiky, kteří si už nepamatují, jakým způsobem proběhla libyjská krize, připomínám, že skoro rok před tím, než se západ rozhoupal k nějaké akci, zuřila v Libyi občanská válka. Opět vám doporučuji dostudovat si chronologii vývoje krize v Libyi, než se o ní začnete vyjadřovat.
Vzhledem k tomu, že mezi rusáckem a Ukrajinou platila smlouva o přátelství z roku 1993, kterou si tyto dva státy vzájemně mimo jiné garantovali své hranice (VČETNĚ Krymu), můžete uvést jaká podobná smlouva platila mezi tehdejším Mexikem a tehdejšími USA, kterou si tyto dva státy v polovině 19. století garantovali své hranice?
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 19:24 Reaguje na
Maďaři považují Slovensko za "Horní zemi", odtrženou dohodami ve Trianonu, které by rádi zvrátili nebo anulovali.
"Demokratické" státy podporovaly "Arabské jaro", které všude tam, kde zvítězilo, instalovalo extrémní islamistické režimy. Tím, že to vyřešil střelbou do povstalců, zachránil Asad životy daleko většího počtu nemuslimů. Ti lidé rozhodně měli "co žrát", pouze chtěli islamizaci země po vzoru Íránu nebo Saúdské Arábie.
Vágnerovci ve Venezuele a Mali - nemám dostatek informací, ale ty konflikty jsou místní a o něčem jiném.
Kaddáfí byl darebák a psychopat, to je jasné, ale současný stav je ještě daleko horší. Bengházská šestka nemá s Kaddáfím nic společného. Sestry byly obviněny na základě udání muslimů, že šířily AIDS mezi pacienty. A byly souzeny podle islámského pseudopráva, podle něhož nejsou připuštěny materiální důkazy a dokumenty (podle nichž bylo jasné, že tam AIDS řádilo už dřív - kvůli typicky islámskému bordelu a špíně) ani svědectví odborníků, protože se jednalo o nemuslimy, jejichž svědectví islámský soud rovněž nepřipouští. Kaddáfí v tomto případě udělal, co se reálně udělat dalo v rámci možností, které islám připouští. Snaha podvést ČR - typicky islámské jednání. Občanská válka - ano, a OSN a podobné odpadorganizace podporovaly islamisty.
Krym se odtrhl od Ukrajiny hlavně proto, že Ukrajina, po vzoru EU, podporovala islamistické extrémisty, kteří stavěli do latě částečně sekularizované krymské Tatary (s cílem navrátit je k ortodoxnímu islámu, asi jako se to stalo rovněž relativně sekulárním muslimům v Bosně a Hercegovině) a terorizovali nemuslimy. Odtržení je odstavilo od podpory a financování. Proto také nemuseli na Krymu falšovat hlasování, jak tuhle v USA, protože podpora této akce mezi obyvateli (včetně naprosté většiny muslimů) byla obrovská.
Odpovědět
sv

23.11.2020 23:14 Reaguje na Jan Šimůnek
O maďarsku a "horní zemi" jste začal blábolit vy. Já vám pouze vysvětlil, že přirovnávat maďarsko a slovensko k situaci v POdněstří je projev mentální nedostatečnosti.
Stálým opakování nesmyslné fantasmagorie tu fantasmagorii nučiníte ani o píď praděpodobnější. Na mou otázku "Jakým způsobem Demokratické státy podporovaly Arabské jaro"? Jste neodpověděl, takže ji kladu znovu. Prosím konkrétně, žádné bláboly. Jestli neodpovíte, jste lhář, a navíc takový, který si sám lže do kapsy.
Masový vrah asad stačil během pár let (dřív než se v sýrii vůbec objevil IS) zavraždit 300 000 lidí (a to včetně křesťanů a šíitů, včetně žen a dětí). Jinými slovy, tvrdíte, že ti neozbrojení demonstranti (kteří NEMĚLI CO ŽRÁT) by zvládli zavraždit několik milionů lidí. Nemluvě o tom, že tvrdíte, že víte "co chtěli". Na základě čeho?
Ty konflikty jsou místní a vágnerovci se jich účastní. Opět dá se to dohledat na internetu. Odkazů zvlášť o Venezuele je mnoho.
Samozřejmě, že únos bulharských sester měl souvislost s kaddáfím, potažmo s jím způsobenou neschopností Libye splácet staré a defakto nevýznamné dluhy (Alespoň by takové měly být pro ropnou velmoc). Jak asi skončil celý ten zrůdný případ. Sestry byly vráceny do Bulharska v okamžiku, kdy Bulharsko dluh odepsalo. Tedy klasické vydírání - kaddáfího vydírání. Tvrdit, že ditátor kaddáfí s tím nic neměl ani pro ně nic nemohl udělat, když vůle libyjské policie a vůle libyjských soudů byla kaddáfího vůle je projev totálního hlupství. Snaha podvést ČR - typicky islámské KADÁFFÍHO jednání (sám islamisty podporoval). Pro info, Libye nebyla schopna splatit ani dluh vůči rusku. Puťka jej kaddáfímu nakonec odpustil.
Tak to už je projev delíria, vždyť už ani nejste sto srozumitelně sestavit větu. Blábol o tom jak Ukrajina podporovala islamisty jste si vycucal z kterýho prstu. Nedostal jste hysterický záchvat, že píšete takové zhovadilosti? Neměl byste se léčit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 11:34 Reaguje na
Pna Šimůnek je zcela mimo realitu a VŠECHNO, co sem napíše, je nesmysl.
Ale potvrzuji tu Libyi:
Jak vznikly první nepokoje, Kaddáfí poslal proti vzbouřencům armádu, těžké dělostřelectvo a bombardéry na nejlidnatější městské čtvrti. Jeden pilot ulétl do Itálie, odmítl se toho masakru zúčastnit. To bylo moc i na mohamedány, proto Liga arabských států mocně žádala v OSN pomoc a vytvoření bezletové zóny, jedině USA má ale na to techniku. Obama se kroutil jak had, že má problémy v Afgánu i Iráku, nakonec svolil, aby nevypadal zase „protiarabsky“. Doteď tam nevstoupil voják NATO.


Odpovědět
MG

Milan G

21.11.2020 20:10 Reaguje na Slovan
To je hloupost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:50 Reaguje na Slovan
Dukovany tu jedou po celou dobu od velké Sametové, Temelín od 90. let. Obojí je Ruská / sovětská technologie. A žádné bezpečnostní průsery se za celou tuto dobu nestaly. Takže neplácejte nesmysly.

5G sítě jsou něco jiného, tady bych opravdu čínským technologiím nevěřil pro možný odposlech kde čeho možného. Jenže stejně tak nelze věřit ani Windows a dalším MS technologiím, protože vše, co na počítači nebo jiném zařízení s tímto SW vytvoříte, skončí v nějaké washingtonské svodce. A co vytvoříte na Chrome nebo Androidovi pochopitelně taky.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

21.11.2020 12:50
prý tam vybuchly transformátory..............
Děkujeme za článek ve stylu 50.let a nyní se podívejme na realitu:

Ušetření 4,5mld m3 zemního plnu, 2500 nových pracovních míst, to je nová elektrárna Ostrovec https://1url.cz/@JEostrovec

A ještě doporučuji si na netu vyhledat heslo: ODStavení jaderné elektrárny, abyjste viděli že američany dostavená elektrárna je mimo provoz nekolikrát ročně, i kvuli poruchám.
Odpovědět

Jirka Černý

22.11.2020 08:20
Jak někdo v tomto případě použije Černobyl jako argument je za hlupáka, argument stejný jako nechtít Škodovku protože se v ní kdysi děda vyboural a na vině byly jednookruhové brzdy. Argument v kterém je použito slůvko PRÝ staví toho pána na úroveň vesnických drben a odsunuje ho do kolonky "dále neřešit".
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

22.11.2020 20:08
Pan senátor Hilšer vystřihnul protiruský článek jak vyšitý z dob minulých proti "US imperialismu" - skvělá agitla pro Westninghouse.
Je mi stydno, že z mých daní platím pomýleného a fanaticky protiruského ubožáčka.
"Senátoři, sněmovní opozice i bezpečnostní služby vyzývají, aby vláda nezvala do tendru státní firmy diktátorských režimů z Ruska nebo Číny"
- takový nesmysl,může napsat skutečně jen psychícky narušený člověk, který vidí ve snaze udržet ve státě pořádek - diktaturu.
Kdyby takovýto nýmand, neznalý principů řízení velkých státních celků, řídil zrmi o velikosti Ruska - během několika měsíců by tam vypukla občanská válka.
Hilšere - vy neználku - odejděte ze senátu. Nemáte tam co dělat. Šíříte hlouposti, které jste někde slyšel a neumíte je ani pořádně odůvodnit. Viz následující "zaručená informace"

"prý tam vybuchly transformátory"

To je to samé jako kdybych tvrdil, že "prý je Hilšer inteligentní"
Prostě a jednoduše : není.
Odpovědět
DB

Dmitrij Bondarev

23.11.2020 12:19 Reaguje na Aleš Svoboda
Je inteligentní, ale psychicky mírně narušený. Také mu chybí zpětná vazba, podle mne nikdy neměl kamarády. Takoví lidé holt dělají aktivisty nebo jehovisty nebo šíří veganství nebo tak něco. Spíš bych ale chtěl vidět lidi, kteří ho motivují a usměrňují. To budou ti jidášové. A ani bych se nedivil, kdyby nemluvili česky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.11.2020 07:12
Pan Hilšer má samozřejmě pravdu, ale v této zemi určité části populace pravda stále (i po 31 letech) smrdí...

Díky tomu, že v 90 letech neproběhla očista této země od minulého režimu, tak tu stále doutnal uhlík starých pořádků a za vlády obrpodvodníka Babiše a jeho party komoušů, deprivantů z SPD a podobných fanatiků se začíná opět rozhořívat plamen šmejdství a destrukce všech hodnot, které se tu od revoluce aspoň nějak usadily.. určitá dementní část populace ČR se evidetně nikdy nepoučí.... a její zástupci tu pod článkem předvádí opravdu "pěkné" kejkle....

Bude třeba tuto zemi vyčistit od svinstva, které se tu opět rozpíná....

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2020 08:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přesně tak, jenom mám určitou obavu, že většinově zblblý čecháček toho není schopen. I kdyby vyhrál v příštích volbých rozum, tak se zbavíme nehorších zvěrstev babišismu, ale všeobecný názor, který z nás dělá totální tutany, tu zůstne.
Řekouni to definují takto: "Řecko je nádherná země, ale nebýt Řeků..."
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.11.2020 16:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy dva inteligenti si v tomto rozumíte, když už nejste schopni odborného posouzení zadání. Pro vaše uklidnění
se za této vlády rozhodovat o firmě, která bude stavět
JE, nebude rozhodovat. Ty vaše vzory pouze víří vodu v
kalné kaluži a to ještě pouze na ideologickém základě.
Nechci urážet vaše a jejich myšlení, ale já to nazývám
zastydlým revolucionářstvím. Pěkně za bukem vyčkat a
pak ukázat ramena, jaký jsem to bojovník. Svět, který
jde vpřed, je někde jinde a nehledí na ideologii. Vám
z Ruska nevadí plyn, ropa, kosmický program, náhradní
součástky na dosud funkční vrtulníky a jiné zbraně.
Pokud by nás chtěli vydírat, tak už by tak dávno taky
udělali a nebudou čekat na uprděný jeden blok JE. Oni
jich staví desítky a rakety prodávají i Turecku, člena
NATO. Naopak ze členských zemí NATo jsem neslyšel o
prodeji zbraní Rusku či Číně. Kdo má rozum, tak kupuje
to co je spolehlivé a levné. Kdo trpí stihomamem a
zapšklou nenávistí, tak si pořídí klidně prototyp za
dvojnásobek. Nevadí vám tak ani spotřební zboží z Číny
a hlavně vám pane Hanzl ta jejich fotovoltaika či ocel.
Uklidněte se a vyčkejte na novou vládu podle vašeho
gusta a na to jak bude energetiku řešit ona. Mi už
je to lautr putna, ale ideologie je špatným rádcem,
protože se často nezakládá ani na pravdě a rozumu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 11:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Představte si, že vám chce někdo postvit pěkný domek a ještě za levno, jenže uprostřed záplavové oblasti.
Samozřejmě to koupíte, protože nejste ideologický idiot, domek bude spolehlivý a levný.
A nikomu jinému přece taky nevadí, že dřevo, které všichni kupují, je ze stejné záplavové oblasti.
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.11.2020 12:05
Vánoční dárky pro Putina přichystaly generace environmentalistických aktivistů v celé Evropě. Tahle pologramotná pakáž totiž zajistila, že jaderná energetika je "politicky toxická", nikdo do toho nechce investovat ani ekonomicky, ani politicky, protože mu to kdykoli nějaká parta tupounů může shodit.

Když k tomu přičteme CO2 idioty, kteří se pilně starají o smrtící závislost (zejména německé) energetiky na ruském plynu, není ta budoucnost opravdu moc zářivá.

Ale český jaderný reaktor, byť třeba od Rosatomu, v tom všem je spíš světlým bodem.
Odpovědět
sv

23.11.2020 23:17 Reaguje na Viktor Šedivý
Ty "generace environmentalistických aktivistů v celé Evropě" platila KGB.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2020 08:54 Reaguje na
Je to celkem možný, ekologická hnutí jsou zase dost šoroké spektrum umírněných až po ekoteroristy. A Rusi samozřejmě podporují ty nejradikálnější, kteří celé ekologii škodí nejvíce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.11.2020 10:29 Reaguje na
Samozřejmě, stejně jako "bojovníky za mír".
Zatímco jedni pomocí pacifistických žvástů likvidovali vojenské schopnosti Západu, druzí kydy zelenými likvidovali ekonomiku.

Dnes už k tomu ani KGB netřeba, už si to platíme sami.
Odpovědět
Jan Tauš

Jan Tauš

26.11.2020 19:50
Hilšer je jeden z placených prozápadních vlastizrádců, jeho manželka, právnička poškozovala jako poradkyně "ombudsmanky" Šabatové některé aktéry stížností, které neodborná ombudsmanka "řešila". Co od tohoto senátora může
český člověk se slovanskými kořeny očekávat?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist