https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-novy-zakon-o-vodach.co-je-na-navrhu-dobre-co-je-s-otaznikem-a-co-chybi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Nový zákon o vodách. Co je na návrhu dobré, co je s otazníkem a co chybí?

20.2.2023
Ministerstvo životního prostředí předložilo nový zákon o vodách, který by měl reagovat na nedostatky, které se projevily u otravy Bečvy. Konečně po dvou a půl letech od havárie. Co je na návrhu dobré, co je s otazníkem a co chybí? Podíval jsem se na něj za vás.
 
Zákon jde dobrým směrem. Velmi užitečné je zpřesnění postupů jednotlivých složek při zásahu. Hasičů, inspekce, úřadů. Budeme lépe vědět, kdo odpovídá za likvidaci havárie a koordinaci prací. U Bečvy byl chaos.

Chybí zde snad jen zpřesnění povinnosti informovat obyvatelstvo. Lidé by se měli automaticky dozvědět, že došlo k havárii. Senátorka Jitka Seitlová předložila vloni návrh na tuto změnu v zákoně o integrovaném záchranném systému, ale většina Senátu ji zamítla.

V návrhu je také nový záměr ministerstva evidovat všechny výpustě do našich vodních toků, aby bylo jasno, co do řek teče. Určitě je ku prospěchu snaha zmapovat všechny výpusti. Je to celkem ambiciozní. Je samozřejmě otázka, jaká bude schopnost orgánů udržovat tento registr.

Takových výpustí jsou možná desetitisíce, a u některých vůbec není jasné, kam trubky vedou. Trochu se obávám, že u části z nich je sice budeme evidovat v tom smyslu, že o nich víme že existují, ale konkrétní riziko, které představují, vědět nebudeme.

Pokuty: je navrhováno zvýšení až na 25 milionů, resp. 50 milionů za určitých okolností, pořád se pohybujeme pouze v rovině pokut. Pokud bychom vedle pokud tedy měli i povinnost nahradit ekologickou újmu, tak by byly dostatečně, pokud jej nemáme, mohly být i vyšší.

Často se to týká firem, které mají obraty v miliardách korun, takže ani 25/50 milionů pro ně nemusí být dostatečně preventivní částka. Shodou okolností jen škoda rybářů na Bečvě byla cca 25 milionů.

Co je to ekologická újma? Pokud někdo svým krokem zničí nebo značně poškodí ekosystém, který se bude obnovovat roky, více než samotná výše pokuty je důležité, aby měl povinnost nahradit způsobenou újmu. Ta se nerovná škodě na něčím majetku, ale jde o vyčíslení hodnoty ekosystému.

Náš zákon o životním prostředí už od roku 1992 předpokládá, že by mělo být možné tuto újmu nahradit v penězích, ale přes 30 let k tomu neexistuje prováděcí předpis a zákon číslo 167/2008 Sb. o ekologické újmě se týká jen velmi malé výseče možných havárií.

Ministerstvo navrhuje průběžný monitoring kvality vody. U vyjmenovaných nebezpečných látek budou přímo znečišťovatelé sami na výpustích průběžně měřit kvalitu vody a pokud vyhodnotí, že je něco špatně, budou konat.

Obecně je princip průběžného měření kvality vody správný, nicméně otázkou je, zda je možné přímo důvěřovat tomu, když znečišťovatelé budou hlídat přímo sami sebe, zákon navíc neukládá povinnost data zpřístupnit veřejnosti.

Stejně tak je otázka, zda je vymezení konkrétních látek dostačující nebo jaké budou technické problémy s tímto měřením, podrobnosti má stanovit vyhláška. Někdy může řeku znečistit látka, se kterou nikdo dopředu nepočítal a nikdo ji tudíž ani neměří.

Ve světě je spíše rozšířený přístup nezávislého měření kvality vody ze strany příslušných správců toku či podobných institucí. Ten pak funguje jako systém včasného varování a na jeho základě se určuje potenciální typ znečištění a jeho původce.

Novela zákona příliš neřeší další povinnosti znečišťovatelů. Podle odborné veřejnost by měly být sníženy ohlašovací prahy toho, co znečišťovatelé hlásí do Integrovaného registru znečišťování, aby měla veřejnost větší kontrolu nad tím, jaké látky se kde zpracovávají.

Naopak by se měly zpřísnit limity toho, co je možné do vod vypouštět. Podrobněji se tomuto tématu věnuje Arnika.

Připomínkové řízení k tomu zákonu skončilo v pátek. Budeme to sledovat, jak se k tomu jednotlivé instituce postaví a jak se bude vyvíjet v parlamentu. Soud o Bečvě je důležitý a atraktivní, ale pro dlouhodobou ochranu našich řek je důležitější, jak dobré budeme mít zákony.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.2.2023 07:55
Skončí to jako vždy, na papíru bezva, v praxi hrůza.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.2.2023 08:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

20.2.2023 10:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Protože my češi se neumíme starat o svoji zemi a neumíme si vládnout. Umíme jen remcat a čekáme, že to za nás udělá někdo jiný. A až to někdo jiný udělá, tak se nám to taky nelíbí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.2.2023 11:13
Sám sobě si měřit množství škodlivin ve vypouštěných vodách by mělo být
v zájmu samotných firem, ale státní správa musí dělat totéž, protože pouze
ona nebude mít zájem hodnoty zkreslovat. Uvedu příklad, kdy se za povodní
zbaví nastřádaných odpadů v naději, že se naředí a místně neuškodí. No
a pak je tu ta "norma" když tu odpadní vodu před vypouštěním naředím. Je
to levné a nikdo ani nepostřehne, že ten den vypouštím vody o něco více.
Je třeba tlačit hlavně na zavedení zcela uzavřeného vodního hospodářství
rizikových podniků a zbytečně netolerovat "ŽÁDNÉ" vypouštění nečistot.
Pokud vypouští "čistou" vodu, tak nechápu, proč ji vypouští a kupují
jinou čistou vodu! Ta "čistá" voda není asi moc čistá a mimo přírody
se lidem nehodí k ničemu. Příroda to ale musí strpět, protože to je v
"NORMĚ"! Pokuta budiž, ale pokud něco povoluji pod sankcí pokuty, tak
to je špatně. Nikoliv otravy řešit až pokutou, ale NEPOVOLIT vypouštění
jedů do vod ani v povoleném množství!
Odpovědět
ZK

Zan K.

20.2.2023 12:57
To hlavní tu pořád nevidím. A sice ústavní zákon o všech vodách a zdrojích jako meprivatizovatelným majetkem státu a národa, stejně jako bezplatný přístup ke všem vodním zdrojům pitné vody. Ten mají i v oněch místech ve světě, kde je voda vzácná a nedostatková. Pokud nebude tohle, tak se připravte i na to, že se bude kupovat i vzduch na dejchání....
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

20.2.2023 12:59 Reaguje na Zan K.
Nikdy proto nic neuděláte, jen budete remcat. A proto to nikdy v ústavě české nebude.
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

22.2.2023 17:13
A jak je definován průběžný monitoring kvality vody. A jaké parametry se budou měřit? Jak se budou kalibrovat čidla? Nevíme a tak si myslím, že je to plácnutí do vody. Ví ten, kdo to navrhl, co to bude stát? Kdo to zaplatí v koncovce? Občan a většinu roku to bude na dvě věci. Dosaďte si na jaké.

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.2.2023 13:58
Každý kdo má výpusť do vodoteče, měl povinnost ji zaměřit a nahlásit povodí už někdy před 15 ti lety. Ale pan Michal Berg je politik a ekologista, takže nelze od něj očekávat nějakou odbornost. Myslím si také, že povodí a další organizace měly od havárie dost času prozkoumat " vybělenou výpusť" do Bečvy kam vede. Pravděpodobně k rozdávači koblih, takže nikam.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist