https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-otravena-becva-a-informace-primo-ze-soudni-sine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Otrávená Bečva a informace přímo ze soudní síně

31.1.2023
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Za velkého zájmu médií začal včera vsetínský okresní soud projednávat kauzu otravy řeky Bečvy. Tady jsou mé informace přímo ze soudní síně a nějaké ty komentáře okolo:
 
Soudkyně původně celou obžalobu státnímu zástupci vrátila, aby ji přepracoval, protože není zpracovaná kvalitně. Ten ale podal stížnost, která byla krajským soudem akceptována a soudkyně tak musela začít hlavní líčení. Celkem je naplánováno nadstandardních 39 jednacích dnů.

Obžaloba je postavena na tom, že obviněná firma Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka dlouhodobě zpracovávali nebezpečné chemikálie a odpady bez potřebných povolení. Kvůli tomu za posledních 10 let bylo zaznamenáno přes 64 úniků nejrůznějších chemických látek, včetně jednoho úniku kyanidů, a že firma provedla nepovolené stavební úpravy na svém technologickém zařízení, které mohlo způsobit zhoršení čištění odpadních vod. Na základě těchto nedostatkům způsobila firma otravu řeky v délce přes 37 km a úhyn 39 tun ryb, včetně úhynu zvláště chráněných druhů.

Obžalovaná firma se brání tím, že podle svého posouzení všechna potřebná povolení má a že vždy jednala podle pokynů úřadů. Z hlediska historie úniků, firma uvádí, že jediný únik kyanidů z roku 2018 způsobil koncentrace vyšší, než byly naměřeny při otravě Bečvy, ale tehdy v řece žádné ryby nehynuly.

Firma také odkazuje na několik pokusů týkajících se mísení chemikálie v toku řeky Bečvy: tyto čtyři pokusy vždy došly k tomu, že chemikálie z kanálu firmy Energoaqua by se musela rozšířit po celé šířce koryta Bečvy nejpozději po 1,3 km. Ryby nicméně začaly hynout až po třech kilometrech. Nikdo zatím nedokázal odpovědět na otázku, jak je možné, že ryby neuhynuly už dříve.

Třetí argument, kterým se firma hájí, je fakt, že na otravu Bečvy bylo potřeba 40-60 kg kyanidů. Firma nicméně uvádí, že takové množství zpracovává za celý rok, a pokud by se uvolnilo do prostředí, musela by je skladovat v areálu, pro což nebyl důvod a firma takto nepostupovala.

Na soudu také několikrát padlo, že došlo k nelogickým a špatným odběrům vzorků. Namísto toho, aby se odběry zaměřily na všechny výpusti v okolí havárie, bylo vybráno jen několik výpustí, a ne všude navíc byly vzorky odebrány včas a podle příslušných norem. Je tak velmi komplikované dokazovat, odkud chemikálie mohla od řeky proniknout.

Jako Zelení jsme dlouhodobě v naší petici Spravedlnost pro Bečvu kritizovali, že naše zákony mají mezery, které právě takový šlendrián umožňuji. Bohužel, změny v příslušných zákonech se zatím nikam neposunuly a pokud by se podobná havárie opakovala, stále hrozí, že příslušné orgány ji budou vyšetřovat chaoticky a nedbale.

Stejně tak se nikam neposunula věc týkající se nepřetržitého měření kvality vody – pokud by na našich řekách fungovalo, nebylo by možné, aby jakákoli firma, včetně obviněné, dlouhodobě překračovala limity, jak tvrdí obžaloba. Po nástupu nového ministra životního prostředí budeme s ním chtít tuto kauzu řešit a budeme požadovat, aby příslušné změny zákonů zařadil mezi svoje priority.

A jistě by také nebylo od věci, aby se v rámci své neformální působnosti o kauzu mohl zajímat i nový prezident Pavel. Nejen jako důkaz, že přístup hlavy státu k otázkám životního prostředí se oproti jeho dvěma předchůdcům také zásadně mění, ale také proto, že kauza otravy Bečvy, jejího vyšetřování a dalších souvislostí, je nemilým obrazem stavu naší spravedlnost. A její narovnání je v zájmu nás všech – nejen těch, kdo u Bečvy žijeme.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

31.1.2023 14:17
Autor je zcela zjevně politik a ekologista, který vůbec nebere v potaz názory zasahujících, třeba rybářů v řece, že cítili chlór nebo fenol, a měli poleptané ruce a dýchací cesty. Názor obžalované firmy zde také chybí. Inu politik a ekologista. Nevěřím mu.
Odpovědět
Jan Kos

Jan Kos

31.1.2023 18:21 Reaguje na Michal Ukropec
V případě otravy Bečvy se jedná o ochronickou otravu, kdy po zahlazování stop po kyanidech chlornanem způsobili eluci organokovu z kalové lavice , která ty ryby dorazila...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.1.2023 19:26 Reaguje na Jan Kos
Taky dobrý. Akorát jsem tam neviděl tu jalovou stolici.
Odpovědět
Jan Kos

Jan Kos

1.2.2023 08:17 Reaguje na Michal Ukropec
Kdo si počká, ten se dočká
Odpovědět
EP

Emil Paryba

2.2.2023 11:29 Reaguje na Jan Kos
Máte poluci, když píšete o eluci a lavici?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.2.2023 14:33 Reaguje na Michal Ukropec
Chlor enbo fenol mají dost odlišné pachy, ale člověk musí s těmi chemikálimi pracovat, aby to rozeznal. Svědectví lidí, kteří nepracují s chemikáliemi je tak úplně bezpředmětné.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

31.1.2023 19:54
„… došlo k nelogickým a špatným odběrům vzorků. Namísto toho, aby se odběry zaměřily na všechny výpusti v okolí havárie, bylo vybráno jen několik výpustí, a ne všude navíc byly vzorky odebrány včas a podle příslušných norem.“

Chyba způsobená chaotickým a nedbalým vyšetřováním hned na začátku už se nedá odčinit. Nikdo kvůli ní nemůže dokázat, odkud chemikálie mohla do řeky proniknout. Souhlasím s autorem článku, že jednou z priorit nového ministra ŽP by měly být příslušné změny zákonů, aby se v případě podobné havárie situace neopakovala. A také, aby nebylo jakékoliv firmě umožněno dlouhodobě překračovat limity.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.2.2023 09:57 Reaguje na Majka Kletečková
Poprvé s vámi plně souhlasím! Ano schází prevence, schází přesné
vymezení kompetencí jednotlivých orgánů při objasnění otravy a
při její eliminaci. Navíc potom i to, že se viník snažil nebýt
odhalen místo přiznání nehody při které bylo možno asi i účinně
zasáhnout. Oznámit ihned únik, tak mohlo Povodí Moravy spustit
z přehrady vodu dříve a jedy naředit na přijatelnou koncentraci.
Takže chyby, nedostatky, záměr a nyní už taky dva roky nečinnost.
Jsme stále ve stejné situaci, kdy budou všichni dělat všechno,
ale možná zase blbě a pozdě. Včasným oznámením nehody by se sice
viník pokutě nevyhnul, ale při naředění vodou z přehrady by se
vyhnul placení škod. Bohužel to je jako s nevěrou podle známého
sexuologa, který radil zatloukat, zatloukat, zatloukat, ale že
se to jednou provalí, musí počítat každý a mohou to být daleko
větší problémy, než ihned přiznat ojedinělý "úlet".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 09:10 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud ta otrava vznikla skutečně v té klaustro.... jednotce v DEZE a jed tekl kanálem až do vyústění ve Lhotce, bylo určitě možno celou vlnu zastavit cestou. Je to asi kilometr a půl a předpokládám, že jsou cestou nějaké šachty, kde je možno tok přehradit. Ve vyústění určitě. Taky se ta otrava se projevila až několik hodin po havárii.
Ta příčina je ale možná tady, taky proto se všechno zametalo.
https://denikreferendum.cz/clanek/32077-namisto-vymluv-by-deza-mela-investovat-sve-stamilionove-zisky-do-modernizace
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 08:54 Reaguje na Majka Kletečková
„… došlo k nelogickým a špatným odběrům vzorků.
Jak je to možný? Vzorkaři ví velmi přesně, jak kde a jak odebrat a dokumentovat každý vzorek a bylo jich tam dost. A rozhodně to není první otrava řeky, jak je možné, že x krát před tím to udělali správně??
To byli všichni naráz stiženi mozkovou nedostatečností nebo byli namol opilí?
Chaotičnost tam vidím až tehdy, kdy se do toho vložili orgánové shora, tj. v podělí ráno.Tady žádné zákonné úpravy nepomůžou, vše je dávno ošetřeno a pokud ten případ nebude pořádně vyšetřen a nebudou potrestáni ti, kteří znemožnili najít skutečného viníka, můžete přijmout dalších x desítek dalších a dokonalejších zákonů a takové další havárie nezabráníte.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.2.2023 14:36 Reaguje na Majka Kletečková
Souhlasím, že chyba způsobená tím nedbalým počátečním vyšetřením se už nedá odčinit.
Nicméně bych řekl, že současné zákony a předpisy na ochranu prostředí a správy životního prostředí jsou dostatečné a že na jejich základě se dá jednoznačně určit viník. Který měol jednat a nejednal nebo jednal nesprávně.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

31.1.2023 19:55
V sobotu po zvolení prezidenta jsem si s úlevou oddechla. Tak zase zvítězila pravda na lží a nenávistí (aspoň na chvíli). Moc si přeji, aby Petr Pavel přistupoval k otázkám životního prostředí zcela jinak než Václav II. a Miloš.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.1.2023 20:05 Reaguje na Majka Kletečková
Petr Pavel není svatý Pavel a zázraky nedokáže ani on.
Otrava Bečvy se už nikdy nedošetří, protože policie ,ČIŽP a jiné orgány státní správy podělaly co mohly.
Rozsudek bude na 99% znít nevinen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2023 20:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vaše věštby bývají někdy trochu nepřesné. Neměli jsme být už dávno v bankrotu s cenou plynu ve stratosféře a EU v rozvalu?
Odpovědět
sv

sv

1.2.2023 21:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je tak, když se hledá obětní beránek místo pachatele, ale ani to se neudělá pořádně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 08:40 Reaguje na sv
Tam to ani nejde. V místě havárie je zdroj kyanidů jen DEZA a pak ve vemli širokém okolí nikdo. Takže se to chtějí shodit na firmu, která je sice zcela mimo palebnou dráhu, ale jiná možnost asi není. Ale teď asi soudruzi asi klepou, bo ztratili "krytí shora" a vzít to od podlahy, bude jich bručet asi pěkná smečka. Jenže u nás to dopadne jak dycky, jako u nás.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.2.2023 09:59 Reaguje na Majka Kletečková
Znáte přísloví: Nechval dne před večerem? Já si na hodnocení
raději počkám!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 08:44 Reaguje na Majka Kletečková
President do toho kecat nemůže asi vůbec, ale velmi důlažitý je styl vykonávání úřadu (nechci psát vládnutí).
A tam očekávám velmi podstatnou změnu, která se samozřejmě promítne i do ochrany ŽP.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.2.2023 09:24 Reaguje na Majka Kletečková
To jste tomu nasadila korunu, škoda , že nežije Havel, to by byla divadelní hra jak víno, komunistický rozvědčík Pávek a pravda a láska. To jsou paradoxy. Jak si představujete jiný, nový přístup prezidenta k životnímu prostředí? Prezident má pravomoci dané ústavou.
Odpovědět
EP

Emil Paryba

2.2.2023 11:34 Reaguje na Majka Kletečková
Jsem rád, že jste si s úlevou oddechla. Pávek vše změní, na Hradě založí Leninský kroužek a bude otevřený všem :-)
Jako bývalý předseda ZO KSČ ví, jak politicky pracovat s lidmi. Ještě lépe to ví první dáma.
Konečně zavládne opět jednotná ideologie v tomto státečku a ustanou spory a pře
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.2.2023 21:53 Reaguje na Emil Paryba
Hádám, že jste v 1. kole volil Danuši Nerudovou. Ve 2. kole jste vůbec nevolil, protože nemáte rád flanelové košile ani koblihy?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.2.2023 14:39 Reaguje na Majka Kletečková
Tak zvítězila marketingová kampaň. Žádná pravda nad lží a nenávistí.
Pavel dobro, bééé, Babiš zlo, bééé
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2023 08:37 Reaguje na Radim Polášek
Omyl. Bába měl ten marketing zmáknutý prakticky dokonale, jak dycky. Jenom jeho strašení, lži a nechutný populismus byl ta poslední kapka a lidi si řekli TAK DOST!!
Pavlův marketing byl jen v tom, že byl uměřený, racionální, pozitivní a pravdivý. Jak prosté milý Watsone.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.2.2023 13:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť píšu:Pavel dobro, bééé, Babiš zlo, bééé
Odpovědět
sv

sv

4.2.2023 15:56 Reaguje na Radim Polášek
No tak nebreč radimku, a smiř se s tím, že to agent bureš zase podělal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2023 22:15 Reaguje na Radim Polášek
Ne. Loupeživý estébák se tak fatálně odkopal, že se veřejně zjistilo, co je to za šmejda a tím vypadá Pavel jako génius.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

5.2.2023 13:59 Reaguje na Radim Polášek
Tak stačilo Bureše poslouchat a normální lidi měli jasno, koho volit. A byla jich většina...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.2.2023 08:55 Reaguje na Karel Pavelka
„Machiavelli tvrdil, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

6.2.2023 09:17 Reaguje na Karel Pavelka
Zato rozvětčík Pávek se volbou pěkně promlčel.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.2.2023 23:07 Reaguje na Radim Polášek
Babišova přehnaná marketingová kampaň pomohla vítězství pravdy nad lží a nenávistí zásadním způsobem. Zmobilizovala i ty, co se původně chtěli na druhé kolo vykašlat.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

6.2.2023 09:25 Reaguje na Majka Kletečková
V roce 1948 si taky dost lidí, jako vy myslelo, že zvítězila pravda a láska. Kruh se nám pěkně uzavřel. Vláda, parlament, prezident i ústavní soud jsou z zase z "Národní fronty", opozice je prakticky mimo. Je únor jako tenkrát, ještě, že není v letopočtu osmička.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2023 21:42 Reaguje na Milan Dostál
Nevím, jestli má cenu to vysvětlovat. Ale zkusím to.
U nás je polit. scéna rozseknuta napůl. Půl je normální demokratická, je v ní pravice, levice, střed, buduje dobrou pozici v EU, ví jasně, že patříme do Evropy.
Druhá polovina je dezolátní, je zásadně proti všemu, program není žádný. Vystoupit z EU a NATO, tj. pád pod Rusko. čus
Odpovědět
MD

Milan Dostál

7.2.2023 08:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud si začnete získávat informace i jinde než na Forum 24, tak si uvědomíte, že píšete kraviny, ale vy asi ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.5.2023 07:12 Reaguje na Milan Dostál
Čtu naprosto vše, co se mi dostane pod ruku (teda Sputnik a RF ne) a chodím na diskuse, kde zvrací dezoláti svoje paranázory. Takže v obraze jsem, nebojte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2023 22:02 Reaguje na Milan Dostál
Podle STEM u nás 37% lidí neví, kdo rozpoutal válku na Ukrajině (Rusko nebo NATO), 17% ví jasně, že NATO a 46% že Rusko. Respekt 24.10.2022

Představte si, že v roce 1940 by 37% čechů nevědělo, jestli Británii napadl Hitler nebo USA a 17% by věděla jistě, že Američani.
To mi přepadá jako totální zblbnutí poloviny populace. A víme proč.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist