https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulasn-peksa-rok-s-turowem-ukazuje-ze-i-zivotni-prostredi-potrebuje-pravni-stat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Rok s Turówem ukazuje, že i životní prostředí potřebuje právní stát

14.12.2021
Hnědouhelný důl Turów. Ilustrační snímek.
Hnědouhelný důl Turów. Ilustrační snímek.
Víte, co má společného havárie na Bečvě a těžba v dole Turów? V obou případech trvá cesta ke spravedlnosti a pravdivým informacím neskutečně dlouho. A je to v obou případech důsledek selhávajícího státu, který neumí a nechce dodržovat vlastní pravidla.
 

Začátkem prosince se nám v Europarlamentu sešly dvě petice. Jedna přišla z Liberce a zněla skoro stejně jako ta, kterou jsme projednávali před rokem. Tedy: těžba na dole Turów odporuje evropskému právu, poškozuje krajinu, bere české straně vodu a působí škody na zdraví. Petici přišel osobně vysvětlit a obhájit kolega Václav Židek, radní z Libereckého kraje. „Nejsme příliš přecitlivělí, jen chceme budoucnost a přechod k udržitelné ekonomice,“ shrnul jasně a výstižně, o čem celý spor je a proč místní občané chtějí, aby Komise byla přísnější.

Zákonům i sousedům navzdory: jak vlastně spor o Turów vznikl?

Jak jsme se vůbec dostali do situace, kdy potřebujeme aktivní zásah Komise? Lignitový důl Turów na česko-polsko-německém pomezí měl původně skončit s těžbou v roce 2020. Polská vláda mu ale prodloužila licenci až do roku 2026 s tím, že teoreticky může zůstat v provozu až do roku 2044. Celé řízení bylo přitom, mírně řečeno, nestandardní. A to jak z pohledu polských zákonů, tak základních pravidel sousedského soužití. Lidí na druhé straně hranice se těžaři na nic moc neptali a pokud už museli reagovat, vypořádali se s námitkami stylem „papír snese všechno“.

Bezohledné kroky varšavské vlády a těžební společnosti PGE začaly v praxi brzo dopadat na obyvatele obcí, které s dolem sousedí na české i německé straně. Pokračující těžba totiž znamená, že se rypadla a důlní jáma blíží až k jejich oknům, ačkoliv i to se těžaři snaží malovat v nejlepším světle. Těžba si ale od naší krajiny vybírá velkou daň. Důl nám totiž odčerpává vodu.

Stručně tu vysvětlím technickou podstatu ztráty vody na Turówě. Voda odtéká z české strany kvůli tomu, že je v této části Lužických hor zvláštní podloží se stopami po bývalém ledovci. Masa ledu nechala v půdě stopy, říká se jim glacifluviální koryta, s jejichž pomocí se v podloží vede voda. Jenže když vezmete rypadlo a z půdy tuhle vrstvu vyndáte pryč, naruší se tím přirozený tok podzemní vody.

V tomto konkrétním případě to znamená, že na české straně hranice voda ubývá. Podle některých měření klesla hladina spodních vod v této lokalitě až o 35 m. Tohle se dá snadno ukázat v hydrogeologickém posudku, který ovšem polský vlastník dolu, těžební gigant PGE, nechce ani udělat, ani uznat.

Postup polské vlády ubližuje všem

Aktuálně to už ale vůbec není o nějakém konkrétním posudku. My víme, kdo je v tomto sporu v právu. Argumenty české strany uznal v minulém roce i Soudní dvůr EU a nařídil těžbu okamžitě ukončit, aby dál neohrožovala zdraví, vodu a životní prostředí.

Těžba ovšem dál pokračuje, důl běží a pomalu se přibližuje k našim hranicím. Státem ovládaná PGE si s dodržováním práva hlavu neláme. Proč by taky měla, když za ni v podstatě ručí varšavská vláda, jejíž účty nakonec zaplatí polský daňový poplatník?

A tak Polsko kvůli Turówu dluží už nemalou částku, začátkem prosince to bylo 35 milionů EUR a každý den to roste o dalšího půl milionu. To je totiž výše pokuty, kterou Polsko dostalo od soudu za to, že se odmítlo podřídit soudnímu rozhodnutí.

Zdá se vám to celé bizarní? Rok se vede spor, kde má jedna strana průkazné argumenty, vyhraje u soudu, lidi na druhé straně hranice to zbytečně stojí peníze a stejně se nic neděje? Ano, taky mi přijde, že tu něco není v pořádku. A je to především chování polské vlády, která nám v praxi ukazuje, jak je důležité, aby fungoval právní stát.

Vláda práva znamená, že se nemusíte bát o budoucnost

Když se řekne „vláda práva“, zní to obecně a někdo může mít problém si představit, co by to pro něj mohlo znamenat v praxi. Tak tady vidíme jasně, co se stane, když selhává právní stát. Znamená to bezmocné přihlížení tomu, jak těžař svévolně ničí krajinu, kde mají lidé svůj domov. Znamená to dluhy, mezinárodní ostudu, pokažené vztahy mezi přáteli, lži a manipulace. Bez vlády práva je strašně těžké dosáhnout toho, že všichni mají pravdivé informace, aby si mohli udělat vlastní názor. A ještě těžší je, když chcete v takovém prostředí volat někoho k odpovědnosti.

Nedělejme si iluze, že je v tomhle směru v Česku všechno dokonalé. Varovným příkladem je postup České inspekce životního prostředí při vyšetřování havárie na Bečvě. V něčem jsou si obě kauzy podobné. Viník se schovává za polopravdy, které mohou fungovat právě proto, že stát nedokáže nebo nechce vymáhat svá vlastní pravidla a přiznat fakta. Dodnes nemáme jasnou odbornou zprávu, co se na Bečvě stalo, stejně jako polská vláda dodnes odmítá uznat odborné posudky o vlivu těžby na životní prostředí.

Právní stát není jen abstraktní hodnota, je to praktická věc, díky které se i normální člověk bez větší politické či aktivistické námahy může domoct ochrany toho, co má rád. Třeba kusu krajiny, který má za domem, a představy, že na stejně hezkém místě budou jednou trávit čas jeho děti a vnuci. O tom mluví liberecký radní Václav Židek, když říká: „chceme budoucnost“.

Naděje tu je, přinejmenším ta společná evropská

Naděje tu naštěstí je. V Česku ji ztělesňují očekávání od nastupující vlády a blížící se prezidentské volby. V Polsku je to o poznání horší, i kvůli tomu, že vláda ve Varšavě podrývá opozici půdu pod nohama, jak jen se dá. Dělat opozici bez nezávislých médií, spravedlivé justice a nově i nejspíš bez garance lidskoprávní ochrany není nic jednoduchého. Přesto tu stále ještě máme společné evropské stoly, jako byl právě ten na petičním výboru v Europarlamentu. Tady se na vládu práva stále ještě můžeme spoléhat.

Ačkoliv i sem dopadají stíny pokřivené reality, kterou vyrábí vláda stavící svou vůli nad zákony. Ukázala nám to právě druhá petice, která do Evropského parlamentu přišla a o které jsem psal na začátku. Spravedlnosti se totiž dovolává i polský spolek, který celý spor staví tak, že Češi útočí na životní úroveň polských občanů. To samozřejmě ve světle ostatních okolností nenarazilo na úrodnou půdu. Ale už samotná představa, že se ochrany práva domáhá strana, která to samé právo flagrantně porušuje a odmítá se řídit rozhodnutím soudu, je prostě jako z nějakého jiného vesmíru.

Evropská komise by měla co nejdřív ukončit debatu, která ze stran sporu o důl Turów je vlastně „ta správná“. Zákony a fakta mluví jasně a je potřeba lidem na všech třech stranách hranice ukázat, že na jejich právech, životech a zdraví záleží.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

14.12.2021 08:08
Je to přesně tak. A "nejlepší" na tom všem je, že v Polsku vládne strana, která se jmenuje "právo a spravedlnost".... celé je to opravdu těžce bizarní a do nebe volající...
Odpovědět
VN

Vilém N

14.12.2021 11:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Bizardní.
Zajímavé slovo pro uměle vytvořenou energetickou krizi způsobenou regulacemi EK, kterou musejí země řešit po svém. Švédové startují naftovou elektrárnu, Poláci odmítají mrznout a čecháčci žalují na svého souseda místo jednání u jednoho stolu.
Odpovědět
AM

Anežka M

14.12.2021 12:01 Reaguje na Vilém N
bizarní, vy hnidopichu. Když už.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.12.2021 16:20 Reaguje na Vilém N
Piráti mají regulace rádi, proto Bruselu lezou do pozadí
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.12.2021 16:33 Reaguje na Vilém N
A nejednali snad? Jenže jednak se dá s někým, kdo uznává argumenty a není demagog, což se o polské straně říci nedá. Kromě toho lignit je příšerné svinstvo, tomu se uhlí ani říkat nedá...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.12.2021 16:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
ono ta soutěž v bizarnostech je oboustranná. Je přeci jasný, že uhelný důl se nezavře ze dne na den...takže když chcete vidět bizarnosti, tak se koukněte i do toho Bruselu jak jsou dutý.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.12.2021 16:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Poláci o tom našem nesouhlasu vědí roky, tak se jich nezastávejte, jste stejný nýmand jako oni...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.12.2021 17:43 Reaguje na Karel Pavelka
to nepopírám, ale mělo by to mít nějakou logiku, což nemá....nebo jí v tom nevidím. Jediný smysl by mělo být produktivní a nabídnout Polsku spolupráci od ústupu z uhlí a snažit se o co nejdřívější zavření dolu. NENÍ MOŽNÉ SI HRÁT NA KRÁLE SEDÍCÍHO NA HNOJI ale hledat důstojné řešení pro obě strany.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.12.2021 10:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No, o to se česká strana celou dobu snažila ... a dokud se do toho nevložila EU, tak jsme to mohli úplně stejně dobře řešit na lampárně. Poláci se nehodlali bavit vůbec a o ničem.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.12.2021 08:15
Nedělejme si iluze, že nějaké právo a právní stát vyřeší problémy životního prostředí. Nutnou podmínkou ochrany životního prostředí je totiž bohatá společnost, což pocítíme brzy na vlastní kůži. S cenou elektřiny a nadiktovanou energetickou chudobou lidé nekupují svetry, ale kamínka, ve kterých budou pálit vše hořlavé.
A zpět k polskému uhlí - bez něj by v Polsku umrzli, protože nemají jaderné elektrárny a nemají na drahý plyn.
Odpovědět
va

vaber

14.12.2021 10:03
,,Vláda práva znamená, že se nemusíte bát o budoucnost,,
větší hloupost jsem dlouho nečetl
jímá mě hrůza když toto čtu od europoslance,to je masáž mozků
právo vytváří člověk a ten vytváří špatné nebo dobré zákony jak v Polsku tak i jinde,
státy si svoji špinavou výrobu přesunou jinam a již se stanou právními státy a ty kam takovou výrobu přesunou se stanou neprávními?
že, v právních státech,jak je nazývá pan poslanec, vypouští na obyvatele mnohem víc špíny než v neprávních ,to nevadí?
právní stát znamená ,že se dodržují zákony ,ale to nic neříká o tom zdali jsou zákony správné a než se lidé dohrabou k správnému zákonu trvá hodně dlouho ,pokud ten správný vůbec najdou a proto nezbývá než dodržovat ty zákony které nyní platí,
co to má společného s budoucností, když třeba zrovna CO2 vypustily do atmosféry hlavně ty právní státy a co škodlivého vypouští dnes to se neví nebo tutlá a ukáže to budoucnost
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.12.2021 10:58 Reaguje na vaber
Tohle jste napsal dobře.Oni vládu práva měli i němci v letech 1939-1945 když nás 360 000 oběsili,zastřelili,zlikvidovali v koncentračních táborech.Zdravím
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2021 10:52
Já se nechám překvapit novou vládou, jak bude ten Turow řešit. Ono není
problém se soudit a rozhádat se sousedy, když i my máme máslo na hlavě.
V pohraničí se snadno nacházejí jablka svárů a z naší strany to je třeba
voda v Odře, kterou z příbřežních studen pije v Polsku několik milionů
lidí. Až nám vystaví účet za ty sajrajty, které tam stále tečou, tak se
nedoplatíme a budou mít pravdu taky. Můžeme se soudit i o smog z jejich
průmyslu v Katovickém vojvodství a o náš z Ostravska. Můžeme se soudit
o rozhlednu na Králičáku a o to, kteří turisté více ničí společnou Sněžku.
Můžeme se soudit o cokoliv, ale smát se bude kdo? Já to tuším a proto
se ptám, zda je cesta konfrontace tou cestou nejlepší. Nechám to ale na
nové vládě, která v předvolebním boji konfrontaci tleskala a nyní to
bude muset řešit. Nic víc, nic míň a jsem na to opravdu zvědav.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.12.2021 11:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Tady je to trochu jiné, protože v tomto případě nemají pšonci na háku jen nás, ale především již vydané rozhodnutí Soudního dvora EU.
Což je o dost zajímavější.

Je to jako když se se sousedem hádáte kdo za co může ... tam je to vždy "tak móžno i tak móžno" a jeden druhého můžete mít ta nějak na háku. Ale mít na háku soudní rozhodnutí v té dané věci ... to už je trochu jiný level.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.12.2021 11:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Tam je ovšem otázka jestli si pak můžete dovolit to soudní rozhodnutí přijmout.

Polsko nemá ani jaderné elektrárny, ani nemá nijak výraznou plynovou infrastrukturutu jako Německo (Poláci totiž i skrz to uhlí, stvárili většinu posledních tří dekád ve snaze zbavit se zcela závislosti na ruském plynu)

chtěli LNG z USA ale ten se jim těžce nevyplatí tak ani pro něj nemají moc infrastruktury.

Čili - Polsko má v podstatě na výběr buď ten soud ignorovat a nebo mrznout.

V takovém případě v podstatě žádnému soudu u jakéhokoliv sousedského sporu nezbývá než rozhodnutí vymoci násilím protože splnit ho je pro jednu stranu prakticky nereálné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.12.2021 14:27 Reaguje na Vaclav Sobr
Polsko mělo na výběr se s námi domluvit o nějakých opatřeních a kompenzacích, které by našim lidem za čárou tu uhelnou hrůzu nějak zpřijatelnily.

Bo až do té žaloby nás měli totálně na háku.

Pokud budou ochotni se na něčem rozumném domluvit, my můžeme stáhnout žalobu a oni nebudou muset dál cálovat.

Že to ze dne na den ... ani z roku na rok ... nezavřou bylo a je všem jasné. Tedy bylo jasné, že budou cálovat. Ale bohužel jinak je k jednání dokopat nešlo ... a zatím ani moc nejde.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2021 17:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Já jsem očekával, že Soudní dvůr EU zahájí smírčí řízení
o možnosti zajištění vody pro české pohraničí a neuloží
nesmyslné ultimátum o okamžitém uzavření dolu s vědomím,
že to Polsko nemůže udělat. Pokuta je určena do Bruselu
a nikoliv na zmírnění škod při těžbě a v tom vidím ten
hlavní problém. Je to stejné, jako soudit zloděje a
poškozeného pokutou do státní kasy, bez odškodnění
okradeného. Toto je podivný rozsudek, který problém
neřeší, ale pouze rozdmýchává a tak se znovu ptám:
není to záměr, jak rozhádat V4 ?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.12.2021 11:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Měl byste pravdu, kdyby se Poláci sami od sebe měli k nějakému smysluplnému řešení, a to ideálně již dříve.
Ale tomu zatím nic nenasvědčuje a tohle je prostě snaha je k tomu dokopat. Konečně.

A zcela upřímně ... V4 je takový mýtus, tam si každý tak nějak hraje na sebe a k V4 se hlásí jen když se mu to zrovna hodí. Ono je to i historicky dáno, kdy krom té společné hranice (a tu už po rozpadu federace s M ani to ne) nemáme společné lautr nic a v minulosti jsme si šli spíš po krku, než si byli blízcí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.12.2021 16:26 Reaguje na Břetislav Machaček
a vy myslíte, že na Polské straně nějakou vodu ve studních mají? ani omylem. Že jsou pokrytci, tak to novinka není. Polsko několik staletí neexistovalo a každý jak Němci, tak Rusové je chtěli zlikvidovat. S tímhle pojetím, se vůbec nedivím, že v Polsku je PIS. Česko má hřbet ohnutý což dokazuje i to, kdo ten článek napsal....hned už jde pan Pirát brečet do Bruselu...ŽÁDNOU HRDOST TO NEMÁ
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.12.2021 16:36 Reaguje na Břetislav Machaček
NO tak nevím o tom, že by do Ody byly pouštěny nějaké extra jedy, všude jsou čistírny, což se v Polsku nedá všude říci...Kromě toho nám PoOláci znečisťují ovzduší...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2021 17:01 Reaguje na Karel Pavelka
Doporučuji procházku po břehu Odry v Ostravě kolem chemičky, koksovny a napít se vody z čističek. To, že se sajrajt naředí a nebo senzoricky vyčistí neznamená, že je voda
vhodná k dalšímu použití. To by se vodou z čistíren odpadních vod mohl plnit vodovod a to se tu nikde neděje.
Ona pak naředěná prosakuje přes štěrky do studní , ale
to neznamená, že je čistá s parametry vody pramenité.
V Polsku se to vzhledem k Turowu stává tématem k sakra neřešitelnému revanši.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2021 17:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Zkuste si ve vyhledávači zadat: Jakost vod v Odře
v Ostravě. Ryby z Odry bych nedal do úst a pít
tu vodu bych nepřál ani nepříteli.
Odpovědět
VN

Vilém N

14.12.2021 11:37
"My víme, kdo je v tomto sporu v právu."
Krásná věta.
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.12.2021 13:39 Reaguje na Vilém N
Už nemáme politické vězně v psychiatrických ustavech.Dnes muže do politiky každý bez ohledu na duševní zdraví.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.12.2021 11:51
Problém je v tom, že Turów vyrábí 7% polské spotřeby elektřiny.
Při nejlepší vůli nelze den ze dne tenhle výkon vypnout a mít na krku dalších 20-30 tis. sociálních případů zaměstnanců. To prostě nejde.

Souhlas s tím, že Poláci dávno měli nabídnout české straně komplet výstavbu potřebné vodní infrastruktury na svoje triko.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.12.2021 12:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
7 procent elektřiny... a kolik procent tepla?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.12.2021 16:12 Reaguje na Vaclav Sobr
To tam asi nebude hrát moc roli, když se kouknete na mapu, tak je jasné, že tam okolo jsou široko daleko samé díry po granátu (a Žitava je za čárou) kam se centrální dodávka tepla absolutně nevyplatí.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.12.2021 20:29 Reaguje na Svatá Prostoto
a uhli se tam odtud nikam nevozi?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.12.2021 11:34 Reaguje na Vaclav Sobr
To netuším, ale s ohledem na výše uvedené, tedy jak je to z pohledu Polska tak nějak na konci světa, si nejsem jist, zda by to mělo ekonomicky smysl. Ony ty náklady na dopravu a nezbytnou manipulaci jsou u hnědého uhlí dost zásadní. Podle mne je efektivnější to tam vytěžit, hned tam to prohnat komínem a dál posílat už čistě elektřinu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.12.2021 19:10
V čr potažmo EU žadný pravní stát není a dochází k brutalnímu porušování lidských práv a svobod.Jednou jsem si požadal o změnu pohlaví a odvezli mě na zachytku
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.12.2021 19:30 Reaguje na karel krasensky
Zkuste to za týden. To už právní stát bude a pojedete rovnou do nemocnice. Zato v Polsku by by vás zastřelili.
Odpovědět
RH

Robin Hudeček

14.12.2021 19:32
Možná právě proto se Poláci zdrahaji přijímat právo EU, aby nepřišli o možnost si rozhodnout sami o své vlastní cestě i osudu. Byť za cenu, ze nejednaji úplně fér.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.12.2021 11:40 Reaguje na Robin Hudeček
V tom prvním mají vcelku moje pochopení, byť jsou oblasti, ve kterých se myslím chovají jako hovada (viz jejich tzv. potratová politika). Ale to je mimo diskuzi.

Tady je ale problém v tom, že ta díra v zemi je těsně u našich hranic a celkem zásadně ovlivňuje nás. Být to někde u Poznaně, tak nám to může být samozřejmě totál šumák a ať se klidně zkusí prokutat skrz:-))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist