Milan Smrž: Ach, to jádro
Žádná technologie nemůže samozřejmě počítat s nepředvídatelným, ale jaderná technologie by měla počítat s předvídatelným. Je hlubokým omylem stavět jaderné elektrárny v seizmicky nestabilních oblastech. Příkladem v Evropě je slovinsko-chorvatská elektrárna Krško. Město Záhřeb, jehož okraj leží 35 km od elektrárny bylo v historii několikrát zničeno zemětřesením. V předminulém století v roce 1830 a pak v září a říjnu 1838. Další silná zemětřesení mezi Záhřebem a Lublaní byla v letech 1871 a 1878. Zemětřesení v roce 1880, vážně poškodilo více než 500 domů, velkých budov, kostelů a zámků. Zemětřesení zasáhlo oblast o průměru více než 25 km a po hlavním otřesu následovala řada ničivých otřesů v roce 1881.
Situace v Japonsku je ještě kritičtější, protože jaderné elektrárny se nalézají v oblasti střetu několika kontinentálních a oceánských desek. V oblasti je mnoho sopek a geotermálních pramenů a zemětřesení pod oceánem nebo v jeho blízkosti, může vyvolat tsunami. Dne 11. března 2011 vyvolalo nejsilnější zaznamenané zemětřesení podél tichomořského pobřeží severovýchodního Japonska masivní tsunami. Zemětřesení a následná vlna zabily téměř 20 000 lidí a způsobily jadernou havárii v elektrárně v prefektuře Fukušima. Dodnes se čerpá kontaminovaná voda; v roce 2023 se očekává uložení konečného množství 1,37 milionů tun v kontejnerech a plánuje se vypouštění do moře.
Kvůli seizmickému nebezpečí byla v květnu 2022 odstavena michiganská elektrárna Palisades; podobně je ohrožena i jaderná elektrárna v kalifornském Diablo Canyon, jejíž dva reaktory byly spuštěny v polovině 80. let. Vrchní místní inspektor jaderné regulační komise (Nuclear Regulatory Commission) Michael Peck varoval, že oba reaktory nemusí přežít seismické otřesy z více než tuctu zlomových linií obklopujících lokalitu. Kalifornský zlom San Andreas je jen 45 mil daleko; otřes, který zničil čtyři reaktory ve Fukušimě, byl ve dvojnásobné vzdálenosti.
Jádro klima nezachrání
Jaderná energie nemůže přispět k řešení klimatické krize, protože je příliš pomalá na expanzi, příliš drahá a příliš riskantní. Navíc strukturálně brání rozšíření obnovitelných energií, které jsou ve srovnání s jadernou energií dostupné rychleji, levněji a menším dopadem na životní prostředí. Ukazuje to mezinárodní tým specialistů z organizace Scientists for Future (S4F).Jelikož jaderná energie při výrobě elektřiny neprodukuje téměř žádné přímé emise skleníkového plynu oxidu uhličitého, uvádějí ji její zastánci jako technologii vhodnou pro boj proti klimatické krizi. Vědci pro budoucnost ukazují, že studie, kterými je jaderná energie prezentována jako technologie pro snižování emisí, vykazují systematické nedostatky.
Potenciální nebezpečí jaderné energie je dobře známé. Předpokládá se, že nehody jsou extrémně vzácné. Ben Wealer, hlavní autor studie a člen S4F, k tomu říká: „V každé dekádě od 70. let došlo k velkým nehodám a množství menších incidentů. Jaderná energie je tak riziková, že jaderné elektrárny nelze nikde pojistit.“ Závěrem vědci konstatují, že jaderná energie není možností, jak přeměnit energetiku na udržitelný systém. Zachování jaderné energie prodloužením provozních dob by v příštích deseti letech nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. Řešením není ani rozšíření stávající jaderné technologie, či zavádění jaderných elektráren nové generace.
S tímto názorem se ztotožnili rovněž někdejší vysoce postavení experti jaderných mocností: Francie, USA, Velké Británie a Německa a vyjádřili se k neschopnosti jaderné energie přispět významnou měrou ke snížení emisí skleníkových plynů a celkové dekarbonizaci, a to nejenom z kapacitních důvodů.
Německo proti taxonomii
Cílem je dosáhnout do roku 2050 čisté nuly emisí a k tomu jsou nutné masivní investice do udržitelných zdrojů energie. Evropská komise se snaží klasifikovat jadernou energii jako „zelenou“, což by státům a soukromému sektoru usnadnilo investice. Brusel požádá jednotlivé země EU a Evropský parlament o souhlas se svým plánem označit plyn a jadernou energii za investice šetrné ke klimatu.Dne 16. 5. německá vláda oznámila, že v nadcházejících týdnech Německo nepodpoří hlasování o taxonomii, a tak se postaví proti plánům Evropské unie začlenit jadernou energii do kategorie udržitelných investic pro snižování emisí skleníkových plynů. Německo se tak přidalo ke stávajícím kritikům, k Rakousku a Lucembursku. Spolková vláda vyjádřila svůj nesouhlas s taxonomickými pravidly pro jadernou energii. Toto 'ne' je důležitým politickým signálem, který jasně říká: Jaderná energie není udržitelná, a proto by neměla být součástí taxonomie, uvedlo německé ministerstvo životního prostředí a ministerstvo hospodářství a klimatu.
Ani ovšem plyn nepředstavuje žádnou klimatickou výhru, či dokonce pozitivní řešení. Podle Roberta Howartha z Cornellovy univerzity je dokonce svým emisním působením horší než uhlí, což ovšem neznamená, že bychom měli uhlí brát na milost.
Rostoucí náklady a rostoucí problémy jaderné energie
Problémy jaderné výroby jsou stále větší. Byly zjištěny problémy s korozí ve francouzských jaderných elektrárnách. Země dělá velké kroky směrem k blackoutu, protože jen polovina všech reaktorů je připojena k síti a nyní kvůli klimatickým změnám může brzy chybět chladící voda pro reaktory, které jsou ještě v provozu.K debaklům patří i nová stavba evropského tlakového reaktoru (EPR) ve Flamanville, který měl dodávat elektřinu již deset let. Tak se jistě nestane dříve než v roce 2024, zatímco Francie směřuje k elektrické katastrofě. Náklady na výstavbu elektrárny, která by měla údajně produkovat levnou jadernou energii vzrostly z 3,3 miliardy euro na téměř 20 miliard euro. Obdobné problémy EDF se objevují v souvislosti s novou elektrárnou EPR v Hinkley Point ve Spojeném království. Novostavba v Somersetu se zpozdí asi o rok a půl. Dodatečné náklady se již odhadují na nejméně tři miliardy liber (3,5 miliardy euro). Opakuje se to, co známe z Flamanville nebo finského Olkiluoto. Náklady raketově rostou, dokončení se oddaluje. V Hinkley Point očekává EDF celkové náklady ve výši 25 až 26 miliard liber šterlinků (29,5 až 30,7 miliard euro) a elektrárna by měl být online v roce 2027. Na začátku tohoto roku EDF odhadoval náklady na 22 až 23 miliard liber, ale po několika měsících musel tuto prognózu stáhnout. Při schválení projektu Hinkley Point C před šesti lety, se předpokládala cena 18 miliard liber.
Francouzský list L'Express hovoří o „novém černém týdnu“ pro jadernou společnost EDF. Kvůli problémům očekává nyní silně zadlužená skupina zatížení ve výši zhruba 18,5 miliardy euro provozního zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA).
Doposud EDF předpokládalo 14 miliard. Dodatečné náklady v miliardách z Hinkley Point, které musí EDF, v konečném důsledku zaplatit francouzský daňový poplatník, a navíc se elektřina musí dovážet za spotovou cenu kvůli zchátralému jadernému parku.
Současná situace ve Francii otevírá zásadní otázky se zabezpečením dodávek jaderné elektřiny i z hlediska bezpečnosti. Zatímco prezident Emmanuel Macron plánuje oživit jaderný sektor výstavbou nových bloků, zažívá současná flotila rekordní nedostupnost. V lednu byla průměrná dostupnost energetického potenciálu 48 GW, z 61,4 GW instalované kapacity. Historické minimum, bezprecedentní od roku 1999. V následujících měsících došlo k dalšímu snížení: od konce dubna bylo k dispozici méně než 30 GW výkonu. Z 56 provozovaných reaktorů v pondělí 16. května bylo odstaveno 29 reaktorů. Nejde jen o dlouhodobě plánované odstávky, kvůli provedení zkoušek nutných k prodloužení životnosti reaktorů nad čtyřicet let, ale také o neočekávaný a do značné míry nevysvětlený jev koroze potrubí zjištěný při svařování bezpečnostních obvodů reaktoru. Rychlé řešení technických problémů je v nedohlednu. Navíc již nyní se dá předvídat, že v zimě dojde k výpadkům elektřiny.
EDF oznámila, že v letošní zimě bude k síti připojeno méně jaderných elektráren než obvykle, což vedlo k dodatečnému zvýšení cen. Ceny za elektřinu zobchodovanou pro rok 2023 se vyšplhaly k 500 eurům za MWh – což představuje historické maximum.
Francouzský jaderný průmysl se ocitá v krizi. Společnost EDF odhaduje, že do roku 2026 šestinásobně vzroste potřeba zařízení a specializovaných pracovníků. Především jde o strojní vybavení: čerpadla, potrubní síť ale i nedostatek svářečů, přičemž tento výčet nezahrnuje potřebu, která vyvstala v důsledku problémů s korozí.
Problémem ve francouzských jaderných elektrárnách se stává i chlazení. Předpisy omezují výrobu reaktoru v období vysokých teplot, aby se zabránilo poškození místní přírody. Ohroženými jadernými elektrárnami jsou 1,8 GW elektrárna Bugey; 2,6 GW elektrárna Saint-Alban a 3,6 GW elektrárna Tricastin na řece Rhôně, stejně jako 3,6 GW elektrárna Blayais v departementu Gironde. V minulosti již ve Francii k podobným událostem došlo. V roce 2018 byly v létě zastaveny díky teplé chladící vodě 4 reaktory, dva v elektrárně Bugey, a po jednom v St. Alban a Fessenheimu. S rostoucí teplotou chladící vody rovněž klesá účinnost výroby elektřiny.
Tvrzení jaderných protagonistů, že jaderná energie je spolehlivým zdrojem energie, byla v současnosti v jaderné jedničce ve Francii vyvrácena.
Stav amerických jaderných reaktorů
Vrchol výroby jaderné energie v USA byl v roce 2012, kdy měla země 104 aktivních reaktorů. Od té doby byl podle Energetické informační agentury (EIA) spuštěn pouze jeden nový reaktor, zatímco 12 svou činnost ukončilo. 93 provozovaných reaktorů má v průměru kolem čtyřiceti let. Přesto se jim postupným zvyšováním účinnosti daří od roku 1990 udržet konstantní podíl na celkové výrobě elektřiny v zemi (kolem 20 %). Jádro produkuje více než polovinu neuhlíkové energie vyrobené Spojenými státy. Téměř čtvrtina amerických reaktorů – 23 reaktorů národní atomové flotily – oznámila, že chce ukončit svou činnost.Vliv klimatu na jadernou výrobu
Změny související s klimatem již ovlivnily provozní podmínky různých energetických systémů, zejména elektráren. Provedená analýza tří desetiletí údajů o měnícím se klimatu a dopadu změn klimatu na provoz elektráren z veřejně dostupné databáze MAEA umožnila identifikaci neplánovaných odstávek související s klimatem u všech 408 světových reaktorů v provozu. Analýza dat z poslední dekády (2010–2019) poskytla jednu z prvních analýz klimatických událostí, které měly největší dopad na jadernou energetiku. Hodnocení ukázalo, že průměrná frekvence poruch způsobených klimatem se dramaticky zvýšila z 0,2 výpadku na reaktor za rok v 90. letech na 1,5 výpadku v posledním desetiletí. Retrospektivní analýza dále ukázala, že na každý nárůst teploty o 1 °C (nad průměrnou teplotou mezi lety 1951 a 1980) klesl energetický výkon globální flotily asi o 0,5 procenta.V období let 2010 až 2019 byly hlavními příčinami výpadků ve většině částí světa hurikány a tajfuny, ačkoli v západní Evropě (zejména ve Francii) bylo stále hlavním faktorem teplo. I když představovaly nejčastější příčiny, analýza ukázala, že sucho bylo zdrojem nejdelších výpadků, a tím i největších energetických ztrát.
Vedle měnícího se klimatu nad námi stále visí minulé katastrofy a pronásledují myšlenky na jadernou energie, i plány její renesance. Vedle tří známých jaderných katastrof v Harrisburgu, Černobylu a Fukušimě byly ještě dva starší incidenty: katastrofa v Kyštymu a požár Windscale v roce 1957. Na všech katastrofách se spolupodílel lidský faktor.
Více radioaktivního odpad z malých modulárních reaktorů
V současné době se mnoho mluví o perspektivě malých jaderných reaktorů, které se definují limitou výkonu 300 MWel. Předpokládá se hromadná průmyslová výroba v produkčním závodě, a tím snížení nákladů na jednu jednotku i zvýšení bezpečnosti. V práci ze Stanfordské univerzity byly zkoumány tři typy SMR (chlazené vodou, sodíkem a roztavenou solí) z desítek dalších možných technologií. S ohledem na zvýšený neutronový tok i aplikované agresivní chemikálie se zvýší jak objem, tak i radiační zatížení jaderného odpadu. Práce uvádí 2 - 30násobné zvýšení. Kromě toho bude vyhořelé palivo z SMR obsahovat relativně vysoké koncentrace štěpných nuklidů, což bude vyžadovat nové přístupy k hodnocení kritičnosti během skladování a ukládání. Výzkumný tým odhaduje, že po 10 000 letech bude radiotoxicita plutonia ve vyhořelých palivech vypouštěných ze tří studovaných modulů nejméně o 50 procent vyšší než u plutonia v konvenčním vyhořelém palivu na jednotku vytěžené energie.
Dostupnost uranu
Velmi pravděpodobně nebudou mít dnes plánované reaktory dostatek uranového paliva. V roce 2006 EWG předpověděla, že roční produkce uranu dosáhne vrcholu kolem 55 kilotun (kt) v roce 2020, pokud náklady na uran zůstanou na nízké úrovni 40 USD/kg. Po tomto vrcholu by se očekával prudký pokles výroby. Pokud se cena zvýší na 130 USD za kg, produkce by dosáhla vrcholu kolem roku 2025 na úrovni 70 kt roční produkce a poté by prudce klesla. Dnešní cena uranu je 56 USD/kg. Graf na straně 12 v nejnovějším Atlase uranu navazuje na analýzy EWG z roku 2006. V roce 2015 byl překonán dosavadní celosvětový těžební vrchol 70 kt. Od té doby světová produkce uranu výrazně klesla, na méně než 50 kt v roce 2020. Dříve a rychleji, než předpovídala studie EWG.Obnovitelně znamená levněji i včetně akumulace
Je známo, že v mnoha případech má veřejné mínění dlouhou setrvačnost, a tak jsou obnovitelné energie na základě své historie stále považovány velkou částí české veřejnosti (i odborné) za drahé a nespolehlivé. Větší část české veřejnosti bohužel neví, že obnovitelné energie jsou dnes několikanásobně levnější než jaderná energie. Podpora jádra dosáhla v České republice aktuálně rekordních 68 %.Nicméně situace se mění velmi rychle. Existují reálné projekty, které změnu dokládají. Fotovoltaická elektrárna, která se může pochlubit úložištěm energie o výkonu, resp. kapacitě 300 MW/1 200 MWh, má dosáhnout plného komerčního provozu v roce 2023. Jde o druhý největší solární projekt v USA. Projekt firmy Eland bude dodávat elektřinu elektrárenské společnosti Los Angeles Department of Water and Power (LADWP) za rekordní pevné sazby pro solární energii (0,01997 USD/kWh) a skladování energie (0,013 USD/kWh) po dobu 25 let. Cena pro vyrobenou a akumulovanou elektřinu vychází v sumě na 0,78 kč/kWh. Když kalifornskou cenu přepočteme na průměrný český osvit, vyjde cena okolo jedné koruny na kilowatthodinu. Průlomový projekt nastavuje novou cenovou laťku a demonstruje schopnost solární energie napájet ekonomiku Kalifornie 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
K obdobné situaci rovněž došlo v případě offshorové energie, tedy větrné energie na moři s vyššími náklady. Instalační práce na 1,5 GW Hollandse Kust Zuid – první pobřežní větrné farmě na světě bez dotací – probíhají dobře, a elektřina začne proudit do nizozemské sítě. První ze 140 větrných turbín Siemens Gamesa 11.0-200 DD o výkonu 11 MW byla instalována v moři asi 20 kilometrů od nizozemské provincie Zuid-Holland.
Existuje dostatek pozitivních příkladů zásobování obnovitelnou energií ve střední Evropě, v oblastech s obdobnými klimatickými podmínkami jako má Česká republika. Z větších projektů jde o třistatisícový rakouský spolkový stát Burgenland, a německé patnáctitisícové město Hassfurt, stotisícový okres Rhein-Hunsrück, či padesátitisícový Lüchow-Danneberg. Všechna tato místa pokrývají roční spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů a některá jsou její vývozci. Okres Rhein Hünsruck v roce 2019 vyrobil z větru, fotovoltaiky a biomasy celkem 1,485 TWh elektrické energie na 103.400 obyvatel, zatímco ČR ve stejném roce vyrobila celkem 87 TWh na 10,67 milionu obyvatele. V uvedeném německém okrese bylo před třemi lety vyrobeno o 76,2 % (!) více elektřiny na hlavu než v České republice. To je odpověď na stálou českou argumentaci: „U nás nemáme podmínky“.
Ve světle nepříznivého vývoje jaderné energetiky, její nedostatečnosti jako nástroje v zamezení klimatického kolapsu, stálých rizik umocněných zvichřenou mezinárodní situací a na druhé straně doložených možností a potenciálů obnovitelných zdrojů je česká (i převážně východoevropská) víra v její pozitivní rozvoj a schopnost předejít klimatickému kolapsu jen stěží pochopitelnou politickou chybou.
Přečtěte si také |
Three Mile Island. Největší jaderná nehoda v USA, která se nemusela státNeexistuje jiná cesta než rychlá výstavba obnovitelných zdrojů energie, které v budoucnu zajistí bezpečné a nákladově efektivní zásobování energií. Již před desítkami let uznalo protijaderné hnutí, že jaderná energie je špatná cesta, a to platí stále zřetelněji.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (190)
Karel Zvářal
11.6.2022 07:13Pavel Hanzl
11.6.2022 09:21 Reaguje na Karel ZvářalJe dobré si to přečíst celé, aspoň zběžně.
Pavel Hanzl
11.6.2022 11:45 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
11.6.2022 12:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.6.2022 19:33 Reaguje na Jarka O.To byste měla na bambilión kubíku plynu.
Jarka O.
13.6.2022 11:26 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
13.6.2022 12:36 Reaguje na Pavel HanzlJE na tom zase není tak špatně ...
Jaroslav Řezáč
11.6.2022 15:40 Reaguje na Karel ZvářalMilan Smrž
15.6.2022 17:17 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
16.6.2022 09:04 Reaguje na Milan Smržvaber
11.6.2022 08:31ale má pravdu v tom ,že oslavované malé reaktory budou produkovat víc odpadu, pokud se vůbec budou stavět
smějící se bestie
11.6.2022 08:55 Reaguje na vaberPavel Hanzl
11.6.2022 09:08 Reaguje na smějící se bestieAle je tu vyráběno kusově, což je nanic a hlavně to do civilnímu provedení nemá bezpečnostní parametry.
Jarka O.
11.6.2022 09:03 Reaguje na vaberPavel Hanzl
11.6.2022 08:50Oba uznávají výhody OZE, ale každý jim dává jinou váhu.
A jak to asi tak dopadne? Uvaříme se ve vlastní šťávě s jádrem nebo bez jádra.
Jarka O.
11.6.2022 09:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.6.2022 09:19 Reaguje na Jarka O.Každý systém se musí horkotěžko rozhýbat, ale jak se to dá do pohybu, jede to jak válec a budování OZE je dnes už v tomhle stavu.
Takže odhaduji, že než se jaderní a protijaderní mudrlanti dostatečně vymudrují, bude Evropě vládnou energie z OZE zcela přesvědčivě.
Jarka O.
11.6.2022 09:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.6.2022 11:51 Reaguje na Jarka O.Jenom pan Smrž jasně dokazuje, že my máme v OZE obrovské rezervy a ujíždí nám vlak.
Děcka se budou potýkat především s důsledkem klimatické změny, to rozhodí asi úplně vše.
Dnes stačí, aby jeden magor přivřel kohoutky a celý svět je auf.....
Jarka O.
13.6.2022 11:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 22:14 Reaguje na Jarka O.Ceny u nás šéfuje ERÚ, nikde jsem ale nečetl žádnou reakci, všichni plují na Fialu.
Zeman už dávno prodal celou naši ropnou i plynovou infrastrukturu, tak čemu se čemu?
Jaroslav Studnička
14.6.2022 08:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2022 09:40 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
16.6.2022 10:44 Reaguje na Pavel Hanzli base load se dá na burze obchodovat na denní bázi.
co příspěvek, to ptákovina Hanzle, jste tu za největšího hlupáka. Věnujte se kuličkám...
Richard Vacek
11.6.2022 09:46Pavel Hanzl
11.6.2022 11:53 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
11.6.2022 16:26 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.iea.org/countries/germany
Pavel Hanzl
11.6.2022 19:30 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
11.6.2022 20:48 Reaguje na Pavel HanzlA srovnejte si to Německo s Francií, uvidíte, že Francii se povedlo díky jádru snížit spotřebu fosilních zdrojů tak, jak o tom Německo může jenom snít. A je to díky jaderné energii, která dokonce může nahradit i plyn na vytápění a i ropu k pohonu vozidel. Jaderná energetika to dovede, protože to vidíme na příkladu Francie. Máte obdobný příklad s OZE? Asi ne.
https://www.iea.org/countries/france
Pavel Hanzl
12.6.2022 08:04 Reaguje na Richard VacekDivné tam je, že při solidním růstu německého HDP se celková sportřeba energií snižuje.
Richard Vacek
12.6.2022 14:33 Reaguje na Pavel HanzlKlasika:
4.0E6 TJ Ropa
3.1E6 TJ Zemní plyn
1.8E6 TJ Uhlí
0.7E6 TJ Jádro
9.6E6 TJ CELKEM klasické zdroje
OZE:
1.3E6 TJ Biopaliva+odpady
0.7E6 TJ Solár, vítr
0.1E6 Hydroelektrárny
2.1E6 TJ CELKEM OZE zdroje
A copak jste měl z matematiky, když se probírala procenta?
11.7E6 TJ je celková potřeba energie a OZE z toho tvoří kolik procent? A jak vidíte, i v tom OZE tvoří většinu řepka a spalovny odpadů.
Pavel Hanzl
12.6.2022 16:28 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
12.6.2022 16:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2022 21:11 Reaguje na Richard VacekGalipoli Petr
13.6.2022 09:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 09:36 Reaguje na Galipoli PetrRichard Vacek
12.6.2022 16:38 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.cleanenergywire.org/news/germany-limit-use-biofuel-crops-face-imminent-food-crisis
Pavel Hanzl
12.6.2022 21:15 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
12.6.2022 08:07 Reaguje na Richard VacekVaclav Sobr
11.6.2022 21:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2022 07:50 Reaguje na Vaclav SobrDnes je možno ho přidávat do zemního plynu a i spotřebiče ho žerou bezproblémů.
Pavel Hanzl
12.6.2022 16:35 Reaguje naJaroslav Studnička
12.6.2022 17:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2022 18:42 Reaguje naMusím to psát potřetí?
U elektrolýzy nejde pouze o účinnost, ale materiál, cenu a životnost elektrod a asi tak 50 různých dalších podružných technických problémů. Natolik podružných, že i v Norsku používají pro Haberovu-Boschovu syntézu raději vodík vyrobený ze zemního plynu.
Pavel Hanzl
12.6.2022 18:58 Reaguje na"Norská společnost NEL, zabývající se výrobou elektrolyzérů, cílí na to, aby se výroba zeleného vodíku dostala do roku 2025 na úroveň okolo 1,5 USD/kg a byla tak schopná konkurovat vodíku vyrobenému pomocí fosilních zdrojů.
https://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg
Jaroslav Studnička
12.6.2022 19:57 Reaguje na Pavel HanzlNo a o pár příspěvků výše se to dle "experta" Hanzla již ekonomicky rentovalo před válkou.
Pavel Hanzl
12.6.2022 21:17 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
12.6.2022 22:33 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
13.6.2022 12:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.6.2022 09:41 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
16.6.2022 10:37 Reaguje na Pavel HanzlGalipoli Petr
12.6.2022 20:13 Reaguje na Pavel HanzlGalipoli Petr
13.6.2022 09:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 09:40 Reaguje na Galipoli PetrJaroslav Studnička
13.6.2022 12:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 09:43 Reaguje na Galipoli PetrJen by mě zajímalo, jak daleko je syntetické palivo (vodík navázaný na biouhlík), což by mohlo fungovat při normálních tlacích i teplotách.
Tady působí většinou hnidopichové, kteří se zabývají marginalitami, ale tohle neví.
Pavel Hanzl
13.6.2022 10:22 Reaguje naGalipoli Petr
13.6.2022 13:07 Reaguje naPavel Hanzl
13.6.2022 22:18 Reaguje na Galipoli PetrGalipoli Petr
14.6.2022 12:09 Reaguje naPavel Hanzl
16.6.2022 09:44 Reaguje na Galipoli PetrLadislav Pícha
12.6.2022 11:30 Reaguje na Pavel HanzlPozor: odkaz vám vždycky otevře údaje za týden končící 12.62022. Lze si nastavit (pod grafem) i údaje daleko do minulosti.
Pavel Hanzl
12.6.2022 21:45 Reaguje na Ladislav PíchaJaroslav Studnička
12.6.2022 22:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 09:48 Reaguje na Jaroslav Studničkahttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/mohli-by-nemci-sve-jaderne-elektrarny-nechat-bezet-dal-176211
Richard Vacek
13.6.2022 12:41 Reaguje na Pavel HanzlZe zemljanky na kole do práce?
Pavel Hanzl
13.6.2022 12:48 Reaguje na Richard VacekAuta už teď jezdí na elektřinu, rozvíjí se vodíkový pohon, syntetika, plynová infrastruktura bude přecházet na vodík. Vymyšlené je to dobře, jen to udělat.
Ruská agrese ukázala problémy fosilu velmi jasně, proto se OZE začnou vyplácet dobře i finančně a celý obor zrychluje.
Svatá Prostoto
14.6.2022 16:23 Reaguje na Pavel HanzlTřeba to vaše, co:-)?
Ropáku:-)))!
Jaroslav Studnička
13.6.2022 15:09 Reaguje na Pavel HanzlOvšem u Hanzla to je jinak a ještě k tomu vzápětí odvede pozornost zcela jinam...:-)
Jiří Svoboda
11.6.2022 11:31Je potřeba mít více takových odborníků na jadernou energetiku aby poukazovali na její nedostatky a předešlo se tím problémům v budoucnosti. Stejně se jistě pan Smrž v následném článku postaví k problematice OZE, které rozumí ještě lépe. Těšme se! Klima bude zachráněno!
Pavel Hanzl
11.6.2022 11:55 Reaguje na Jiří SvobodaPan Smrž sem dává velmi solidní a dobře argumentovaný názor zase z opačné, než ropácké strany. Nikoho nenutí, aby tomu věřil.
Jiří Svoboda
11.6.2022 13:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.6.2022 19:26 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
11.6.2022 20:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2022 07:54 Reaguje na Jiří SvobodaDůvody jsou dva: Hyenizovat EU a celý Západ
bránit ruský kšeft s uhlíkovými palivy a také jádro, které je taky velmi silná energetická zbraň.
Jiří Svoboda
12.6.2022 09:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2022 16:39 Reaguje na Jiří SvobodaTo je zcela zásadní výhoda ruských demagogií, zablokovat člověku tuhle část koblihy.
Jiří Svoboda
12.6.2022 16:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2022 18:39 Reaguje na Jiří SvobodaV noci slunko nesvítí.
Vítr většinou nefučí, takže je to celé naho...
Je to celé postavené na dotacích, které shrábne oteplovací lobby.
Výroba OZE je ekologicky děsivá a nic nevydrží a nelze recyklovat.
Atd. atd. atd. atd. atd.
Prostě pole fve panelů je pro přírodu horší, než rozkvetlá louka.
Jiří Svoboda
12.6.2022 19:20 Reaguje na Pavel HanzlNebo si chcete pořídit bedýnku s pískem, abyste si tam mohl zahrabávat hlavu?
Pavel Hanzl
12.6.2022 21:24 Reaguje na Jiří SvobodaŽe v noci nesvítí ví fakt i inženýři energetici a počítají s tím, v Severním moři fučí asi 360 dní do roka.
Dotace jsou k rozjezdu, ty technologie jsou prostě drahé samy od sebe a ždná lobby se natom nebalíkuje. Technologie OZE jsou z normálních materiálů a dají se recyklovat a pole fve panelů nesmíte srovnávat s loukou, ale s dýmajícím uhlákem. Protože vyrábí elektřinu. Ještě něco nevíte?
Jaroslav Studnička
12.6.2022 22:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 09:50 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
13.6.2022 15:12 Reaguje na Pavel HanzlTo že FVE stále potřebují provozní nebo investiční dotace rozhodně není proto, aby se dotoval rozjezd.
Jiří Svoboda
13.6.2022 09:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 09:53 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.6.2022 12:01 Reaguje na Pavel HanzlTo je podobně smysluplná práce, jako byste každé 2 roky přilepil na fasádu další 2 cm polystyrénu.
Pavel Hanzl
13.6.2022 12:44 Reaguje na Jiří SvobodaCo se vám na tom furt nelíbí??
Pavel Hanzl
13.6.2022 19:55 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.6.2022 08:39 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
11.6.2022 14:50 Reaguje na Pavel HanzlZde objektivitu opravdu nečekejme.
Pavel Hanzl
11.6.2022 19:24 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá jsem vůbec nepsal, že je pan Smrž objektivní.
"...názor zase z opačné, než ropácké strany". Ani tohle nedáte?
Jaroslav Studnička
11.6.2022 19:53 Reaguje na Pavel HanzlRopáci rozhodně jádro nepodporují...
Pavel Hanzl
12.6.2022 16:40 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
12.6.2022 17:16 Reaguje na Pavel HanzlV příspěvku výše jste uvedl "Pan Smrž sem dává velmi solidní a dobře argumentovaný názor zase z opačné, než ropácké strany. Nikoho nenutí, aby tomu věřil."
A v dalších příspěvcích jste článek vychválil dostatečně na to, abych to zhodnotil jako obvykle. Energetice nerozumíte, papouškujete demagogii p. Smrže.
Pavel Hanzl
13.6.2022 09:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
13.6.2022 15:14 Reaguje na Pavel HanzlLadislav Pícha
12.6.2022 11:35 Reaguje na Pavel HanzlNeříkám, že jeho výroky nejsou pravdivé (ale myslím si to :-)), říkám, že nejsou dobře vyargumentované. Spíš vyargumentované vůbec nejsou.
Tohle je článek pro lidi s přístupem "Píšou to v novinách, tak je to pravda".
Pavel Hanzl
12.6.2022 16:43 Reaguje na Ladislav PíchaTohle není argument? Tak napište, co argument je.
Radim Polášek
12.6.2022 10:06Opravdu drahých, až dosud nás zelený aktivismus stál mnoho miliard. A ještě podle všeho nás mnoho miliard stát bude. Korun u nás i eur obecně v Evropě.
Ladislav Pícha
12.6.2022 11:16Jinak článek má spoustu nedostatků v tom, že prohlašuje jakési možná i pravdy, ale neodpovídá na otázky, které člověka samozřejmě napadají. Tvrdí, že existují města a oblasti OZE soběstačná, ale neřekne, jedná-li se o ostrovní soběstačnost nebo o prosté porovnání výkonu a spotřeby (za slunečných/větrných dnů vyvážím, za tmy a bezvětří dovážím neboli potřebuju zálohu zvenčí).
Dále: strašně se řeší vyhořelé a (principiálně recyklovatelné) jaderné palivo, ale o recyklaci baterií, FV panelů nebo nedejpámbu větrných elektráren (laminátové lopatky) ani slovo.
Dále: dostupnost zdrojů. Nevím, jak autor přišel na nedostupnost uranu (rozhodně je dlouhodobě dostupnější než ropa i o něco lepší uhlí; plyn netuším. Nemluvím o politice.), ale všechněch těch lithií a kobaltů tak není nekonečné množství.
Možná: podle mě by stálo za to sepsat a zveřejnit sérii článků věnujících se jednotlivým otázkám (projektům), ale oboustranně a natolik podrobně, aby průměrně inteligentnímu člověku nezůstalo za článkem bůhvíkolik otazníků naznačujích, že autor nepíše "celou pravdu a nic než pravdu".
Protože není ostuda mít ve městě tolik OZE, že v ročním srovnání je elektricky víc než samostatné, ale je ostuda článku nezmínit, že ta výroba je zálohovaná zvenčí a že bez těch záloh by bylo město po 14ti(???) zimních zamražených dnech bez proudu
Myslím si o sobě, že nejsem antiOZE fanatik a že se nechám přesvědčit, ale přesvědčování se zatím projevuje články podobně nezdůvodněnými až demagogickými, jako je tento.
Jiří Svoboda
12.6.2022 14:03 Reaguje na Ladislav PíchaJako příklad si vezměte "potřebu" vybudovat v ČR hlubinné úložiště do roku 2050 či 2065. Neexistuje jediný věcný/racionální důvod, proč by se s rozhodováním o vybudování nemohlo počkat až do roku 2100 a případně ušetřit kolem 200 miliard Kč. Copak se toto může sdělit v masmédiích?
Pavel Hanzl
12.6.2022 16:47 Reaguje naPavel Hanzl
12.6.2022 18:28 Reaguje naPavel Hanzl
12.6.2022 21:29 Reaguje naNemáte lehóčko v koblize čardáš?
Pavel Hanzl
13.6.2022 10:26 Reaguje naKatka Pazderů
13.6.2022 05:31A pak ještě někteří DD (diskutující dinosauři) zde pod článkem. :-)
Jiří Svoboda
13.6.2022 09:28 Reaguje na Katka PazderůProsím, nepodléhejte zjednodušenému vidění (nebezpečí Zhanzlovatění).
Pavel Hanzl
13.6.2022 10:05 Reaguje na Jiří SvobodaTohle je cílový stav a vede k tomu dost dlouhá cesta, kterou ale vy nevidíte. Říká se tomu "technický vývoj".
Jiří Svoboda
13.6.2022 12:09 Reaguje na Pavel HanzlNepomáhal jste psát Nikolaji Nosovovi psát knihu Neználek ve Slunečním městě?
Pavel Hanzl
13.6.2022 12:40 Reaguje na Jiří SvobodaVšiml jste si, že já vás neurážím, i když by těch příležitostí bylo něurékom? Já vím, nevšiml....
Jiří Svoboda
13.6.2022 13:53 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
13.6.2022 16:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 13:01 Reaguje na Jiří SvobodaAle uhelná elektrárna s dolem, nebo série ropných vrtů, je na ŽP balzám...
Jiří Svoboda
13.6.2022 15:49 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050
Tam se dozvíte, že koncept založený na 90 % OZE, 10 % jádra a snížení fosilu na tuším 1/4 s CCS bude znamenat ztrojnásobení výroby elektřiny a zpětinásobení těžby minerálů. Navíc tu budou obrovské zábory a další rizika kvůli potřebě vybudovat novou rozsáhlou infrastrukturu. Drtivou většinu budov bude třeba pořádně zateplit. Jak daleko jsou v této cestě přední evropské země? V pětině cesty? To sotva!
Nevím, jesti to je pro Zemi to pravé řešení. A když se to bude dělat chaoticky přes politické rozkazy, bude to pro Zemi dvojnásobný záhul.
Pavel Hanzl
13.6.2022 18:23 Reaguje na Jiří SvobodaMuheheheheh to si panáčci naložili na hřbet skutečně gigantický úkol!!!
Tohle by zvládli leda tak Paroubkovi Marťani!!!
Jiří Svoboda
14.6.2022 08:46 Reaguje na Pavel HanzlA v EU ti Marťani pomůžou? A pokud ano, jak to globálnímu oteplování pomůže?
Pavel Hanzl
15.6.2022 10:35 Reaguje na Jiří SvobodaTen totiž sám o sebe vytváří obrovskou zátěž na ŽP, v surovinách i odpadech, expanzi do krajiny atd. atd. atd.
Obávám se, že v GD o tom není vůbec řeč.
Jiří Svoboda
15.6.2022 14:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 18:01 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
15.6.2022 20:31 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
16.6.2022 13:35 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
16.6.2022 17:05 Reaguje na Svatá ProstotoZatím jsou tu chabí předskokani ve formě emisních povolenek, elektromobility a všelijakých dotačních programů namířených do kapes zelených lobbyistů.
Pavel Hanzl
13.6.2022 10:01 Reaguje na Katka PazderůPokud by to ale nastalo, už žádnou energie nikdo na nic potřebovat nebude.
Jádro je minerální zdroj a pro nejbližší budoucnost je to asi fakt nezbytné zlo. V rozumné míře. Třeba někdo dodělá tokamak.
Jiří Svoboda
13.6.2022 16:11 Reaguje na Pavel HanzlJistě, fosil určitě dojde, z toho ale nijak neplyne, že OZE zvítězí.
Pavel Hanzl
13.6.2022 17:06 Reaguje na Jiří SvobodaAle vezměte si astronomii. Přesně víte, kdy bude zatmění Slunce nebo Měsíce, víte, kdy vyjde ráno slunce a víte, kdy třeba za 500 let nastane astronomické jaro.
To je fyzika a hlavně matematika.
Když se vám rozjede vagón z kopce, můžete spočítat (pokud to stihnete) do čeho narazí a jakou silou.
Tohle je taky fyzika a metamatika.
Když se vám rozpohybuje klimatický netvor, taky víte dopředu, co spáchá. To je taky matematika a fyzika a ještě statistika.
Tady je pouze více možností příletu černé labutě, ale to je celý, ta pravděpodobnost se hodně blíží jistotě.
Jiří Svoboda
14.6.2022 08:49 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
14.6.2022 14:49 Reaguje na Jiří SvobodaKlimatický netvor ... cywe, to je něco!:-)))
Jiří Svoboda
14.6.2022 15:10 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
15.6.2022 08:45 Reaguje na Jiří SvobodaNobelovka vás nemine.
Jiří Svoboda
15.6.2022 14:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 22:58 Reaguje na Jiří SvobodaNapište, jak donutíte třeba Putina, aby to platil. Nebo Číňana nebo Inda, což jsou všechno největší špinavci planety. Evropa i USA by na to šly, ale to by museli všichni. Evropa zavádí uhlíkovou daň lokálně na dovozy, ale to je nahouno.
Prostě cypovina jako vše, co tu plodíte.
Jiří Svoboda
16.6.2022 09:16 Reaguje na Pavel HanzlJak to víte, snaha je v tomto punktu nulová, ani náznak pokusu to postupně připravovat, byť je to pro blízkou budoucnost a zmírnění klimatického rozvratu jediná šance.
Ta ochota musí pocházet z rozvinutých zemí, rozvojové země se díky dividendě jistě přidají. Je třeba tu věc pořádně připravit a začít jednat. A přestat hrát divadlo na ochranu klimatu, kde mizí biliony USD v kapsách lobbistů. Jenže to politickým reprezentacím západu velmi vyhovuje. Tam je ten největší pes zakopán.
Pavel Hanzl
16.6.2022 09:28 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.6.2022 12:35 Reaguje na Pavel HanzlA Rusko možná nebude chtít být donekonečna izolováno.
Vy asi nejste moc schopen promýšlet nějaké možnosti a používáte jen takovou prostší argumentaci. Inu Hanzl.
Svatá Prostoto
16.6.2022 13:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 08:43 Reaguje na Jiří SvobodaCož asi už nebude v té době vůbec možné, protože lidstvo bude v Pánu.
Pokud to budou lidé schopni zvrátit, tak pouze těmi OZE, jinou možnost dnes nemají.
I kdyby postavili plně funkční tokamak a bezdrátový přenos energie atd. atd. atd. nestíhá se to.
Svatá Prostoto
15.6.2022 14:37 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
15.6.2022 20:35 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
16.6.2022 13:21 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
16.6.2022 13:39 Reaguje na Jiří SvobodaJarka O.
13.6.2022 11:18 Reaguje na Katka PazderůAni ta výzva nebude fungovat a ani průmysl nezničite, jen bude odevzdán cizím a bude v něm někdo makat bez jakýchkoliv bezpečnostních, ekologických, sociálních standardů, k tomu vaše vítězství povedou, a to je cílem pobláznění davů. PS: tak uran už je taky fosil. Já bych plakala.
Pavel Hanzl
13.6.2022 12:37 Reaguje na Jarka O.Skleníkového CO2 je ve vzduchu o polovinu více, než v jakékoliv dřívější době meziledové a pokud bychom omamžitě dnes přestali pálit fosil, stále se bude oteplovat. Navíc k tomu přichází ještě pyramidové jevy, takže to vidím jako tutovku.
Svatá Prostoto
13.6.2022 12:35Kdo by to od protijaderného hnutí čekal, že jo:-))).
Pana Smrže mám rád ... u něj prostě člověk ví za koho a co kope, že je jeho víra pevná a nic ji nezlomí a že jakmile bude u něčeho možná anti-JE výklad, byť by byl sebevíce hypotetický a domnělý, tak jej použije a bude jej vydávat za jediný pravý.
Připomíná mi nebožku Švorcovou ... komunistka až za hrob, ale nikdy se tím netajila, nemlžila, neuhýbala, neměnila strany podle větru. V podstatě to oceňuji a respektuji. Ale bolšán kvůli tomu ze mě nebude:-))).
Pavel Hanzl
13.6.2022 13:03 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
13.6.2022 15:18 Reaguje na Pavel HanzlA třeba ne.
Asi ne.
Pravděpodobně ne.
Bo jste prostě hloupá nevzdělaná lopata, která se jen v této diskuzi hádá úplně s každým a jen tím dokazuje omezenost svého myšlení ... jestli se to dá vůbec myšlení nazývat.
Pavel Hanzl
13.6.2022 17:12 Reaguje na Svatá ProstotoVy nevíte nic o ničem a jen věříte demagogiím a motáte se odzdi kezdi.
Jaroslav Studnička
13.6.2022 17:26 Reaguje na Pavel Hanzlp. Smrž je protijaderný aktivista v minulosti i placený z Rakouské strany.
p. Smrž zná jenom jeden pohled.
Pavel Hanzl
13.6.2022 18:06 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
13.6.2022 19:04 Reaguje na Pavel HanzlVy jste hlupák, to nemá obdoby :-).
Pavel Hanzl
13.6.2022 19:53 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
13.6.2022 20:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2022 22:26 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
14.6.2022 09:01 Reaguje na Pavel HanzlO korupci jste psal vy.
Já jsem od začátku uváděl, že p. Smrž byl placený z rakouské strany.
Pavel Hanzl
14.6.2022 11:19 Reaguje na Jaroslav StudničkaJiří Svoboda
14.6.2022 12:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 08:37 Reaguje na Jiří SvobodaV demokracii jsou normální nezávislá média, nezávislé způsoby obživy, nezávislé vědecké bádání atd. atd. atd. Tohle ovšem totalitář nedává.
Máte pocit, že třeba zrovna na Ekolistu vám někdo předepisuje, co máte zpívat?
Někdy to tu připomíná spíš nějaké ropácké listy, ale nikdo to neřeší.
Jiří Svoboda
15.6.2022 20:38 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
14.6.2022 13:10 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
14.6.2022 13:56 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá že bych to nerad prošvihnul:-))).
Jaroslav Studnička
14.6.2022 15:05 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
14.6.2022 13:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 10:31 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
15.6.2022 14:39 Reaguje na Pavel HanzlSranda je, že vy máte keců jak tři Jasánci dohromady, a přitom svým konáním jste jen ruský kolaborant a ropák.
Břetislav Machaček
13.6.2022 16:55lidem v EU nepřeji, ale hloupost politiků a aktivistů "vyléčí" pouze
mrazivá, podmračená a málo větrná zima. Nevím koho budou vzývat zastánci
OZE pak a jak se změní názor laické veřejnosti na OZE a jádro. Pouze
nouze a drahota přiměje lidi myslet, že důležitá je stabilita a nikoliv
se spoléhat pouze na přírodu. Ono tomu tak bylo už v minulosti. Kdysi
mlynář mlel když tekla v potoce voda, později se pojistil rybníkem, kde
vodu zadržoval na mletí a nakonec nahradil mlýnské kolo parním strojem
a nebo elektromotorem. Mlel kdy potřeboval a nečekal na vodu a nebo
jako u větřáků na vítr. Už jsem to tu psal, že v mém okolí byly desítky
malých celokovových větřáků a když foukalo, tak v nich chlapi seděli i
v noci a šrotovali zrní. Pak si někteří koupili k pohonu elektromotory
a mleli podle potřeby. Zastánci OZE touží po době, kdy bude pouze energie
z OZE, ale pouze někdy a čím se bude zálohovat neřeší. Každá záloha musí
být v pohotovosti, obsazená personálem a se zásobou paliva. Kdopak asi tak
zaplatí ty zálohy? No přece spotřebitel! Povinností provozovatele OZE by mělo být i provozovat zálohy a výslednou cenu energie pak porovnat s cenou energie z JE a případně i z fosilu. Ale prosím bez dotací a poplatků na provoz OZE a regulaci sítě s jejími přebytky a výpadky dodávek. Přetoky se musí transformovat a jiné zdroje odpojovat, protože energie z OZE nárazově přebývá a jindy zase není vůbec. Akumulace jsou drahé a v plenkách a tak
nemá smysl urychlovat přechod plně na OZE, pokud to není dořešeno. On ten
"gryndýl" se drží u vesla zuby nehty a nepoučily je ani nynější ceny paliv
a energie. Díky paroplynovým zálohám je plyn středem zájmu spekulantů
a odstavením jádra se stabilita sítí rozkývala ještě více. Nastane tak
to, co předpovídali skeptici, že "levná" (spíše dotovaná) energie z OZE
bude při výpadcích nahrazena extrémně drahými zálohami(pokud ale budou)
a ve výsledku si spotřebitelé násobně připlatí. Jenže spotřebitelé a
spotřebitelé jsou rozdíl. Bohatí mají z čeho, chudým dáme příděl a nebo
si zažádají o almužničku? A co průmysl? Bude moci bez cel konkurovat světu? Budeme si hýčkat průmysl uhlíkovými cly na výrobky odjinud? Proboha odkud na to budou spotřebitelé a státy pořád brát? To narazili v Bruselu na zlatou žílu? Kam to dospěje s takovou politikou? Já vám povím kam! Buď lidé
zmoudří a odmítnou zelenou energetickou koncepci a nebo se vrátíme do doby
toho mlynáře čekajícího na vodu a nebo na vítr a budeme závistivě koukat
po těch, kteří melou kdy potřebují.