https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-posledni-sance-pro-vakoplcha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Poslední šance pro vakoplcha

20.7.2022
Vakoplch trpasličí.
Vakoplch trpasličí.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Vysoko v Národním parku Kosciuszko mi australští kolegové ukazovali typické prostředí velmi drobného, mimořádně zajímavého a ohroženého vačnatce – vakoplcha trpasličího (Burramys parvus). Šlo o suťovisko tvořené mohutnými balvany, pod jehož povrchem tráví vakoplši většinu času. Nacházejí tam bezpečný úkryt nejen před predátory, ale také před extrémně vysokými či naopak nízkými teplotami, které by je zabily asi ještě spolehlivěji. Do hloubky mezi kameny jsou zapuštěná i automatická krmítka, která jim kompenzují nedostatek přirozené potravy. A dokonce také nedaleký „tunel lásky“, který vede pod komunikací a pomáhá vakoplchům k cestě za partnery, je schovaný pod haldou kamení, jíž se tito malincí vačnatci snadno prosmyknou.
 
Prostředí, které v Australských Alpách obývá vakoplch trpasličí.
Prostředí, které v Australských Alpách obývá vakoplch trpasličí.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Již před požáry na přelomu let 2019 a 2020 byl vakoplch trpasličí na hraně zániku. V Australských Alpách zbývalo asi 2500 jedinců. Až do stavu kritického ohrožení ho přivedly především klimatické změny provázené nárůstem teplot a razantní úbytek migrujících můr Agrotis infusa, kterými se vakoplši „vykrmují“ v období předcházejícím zimování. Velké požáry situaci dále zhoršily; mimo jiné zničily část porostů nohoplodu Podocarpus lawrencei (otrocky přeloženo z angličtiny „horské švestkové borovice“), který roste nesmírně pomalu a pro vakoplchy rovněž představuje významný potravní zdroj. Po těchto požárech jsme do boje o záchranu vakoplcha trpasličího vstoupili i my – Zoo Praha – a následně jsme částkou téměř 3,2 milionu korun podpořili výstavbu chovného a introdukčního centra v několik set kilometrů vzdáleném Secret Creek Sanctuary, poblíž městečka Lithgow.

Interiér chovné stanice pro vakoplchy trpasličí.
Interiér chovné stanice pro vakoplchy trpasličí.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Vyšli jsme tak vstříc myšlence, kterou prosazovali někteří australští vědci a ochránci přírody v čele s prof. Michaelem Archerem. Ti se chtějí pokusit o záchranu vakoplcha trpasličího opravdu překvapivým způsobem: Vytvořením jeho volně žijící populace v chladném deštném lese, tedy v naprosto odlišném prostředí, než je vysoko v horách. Musím přiznat, že původně jsem nad jejich záměrem kroutil hlavou, ale brzo jsem se pro něj nadchnul. Tento veskrze neortodoxní projekt vychází z paleontologických poznatků, jež ukázaly, že v minulosti vzdálené miliony a miliony let žili vakoplši právě v chladných a vlhkých nížinných lesích. „Naše“ stanice u Lithgow, kterou jsme letos o Velikonocích slavnostně otevřeli, bude zajišťovat chov vakoplchů a následně i jejich vypouštění do okolí. Jedno z míst, kde by časem měli začít žít ve volnosti, jsem měl možnost si prohlédnout. Jde o stinný vlhký les na skalnatých svazích nad potokem, kde se vakoplši budou vyrovnávat se zcela odlišnými podmínkami a – například – nebudou upadat do zimního spánku…

Jedno z míst v Secret Creek Sanctuary, které bylo vybráno pro vypouštění vakoplchů trpasličích.
Jedno z míst v Secret Creek Sanctuary, které bylo vybráno pro vypouštění vakoplchů trpasličích.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Nejprve je však nezbytné je namnožit, což představuje velký úkol; když jsme stanici otevírali, bylo v ní teprve prvních 14 jedinců. Ale bráno z druhé strany, jde o velký krok kupředu. Vždyť tento projekt byl poprvé navržen již před desítkami let – a je dnes možná jedinou šancí, jak vakoplcha trpasličího uchránit před zánikem.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

20.7.2022 13:57
odvážný projekt, snad vyjde, good luck!
Odpovědět
JM

Joska Malý

20.7.2022 22:50
Na té první fotce jsou patrné základy někajakého stavení. Jak tomu máme rozumět? Vakoplch žije, tak kde lidé žili/žijí/je nutné, aby dříve žili a nyní nežijí???
Rozhodně to není panenská příroda obzvláště s tou cestou v pozadí...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist