https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-predbezna-zprava-z-udoli-klasteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Předběžná zpráva z Údolí klášterů

13.2.2023
Údolí klášterů.
Údolí klášterů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / archiv autora
Záviděl jsem mongolským kolegům jejich tradiční oblečení: dlouhé, kožešinou podšité dély a mohutné kožené boty. Na samý východ Mongolska, do Chalchgolu, jsme přijeli ve „čtvrté devítce“ zimy, tedy do těch nejkrutější mrazů. Noční teploty klesaly na −40 °C a po svítání pak pozvolna stoupaly k −30, v nejteplejší části dne až k −25 °C. Přicestovat v tomto období byl ovšem náš záměr: místa vytipovaná pro budoucí reintrodukci koní Převalského jsme chtěli posoudit za té nejdrsnější zimy.
 

Vrátit koně Převalského na východ Mongolska jsme se společně s tamními kolegy rozhodli v roce 2019 a ještě na podzim téhož roku jsme podnikli první průzkumnou cestu. Po ní jich následovala celá řada. Většinu těchto cest absolvovali mongolští specialisté, kteří posuzovali řadu aspektů zvažovaných území: například množství a kvalitu potravy, dostupnost vody, riziko nákazy krevními parazity anebo míru využívání krajiny pro pastvu dobytka. Ostatně právě kvůli sezónní přítomnosti stád domácích koní jsme původně favorizovanou oblast u Hadí řeky odsunuli na druhé místo. V době naší zimní cesty se tak jako nejnadějnější jevilo území o ploše 1 700 km2 ležící z větší části uvnitř Přísně chráněné oblasti Nömrög, jihovýchodně od Žabích jezer.

Snímek pořízený dronem od soutoku Hákovité řeky a Potoka Jižního kláštera.
Snímek pořízený dronem od soutoku Hákovité řeky a Potoka Jižního kláštera.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / archiv autora

Cesta auty z Chalchgolu do středu tohoto území nám stepí pokrytou patnácti až pětadvaceti centimetry sněhu trvala terénními auty jen něco přes dvě hodiny. Zastavili jsme na pahorku, z něhož byl krásný výhled do zvlněné krajiny. Před námi se v dálce tyčily dvě mohutné borovice a pod námi byl patrný soutok říčky a potoka. Od ředitele chráněné oblasti Nömrög jsme se na místě dozvěděli, že se nacházíme v Údolí klášterů a že potok nese jméno podle jednoho z nich, Jižního kláštera. (Jak se nám podařilo zjistit později, Severní a Jižní klášter zde snad v první polovině 19. století založil osvícený šlechtic Togtochtör, který všemožně usiloval o rozvoj dnes téměř liduprázdné oblasti; oba buddhistické kláštery byly zničeny za stalinistických represí ve 30. letech 20. století a do současnosti po nich zbyly téměř neznatelné ruiny.)

Sešli jsme dolů k soutoku. Říčku i potok pokrývala tlustá vrstva ledu poprášená sněhem – a na tomto poprašku byly otištěny vlčí stopy. Sledovali jsme je a po pár metrech nalezli čerstvě strženého dzerena, mongolskou gazelu.

Čerstvá vlčí kořist – dzeren.
Čerstvá vlčí kořist – dzeren.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / archiv autora

Ano, vlci tu budou znamenat problém, shodli jsme se po návratu k autům. V létě nastanou také obtíže s komáry a musíme počítat i s rizikem požárů. Ale navzdory tomu jsme všichni nabyli přesvědčení, že Údolí klášterů se svým širokým okolím je to pravé. Nachází se zde bohatý porost trav, má vhodný terénní profil, není výrazně zamořeno klíšťaty a nejbližší pastevci kočují desítky kilometrů daleko. Lepší území určitě nenajdeme. Koně Převalského jednoho dne vrátíme do Údolí klášterů!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

14.2.2023 06:24
Díky za Vaší práci a ať se daří na všech projektech i do budoucna!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.2.2023 07:53
Maďaři mají v pustě několik set převaláků. Posílají do Mongolska něco?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist