https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-patrik-eroze-revolucniho-zakona
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Patrik: Eroze revolučního zákona

30.6.2022
Polní cesta v západních Čechách před Zeměticemi.
Polní cesta v západních Čechách před Zeměticemi.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Jedním z prvních ekologických zákonů, které byly po roce 1990 schváleny, byl zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Tato právní norma je účinná od 1. června 1992, takže se používá přesně třicet let. Její součástí přitom původně byla možnost občanských sdružení (nyní spolků) připomínkovat ve správním řízení stavby s vlivem na přírodu.
 
Ovšem tato původní revolučnost v podobě silné pozice veřejnosti v řízeních o stavbách po téměř čtyřiceti novelách během třiceti let a pod tlakem stavební lobby a antiliberálních sil zerodovala.

Norma zprvu fungovala tak, že před zahájením územního nebo stavebního řízení museli stavebníci absolvovat i několik povinných řízení. A v nich mohli narazit i na připomínky a námitky spolků, které se jich účastnily.

Tuto koncepci ovšem od 1. ledna 2006 změnil nový správní řád, podle něhož se o některých vlivech (třeba na krajinný ráz) rozhodovalo jen vydáním závazného stanoviska. Spolky pak jako účastníci územního nebo stavebního řízení mohly toto stanovisko rozporovat až v podaném odvolání.

Ještě k fatálnějšímu omezení účasti spolků došlo od 1. ledna 2018. Poslanci za ČSSD Jaroslav Foldyna a František Adámek totiž v únoru 2017 během novely stavebního zákona navrhli, aby byly spolky vyřazeny z územních a stavebních řízení pro stavby, které nepotřebují závazné stanovisko o hodnocení vlivu na životní prostředí. A tak se i stalo.

Foldyna se sice stal Ropákem roku 2017, nicméně řada staveb s výraznými lokáními i regionálními vlivy na přírodu byla od té doby schválena bez účasti spolků. Ty už mohou přírodu hájit jen ve správní žalobě, pokud ji ovšem podají včas.

Veřejnost se tedy nyní může podle zákona o ochraně přírody a krajiny účastnit jen malého počtu řízení o stavbě – třeba o povolení škodlivého zásahu do biotopu cenných druhů organismů. Lze ovšem očekávat další změny, v jejichž důsledku i zbývající řízení s účastí občanů vymizí. Uvažuje se totiž o zavedení jednotného environmentálního stanoviska, proti kterému bude možné se postavit opět jen v odvolání. Eroze smysluplné účasti veřejnosti ve správních řízeních je tedy značná.

Ještě horší ale je, že některé orgány ochrany přírody by již nyní nejraději rozhodovaly bez veřejnosti. Třeba krajský úřad v Plzni celých devět let (až do července 2021) neposílal spolkům informace o zahajování správních řízení, takže o nich vůbec nevěděly. Sice už jeden soudní spor prohrál, avšak právní bitva pokračuje. Bizarní přitom je, že úřad má podporu ministerstva životního prostředí v čele s Annou Hubáčkovou.

Výraznější vliv občanů na stavební záměry podle původního znění zákona lze tedy hodnotit spíše jako výsledek porevolučního svobodomyslného rozpoložení. Časem však převážil zájem stavebníků a státní moci povolovat stavby rychleji a jednodušeji, nejlépe s minimální kontrolou občanů.

Naštěstí jsme v Evropské unii, takže veřejnost má zajištěnou aspoň účast u staveb s významným vlivem na životní prostředí podle směrnice EIA a českého zákona č. 100/2001 Sb. Státní moc ovšem tuto účast může znesnadňovat důrazem na formálnost i skrytou šikanou.


reklama

 
Další informace |

Text byl psán pro kulturní čtrnáctideník A2.

foto - Patrik Miroslav
Miroslav Patrik
Autor je český přírodovědec a předseda spolku Děti Země.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.6.2022 07:45
v roce 2006 tam byl Bursík a zelení, takže s tím mohli něco udělat...udělali co?
Odpovědět
JN

Jiří Novák

30.6.2022 09:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
"Každý šermíř na ho*no když nepřátel nerovno" (Andrzej Sapkowski, Zaklínač)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2022 11:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nastartovali kromě jiného i kůrovcovou kalamitu a vše, co s tím souvisí !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.6.2022 09:36
Možnosti ochrany krajiny a přírody ze strany dotčené veřejnosti jsou dnes doslova ubohé.
Takové škody, které se napáchaly posledních deset let v ČR díky podporované stavební lobby a různých strojů na peníze (typicky devastace Králického Sněžníku a jeho okolí ) bolševici ani za čtyřicet let, s výjimkou meliorací, nestihli udělat.
Situace od r. 2018, kdy spolky byly vykopnuty z možnosti účastnit se správních řízení , je doslova tragická a ochrana krajiny a přírody se dělá pouze hubou. Doslova strašné!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.6.2022 10:39
Mně se nelíbí, že pan Patrik dělá rovnítko mezi spolky a občany.

Také se mi nelíbí, že spolky mají větší práva než občané.

Život musí být o kompromisech a tady obě strany spíše bojují a chtějí zvítězit. Za delší konec evidentně tahají stavební lobby, neboť jim jde o obrovské peníze. Myslím, že v takové situaci nezbývá, než aby spolky usilovaly hlavně o kompromisy a ne o vítězství. Erozi lze v podstatě přičíst na vrub soustavné touhy spolků po vítězství.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2022 11:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Mě se hlavně nelíbí, jak mu " jdou na ruku " média, justice a mnozí politici jim " skáčou " na ty nejen jeho nesmysly/sabotáže státu !
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

30.6.2022 17:19 Reaguje na smějící se bestie
Myslel jste určitě, jak jsou politici, média a justice na ruku stavebním lobbyistům? Tak to máte pravdu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

1.7.2022 05:04 Reaguje na Katka Pazderů
Ne , jistě tím myslel zrovna druhou stranu
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2022 09:38 Reaguje na Katka Pazderů
Řekl bych, že média jsou spíše na straně spolků způsobem, aby se neřeklo. Ale když jde do tuhého, mlčí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.6.2022 21:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobře jste to popsal a hlavně poslední větou.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

1.7.2022 05:03
Cesta do pekel lemována dobrými úmysly. Nyní se to zvrhlo na bránění a oddalování staveb i soudní cestou často jako hobby údajných ekospolků placených jako neziskovky s bohatě placeným vedením , často požadujících "výpalné" jako za času mafie. Neříkám , že to je vždy. Ale spolek podá žalobu , prohraje , stavba se prodraží a spolek by měl kromě soudních výloh nést i náklady škody způsobené oddálením stavby. Právníků na to mají dost, takže do některých pří ani nepůjdou
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.7.2022 13:47
Zrovna autor tohoto článku způsobil svým ekologismem naší společnosti takové škody, že by neměl psát články a chodit pouze kanály.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.7.2022 19:26 Reaguje na Radim Polášek
Já bych k tomu dodal, že svými blokádami a průtahy povolovacích
řízení vyprovokoval zákonodárce k osekání občanských práv při
těchto řízeních. Ono čeho je moc, toho je příliš a každá číše
jednou přeteče. V některých městech je jeho jméno a název Děti
Země sprostými slovy, protože jejich blokace obchvatů zavinily
smrt mnoha občanů a poškození jejich zdraví.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

7.7.2022 08:43
Je zvláštní, když někdo založí spolek a vydává ho za veřejnost. A přitom ten spolek soustavně a vytrvale té veřejnosti škodí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist