https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-cina-epidemie-koronaviru-a-ochrana-ohrozenych-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Čína, epidemie koronaviru a ochrana ohrožených druhů

3.3.2020
Koronavirus 2019-nCoV.
Koronavirus 2019-nCoV.
Licence | Volné dílo (public domain)
Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců v pondělí 24. února natrvalo zakázal obchod s divokými zvířaty a jejich konzumaci. Toto rozhodnutí následovalo po dočasném zákazu z letošního ledna. Došlo k němu v den, kdy bylo potvrzeno již 79 524 nakažených koronavirem 2019-nCoV a počet mrtvých se vyšplhal na 2 627. Důvod zákazu je zřejmý: Nákaza „wuchanským“ koronavirem má původ v obchodu s divokými zvířaty, kdy se z netopýrem nakaženého hostitele – snad luskouna – přenesla na člověka. Před podobným scénářem ostatně virologové velmi důrazně a s velkým předstihem varovali.
 

Tento trvalý zákaz – jakkoli přichází dost pozdě – je významný nejen z epidemiologického hlediska, ale také z pohledu ochrany zvířat a přírody. Mimořádně lidnatá a stále bohatší Čína je skutečně gigantickým spotřebitelem divokých zvířat. Jen farmový chov řady druhů na maso zaměstnává milion lidí (!) a jeho hodnota byla odhadnuta na 7,1 miliardy dolarů. Celkově přitom chov divokých zvířat a na něj navázaný obchod podle tři roky starých odhadů zaměstnával 14 milionů osob a měl hodnotu 74 miliard dolarů. O utrpení mnohých takto chovaných a obchodovaných zvířat bohužel nelze mít iluze…

Ve vztahu k ochraně biodiverzity je pak ještě mnohem závažnější lov volně žijících divokých zvířat. Ten se kvůli čínské poptávce odehrává v ohromném rozsahu ve velké části světa a u mnoha a mnoha druhů vede k razantním poklesům jejich početnosti až k úplnému zániku.

Nově vyhlášený čínský zákaz obchodování a konzumace divokých zvířat tedy představuje naprosto jednoznačně pozitivní krok. Nelze však asi očekávat, že balík problémů spojených s divokými zvířaty naráz a opravdu beze zbytku vyřeší.

Farmový chov divokých zvířat stát v minulosti vysloveně podporoval a různé dřívější dílčí zákazy lovu a obchodu s volně žijícími zvířaty nebyly vždy důsledné vymáhány. Ostatně některé čínské úřady údajně tolerovaly i porušování dočasného lednového zákazu. Je proto otázka, s jakou vehemencí a účinností bude vymáhán zákaz trvalý.

Dalším problémem je, že ve skutečnosti nejde o zcela důsledný zákaz. Nevztahuje se na vodní živočichy nebo na zvířata, která jsou již dlouhodobě chována. To ho samozřejmě rozmělňuje. Ale především bude i nadále možné „použití volně žijících zvířat pro vědecké a lékařské účely“. Jinými slovy bude pokračovat byznys, který navzdory regulacím a zpřísněnému dohledu směřuje k vyhubení celých živočišných druhů.

A zapomenout nemůžeme ještě na jeden aspekt: V Číně se ozývají hlasy, že by v rámci prevence měli být v přírodě vybíjeni luskouni, netopýři, hadi atd., zkrátka druhy podezírané z toho, že jsou zapojeny do řetězce vzniku a šíření nákaz.

Přes tyto pochybnosti, výhrady i obavy však každý, kdo alespoň trochu poznal Čínu a zná ohromný rozsah obchodu s divokými zvířaty i sílu tamních tradic, musí uznat, že v pondělí vyhlášený zákaz znamená velmi významný pokrok. Uvidíme, co přinese blízká i vzdálenější budoucnost…


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

3.3.2020 08:15
naprosto souhlasím, kéž by ten virus měl alespoň tento pozitivní dopad
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.3.2020 09:24
Při jejich zakořeněných tradicích poroste černota, tak doufám, že si na ni řádně posvítí.
Odpovědět
ČM

Čech M.

4.3.2020 00:41
SARS je taky nezměnil
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist