Miroslav Bobek: Čína, epidemie koronaviru a ochrana ohrožených druhů
Tento trvalý zákaz – jakkoli přichází dost pozdě – je významný nejen z epidemiologického hlediska, ale také z pohledu ochrany zvířat a přírody. Mimořádně lidnatá a stále bohatší Čína je skutečně gigantickým spotřebitelem divokých zvířat. Jen farmový chov řady druhů na maso zaměstnává milion lidí (!) a jeho hodnota byla odhadnuta na 7,1 miliardy dolarů. Celkově přitom chov divokých zvířat a na něj navázaný obchod podle tři roky starých odhadů zaměstnával 14 milionů osob a měl hodnotu 74 miliard dolarů. O utrpení mnohých takto chovaných a obchodovaných zvířat bohužel nelze mít iluze…
Ve vztahu k ochraně biodiverzity je pak ještě mnohem závažnější lov volně žijících divokých zvířat. Ten se kvůli čínské poptávce odehrává v ohromném rozsahu ve velké části světa a u mnoha a mnoha druhů vede k razantním poklesům jejich početnosti až k úplnému zániku.
Nově vyhlášený čínský zákaz obchodování a konzumace divokých zvířat tedy představuje naprosto jednoznačně pozitivní krok. Nelze však asi očekávat, že balík problémů spojených s divokými zvířaty naráz a opravdu beze zbytku vyřeší.
Farmový chov divokých zvířat stát v minulosti vysloveně podporoval a různé dřívější dílčí zákazy lovu a obchodu s volně žijícími zvířaty nebyly vždy důsledné vymáhány. Ostatně některé čínské úřady údajně tolerovaly i porušování dočasného lednového zákazu. Je proto otázka, s jakou vehemencí a účinností bude vymáhán zákaz trvalý.
Dalším problémem je, že ve skutečnosti nejde o zcela důsledný zákaz. Nevztahuje se na vodní živočichy nebo na zvířata, která jsou již dlouhodobě chována. To ho samozřejmě rozmělňuje. Ale především bude i nadále možné „použití volně žijících zvířat pro vědecké a lékařské účely“. Jinými slovy bude pokračovat byznys, který navzdory regulacím a zpřísněnému dohledu směřuje k vyhubení celých živočišných druhů.
A zapomenout nemůžeme ještě na jeden aspekt: V Číně se ozývají hlasy, že by v rámci prevence měli být v přírodě vybíjeni luskouni, netopýři, hadi atd., zkrátka druhy podezírané z toho, že jsou zapojeny do řetězce vzniku a šíření nákaz.
Přes tyto pochybnosti, výhrady i obavy však každý, kdo alespoň trochu poznal Čínu a zná ohromný rozsah obchodu s divokými zvířaty i sílu tamních tradic, musí uznat, že v pondělí vyhlášený zákaz znamená velmi významný pokrok. Uvidíme, co přinese blízká i vzdálenější budoucnost…
reklama