https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-pro-stredoevropany-jsou-masakry-ptaku-ve-stredomori-naprosto-neprijatelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Pro Středoevropany jsou masakry ptáků ve Středomoří naprosto nepřijatelné

17.7.2019
Unie českých a slovenských zoologických zahrad umístila u silnic vedoucích z pražského a bratislavského letiště do center těchto metropolí billboardy, které poukazují na masakry tažných ptáků ve Středomoří. Čtyři billboardy jsou v Praze na Evropské třídě.
Unie českých a slovenských zoologických zahrad umístila u silnic vedoucích z pražského a bratislavského letiště do center těchto metropolí billboardy, které poukazují na masakry tažných ptáků ve Středomoří. Čtyři billboardy jsou v Praze na Evropské třídě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U silnic vedoucích z pražského a bratislavského letiště do center obou měst umístila Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) několik billboardů, které zachycují mrtvou červenku, nebo mrtvého stehlíka.
 
Nepěkné snímky doprovází slogan: ‪25 000 000‬ MIGRATORY BIRDS ARE KILLED ACROSS THE MEDITERRANEAN EVERY YEAR‬‬‬ Na billboardech vylepených v Praze je text, který sděluje, že každoročně je ve Středomoří pobito 25 milionů tažných ptáků, uveden pouze v angličtině, zatímco v Bratislavě kvůli jazykovému zákonu dominuje slogan psaný slovensky. To však nic nemění na skutečnosti, že české a slovenské zoologické zahrady se touto kampaní obracejí na zahraniční návštěvníky obou zemí, především na ty z Itálie, Francie, Řecka a dalších středomořských států, kde k masakrům volně žijících ptáků dochází s největší intenzitou. Jde přitom o nelegální lov, jehož častými oběťmi jsou ptáci hnízdící u nás… Na billboardy se pochopitelně vejde jen velmi stručné sdělení, ale kdyby tomu tak nebylo, doplnil bych na ně ještě parafrázi citátu ústeckého obchodníka a ochránce ptactva Heinricha Lumpeho. Ten v roce 1934 uvedl: „Dvě věci existují v Evropě, s nimiž se my, Středoevropané, nemůžeme smířit: Býčí zápasy ve Španělsku a vraždění ptáků v Itálii.“ Během 85 let, jež od tohoto jeho výroku uplynuly, se sice změnilo mnohé, včetně přístupu k býčím zápasům, avšak problém s vražděním tažných ptáků v Itálii i jinde kolem Středozemního moře bohužel přetrvává. V situaci, kdy volně žijící ptáci čelí neblahým přeměnám krajiny a chemizaci, je neodůvodnitelný i omezený legální lov, byť se odkazuje na místní tradice (na tradice se ovšem odvolávají třeba také japonští velrybáři, a kdyby na to přišlo, mohli bychom na ně poukazovat také my – v Čechách bývalo kupříkladu zvykem přibíjet na vrata netopýry). Tím spíš je absolutně nepřijatelný nelegální lov, a to jak v rámci EU, tak samozřejmě i mimo ni. Odhadovaných pětadvacet milionů povražděných ptáků je skutečně děsivé číslo! Zmíněný Heinrich Lumpe, který ve své době o nutnosti zastavit lov tažných ptáků přesvědčoval i Mussoliniho, založil v Ústí nad Labem tzv. Lumpepark. Z něj později vznikla Zoo Ústí nad Labem, jež dnes stejně jako další zoologické zahrady sdružené v UCSZOO podporuje projekty na ochranu ohrožených druhů ve světě. Ale tím spíš, že se angažujeme v Indonésii, Kamerunu nebo v Mongolsku, nemůžeme zavírat oči před tím, co se dotýká naší přírody. Snad naše společná kampaň proti masakrům tažných ptáků ve Středomoří bude i za pomoci českých a slovenských europoslanců jedním z mnoha kroků, které konečně povedou ke změně.
reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

17.7.2019 07:16
Bylo by dobré si uvědomit, že ještě před nějakými sto lety se tihle ptáci chytali a konzumovali i u nás (legálně, nelegálně ještě někdy v 60. letech minulého století). Doporučuji kapitolu o čižbě v Nevrlého Knize o Jizerských horách.

Už jsem psal pod minulým článkem na toto téma, že asi nejschůdnější cesta je nákup (pronájem) klíčových ploch a zamezení přístupu lovcům v době ptačího tahu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.7.2019 23:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Proč by bylo dobré si uvědomit, že… ? Co se tím změní? Nejde to srovnávat.
Dnes myslím nikdo není v situaci, kdy ulovit ptáčka nebo neulovit znamená rozdíl mezi hladověním a alespoň nějakým nasycením.
Postřílet pár desítek ptáků brokovnicí jen proto, abych se pobavil, je prostě zvěrstvo a odvolávat se na jakousi "tradici" je trapné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2019 08:38
Gdyš dejaký bembek si može kúpit flintu, tak čemu sa divíte? Že ji bude mít celý rok ve skříni? A že se pyšníme dobrými exportními značkami, je tak?! Takže nezbude nic jiného, než kampaň, kampaň, kampaň. A hlavně na tamních školách, ty staré trubce už nepředěláte.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist