https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-sklenar-krome-novych-precerpavacich-elektraren-mame-i-jine-moznosti-akumulace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oldřich Sklenář: Kromě nových přečerpávacích elektráren máme i jiné možnosti akumulace

7.8.2024
Velkoobjemové tepelné úložiště v kalifornském Sacramentu.
Velkoobjemové tepelné úložiště v kalifornském Sacramentu.
Přečerpávací vodní elektrárny (PVE) zaujímají v české energetické soustavě důležitou roli, proto také stát řeší jejich výstavbu v nových lokalitách, jak připomněl ve svém komentáři Petr Palacký. Současně nesmíme zapomínat, že tyto projekty vyžadují specifické místní podmínky a jsou investičně i časově velmi náročné.
 
Pokud se podíváme na příklad největší a asi nejznámější PVE u nás, elektrárnu Dlouhé stráně, zjistíme, že dnes by její výstavba při zohlednění inflace vyšla na přibližně 17 miliard korun. Při úložné kapacitě 3,7 GWh by tak měrná cena za jednu instalovanou GWh vycházela na 4,6 miliardy korun. Tato hodnota je samozřejmě pouze orientační, protože v praxi výslednou cenu kromě jiných faktorů výrazně ovlivňuje prostorová dispozice, respektive objem nutných terénních úprav.

Výstavba zmíněné PVE trvala dlouhých 18 let. Způsobeno to bylo mimo jiné i jejím přerušením v průběhu 80. let, nicméně dlouhá doba výstavby není u velkých vodních elektráren ničím neobvyklým. Například nová PVE Vinice se má stavět 14 let, přičemž náklady na její výstavbu mají dosáhnout 28 miliard korun. Celkové náklady na výstavbu nových PVE mají dosáhovat řádově desítek miliard.

Podle některých studií je přitom časové zpoždění oproti původnímu plánu, stejně jako související navýšení nákladů, u velkých vodních elektráren dokonce častější než při výstavbě jaderných zdrojů. Lze proto důvodně předpokládat že se nevyhne ani plánovaným projektům u nás.

Velkoobjemové tepelné úložiště v německém Rostocku.
Velkoobjemové tepelné úložiště v německém Rostocku.

Dobrou zprávou je, že PVE nepředstavují jediný dostupný způsob akumulace velkého objemu energie. Jednou z dalších možností je ukládání do tepla. Nemusí se přitom hned jednat o některou z vyvíjených vysokoteplotních technologií, ale může jít o "obyčejnou" akumulaci do teplé vody, která dává smysl zvláště v kombinaci s elektrifikací sektorů teplárenství a průmyslu při použití tepelných čerpadel (TČ).

Takto uložené teplo je následně využito nikoliv pro výrobu elektřiny, ale k dodávkám tepla, kdy de facto zvyšuje účinnost TČ, které už zajišťuje pouze případný dohřev na teplotu požadovanou odběratelem. Tím dochází k poklesu spotřeby elektřiny nutné pro provoz těchto TČ.

Průmyslová TČ mohou do budoucna zajistit většinu dodávek v rámci soustav centrálního zásobování teplem (CZT) v teplejší polovině roku. Současně mají potenciál pokrýt velkou část výroby technologického tepla v průmyslu. Dnes je pro tyto účely využíván především zemní plyn. Výroba tepla ve firmách představuje přibližně polovinu spotřeby této komodity v Česku (z toho odhadem polovina je využívána pro vytápění firemních budov a polovina pro výrobu technologického tepla).

Mezi hlavní výhody akumulace do tepla v porovnání s PVE patří násobně nižší územní stopa i náklady na výstavbu a především univerzálnost tohoto řešení, které - narozdíl od PVE - není závislé na specifických místních podmínkách a lze jej realizovat i ve stávající městské nebo průmyslové zástavbě. Tepelné zásobníky mohou v určitých případech představovat zajímavý designový prvek, případně plnit některé další funkce pro širokou veřejnost (rozhledna s kavárnou a restaurací, lezecká stěna apod.).

Designové opláštění tepelného zásobníku v italském Bolzanu.
Designové opláštění tepelného zásobníku v italském Bolzanu.
Zdroj | Atzwanger

Nízké náklady i plošný zábor lze ilustrovat na příkladu berlínské "termosky", což je nedávno dokončený zásobník na teplou vodu vybudovaný za účelem podpory dekarbonizace teplárenské soustavy německého hlavního města.

Tepelně izolovaný válcový zásobník o průměru 43 metrů a výšce 45 metru je schopen uchovat 2,6 GWh tepelné energie ve formě vody ohřáté na 98 °C (což je limitní hodnota pro beztlaké provedení, existují ovšem i tlakové varianty s vyšší provozní teplotou). Při úložné kapacitě odpovídající 70 % kapacity Dlouhých strání se tento zásobník vejde na čtverec o straně 50 metrů. Pro srovnání pouze horní nádrž Dlouhých strání zabírá plochu 15,4 hektaru, tedy cca 60 krát více místa.

Uváděné náklady na výstavbu tohoto úložiště byly v přepočtu a při zohlednění inflace méně než 1,4 miliardy korun. Cena za jednu instalovanou GWh tak vychází přibližně 9 krát méně než je tomu v případě Dlouhých strání. V případě porovnání s bateriovými úložišti je rozdíl ještě výrazně větší.

Výstavba tepelného úložiště, které v Berlíně provozuje společnost Vattenfall.
Výstavba tepelného úložiště, které v Berlíně provozuje společnost Vattenfall.

Samozřejmě lze namítnout že hodnota GWh uložené ve formě elektřiny je nesrovnatelná s GWh uloženou v podobě tepla. V obecné rovině je toto tvrzení pravdivé, nicméně ve výše popsaném případě výroby tepla pomocí TČ platí, že uložené teplo umožňuje snižovat spotřebu elektřiny téměř 1:1.

Nabíjení tepelných zásobníků lze provádět buď přímo s využitím tepelného čerpadla (v tom případě účinnost nabíjecího procesu odpovídá aktuálnímu topnému faktoru TČ), případně s pomocí elektrokotle (účinnost nabíjení je blízká 1).

Už dnes je u nás provozována řada průmyslových elektrokotlů, které poskytují podpůrné služby výkonové rovnováhy domácí elektrizační soustavě. Podle studie Teplárenského sdružení z roku 2021 existuje potenciál pro navýšení jejich výkonu jen v rámci stávajících soustav CZT (bez uvážení akumulace nebo zapojení velkých TČ) na cca 500 MW. S využitím akumulace tepla roste tato hodnota na 1300 MW, což je pro srovnání více než souhrnný výkon šestice nově plánovaných PVE. Zapojení velkých TČ v teplárenství i průmyslu posouvá tuto hranici ještě dále.

Výstavba zatím největšího tepelného úložiště v Česku, které provozují Teplárny Brno.
Výstavba zatím největšího tepelného úložiště v Česku, které provozují Teplárny Brno.

Zatím největším provozovaným tepelným úložištěm u nás je akumulátor nacházející se v areálu brněnské Teplárny Červený mlýn o kapacitě 345 MWh. Vznikl přestavbou původních zásobníků na lehký topný olej.

Výstavbu dalších tepelných zásobníků plánuje například společnost ČEZ v areálech Teplárny Dvůr Králové a Elektrárny Mělník. V prvním případě má kapacita dosáhnout 60 MWh, ve druhém 650 MWh.

Akumulace do teplé vody představuje technologii, která ve spojení s elektrokotly a TČ umožňuje efektivní využití přebytků z OZE (čímž brání kanibalizaci trhu) při násobně nižších nákladech a ve výrazně kratším časovém horizontu v porovnání s výstavbou nových PVE.


reklama

 
foto - Sklenář Oldřich
Oldřich Sklenář
Autor je analytikem Výzkumného centra AMO, kde je členem klimatického týmu. Zabývá se problematikou energetiky a produkce skleníkových plynů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

7.8.2024 12:31
nové úložiště energie: pálené vápno: vysušením energii přijímá (z FV v létě), přidáním vody energii uvolňuje (např. pro TČ by stačilo nashromáždit energii 8MW). Až bude efektivní úložiště, pak teprve hurá do FV na střechy.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.8.2024 12:44
Z takové akumulační nádrže zaizolované vrstvou 1m polystyrenu bude utíkat teplo cca 30 kW.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.8.2024 14:24 Reaguje na Richard Vacek
Polystyren můžete použít jen do takových 50 - 60 st C. Vystavený dlouhodobě takovým nebo vyšším teplotám se pěnový polystyren zmenšuje, pouští bublinky. Když už, musíte použít pěnové izolanty z jiných, dražších plastů. Možná pěnový polyuretan nebo ještě něco dražšího.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.8.2024 14:19
Genialita takového řešení je opravdu obrovská. Nahřeji si zásobník elektřinou a teplo z něj budu odebírat pomocí tepelného čerpadla. Pan Joule by se asi obracel v hrobě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 06:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Myslím, že je to myšleno naopak, budu nahřívat ten bojler pomocí TČ.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.8.2024 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta možnost je v článku také zmíněna. Ale dosti pochubuji, že to někdo zrealizuje.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.8.2024 14:20
Autor asi schválně ke svým zeleným fantazmagoriím neudává technickoekonomické parametry. Protože by nejspíš vyšlo, že akumulace energie pomocí průmyslových tepelných čerpadel přes teplo ve vodě je totální nesmysl, protože to vychází mnohem dráž než stávající metody vytápění bytů a získávání technologického tepla pro průmysl.
A že ten článek bude jen další předehra k dalším zeleným tunelům, kterými bude zelení ožebračování a okrádání občanů ještě eskalováno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 06:59 Reaguje na Radim Polášek
Co máte zase cha cha s jakým tunelem? Autor jasně popisuje možnost využít přetoků elktřiny z OZE na výrobu tepla, které se dnes musí dělat pálením drahého, fosilního paliva.
Odpovědět
VB

Václav Babuka

7.8.2024 15:06
No vidíte a to nejdůležitější jako "CO2 battery" do článku nedáte.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.8.2024 16:28
Já to pořád říkám, že fyzika by se neměla ve školách vůbec vyučovat (zatím se sice vyučuje málo a blbě, ale stejně ...).

Lidi by si jinak mohli spočítat, co za blbosti jim tu valí do hlavy a mohli by se ... rozhořčit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 07:00 Reaguje na Viktor Šedivý
Nerozumím řeči vašeho kmene. Co tam fyzikálně nevychází?
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2024 13:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Co vám říkají termíny jako účinnost, ztráty ...?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 19:57 Reaguje na Viktor Šedivý
Nechápu, proč někteří jedinci mají stálé nutkání všechny konstruktéry čehokoliv nového považovat za úplné pitomečky. To si fakt myslíte, že to neví?
A proč všichni hlupáci vyrábí a používají fotovoltaické panely? To neví, že skunko v noci nesvítí?
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2024 20:31 Reaguje na Pavel Hanzl
proč je používají - protože jim ideologií zaslepení blbci platí dotace na to, aby vyráběli elektřinu, kterou nikdo nepotřebuje.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

7.8.2024 18:28
To je porovnávání nesrovnatelného." řada průmyslových elektrokotlů, které poskytují podpůrné služby výkonové rovnováhy domácí elektrizační soustavě"-ale jen tím ,že ze sítě odebírají přebytky.Jak se budou řešit situace kdy naopak je v síti energie nedostatek a vypnutí spotřebičů nebude stačit? Přečerpávací elektrárna je určená k hlavně k dodávání energie ve špičkách a to autorem zminované technologie nedokážou, měl to porovnávat s náklady na jiná úložiště ELEKTRICKE ENERGIE !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 07:03 Reaguje na Jaroslav Bobr
V tomhle máte pravdu, je tam jen malá popznámka, ale nelze srovnávat úložiště tepla (ze kterého neuděláte ani watt elektřiny) s akumulátorem el.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.8.2024 10:34
Jedna věc je, že se autor takovým reportováním sám ztrapňuje, mnohem více na pováženou je, že takové hloupé projekty vůbec vznikly a byly podporovány z veřejných peněz.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 07:13
"Kromě nových přečerpávacích elektráren máme i jiné možnosti akumulace". Tento název není "zavádějící" ale je zcela nesmyslný. PVE je přece akumulace elektřiny a tyhle bojlery akumulují teplo, ze kterého se elektřina vyrobit nedá. To je přece úplně jiná matérie......
To se určitě hodí na využití odpadního tepla z jakýchkoliv procesů, třeba při výrobě elektřiny, mohou to taky nahřívat solární - termické články. S elektřinou to ale vůbec nesouvisí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.8.2024 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
A hlavně, ani jeden ze způsobů není na dobu delší než několik hodin. Ani ta přečerpávačka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 20:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
A měla by být? Kolik ten bojler dá tepla je otázka výpočtu, jak je dimenzován a k čemu to kdo potřebuje. Třeba to stačí do dalšího cyklu nahřívání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 20:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Inžové ví, jaké mají akumulace, jak se jim hýbe s potřeba s cenou, kdy svítí a kdy nesvítí a v jaké situaci musí zapínat náhradní zdroje. Kolik stojí proud u sousedů atd. atd. atd. to je přece řemeslo a každý akumulátor se hodí.
Já mám v baráku li-fe 17 kWh a minimálně dvě třetiny roku mi stačí, pokud není vyloženě dlouho pod mrakem.
A teď si představte, že takových domů je u nás třeba k miliónu, vhodných polovina.
Odpovědět
MM

Milan Milan

11.8.2024 23:09
PVE je samo fungující energetické monstrum, přírodě blízký, hezký a technicky dokonalý unikát, jeho úkol a cíl - dokonalý a hlavně dle potřeby rychlý zdroj el. energie. To co autor popisuje je v praxi pouze další nápad z řady ekonesmyslů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist