https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-vetrna-energie-zustava-v-cesku-opomijena.nepravem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Větrná energie zůstává v Česku opomíjena. Neprávem

2.7.2022
Větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem.
Větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
V kontextu rostoucích cen energií se obnovitelné zdroje často skloňují jako jedno z řešení, která by v aktuální situaci mohla výrazně pomoci. Nejčastěji se hovoří o fotovoltaických elektrárnách, existují ale také další zdroje zelené energie. Patří mezi ně rovněž větrná energie, která je v Česku velmi často přehlížena.
 
Studie Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR přitom ukázala, že i u nás má využití větrné energie smysl a že současné jedno procento, které vítr v českém energetickém mixu zaujímá, představuje nevyužitou příležitost. Podle zprávy ÚFA by se toto číslo mohlo do roku 2040 zvýšit až desetkrát.

O velkém potenciálu větrných elektráren jsme přesvědčeni také v naší Asociaci komunitní energetiky ČR a věříme, že tento obnovitelný zdroj může být do budoucna využitelný nejen pro domácnosti, ale též pro města a obce, se kterými často diskutujeme o alternativách k současným zdrojům.

Mnohdy se setkáváme s názory, že Česko nedisponuje vhodnými povětrnostními podmínkami pro větrnou energii, že zde zkrátka dostatečně nefouká. Tento argument však neodpovídá pravdě. Pokud se podíváme k našim sousedům (do Německa a do Rakouska), kde je intenzita větru velmi podobná, zjistíme, že i ve středoevropských podmínkách lze větrné elektrárny využívat efektivně.

Kritici větrných elektráren také často uvádějí, že tato zařízení jsou příliš hlučná, neekologická a drahá. Data však ukazují, že když se větrné parky či větrné farmy staví v souladu s hygienickými normami, nepředstavují v tomto ohledu zásadní problém, a co se ekologického aspektu týká, jejich dopad na životní prostředí je řádově nižší než u elektráren na fosilní paliva.

Větrné elektrárny tedy představují velmi dobrý doplněk k ostatním obnovitelným zdrojům a společně s nimi mohou umožnit dosažení uhlíkové neutrality, o níž bychom měli jako společnost usilovat.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

2.7.2022 07:24
Jestli tu nějaký argument neodpovídá pravdě, tak hlavně ten, že v Německu je intenzita větru velmi podobná. Není ani náhodou, jak je vidět třeba na této mapě: https://globalwindatlas.info/
Na severu Německa, kde se většina německých větrníků staví, je naopak velmi odlišná. Velmi podobná je třeba v Bavorku, které je nám velmi podobné i rozlohou a spotřebou elektřiny, a kde už výstavba narazila na takový odpor obyvatel, že se tam přes obrovské protlačování větrníků spolkovou vládou postavilo za posledních pět let pouze 98 MW nového instalovaného výkonu, což odpovídá zhruba 30 větrníkům na celé Bavorsko. Současný instalovaný výkon větrných elektráren v Bavorsku přesně odpovídá tzv. konzervativnímu scénáři ze zmiňované zprávy ÚFA, tj. 2500 MW.
Češi ovšem, jak známo, preferují jiné zdroje než Němci, takže i z toho důvodu referenda o umístění větrných elektráren v katastru jejich obcí většinou končí zamítavým stanoviskem. Takže i ten "konzervativní" scénář je z tohoto důvodu značně optimistický.
Odpovědět
va

vaber

4.7.2022 08:56 Reaguje na Emil Novák
na grafech v článku ,, Výhled evropské energetiky čtyři měsíce po začátku ruské invaze na Ukrajinu,,
je jasně vidět jakou část větrné energie vyrábí v Německu onshore a offshore větrné elektrárny,
a i na pevnině v Německu na rovinách od moře více fučí
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.7.2022 08:41
větrná energie je ztráta času. Jsou jen dvě možnosti, buď fouká nebo nefouká a vzniká v síti přepětí nebo podpětí a to je všechno co se o tom dá říci
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.7.2022 09:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.7.2022 09:31
Jedná se o mrhání materiálem a prostředky. Něco takového by stát neměl podporovat, ale nadšenci by si to měli platit ze svého.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.7.2022 09:49
Ty, co větrníky propagují, bych je dovolil postavit pouze u svého domu.
A opět jsme u komunitní energetiky a toho, že by to měl být povinně
systém ostrovní s dokupem při nedostatku za ceny navýšené o náklady
na zálohy, přetoky, transformace atd., které dosud musí platit i ti,
kteří odebírají stálý příkon bez výrazných výkyvů na rozdíl od těch,
co do sítě cpou přebytky a sosají z ní při deficitu. Dotování a navíc
umožnění užívat si sítě za stejných pravidel jako ostatní je hnus,
který je tunelem na finance státní a finance ostatních odběratelů.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

4.7.2022 14:21 Reaguje na Břetislav Machaček
To by byl asi konec větrných elektráren, bo jen málokdo má tak velký pozemek, kde by takovou stavbu bylo možno realizovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.7.2022 09:51
Proč srovnáváte ekologické dopady VE s fosilními elektrárnami a ne s JE, které jsou nízkouhlíkovou alternativou? Není to argumentační faul?

Pokud by autorka chtěla podávat solidní informace, jistě by nezapomněla uvést i negativní dopady na státní rozpočet a energetickou bezpečnost.

Možná by stálo za zvážení, kdyby PR články, kde se jejich autoři ani neobtěžují obhájit svá stavoviska v diskusi, byly prezentovány v této katergorii. Netvrdím, že se za ně musí platit, ale bylo by to vůči čtenářům férovější a jistě by to přidalo solidnímu Ekolistu na prestiži.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.7.2022 12:01
Propagátoři OZE o úžasně levné a dostupné energii by se měli sdružit a vybudovat sídlo , které by bylo odkázané na FV, VE, bioplyn .
Po několika letech předložit, co ta sranda stála , jaké jsou pozitiva a negativa ve srovnání s fosilem a jadernou energií z pohledu komplexních nákladů i výnosů.
A zejména jak si stojí s principem trvale udržitelného rozvoje a kvalitou biodiverzity ve své lokalitě.

Jsou-li přínosy takové jaké uvádějí potom zajisté strhnou zbytek společnosti, aby je následovala.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.7.2022 12:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
1***
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.7.2022 13:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak oni si v podstatě takové sídlo vybudovali v Německu, pracují na tom už přes dvacet let, takže není možné se vymlouvat, že na to měli krátkou dobu. Po těch více než dvaceti letech jsou výsledky tragické. Ze známého energetického trilematu (bezpečnost dodávek, čistota, cenová dostupnost) nespňují ani jeden bod - klepou se strachy, kdy jim přestane téct plyn, bez kterého se neobejdou, mají jednu z nejvyšších emisních intenzit energetiky v Evropě a nejdražší elektřinu pro koncového zákazníka v Evropě.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.7.2022 05:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to podivné, ale ukazuje se, že OZE zejména FVE není kroup vzdorné. Vypadá to jako další hřebík do rakve OZE
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

3.7.2022 08:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Znám konkrétní případ jedno takového "propagátora".

Nechal na svém pozemku postavit veliký sloup a na něm rok platil pronájem zařízení monitorující kinetickou energii větru. Všechny poučoval, jak jsou hloupí, že tomu nevěří a že je to prý energie budoucnosti.

Po roce mu zařízení odvezli a údaje vyhodnotili s výsledkem, že je v této lokalitě kinetická energie větru nedostatečná a stavět tam cokoliv na pohon větru nemá žádný smysl.

Pak mu poslali fakturu za to roční "dobrodružství" a téměř ho to zruinovalo. Ani na odstranění toho sloupu už mu nezbylo a tak tam ten sloup stojí dál jako varování všem, co přijdou po něm a budou chtít poroučet větru (a možná i dešti).

Celá vesnice se mu směje a nálepku obecního blázna mu už nikdo nikdy neodpáře...
Odpovědět
MM

Milan Milan

2.7.2022 17:42
Bohaté dotace zřejmě vše dorovnají, koncový zákazník tyto nápady hravě zaplatí..... Kdo byl ve světě a viděl podmínky pro větrníky musí uznat a pochopit, že v česku tyto podmínky v podstatě nejsou. Smiřme se prostě s tím že máme čtyři roční obbdobí, nemámě roviny, mořské proudy, ani pouště a významněji fouká maximálně na podzim,i sluníčko má své limity. Máme jádro, vodu a měli jsme uhlí a plyn a než se začalo blbnout a "šmelit" i dost docela levné energie.... Ono už to tak ve světě funguje, někde rostou skvěle banány a někde brambory.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.7.2022 19:20
Paní Čekanová asi nečeká , že zrovna jí za domem někdo takovou obludu postaví. Pokud to je jinde a na zničený horizont a snížené ceny pozemků kolem kouká občan jiný , tak je to OK. Oni Bavoři vědí , proč to už dále nechtějí. A už Patricie ví , co bude dělat z omletými lopatkami ? Kam je zahrabe ?
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

3.7.2022 10:24 Reaguje na Petr Pekařík
Paní autorka to asi čeká. Je z Asociace pro komunitní energetiku, takže jistě počítá s tím, že cokoliv, co propaguje, bude mít příslušná komunita "v okolí". Na vlastním dvorku, možná dokonce doslova.
Odpovědět
ig

2.7.2022 20:02
Já, jakožto prezident Asociace držitelů ebonitových tyčí a liščích ohonů, bych se rád připojil. Existují zde i další, neprávem opomíjená odvětví, která b, mohla zahýbat naším energetickým mixem, nebo alespoň představami o tom, co všechno je možné. Měli bychom se jimi začít zabývat, ne-li po technické stránce, pak jistě po finanční.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

3.7.2022 10:25 Reaguje na
Pro začátek žádejte dotace na chov lišek :-).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.7.2022 10:57 Reaguje na Ladislav Pícha
Nejlépe ebonitových lišek.
Odpovědět
MS

Martin Svárovský

3.7.2022 22:19
Jak muzete neco takoveho podporovat? Postavte si to doma na zahrade...
Kdyz uz jsme u tech dat:
VTE letos neudelalo skoro nic. FVE ten neco pres leto. V zime tak max 4h za den... A to se vyplati. AT a DE vubec nezminujte jako priklad, protoze maji totalne netsabilni sit a neustale importujou. Neblbnete lidem hlavu!

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/30.06.2022/03.07.2022/today/
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

5.7.2022 10:48
Neprávem leda dotacema. Bez dotací je kde??? Vy si pletete kapitalismus se socialismem.
Odpovědět
RM

Roman Mysík

5.7.2022 13:35
Totální blábol! Jednak bych chtěl vidět tu studii, která tvrdí, že u nás dostatečně fouká. Znám několik studií, které tvrdí opak. Za druhé ekologická zátěž výroby a hlavně likvidace je enormní. Za třetí jsou vysloveně hnusné a ničí celá ceněná panoramata. V hustě obydlené zemi jako je naše, pro ně není prostor.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

7.7.2022 08:54
Paní prezidentka sepsala školní slohovou práci o ničem. Ani se neobtěžovala před napsáním zjistit si meteorologické poměry na německém pobřeží a v českém vnitrozemí. Ale zase jsme se dozvěděli zcela novou informaci, že "dopad na životní prostředí je řádově nižší než u elektráren na fosilní paliva."
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

8.7.2022 09:28 Reaguje na Michal Konečný
Taky jejich výkon je řádově nižší , než u stávajících zdrojů. A někdy taky i nefouká, příroda si dělá , co chce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.7.2022 12:54
No, že je to doplňkový zdroj, v tom má autorka pravdu.
Takže je jasné, že bychom se měli starat o ty zdroje hlavní a zbytečně neblbnout (a neplýtvat zdroji) kvůli něčemu, co má roli doplňkovou.

Jo jestli se jednou někomu podaří vymyslet akumulátor použitelný opravdu v energetice a skladovat TWh za rozumné peníze, to by pak byla jiná ...
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.9.2022 15:03
"dopad na životní prostředí je řádově nižší než u elektráren na fosilní paliva"...

To je pravda pouze v tom směru, že se z nich nečoudí. Ale životní prostředí, to není jen věc čistoty ovzduší.
Větrná elektrárna je obluda, která krajinu hyzdí. A kterou je z principu nemožné efektivně uplatnit nikde jinde než na kopcích, takže je ji vidět na desítky kilometrů.
Krajinu samozřejmě hyzdí i klasické elektrárny. Ani FVE nejsou nic krásného. Přísně vzato - krajinu hyzdí každá stavba a stavba technická zvlášť.
Ale speciálně s fofrníky je to tak, že pokud by se jich mělo postavit tolik aby nahradily alespoň jednu jedinou (!) z elektráren na fosilní paliva, tak sbohem, půvabná česká krajino! Sbohem, zdravý rozume!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist