Patrícia Čekanová: Větrná energie zůstává v Česku opomíjena. Neprávem
O velkém potenciálu větrných elektráren jsme přesvědčeni také v naší Asociaci komunitní energetiky ČR a věříme, že tento obnovitelný zdroj může být do budoucna využitelný nejen pro domácnosti, ale též pro města a obce, se kterými často diskutujeme o alternativách k současným zdrojům.
Mnohdy se setkáváme s názory, že Česko nedisponuje vhodnými povětrnostními podmínkami pro větrnou energii, že zde zkrátka dostatečně nefouká. Tento argument však neodpovídá pravdě. Pokud se podíváme k našim sousedům (do Německa a do Rakouska), kde je intenzita větru velmi podobná, zjistíme, že i ve středoevropských podmínkách lze větrné elektrárny využívat efektivně.
Kritici větrných elektráren také často uvádějí, že tato zařízení jsou příliš hlučná, neekologická a drahá. Data však ukazují, že když se větrné parky či větrné farmy staví v souladu s hygienickými normami, nepředstavují v tomto ohledu zásadní problém, a co se ekologického aspektu týká, jejich dopad na životní prostředí je řádově nižší než u elektráren na fosilní paliva.
Větrné elektrárny tedy představují velmi dobrý doplněk k ostatním obnovitelným zdrojům a společně s nimi mohou umožnit dosažení uhlíkové neutrality, o níž bychom měli jako společnost usilovat.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
Emil Novák
2.7.2022 07:24Na severu Německa, kde se většina německých větrníků staví, je naopak velmi odlišná. Velmi podobná je třeba v Bavorku, které je nám velmi podobné i rozlohou a spotřebou elektřiny, a kde už výstavba narazila na takový odpor obyvatel, že se tam přes obrovské protlačování větrníků spolkovou vládou postavilo za posledních pět let pouze 98 MW nového instalovaného výkonu, což odpovídá zhruba 30 větrníkům na celé Bavorsko. Současný instalovaný výkon větrných elektráren v Bavorsku přesně odpovídá tzv. konzervativnímu scénáři ze zmiňované zprávy ÚFA, tj. 2500 MW.
Češi ovšem, jak známo, preferují jiné zdroje než Němci, takže i z toho důvodu referenda o umístění větrných elektráren v katastru jejich obcí většinou končí zamítavým stanoviskem. Takže i ten "konzervativní" scénář je z tohoto důvodu značně optimistický.
vaber
4.7.2022 08:56 Reaguje na Emil Novákje jasně vidět jakou část větrné energie vyrábí v Německu onshore a offshore větrné elektrárny,
a i na pevnině v Německu na rovinách od moře více fučí
Jaroslav Řezáč
2.7.2022 08:41Richard Vacek
2.7.2022 09:31Břetislav Machaček
2.7.2022 09:49A opět jsme u komunitní energetiky a toho, že by to měl být povinně
systém ostrovní s dokupem při nedostatku za ceny navýšené o náklady
na zálohy, přetoky, transformace atd., které dosud musí platit i ti,
kteří odebírají stálý příkon bez výrazných výkyvů na rozdíl od těch,
co do sítě cpou přebytky a sosají z ní při deficitu. Dotování a navíc
umožnění užívat si sítě za stejných pravidel jako ostatní je hnus,
který je tunelem na finance státní a finance ostatních odběratelů.
Galipoli Petr
4.7.2022 14:21 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Svoboda
2.7.2022 09:51Pokud by autorka chtěla podávat solidní informace, jistě by nezapomněla uvést i negativní dopady na státní rozpočet a energetickou bezpečnost.
Možná by stálo za zvážení, kdyby PR články, kde se jejich autoři ani neobtěžují obhájit svá stavoviska v diskusi, byly prezentovány v této katergorii. Netvrdím, že se za ně musí platit, ale bylo by to vůči čtenářům férovější a jistě by to přidalo solidnímu Ekolistu na prestiži.
Miroslav Vinkler
2.7.2022 12:01Po několika letech předložit, co ta sranda stála , jaké jsou pozitiva a negativa ve srovnání s fosilem a jadernou energií z pohledu komplexních nákladů i výnosů.
A zejména jak si stojí s principem trvale udržitelného rozvoje a kvalitou biodiverzity ve své lokalitě.
Jsou-li přínosy takové jaké uvádějí potom zajisté strhnou zbytek společnosti, aby je následovala.
Emil Novák
2.7.2022 13:02 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
3.7.2022 05:16 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Kvítek
3.7.2022 08:44 Reaguje na Miroslav VinklerNechal na svém pozemku postavit veliký sloup a na něm rok platil pronájem zařízení monitorující kinetickou energii větru. Všechny poučoval, jak jsou hloupí, že tomu nevěří a že je to prý energie budoucnosti.
Po roce mu zařízení odvezli a údaje vyhodnotili s výsledkem, že je v této lokalitě kinetická energie větru nedostatečná a stavět tam cokoliv na pohon větru nemá žádný smysl.
Pak mu poslali fakturu za to roční "dobrodružství" a téměř ho to zruinovalo. Ani na odstranění toho sloupu už mu nezbylo a tak tam ten sloup stojí dál jako varování všem, co přijdou po něm a budou chtít poroučet větru (a možná i dešti).
Celá vesnice se mu směje a nálepku obecního blázna mu už nikdo nikdy neodpáře...
Milan Milan
2.7.2022 17:42Petr Pekařík
2.7.2022 19:20Ladislav Pícha
3.7.2022 10:24 Reaguje na Petr PekaříkMartin Svárovský
3.7.2022 22:19Kdyz uz jsme u tech dat:
VTE letos neudelalo skoro nic. FVE ten neco pres leto. V zime tak max 4h za den... A to se vyplati. AT a DE vubec nezminujte jako priklad, protoze maji totalne netsabilni sit a neustale importujou. Neblbnete lidem hlavu!
https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/30.06.2022/03.07.2022/today/
Tomáš Kvítek
5.7.2022 10:48Roman Mysík
5.7.2022 13:35Michal Konečný
7.7.2022 08:54Petr Pekařík
8.7.2022 09:28 Reaguje na Michal KonečnýViktor Šedivý
7.7.2022 12:54Takže je jasné, že bychom se měli starat o ty zdroje hlavní a zbytečně neblbnout (a neplýtvat zdroji) kvůli něčemu, co má roli doplňkovou.
Jo jestli se jednou někomu podaří vymyslet akumulátor použitelný opravdu v energetice a skladovat TWh za rozumné peníze, to by pak byla jiná ...
Karel Ploranský
22.9.2022 15:03To je pravda pouze v tom směru, že se z nich nečoudí. Ale životní prostředí, to není jen věc čistoty ovzduší.
Větrná elektrárna je obluda, která krajinu hyzdí. A kterou je z principu nemožné efektivně uplatnit nikde jinde než na kopcích, takže je ji vidět na desítky kilometrů.
Krajinu samozřejmě hyzdí i klasické elektrárny. Ani FVE nejsou nic krásného. Přísně vzato - krajinu hyzdí každá stavba a stavba technická zvlášť.
Ale speciálně s fofrníky je to tak, že pokud by se jich mělo postavit tolik aby nahradily alespoň jednu jedinou (!) z elektráren na fosilní paliva, tak sbohem, půvabná česká krajino! Sbohem, zdravý rozume!