https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-franc-udrzitelne-cesko-cestu-k-nemu-musi-hledat-experti-i-byznys
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Franc: Udržitelné Česko? Cestu k němu musí hledat experti i byznys

5.6.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Bold Future
Nacházíme se uprostřed klimatické i energetické krize, navíc s válečným konfliktem na Ukrajině za zády. To vše má přímý dopad také na českou ekonomiku. Její transformace na udržitelnou nejen po stránce environmentální, ale také po ekonomické a bezpečnostní, se stává nezbytnou.
 
Zdaleka už se nejedná pouze o názor expertů - stále častěji si nutnost tohoto přechodu uvědomují také samosprávy a především byznys, který bude velkým hybatelem změn. Aby jich bylo možné dosahovat, je zásadní se propojovat, sdílet příklady dobré praxe a know-how napříč společností.

Letos jsme se proto už podruhé rozhodli příležitost k vzájemnému setkání a sdílení vytvořit na druhém ročníku konference Bold Future, tentokrát s dodatkem Konference o udržitelné budoucnosti Česka. Právě o ni se totiž jedná. Jsem rád, že pozvání k diskuzi přijala řada zajímavých řečníků včetně čelných politických představitelů jako je ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a předseda stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček a inspirativních zástupců byznysu jako je investorka Silke Horáková z Albatros Media a Tillia Ventures, ředitel Solární asociace Jan Krčmář nebo Michal Kadera, ředitel pro vnější vztahy ve Škoda ČR.

Už před dvěma lety jsme se na prvním ročníku této konference shodli, že nutným řešením stability a bezpečnosti v Evropě jsou obnovitelné zdroje. Kromě této shody, ke které jsme po mnoha letech dospěli už i my v Česku, se od začátku války na Ukrajině dostává do popředí další klíčové téma - bezpečnost.

Klást důraz na obnovitelné zdroje do budoucna totiž nebude stačit, pokud je budeme stavět za pomoci totalitních režimů, ať už se jedná o Rusko, Čínu nebo mnohé další. Dohlédnout na to, abychom s nimi nespolupracovali přímo ani prostřednictvím dodavatelských řetězců evropských firem, je velkou výzvou pro celou Evropskou unii. Věřím ale, že kde je vůle a transparentní pravidla pro to, jak takovému chování zamezit, tam je i cesta.

Na prvním ročníku Bold Future, který jsme pořádali před dvěma lety, jsme se ptali, jak může být udržitelnost cestou pro efektivnější správu a byznys. Teď je na čase zjistit, jaké kroky podniknout, abychom restartovali Česko udržitelně, inspirovali se celosvětovými trendy a dokázali odvrátit hrozby a využít největší příležitosti pro Česko a Evropu, které se nabízí.

Bold Future 2024: Konference o udržitelné budoucnosti Česka

Hlavní část konference letos nabídne více než čtyřem stovkám účastníků inspirativní prezentace a panelové diskuze nejméně dvaceti osobností. Na hlavní program navážou tři paralelní expertní bloky hlouběji zaměřené na konkrétní témata z vybraných oblastí: ESG reporting, obnovitelná energetika, real estate a podpora udržitelného rozvoje měst a obcí ve spolupráci s developery. Na specializovaných workshopech a mastermind setkáních budou odborníci i zástupci firem a samospráv sdílet aktuální know-how přímo z praxe.

Konferenci pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze. Kompletní program a bližší informace najdete na www.boldfuture.cz. Prodej early bird vstupenek odstartoval 22. 5. 2024 a potrvá do začátku září nebo do vyprodání limitovaného počtu zvýhodněných lístků.


reklama

 
foto - Franc Pavel
Pavel Franc
Autor je advokát a ředitel expertní skupiny Frank Bold, kde zodpovídá také za její obsahovou náplň, strategii a rozvoj.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

5.6.2024 10:26
V žádné klimatické krizi nejsme a do energetické krize nás dostali naši politici rozvratem energetiky. Z toho je snad jasné, jaké je řešení a jak z toho ven.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.6.2024 10:31 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.6.2024 15:06 Reaguje na Richard Vacek
ano, ale měli bychom si uvědomit, ať jste zastánce jakéhokoliv řešení, že transformace energetického mixu je určitý rozvrat a je zásadní otázka, jakým způsobem se řídí a odvijí...PODLE MNE SE NIC NEŘÍDÍ.
Udržet transformaci zdrojových systémů a ještě do toho cpát další zátěž na energetiku a přenosovou síť je nezodpovědné.

nyní k těm dočasným zdrojům energie je naprosto krátkozraké vytvářet zdroje, které svojí stálostí, konstantní výrobou enektřiny jsou kontraproduktivní v tom, že na každý dočasný zdroj potřebuje se zajišťovat dalším zdrojem, které případné výpadku výroby energie musí vytvářet zálohy a ty jsou ekonomicky nerentabilní, protože tyto zálohy není možné připojit do energetické sítě, ale jsou jak název napovídá vykrývací.
Tedy systém FVE a větrníků je obří ekonomický průser a čím více se na tyto zdroje stát spoléhá, tím větší problém to je.
Odpovědět
ez

erik zajíček

5.6.2024 15:47 Reaguje na Richard Vacek
Je to podobné ,jako výrok "nejdříve musíme přežít a teprve pak se hádat o konfesi" - tj. v případě jakéhokoliv "blackoutu" apod.VSICHNI budeme řešit svoje malé fyzické existence a až na DRUHEM MISTE /bohužel/ hájit ekosystém a "udržitelnost" - zde paradoxně souhlasím s diskutujícím SS -potravinová soběstačnost - a pak není CO řešit...zchudnout musíme ,to je jisté,jen jak to přijmout? No a pak již jen obrana - viz.heslo výše
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.6.2024 10:33
Udržitelné Česko ?
Soběstačnost v základních potravinách, fungující průmysl při levných energiích a konec sabotáží zelených !
Odpovědět
PB

Petr Blažek

5.6.2024 21:30
Pan autor se mýlí. Nutným řešením stability a bezpečnosti v Evropě nejsou obnovitelné zdroje, ale levné nízkouhlíkové zdroje a to je velký rozdíl.
Evropa nemůže vyhrát válku na Ukrajině ( natož převést své hospodářství do zelených zítřků), pokud si sama sobě bude zdražovat energii. Při snaze znásobit pomoc Ukrajině dochází k většímu a většímu ekonomickému vyčerpání zdrojů. Oproti tomu Rusko má naopak levnější a levnější energii.
Prakticky si sami pod sebou podřezáváme větev- cesta do pekel bývá dlážděna těmi nejušlechtilejšími úmysly.
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.6.2024 06:02
Především je nutné dodržovat demokratické principy liberálního kapitalizmu. Nikoli násilím, fanaticky prosazovat sebeekologičtější, sebeživotněnejdůležitější věci. Takto zbankrotovaly všechny nedemokratické postupy a systémy se sebekrásnějšími cíly a představami.

Je třeba postupovat dle zdravého rozumu, ne fanaticky: nejdřív vše připravit a vytvořit podmínky- úložiště (přečerp. elektrárny), stabilní zdroj. : JE, plyn elektrárny, distribuce, nabíječky, nejdřív to nejdůležitější: zavodnění, zadržování vody, zastínění, zalesnění.

Pokud jde o Ukrajinu, nestačí jen posílat zbraně, ale také je nutno diplomaticky jednat s celým světem (nikoli s Putinem: na něj ať tlačí jeho přátelé a podporovatelé, EU a USA nemá žádnou šanci), jednat především s jeho přáteli (Čínou a Arabií), vytvářet na Putina celosvětový tklak, aby od agrese upustil. To je jediná cesta k ukončení konfliktu, aby pro Putina válka byla co nejnepříjemnější a měla pro něho co největší negat. důsledky. Posílat zbraně a přitom s ním obchodovat, nedělat nic pro to, aby s ním celý okolní svět spolupracoval, obchodoval a Putina podporoval, k míru nepovede!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.6.2024 06:56
Strýčka Jedličku jsem měl rád, držel úroveň dětského světa Česka hodně vysoko.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

6.6.2024 20:32
Jestli redakce hodlá uveřejňovat více takových článků podřadné kvality, pak nemá smysl, aby EKOLIST.CZ vůbec existoval.

Redakce: máte na víc, tak si nekažte jméno takovým informačním smetím...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.6.2024 08:46 Reaguje na Jiří Kvítek
Nebuďte takový, nemůžete chtít samé bezcelery!-) Potřebujete i šeď, aby dobré vyniklo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.6.2024 08:28
Psáno před volbami.
Po volbách píše v Neviditelném psovi p. Lukáš Kovanda:
Strany a hnutí, které v tuzemských eurovolbách zaznamenaly bolestný neúspěch, ba debakl, spojuje jedno. Otevřeně a celkem nekriticky se předtím přihlásily k podpoře stěžejných a tolik diskutovaných projektů Evropské unie: Green Dealu, eura a migračního paktu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist