Petr Orel: Možná je na čase se přiznat aneb ještě k otrávené Bečvě
Kauzu otravy Bečvy kyanidy od začátku pozorně sleduji, z počátku hlavně z médií, posléze i aktivně, kdy jsem si část postižené řeky osobně prošel. Své poznatky jsem následně konzultoval s kolegy ochranáři z Valašského Meziříčí, kteří iniciovali monitoring vodních bezobratlých živočichů jak v postižené části toku, tak nad havárií, tedy i v místech kde již otrávené ryby zjištěny nebyly.
Od samého počátku se objevovalo mnoho protichůdných informací, proto jsem uvítal možnost osobně pohovořit s činovníky místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou, tedy s rybáři, kteří dostali informaci o otravě řeky těsně po 12. hodině, 20. září t.r., a zalarmovali Policii ČR, hasiče, ČIŽP a samozřejmě i příslušný územní svaz ČRS. Právě tito rybáři byli, jak se dnes často říká, tzv. „v první linii“ a začali neprodleně se sbíráním a nakládáním uhynulých ryb.
Když jsem viděl jejich autentické fotografie, vůbec se nedivím, že jim ta dramatická situace, která zřejmě nemá v ČR obdoby, „trhala“ srdce. Tisíce nádherných ryb, často matečných, byly ztraceny pro řeku, přírodu i rybáře.
Přečtěte si také |
Jan Husák: Nevyjasněné okolnosti otravy řeky BečvyZ toho, co mi rybáři řekli, mimo jiné vyplynulo, že Policie ČR byla na místě poměrně rychle, také profesionální hasiči přijeli brzy po oznámení, jen Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) přijela dle rybářů až po 4 hodinách! To mě velmi zarazilo. Při havárii na významné moravské řece se inspekční orgán dostaví k odebrání vzorků vody a uhynulých ryb pro následné rozbory s mnohahodinovým zpožděním?! Nepochopitelné! Řekl bych, že ani skutečnost, že byla neděle, takové zpoždění neomlouvá.
Naštěstí sami rybáři i hasiči téměř ihned vzorky odebrali a po vlastních liniích řešili jejich laboratorní rozbor. Poněkud mě však udivilo, že přítomní hasiči nevarovali zasahující rybáře a nenabádali je k použití ochranných pomůcek vzhledem k tomu, že příčina úhynu ryb a dalších vodních organismů nebyla zatím známa a na místě byl cítit chlór. Následkem nedostatečného ochranného vybavení měla řada rybářů vysušenou pokožku na rukou a u některých se v následujících dnech objevilo i smrkání krevních sraženin. Varování před možným negativním účinkem chlóru, či jeho sloučenin mohlo a mělo být na místě zásahu učiněno. Jak jsem byl poučen, HZS nedisponuje žádným univerzálním přístrojem, s jehož pomocí by na místě bylo možné operativně vyhodnotit všechny nebezpečné látky ve vodě. Hasiči by mohli vzorky vody analyzovat pouze v případě, že by měli dopředu informaci, že voda je pravděpodobně otrávená kyanidy. To se však veřejnost i rybáři dozvídají až ve čtvrtek 24. 9. Jsem toho názoru, že šlo o hazardování se zdravím zasahujících rybářů i dalších dobrovolníků, přestože vážnější nebezpečí jim zřejmě nehrozilo.
Je pro mne nepochopitelné, že podrobnosti otravy zveřejnila ČIŽP tak pozdě, ačkoli podle některých zpráv měla tuto informaci k dispozici již 21. 9. večer. Proč nebyli neprodleně informováni zasahující lidé?! Rybáři nasbírali z koryta Bečvy 40 tun ryb různých druhů a velikostí, stejné množství leklých ryb podle jejich mínění pak uplavalo dále po toku Bečvy. A nešlo ani zdaleka jen o ryby. Zasažen byl celý vodní a pobřežní ekosystém a je nasnadě, že se uhynulé ryby a další organismy dostaly do potravinového řetězce a měly a mají na něj i nadále negativní dopad. Naštěstí - alespoň pro ekosystém řeky Bečvy - přišla velká voda, která trvala nebývale dlouho a řeku propláchla a naředila.
Zarážející je však skutečnost, že policejní vyšetřovatel si během prvního měsíce od havárie nenašel čas vyslechnout ty, kdo o havárii Policii ČR první informovali a mohli tedy poskytnout důležité údaje do mozaiky vyšetřování. Z informací od rybářů v terénu by například bylo patrné, že úhyn ryb byl zaznamenán až nad mostem v Choryni, tj. zhruba 3,5 km níže po toku od místa, kde dle stávajícího šetření k intoxikaci řeky Bečvy došlo. O tom už se veřejně silně polemizuje. Z logiky věci totiž není možné, aby v tomto úseku nebyly otrávené ryby - v dané části toku jsou dva jezy, nad kterými by uhynulé ryby zákonitě musely uvíznout. Z toho je i pro naprostého laika jednoznačně patrné, že zdroj kyanidu se musel nacházet jinde, zhruba o tři kilometry níže, tedy v místech, kde do řeky ústí odpadní vody z podniku DEZA. Pokud se tedy nejednalo o čin jakéhosi nezodpovědného, pomateného jedince, pak není moc jiných možných vysvětlení, než že kyanidy unikly z chemičky DEZA.
Společnost DEZA s kyanidy přímo nepracuje, ale tyto jsou bezesporu obsaženy v dehtu, vstupní surovině, kterou tato chemička používá. Kyanidové sloučeniny jsou součástí odsazené odpadní vody dehtové a odpadní vody fenolové z výroby. Odpovědná instituce by měla okamžitě nařídit prověření podmínek stávajícího integrovaného povolení a způsobu nakládání s uvedenými odpadními vodami.
Postup při šetření této havárie považuji za extrémně laxní, jako by se snad ani nechtělo pachatele najít. Někde jsem četl nebo zaslechl, že pokud by šlo o havárii způsobenou společností DEZA Valašské Meziříčí, tak by se k němu postavila tato firma čelem. Možná k tomu nastal čas. Je po volbách. Regenerační proces na Bečvě díky přírodním procesům funguje. Rybáři opět vysazují ryby a možná se jim i dostane dotace na úhradu likvidace leklých ryb v kafilérii. Což je, mimochodem, absurdní: řeka je státu, ryby nejsou nikoho, dokud je rybář neuloví nebo nesesbírá otrávené. Náklady na likvidaci havárie teď musí nést rybáři, ač to nejsou žádné malé sumy (cca 500 tis. Kč). Tyto náklady by přitom bezesporu měly jít za státem a následně za tím, kdo havárii způsobil. Při psaní těchto řádků jsem čerstvě zaznamenal, stát se pochlapil a přispěje 7,5 milióny Kč, nebývalá podpora! Že by někoho začalo hryzat svědomí?! Vzhledem k naší platné legislativě toho pachateli zase tak moc nehrozí. Tak co – nehlásí se někdo?
Zajímavé a zarážející je i to, že se k této tragédii, která je největší a nejtragičtější otravou české řeky za poslední desetiletí, vůbec nevyjádřil premiér Andrej Babiš, který se často vyjadřuje úplně ke všemu, ačkoli to ani zdaleka není nutné nebo potřebné. V tomto daném případě by to ale bylo zcela na místě, protože společnost DEZA a.s. je součástí holdingu Agrofert.
Přestože bych si to hodně přál, nejsem naplněn příliš velkým optimismem, že by se havárii podařilo vyšetřit. Vycházím ze svých dlouholetých životních zkušeností, kdy jsem jako statutární zástupce ochranářské organizace, která provozuje záchrannou stanici pro volně žijící živočichy, podával řadu trestních oznámení z důvodů otrav, zástřelů či postřelení chráněných a kriticky ohrožených zvířat. Výsledkem bylo zatím vždy oznámení Policie ČR, že se vyšetřování zastavuje z důvodu, že pachatel je neznámý nebo není dostatek důkazů. Vnitřně rozumím tomu, že šetření těchto případů beze svědků je velmi náročné a obtížné. Jestli je tomu tak v případě otrávené Bečvy si však jistý nejsem.
Přečtěte si také |
Mirek Dvorský: Hydrobiologický průzkum na Bečvěreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (87)
Jaqen Hghar
3.11.2020 17:25Petr Pekařík
3.11.2020 19:06 Reaguje na Jaqen HgharZbyněk Šeděnka
3.11.2020 18:15Petr Pekařík
3.11.2020 18:59 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
4.11.2020 09:57 Reaguje na Petr PekaříkStanislav Hrouzek
4.11.2020 10:03 Reaguje na Petr PekaříkTřeba proto, že je premiérem v této zemi a došlo k největší ekologické havárii v zemi za mnoho let zpětně.
Pavel Hanzl
4.11.2020 20:15 Reaguje na Stanislav HrouzekPavel Hanzl
4.11.2020 20:23 Reaguje na Petr PekaříkNormální člověk by řekl:"já neřídím féfy všech fabrik, pokud to spáchal někdo z Dezy, tak to mají cajti vyšetřit a má být potrestán". To by pochopil každý žádný antibabiš by se nechytil.
Jenže estébácká nátura musí vše zkorumpovat a zkřivit, vylhat se ze všeho, i z toho, za co nemůže.
Petr Pekařík
4.11.2020 20:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.11.2020 09:39 Reaguje na Petr PekaříkOn ovšem vyhrožoval mezinárodní arbitráží za mohutného smíchu všech zúčastněných.
Já vím, tohle se v našich médiích objevuje jen vzácně.
Joseph Chlor
8.11.2020 14:12 Reaguje na Pavel HanzlOna " hitlerizace" (eichmannizace, putinizace....babišizace) zla - to je jen potrava pro naivky a idioty.
Raděj si zazpívejme, například spolu s Jarkem Nohavicou (ten zas donášel, že Kryl nosí místo červeného svetru modrý a že slaví Mikuláše, ne dědu Mráze...).
Pavel Hanzl
9.11.2020 08:05 Reaguje na Joseph ChlorKarel Pavelka
10.11.2020 11:44 Reaguje na Joseph ChlorZdeněk Zobač
3.11.2020 18:24Stanislav Hrouzek
4.11.2020 10:05 Reaguje na Zdeněk ZobačTak se nedivte, že ti naivnější voliči očekávají už nějaké výsledky jeho práce...
Pavel Hanzl
4.11.2020 20:25 Reaguje na Stanislav HrouzekPetr Pekařík
4.11.2020 20:49 Reaguje na Stanislav HrouzekPavel Hanzl
5.11.2020 10:19 Reaguje na Petr PekaříkBohuslav Rosendorf
7.11.2020 14:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.11.2020 08:06 Reaguje na Joseph ChlorJoseph Chlor
8.11.2020 14:15 Reaguje na Zdeněk ZobačNebýt tam Babiš, tak tento systém vyplodí někoho jiného , na stejné či obdobné pozici.
Češi ne....respektive nejen Češi. Je to tak takřka všude. A bylo. A bude. Pokud se nezmění zejména systém finanční.
Pavel Hanzl
9.11.2020 08:13 Reaguje na Joseph ChlorAle my jsme v současnosti nejzkorumpovanější zemí EU, pouze korupci našeho premiéra, (jako jediného v historii EU !!) musel řešit Evropský Parlament a musel sem poslat dva audity.
Jejich výsledky byly utajeny, protože tam auditoři našli snad 800 miliónů přímých krádeží (jen špičku ledovce).
Bohumil 56gogo
3.11.2020 19:05Petr Eliáš
3.11.2020 23:07 Reaguje na Bohumil 56gogoJarek Schindler
4.11.2020 11:46 Reaguje na Bohumil 56gogoPavel Karel
4.11.2020 18:43 Reaguje na Bohumil 56gogoPavel Hanzl
4.11.2020 20:18 Reaguje na Bohumil 56gogoA kdo platí ten bilión a půl ročně na na daních? Fakt to nevíte?
Petr Pekařík
4.11.2020 20:52 Reaguje na Pavel HanzlV Čechách se nejlépe hraje na strunu závisti.
Obecně tvrdím , že dotace mají být zrušeny. Bohužel EU je na nich postavena a na jejich přidělování a kontrole se taky živí statisíce úředníků.
Petr Pekařík
4.11.2020 20:52 Reaguje na Pavel HanzlV Čechách se nejlépe hraje na strunu závisti.
Obecně tvrdím , že dotace mají být zrušeny. Bohužel EU je na nich postavena a na jejich přidělování a kontrole se taky živí statisíce úředníků.
Pavel Hanzl
5.11.2020 09:49 Reaguje na Petr PekaříkDotační politika EU je dle mého názoru silně přehnaná a hlavně dost naivní.
Myslí si tam, že nablblé a potácející země stačí sanovat penězi a ony se dotáhnou na západoevropskou úroveň. To je hluboký omyl, to by mohlo fungovat pouze v případě, že by EU byla integrovaná federace. Potom by i nejvyššího korupčníka mohla zatknout nějaká evropská FBI a postavit ho před mezinárodní soud.
Právě pro nás by to bylo extrémně výhodné, právě proto se u nás proti tomu vedou ty mediální kampaně.
Joseph Chlor
8.11.2020 14:19 Reaguje na Petr PekaříkNe komunistická (například de facto po komunisticku hospodařící američtí či kanadští Hutterité nedostávají žádné dotace) , komoušská. To abychom si rozuměli.
ANO, najdou se mezi námi eprevíti, kteří už rozlišují úspěšnost i dle tohoto kriteria - zda " úspěšný" dovede " úspěšně" čerpat dotace.
Je to hrozné, pokleslé. Zejména pokud jsou dotováni miliardáři - to je dokonce barbarské.
Hezký den.
Katka Pazderů
3.11.2020 19:38 Reaguje na Lenka KuchařováJan Olejníček
4.11.2020 06:43 Reaguje na Katka PazderůPetr Pekařík
4.11.2020 20:55 Reaguje na Katka PazderůPavel Hanzl
5.11.2020 09:51 Reaguje na Katka PazderůBohuslav Rosendorf
4.11.2020 13:41 Reaguje na Lenka KuchařováPavel Hanzl
5.11.2020 10:00 Reaguje na Bohuslav RosendorfA pokud jste viděl snad poslední projev našeho parapresidenta, tak musíte dát pí Kuchřové aspoň částečně za pravdu.
Bohuslav Rosendorf
7.11.2020 13:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.11.2020 18:48 Reaguje na Bohuslav RosendorfKarel Pavelka
10.11.2020 11:47 Reaguje na Bohuslav Rosendorfantonín krahula
3.11.2020 20:04Miroslav Vinkler
4.11.2020 06:17Policie a zejména ČIŽP v tomto světle neobstojí, je to spolek zcela neschopných manekýnů a kecálků.
Drobné delikty jednotlivců umí rychle najít a exemplárně trestat , to si smlsnou , ale když dojde k zásadnímu poškození životního prostředí , kde se skutečně vyžaduje odborné myšlení a tah na branku , tak jsou absolutně neschopní.
Celý případ považuji za ztracený - vyšetřování skončilo,můžete zapomenout.
Pavel Hanzl
5.11.2020 10:04 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
8.11.2020 09:52 Reaguje na Miroslav VinklerNevím, jestli to vyšlo z toho kanálu z Rožnova nebo odjinud, ale DEZA s vysokou pravděpodobností ne.
Pokud by to byl ten kanál z Rožnova, tak podle mne to je v první řadě vina správních orgánů, Rožnova, Valmezu a potom Zlínského kraje.
Takové zařízení jako ten kanál dávno mělo být podrobně zmapováno, protože nejspíš z nepořádků komunististických dob k němu není řádně vedená dokumentace, vyhodnoceno jako potencionálně nebezpečné pro životní prostředí(velký problém při určení pachatele znečištění kvůli délce kanálu a množství připojených znečišťovatelů) a jako celý 15 kilometrový úsek zrušeno. Kvůli přehlednosti a snadné kontrole a taky kvůli technickému pokroku v likvidaci odpadních vod už dávno mělo být přistoupeno k likvidaci těch odpadních vod v blízkosti jejich vzniku, to znamená v areálu bývalé Tesly v Rožnově nebo v jeho blízkosti a k vypouštění těch vod do Bečvy přímo v Rožnově. Věřím tomu, že dnes už by to šlo a že i při malé vodnatosti rožnovské Bečvy by nedošlo k poškozování jejího biotopu. Původní kanál by mohl být využíván maximálně pro "občanské" splaškové vody pro případné nějaké odlehčení čističky těchto vod v Rožnově.
Pavel Hanzl
9.11.2020 18:57 Reaguje na Radim PolášekNevím, kdo jsou antibabišovci, ale všechny orgány v téhle kauze zainteresované jsou jeho vlastnictví.
Když vidíme v přímém přenosu, jak ministr všeho Havlíček lže, všichni zastupitelé za ANO lžou, tak je zcela jasné, že to byla DEZA.
Znáte nějaké jiné vysvětlení?
Jan Šimůnek
4.11.2020 08:28Marek Cihlář
4.11.2020 09:16 Reaguje na Jan ŠimůnekStanislav Hrouzek
4.11.2020 10:11 Reaguje na Jan ŠimůnekDEZA donedávna vypouštěla stovky kilogramů kyanidu do Bečvy ročně. Není tak složité si představit, že technologie na odbourávání kyanidů selhala a výsledkem je otrávená Bečva. A co více, byly i popsány mechanismy, proč k danému selhání došlo.
Souvisí s tím, že ve výchozí surovině velmi variabilní množství thiokyanatanů může při průchodem UV jednotkou normálně odbourávají kyanidy způsobit naopak nabohacení kyanidů v roztoku...
Radim Polášek
8.11.2020 10:03 Reaguje na Jan ŠimůnekA taky pokud někdo říká, že něco smrdělo po chlóru, bylo by to důvěryhodné jen v případě, že ten člověk s chlórem pracuje běžně a smrad chlóru dobře zná. Pokud to není podpořeno analýzou, mohou podle mých zkušeností v tomto neškolení lidi přičíst prakticky jakýkoliv silný chemický zápach chlóru stejně jako jiné páchnoucí chemikálii. To je prostě nedůvěryhodné. Vymáčená kůže taky není žádný důkaz, ta se objeví při každém delším loužení vodou, zvláště v přítomnosti rybího slizu. Co se týká krvácení z nosu, chlór takhle nepůsobí, chlór v první řadě působí na plíce a v malém množství zvyšuje náchylnost člověka k onemocnění nějakými bronchitickými rýmami, chřipkami a asi i Covidem. Chlór by se podle mne projevil na těch rybářích, co sbírali ty mrtvé ryby nárůstem těchto onemocnění, případně zhoršením dýchacích potíží.
Antonin Kolář
4.11.2020 09:07Policie a ČIŽP je bandy hlupáků a primitivů. Mohu to doložit, máme s nimi bohaté zkušenosti při řešení ochrany významného vodního zdroje pro okres Uherské Hradiště a při řešení záležitostí s neoprávněným kácením dřevin.
Když jsme upozorňovali na neoprávněné kácení stromů, tak jsme dostali z ČIŽP tuto odpověď :
"Z důvodu vyhlášení nouzového stavu (ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky) vyhlášeného Vládou ČR dne 12.3.2020, nebyly provedeny kontrolní úkony na místě."
Firma kácela bez omezení, ale kontrolní orgán měl nouzový stav. Než na místo přišla ČIŽP tak byly již pařezy od frézovány a zahrnuty zeminou.
A to je pouze jeden případ z naší "praxe".
Miroslav Vinkler
4.11.2020 09:51 Reaguje na Antonin KolářPlha z Kojčic
4.11.2020 09:23Miroslav Vinkler
4.11.2020 09:54 Reaguje na Plha z KojčicAby něco mohlo být postoupeno soudu ,musí být spis kompletní s požehnáním dozorového státního zástupce.
A hlavně schází drobný detail -- kdo je oním podezřelým.
Stanislav Hrouzek
4.11.2020 10:14 Reaguje na Plha z KojčicŘeka není příkladem laminárního proudění, ale turbuletního.
Už jen proto, že tam jsou hned 2 jezy...
Marek Cihlář
4.11.2020 10:19 Reaguje na Plha z KojčicBřetislav Machaček
4.11.2020 10:48 Reaguje na Plha z Kojčiczájem Bečvu otrávit a poškodit si svoje renomé. Máte pravdu v tom,
že v proudnici na straně vtoku kanalizace může být řeka třeba do
poloviny toku otrávená a druhá ještě plná života až několik
kilometrů daleko. Po odtoku otrávené vody mohou ryby rychle osídlit i tu otrávenou půlku toku a tak se ten úsek může jevit jako neotrávený. Navíc jej rychle dosídlí i ryby z výše položených částí řeky. Myslím, že pro policii to je těžký oříšek nalézt viníka a doložit to důkazy tak, aby to bylo možné předat státnímu zastupitelství a soudu. Není problém se unáhlit jako zdejší mudrlanti a pak dostat od soudu za uši za to zpackané šetření.
Pokud by existovala povinnost odpadní vody vypouštět až po
průchodu retenční nádrží s rybí obsádkou bez ochozů a havarijních obtoků, tak se prostě zkontroluje stav té rybí obsádky, odeberou
se vzorky ryb, vody a kalů z té retenční nádrže a je to do hodiny jasné. Tak se opravdu už možná viník nenajde, pokud to šlo přes
nějakou společnou kanalizaci a nebo obtokem. Zde vidím vinu
selhání státních orgánů, že se doposud umožňují podobné výjimky
jako ochozy a společné kanalizace. Bohužel to ale nepůjde řešit
šmahem a bez dalších nákladů. Každopádně je třeba odlišit
průběžné znečišťování kyanidy od toho havarijního. Obojí je
špatně a má být řešeno i to vypouštění průběžné, neboť řeky trpí hlavně tím. Jó a nynější havárii považuji za možné maskování
té předchozí havárie, kdy zinek a asi saponáty mají jednak zakrýt
zbytky po kyanidech a vyčistit od nich kanalizaci. Tak se to
spraví pokutou za "neškodné "znečištění a nepůjde prokázat už tu
katastrofální otravu. No a u těch galvanoven musí být přece známo
co používají, kolik a jak a kým se odpady likvidují. Zjistí se
naskladnění, vyskladnění, provozní úbytek a doloží se likvidace
zbytků a odpadů. To může být stále předmětem šetření a byla by
chyba policie roztrubovat postup šetření, dokud to neuzavře.
Pavel Hanzl
8.11.2020 10:11 Reaguje na Břetislav MachačekV odkazu dávám jediný článek, kde je mapka celého území a kde je jasné, že z Juřinky to být nemohlo, protože pod ní jsou dva jezy a ty by kyanid velmi dobře promísily, nějaký čistý půltok v tomto případě fungovat nemůže. A celou neděli tam rybáři chytali zcela zdravé ryby.
Ta otrava se objevila až pod vyústím DEZY atd. v článku to máte velmi dobře popsané:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-husak-nevyjasnene-okolnosti-otravy-reky-becvy
Sally Tetička
4.11.2020 12:21Hypoteticky: Jak by se postupovalo, kdyby DEZU vlastnil Miroslav Kalousek?
Břetislav Machaček
4.11.2020 12:41 Reaguje na Sally Tetičkavlastníci či zaměstnanci vlastníků, tak vám mohu říci, že to
mohou být i tiší společníci, lidé úplatní a nebo pouze příjemci
sponzorských darů. Lék na to, jak mít politiky bez střetu zájmů
v demokracii, nikdy nebude. Každý má právo volit a být volen
a nelze mu to zakázat nebo nařídit. Byli tu ve vládách lidé
bez velkého majetku a přesto pochybili, když je zlákaly bokem
přijaté "dary". Za ně poskakovali jako loutky a udělali mnoho
zla. Po ukončení politické kariéry si užívají peněz, které asi
evidentně nezískali z platu politika. Tak nevím, jak by jste to chtěla řešit, aby se nikdo nemohl z pozice funkce dostat do střetu
zájmu. To by se musela vrátit totalita s odstrašujícími tresty,
kdy byl rozdíl v platu prezidenta a havíře pár tisíc a v majetku
pak Volha a nebo Škoda 120 či rodinný dům a vilka v Praze. Zkuste
nastínit řešení, jak střetům zájmů zabránit a jak "vyléčit" tuto
demokratickou společnost od tohoto nešvaru. Já to řešení neznám,
Sally Tetička
4.11.2020 13:41 Reaguje na Břetislav MachačekMajka Kletečková
4.11.2020 15:54 Reaguje na Sally TetičkaBohuslav Rosendorf
4.11.2020 17:18 Reaguje na Sally TetičkaSally Tetička
4.11.2020 18:22 Reaguje na Bohuslav RosendorfPavel Hanzl
9.11.2020 08:24 Reaguje na Sally TetičkaRadim Polášek
8.11.2020 10:21 Reaguje na Sally TetičkaProtože kdy takový člověk není vůbec ve střetu zájmů, podle odpůrců Babiše? Až tehdy, kdyby třeba Babiš Afrofert úplně prodal a peníze za něho (protože by si za ně mohl po skončení politické kariéry koupit Afrofert zpět a tím se vlastně vlivu na něho nikdy nezbavit)rozdal nebo se jich podobně zbavil a stal se tak nemajetným člověkem. Řekněte který úspěšný člověk, který za svou dosavadní kariéru nahromadil nějaký větší majetek, který by aktivisty podnítil k takovému tlaku, by se dobrovolně chtěl stát politikem a premiérem.
S takovou by se vrcholovými politiky a premiéry mohli stát jen loseři neschopní se jinak než politikou a lhaním uživit. A celí diví do braní úplatků, aby se za těch pár let zajistili na celý zbytek života. Tento stav by sice velice vyhovoval Bruseli, protože by se tím příslušný stát stal snadno ovladatelný za almužnu brusleským establišmentem a všemi těmi nevolenými bruselskými úředníky, ale velice by nevyhovoval svým občanům.
My právě ve vedení potřebujeme lidi, kteří už něco dokázali a osobnosti a ne politické uplatitelné losery a převlékače kabátů.
Pavel Hanzl
9.11.2020 08:22 Reaguje na Radim PolášekV Améru nedávno řešili, že u Trumpa v nějakém hotelu na Hawai či kde bydlel nějaký vysoký ouředník a byla z toho ostuda.
Majka Kletečková
9.11.2020 14:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.11.2020 13:20 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
4.11.2020 15:55Vyšetření vyšumělo do prázdna a je a bude snaha to celé zamést pod koberec. Děkuji těm, kteří věcně upozorňují na nedostatky a rozpory ve vyšetřování. Cením si těch, kteří to ani nyní ještě nevzdávají.
Je třeba si tuhle událost připomínat a vracet se k ní. Byla z tohoto katastrofálního selhání vyvozena doporučení, co změnit, aby se budoucím / potenciálním viníkům ztížila možnost podobným způsobem takto beztrestně poškozovat životní prostředí? Aby se příště původce podobného zločinu podařilo brzy najít?
Jan Šimůnek
6.11.2020 08:37 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
10.11.2020 09:32 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
8.11.2020 10:15 Reaguje na Majka Kletečková"Jsem přesvědčen, že v případě, že Policie ČR podrobí výslechu senátora ing. Pavla Pustějovského, bývalého ředitele DEZY, pravou ruku premiéra Babiše, ihned se dozví pravdu,/pokud ji řekne/. Ing Pavel Pustějovský je odpovědný za práci ČIŽP, je hlídačem státu ve věci ŽP, zastává tuto funkci i v senátu a parlamentu ČR. Domnívám se, že je tím, kdo ve věci zná pravdu a dá se předpokládat z průběhu uveřejněných materiálů Janem Husákem, také tím, kdo s velkou pravděpodobností kryje a manipuluje informacemi, Policií ČR. Domnívám se, že je plně odpovědný za stav, že Policie ČR viníka dosud nenašla a asi nenajde. V takovém případě by měl ihned odstoupit Policejní ředitel ze své funkce. Jan Tauš, asistent ombudsmana ČR
JUDr. Otakara Motejla v důchodě. v.r."
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-husak-nevyjasnene-okolnosti-otravy-reky-becvy
Alois Žídek
6.11.2020 23:09Pavel Hanzl
8.11.2020 10:20 Reaguje na Alois ŽídekKdyž voliči tolerují lži a podvody, tunelování a gigantickou korupci přímo ve vládě, nemůžou očekávat férové jednání ani od státní správy všech úrovní.
Břetislav Machaček
9.11.2020 10:55 Reaguje na Pavel Hanzljedinou kvalifikaci a to tu, že nebyli v KSČ a ani V STB.
Bylo to často proto, že byli až tak neschopní, že o ně
nejevili zájem ani oni. Pokud by kvalifikací pro vrcholné funkce byla takováto minulost, tak nás potěš pánbůh.
Nemám rád ubrečené lidi, kteří pláčou od klávesnice PC, vše
pouze negují a sami nic nekonají hmatatelného. Nevidím, že
by podali konkrétní trestní oznámení, že by to doložili
důkazy, za kterými si budou stát u soudů a pouze za bukem
stále něco vykřikují. Je to asi tím, že nemohou nyní takto
plácat v hospodě a tak se předvádějí tady. Na podobné kecy
bez konkrétního činu, že to dovedou až k soudu, nejsem
zvědavý a myslím, že většina diskutujících. To nepatří do
diskuse ke konkrétnímu problému. To je pouze reakce lidí,
kteří neunesli svoji politickou a asi i životní prohru.
Pavel Hanzl
9.11.2020 19:11 Reaguje na Břetislav MachačekJenže pro mě byl vstup do politické strany vždy přímo psychický blok a navíc jsem měl kromě práce taky rodinu a chtěl jsem žít. Chyba, dnes už to nedoženu.
Břetislav Machaček
10.11.2020 10:16 Reaguje na Pavel Hanzlsměšným se svými výpady, které jsou zcela k ničemu.
Zaměřte se na konkrétní kauzu, obětujte ji čas
a vzdělání a dotáhněte ji ke konečnému řešení.
Jako stavař(pochopil jsem to z příspěvku)máte
mnoho možností je odborně hodnotit a jako znalec
nápomoci k jejich vyřešení. Tak tu komentujete
něco podle informací od jiných, kteří to mají
zase od jiných a ti si je možná vycucali z prstu.
Já psanému a mluvenému slovu dnes a ani v minulosti
věřil vždy napůl a do druhé půlky jsem si dosadil
logiku: proč? v čí prospěch? za jakým účelem? a pak
si to spojím dohromady. Pokud to byla nehoda, tak
se přiznám, zaplatím pokutu a pro miliardářský
majetek to bude vyřízeno ze zlomku zisku. Pro malou firmu to může být problém a pro fyzickou osobu to
bude likvidační. Pak tu může být i záměr někoho
poškodit a nebo se pouze zbavit odpadu. Nad tím
přemýšlím a srovnávám, komu to asi tak nejvíc
prospěje, když se nepřizná. Zkuste tak uvažovat
taky a sundejte si ty klapky z očí. Nenávist je
špatný rádce, pokud se jedná o objektivitu a je
opětována zase nenávistí jinou. Život v takové
nenávisti nevyplodí nic dobrého a není ani k žití.
Pavel Hanzl
10.11.2020 10:42 Reaguje na Břetislav MachačekRůzné konspirační teorie můžou mít nějaké nepatrné procento pravděpodobnosti, ale to je už věcí dalšího vyšetřování.
S velmi vysokou pravděpodobností to byla havárie v důsledku nějakého šlopáctví.
Samozřejmě normálně myslící miliardář by řekl: "Sorry jako, já nehlídám všechny své fabriky, ať to policie vyšetří a soud potrestá viníka".
Jenže estébácká nátura musí všechno zkřivit, zkorumpovat a vylhat i tam, kde žádnou vinu nemá.
Jiné vysvětlení pro systematické zametání důkazů a lhaní všech představitelů ANO skutečně nevidím.
Roman Papík
9.11.2020 18:39Pavel Hanzl
9.11.2020 19:13 Reaguje na Roman PapíkRadovan Kopp
9.11.2020 19:40 Reaguje na Pavel Hanzlje smutné, že i vzhledem k tomu, že viníkovi celkem nic nehrozí se viník nepřizná, Bohužel dokud se nezmění myšlení a přístup lidí obecně k těmto problémům, lepší to nebude.
Velmi rád bych znal skutečného původe předmětné havárie a myslím si, že i v současnosti se by to dalo zjistit. Je to jen o penězích jako všechno. Lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že o "havárii" ví více lidí z podniku daného viníka. Což tak nabídnout cca 1 milion Kč za odhalení viníka? Na takovou částku by už někdo mohl zareagovat. Nebál bych se nabídnout i vyšší částku pokud budou dodány i důkazy.
Ano vím není to úplně super řešení, ale jak jinak to "teď" zjistit?
Stejně jsem pesimista a jak je v naší republice zvykem ono to postupně "vyšumí".
Pavel Hanzl
10.11.2020 10:25 Reaguje na Radovan KoppRozbory dělané hned po havárii musely už jasně ukázat, z které fabriky ten kyanid unikl. Stačí přece donutit orgány ČIŽP a PČR, aby dělaly svoji práci, za kteou jsou placeny. Třeba demonstracemi a následnou mezinárodní ostudou.