Radim Tolasz: Diskuze o změnách klimatu

Člověk je v této oblasti v zásadě zodpovědný jen za silnější skleníkový efekt a změny v krajině. Spalováním fosilních paliv jsme změnili a pořád měníme chemické složení atmosféry. Zesilujeme skleníkový efekt, který zvyšuje teplotu v přízemní vrstvě atmosféry. K tomu měníme zemský povrch, který dnes méně slunečního záření odráží a více pohlcuje (místo lesů máme města), zároveň se tak snižuje přirozené pohlcování uhlíku v biosféře. Oba tyto jevy ve svém důsledku podporují nárůst teploty, což např. ve střední Evropě znamená více extrémních situací, častější změny počasí, horké vlny, větší vypařování vody, nedostatek vláhy v půdě, ale naopak i častější přívalové srážky a povodně. V jiných regionech se zase potýkají se stoupající hladinou moří, s lesními požáry nebývalých rozměrů, s táním ledovců a odtáváním permafrostu (trvale zmrzlé půdy) nebo s extrémnějšími projevy hurikánů. Popsané jevy nejsou nějakou vizí pro budoucnost, skutečně se dějí, jsou realitou dneška.

Přesto se můžeme dočítat, že se nic neděje, za vše může Slunce a že klima se přece měnilo v historii planety i lidstva vždy. To je samozřejmě pravda, ale dělo se tak jen vlivem přirozených faktorů. Pro klima má jistě zásadní a hlavní význam Slunce, oběh Země, sklon zemské osy, rozložení pevnin a oceánů. Tyto přirozené vlivy, které naše klima utvářejí, se nemění nijak rychle a ve svém komplexu vykazují v posledních desetiletích směrem ke globální teplotě téměř stabilní, mírně ochlazující trend (viz např. snižující se aktivita Slunce na obr. 1). Skleníkové plyny (včetně vodní páry) ohřívají přízemní vrstvu atmosféry Země asi o 33 °C. U některých z nich zaznamenáváme růst koncentrace, protože jsou odpadem při používání a zpracování fosilních paliv (uhlí, ropa, plyn). Za posledních 150 let se zvýšila globální koncentrace oxidu uhličitého z 300 ppm na 410 ppm (part per million – jedna miliontina z celku) a metanu z 0,9 ppm na 2,2 ppm. Radiační vliv těchto plynů je natolik významný, že jím člověk jednoznačně způsobuje to, čemu dnes říkáme změna klimatu. Často můžeme slyšet zpochybňování uvedených závěrů tím, že tyto plyny do atmosféry patří a před miliony let v atmosféře byly. Ano, ale příroda miliony let z těchto plynů vytvářela fosilní paliva a my je do atmosféry vracíme zpět za pouhé stovky let. A právě tato rychlost, s jakou se koncentrace skleníkových plynů zvyšují, je problém. A nesmíme zapomínat na tzv. zpětné vazby. Součástí přirozeného uhlíkového cyklu je rozpouštění oxidu uhličitého (CO2) v oceánech, které tak statisíce let udržovalo stabilitu skleníkového efektu. Platí však, že teplejší oceán pohlcuje a rozpouští méně CO2. Pokud tedy lidstvo přidává do atmosféry CO2 (dnes už je koncentrace téměř 415 ppm), zvyšuje se nejen teplota atmosféry, ale i oceánu, který začíná pohlcovat méně tohoto skleníkového plynu a dodatečně tak zvyšuje jeho koncentraci. Podobných zpětných vazeb najdeme v klimatickém systému více. Změny klimatu jsou složitý problém, jehož antropogenní část čeká na řešení. Existuje vůbec?
Já pořád věřím, že na konci století nebude průměrná globální teplota více než o 3 °C vyšší oproti předprůmyslové době. Lidstvo má velké možnosti emise skleníkových plynů snižovat a začíná se tomu věnovat. Rovněž platí, že zdravá zemědělská krajina, lesy a chytrá města mohou postupné oteplování zpomalit. Střední Evropa se může a bude muset na tuto vyšší teplotu adaptovat (např. lepším hospodařením s vodou), nebude to však jednoduché. V některých jiných oblastech světa (rovníková Afrika, Blízký východ, jihovýchodní Asie, Jižní Amerika) však další zvýšení globálních teplot o 2 °C přinese v letním období teploty i nad 50 °C, na které už je adaptace pro člověka fyziologicky složitá. Pobřežní oblasti budou čelit zvýšení hladiny světového oceánu v průměru o 70–90 cm. To je zvládnutelné, ale v časech extrémního počasí (vyšší příboj) hodně komplikované. A mnohé oblasti, které dlouhodobě využívají permafrost jako stabilní podklad pro jednoduché stavby a dopravu, o tuto stabilitu přijdou. Se znalostí různých zákoutí diplomatických jednání věřím, že se růst globálních emisí podaří zhruba do 10 let zastavit a začnou klesat. Pro udržení oteplování pod magickou hranicí 2 °C to bude pozdě, ale nesmíme zapomínat, že dnes je na světě velké množství neuvěřitelně chudých lidí, kteří budou v následujících letech bohatnout, zvyšovat svou spotřebu a tím i produkci skleníkových plynů. Oteplení o 3 °C považuji tedy za už nevyhnutelný minimální odhad a je zřejmé, že kromě snižování emisí se potřebujeme rovněž adaptovat na změny, které teplejší klima přináší a bude přinášet.
Jak na to? Za vším hledejme peníze. Všichni děláme hlavně to, co je pro nás ekonomicky výhodné a na co máme zdroje. Pokud se zemědělcům kvalitní péče o půdu dlouhodobě nevyplatí, tak se jí většinově věnovat nebudou. Řešení tedy hledejme v ekonomice a v jejích nástrojích. Nízkouhlíkový energetický mix musí být v souladu s geografickými podmínkami. Někde mají velké možnosti provozovat vodní elektrárny (Rakousko), jinde využívají větrnou energii (hlavně pobřežní státy), jinde mají historicky velký podíl v jaderné energii. Velký prostor (i u nás) je pořád v solární energii, jejíž cena v posledních letech hodně klesala, a je už proto dobře dostupná. Ale zastavět solárními panely úrodnou půdu asi není správná cesta, když máme plochy na střechách nebo můžeme zakrýt betonové plochy např. u supermarketů. A ještě bych zmínil vědu a výzkum. Opravdu víme, jaké zdroje energie budeme mít možnost běžně využívat za deset dvacet let? Když podpoříme výzkum, vývoj a technologie, vrátí se nám to v budoucnu určitě zpět i s „úroky“. Často slýcháme, že jde o cestu do chudoby, že to bude stát biliony. Česká republika snižuje emise už 30 let. Sice pomalu, ale snižuje. A máte pocit, že jsme zchudli? A umíme započítat nejen náklady, ale i výnosy? IPCC ve své zprávě Oteplení o 1,5 °C v říjnu 2018 zdůraznil, že jaderná energetika je součástí opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. A my tedy máme velkou výhodu. Můžeme, samozřejmě i s podporou obnovitelných zdrojů, rychle odejít od fosilních elektráren, větší problém jsou teplárny a centrální vytápění.
Klimatologové, hydrologové, ekologové a další odborníci dlouhodobě upozorňují na problémy, které máme s udržením vody v krajině. S vyšší teplotou je vyšší výpar, a pokud se nenaučíme s vodou lépe hospodařit, bude se situace do budoucna výrazně zhoršovat. Zbytek světa na tom bude ještě hůř než my. Už řadu let není pravda, že by v Číně a Indii neměli snahu se o životní prostředí a snižování emisí starat. Investují do klimatických opatření i do ochrany životního prostředí velké částky. Ale jsou to státy s více než miliardou obyvatel, jejichž spotřeba byla a stále je docela nízká. Pomalu se zvyšuje a zvyšovat bude – proto potřebují přelidněné oblasti na celém světě pomáhat, aby se spotřeba jejich obyvatel zvyšovala ve větším souladu s životním prostředím, než tomu bylo ještě před několika desetiletími u nás.
Recept známe 30 let. Nepůjde to ze dne na den a nebude to jednoduché, ale měli bychom přestat naslouchat klimatickým dojmům a pocitům neklimatologů a konečně se podívat kolem sebe. V minulosti se podařilo výrobní technologie odsířit a odprášit, tak teď je budeme muset „oduhlíkovat“ všude tam, kde to je technologicky možné. Není třeba přijímat opatření bezhlavě, ale také není možné dalších 30 let čekat. Pokud jde o snižování emisí skleníkových plynů, týká se to z velké části fosilních paliv. Víme však, že snížení emisí se projeví na globálním klimatu až za desítky let. Proto nemáme čas a proto se do toho politikům nechce. V průmyslových oblastech, ve městech, ale i na vesnicích známe tzv. smogové situace. V některých částech roku jsou přirozeně zhoršené podmínky pro rozptyl škodlivin, které se poté hromadí v přízemních vrstvách. Za tento problém mohou z velké části rovněž fosilní paliva. Pokud nechceme investovat do snižování emisí, abychom tím během desítek let pomohli klimatu, zamysleme se nad vlastním zdravím a zdravím našich potomků. Přestaňme používat fosilní paliva a zlepšení poznáme na našem zdraví hned. Hlavně na zdraví ještě nenarozených dětí. Proto opakuji, že nám ubíhá čas a že je nutno vše promýšlet. Zatím jen vymýšlíme, jak řešení co nejvíce odložit.
Adaptace jsou nutným krokem v okamžiku, kdy je klima změněné a dělá si s námi, co chce. Prvotní je snaha odstranit příčiny. Často se klimatologům vyčítá, že chceme poroučet větru, dešti. Ale přesně to děláme dnes tím, že měníme chemické složení atmosféry a posilujeme skleníkový efekt. Poroučíme větru, dešti, aby byl klimatický systém méně stabilní a klima teplejší. Nechejme ho jeho přirozenému vývoji, pokud je to jen trochu možné. Pokud se odhodlá ke snižování emisí skleníkových plynů jenom Evropa, bude to málo. Podíl evropských emisí představuje už jen 9 %. Problém spočívá v Asii a v dalších desetiletích bude větší a větší v Africe.
Často jsem tázán, co může udělat každý z nás. A zaznívají dva návrhy – nebudeme cestovat letadlem a jíst maso. To je pěkné, emise to sníží, ale klimatu příliš nepomůžeme. Doprava dnes globálně představuje 14 % emisí skleníkových plynů. Změna způsobu dopravy hlavně přesouvá emise uvnitř této kategorie. Je dobré vždy zvažovat typ dopravy podle naléhavosti, počtu cestujících a vzdálenosti. Létat letadlem na krátké vzdálenosti je stejně nesmyslné jako jet vlakem přes celou Evropu. Daleko větším problémem je přeprava zboží a surovin, tam vidím velké rezervy. Vozit uhlí nebo krmivo pro dobytek přes oceán je přece nesmysl. Pokud rozšiřování veganství a vegetariánství omezí zaoceánskou dopravu krmiva do velkochovů, pomůže to. Ale zemědělství potřebuje kombinaci rostlinné a živočišné výroby a skot do naší kulturní krajiny patří. Přestaňme se honit za spotřebou a při každé činnosti promýšlejme důsledky. Projektujeme parkoviště? A opravdu musí být celé asfaltové? Chci „vypadat zeleně“, tak si postavím solární panely? Ale proč na poli? Už jste u nás viděli parkoviště částečně zakryté solárními panely? Proč by to nešlo? Musíme řešit dopravní komplikace ve městech zákazy a emisními zónami? Proč se pořád tolika lidem vyplatí poskakovat v autech přes zacpané městské centrum? Když jim popojíždění ještě více znepříjemníme, ničemu nepomůžeme. Nebylo by vhodnější se zaměřit na kvalitu a provázanost hromadné osobní dopravy?
Řešení změny klimatu není triviální, ale jednotlivec má velkou moc. Pověřme ve volbách rozhodováním takové politiky, kteří budou podporovat vědu, abychom o problému věděli co nejvíce. Takové, kteří budou podporovat technologie, jež mohou snížit emise skleníkových plynů v energetice a průmyslu. A podporujme vzdělávání obecně, ale především v rozvojovém světě, protože vzdělaní lidé mívají i větší zájem o dění nejen přímo kolem sebe.
reklama
Další informace |

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (173)
Karel Ploranský
11.3.2020 13:07O některých částech textu by se dalo polemizovat, to ale jistě obstarají další diskutéři. Já se Vás jen zeptám:
Považujete Energiewende a od ní okopírovaný Green Deal za správné, rozumné a tudíž smysluplné řešení?
Přinejmenším v jedné věci zřejmě ne - jinak byste asi zamlčel, že Evropa znamená jen tak malý střípek v té mozaice, že její sebeobětování v celosvětovém pohledu pramálo pomůže, pokud zůstane v tom sebeobětování OSAMOCENA. I kdyby proklamované cíle opravdu dosáhla, oteplování to nejenže nezastaví, ale ani znatelně nepřibrzdí...
To je ale celkový pohled - mne by zajímal Váš názor na JEDNOTLIVÉ PROSTŘEDKY, které mají být použity. Především elektromobily, megatuny baterií - atd.
A na to, proč některé prostředky NEMAJÍ být použity, speciálně proč je jádro tarifikováno jako neperspektivní a NEEKOLOGICKÝ zdroj.
Budu se těšit na Vaši odpověď.
Karel Ploranský
17.3.2020 14:19 Reaguje na Karel PloranskýKdo mi dokáže srozumitelně vysvětlit, proč EU ve svém rudozeleném údělu zařadilo jadernou energetiku jako neperspektivní a NEEKOLOGICKÝ zdroj energie, když je to v tak zjevném a tak příkrém rozporu s údajným hlavním cílem, kterým je omezení produkce CO2?
Je známo, že pro energetiku bez jádra se rozhodlo Rakousko a pak také Německo. Rakousko proto, že (nerealisticky) věřilo v potenciál svých vodních toků. Německo věří (nerealisticky) jiným zdrojům, hlavně větru a Slunci. Ve skutečnosti se ale žádná z těchto zemí bez elektřiny jádra neobejde ani náhodou, takže vlastně samy sobě lžou.
EU ale má 27 členů! Takže i když vezmu v úlohu hegemonní postavení Německa, přece jen mi přijde divné, že byla taková klasifikace jádra prosazena? Když navíc Francie (vlastně druhý nejsilnější hráč v EU) svou energetiku opírá právě o jádro - a mimochodem, elektřinou ze svých JE drží Německo s jeho zcela nepřesvědčivě fungující Energiewende nad vodou?
Většina ostatních členských zemí nemá takovou ekonomickou sílu, aby si mohla dovolit tak supernákladný experiment jako Německo, když navíc není záruka, že se podaří. Jak tedy vlastně rozhodování v EU funguje, když byl ten experiment i přesto zobecněn a přijat pro celou Evropu? To s ním opravdu všechny státy, i ty chudé, bez výhrad souhlasily?

Jaroslav Čížek
17.3.2020 14:47 Reaguje na Karel PloranskýZelená dohoda jsou pouze nerealistické vzdušné zámky, kterých by bylo možné dosáhnout pouze v případě, že by přestaly platit výše zmíněné zákony.
Proč? Tohle je cíl Zelené dohody pro Evropu:
„Transformovat EU na spravedlivou a prosperující společnost s moderní a konkurenceschopnou ekonomikou efektivně využívající zdroje, která v roce 2050 nebude produkovat žádné emise skleníkových plynů a ve které bude hospodářský růst oddělen od využívání zdrojů, celkových emisí skleníkových plynů, využívání zdrojů a produkce odpadu.“
Tato základní teze o trvale udržitelném růstu, jenž bude respektovat možnosti naší planety je v příkrém rozporu se základními fakty. Biokapacita planety dnes činí pouze 1,5 gha/osobu (s rostoucí populací klesá), ale dnešní průměrná ekologická stopa lidstva již dnes dosahuje 3 gha/osobu (s rostoucí životní úrovní stoupá, EU dnes 6 gha/osobu). Jediným řešením by tedy byl přechod z ekonomického růstu na tzv. NERŮST, tedy postupné snižování životní úrovně tak, aby se průměrná ekologická stopa dostala pod hodnotu biokapacity planety.
Z Garrettova vztahu (https://en.wikipedia.org/wiki/Garrett_relation), popisujícího civilizaci jako otevřený termodynamický systém, vyplývá, že
1) Zvyšování energetické účinnosti na mikroúrovni nemůže vést ke snižování spotřeby energie na makroúrovni (globálně), ale k jejímu zvyšování (potvrzení Khazzoom-Brookesova postulátu)
2) NELZE snížit emise CO2 bez snížení spotřeby energie
3) NELZE snížit spotřebu energie bez snížení DPH
4) Ekonomický růst je NESLUČITELNÝ se stabilizací globálního klimatu
Hospodářský růst (HDP) tedy nelze oddělit od využívání zdrojů, jak si usmyslela EU !!!
Jen blázen chce vyrazit do deště a představuje si, že se vrátí se suchou hlavou i deštníkem. I tací jsou.

Miroslav Vinkler
16.3.2020 09:37Ve vědeckém světě se jedná ,řečeno lidově, o skandál a takto postižený odborník si již v další vědecké kariéře obvykle ani neškrtne.
To se stalo před několika dny , když prestižní vydavatel Nature vyřadil z Vědeckých zpráv odborný článek s názvem „Oscilace základní linie solárního magnetického pole a slunečního záření v tisíciletém časovém měřítku“ vypracovaný mezinárodním týmem pod vedením doktorky matematických věd a astrofyziky Valentiny Žarkovové ,t.č. řádné profesorky aplikované matematiky na Northumbria University, Londýn. Práce byla zveřejněna 24. června 2019 a stažena 4.března 2020.
Co se vlastně stalo tak hrozného ?
Paní doktorka si se svými spolupracovníky dovolila zpochybnit mantru o rozhodujícím vlivu antropogenních emisí CO2 na změnu klimatu a přišla s hypotézou, doloženou zpracovanými matematickými výpočty o rozhodujícím vlivu slunečního záření na změnu klimatu .
Suma energie dopadající na Zemi není podle jejího tvrzení neměnná , ale kolísá i vlivem ostatních těles sluneční soustavy , zejména Jupitera , na společný hmotný střed (baryocentrum) sluneční soustavy,což je spojeno i oscilacemi magnetického pole Slunce a počtem slunečních skvrn.
Vytvořila tomu odpovídající matematický model a časově zpětně,o sto tisíc let, jím „prohnala“ dostupné, známé a ověřené údaje .
Došla k závěru, že „rekonstrukce celkové sluneční zářivosti naznačuje, že od Maunderova minima dochází ke zvýšení energetického příkonu Země od Slunce asi o hodnotu 1-1,5W/m2 . Z toho dovodila, že oscilace základního slunečního magnetického pole jsou spojeny s dlouhodobým slunečním setrvačným pohybem kolem hmotného středu sluneční soustavy a úzce spojené se zvýšením slunečního záření a pozemní teploty v posledních dvou stoletích. Předpokládá se, že tento trend bude pokračovat v příštích šesti stoletích, což může vést k dalšímu přirozenému zvýšení pozemské teploty o více než 2,5 ° C do roku 2600.
A tak do textu práce vložila i větu, že“ očekáváme zvýšení terestrické teploty na severní polokouli ze současné velikosti asi o 2,5 ° C nebo o něco vyšší . Toto zvýšení je způsobeno pouze rotací Slunce kolem barycentra sluneční soustavy. Vzhledem k tomu, že tyto teplotní výkyvy se na Zemi již v minulosti vyskytly tisíckrát, lze očekávat, že systém Země-slunce zvládne tento nárůst obvyklými způsoby. Jakýkoli příspěvek vyvolaný člověkem může samozřejmě toto zvýšení učinit nepředvídatelnějším a obtížněji zvládnutelným, pokud potlačí účinky na teplotu vyvolané Sluncem.“
A v závěru práce dokonce uvedla, že : „Dále se očekává výrazné snížení teploty během dvou velkých minim , k nimž dojde v letech 2020–2055 a 2370–2415 , jejichž rozsah nelze ještě předvídat a je třeba je dále zkoumat. Tyto oscilace odhadované pozemské teploty nezahrnují žádné faktory vyvolané člověkem.“
celý text zde : https://www.nature.com/articles/s41598-019-45584-3
Petr Dvořák
16.3.2020 10:13 Reaguje na Miroslav Vinklerbtw. jestli to čtu správně, jedná se o stejnou/podobnou hypotézu: http://www.osel.cz/5708-za-klimatickymi-zmenami-muze-byt-pohyb-slunce.html
Je dobré, že předvídá příchod "velkého minima, jehož rozsah nelze předvídat" na další tři dekády, takže bychom měli v nadcházejících letech pocítit ochlazení neznámého rozsahu. I když ani časová škála té predikce mi moc nehraje s tím "millennial timescale".. uvidíme. :)
Petr Dvořák
16.3.2020 10:43Můžete nám ale odkázat, kdo to kde přepočítával, rád si to přečtu.
Jan Šimůnek
16.3.2020 11:18 Reaguje na Petr DvořákČlánek o vědecké práci na stejné téma jsem už tady kdysi citoval:
http://www.osel.cz/5708-za-klimatickymi-zmenami-muze-byt-pohyb-slunce.html
I česká vědkyně, s níž je veden hovor v citovaném článku, se stala obětí alarmistické cenzury.
Mimochodem, celé to není o nějaké změně vzdálenosti Země od Slunce, ale o tom, že při chaotických pohybech barycentra se hmota Slunce gravitačním působením planet promíchává jinak než při harmonických, a nutně to musí mít vliv na sluneční aktivitu, což je právě doloženo v citovaném článku vztahem tohoto pohybu k historicky doloženým změnám sluneční aktivity.
Petr Dvořák
16.3.2020 13:06 Reaguje na Jan ŠimůnekZajímavé je, jak se nekriticky chytnete každé akternativní hypotézy, najednou důkaz nepotřbujete.
Už drobný detail v podobě teplejších nocí a pólů tuhle hypotézu dost silně narušuje, ale to vám zjevně nevadí.
Jan Šimůnek
16.3.2020 14:32 Reaguje na Petr Dvořák2. Proč by se teplejší noci a póly měly s touto hypotézou narušovat? Měřil někdo za "malé doby ledové" průběh teploty na pólech? Obávám se, že nemáme ani rozumná proxydata.
Petr Dvořák
16.3.2020 14:58 Reaguje na Jan Šimůnek2. pro nepochopení upřesním formulaci: rychlejší nárůst nočních teplot, oproti rychlosti nárůstu denních teplot; nebo-li noci se oteplují rychleji, než dny
tohle těžko vysvětlíte nárůstem příkonu..
Jan Šimůnek
16.3.2020 16:41 Reaguje na Petr Dvořák2. Opět si dovolím opakovat, že o předchozích teplých periodách nemáme žádná data, kterými by se dalo vaše tvrzení podpořit nebo vyvrátit.
Petr Dvořák
16.3.2020 17:17 Reaguje na Jan ŠimůnekKromě toho, korelace není důkazem příčinné souvislosti, jak jistě víte (když se vám to hodí) i kdyby byla mnohem silnější. To platí jak pro CO2, tak zde. Pro CO2 máme ale mnohem víc podpůrných argumentů..
Jan Šimůnek
18.3.2020 08:47 Reaguje na Petr DvořákJiří Svoboda
18.3.2020 19:15 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
19.3.2020 07:26 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
19.3.2020 09:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
16.3.2020 10:33 Reaguje na Miroslav VinklerJistě i v Nature existuje spoustu různě zmatených modelů a hypotéz, které se tváří jako přírodní vysvětlení součadného klimatického rozvratu. To, že tento článek stáhli, řekl bych, bylo asi zasloužené a zřejmě by si to zasloužila i řada dalších článků, i těch, které antropogennost klimatické změny "potvrzují".

Miroslav Vinkler
16.3.2020 11:00 Reaguje na Jiří SvobodaDoktorka Žarkovová dokonce uvedla : „Protestujeme proti takovým praktikám hlavního editora, který stáhl dokument s novými průlomovými výsledky. Tyto kroky považujeme za pokus o diskvalifikaci naší odborné práce a vědeckého postavení autorů.“
Prošel jsem si výhrady k práci paní doktorky. Nikdo tam nenašel hrubku , jednalo se pouze o záminku vztažené k jedné větě.
Cituji :" Po zveřejnění byly vzneseny obavy ohledně interpretace toho, jak se mění vzdálenost Země-Slunce v průběhu času a že některé předpoklady, na nichž jsou založeny analýzy uvedené v článku, jsou nesprávné.Aktuální výpočty efemeridy ukazují, že vzdálenost Země-Slunce se mění v průběhu několika století o podstatně méně, než je množství uvedené v tomto článku. V důsledku toho již editoři nemají důvěru v předložené závěry."
Paní doktorka se výrazně ohradila slovy :" Editor stáhne náš dokument na základě malé korekce vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí založenou na slunečním setrvačném pohybu zmíněném v poslední části. Dokázali jsme, že editorovo prohlášení o důvodu stáhnutí není správné .Jediný odstavec příspěvku, který byl použit proti nám, aby se příspěvek stáhl (viz archivní dokument se změněným odstavcem označeným modrou barvou https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2020arXiv200206550Z/abstrakt ).
Řekli jsme, že vzdálenost Slunce-Země se změní až na 0,02 au ne, že se změní o 0,02 au."
-----------------------------------------------
pozn. AU je jednotka vzdálenosti, používaná v astronomii, původně definovaná jako střední vzdálenost Země od Slunce. Vzájemné vzdálenosti planet či jiných objektů sluneční soustavy vyjádřené v au poskytují relativně názorné měřítko (poměr) vzdáleností těchto objektů od sebe.
1 au = 1 ua = 1 AU = 1 UA = 149 597 870 700 m (přesně)
vše dostupné zde :
https://retractionwatch.com/2020/03/04/heavily-criticized-paper-blaming-the-sun-for-global-warming-is-retracted/
Jiří Svoboda
16.3.2020 13:55 Reaguje na Miroslav VinklerPíšete: "Aktuální výpočty efemeridy ukazují, že vzdálenost Země-Slunce se mění v průběhu několika století o podstatně méně, než je množství uvedené v tomto článku." Je zjevné, že právě intenzita tohoto jevu má vliv na přírodou způsobené kolísání klimatu.
Pokud je to pravda, co jste napsal, je to důvod k tomu, aby byl článek stažen. Zda to je či není pravda, se snad dá ověřit a nějaké pocity by neměly hrát roli.
Ono odhalit v nějakém modelu chybu nebývá jednoduché, ne každý má k takové činnosti schopnosti a ne každému se toto chce dělat. Pokud výsledky modelu nesedí s jinými výpočty či s realitou (řekl bych, že by se asi našla řada způsobů experimentálního ověření modelu), pak je asi správné se od něj distancovat.
Zabývám se profesně 35 let modelováním a vím, jaké blbiny se často publikují a taky, že se mi ne vždy vše povedlo.

Miroslav Vinkler
16.3.2020 14:30 Reaguje na Jiří SvobodaA pokud jediným důvodem "vyhození" článku byl výklad věty " Řekli jsme, že vzdálenost Slunce-Země se změní až na 0,02 au ne, že se změní o 0,02 au." pak je přístup Nature pofidérní.
Jiří Svoboda
16.3.2020 21:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
17.3.2020 05:50 Reaguje na Jiří SvobodaV prvním případě se jedná o maximu ,avšak časově omezenou.
V případě druhém se jedná o konstatování jednorázové a stabilní změny.
Jiří Svoboda
17.3.2020 09:48 Reaguje na Miroslav VinklerAle takové tvrzení lze přece opravdu lehce ověřit velmi přesným měřením a nemusíme čekat, jak se bude měnit klima.
Změna o 0.02 au (byť časově omezená) je něco tak drsného a řekl bych (aspoň pro mne) až neuvěřitelného. Na mne to působí jako novinářská kachna.
Petr Dvořák
17.3.2020 10:02 Reaguje na Miroslav Vinkler"We said that the Sun-Earth distance would change UP to 0.02 au not that it would change BY 0.02 au".
Tedy "až o", nikoliv "o" 0,02 au.
Nicméně ta vzdálenost tam snad nehraje roli, celé to je o věštění změny Slunečního výkonu. Opravte mě, pokud se mýlím, ale vykoukali tam jakousi (nepříliš přesvědčivou) korelaci _modelované_ změny výkonu s pozorovanými výkyvy klimatu. Tento modelovaný výkon ale nekoreluje s měřeným výkonem Slunce..

Miroslav Vinkler
17.3.2020 10:59 Reaguje na Petr DvořákTvrdí, že od r. 2020 se Země má ochlazovat. Což si každý včetně vás může ověřit.
Pokud výsledky budou jiné, máte plné právo na kritiku.
Co budete dělat,pokud jejich předpověď bude naplněna ?
Mezi námi děvčaty - predikce modelů IPCC je také zajímavé čtení. Možné je tam všechno. :-)
Petr Dvořák
17.3.2020 11:49 Reaguje na Miroslav VinklerJestli jim to vyjde, začnu studovat astrologii.
Jiří Svoboda
17.3.2020 13:58 Reaguje na Petr DvořákPetr Dvořák
17.3.2020 16:08 Reaguje na Jiří SvobodaI pokud, hypoteticky, škubnete sluncem o 0,02 au někam, tak sice Země bude v extrému o 0,02 au blíž, ale také v druhém extrému, o půl roku později, o 0,02 au dál. .. Tedy nejsem astronom ani profesionální fyzik, tak mě kdyžtak opravte.
Jiří Svoboda
17.3.2020 18:26 Reaguje na Petr DvořákŽe by se na několik STALETÍ mohla navýšit aktivita Slunce kvůli pohybu planet kolem něj, to se mi zdá hodně přitažené za vlasy. Ale matematici (či matematičky) fušující do fyziky jsou schopni být uneseni krásou matematického aparátu "dokázat" úžasné nesmysly!
Petr Dvořák
17.3.2020 19:31 Reaguje na Jiří SvobodaCo je podstatné je, že model sice s trochou fantazie nějak koreluje s oteplováním, ale nesedí s astronomickým měřením..
vaber
17.3.2020 11:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
17.3.2020 11:58 Reaguje na vaber(definice z r. 1938)
Mezinárodní astronomická unie přijala v srpnu 2012 na svém XXVIII. Valném zasedání v Pekingu rezoluci, která nově definuje astronomickou jednotku jako 149 597 870 700 m. Tato hodnota byla získána jako průměr z nedávných určení prostřednictvím Gaussovy konstanty k, s odhadovanou nepřesností ±3 m.
vaber
17.3.2020 12:16 Reaguje na Miroslav VinklerVaclav Sobr
17.3.2020 20:26 Reaguje na vaberale nebojte stabilita vydrží déle než bude existovat naše slunce.
Pavel Hanzl
17.3.2020 09:44 Reaguje na Miroslav VinklerVy máte s panem Šimůnkem stále ten bolševický pohled na svět, kde se automaticky předpokládá, že vše je zkorumpované a vědci, politici, nezávislé organizace všeho typu atd. atd. zcela normálně lžou.
Že prakticky všechna vědecká pracoviště světa jsou zkorumpované "klimaalarmisty kvůli svému byznysu".
Já vím, někderé ropné společnosti platily výzkum mající dokázat, že oteplování není způsobené člověkem, ale předložené argumenty prostě neobstály. Z čistě vědeckého důvodu. U nás se z toho udělalo to, co nám tu vytváří "špinavci" stále dokola, tj. zpochybnění úplně všeho a nedůvěra k ničemu.

Miroslav Vinkler
17.3.2020 10:54 Reaguje na Pavel HanzlTento přístup je zcela protikladný k tomu,co mi podsouváte, a proto ve vztahu k vaší osobě se zdržím jakéhokoli nálepkování. Diskuze má být dialog o problému a nikoli bezduché tlachání .
Pavel Hanzl
17.3.2020 18:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
17.3.2020 20:05 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
17.3.2020 20:42 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
18.3.2020 08:20 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
18.3.2020 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
18.3.2020 19:30 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
19.3.2020 08:45 Reaguje na Miroslav VinklerDehonestace úspěšnějších je typický produkt ruské demagogie.
Jiří Svoboda
19.3.2020 09:32 Reaguje na Pavel HanzlV jednom ale asi máte pravdu. Nástup Hittlera lze chápat jako projev racionality Němců(má reakce na vaše "VŽDY velmi racionální Němci").
Pavel Hanzl
19.3.2020 10:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Miroslav Vinkler
19.3.2020 11:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 18:25 Reaguje na Miroslav VinklerAle on doblbnul celý národ tak děsivě, že to dopadlo jak dopadlo. Dominik Tatrka to později nazval "démon souhlasu", dnes opět ožívající.
vaber
17.3.2020 11:19 Reaguje na Miroslav VinklerVaclav Sobr
17.3.2020 20:27 Reaguje na vaberjinak většina hvězd je při pohledu naším okem ve vesmíru v podstatě bílá (prostě všechny barvy svítí tak moc že naše oko by vidělo bílou)
vaber
18.3.2020 15:21 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
19.3.2020 08:46 Reaguje na vaberhttps://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
vaber
19.3.2020 09:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 10:41 Reaguje na vaber
Miroslav Vinkler
19.3.2020 11:32 Reaguje na vaberCož nezpochybňuje ani p.Tolasz,Metelka či Dvořák.
Jiří Svoboda
19.3.2020 13:27 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
16.3.2020 10:11Rovnovážná koncentrace plynu v kapalině klesá s teplotou a je přímo úměrná parciálnímu tlaku v plynu (Henryho zákon). Lidská činnost způsobila relativně malou změnu teploty oceánů, ale velkou změnu parciálního tlaku CO2 v atmosféře. To znamená, že v současné době jsou oceány vzhledem k CO2 v atmosféře PODSYCENY A ODEBÍRAJÍ Z ATMOSFÉRY CO2. A já bych si dokonce odvažovat tvrdit, že polovina antropogenních emisí CO2 končí v oceánech a bez tohoto efektu bychom dnes byli s klimatickým rozvratem někde úplně jinde!
Pavel Hanzl
17.3.2020 09:47 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.3.2020 09:54 Reaguje na Pavel HanzlZa ten dosavadní pouhý jeden stupeň vděčíme oceánům!
Pavel Hanzl
18.3.2020 08:27 Reaguje na Jiří SvobodaOceány budou brzdit oteplování, ale budou se ohřívat stále.
Před desítkami miliónů let měly oceány teplotu asi 45°C, ve vzdzúchu byla daleko větší koncentrace CO2 a nikde nebyl život dnešního typu. Na Venuši je v atmosféře převaha CO2 a teplota povrchu má řádově 400°C. Současný vývoj jde tímhle směrem, dokážeme to zvrátit zavčas?
Jiří Svoboda
18.3.2020 09:36 Reaguje na Pavel Hanzlhttp://globalcarbontax.eu/ugct/ a zatesnout představy pomatené zelené Uršuly.
vaber
17.3.2020 12:10 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
16.3.2020 11:091. "Pokud se zemědělcům kvalitní péče o půdu dlouhodobě nevyplatí, tak se jí většinově věnovat nebudou."
Dříve byla půda prostě majetkem, navíc obtížně zcizitelným (v tom zcizování mají roli "pionýra" Habsburkové, jednak pobělohorským konfiskacemi, jednak již před tím spálením zemských desek, při němž šlo o likvidaci české nižší šlechty). To znamená péče o půdu byla investicí pro další generace.
V dnešní době je situace jiná, vyplatí se půdu "vysát" a předat dál někomu pro předchozího majitele / uživatele naprosto cizímu. Podporují to, pochopitelně všechny levičácké politické trendy od komunismu přes EUrosocialismus až po zelené a pod.
Pokud se podaří nějakou formou zajistit, aby se dlouhodobá péče o kvalitu půdy vyplatila, máme vyhráno (fantazíruju: povinný audit kvality půdy při všech změnách majitele / nájemce, mající standardní a obecně uznávaný postup).
2. Jsou věci, které se prostě objevit nedají. Budu-li věnovat libovolnou částku po libovolnou dobu do vývoje perpetua mobile, tak mohu s naprostou jistotou očekávat, že vyvinuto nebude (protože fyzika, konkrétně termodynamika).
Naopak, měli bychom velmi konzervativně pracovat s tím, co je reálně k dispozici, a neupínat se na technologie, jaké nejsou k mání ani jako laboratorní prototypy. To se týká mj. i "zázračných baterií / akumulátorů", bez nichž větrné či fotovoltaické zdroje ztrácejí značnou část svého smyslu (ne-li všechen).
Pokud se objeví něco dalšího, nového, zcela jistě se tomu nebránit (stejně jako nějakého zásadního vylepšení stávajících technologií), tj. vyvíjet ekonomiku a zejména energetiku jako otevřený systém, ale neměla by na jakýchsi očekáváních pro budoucnost stát strategie jejího vývoje ve smyslu ("dnes zrušíme jaderné elektrárny, protože zítra budeme mít úžasně účinné solární panely a levné vysokokapacitní akumulátory, nezávislé na žádném nedostatkovém materiálu"), jak se to snaží prosadit třeba zelení, do jisté míry i EU (a německá Energiewende ještě víc, a navíc názorně předvádí, že taková politika vede v reálné praxi ke krachu).
3. Obecně podvody, lži a manipulace, prakticky monopolní pro tábor klimaalarmistů, celou problematiku "šíleného nebezpečí z emisí CO2" totálně zdiskreditovaly. Naprostá většina lidí z tohoto tábora se předvedla jako hochštapleři, jimž není možné věřit ani ten příslovečný "nos mezi očima". To poněkud diskredituje celou tuhle problematiku v očích vzdělanějších lidí, schopných kritického myšlení, kteří se přesouvají na pozice skeptiků. Na pozicích zastánců globálního oteplování se pak hromadí zástupy mentálně méněcenných nevzdělanců, kteří zjevně nesmyslnými výroky o antropogenním globálním oteplování tento tábor dále diskreditují (a v podstatě se jedná o "zacyklení").
Zelení (ani úředníci EU) nedokáží odpovědět ani na naprosto zásadní otázku po smyslu ekonomické likvidace zemí EU, odpovídajících jen asi za 6 procent světových emisí skleníkových plynů, když jinde ve světě k žádným takovým omezením nedochází (a naopak se do zemí mimo EU přesunují výroby, které v ní neprojdou přes přísné limity, mj. i CO2). Což pochopitelně přispívá k další diskreditaci tohoto tábora.
Průšvihy typu prosazování elektromobilů, produkujících ve většině zemí EU více CO2 než auta na benzín a naftu (akorát ten CO2 vypouštějí elektrárny) opět diskreditují klimaalarmismus a jeho zastánce.
Známé ekonomické vztahy "bojovníků za klima" k producentům technologií a výrobků, které by bez alarmismu neměly šanci uplatnit se na trhu, jsou už v podstatě jen "třešnička na dortu".

Miroslav Vinkler
16.3.2020 12:10Za zcela zásadní nedostatek IPCC ( a tedy i obou pánů) považuji jednostranný pohled na problém. Ať už je klimatická změna způsobena činností člověka nebo přirozenou změnou,popř. jejich společnou kombinací, je doslova varující rychlost této změny.
Na to není naše společnost připravena. Ukázkovým příkladem je totální selhání EK v současnosti - pandemie koronaviru - a tedy i selhání celé EU. Víme, jak moc mohou být zakřiveny okurky ,že vysavače nad 1000W jsou "out" atd., ale že by v Bruselu měl být založen krizový euro- pandemický plán, o to se bruselský establishment nepostaral.
Stejně tak se nestará o skutečně dobrý "zelený" plán ,který by nás od kraje propasti posunul zpět. Situaci ŽP považuji za podstatně horší než se veřejně prezentuje a European Green Deal je doslova na nic.
Přitom na národní úrovni máme naprosto skvělý návrh Ing.Malíka, vůdčí postavy "Projekt Zdoňov" , který by problém sucha v krajině posunul do úplně jiného levelu. Alespoň tohle jsme dávno mohli spustit, bez ohledu na globální i regionální situaci.
Kdo má zájem, ať se podívá ,těch 25min. za to rozhodně stojí :
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/219562248420014-navrat-vody/
Jan Šimůnek
16.3.2020 12:49 Reaguje na Miroslav VinklerK tomu srovnání s tím coronavirem: EU má smůlu v tom, že její selhání je vidět v téměř reálném čase, zatímco když stejné blbosti dělá na úseku životního prostředí, globálního oteplování atd., tak se takto názorně její chyby projeví až za desítky let (což už tamní gerontokraty ani nemusí zajímat). Nicméně my můžeme vzít ten coronavirus jako model a podle něho posuzovat užitečnost EU i v těch oblastech jejího působení, v nichž není tak svižná odezva.
Máte pravdu i s tím Zdoňovem a podobnými aktivitami, zaměřenými na boj proti suchu.
A zase: Peníze, které se vyhazují na naprosté nesmysly, prosazované zelenými, a má se jich ještě více vyhazovat za ještě větší nesmysly, prosazované přes "European Green Deal", potom budou chybět pro právě takové skutečně užitečné projekty.
Pavel Hanzl
17.3.2020 09:53 Reaguje na Miroslav VinklerDovedu si představit ten jekot, kdyby z Bruselu přišla jakákoliv direktiva.
To stejné je s vodou. Pan Malík mi připadá velmi dobrý, ale co má proboha společné s EU??
Tohle je přece vnitřní problém ČR!! Naše vláda má na to vytvořit podmínly (možná i peníze), proč zrovna EU??
My si bez EU dnes už ani zadek nevytřeme a zároveň na ni stále nadáváme!!

Miroslav Vinkler
17.3.2020 11:09 Reaguje na Pavel HanzlVy, stejně jako já, jsme občany EU a je naším právem vyjadřovat se k politikám EU,zejména environmentálním,které nás očividně zajímají.
Když budete chtít najeďte si na : https://ecas.ec.europa.eu/ , zde se můžete zaregistrovat a můžete se přímo vyjadřovat kompetentním evropským orgánům k jejich návrhům. (i z CZ je nás tam celá řada :-) )
Pavel Hanzl
17.3.2020 18:54 Reaguje na Miroslav VinklerAle vy jste daleko více erudovaný člověk, ale z článků, které od vás čtu, cítím jeden podtext. Kritizovat všechno a zdůvodňovat, proč to nejde. Jediné malé plus jsem zaznamenal pouze v článku o Donaldu Trumpovi a zase v kontrastu s pitomci v EU. To si fakt myslíte, že celá EU jen banda idiotů?? Od člověka vašeho vzdělání bych očekával i nějaký názor, jak by to teda jít mělo.

Miroslav Vinkler
17.3.2020 21:04 Reaguje na Pavel HanzlNegativ je bohužel ale více. Zásadní selhání v islámské migraci, přijímání deklaratorních politik ,které se hluboce rozcházejí s realitou, ztráta ekonomických pozic,neodbornost v ryze technických otázkách (energetika), odtrženost Bruselu od reálného života běžných lidí,atd. a asi mi skutečně vadí silná německá dominance.
Když byl europoslancem prof.Jan Keller uveřejňoval v Právu své postřehy a nebylo to zrovna vždy povzbudivé čtení.
99,9% české populace se o tyto věci nezajímá a mají zkreslené názory úměrné své informační absenci.
Minulý předseda J.C. Juncker byl věčný opilec (zkuste se podívat na youtube) ,současná předsedkyně paní Ulrika sice na veřejnosti vystupuje jako dáma , ale jinak není schopna vyřešit ani trojčlenku. (což náš opilec uměl).
Pochopitelně EU není banda idiotů, ale celý evropský projekt začíná být takovým divným kočkopsem a přestává plnit svoji původní úlohu.
Pavel Hanzl
18.3.2020 09:12 Reaguje na Miroslav VinklerDůležité je, s čím jednání EU srovnáváte.
Pokud se svými představami, pak jasně musí prohrát i kdyby byla zlatá stříbrná.
Pokud ale se vzdáleně podobnými kontinenty nebo regiony světa (Jižní Amerika, Afrika, JV Asie a především Střední východ), tak to vycházíme jednoznačně nejlépe.
Za další vývoj v Západní Evropě je dále než u nás a některé věci nechápeme (metoo, gender, práva menšin, imigranti, green deal) a hlavně je do nás huštěna protievropská demagogie,které se nikdo nevyhne. I vy, který si zakládáte na vědeckém a přísně logickém pohledu na svět napíšete úplnou blbost:
"Ulrika sice na veřejnosti vystupuje jako dáma , ale jinak není schopna vyřešit ani trojčlenku."
To je přece úplně zbytečná urážka na úrovni pana Šimůnka.

Miroslav Vinkler
18.3.2020 09:36 Reaguje na Pavel HanzlZápadní Evropa a USA jsou zodpovědné z 95% za globální devastaci ŽP,kterou pozorujeme.
Proč? Protože musíme za každou cenu růst=základ kapitalismu=tvorba zisku
Pokud se má něco změnit, musí se změnit celé paradigma společenského nazírání na to , co vlastně potřebujeme.
A není to jenom můj názor, velmi pěkně se vyjádřila na nedávném summitu NATO v Londýně premiérka Islandu , Katrin Jakobsdottir.
Vyzvala všechny země, aby upřednostnily osobní pohodu a
spokojenost svých občanů před růstem HDP. Upozornila, že svět potřebuje restrukturalizaci ekonomiky a vlády by měly spíše chránit ŽP než usilovat o neustálý ekonomický růst.
O čemž jste v mainstreamech nenašel ani čárku.
Pavel Hanzl
18.3.2020 18:38 Reaguje na Miroslav VinklerKterá média to jsou (nebo kteří Němci) je jasné, nemá to logiku. Kdyby byla "nejhorší" nikdy by si ji přece nezvolili do vedení EU. Manipulovaných kačen, kteríé jsou "lepší" mají přece výběr.
Vaše urážky na její adresu je přesně to, co vám píšu nahoře, je to ten "bolševický pohled". Dnes produkovaný ruskou demagogií s jedním cílem. Špinit za každou cenu EU.

Miroslav Vinkler
18.3.2020 19:03 Reaguje na Pavel Hanzl"Nepříjemná pravda o Ursule von der Leyen "
uveřejněné v deníku Politico dostupné zde:
https://www.politico.eu/article/ursula-von-der-leyen-biography-career-inconvenient-truth/
========================
Snad vám konečně spadnou šupiny z očí.
Pavel Hanzl
19.3.2020 08:53 Reaguje na Miroslav VinklerAle o tom to není, Němci mají od války těžký mindrák z armády a von Layen tam přišla v roce 2014 (navíc jako ženská) a do té doby to žádná katastrofa nebyla?
Navíc EU není Bundeswehr.

Miroslav Vinkler
19.3.2020 11:34 Reaguje na Pavel HanzlEU by bez Německa nevzniklo. O tom,co udělá Brusel rozhoduje Berlín.
Pavel Hanzl
18.3.2020 18:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
18.3.2020 19:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 08:08 Reaguje na Miroslav VinklerA nechumelisti a ropáci jen přihazují suché haluze.
Jiří Svoboda
19.3.2020 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Pavel Hanzl
19.3.2020 18:30 Reaguje na Miroslav VinklerNěmecko je silná země, ale není to EU.
Jiří Svoboda
19.3.2020 13:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 18:32 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Ploranský
17.3.2020 14:53 Reaguje na Pavel HanzlPíšete, že "EU není žádný "superstát" a nemá žádný mandát řešit pandemie, ty jsou v rangu národnách států."
A kde tedy vzala EU mandát řešit nám energetiku a vyhlašovat nějakou společnou a pro všechny závaznou doktrínu v podobě Green Deal? Energetika není v rangu národních států?
Hrozby jako pandemie jsou věcí společného zájmu myslím ještě víc než ta energetika! A jednotný postup je tam určitě důležitější než v energetice!
Co takhle kdyby se některý členský stát na opatření proti šíření v klidu vykašlal a stal se trvalým zdrojem rizika pro všechny ostatní? To by byl průser, že?
Když ale jeden stát bude produkovat o něco víc CO2 na hlavu než ostatní, nebo ponechá současný stav o něco déle než ostatní, svět to určitě přežije. Proč tam jsou závazné lhůty a závazné limity?
Direktiv chodí z EU záplava - a jekot se nějak neozývá... Slyšel jste snad nějaký jekot, když přišla ta rudozelená direktiva? Ještěže vrchnost milostivě (a výjimečně) dovolila alespoň nám, abychom si postavili nějaký ten jaderný blok. Ó, ponížené díky!
Jenom kolem aut co těch direktiv je - a ty kraviny, které do nich musejí výrobci cpát, nám je pěkně prodražují. Neječíme - a neděláme dobře, že neječíme!
Pavel Hanzl
17.3.2020 18:56 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
18.3.2020 08:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.3.2020 09:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.3.2020 08:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.3.2020 09:18 Reaguje na Jan ŠimůnekSamozřejmě norma na křivost okurek je úplná blbost, typický hoax.
Ale žárovky byly skutečné, některé pitomosti omezeného významu EU provádí.
Jan Šimůnek
18.3.2020 13:31 Reaguje na Pavel HanzlCitované normy skutečně existovaly (byť to dnes různí ideologové popírají) a "čirou náhodou" zvýhodňovaly dovozce a výrobce ze "starých" zemí EU.
V mém oboru neudělala EU a neudělalo ani zavedení jejích norem nic pozitivního a zatím jsem nenašel žádného odborníka z nějakého jiného oboru, který by neříkal to samé.
Pavel Hanzl
19.3.2020 09:00 Reaguje na Jan ŠimůnekOvšem náš vývoj neprobíhá pod žádnou "taktovkou EU", ale pod důsledky hybridní války. Proč asi dnes protiunijní nálady jsou nejsilnější ze všech zemí a stále rostou?
Samozřejmě sladění právních i technických norem je naprosto nutné (jinak bychom neprodali do EU ani špendlík) a to, že to vy a vaši kamarádi nevidí, není problém EU.
Karel Ploranský
17.3.2020 13:45 Reaguje na Miroslav VinklerJá jsem si jeden takový nový vysavač pořídil.
Má příkon o 450 W nižší než měl ten starý, takže "žere" o 32 % méně - to ano - ale protože má citelně menší sací výkon, úklid s ním trvá nejméně o tu třetinu déle....
A podobné je to s většinou těch úžasně chytrých nápadů, které se rodí v bruselských hlavách a prosazují jako cesta ke spáse.
Jan Šimůnek
18.3.2020 13:25 Reaguje na Karel PloranskýVladimir Mertan
18.3.2020 13:43 Reaguje na Karel Ploranský
Miloš Večeřa
16.3.2020 13:38Pavel Hanzl
16.3.2020 16:39Víra je zcela zásadní věc, bez víry čověk nudělá nikdy nic.
Jenže realita hovoří o něčem jiném. Pokud uznáváme teorii, že za oteplování může spalování fosilních paliv, potom můžeme teoreticky skutečně každoroční zvyšování emisí zablokovat. Ovšem za cenu, že se zablokuje jakýkoliv vývoj uhlíkových technologií, tj.žádná nová uhelná elektrárna v Číně nebo kdekoliv v rozvojovém světě.
Zablokováním uhlíkové energetiky, průmyslu i rozvoje dopravy v zemích třetího světa, kromě OZE nebo jádra.
Což by muselo znamenat zablokování přírustu obyvatel.
Je tohle vůbec reálné? Já myslím že nikoliv, ale i když bychom toho dosáhli, každoročně budeme fučet do atmosféry ty stejné miliardy tun CO2 jak dnes, takže koncentrace CO2 bude stále stoupat.
Nějaké +3°C si myslím dosáhneme už v tomhle desetiletí a pak se přidá metan z permafrostů.
Vývoj klimatu se sleduje už od 60. let minulého století a ty nejskepičtější teorie z té doby se zatím potvrdily ještě dříve, než měly. Pokud vezmeme tyhle osvědčené postupy, můžeme očekávat skutečnou tragédii.
Vaclav Sobr
17.3.2020 21:58 Reaguje na Pavel Hanzlprosto proto že si vyplýtváte zdroje které máte na něco co nebude fungovat.
Chtěl bych upozornit že zaniklých civilizací které v něco věřili a snažili se to splnit je v historii celá řada. Dá se říct že prakticky všechny co již neexistují tuhle podmínku dokonale splňovali.
Víra v historii nadělala víc problémů než užitku. Čím dřív se jí zbavíme jako konceptu samotného tím lépe pro celé lidstvo.
(a je úplně jedno jeslti je to víra v "Boha", "Alláha", dialektický materialismus, a nebo nadřazenost arijské rasy - abych to řekl pregnantně náboženství jsou jenom speciální podmnožina ideologií. Za "ideu" mají personifikovanou deitu...)
Pavel Hanzl
18.3.2020 09:00 Reaguje na Vaclav SobrAle já psal o úplně jiné víře.
Jan Šimůnek
18.3.2020 13:38 Reaguje na Pavel HanzlMMCH lidé k tomu povolanější než já vypočetli, že přijetím křesťanství ztratila Evropa cca tisíc let. Jinými slovy, proti islámské invazi, která vyprovokovala křižácké války, bychom byli s to použít už nějaké primitivní otravné látky na způsob první světové války, ale možná i první jaderné zbraně.
Pavel Hanzl
19.3.2020 09:06 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
16.3.2020 19:47 Reaguje naTahleta klimatická změna ale rozhodně není "přirozenou součástí planetárních cyklů", to byste si měl něco přečíst, tohle je dobrý článek.
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4

Katka Pazderů
17.3.2020 06:18Ty naše možnosti ke změnám, ono je potřeba tak trošku od každého. Možná se to nejlépe vyjádří tím snížením poskakování lidstva po planetě. Což teď sledujeme v přímém přenosu díky aktuální pandemii.
Bohužel už asi nemáme čas na konzervativní přístup ke změnám klimatu, a osobně jsem ráda, že jde EU příkladem, i když produkujeme jen okolo 9% světových emisí skleníkových plynů. Přeci jen, pokud spočítáme emise na hlavu, tak to je docela jiná pozice. Nicméně budoucí technologie budou zřejmě dobře zpeněžitelné a o nic jiného v lidském konání nejde. Jen o zlaté tele. (Tedy omlouvám se výjimkám, kteří už potřebu hromadit nemají, ti už ani tyto články nečtou, natož aby reagovali v diskusi).
Dokonce i velcí fosilní a materiáloví těžaři už diverzifikují svá portfolia, aby byli lépe připraveni. Pokud se jim ale investice do těžby stále vyplácejí, budou to dělat dále.
A na nás spotřebitelích je změnit priority a nespotřebovávat. Vždyť je krásně na Zemi, když si dovolíte jen tak sedět a dívat se na pavouka, nebo na ptáky na krmítku.
Karel Ploranský
17.3.2020 12:58 Reaguje na Katka PazderůS tím, že EU jde příkladem, jste mi připomněla jedno úsloví:
"Chlastám a kouřím, a proto jsem velmi užitečný. Jako příklad, jak se NEMÁ žít."
EU dává najevo velkou starost o klima, což lze považovat za pozitivní (i když vzhledem k těm pouhým 9 % pramálo platné).
Ale pokud má sloužit jako PŘÍKLAD, tak to je jiná...
Z tohoto pohledu je na tom totiž stejně jako ten ochlasta.
Green Deal je bohužel příkladem toho, jak se to NEMÁ dělat.
A je prakticky jisté, že se z toho zbytek světa poučí a že ty prostředky a ty postupy, které si EU ve svém rudozeleném plánu zvolila, opravdu nebude v širém světě NIKDO následovat.
Na to je až příliš zřejmé, že jsou to slepé uličky a černé díry na vysávání peněz.
Peněz, které (jak tady už někteří správně upozornili) budou později zoufale chybět na opatření opravdu rozumná a opravdu potřebná.
Jiří Svoboda
17.3.2020 20:57 Reaguje na Karel Ploranský
Jaroslav Čížek
17.3.2020 14:27Vladimir Mertan
17.3.2020 20:10Vaclav Sobr
17.3.2020 20:21tak si rozebereme drobné potíže tohot řešení.
Metr čtvereční nám v ČR za ideálních podmínek (optimální natočení, letní poledne, jasno) dá cca 250W/m2.
Koeficient využitelnosti tohoto výkonu je cca 20 procent. (ráno i večer neoptimálně natočený panel dá méně) ale v praxi to tedy znamená že na nahrazení 1 Jaderného/fosilního GW tedy potřebujeme cca 4GW výroby + jeho akumulaci. (akumulace navíc musí být schopna pojmout
3GW výroby a mít schopnost to akumulovat po dobu desítek hodin)
Pokud si uděláme výpočet potřebujeme tedy nějakých 16km2 plochy solárních panelů abychom dosáhli jednoho GW kontinuálně na nahrazení fosilní výroby kterou můžeme řídit.
čistá plocha střech Prahy je 30km2. To tedy znamená že z Prahy nevyždímeme ani 1 Temelín a to ani pokud budeme mít plné sklepy akumulace.
navíc musíme ještě přidat nějakou plochu na servis, údržbu a mytí. Plus pravděpodobně většina domů prostě nebude přestavitelná aby zvládla elektroinstalaci rozvodů a akumulačních skladů.
budeme li extrapolovat tak i kdyby nám Praha dala 2GW kontinuálního výkonu - tak x10- jsme stále max na polovině naší spotřeby tepla a elektřiny.
Nemluvě o tom že realizace rozvodné sítě co to všechno spojí v rámci bezepčnosti dodávek vůbec není v těch metrech čtverečřních započítaná... o lidské síle to udržující nemluvě (ČEPS nestíhá s lidmy už teď).
O tom že najít hasiče ochotné hasit barák na kterém je solární panel aktivně dělající napětí (a ten se vypnout venkovním jističem prostě nedá, panel bude vyráběž vždy) a nebo nabitá baterie ve sklepě není nikde na světě moc velká.
u nás na to jsou zařízené asi 2 jednotky.
já tedy nevím ale vůbec snažit se o toto češení mi přijde naprosto nesmyslné.

Miroslav Vinkler
17.3.2020 21:14 Reaguje na Vaclav SobrNebýt dotací na FVE pro podnikatele, tak venku stojí možná pár panelů. Solární byznys stojí a padá s dotacemi. Na námitku, že cena energie z FVE šla rapidně dolů odpovídám, že cena pro koncové zákazníky šla (sečtěte si na faktuře podporu OZE + přenosové služby) výrazně nahoru. Někdo ten špás musí zaplatit.
O co méně bude stát dotovat FVE, o to více si koncový zákazník připlatí. (viz ceny v Německu,Dánsku)
Pavel Hanzl
18.3.2020 08:55 Reaguje na Miroslav VinklerPři průměrném výkonu 1kWp za rok činí 1MWh a ceně pro malospotřebitele 5,-kč/kWh vám vychází návratnost investice 5 let.
Dotační politika téhle vlády je zcela zvrácená, to máte prvdu.

Miroslav Vinkler
18.3.2020 10:04 Reaguje na Pavel HanzlPokud tvrdíte,že ano, tak zveřejněte v této Diskuzi na Ekolistu její obchodní jméno a já budu mezi prvními ,kdo jí pošle objednávku.
Pavel Hanzl
18.3.2020 18:57 Reaguje na Miroslav VinklerSkutečně ale netuším, jestli by to nějaká firma mohla udělat pro soukromníka za stejné peníze, jak pro Lidl.
Jiří Svoboda
18.3.2020 11:32 Reaguje na Pavel HanzlJak souvisí příklad Lidlu se zváceností dotační politiky této vlády?
Já považuji za zvrácenost podporu OZE, která je mnohem vyšší, než stavovuje zákon. To v právním státě není možné, u nás to tak již 14 let prakticky funguje.
Pavel Hanzl
18.3.2020 18:59 Reaguje na Jiří SvobodaDotační politika je záležitost naší politiky a k tomu se vyjařovat nebudu, sem to nepatří.
Jiří Svoboda
18.3.2020 19:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 09:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
19.3.2020 09:44 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
18.3.2020 13:17 Reaguje na Pavel Hanzl100kWp je tedy 600 metrů čtverečních - uznávám 20x30metrů není úplně moc.
ale čistě prakticky - pokud bych z toho chtěl udělat při 20 procentním využití pomocí akumulace 20kW kontinálního výkonu... tak vám musím bohužel sdělit že pec na pečení pečiva v tom Lidlu žere víc.
Chladící boxy na sýry a mléčné výroby žerou výrazně více...
čili i přes takovouhle elektránu budou muset být stejně připojeni na síť jejíž stabilitu budou nyní narušovat dle počasí.
20kW neutáhne ani vzduchotechniku průměrného Lidlu.
což elektřinu zdraží všem ostatním náklady na zálohy a síťový management.
ale je to tzv "uhlíkový odpustek".
Pavel Hanzl
18.3.2020 19:08 Reaguje na Vaclav SobrJan Šimůnek
18.3.2020 13:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.3.2020 19:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
19.3.2020 07:30 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
19.3.2020 07:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 09:11 Reaguje na Jan ŠimůnekVy jste zdela mimo realitu, Lidl to dělá z čistě komerčních důvodů. Stejně, jako gigantický rozvoj fve v USA.

Miroslav Vinkler
18.3.2020 10:15Koronavirus jsme podcenili, přiznala předsedkyně Evropské komise.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovor pro deník Bild připustila, že celosvětovou pandemii koronaviru podcenila.
„My všichni, kteří nejsme experti, jsme na začátku koronavirus podcenili,” přiznala Bildu předsedkyně Evropské komise, když mluvila o vážnosti situace.
A tato dáma , totální laik v energetice i ŽP , byla schopna za pár týdnů od svého nástupu na post předsedkyně EK "připravit" European Green Deal a naordinovat nám tuto léčebnou kůru. Čemuž ostatně odpovídá i jeho kvalita.
Jiří Svoboda
18.3.2020 11:36 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
18.3.2020 18:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
18.3.2020 19:15 Reaguje na Pavel HanzlPochopitelně, že to bylo dopředu domluvené a zmanipulované včetně malé Grety. Dva tajtrlíci, nadšené publikum a spokojený principál v pozadí.
Pavel Hanzl
19.3.2020 09:17 Reaguje na Miroslav VinklerKdo ale něco skutečně hasí??
Amíci jedou do OZE jen proto, že se to vyplácí finančně a zbytek Zeměkoule fedruje uhlí.
Jen v EU a USA šly emise za loňský rok výrazně dolů. Tajtrdlíci bodují a staví OZE, ropáci jen kritizují a přihazují suché haluze. Tomu mám fandit??
Jiří Svoboda
18.3.2020 19:27 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
18.3.2020 19:11Ze svých přívrženců vybral geometry a tesaře, nazval jejich skupinu hrdě a zvučně Koresh Geodelic Staff (Koreshův dutiny zkoumající tým) a vydal se na pobřeží jihozápadní Floridy, kde se pustil do práce. Od pobřeží byl na mělčině stavěn z pilotů a prken do moře dlouhý můstek, jehož přímost kontrolovaly teodolity i vodováhy. Koresh usoudil, že v případě konvexity našeho světa, tedy v případě existence Země-koule se bude můstek stále vzdalovat od hladiny. Je-li však náš svět dírou, dutým prostorem, bude se rovný můstek hladině naopak přibližovat. Po několika stech metrech této absurdní stavby bylo všem nadšencům dutosvětosti jasné: zvítězili. Můstek, počatý ve výšce 3,20 m nad hladinou, by proťal mořskou hladinu přesně ve vzdálenosti 6600 metrů, což skvěle odpovídá předpokládanému průměru světové díry 14 000 km...
Tento svrchovaně podezřelý pokus zapůsobil na maršála Hermanna Góringa tak mocně, že neváhal obnažit neuralgické body protiletecké obrany a vzdát se zjišťování nalétávajících svazů bombardérů RAF sice neobratnými, ale přece jen účinnými německými radiolokátory systému Mamut a Freya. Vojenské využití dutosti světa slibovalo pro válku zajímavé perspektivy. Netušil, že fanatici Koreshova štábu zkrátka dokázali to, co dokázat chtěli a toužili. Snad ani nebyli vědomými podvodníky; výsledky se jim prostě měnily pod rukama, poslušnýma podvědomých přání..." Napadlo ma, či presne to isté sa práve nedeje v IPCC, výsledky sa menia pod rukami poslušné podvedomých prianí vedcov.

Miroslav Vinkler
18.3.2020 19:44 Reaguje na Vladimir MertanVědcům vycházely hodnoty vždy bližší dobovým názorům, nikoli vzdálenější. To nasvědčuje buď malé odvaze, nebo snaze o maximální přijatelnost výsledku pro odbornou veřejnost, nebo prostě jen vlastní konzervativnosti.
Vědecké chyby „cinknuté“ očekáváním lze nahrubo rozdělit do dvou velkých říší:
a) Vidím, co chci vidět, tedy omyl z touhy po objevu.
Důsledkem bývá chyba prvního druhu – falešný nález. Těmi se historie vědy přímo hemží, stačí připomenout všechna možná fluida (étér ve fyzice, calorique a flogiston v chemii, vis vitalis v biologii, miasma v medicíně, různé druhy léčebných kosmických energií...
b) Nevidím, co se bojím vidět, omyl ze strachu z objevu. Důsledkem bývá chyba druhého druhu – přehlédnutý nález. Ty se se možná množstvím nevyrovnají falešným, zato bývají pikantnější, poněvadž často zacházejí daleko za meze prosté lidské konzervativnosti a skrze předsudek či osobní animozitu spějí ke stavu výpadku soudnosti. Pařížská akademie věd poté, co roku 1790 přes čtyři stovky lidí ve Francii na vlastní oči pozorovaly déšť kamenných meteoritů, rezolutně vyhlásila: „Kameny z nebe padat nemohou, a proto nepadají!“
Když Galileo koncem roku 1609 sestrojil dalekohled, užil si své: „Zde v Padově je první profesor filosofie, kterého jsem opětovně a naléhavě žádal, aby se podíval na Měsíc a na planety mým sklem, ale on vytrvale odpírá to učinit…“
Když se Einstein dozvěděl, že Hubble prokázal expanzi vesmíru pozorováním galaxií, prohlásil, že kosmologická konstanta byla „největší volovinou jeho života“. atd., atd.

Karel Zvářal
18.3.2020 20:28 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
19.3.2020 09:57 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
19.3.2020 11:33 Reaguje na Miroslav VinklerDnes je situace přece úplně jiná. Globální oteplení má milióny jasných důkazů, od fotografií krajiny před 150 lety a dnes prakticky všude, od skutečných měření teplot třeba v Klementinu po proxydata z celé historie až pro rozbory vrtů v ledovcích staré milión let.
Tohle se asi s nějakým bunmotem nějakého potentáta z Padovy srovnávat nedá.
Ale ten konzervativnost ve vědě je vidět, ty prognózy jsou velmi opatrné a skutečnost je už prokázaná a je horší, než se předvídalo v 60.letech.

Miroslav Vinkler
19.3.2020 11:39 Reaguje na Pavel HanzlPopírá se zda správnost postupu navrhovaného EK a jeho zdůvodnění.
Pavel Hanzl
19.3.2020 18:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
19.3.2020 19:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Karel Zvářal
18.3.2020 20:25 Reaguje na Vladimir MertanJan Šimůnek
19.3.2020 07:37 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
19.3.2020 07:50 Reaguje na Jan ŠimůnekMajka Kletečková
19.3.2020 16:03 Reaguje na Jan ŠimůnekVladimir Mertan
19.3.2020 08:14 Reaguje na Karel Zvářal„To je skutečně záhada,“ poznamenal jsem. „Co myslíte, že to má znamenat?“
„Nemám ještě žádné informace. A není větší chyba než vytvářet si teorie, dokud neznáme fakta. Člověk pak začne nevědomky údaje upravovat tak, aby vyhovovaly jeho teorii, místo co by si vytvořil teorii, která by odpovídala faktům."

Karel Zvářal
19.3.2020 09:21 Reaguje na Vladimir MertanJá vliv CO2 nezpochybňuji jako ti, co prohlašují, že je ho v atmosféře příliš málo na to, aby měl tak negativní dopad. Kapku cyankáli stačí vložit na jazyk a přichází exitus, nemusí ho být ani kávová lžička...
Kromě toho však vidím i další vliv na změnu klimatu, a tou jsou rozsáhlé devastační proměny krajiny. Lesů na pole, polí a savan na pouště, odvodění mokřadů, betonování... Jistě, voda (moře) tvoří 2/3 planety. A copak ta třetina "souše" je málo??? Prostě antropocén je pro mě přiléhavý název současnosti, Holmes neholmes.
Vladimir Mertan
19.3.2020 11:20 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
19.3.2020 11:04 Reaguje na Vladimir MertanNavíc máme už i ověření předpovědí v reálu. Zajímavé je, že ty nejvíce alarmistické předpovědi ze 60. let se naplňují ještě dříve, než bylo prognózováno, tohle počasí u nás předpovídali až po roce 2030.
Pavel Hanzl
19.3.2020 11:14 Reaguje na Vladimir MertanMusel bych naměřit rozdíl už po 200 metrech, limitou je jen optika přístroje a případný pohyb latě.
Ovšem porovnávat tuhhle diletantní blbost se současnou vědou je zase další a ještě horší blbost.
Pavel Hanzl
19.3.2020 08:41Všimněte si grafů, hlavě toho, kde je klesající křivka intenzity slunečního záření. Je úplně fuk, jak se mění nebo nemění dráha Země kolem Slunce, ale energie je nepatrně, ale stále méně. Takže za to oteplení nemůže.
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Vladimir Mertan
19.3.2020 09:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 10:49 Reaguje na Vladimir MertanSamozřejmě graf teplot za milióny let by vypadal jinak, ale my milióny let čas nemáme.
Vladimir Mertan
19.3.2020 13:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.3.2020 18:43 Reaguje na Vladimir Mertan
Karel Zvářal
19.3.2020 19:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Karel Zvářal
19.3.2020 12:55 Reaguje na Vladimir MertanJistě, máte právo nevěřit ničemu a zpochybňovat vše. Když už jste si tak jistý v kramflecích, předložte vlasní teorii v samostatném článku na Ekolistu. Další Váš vstup do této diskuse ho však nahradit nemůže, to už jsem naznačil dříve.
Vladimir Mertan
19.3.2020 13:33 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
19.3.2020 15:11 Reaguje na Vladimir MertanP. Pokorného také rád čtu, přírodní gigavlnky vnímám podobně jako on, tj. nemedializovaný zdroj oteplení. A nemám důvod nevěřit ani vlivu skleníkáčů, dnes ta aparatura je tak jemná, že zaznamená doslova každý p*d. Proto výstupy IPCC nevnímám a priori kriticky, drobné odchylky či nesrovnalosti se vykytnout mohou, ale ta nosná předpověď vychází až mrazivě přesně, dokonce nad očekávání dříve. A pokud toto někdo shazuje a neuznává, tak to asi pochopit nechce.
Vladimir Mertan
19.3.2020 18:51 Reaguje na Karel ZvářalPetr Dvořák
19.3.2020 20:24 Reaguje na Vladimir MertanV té poslední přednášce pro pátečníky nejen, že uvedl hned několik, řekněme nepravd. A mj. sám uznal, že teplé periody holocénu měly pravděpodobně spíše lokální charakter. A že třeba středověké klimatické optimum se událo i v Americe, ovšem trochu jindy..
vaber
20.3.2020 09:04 Reaguje na Petr DvořákPetr Dvořák
20.3.2020 10:05 Reaguje na vaber
Miroslav Vinkler
19.3.2020 09:13Proto mi velkou radost udělaly dnešní periodika ,jmenovitě MF Dnes i Právo a dotyčnému doporučuji,aby si je přečetl.
MF ironicky napsala k nečinnosti EK v době pandemie:" Poblahopřejme Němcům,že v době, kdy Leyenová byla jejich ministryní obrany ,země nečelila žádné válečné hrozbě."
Právo pak šlo ještě dál a na str.6 a 17 ústy Petra Druláka, politika a bývalého diplomata, rozcupovalo impotentní postoje EK k různým krizím (finanční,migrační a epidemiologické) včetně bruselského
klimaalarmismu lidově řečeno "na hadr".
Článek nese název "Dnešní Evropa:toxický mix slabosti a nezodpovědnosti."
Zcela výstižně autor uvedl: " V Evropě pak končíme u špatných rozhodnutí a pokřivené optiky strategických priorit... Chceme utratit obrovské prostředky s pochybným cílem udržet globální klimatickou stabilitu ,z ní se však v posledních letech stalo základní lidské právo ,které však spíše zakrývá devastaci přírody moderním kapitalismem."
Svoji hodnocení poté akcentuje tvrzením : " Mix technokratického a apokalyptického jazyka vyvolává v lidech strach a umožňuje masovou podporu ...globalizaci. Posiluje kořistnický řád liberálního kapitalismu k přírodě a otevírá investiční příležitosti v oblasti OZE a "zelených" technologií . Symbolickým potvrzením této konverze globální politické elity k zelenému náboženství bylo srdečné přijetí Grety Thunbergové v Davosu....Klimatický aktivismus se vládnoucí oligarchii více než hodí neboť aktivisté jim slouží jako užiteční idioti".
Jako alternativu pak nabízí spojení patriotismu a sociální spravedlnosti, kde mimo člověka má i Příroda svá práva a legitimní potřebu sebeobnovy.
Naprosto excelentní hodnocení současného stavu nejen EU, ale i celé společnosti z pohledu životního prostředí.
/Petr Drulák je český politolog, v letech 2004 až 2013 ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, v letech 2014 až 2015 první náměstek ministra zahraničních věcí ČR, v letech 2017 až 2019 velvyslanec ČR ve Francii./
Pavel Hanzl
19.3.2020 09:21 Reaguje na Miroslav VinklerPokud by skutečně něco dělala, nastane mohutný jekot o "diktátu z Bruseli", "utahování šroubů", "eurosajuzu" a podobné blbosti!! A především od těch samých autorů.
Pavel Hanzl
19.3.2020 09:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
19.3.2020 09:33 Reaguje na Pavel HanzlEK nejenže nic nedělá, ale vysloveně škodí.
MF spadá do Babišova impéria, Právo však nikoli. Současným šéfredaktorem Práva je stále Zdeněk Porybný (který je tak nejdéle „sloužícím“ šéfredaktorem ze všech polistopadových tištěných masmédií vůbec) a vlastní 59% , dále Ivo Lukačevič,zakladatel portálu Seznam.cz.
Z tohoto pohledu skutečně české noviny.
Pavel Hanzl
19.3.2020 10:53 Reaguje na Miroslav VinklerZkoušel jste se někdy zamyslet nad tím, jaké výhody nám členství v EU poskytuje?
Zkoušel jste se někdy zamyslet nad tím, co by se stalo, kdybychom z EU vystoupili?

Miroslav Vinkler
19.3.2020 11:22 Reaguje na Pavel HanzlRuský pohled na věc nemám. I veliký Vladimír Vladimirovič Putin podlehl dojmu, že bez něho to nejde a zařídil si ,aby se z něho stal doživotní gosudar. Tudy cesta nevede, přestože se skutečně zasloužil o to, aby Rusko bylo tam,kde dnes je.
Výhody z členství v EU jsou a já je také nezpochybňuji.
Z EU de facto vystoupit nemůžeme,protože bychom se nedoplatili.
Což mi však nebrání seznámit vás a jiné s tím, že EU je ve vleku zejména finanční oligarchie a spoustu zejména mladých lidí dokázala oblafnout kecy jak napravíme klima. viz článek výše od prof. Druláka.
Zkuste se prosím seznámit s hnutím Práva přírody a jejich názory.
" Práva přírody jsou uznáním a ctí, že příroda má práva. Je to uznání, že naše ekosystémy - včetně stromů, oceánů, zvířat, hor - mají práva stejně jako práva lidských bytostí.Je to holistické uznání, že veškerý život, všechny ekosystémy na naší planetě jsou hluboce propojeny.
Dostupné zde : https://therightsofnature.org/what-is-rights-of-nature/
To je cesta o které mluvím jako o cestě správné, která však s EGD , Evropskou komisí a různými Gretami a Ulrikami nemá zbla společného.
Pavel Hanzl
20.3.2020 08:56 Reaguje na Miroslav VinklerCo si předstvujete pod pojmem že bychom se "nedoplatili"? My Eu něco dlužíme?
Ale opakuji: samozřejmě Práva přírody atd. atd. atd. atd. jsou správné. Jenže to je zase prohlášení, názor, deklarace, prostě řeči řeči a zase řeči, kdežto green deal je ČIN!!
Prostě do tehdy a do tehdy snížíme emise CO2 o tolik a tolik, kdo s tím má problém, tomu finančně pomůžeme.
Tohle je NAD VŠECHNY PROKLAMACE a teoretické kecy, ze kterých NIKDO NIKDY NIC NESPLNIL.
Já samozřejmě uznávám teorii jako úplný základ každého řešení. Ale teorií máme něurékom, jenom chybí činy.
A já jiný čin než green deal prostě nikde nevidím.
Americké ekonomické postupy jdou taky správným směrem, ale v zaprděném čecháčkistánu fungovat nemůžou.

Miroslav Vinkler
20.3.2020 09:09 Reaguje na Pavel HanzlEU dává SVÝM členům z rozpočtu nemalé částky. Za dobu členství ČR jsme inkasovali jako příjemci čistých cca 800 mld Kč (rozpočet ČR 2019 cca 1,2 bil. Kč)
Snad si nemyslíte,že to byl dar. :-)
EGD , ten váš velkolepý čin, je slepá cesta. To není doloženo kecy, ale výpočty.
Jsou to prachy pro další kořistnickou kapitalistickou expanzi, a to na úkor životního prostředí. Což jak vidět zjevně nechápete a bohužel ani chápat nechcete.
Pavel Hanzl
20.3.2020 19:35 Reaguje na Miroslav VinklerTa podpora je skurečně dar, je to něco jako Marshallův plán, protože Západ ví, že stabilizovaný a bohatý Východ je pro něj výhodný, dobře se s ním kšeftuje.
Tohle skutečně v ruském uvažování neexistuje.
Neskutečně špinavou a podraznickou demagogií nám byl nakecán opak a proto to celé hyenizujeme a kydáme na to špínu. Pokud bychom ty peníze využili na to, na co byly určeny, jsme na úrovni možná Rakouska.