https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radomir-vanek-zaslouzi-si-vinarstvi-podporu-i-v-dobe-skrtu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radomír Vaněk: Zaslouží si vinařství podporu i v době škrtů?

29.6.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jižní Moravu považuji za nejkrásnější region České republiky. Obdivuji krajinu, utvářenou po století lidskou činností, zvyky místních lidí, i větší nadhled a pohodu, s jakou místní přistupují k životu. Vše toto je spojené s tradičním vinařstvím. Rodinnými vinnými sklípky, pohostinností, folklórem. Aby se tedy toto vše uchovalo, je potřeba tradiční vinařství všemožně podporovat. Ale to slovo tradiční je v celé větě zásadní.
 
Naši předkové se lopotili, svou prací vytvářeli tradici a vytvořili na Jižní Moravě kvetoucí živou zahrádku. Současní velkopěstitelé vína tuto zahrádku za posledních 20 let přeměňují v poušť vinohradů od horizontu k horizontu, občas přerušené nějakým „lajdákem“, který ještě nenajel na uniformní sterilitu. Viniční tratě jsou dotažené až po samou mez, bez kdysi nádherné pestrosti krajiny. Odolávají jen přírodní památky a rezervace. Hektolitry chemie, herbicidů a pesticidů se vesele lijí na pole, vše se krásně zefektivnilo, a kdo nenajel na efektivitu, byl převálcován konkurencí, která si s následky hlavu nelámala. Kdo nevyměnil kroj za protichemický oblek byl z trhu vytlačen.

Výjimku tvoří samozřejmě pěstitelé vína v bio kvalitě. Bio není žádný výstřelek, to je právě ten tradiční postup a správná praxe. Zemědělec nemá studovat chemii, ale biologii. A zákazníky si takové víno taky našlo. Samozřejmě náklady na pěstování jsou vyšší, tedy i tržní cena je vyšší, a není těch zákazníků tolik, aby se jeho pěstováním uživili všichni, kteří to s tradicí myslí vážně. Ostatní jsou pod tlakem trhu, aby taky na svých vinicích přitlačili na pilu, na úkor budoucnosti své, svých potomků i svých vinohradů a krajiny kolem.

Při návštěvě posledních zbytků obhospodařovaných lučních porostů si nelze nevšimnout, že panuje přímá úměra mezi vzdáleností od vinohradu (nebo orné půdy, samozřejmě) a pestrostí hmyzu na lokalitě. Najít dnes na lokalitě pět až deset druhů motýlů je zázrak. Mělo by jich tam být ale padesát až sto druhů. Totéž platí určitě o opylovačích a ostatních živáčcích, ale v těch se vyzná ještě méně lidí než v motýlech, tak je těžší to odhadnout. Každý monitoring, který se vykoná, je již další rok neplatný, protože mezitím toho půlka vymře. Ale nejde jen o hmyz, který biocidy vyhubily. Jde samozřejmě i o člověka, kterého to sice nezabije, ale „jen“ mu to uškodí.

Bohužel je biovinařů tak málo, že jejich lobbistická síla je rovna nule. Dnes tedy hraje vláda hru na podpoření všeho vinařství (tedy i průmyslu, který bychom spíše měli omezit a jejich víno si raději odpustit), nebo nepodpoření vinařství. Což tak udělat to jednou pro změnu chytře a podpořit jen producenty biovína? Byla by to šance na navrácení tradice do vinařství a regionu.

Když mluvíme o vymírání druhů, mnoho lidí, se kterými mluvím, to nezajímá. Každého ale dojímá, když vidí hořet katedrálu, nebo vidí idioty, kteří se lepí ke krásným obrazům starých mistrů. Kdo ale posoudí, jestli je pro Zemi podstatnější ztráta katedrály Notre Dam, nebo vyhynutí byť jediného druhu modráska (a vymřela nebo vymírá víc než polovina druhů)? Ztráta katedrály je strašná tragédie, ale vytvořil ji „jen“ člověk. Dá se tedy obnovit, nebo alespoň napodobit. Modrásky stvořilo něco, co nás přesahuje. A napravit to neumíme a pravděpodobně nikdy umět nebudeme. A o jejich úloze v biologické stabilitě kromě krásy většinou nemáme ani potuchy. Bůh nás ochraňuj před následky toho, co jsme jako lidstvo spustili…


reklama

 
foto - Vaněk Radomír
Radomír Vaněk
Autor je absolvent Technické univerzity lesnické a dřevařské ve Zvolenu, původem Valach žijící ve Slezsku, stojí nohama pevně na zemi, pracoval a pracuje jako manažer, od obchodu po výrobu. Je majitelem pár hektarů divočícího lesa a motýlí louky ve vlastnoruční péči, je člen ČSOP, aktivně se podílí na údržbě chráněných biotopů. Nejraději sportuje s kosou, krumpáčem a motorovou pilou, rád přivítá pomoc bagru, sekačky nebo traktoru.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.6.2023 07:30
vláda ještě škrtat nezačala, jen si z každé koruny místo dvacetníku vezme třicetník.

až začne skutečně škrtat, tak to poznáte na nezaměstnanosti, jinak přehřáté ekonomiky. Do té doby je to účetní administrativa, která nikam nevede a ničemu nepomůže.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.6.2023 08:01
Vyšší efektivita = nižší náklady a tím i vyšší zisk.
A prazákladem kapitalismu je generovat zisk.

Pokud EU/ČR bude absolutně preferovat zisk před ŽP / biodiverzita , půjde to stále stejným směrem - tedy k hounu.
Poměřím-li dnešní biodiverzitu s 60--70. roky tak mě může "omejvat", šílený propad během několika desítek let.
Nutno konstatovat , že od vstupu ČR do EU se to ještě urychlilo .
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

29.6.2023 12:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste kacíř! Dle zdejšího převládajícího názoru tu bylo všecičko do roku 89 zalité sluncem.
Nic se neurychlilo, jen schopnost matičky přírody "pufrovat" škody má jistou setrvačnost - teď už jenom sklízíme plody postupů zaváděných před cca 60 lety.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

29.6.2023 12:38 Reaguje na Jakub Graňák
Myslím, že to souvisí se senilitou. Člověk vzpomíná na mladší, lepší, krásnější období, které žil. Jak se říká "líp už bylo".
Mozek totiž špatné vzpomínky vytěsňuje, protože jinak budeme v padesáti všichni blázni.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.6.2023 12:41 Reaguje na Jakub Graňák
Taky bych to tak s tou setrvačnsotí viděl.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.7.2023 21:58 Reaguje na Jakub Graňák
Opravdu. Našlápnuto bylo už před těmi 60 ti lety, a sponzoři ekologistů ( agrobaroni s Anofertem v čele) veselé pokračují.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.6.2023 12:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud nebudeme preferovat zisk, nebudeme mít brzo ani ŽP /biodiverzitu. To nevidíte, že globálně už desítky let zuří ekonomická válka? Kde ti, co prohrají, jsou v zájmu globálního obchodování skupováni těmi, co vyhrávají a tak bohatnou a dokáží tak shromažďovat peníze.
Pokud v Evropě vyhrají zelení a ta jejich "příroda" před ziskem, tak to bude čistě Pyrhovo krátkodobé vítězství. Protože za prvé budeme mít sice čistou přírodu, ale v ní budeme chcípat hlady, protože nebudeme mít práci a tak nebudeme mít za co žít. A následně poměrně rychle přijdeme i o tu přírodu, protože evropské státy bez ziskové produkce budou ještě mnohonásobně víc předluženy než jsou nyní a tak mnohonásobně víc náchylné ke korupci a k prodeji svého všemožného bohatsví. Prodeji právě těm lidem a státům, co neutrpěli takovou plošnou ztrátu IQ jako my a tak nenechali zelené zničit ekonomiku i společnost a tak budou mít dost peněz na nákupy všeho, co se jim bude hodit.
Nejspíš to bude Ćína, ale pokud Rusko přežije válku na Ukrajině a nerozpadne se, mohou to být za takových 20 let klidně i ruští oligarchové.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.6.2023 08:02
není sebemenší důvod danit jinak víno než pivo a lihoviny. s výjimkou zájmu moravských švagrovsko-sousedských mafií.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.6.2023 12:42 Reaguje na Lukas B.
1***
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

29.6.2023 17:41 Reaguje na Lukas B.
1***
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

29.6.2023 08:41
Přestat zvyšovat daně (snížit na minimum), odstranit byrokracii, propustit polovinu státních úředníků, dotace omezit na minimum. Jen na životně důležité projekty( vodní díla, komunikace, zdravotnictví). A hlavně zrušit veškeré výjimky. Tím pádem by se mohla zrušit i sleva na poplatníka tu mají všichni stejnou tudíž spravedlivé. Proč danit a pak dávat slevu? Vše je postavené na hlavu.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

29.6.2023 08:55 Reaguje na Alena Lyskova
lobisticka republika, kdo nelobuje,nemá
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

29.6.2023 08:57
Jedna firma z jižní moravy si dělala studii prostředí ve městě a na vesnici, jak je to s jedy v krajině. Vesnice, hlavně ty vinařské jsou na tom o hodně hůře než město. Je to kvůli stříkání vinohradů. Když občas vidím, jak vinaři ve větru stříkají vinohrady těmi automatickými postřikovači, tak to vítr nese hodně daleko.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.6.2023 09:12
Nějakou spravedlnost u daní nikdy nečekejte. V samé podstatě jsou daně příjmem těch, kteří sami nic negenerují. Mít stát monopol na energetiku,
těžební průmysl, výrobu alkoholu a tabákových výrobků, tak mu bude k
životu bez nákladů na berňáky stačit pouze zisky z jeho aktivit. Pokud
se stát zbavil nejziskovějšího majetku, tak musí danit kdejakou blbost
a musí ty daně taky umět vybírat. Je to jako v té pohádce, kdy král
vyhlašuje nové a nové daně, ale u výběrčích (finanční úřady) zůstává
v truhle stále víc( náklady na provoz). Aby uspokojil své voliče a sponzory, tak udělí výjimky a ty musí někdo spočítat a vrátit(vratky daně). Ve výsledku je to složitý systém, který generuje podvody a zaměstnává
policii a soudy. Kdysi jsem šetřil případ firmy, co žila z vratek DPH u fiktivních vývozů a finanční úřad to trklo, až už to přehnali. Na fikci
vývozu stačil spřízněný celník se všemocným razítkem a přitom stačilo
fyzicky zkontrolovat, že firma nic nevyrábí. Adresu měla v Praze, kde
se firma dočká dle statistiků kontroly jednou za 100 let a tak to za
to přeposílání pošty stálo! Jinak vinař s prodejem ze dvora to bude
dělat jako dosud a ti velcí prostě doplatí na to, že ve zbytku EU se
ty daně z tichého vína nevybírají a ti nás svým levným vínem zavalí.
Už nyní jde levná nekvalita na odbyt lépe, než kvalita, protože cena
je pro většinu přednější. Pouze znalci a snobi jsou ochotni platit
za kvalitu. Můj bývalý osobní vinař(zemřel) prodával "znalcům" víno
ze stejného sudu jako mi, ale za dvojnásobnou cenu. Vždycky tvrdil, že
když mohli pro víno přijet z Prahy Mercedesem, tak na rozdíl ode mne,
který přijel vlakem, si mohou připlatit. Měl z toho legraci, když je
bral na hůl a oni ještě mlaskali, jak "levně" nakoupili. Už i ti malí
vinaři se poučili, že prodává obal a reklama na rozdíl od minulosti,
kdy vám naplnili PETky a demižony dobrým vínem za pár korun. Je to
ale jako u včelařů, kdy kupujícím ukážu včelín a vinař nejen sklípek,
ale i vinohrad. Pak by se mnozí divili tomu množství vína z pár desítek
hlav v zanedbaném vinohradu. Dobrou chuť !!!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.6.2023 11:26
Takže já to chápu tak, že nepřáteli nejsoou jen myslivci, rybáři, včelaři, zahrádkáři, ale i vinaři. Hlavně že nevadí velkoplošné pěstování energetických plodin na ekologická biopaliva. Inu ať žije ČSOP a Erik Geuss.
Odpovědět
RV

Radomir Vanek

29.6.2023 14:37 Reaguje na Michal Ukropec
Jaká je souvislost mezi ČSOP a Erikem Geussem, Babišovým člověkem, co rozvrátil ČIŽP takovým způsobem, že nebyla schopná ani vyšetřit havárii na Bečvě? A tentýž Babiš, co rozvrátil ČIŽP s pomocí vámi zmíněného Gausse, je minimálně spoluodpovědný za prolobování pěstování energetických plodin. Že se to dnes hází na ekology, je sviňárna. Energetické plodiny si vylobovali agrární baroni, protože neměli odbyt na svou chemizovanou nadvýrobu. Jistě si mnozí pamatují na ten "geniální" nápad, jak se začalo nejdřív obilí pálit místo uhlí v elektrárnách (konec devadesátek). Pro každého se selským rozumemm to bylo neakceptovatelné. Tak se to nazvalo energetickými plodinami. S ekologií to nemá nic společného, proto proti tomu ekologové bojují. Jestli mi najdete jediného člena ČSOP kterému nevadí biopaliva, tak z ČSOP vystoupím.
Mimochodem: mám kamarády myslivce, včelaře, rybáře, a sám jsem nadšený zahrádkář. Vinaře žádného bohužel osobně neznám, ale ti, se kterými jsem se potkal, byli fajn lidi. Ale byli to majitelé malých sklípků, co dělali ochutnávky. Zvláště dny otevřených sklepů v Pavlově bývaly super. Jestli to ale ještě funguje, nevím.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.6.2023 19:51 Reaguje na Radomir Vanek
1*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.6.2023 19:56 Reaguje na Radomir Vanek
Jsem akvarista, terarista, rybář, včelař, mám myslivecké zkoušky a zbrojní průkaz, jsem předsedou ZO zahrádkářského svazu a autorizovaný stavitel vodohospodářských staveb. O přírodě ve svých 58 letech něco už vím, a něco zažil. Zažil jsem lobbing ekologistických organizací za podporu pěstování energetických plodin na OZE. ( Nyní cca 48% orné plochy) zažil jsem když byl Erik Geuss funkcionářem ČSOP. Takže nelžete. Já nejsem Majka Kletečková. Něco vím.
Odpovědět
RV

Radomir Vanek

30.6.2023 08:19 Reaguje na Michal Ukropec
A informace o tom, že Geusss byl funkcionářem ČSOP se nachází někde vlevo dole? Nemáte náhodou ve svých 58 letech předčasný problém lidí vyššího věku a nepletete si ČSOP a ČIŽP? Příští rok mám padesát, tak musím začít trénovat paměť, ať taky tak nedopadnu.
Pěstování energetických plodin je v současné podobě blbost, už proto, že fotosyntéza je daleko méně účinná než například dnešní solární panely. Určitě ale zatím nezabírají 48% orné půdy. Chválabohu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.6.2023 18:49 Reaguje na Radomir Vanek
Erik Geuss šel na ČIZP jako činovník ČSOP. Bylo to v jeho přihlášce do výběrového řízení. Zkuste Google.
Odpovědět
RV

Radomir Vanek

1.7.2023 05:43 Reaguje na Michal Ukropec
Goohle jsem zkusil a nic. Takze to vypada na kategorii informaci vlevo dole.Kdyz Geuss nastupoval za Babise do CIZP tak by mu informace o byvalem clenstvi v CSOP uskodila, takze i kdyby to v CV mel,tak by to tajil.A i kdyby v CSOP kdysi za Klause byl,tak by to o nicem nevypovidalo.Vstoupit do organizace s cilem ji znicit zevnitr muze bohuzel kdejaky kreten.Uz v ni ale neni.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.7.2023 22:00 Reaguje na Radomir Vanek
Na googlu to opravdu není. Tam už není věcí.....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.6.2023 11:27
Přikláním se k názoru autora: zdanit řádně všechna vína s výjimkou biovín. Zdanění chápat jako poplatek za vnášení chemie do životního prostředí.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

29.6.2023 11:46 Reaguje na Jiří Svoboda
1***
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.6.2023 11:53 Reaguje na Jiří Svoboda
to je tak rozumné, že to nemá šanci.
ostatně, ten podraz na pětikoalici s nezdaněním vína byl přímou příčinou nedávného konce jistého ministra zemědělství. a ještě se tím chlubil. brrrr!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.6.2023 19:52 Reaguje na Jiří Svoboda
S tím naprosto souhlasím.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.6.2023 12:40
Vinařství si zaslouží stejnou podporu jako chmelařství, pivařství, včelařství, rybářství, myslivost...
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

29.6.2023 17:41
Stačí mi první dvě věty a dál to číst nemusím.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.6.2023 19:59 Reaguje na Plha z Kojčic
V sobotu jedu z Tábora směr Pelhřimov, Humpolec, Herálec Kamenice u Humpolce. U Kojčic smeknu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.6.2023 14:21
Z mého pohledu je v konečných důsledcích škodlivé jakékoliv zvýhodňování čehokoliv.
Ale když už se má něco zvýhodňovat, pak jsou nesporně jiné věci, které jsou důležitější než zrovna víno. Je to fajn nápoj, ale žít se bez něj dá.

Problém je ale jinde, o stupeň výš (nebo chcete-li, dál). V Bruselu.
Chápu obavu, že když tuzemské (nejen moravské!) vinaře náš stát nepodpoří, převálcují je ti zahraniční, které jejich státy podporují fest a podporovat je budou i nadále. Ovšem v tom případě je namístě se ptát:
K čemu máme naše zástupce v EU? Za ty peníze, které berou, je jejich povinností dřít do úmoru a nasadit všechny síly i schopnosti, aby prosadili takovou regulaci zemědělských dotací v rámci EU, aby žádný stát nemohl své zemědělce podporovat víc, než jak je podporují ostatní státy. A vytvářet tak pro své zemědělce nezaslouženou konkurenční výhodu na úkor zemědělců v sousedství.
Jedna EU - jedny STEJNÉ podmínky a výše dotací pro zemědělce.
Pokud toto neumíme prosadit, tak se tady stejně bavíme o prdu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.6.2023 19:03 Reaguje na Karel Ploranský
je to velké selhání. a podle toho je EU pouze lobbystická organizace kážící vodu a v důležitých státech chlemtající víno.

což ovšem nijak neomlouvá vychcanost sousedsko-švagrovských mafií metastázujících do politiky. ostatně soudím, že kdu-čsl má býti vyhozena na smetiště dějin. nicméně je to běh na dlouhou trať, pokud jestli.
Odpovědět
ak

antonín krahula

3.7.2023 12:05 Reaguje na Lukas B.
Moc si nevyberete. Pivo alespoň podporuje fyzickou aktivitu běháním na záchod. Víno je na piedestalu coby ušlechtilý nápoj, plný pravdy, asi s „prospěšným“ alkoholem.
Odpovědět

Radek Čuda

3.7.2023 16:56 Reaguje na antonín krahula
Njn, za to můžou ti zatracení Řekové.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.7.2023 22:04 Reaguje na Karel Ploranský
Německo a Rakousko jede podle Bruselu mnohem déle, a je to tam mnohem lepší. Jde o to, jaké " výjimky" máme vylobbované.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist