Radomír Vaněk: Zaslouží si vinařství podporu i v době škrtů?
Výjimku tvoří samozřejmě pěstitelé vína v bio kvalitě. Bio není žádný výstřelek, to je právě ten tradiční postup a správná praxe. Zemědělec nemá studovat chemii, ale biologii. A zákazníky si takové víno taky našlo. Samozřejmě náklady na pěstování jsou vyšší, tedy i tržní cena je vyšší, a není těch zákazníků tolik, aby se jeho pěstováním uživili všichni, kteří to s tradicí myslí vážně. Ostatní jsou pod tlakem trhu, aby taky na svých vinicích přitlačili na pilu, na úkor budoucnosti své, svých potomků i svých vinohradů a krajiny kolem.
Při návštěvě posledních zbytků obhospodařovaných lučních porostů si nelze nevšimnout, že panuje přímá úměra mezi vzdáleností od vinohradu (nebo orné půdy, samozřejmě) a pestrostí hmyzu na lokalitě. Najít dnes na lokalitě pět až deset druhů motýlů je zázrak. Mělo by jich tam být ale padesát až sto druhů. Totéž platí určitě o opylovačích a ostatních živáčcích, ale v těch se vyzná ještě méně lidí než v motýlech, tak je těžší to odhadnout. Každý monitoring, který se vykoná, je již další rok neplatný, protože mezitím toho půlka vymře. Ale nejde jen o hmyz, který biocidy vyhubily. Jde samozřejmě i o člověka, kterého to sice nezabije, ale „jen“ mu to uškodí.
Bohužel je biovinařů tak málo, že jejich lobbistická síla je rovna nule. Dnes tedy hraje vláda hru na podpoření všeho vinařství (tedy i průmyslu, který bychom spíše měli omezit a jejich víno si raději odpustit), nebo nepodpoření vinařství. Což tak udělat to jednou pro změnu chytře a podpořit jen producenty biovína? Byla by to šance na navrácení tradice do vinařství a regionu.
Když mluvíme o vymírání druhů, mnoho lidí, se kterými mluvím, to nezajímá. Každého ale dojímá, když vidí hořet katedrálu, nebo vidí idioty, kteří se lepí ke krásným obrazům starých mistrů. Kdo ale posoudí, jestli je pro Zemi podstatnější ztráta katedrály Notre Dam, nebo vyhynutí byť jediného druhu modráska (a vymřela nebo vymírá víc než polovina druhů)? Ztráta katedrály je strašná tragédie, ale vytvořil ji „jen“ člověk. Dá se tedy obnovit, nebo alespoň napodobit. Modrásky stvořilo něco, co nás přesahuje. A napravit to neumíme a pravděpodobně nikdy umět nebudeme. A o jejich úloze v biologické stabilitě kromě krásy většinou nemáme ani potuchy. Bůh nás ochraňuj před následky toho, co jsme jako lidstvo spustili…
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Jaroslav Řezáč
29.6.2023 07:30až začne skutečně škrtat, tak to poznáte na nezaměstnanosti, jinak přehřáté ekonomiky. Do té doby je to účetní administrativa, která nikam nevede a ničemu nepomůže.
Miroslav Vinkler
29.6.2023 08:01A prazákladem kapitalismu je generovat zisk.
Pokud EU/ČR bude absolutně preferovat zisk před ŽP / biodiverzita , půjde to stále stejným směrem - tedy k hounu.
Poměřím-li dnešní biodiverzitu s 60--70. roky tak mě může "omejvat", šílený propad během několika desítek let.
Nutno konstatovat , že od vstupu ČR do EU se to ještě urychlilo .
Jakub Graňák
29.6.2023 12:25 Reaguje na Miroslav VinklerNic se neurychlilo, jen schopnost matičky přírody "pufrovat" škody má jistou setrvačnost - teď už jenom sklízíme plody postupů zaváděných před cca 60 lety.
Michal Uhrovič
29.6.2023 12:38 Reaguje na Jakub GraňákMozek totiž špatné vzpomínky vytěsňuje, protože jinak budeme v padesáti všichni blázni.
Radim Polášek
29.6.2023 12:41 Reaguje na Jakub GraňákMichal Ukropec
3.7.2023 21:58 Reaguje na Jakub GraňákRadim Polášek
29.6.2023 12:54 Reaguje na Miroslav VinklerPokud v Evropě vyhrají zelení a ta jejich "příroda" před ziskem, tak to bude čistě Pyrhovo krátkodobé vítězství. Protože za prvé budeme mít sice čistou přírodu, ale v ní budeme chcípat hlady, protože nebudeme mít práci a tak nebudeme mít za co žít. A následně poměrně rychle přijdeme i o tu přírodu, protože evropské státy bez ziskové produkce budou ještě mnohonásobně víc předluženy než jsou nyní a tak mnohonásobně víc náchylné ke korupci a k prodeji svého všemožného bohatsví. Prodeji právě těm lidem a státům, co neutrpěli takovou plošnou ztrátu IQ jako my a tak nenechali zelené zničit ekonomiku i společnost a tak budou mít dost peněz na nákupy všeho, co se jim bude hodit.
Nejspíš to bude Ćína, ale pokud Rusko přežije válku na Ukrajině a nerozpadne se, mohou to být za takových 20 let klidně i ruští oligarchové.
Lukas B.
29.6.2023 08:02Alena Lyskova
29.6.2023 08:41Michal Uhrovič
29.6.2023 08:55 Reaguje na Alena LyskovaMichal Uhrovič
29.6.2023 08:57Břetislav Machaček
29.6.2023 09:12těžební průmysl, výrobu alkoholu a tabákových výrobků, tak mu bude k
životu bez nákladů na berňáky stačit pouze zisky z jeho aktivit. Pokud
se stát zbavil nejziskovějšího majetku, tak musí danit kdejakou blbost
a musí ty daně taky umět vybírat. Je to jako v té pohádce, kdy král
vyhlašuje nové a nové daně, ale u výběrčích (finanční úřady) zůstává
v truhle stále víc( náklady na provoz). Aby uspokojil své voliče a sponzory, tak udělí výjimky a ty musí někdo spočítat a vrátit(vratky daně). Ve výsledku je to složitý systém, který generuje podvody a zaměstnává
policii a soudy. Kdysi jsem šetřil případ firmy, co žila z vratek DPH u fiktivních vývozů a finanční úřad to trklo, až už to přehnali. Na fikci
vývozu stačil spřízněný celník se všemocným razítkem a přitom stačilo
fyzicky zkontrolovat, že firma nic nevyrábí. Adresu měla v Praze, kde
se firma dočká dle statistiků kontroly jednou za 100 let a tak to za
to přeposílání pošty stálo! Jinak vinař s prodejem ze dvora to bude
dělat jako dosud a ti velcí prostě doplatí na to, že ve zbytku EU se
ty daně z tichého vína nevybírají a ti nás svým levným vínem zavalí.
Už nyní jde levná nekvalita na odbyt lépe, než kvalita, protože cena
je pro většinu přednější. Pouze znalci a snobi jsou ochotni platit
za kvalitu. Můj bývalý osobní vinař(zemřel) prodával "znalcům" víno
ze stejného sudu jako mi, ale za dvojnásobnou cenu. Vždycky tvrdil, že
když mohli pro víno přijet z Prahy Mercedesem, tak na rozdíl ode mne,
který přijel vlakem, si mohou připlatit. Měl z toho legraci, když je
bral na hůl a oni ještě mlaskali, jak "levně" nakoupili. Už i ti malí
vinaři se poučili, že prodává obal a reklama na rozdíl od minulosti,
kdy vám naplnili PETky a demižony dobrým vínem za pár korun. Je to
ale jako u včelařů, kdy kupujícím ukážu včelín a vinař nejen sklípek,
ale i vinohrad. Pak by se mnozí divili tomu množství vína z pár desítek
hlav v zanedbaném vinohradu. Dobrou chuť !!!
Michal Ukropec
29.6.2023 11:26Radomir Vanek
29.6.2023 14:37 Reaguje na Michal UkropecMimochodem: mám kamarády myslivce, včelaře, rybáře, a sám jsem nadšený zahrádkář. Vinaře žádného bohužel osobně neznám, ale ti, se kterými jsem se potkal, byli fajn lidi. Ale byli to majitelé malých sklípků, co dělali ochutnávky. Zvláště dny otevřených sklepů v Pavlově bývaly super. Jestli to ale ještě funguje, nevím.
Michal Ukropec
29.6.2023 19:56 Reaguje na Radomir VanekRadomir Vanek
30.6.2023 08:19 Reaguje na Michal UkropecPěstování energetických plodin je v současné podobě blbost, už proto, že fotosyntéza je daleko méně účinná než například dnešní solární panely. Určitě ale zatím nezabírají 48% orné půdy. Chválabohu.
Michal Ukropec
30.6.2023 18:49 Reaguje na Radomir VanekRadomir Vanek
1.7.2023 05:43 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
3.7.2023 22:00 Reaguje na Radomir VanekJiří Svoboda
29.6.2023 11:27Lukas B.
29.6.2023 11:53 Reaguje na Jiří Svobodaostatně, ten podraz na pětikoalici s nezdaněním vína byl přímou příčinou nedávného konce jistého ministra zemědělství. a ještě se tím chlubil. brrrr!
Radim Polášek
29.6.2023 12:40Michal Ukropec
29.6.2023 19:59 Reaguje na Plha z KojčicKarel Ploranský
30.6.2023 14:21Ale když už se má něco zvýhodňovat, pak jsou nesporně jiné věci, které jsou důležitější než zrovna víno. Je to fajn nápoj, ale žít se bez něj dá.
Problém je ale jinde, o stupeň výš (nebo chcete-li, dál). V Bruselu.
Chápu obavu, že když tuzemské (nejen moravské!) vinaře náš stát nepodpoří, převálcují je ti zahraniční, které jejich státy podporují fest a podporovat je budou i nadále. Ovšem v tom případě je namístě se ptát:
K čemu máme naše zástupce v EU? Za ty peníze, které berou, je jejich povinností dřít do úmoru a nasadit všechny síly i schopnosti, aby prosadili takovou regulaci zemědělských dotací v rámci EU, aby žádný stát nemohl své zemědělce podporovat víc, než jak je podporují ostatní státy. A vytvářet tak pro své zemědělce nezaslouženou konkurenční výhodu na úkor zemědělců v sousedství.
Jedna EU - jedny STEJNÉ podmínky a výše dotací pro zemědělce.
Pokud toto neumíme prosadit, tak se tady stejně bavíme o prdu.
Lukas B.
30.6.2023 19:03 Reaguje na Karel Ploranskýcož ovšem nijak neomlouvá vychcanost sousedsko-švagrovských mafií metastázujících do politiky. ostatně soudím, že kdu-čsl má býti vyhozena na smetiště dějin. nicméně je to běh na dlouhou trať, pokud jestli.