https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-nevladni-organizace-se-spojily-a-pozaduji-zakaz-kruteho-velkochovu-chobotnic-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Nevládní organizace se spojily a požadují zákaz krutého velkochovu chobotnic v EU

7.10.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U příležitosti letošního Světového dne chobotnic spojily své síly nevládní organizace nejen z Evropy v čele s Compassion in World Farming. Tato skupina 37 organizací a odborníků zaslala společný dopis Evropské komisi, ve kterém upozorňuje, že chobotnice jsou „naprosto nevhodné pro velkochov a s rozvojem takového odvětví jsou spojeny vážné problémy v oblasti udržitelností a welfare (životní pohody) zvířat". Signatáři upozorňují také, že povolení této praxe by bylo v rozporu s vlastní strategií EU pro udržitelnou produkci potravin, a vyzývají k zákazu dovozu produktů z chobotnic chovaných na farmách.
 
Tento krok následuje po oznámení společnosti Nueva Pescanova, že plánuje otevřít první komerční farmu chobotnic na světě v Las Palmas de Gran Canaria. Tyto plány po svém zveřejnění v loňském roce vyvolaly pobouření po celém světě.

Odborná zpráva Velkochovy chobotnic: recept na katastrofu, vypracovaná Compassion in World Farming (CIWF), prokazuje, že chobotnice jsou vysoce inteligentní a vnímavá volně žijící zvířata, která by v nepřirozených podmínkách intenzivních chovů velmi trpěla. Tato fascinující zvířata žijí v přírodě samotářsky. Uzavření do podvodních nádrží by způsobovalo vysokou míru stresu, který by mohl vést k agresi nebo dokonce kanibalismu.

Velkochov chobotnic by navíc znamenal vysoké a neudržitelné dopady na životní prostředí. Chobotnice jsou masožraví živočichové, kteří by museli být krmeni obrovským množstvím rybích produktů vhodných pro výživu lidí. K výrobě jednoho kilogramu masa chobotnic by bylo zapotřebí tří kilogramů krmiva z mořských živočichů, což by vedlo k dalšímu nadměrnému rybolovu a tlaku na mořské ekosystémy.

Podle mořské bioložky, vědecká pracovnice v CIWF a autorka zprávy Eleny Lary bychom ve Světový den chobotnic měli tyto úžasné volně žijící živočichy oslavovat, a ne dopustit, aby byly vězněny v podmořských průmyslových velkochovech. Je čas průmyslové velkochovy ukončit - ne je rozšiřovat. Chobotnice jsou vysoce inteligentní a vnímavé bytosti, které cítí bolest a utrpení. Nikdy by neměly být nuceny živořit v podmořských farmách, zatímco ostatní mořští živočichové jsou kvůli jejich chovu decimováni. EU musí velkochov chobotnic a dalších hlavonožců zakázat, aby se tato krutá praxe nemohla rozvíjet.

Česká republika sice chov chobotnic na maso neplánuje, ale jako členská země, která právě předsedá EU, by mohla na příslušných jednáních vrcholných unijních orgánů vyjádřit svůj jasný nesouhlas s podobnými plány. Chobotnice a značná část české veřejnosti, která podporuje ochranu zvířat a dobře ví, jak velkochovy škodí zvířatům, přírodě i klimatu, by to jistě uvítala.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2022 16:11
Spíše ano. A také bych zakázal pohádku o Jeníčkovi a Mařence, neb podporuje utrpení dětí a sklony ke kanibalizmu. Navíc je genderově nevyvážená, Ježibaba je vykreslena velmi nelichotivě.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2022 16:34 Reaguje na Karel Zvářal
Jestli má jít jen o zákaz v EU, není to málo, Antone Pavloviči? Pokud nebude celosvětový, má to potom význam? Nemohla by unie v tom jít příkladem a vybudovat vzorovou farmu, kde chobotnice trpět nebudou? Vždyť ten génius, co tipoval fotbalové zápasy, byl také jenom zavřený. Ony jsou většinu dne ukryté (zalezlé v úzkém prostoru), pohybují se jen proto, aby nalovily. A když je budou krmit těmi invazními kraby, aspoň se efektivně zužitkují. Asiati mají peněz jak šupek...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.10.2022 20:23 Reaguje na Karel Zvářal
nařizovat a zakazovat je přeci jednodušší, proč by si měli pseudoekologové namáhat lebeně
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.10.2022 17:14
U chobotnic těžko říct. Ale díky velkochovům se už více ryb získává právě z aquakultur, než z volného rybaření. Takový losos je pak cenově srovnatelný s kaprem.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

7.10.2022 20:06
Je chobotnice chytřejší než prase? Spíš ne. Takže není to iniciativa zacílená špatným směrem? Navíc většina čechů jí málo chobotnic. Takže špatná "cílová země". K akvakulturám obecně bych řekl, že podle mého názoru jsou nejšetrnější k prostředí intenzivní chovy bíložravých ryb a to zvlášť pokud mají parametry RAS a hned potom polointenzicní nebo extenzivní rybnikářství. Jenže lidi jednak preferují chutnější dravé ryby jako jsou lososovité ryby, štiky, candáti atp... a ještě potom musí rybáři snášet vedle nájezdů kormoránů a vyder komentáře typu "smrdutá díra plná ryb"... Aktivisti by si měli utřídit priority.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

8.10.2022 08:13 Reaguje na Dalibor Motl
Prasatá nevedia predpovedať výsledok futbalového stretnutia, takže chobotnice sú určite najinteligentnejšími zvieratami na zemeguli :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.10.2022 21:19
Koukám, že v EU už nejsou žádné vážné problémy k řešení, že je čas (a prostředky) zabývat se totálními blbostmi.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.10.2022 04:12 Reaguje na Viktor Šedivý
Ona to zase taková blbost není. Rozhodně to má větší smysl než řešení křivých okurek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.10.2022 13:38
Paní Šonková, jak škodí velkochovy chobotnic klimatu (viz poslední věta v článku)?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.10.2022 04:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud to bude vypadat podobně jako velkochovy lososů, tak pod těmi klecemi je totálně mrtvé moře. Díky tom, že se do ryb pere nejrůznější chemie, na dně všechno vymře, což může negativně ovlivnit i klima, protože tam bude nulová produkce kyslíku, zato díky rozkladu biohmoty vznikne metan a podobně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.10.2022 13:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Díky za vysvětlení.

Rozhodně nechci ten velkochov obhajovat. Ale neděláme statisíce podobných protiklimatických zhůvěřilostí zcela běžně (plochy bez probíhající fotosyntézy) a nikdo se tím nevzrušuje?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.10.2022 14:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jak vypadá moře pod aquakulturou, to nedovedu posudit, nepotápěl jsem se tam. Lososa z ní jsem koupil jednou, a stačilo - bez chuti a bez zápachu, zlatý kapr!

A pokud si příroda poradí se statisícovými koloniemi ptáků, tučňáků, lachtanů či hominidů, měla by umět zvládnout i přirozený produkt chobotnic. Narozdíl od té hrůzy, kterou zamořujeme své okolí, mořem počínaje. Tj prakticky nezničitelnými plasty. Tady bych uvítal halasnější kampaň všemožných enviorganizací.
Odpovědět
VK

Vaclav Kral

19.11.2022 16:17
Ta Šonkova je placená kým?
Candát u nas chovaný taky sežere 3 kila jinych ryb aby vyrostl o 1 kilo. Stojí cca 300 400 korun za kg. Kapr sežere na přírůstek 1 kg cca 3 kg krmení ( žere kukuřici obilí atp), kapr stojí cca 60- 120 korun za a kg. Chobotnice bude na prodej taky asi za stovky korun /kg takže se to asi vyplatí ji pestovat misto nakladneho lovu v moři ( kde se asi živí rostlinami).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist