https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stepann-chalupa-dekarbonizace-energetiky-stale-moc-uhli-a-malo-cistych-zdroju
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěpán Chalupa: Dekarbonizace energetiky? Stále moc uhlí a málo čistých zdrojů

4.5.2019
Odstavování uhelných zdrojů zaostává i za neambiciózními, jen čtyři roky starými vládními plány.  Na ilustračním snímku uhelná elektrárna Počerady.
Odstavování uhelných zdrojů zaostává i za neambiciózními, jen čtyři roky starými vládními plány. Na ilustračním snímku uhelná elektrárna Počerady.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín
Desetkrát pomalejší, než by bylo potřeba, je tempo, jakým Vláda navrhuje rozvíjet obnovitelné zdroje. Odstavování uhelných zdrojů zaostává i za neambiciózními, jen čtyři roky starými vládními plány. Česko ve snižování emisí skleníkových plynů zcela selhává, ukazuje porovnání nejnovějších statistik.
 

V reakci na nečinnost vlády a ignoraci vážnosti problémů, jakými změny klimatu jsou, se studenti dnes opět vydali do ulic podpořit boj proti klimatickým změnám. “Nehodláme sedět ve škole, abychom si zajistili lepší budoucnost, která nás už dost možná nečeká. Odmítáme jen nečinně přihlížet, jak se svět čím dál tím rychleji řítí do záhuby. Promrhali jsme již dost času nezájmem, a pokud nezačneme hned teď, prohrajeme. A prohra v tomto případě znamená mnohem víc, než si většina z nás dokáže vůbec představit,” uvádí iniciativa Fridays For Future.

Na naléhavost klimatických změn upozornil přední světový klimatolog Hans Joachim Schellnhuber z Postupimského ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn: “Nemáme moc času: Musíme kompletně dekarbonizovat ekonomiku do roku 2050 a ani to nebude stačit. (...) Po několika letech stagnace způsobené zpomalením světové ekonomiky globální emise skleníkových plynů opět rostou. Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší dosáhly asi 412 ppm, což výrazně překonává vše, co planeta zažila během posledních několika milionů let. (...) Vše, co teď bereme jako samozřejmost – svobodu slova, život v míru, rozsvícení lampy po stisknutí vypínače, bezpečí –, to všechno bude minulostí,” řekl před dvěma týdny v rozhovoru pro Respekt.

V Česku se téměř polovina (47 %) elektřiny vyrábí z uhlí, z obnovitelných zdrojů energie (OZE) pochází jen asi 11 % elektřiny. Máme-li se vyhnout těm nejhorším klimatickým scénářům, je nezbytně nutné do roku 2030 odstavit přinejmenším všechny neefektivní uhelné elektrárny a také černouhelnou elektrárnu Dětmarovice a nahradit výpadek jejich výroby obnovitelnými zdroji. Z hnědouhelných zdrojů by tak v provozu zůstaly pouze uhelné zdroje s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny (teplárny), které zásobují velké sídelní celky teplem a kogenerační zdroje v průmyslových podnicích.

Výroba elektřiny z OZE by se měla zvýšit na víc než dvojnásobek oproti dnešku. Z 9,6 na 21,1 terawatthodin (TWh). Půjde zejména o nové větrné a fotovoltaické elektrárny. Víme, že takové množství nových zdrojů v Česku postavit lze, přírodní podmínky na to máme. Stát ale musí začít brát rozvoj čisté energetiky vážně a napnout všechny síly do jejich rozvoje. Zdaleka přitom nejde jen o finanční podporu, kterou kvůli dotacím do uhelné a jaderné energetiky ještě v některých případech obnovitelné zdroje potřebují.

Renomovaná konzultační společnosti Energynautics loni softwarově simulovala chování tuzemské sítě ve všech dnech roku a došla k závěru, že takovou výrobu elektřiny z OZE české elektrické sítě “bez problémů zvládnou” (shrnutí studie zde). Nejde o nic šokujícího, kolem 30 % elektřiny v sítích z OZE je celoevropský průměr, přičemž v některých státech to je výrazně víc.

Česko však ve své čtyři roky staré strategii předpokládá výrazně pomalejší tempo odstavování uhelných zdrojů a stejně vlažný i rozvoj těch obnovitelných. Takové tempo nás však před nejhoršími dopady klimatických změn ani znečišťování ovzduší neuchrání. Navíc, ani toto tempo se státu zatím skoro jistě nepodaří naplnit.

A lépe nevypadají ani plány pro příští dekádu. Ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojích vláda plánuje zvýšení desetkrát pomalejší, než kolik je potřeba. Zato ve výrobě tepla z OZE se stát hodlá zaměřit na neudržitelné spalování lesní a zemědělské biomasy, které dobře vyhovuje elektrárenským a teplárenským společnostem.


reklama

 
foto - Chalupa Štěpán
Štěpán Chalupa
Autor je předseda Komory OZE.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.5.2019 17:26
Lze čekat jiný článek od Předsedy komory OZE, propagující jen to jediné svaté řešení klimatické změny? Takovíto lobisté jsou pro efektivní ochranu klimatu největším nebezpečím. Vylákají na státu obrovské prostředky, způsobí značné problémy se stabilitou elektrické sítě (to ať řeší někdo jiný) a k významné redukci emisí skleníkových plynů stejně nedojde. Něco podobného již se, pane Chalupo, u nás nedávno stalo a vy to chcete zopakovat?
Odpovědět

5.5.2019 17:41
Myslím,že nejen mne překvapuje, kam mizí ty miliardy tun CO2 a stále je nám hlášena
průměrná koncentrace CO2 400 ppm, což přeloženo do češtiny jsou 0,04%, slovy čtyři
setiny procent CO2. Když si přečtete něco o fotosyntéze, dozvíte se,že tato koncentrace
není dokonalá, chtělo by to CO2 více, cca 10x. Pak zase účinnost klesá. Neměl by tedy
tento oxid mít tak velký vliv, jak se o to ekologové snaží..
A o globálním oteplování jsem četl zajímavý článek v časopise Nature o větrných elektrárnách.Vzhledem k obrovským počtům turbín mohou vznikat tepelné ostrovy, ovlivňuje to formování srážkových mraků a vzdušných proudů a tedy i změnu v přísunu vláhy do určité oblasti..Studie norské vlády čerpala i ze zkušeností sousedního Dánska, kdy v r.2002
měli v provozu 6 000 turbín (19% spotřeby) a nemohli si dovolit zavřít jedinou konvenční
elektrárnu z důvodu výkyvů v síti. Proto nic nepřehánět, vše má své plus, ale i minus....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2019 19:16 Reaguje na
Kdo vám hlásí 400 ppm? Musíte asi projevit elementární zájem si něco najít. Např. https://magazin.gnosis.cz/koncentrace-sklenikovych-plynu/.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist