https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-skoblik-komunitni-energetika-v-cesku.co-jsou-vyzvy-a-co-prilezitosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Skoblík: Komunitní energetika v Česku. Co jsou výzvy a co příležitosti

15.3.2024
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Komunitní energetika představuje inovativní přístup k výrobě a sdílení energie. Princip spočívá v tom, že skupina občanů nebo obec se rozhodne investovat do vlastního zdroje energie, například fotovoltaických panelů, a vyprodukovat elektřinu pro vlastní potřebu. Co činí tento model zajímavým, je možnost sdílení vyrobené energie mezi členy komunity, a to dokonce i s využitím distribuční sítě.
 
V západoevropských zemích je komunitní energetika již dobře etablovaným modelem, kde slouží jako ukázka úspěšné realizace bioenergetické vesnice. K produkci elektřiny a tepla využívají bioplynové stanice a fotovoltaické panely, čímž dosahují energetické soběstačnosti a nezávislosti na vnějších dodavatelích.

V Česku však čelí několika výzvám. Její vývoj brzdí infrastruktura české energetiky či neochota veřejnosti zakládat společná energetická družstva. Navíc se objevují i některá negativa, zejména v otázce spravedlivého rozdělování vyrobené elektřiny mezi jednotlivé byty v domě.

Komunitní energetika však není pouze o sdílení elektřiny, ale také o decentralizaci a demokratizaci energetiky. Tento model přináší výhody pro obce, domácnosti a malé a střední podniky. Jejím cílem je snížit závislost na dovozu surovin a neobnovitelných zdrojích energie či zvýšit podíl obnovitelných zdrojů.

Sdílení vyrobené elektřiny umožní v Česku novela energetického zákona označovaná jako Lex OZE 2. Předpokládá se proto vznik energetických společenství, která umožní sdílení energie mezi různými odběrnými místy. Tato iniciativa je vítána zejména v obcích, kde může přinést energetickou nezávislost a úspory. Přestože se vývoj komunitní energetiky stále potýká s několika otázkami a výzvami, získává na popularitě a může se stát důležitým prvkem decentralizovaného energetického systému budoucnosti.

Celkově lze říci, že komunitní energetika má potenciál přinést pozitivní změny v energetickém sektoru, ale je důležité pečlivě vyhodnotit ekonomické, sociální a subjektivní důvody pro účast v komunitním sdílení elektřiny. Zároveň je nutné zohlednit nejen pozitivní aspekty, ale i případná negativa, aby bylo možné tuto novou formu energetiky efektivně implementovat.

Spravedlnost a rozdělování nákladů: Jedním z klíčových problémů může být spravedlivé rozdělování nákladů mezi členy komunity. Při sdílení elektřiny v bytových domech může vzniknout nespravedlnost, kdy obyvatelé s větší spotřebou získávají větší prospěch z komunitní energetiky na úkor těch s nižší spotřebou.

Ekonomičtější pro individuální spotřebitele: Pro jednotlivce s nízkou spotřebou elektřiny může být přínos komunitního sdílení elektřiny relativně malý. Investice do výstavby vlastní fotovoltaické elektrárny, která je společná pro všechny členy komunity, může být nesrovnatelně vyšší ve srovnání s individuálními potřebami.

Problémy s industriálním využitím: Pro průmyslové provozy může být komunitní energetika nevhodná. Výroba elektřiny fotovoltaickými panely totiž nesplňuje potřeby průmyslových provozů, a distribuce energie mimo dobu výroby může být problematická.

Ekonomické obtíže s přebytky elektřiny: Při zapojení fotovoltaických elektráren do vlastní spotřeby může vznikat problém s nepředvídatelnými přebytky elektřiny, zejména v letních měsících. Přebytky mohou mít na trhu nízkou prodejní cenu a v dlouhodobém horizontu mohou představovat ekonomický problém.

Stabilita distribuční sítě: Představa, že komunitní sdílení elektřiny může zvýšit stabilitu distribuční sítě, není vždy pravdivá. Distribuční síť musí být stabilní, lokalizované výrobní jednotky ale nemusí v daný okamžik pokrýt všechny potřeby.

Finanční náročnost a akumulace: Investice do akumulace elektřiny mohou být stále vysoké, což limituje praktické využití komunitní energetiky. Navíc, i přes využití akumulace, mohou vzniknout situace, kdy není dostatek elektřiny v době nejnižších cen.


reklama

 
foto - Skoblík Václav
Václav Skoblík
Autor je odborník na novou energetiku a obchodní ředitel energetické skupiny UCED.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

NP

Nedělský Petr

15.3.2024 07:14
Promiňte mi, ale pro někoho, kdo má na střeš FVE, nebo vede obec a chce plánovat výstavbu komunitní FVE má ten článek hodnotu reportáže Ládi Hrušky.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.3.2024 07:42
O tom všem by se mělo mluvit a podrobně to rozebírat. Je to z toho důvodu, že stát v zájmu ochrany přírody na to věnuje z našich daní neuvěřitelné peníze, které by se mohly využít efektivněji jinde.
OZE program je dobrý, ale musí mít smysl, nemůže jít o extrémně předraženou cestu. Naše hospodářství ztratí shopnost konkurence.
Základem je najít úložiště energie: proč u každého města by nemohla být přečerpávací nádrž (2 nádrže- jedna horní, jedna dolní), levné, jen vybagrované, vyložené např jen folií- byl by alespoň větší průsak do spodní vody, akumulaci vody stejně potřebujeme.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.3.2024 08:16
V Číně se něco obdobného z politických důvodů rovněž prosazovalo v období Velkého Skoku Vpřed. Tam to vedlo k hladomoru.
Problémem podobných nápadů jsou vysoké náklady, nízká produktivita a nízká kvalita. U elektřiny se tou kvalitou myslí nestálost dodávek.
V EU už vidíme i cenu tohoto nápadu na fakturách za energie.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.3.2024 08:24
to že někdo je příjemcem dotací z něj nedělá odborníka, určitě ne nezaujatého.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

16.3.2024 09:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*

To víte - je nová doba:

z překupníků se nám stávají odborníci!

Nezaujatost jejich rad je do očí bijící.

Já bych jim ty dotace zrušil a trh se zbaví parazitů sám.

Kam až tohle povede, to fakt nevím.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 09:07
Celý koncept komunitní energetiky je zcela postavený na hlavu, zjevně vytvořený za účelem bujení administrativy a vytvoření vysoce ztrátových toků peněz.

Mnohem efektivněji by vše fungovalo, kdyby každý, kdo ná přebytky elektřiny z OZE, mohl tuto elektřinu dodánat do sítě a ať si každý distributor/dodavatel tuto elektřinu udá u svých (již existujících) zákazníků. Takto může existovat aspoň nějaký "trh".

Síť je jedna a v ní je jedna elektřina, která teče podle výroby a spotřeby, nikoliv podle toho, jakými fígly je rozúčtovávána.



Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 09:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Ono když máte satelitní sídliště střední třídy a každý má na střeše panely, tak v létě to dává asi dvacetinásobek spotřeby i kdyby měli všichni baterie. A to znamená, že by majitel sítě musel udělat rozvodnou síť, dráty, trafa.... znovu a dvacetkrát větší. A to je za peníze (nakonec od spotřebitelů).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 10:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je samá hloupost, co píšete. Ten "dvacetinásobek" je způsoben tím, že je v létě přes den maličká spotřeba, neboť je spousta lidí i na dovolené. Absolutně jsou ty přebytky i nižší, než maxima spotřeby třeba v zimě. Tudíž ta síť to utáhne.

A jak koncept komunitní energetiky přispěje k tomu, se snížily nároky na rozvodnou síť a záložní zdroje? Myslím, že vůbec, spíše naopak, + zrůdná administrativa.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 11:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Blábolíte.
Každý dům má jinou spotřebu v jiném čase. Takže zdaleka ne všechny domy jedou se spotřebou 10 kW najednou. Ale naopak tu FV synchronizuje slunce a tak najednou máte kolem poledne z každého baráku 10-30 kW najednou. Takže 100 domů je 3 MW. Běžné rozvody jsou tak na 100-200kW.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.3.2024 13:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
jistěže má spotřebu jindy dům v paříži, v krasnojarsku, v buenos aires a v pekingu. ale panelák na proseku a panelák na roztylech a panelák na hradeckém slezském předměstí mají energii z panelů i nároky na spotřebu víceméně současně a nějaká komunitní výměna je chiméra.

ostatně soudím, že fotopanely na střeše paneláku smysl mají, například čtyři měsíce v roce mohou jít napřímo (ehm, tedy přes měnič) do kompresorů klimatizace a po zbytek roku mohou jít do topných kabelů v koupelnách. jestli taková instalace má smysl ekonomický (notabene v nedotovaném světě), to si každý může spočítat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 19:02 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jasně, ke 100 domům má přípojka kapacitu 100-200 kW. Vám asi fakt hrabe. Ale stůjte si za svým, je to milé.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 21:15 Reaguje na Jiří Svoboda
No naše dědina má asi 500 domů a má asi 6 traf po 200kW. Nema problema. No ale pozor, když si pořídíte FV ,tak nedostanete povolení k dodávce do sítě. A proč, to jsem vám už vysvětlil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.3.2024 17:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
To jste mi teda nevysvětlil.

Když budu dodávat do sítě, naopak snížím zátěž těch traf. Problém by nastal, až by mohly dodávat do sítě FVE o celkovám instalovaném výkonu nad 1200 kW.

Primární je hrát divadlo na obtíže, aby mohli distributoři své služby neustále zdražovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2024 11:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenomže to je asi tak 70 domů. Ne 500.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.3.2024 16:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
To spíše 200 domů po 6 kWp. Ale těm prvním 200 přetoky do sítě mohou povolit.

1200 kW trafa pro 500 domů je taky velmi atypické. Jste si tím jist?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2024 08:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevím co máte vy, já mám na střeše 14 kW a již včera v 11 byla plná baterka. Do sítě nesmím, všichni kolem mají panely a asi tak prvních deset je připojeno .
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2024 20:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Asi váš systém projektoval pitomec.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.3.2024 10:41
jestli chcete, tak si sdílejte koloběžky, spodní prádla a otrokyně a vstupte do spotřebního družstva včela. ovšem pamatujte na listinu práv a svobod, článek 11.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist