Václav Skoblík: Komunitní energetika v Česku. Co jsou výzvy a co příležitosti
V Česku však čelí několika výzvám. Její vývoj brzdí infrastruktura české energetiky či neochota veřejnosti zakládat společná energetická družstva. Navíc se objevují i některá negativa, zejména v otázce spravedlivého rozdělování vyrobené elektřiny mezi jednotlivé byty v domě.
Komunitní energetika však není pouze o sdílení elektřiny, ale také o decentralizaci a demokratizaci energetiky. Tento model přináší výhody pro obce, domácnosti a malé a střední podniky. Jejím cílem je snížit závislost na dovozu surovin a neobnovitelných zdrojích energie či zvýšit podíl obnovitelných zdrojů.
Sdílení vyrobené elektřiny umožní v Česku novela energetického zákona označovaná jako Lex OZE 2. Předpokládá se proto vznik energetických společenství, která umožní sdílení energie mezi různými odběrnými místy. Tato iniciativa je vítána zejména v obcích, kde může přinést energetickou nezávislost a úspory. Přestože se vývoj komunitní energetiky stále potýká s několika otázkami a výzvami, získává na popularitě a může se stát důležitým prvkem decentralizovaného energetického systému budoucnosti.
Celkově lze říci, že komunitní energetika má potenciál přinést pozitivní změny v energetickém sektoru, ale je důležité pečlivě vyhodnotit ekonomické, sociální a subjektivní důvody pro účast v komunitním sdílení elektřiny. Zároveň je nutné zohlednit nejen pozitivní aspekty, ale i případná negativa, aby bylo možné tuto novou formu energetiky efektivně implementovat.
Spravedlnost a rozdělování nákladů: Jedním z klíčových problémů může být spravedlivé rozdělování nákladů mezi členy komunity. Při sdílení elektřiny v bytových domech může vzniknout nespravedlnost, kdy obyvatelé s větší spotřebou získávají větší prospěch z komunitní energetiky na úkor těch s nižší spotřebou.
Ekonomičtější pro individuální spotřebitele: Pro jednotlivce s nízkou spotřebou elektřiny může být přínos komunitního sdílení elektřiny relativně malý. Investice do výstavby vlastní fotovoltaické elektrárny, která je společná pro všechny členy komunity, může být nesrovnatelně vyšší ve srovnání s individuálními potřebami.
Problémy s industriálním využitím: Pro průmyslové provozy může být komunitní energetika nevhodná. Výroba elektřiny fotovoltaickými panely totiž nesplňuje potřeby průmyslových provozů, a distribuce energie mimo dobu výroby může být problematická.
Přečtěte si také |
Seriál o popírání klimatické vědy, díl I.: Vznik klimatické vědyEkonomické obtíže s přebytky elektřiny: Při zapojení fotovoltaických elektráren do vlastní spotřeby může vznikat problém s nepředvídatelnými přebytky elektřiny, zejména v letních měsících. Přebytky mohou mít na trhu nízkou prodejní cenu a v dlouhodobém horizontu mohou představovat ekonomický problém.
Stabilita distribuční sítě: Představa, že komunitní sdílení elektřiny může zvýšit stabilitu distribuční sítě, není vždy pravdivá. Distribuční síť musí být stabilní, lokalizované výrobní jednotky ale nemusí v daný okamžik pokrýt všechny potřeby.
Finanční náročnost a akumulace: Investice do akumulace elektřiny mohou být stále vysoké, což limituje praktické využití komunitní energetiky. Navíc, i přes využití akumulace, mohou vzniknout situace, kdy není dostatek elektřiny v době nejnižších cen.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Nedělský Petr
15.3.2024 07:14Honza Honza
15.3.2024 07:42OZE program je dobrý, ale musí mít smysl, nemůže jít o extrémně předraženou cestu. Naše hospodářství ztratí shopnost konkurence.
Základem je najít úložiště energie: proč u každého města by nemohla být přečerpávací nádrž (2 nádrže- jedna horní, jedna dolní), levné, jen vybagrované, vyložené např jen folií- byl by alespoň větší průsak do spodní vody, akumulaci vody stejně potřebujeme.
Richard Vacek
15.3.2024 08:16Problémem podobných nápadů jsou vysoké náklady, nízká produktivita a nízká kvalita. U elektřiny se tou kvalitou myslí nestálost dodávek.
V EU už vidíme i cenu tohoto nápadu na fakturách za energie.
Jaroslav Řezáč
15.3.2024 08:24Jiří Kvítek
16.3.2024 09:17 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTo víte - je nová doba:
z překupníků se nám stávají odborníci!
Nezaujatost jejich rad je do očí bijící.
Já bych jim ty dotace zrušil a trh se zbaví parazitů sám.
Kam až tohle povede, to fakt nevím.
Jiří Svoboda
15.3.2024 09:07Mnohem efektivněji by vše fungovalo, kdyby každý, kdo ná přebytky elektřiny z OZE, mohl tuto elektřinu dodánat do sítě a ať si každý distributor/dodavatel tuto elektřinu udá u svých (již existujících) zákazníků. Takto může existovat aspoň nějaký "trh".
Síť je jedna a v ní je jedna elektřina, která teče podle výroby a spotřeby, nikoliv podle toho, jakými fígly je rozúčtovávána.
Slavomil Vinkler
15.3.2024 09:59 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
15.3.2024 10:30 Reaguje na Slavomil VinklerA jak koncept komunitní energetiky přispěje k tomu, se snížily nároky na rozvodnou síť a záložní zdroje? Myslím, že vůbec, spíše naopak, + zrůdná administrativa.
Slavomil Vinkler
15.3.2024 11:55 Reaguje na Jiří SvobodaKaždý dům má jinou spotřebu v jiném čase. Takže zdaleka ne všechny domy jedou se spotřebou 10 kW najednou. Ale naopak tu FV synchronizuje slunce a tak najednou máte kolem poledne z každého baráku 10-30 kW najednou. Takže 100 domů je 3 MW. Běžné rozvody jsou tak na 100-200kW.
Lukas B.
15.3.2024 13:08 Reaguje na Slavomil Vinklerostatně soudím, že fotopanely na střeše paneláku smysl mají, například čtyři měsíce v roce mohou jít napřímo (ehm, tedy přes měnič) do kompresorů klimatizace a po zbytek roku mohou jít do topných kabelů v koupelnách. jestli taková instalace má smysl ekonomický (notabene v nedotovaném světě), to si každý může spočítat.
Jiří Svoboda
15.3.2024 19:02 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
15.3.2024 21:15 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.3.2024 17:54 Reaguje na Slavomil VinklerKdyž budu dodávat do sítě, naopak snížím zátěž těch traf. Problém by nastal, až by mohly dodávat do sítě FVE o celkovám instalovaném výkonu nad 1200 kW.
Primární je hrát divadlo na obtíže, aby mohli distributoři své služby neustále zdražovat.
Slavomil Vinkler
17.3.2024 11:44 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.3.2024 16:32 Reaguje na Slavomil Vinkler1200 kW trafa pro 500 domů je taky velmi atypické. Jste si tím jist?