Nejde to jinak. Přírodu na Sněžce budou opět chránit sítě
Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků v posledních letech v letní sezoně oddělují prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí.
Kromě tohoto opatření budou i letos pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR.
Extrémní a symbol – tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora Česka je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás.
Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní počet pěších turistů v letní sezóně je 8 000–9 000 osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou–Sněžka (s denní kapacitou až 2 400 osob). Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.
Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 m vysoké Sněžky vznikl v dobách ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky.
V minulosti – zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni – se staly terčem stavitelů kamenných pyramid (mužíků). Ti tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let.
Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná.
Přečtěte si také |
Jak se chovat v cenném a křehkém území Krkonošského národního parku?Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Karel Zvářal
1.6.2023 05:58Zbyněk Šeděnka
1.6.2023 06:05 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
1.6.2023 06:11 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Řezáč
1.6.2023 07:29 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
1.6.2023 06:07Jaroslav Řezáč
1.6.2023 07:32 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaLukas B.
1.6.2023 08:05Miloš Zahradník
1.6.2023 10:50 Reaguje na Lukas B.Miloš Zahradník
1.6.2023 12:20 Reaguje na Miloš ZahradníkTim chci rict ze cenna priroda a davy navstevniku mohou leckdy koexistovat - pri vhodnem "managementu".
V Praze Troji mate hned tesne vedle sebe nejprecpanejsi dalnici a krizovatku, nekolik vysokych skol a ustavu Akademie Ved, Zoo, houstiny obyvane bezdomovci (byly tam uz i vrazdy se zakopanim tel), luxusni soukrome haciendy, velkou nemocnici Bulovka i nikym nenavstevovane skaly se zajimavou stepne/skalni vegetaci (mozna nemene zajimavou jako je ta na Snezce :)
Pro Snezku tedy navrhuji management
1) nenicit velkolepou estetickou a poznavaci kvalitu toho mista architektonickymi dodatky urovne ohrady pro dobytek
2) Zavest elektronickou kontrolu navstevniku, "ocipovat"
je nalezite po dobu navstevy
3) Zdrazit jizdne nahoru ale cestu cestu dolu dat zadarmo s podminkou, ze nahore nebudete prekazet dele nez par minut
a pohybovat se budete vyhradne po vydlazdenem terenu. Poprosit vyrobce aut o licence technologii hlidajicich auta na dalnici a pouzit je na hlidani osob na takovychto mistech :)))
4) Umoznit nejen "ekologum" ale komukoliv kdo prokaze
patricne znalosti - treba i te "slavne" pampelisky a rozrazilu - aby se za rozumny poplatek mohl na takovychto mistech rozhlednout dukladneji a sireji. Tyden na lesni brigade - jednodenni vstupenka na Lucni horu, moznost pustit si tam ve stanovenou dobu drona s fotakem apod. :)
Radek Čuda
1.6.2023 14:46 Reaguje na Lukas B.Stačí ty zábrany a hlavně to hlídat a sankcionovat ... tedy dát na to parku prostředky ... ony se samozřejmě vyberou fofrem, ale nejdou parku.
Břetislav Machaček
1.6.2023 17:56míst k navštěvováni a neotravují ty normální turisty a milovníky přírody
jinde. Stále jsou u nás místa bez lanovek, horských hotelů a kde je klid.
Je to opravdu o propagaci a vytváření lunaparků. Kdysi zapomenutý kraj
u pramenů řeky Moravy je dnes lunaparkem a z krásné krajiny je něco jako
Disnyland. Byznys je zhoubou přírody a tak se nedivím domorodcům, když
se brání zřízení NP i s jeho atrakcemi a davy obdivovatelů. Je to jako
žít na polosamotě, prodat pozemek v dobré víře "obdivovateli" klidu a
on tam vybuduje satelitní městečko. Podej prst, utrhnou ti ruku a nakonec
rád utečeš odtamtud sám a nebo se zblázníš.
Miloš Zahradník
2.6.2023 10:45Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná.
Miloš Zahradník
3.6.2023 22:28 Reaguje na Miloš Zahradník"roční průměrná teplota 0,2 ˚C" davno neplati, prumerne teploty vetsiny poslednich lete tipuju vyssi, nez +1 stupen. Take se srazkami je to slozitejsi. Po desetileti se v zemepisnych a vlastivednych knihach udavalo, ze srazky na Snezce jsou nizsi
nez v okolnich udolnich polohach napr. Obriho dolu. Spravna formulace by znela - vzhledem k velmi vetrnemu prostredi neni Snezka vhodnym prostredim pro rozumne mereni mnozstvi srazek. No a co se snehu tyce, tak tato hora by se mela nazyvat spis Bezesnezka.
Kazdy kdo trochu zna zimni a predjarni pohledy na Snezku od Lucni boudy (od Zaclere je ten pohled v tomto smeru lepsi, zasnezenejsi :) vi, ze na konci zimy casto Bezesnezka vypada jako kamenna bezesnezna pyramida tycici se nad plosinou kolem Lucni boudy, na ktere v te dobe pritom lezi klidne i vic, nez 2m snehu. Zajimave je prave to porovnani ostreho vrcholu Bezesnezky a zaoblene Lucni a Studnicni hory (ne jiz tolik Vysokeho kola ktere byva nahore take hodne ofoukane) co se pretrvavani snehu jak v blizkem okoli vrcholu Lucni hory tak i primo na temeni Studnicne hluboko do jara tyce, zatimco Bezesnezka je (z tri svetovych stran: sever, zapad, jih zatimco na vychodni strane nejake zaveje pretrvavaji :) hola casto uz v breznu.
Pochvalme ale docela dobre zvolene ilustracni fotografie k tomuto clanku :)
Vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás