Chrochtající ekologická katastrofa se v tropech nekoná. Divočáci tu odvádí dobrou práci
Nápad zanechávat na zdánlivě pustých ostrovech výsadek hospodářských zvířat s tím, že se tu sami volně rozmnoží, je s lidstvem už dlouho. Námořníci si takto pohotově vytvářeli „zdroje zásob“ pro případ nouze a zvířectvem zasídlený ostrůvek mohl jednou zachránit i vyhládlé trosečníky. Dokud se tahle kratochvíle omezovala na Středozemní moře nebo pobřeží Afriky, bylo to relativně v pořádku. Až mnohem později se ukázalo, jakou velkou neplechu dokáží v nepůvodním prostředí napáchat třeba králíci, kočky nebo divoká prasata.
Prasata, která se nechovají hezky
Prase divoké (Sus scrofa), zavlečené do nepůvodního prostředí, je dnes obecně považováno za hodně špatnou zprávu pro životní prostředí. Milionové problémy s nimi mají na severu Ameriky i v Austrálii. Nemusí tomu ale tak být vždy. Aktuální studie z malajských tropů překvapuje tím, že hodnotí vliv nepůvodních divočáků na místní flóru (zvláště pak dřeviny) a nešetří přitom pochvalnými slovy.
Hned ze startu se asi hodí připomenout, že v Malajsii (ostatně jako v celé Eurasii) bývala kdysi divoká prasata docela běžným zjevem. Jenže většina dnes zde žijících divočáků úplně nepatří k původním starousedlíkům, ale zvířatům z portugalsko-britského importu. Poté, co byli místní jedinci vyloveni, sem byli přivezeni noví z Evropy. Naštěstí tu navzdory daleké cestě nakonec zapadli do prostředí, které na ně bylo adaptováno. Což jistě zmírnilo škodlivé dopady a je i vysvětlením, proč tu: „Divoká prasata zastávají kritickou roli v údržbě diverzity a vybalancování druhově bohatých společenstev stromů,“ jak říká biolog Matthew Luskin.
Bachyně si staví hnízda. Vážně
Může za to zvyk samic divočáků, bachyní, budovat si před tím než přivedou na svět potomstvo vlastní hnízdo. Ne, nehledejte je ve větvích, ale na zemi. Jedná se navršenou hromadu větví, klacků, vegetace, budovanou většinou na rovnějších a sušších plochách. Nu, a právě tato stavba hnízda je pro druhovou pestrost okolních dřevin zásadní. Prasata totiž pro svůj stavební záměr zplanýrují a vytrhají stovky malých semenáčků dřevin.
„Čímž ale v místě naruší dominanci jednoho druhu, postarají se zredukování semenáčků pod mateční dřevinou,“ vysvětluje Luskin. Při této probírce obvykle padnou ty nejpočetnější a nejčastěji zastoupené druhy dřevin, které jsou v místě nahloučené. Méně pak tato necílená probírka ovlivní druhy řídce zastoupené, vzácné. Výsledkem je, tedy po pár desetiletích, na dřeviny až nezvykle druhově bohatý tropický prales.
„Divočáci tedy nejsou komplikací a zdrojem nepříjemností, ale velmi šikovným druhem, který pomáhá udržet vysokou diverzitu ekosystémů. Jejich negativní efekt na jiné obhospodařované ekosystémy je už dobře znám, ale tady odvádí dobrou práci. Jsou to vlastně takoví lesní zahradníci,“ říká Luskin. A to i přes to, že jim jinde ve světě nemohou zemědělci ani ochránci přírody přijít na jméno.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
Majka Kletečková
5.3.2021 17:30Zajímalo by mne, jak je toto ošetřeno v chovech domácích prasat. U příbuzných na vesnici v době, když ještě chovali vlastní prasata, jim dávali do chlívku podestýlku většinou ze slámy. Slyšela jsem, že ve velkochovech jsou drženy prasnice před i po porodu v malých úzkých klecích, ve kterých se nemohou ani otočit. Ale to snad nemůže být pravda.
Karel Zvářal
5.3.2021 17:38 Reaguje na Majka KletečkováKarel Zvářal
5.3.2021 17:40 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
6.3.2021 23:02 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
7.3.2021 07:29 Reaguje na Majka KletečkováTo jste nepostřehla, že si ten článek protiřečí?: "...Až mnohem později se ukázalo, jakou velkou neplechu dokáží v nepůvodním prostředí napáchat třeba králíci, kočky nebo divoká prasata." Tím, že ryjí zem a vyhazují semenáčky stromů, aby v nich vzešla jejich další generace, Vás tak fascinuje?-)
Majka Kletečková
9.3.2021 14:50 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
10.3.2021 16:26 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
10.3.2021 17:59 Reaguje na Karel Zvářal(Tedy kromě člověka, který je pro divokou flóru a faunu asi nejnebezpečnější.)
Karel Zvářal
10.3.2021 18:22 Reaguje na Majka KletečkováO invazivních druzích z posledních století to víme URČITĚ, ta moje úvaha je v TEORETICKÉ rovině, leč s velkou mírou pravděpodobnosti na základě uvedených poznatků. Miliony let dozadu opravdu nevidím, a domnívám se, že ani nikdo z vědců zabývajících se (zoo)archeologií.
Majka Kletečková
10.3.2021 22:12 Reaguje na Karel ZvářalReaguji na Vaše „kolik asi domácích druhů nepřežilo tlak PŮVODNÍCH predátorů během jejich evoluce. Můj názor je takový, že to množství je mnohem větší než malé.“
(Ptám se ne proto, že bych s Vaším výrokem nesouhlasila. Ale žádné příklady potvrzující Váš výrok neznám. Kromě člověka.)
Majka Kletečková
11.3.2021 16:21 Reaguje na Karel ZvářalZ hlediska toho, jak propaguji pastevecké psy na obranu ovcí ve vlčích oblastech, bych asi byla ideální členkou jejich olomoucké odnože zaměřující se na šelmy. Kupuji online od nich hezká trička s vyobrazením šelem a práce těchto šelmích ochránců si vážím. I přes to, že jsem si od nich dosud nepřečetla žádnou z jejich brožurek; jsem z tohoto pohledu čistý samouk.
Josef Malinek
12.3.2021 07:32 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
12.3.2021 14:55 Reaguje na Josef MalinekPřikládám odkazy na některé z mnoha chovatelských stanic v ČR, které mně z Googlu před chvílí vyjely na obrazovce.
https://www.listicka.info/
(kavkazák)
https://www.stredoasijskypes.cz/nase-feny/
(SAO)
http://www.torbohemia.com/index.php/cz/
(tornjak)
https://www.eastbohemia.snajdr.cz/
(Pyrenejský horský pes)
http://www.kangaldog.eu/
(kangal)
Majka Kletečková
12.3.2021 15:05 Reaguje na Josef MalinekTřeba španělský mastif má pověst klidného pastevce. Pyrenejský horský pes má mírnější povahu než ostrá východní plemena.
Karel Zvářal
11.3.2021 09:55 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
11.3.2021 16:23 Reaguje na Karel ZvářalHunter
12.3.2021 11:37 Reaguje na Majka KletečkováKarel Zvářal
12.3.2021 11:47 Reaguje na HunterHunter
6.3.2021 01:00 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
6.3.2021 23:03 Reaguje na HunterVždyť ta prasnice se nevím kolik dnů nemůže skoro vůbec pohybovat, ani otočit hlavu.
Karel Zvářal
7.3.2021 07:33 Reaguje na Majka KletečkováHunter
8.3.2021 15:22 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
6.3.2021 07:11 Reaguje na Majka KletečkováRadim Polášek
7.3.2021 08:24Co se týká masožravosti, jsou prasata zkázou pro všechny drobnější živočichy, kteří jim nedokáží utéct, tedy hlavně jejich mláďata. V našich středoevropských biotopech je tato nika významně obsazena lovnou zvěří, zajícem, srnčí, jelení zvěři atd,bažantem, koroptví atd potom všemi ptáky i drobnými ptáčky hnízdicími na zemi nebo v nízkých křovinách, mimo těch žijících v pro prasata obtížně prostupných bažinách a okrajích vodních ploch. Dále pro drobné savce, kteří si staví hnízdo taky v nějakých hustších travinách nebo nižších jemnějších křovinách, což by možná mohli být plchové nebo někteří drobnější predátoři a nakonec živočichové sídlící v méně rozsáhlých mělčích norách, jako třeba divocí králíci nebo myši, myšice a jiní drobní hlodavci.
U nás tedy prasata, pokud se přemnoží, dokáží zdecimovat významnou část našich biotopů.
V malajské džungli tato nika zřejmě není tak významná nebo viv prasat na ni je zatím přehlížen, protože převládá v článku popsaný kladný vliv na onen malajský biotop. Nicméně prasata jsou velmi inteligentní zvířata, pokud se dostatečně namnoží a objeví nějakou zvířenu, savce, ptáky, hmyz, kterou dokáží snadno ulovit, mohou tento druh plošně velmi zdecimovat. Podle mne to asi ukáže až dlouhodobé, po mnoho desítek let trvající soužití prasat v tamějším biotopu.
Karel Zvářal
7.3.2021 08:47 Reaguje na Radim PolášekMajka Kletečková
7.3.2021 18:23 Reaguje na Radim PolášekPrasata, pokud nejsou držena v degradujícím prostředí, lze opravdu považovat za jedny z nejinteligentnějších tvorů. Jejich chování v mnohém připomíná to lidské. Není náhoda, že v Orwellově Farmě zvířat zaujala prasata vedoucí pozici a na konci novely je nejde odlišit od lidí.