https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/javory-suzuje-sazna-nemoc-kury-nebezpecna-je-i-pro-cloveka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Javory sužuje sazná nemoc kůry, nebezpečná je i pro člověka

29.8.2023 09:10 | BRNO (Ekolist.cz)
Nápadná černá stromata vyvinutá v kůře odumírajících klenů
Nápadná černá stromata vyvinutá v kůře odumírajících klenů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelu
Saznou nemoc kůry javorů způsobuje houba Cryptostroma corticale. Náchylný je především javor klen. Do Evropy byla houba zřejmě zavlečena po druhé světové válce z oblasti Velkých jezer v Severní Americe. Dlouhá desetiletí o ní fytopatologové víceméně nevěděli. Za posledních 20 let se ale rozšířila téměř po celé Evropě. Předpokládá se, že na vině je změna klimatu, neboť onemocnění se daří zvláště v horkých a suchých létech.
 

Vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU společně s evropskými kolegy využili vzorky pylového monitoringu a detekovali pohyb spor tohoto patogenu napříč Evropou. Spory jsou totiž schopny šířit se vzduchem i stovky kilometrů.

Houbě způsobující saznou nemoc kůry javorů se nejlépe daří v suchých měsících s nedostatkem srážek a při průměrných teplotách okolo 25 °C. Stromy jsou v takové situaci stresované, oslabené, a pro houbu nastávají ideální podmínky.

Ostře ohraničené tmavé skvrny ve dřevě jsou příznakem infekce C. corticale.
Ostře ohraničené tmavé skvrny ve dřevě jsou příznakem infekce C. corticale.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelu

„Houba začne plodit a také být vidět. Ve stromě ale žije třeba i dlouhé roky před tím, než ji můžeme spatřit. Prorůstá střední částí kmene, a když pro ni nastane příhodná doba, proroste až k jeho okraji do vrstev kůry. Uvnitř kůry houba vytvoří plodnici, černou, několik decimetrů až metrů rozsáhlou masu zvanou stroma, která se odhalí po odtržení vnější kůry díky růstu samotného stromatu. A v tu chvíli můžeme pozorovat nejtypičtější příznak přítomnosti této houby, vrstvu černohnědých sazí – výtrusů, nepohlavních spor, které, jak jsme zjistili, překonávají díky vzdušným proudům i stovky kilometrů,“ popsal Miloň Dvořák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.

Spory nesené vzduchem mohou lehce napadnout další stromy, mají-li jakkoli obnažené dřevo. Jejich vdechnutí ale může být nebezpečné i pro člověka. „Zdravému člověku zřejmě neublíží, ale citlivým osobám může způsobit hypersenzitivní pneumonitidu. Pokud není léčena, může způsobit i smrt. Tyto případy byly zaznamenány už ve 40. letech v Severní Americe, kde byla houba poprvé popsaná. Dodnes je tato nemoc nazývaná plíce loupačů javorové kůry a najdeme ji zanesenou i v Mezinárodní klasifikaci nemocí,“ řekl Dvořák.

Vědci společně s kolegy z Francie, Švýcarska, Itálie, Portugalska a Švédska navázali v mateřských zemích spolupráci se státními pylovými službami sdruženými pod hlavičkou European Aeroallergen Network (EAN), aby zjistili, zda je možné monitorovat šíření spor houby analýzou běžně odebíraných vzorků pylu. „Podařilo se získat vzorky denních odchytů pylu od června do září 2018. Rozhodli jsme se spory nehledat mikroskopem jako EAN, ale izolací veškeré DNA a následně metodou real-time PCR. Izolovat dostatek DNA ale nebylo jednoduché, vzorky byly několik let staré, zafixované speciálním roztokem mezi mikroskopickými sklíčky a obarvené chemikáliemi, které mohou průběh reakce PCR narušovat,“ vysvětlil výzkumník. Navzdory těmto problémům laboratorní diagnostika potvrdila výskyt C. corticale napříč evropským kontinentem, konkrétně v zemích, kde je v současnosti sazná nemoc pozorovaná, tedy v Česku, ve Francii, Švýcarsku a Itálii.

Řada otázek ale zůstává nezodpovězená a bude předmětem dalšího výzkumu. „Rozeznat patogen je o to složitější, že podobnou černou masu výtrusů, kterou nalézáme pod kůrou javorů, produkují i některé další houby, které ale kolonizují čistě odumřelé javory. Možná i to je důvod, proč vědecká komunita houbu nějaký čas přehlížela. Mysleli jsme si, že ta černá masa je něco, co už dávno známe, že se jedná o tzv. saprofyt, který nastupuje, až javor odumře. I když jeden rozdíl tu přece jenom je, masa výtrusů u sazné nemoci kůry javorů není čistě černá, ale černo-hnědá, vytváří silnější vrstvy stromat než jiné houby a po kontaktu se uvolňuje do vzduchu. Stačí závan větru a ze stromu se vznáší tmavý mrak,“ doplnil Dvořák.

Spory nesené vzduchem mohou lehce napadnout další stromy, mají-li jakkoli obnažené dřevo.
Spory nesené vzduchem mohou lehce napadnout další stromy, mají-li jakkoli obnažené dřevo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelu

Ukazuje se ale, že sazná nemoc kůry javorů není pouze evropským problémem. Studijní cesta na západní pobřeží USA potvrdila výskyt houby, kromě čerstvě hlášených výskytů ve státech Washington a Kalifornie, i v Oregonu. Proto Miloň Dvořák momentálně pracuje na vývoji lapače spor. „S kolegy v Oregonu jsme se dohodli, že se pokusím sestrojit levný, malý, ale na míru této houbě přizpůsobený lapač spor, díky kterému bychom šíření houby mohli monitorovat. Aby měl monitoring smysl, lapače musí být umístěny na velkém území, a protože jeden standardní volumetrický lapač, který používá EAN, stojí přes sto tisíc korun, domluvili jsme se na tomto postupu,“ přiblížil.

Jediným způsobem ochrany javorů před houbovým patogenem C. corticale je větší informovanost. „Je třeba poučit ty, kdo jsou se stromy v každodenním kontaktu, lesníky a správce zeleně ve městech, aby předcházeli poškozování kmenů javorů, protože houba se do stromu dostává skrze mechanická poškození kůry. Nemoc je detekovaná především u javorů rostoucích ve městech. Tam jsou stromy totiž poškozovány nejvíc, například následky necitlivých arboristických zásahů, anebo naopak na zcela opuštěných rumištích, kde se javory živelně zmlazují a v přehoustlých porostech těžce soupeří o dostupnou vláhu,“ uzavřel výzkumník.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

29.8.2023 14:14
Řekl bych, že dopady lidské arogance a debility začneme teprve poznávat.
To je ten antropocentrický přístup ke světu. Člověk, který sám sebe, ve své nadutosti, nazval "člověkem moudrým", jemuž je vše dovoleno, vše na světě má k dispozici, celá planeta je jen k užívání. Případně jako hřiště pro vedení válek, když se vládci nudí.

Bůh nám odpusť.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.8.2023 15:11 Reaguje na Anyr
Další "moudro" ve stylu poselství z rekreačního zařízení Bohnice. Článek pouze potvrzuje skutečnost, že nic není 100 % odolné a vše má své škůdce. Jde pouze o to, jak se k těmto zjištěním postavíme.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.8.2023 14:26
Chybí mi zde zmínka, zda hynou všechny stromy plošně, nebo od určité nadm. výšky (srážkově bohatších oblastí) už ne, či jen ojediněle.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.8.2023 14:41 Reaguje na Karel Zvářal
A kterými stromy budou nahrazovány.
Odpovědět

Jan Škrdla

30.8.2023 15:47 Reaguje na Karel Zvářal
Kromě vlivu stanoviště by mě zajímaly další otázky.
Např. zda v náchylnosti či odolnosti k nemoci hraje roli genetika, v které roční době se spory šíří, ve kterou dobu je vhodné načasovat výchovný řez stromů?
Co se týká napadených stromů, je v možnostech praktiků (lesníků či správců zeleně) rozpoznat saznou nemoc od běžných a neškodných saprofytických hub? Popř. na jak velkou vzdálenost se spory šíří. S tím souvisí otázka, zda má cenu likvidovat napadené stromy, nebo je důležitější prevence poškození stromů, popř. ošetření poranění nátěrem?
Odpovědět

Jan Škrdla

30.8.2023 15:58 Reaguje na Jan Škrdla
Očekávám rady odborníků, nejlépe z výzkumu, popř. praktiků, kteří už problém této nemoci řešili.
Nezajímají mě příběhy starých zbrojnošů od zdejších brouků pytlíků, odborníků na všechno a ve skutečnosti na nic.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

31.8.2023 00:48 Reaguje na Jan Škrdla
Čekejte si rady od koho chcete. Já se pouze zasměji tomu vašemu načasovanému výchovnému řezu javorů. Ano, takové ty výchovné řezy to je v lesích opravdu velice důležitá a ničím nenahraditelná činnost. Jinak si stačí přečíst článek. Odpověď na většinu vašich otázek tam je. To byste si ale musel odpustit ty invektívy, že.
Odpovědět

Jan Škrdla

31.8.2023 07:55 Reaguje na Jarek Schindler
Kdo tady psal o výchovných řezech v lesích? Samozřejmě jsem měl na mysli výchovné řezy v intravilánu, popř. v alejích.
Co se týká otázek, je to v článku naznačeno, to je pravda, ale třeba s tím má někdo větší zkušenosti.
Jen jsem si ale rýpl do některých pseudooborníků, kterým je hned vše jasné (neměl jsem na mysli zrovna vás).
Akorát co se těch invektiv týká, tak to si nemáme co vyčítat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.9.2023 08:47 Reaguje na Jan Škrdla
No jo, tedy když myslíte. Co o tom vím tak u nás je to zatím hlavně záležitost nelesní zeleně a to právě z důvodu poškozování kůry a špatných arboristických zásahů které nejsou ošetřeny nebo špatně ošetřeny. V předjaří se toho asi nebude šířit tolik jako na podzim. No a jsou samozřejmě různé přípravky na ošetření ran. V lesích Sanatex, jinak různé stromové balzámy. No a výtrusy se mohou údajně větrem šířit až stovky km. Vyvíjely nějaké lapače spor na diagnostiku ale nevím jak by to mělo v praxi sloužit jinak než, máme ji tady. Prevence nepoškozovat javory a ošetřovat jejich případné poškození a jinak těžit, těžit, těžit pokud je houba diagnostikována a fungycid.
Odpovědět

Jan Škrdla

2.9.2023 22:55 Reaguje na Jarek Schindler
Z toho co píšete a co je v článku vyplývá, že je důležité si dát pozor při ošetřování mimolesní zeleně (načasování zásahu, velikost řezných ran, nátěr pokud to jde).
V lesích bude na prvním místě prevence poškození, pokud k tomu dojde, tak ošetření ran co nejdříve.
Těžit poškozené stromy, nic proti, ale není všespásné. Pokud se spory šíří stovky km, tak se mohou dostat z ploch, které nikdo neošetřuje (rumiště, brownfieldy, aj.)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

3.9.2023 10:10 Reaguje na Jan Škrdla
Všespásné asi ne ale řekl bych, že je asi trochu rozdíl jestli se ten strom objeví , vytěží a houba asanuje fungicidem ihned, nebo se nechá a bude šířit výtrusy několik let.
Odpovědět
va

vaber

30.8.2023 09:43
který druh stromů nemá dnes nějakou nemoc?
proč se lesy mění na křoví a velké vzrostlé stromy usychají,
ne to není stářím,
javory a lípy , zatím rostly velice dobře, jen jsem si všiml u javorů černých fleků na listí,
jilmy,buky ,jasany, borovice, smrky, jsou vidět suché všude
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.8.2023 09:55 Reaguje na vaber
Soušky dnes vidíme častěji proto, že je leckde zakázáno je odstranit
jako rezervoár pro další škůdce a choroby. Kdysi se platilo za tkzv. čištění lesa od napadených stromů a souší a ne jako nyní je množit.
Ekologisté se zhlédli v nicnedělání a zalíbilo se to i majitelům
lesů, kteří v nich vidí pouze zdroj energetické štěpky. Samovýsev,
bezúdržba a za pár let semlít štěpkovačem pro teplárnu a tak dokola.
Prostě něco, jako kdysi selský výmladkový "plundr" les na otop!
Odpovědět
va

vaber

1.9.2023 08:14 Reaguje na Břetislav Machaček
vy věříte na údržbu lesa ,já ne,
kdysi dávno řekněme tisíc let a více,žádná údržba lesů nebyla a Evropa byla celá pokrytá lesy,
jak je to možné, dnes jsou stromy samá nemoc, usychají ,člověk pečuje o lesy a ví přesně jak lesům pomoc, dělá údržbu a lesy chřadnou,
není to divné, dříve bez pomoci člověka lesy rostly a dnes s pomocí živoří,
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.9.2023 10:28 Reaguje na vaber
Les a les je rozdíl. Evropské pralesy z minulosti
nikdo z nás neviděl a vidíme občas jejich zbytky
chráněné třeba jen 200 let. I v nich vidíte zmar
a změny druhového složení, ale za dobu lidského
života, to často nejsme schopni ani pozorovat.
Nepleťte si hospodářský les s pralesem, jako
si nepleťte polní monokulturu s loukou s mnoha
rostlinami, na které prví zemědělci sbírali zrní
praobilovin. Tam taky docházelo k cyklickým
úrodám a neúrodám a proto putovali tam, kde byla
úroda. Pak se naučili pěstovat obilniny cíleně
a přestali putovat. Totéž udělali s lesy, kdy
vázaní na svá pole nechtěli putovat za vhodnými
stromy a začali je cíleně vysazovat a pěstovat.
Dnes dopravíme rovný kmen stromu třeba z Amazonie,
ale pro ně už byla kilometrová vzdálenost velká.
Když potřebovali rovné kmeny na roubenku, tak
nechodili po lese a nevybírali jeden strom ze sta, ale vypěstovali ty rovné stromy pro své potomky
blízko svých sídel. Aby je ochránili před škůdci,
tak likvidovali v okolí rezervoáry škůdců, neboť
je neuměli plošně likvidovat třeba chemií a nebo
vykácet celé pohoří. Před požáry je chránili
eliminací hořlavých souší, klestí a suché trávy.
Ono by hospodářské lesy neživořily, kdyby se jim věnovalo tolik péče, jako našimi předky a totéž
i v zemědělství, kde zůstalo na práci pár procent
z původní většiny obyvatel.
Takže nepleťte si pralesy s hospodářským lesem a
položte si otázku, jak by se vám chodilo po
pralese jako je třeba Mionši v Beskydech? Mimo
stezky by to asi na příjemnou procházku nebylo a to nehovořím tam najít vhodný strom na roubenku a z
té změti padlých souší kmen dostat do vesnice.
Taky sním o NEPOSKVRNĚNÉ přírodě, ale věřte mi,
že žít bych v té době nechtěl, když lidé umírali
z dřiny a nebo hlady, když se neurodilo. Přál
bych vám vidět i prales po vichřici a pochopíte,
že ani on ji neodolá. Pouze to nikomu nevadí,
protože nepřichází o cenné dřevo, které v lese
sám vypěstoval.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

30.8.2023 10:17 Reaguje na vaber
ano ma nemoc. vsechno ma nemoci. a proto se musi urychlene uzdtravovat, odstranovat z porostu a pripadne ostatky spalit. ne cekat az se stane zazrak, ale po tom co hajnym na usecich sebrali lidi a techniku to jde dost blbe. ale o reorganizaci lcr uz sem nekolikrat psal ... hledej za tim politiku
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

31.8.2023 00:27 Reaguje na vaber
Tak v první řadě změna "lesů na křoví" je v rámci zvyšování biodiverzity sen ekologů a různých pomatených ochranářů. Ony usychají nejen velké vzrostlé stromy ale i ty malé, mladé. Jen to není asi tak vidět. Jinak nepotřebuje náhodou ten vzrostlý strom podstatně víc vody? No a těch černých , žlutě lemovaných " fleků" na javorech jste si všiml opravdu brzy. Je to celkem běžné onemocnění způsobené houbou Rhytisma acerinum, nebo pouze na klenech Rhytisma punctata.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.8.2023 09:47
Je to o tom, že každá rostlina má své škůdce a záleží na tom, zda se mu nechá volná ruka ke kalamitě a nebo zasáhneme. Zastánci bezzásahu časem zjistí, že z cílených dřevin zůstanou souše a možná se nakonec spokojí i
s invazními druhy pouze proto, že se odmítají vrátit k cílenému pěstování hospodářského lesa. Hloupí lidé prostě potřebují vše poznat na vlastní kůži, aby se vrátili k ověřené praxi předků. S globalizací přichází ledasco a mnohdy se naše druhy škůdců přizpůsobí i invazním rostlinám a naopak. Předevčírem jsem nalezl krásnou 8 cm velkou housenku lišaje vrbkového na zatracované netýkavce žláznaté, jak si pochutnává na jejich listech.
Někdy se zamýšlím, co asi v zemi původu likviduje mandelinky a proč
to nezkusit bez chemie i zde, když už jsme vzali na milost brambory.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

30.8.2023 10:11 Reaguje na Břetislav Machaček
presne receno!
mantra nekaceni a neudrzby lesu jsou pro sireni patogenu rajem. ekologisti si mysli ze les je jeden zeleny raj, bohuzel realita je jina je to bojiste o zivotni prostor, vodu, ziviny a potravu. a kdyz nechame lesy bez zasahu dopadne to tak ze zvitezi nejvetsi svine v systemu (versinou introdukovane). protoze lesy tady az na par mist jsou poznamenane lidmi. rika se tomu hospodarsky les a na jeho pochopeni a zvladnuti vsech funkci lesa se nekolik let studuje. je to jakoby pacient co videl ruzovou ordinaci kecal chirurgovi do operace ze to dela blbe. a tam jsme to dopracovali ... lidi co vidi les z rychliku kecaji do porostni skladby a udrzby lesa lidem studovanym a jeste je obvinuji z neznalosti.
Odpovědět

Lovatý Čávo

31.8.2023 08:19
Jaký to má dopad na stabilitu stromů? Může se stát, že zvenku strom vypadá plus minus dobře, nebo se to blbě pozná, když nemá listy, zatímco má vnitřek vyžraný houbou, jako to občas zvládne ta nová nemoc jasanu? Javor je druh, který miluje prudké suťové svahy, daří se mu tam, roste do velkých výšek. To nechceš, aby ti 30 m vysoké hovádko spadlo na zahrádku nebo na palici.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.8.2023 09:44 Reaguje na Lovatý Čávo
Les v okolí cest, zahrad a obydlí musí být pěstěný tak, aby se
předcházelo škodám a případným úrazům a smrti. Tady musí být
bezzásah prohlášen za zločin a majitel lesa trestán za nečinnost.
Problém je ale ten, že majitel by i konal, ale zakážou mu to ti,
kteří nenesou žádnou odpovědnost. Navrhuji převzít odpovědnost
těmi orgány, které zásahy zakázaly a zbavit odpovědnosti toho
vlastníka, který marně žádal zasáhnout. Pro takový zákon bych
hlasoval všemi deseti po svých vlastních zkušenostech s těmi
neumětely, kteří mají rozhodovací kompetence bez zodpovědnosti
za případné maléry.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

31.8.2023 15:22
Ale prd změna klimatu! To ti podplacení vědátoři píšou schválně!

Všichni vědí čím to je! Můžou za to ekologiské a bezzásah! Jooo naši fotři a dědci, ti nebyli líní a pracovali! Jooo těm dnešním mladým se pracovat nechce a ještě jsou podplacený ekologisty aby nic nedělali!

:-)))
Odpovědět

Jan Škrdla

3.9.2023 21:05 Reaguje na Petr Eliáš
Dobré.
Ještě jste zapomněl napsat, že za to může EU, Soros a Kalousek a kdoví kdo ještě :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.9.2023 11:30
..."Nemoc je detekovaná především u javorů rostoucích ve městech. Tam jsou stromy totiž poškozovány nejvíc, například následky necitlivých arboristických zásahů,"...

Toto je nešvar posledních let, kdy arboristika se stala výnosnou živností. Nikdy dříve jsem neviděl v korunách stromů tolik lidiček, tak jako v posledních letech. Ten nárůst aktivit je až desetinásobný!

Z minulosti znám úhyn obyčejné vrby (3 ks), které uhynuly na šok po "ochranářském" necitlivém totálním ořezu hlavních větví. Také každoroční ořezy větví v korunách stromů u bezproblémových lip velkolistých (aj.) způsobují po ořezu terminálu uschnutí zbývající větve, takže je nutno v dalších letech i je ořezat, aby lidem nepadaly na hlavu či na chodník/cyklostezku. Takto si zpřízněné partičky magistrátu zajišťují práci na další období, přičemž je to činnost veskrze zbytná, zbytečná, kontraproduktivní!-((

V minulosti stačilo ořezat problémové větve - nad vozovkou, aby projíždějící auta nebyla v kontaktu s převislými větvemi. Dnes šplhají stromolezci až vysoko do koruny, aby zakrátili "přerostlé"(???) větve a korunu prosvětlí tak, že z košaté lípy vyrobí mrzáčka-žebráčka. Zřejmě je to trend odjinud, aby se v koruně stromu nemohli ukrývat recividisti, jiný důvod mě opravdu nenapadá.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.9.2023 12:06 Reaguje na Karel Zvářal
Všimnul jste si téhož co já. Nevím, kdo ty stromolezce školí, ale
ty zásahy jsou mnohdy opravdu nesmyslné a hrozné. Jsou pak vstupní
branou hub a hnilobě, které urychlí zmar před tím zdravého stromu.
Bohužel mnohdy to je i díky neústupnosti ochranářů, kteří povolí
radikální ořez jako nouzové řešení u aleje, která je už přestárlá
a měla by být už dávno obnovena. Vzniknou tak torza, která mají
ke stromům daleko a bezpečnost je totálně v háji. U jedné aleje
silničáři navrhovali ji jednostranně vykácet, silnici rozšířit
a vysadit po vykácení tu polovinu znova. Neústupností došlo na
"odborný" ořez a dosazování pokácených uschlých stromů. Z aleje
jsou noty na buben s každoročními problémy za větru a těžkého
sněhu. Silnice zůstala nebezpečnou úzkou cestou, kde jsou kmeny
odřeny korbami nákladních vozidel a dvě auta se minou pouze tak,
že jedno zastaví v proluce mezi stromy na krajnici. Rozhodovací pravomoci ochranářů jsou velké, ale zodpovědnost nulová. Za své rozhodnutí by měl každý převzít zodpovědnost a tak by zjistil,
co vede ty zodpovídající k radikálním činům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.9.2023 12:43 Reaguje na Břetislav Machaček
To je ta "ekologizace", proti které brojím. Se změnou klimatu se vypořádáme tím, že snížíme listovou plochu o dvě třetiny??? Že budeme hoblovat trávníky na hlinu co pár týdnů??? Oni v těch korunách ruší i hnízdící ptáky, a když jim vytýkám důvodnost jejich zásahů, odpoví, že všichni prošli odbornou zkouškou...

Jednak se touto intenzivní "péčí" zvyšuje teplota města, ale také mizí kdysi hojná diverzita měst. Všichni unisono papouškují, že je to "klimatickou změnou", ale že je se na té klimazměně podílejí mnozí sami svými debilními zásahy, to si nepřipustí ani náhodou! Prostě zhoblovaný trávník a zmrzačený strom je norma, se kterou normální občan nemá šanci pohnout.

https://www.nase-voda.cz/ekolist-travniky-bez-travy-globalni-oteplovani/
Odpovědět

Jan Škrdla

3.9.2023 21:15 Reaguje na Karel Zvářal
Co se týká ořezu, tak vrba patří mezi nejodolnější. Viděl jsem exempláře ořezané na dvoumetrový pahýl, které se vzpamatovaly a obrazily. Jednalo se ale o mladé stromy. Jinak v minulosti se takto vrby ořezávaly běžně. Naopak ten javor nebo třeba dub moc silný řez rád nemá.

Osobně nejsem příznivcem zásahů, kdy se odstraní většina koruny, ale jsou případy, kdy to má opodstatnění. Např. u stromů se špatným zdravotním stavem, v místě kde kvůli inženýrským sítím nelze provést náhradní výsadbu, a zásah je jediná možnost, jak tam ty stromy zachovat.
Nebo zrovna u těch vrb, pokud je to jediná možnost, jak stromy zachovat (pokud by se jinak musely pokácet kvůli havarijnímu stavu).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.9.2023 10:17 Reaguje na Jan Škrdla
U vrb to je řez na hlavu. Pravidelné seřezávání od mládí. Razantní zasah do staršího stromu se nazývá dekapitace.
Odpovědět

Jan Škrdla

4.9.2023 23:57 Reaguje na Jarek Schindler
Děkuji za doplnění. Takto ořezávané vrby se proto nazývají hlavaté vrby.
Dekapitace se dá, kromě výjimečných případů (viz můj předchozí příspěvek) považovat za arboristický zločin.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 06:41 Reaguje na Jan Škrdla
Tak jako se nezřídka umírá po liposukci, implantátech a jiných ("zkrášlovacích") operacích. A verím tomu, že knihy o tom sú riadne tlsté.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.9.2023 10:42 Reaguje na Jan Škrdla
Takto u nás stoletou vrbu ořezala "odborná" firma.
Z kůry sice vyrazily silné dobře živené větve, ale
mizerně zakotvené do kmene a tak je vylamoval vítr,
sníh a dokonce deště(ztěžknutí vodou) Pak přišel
sírovec a s ním dřevokazný hmyz. Vrba ohrožovala
děti na hřišti, jehož byla součástí a entomologové
ji vytrvale bránili pokácet. Jednou ale nestihli
podat odvolání proti kácení, byla pokácena a kmen
o průměru 130 cm byl odtažen na okraj lesa, kde
plodí stále sírovce a bydlí v něm i ti brouci.
Místo vrby je už košatý dub letní, který letos
plodí prvé žaludy. Nebýt ekoaktivistů, tak už
byl 2x větší a ten kmen mohl ležet v lese už
dříve. Jó potížismus často zdržuje obnovu dřevin
i tam, kde ty poškozené jsou dokonce nebezpečné.
Letorosty hlavatých vrb vyrůstají z ořezaných větví a pokud se nezanedbá pravidelný ořez, tak mají
nejenom stabilitu, ale i dlouhou životnost. Kdysi
se ořezávaly každoročně na košíky a nebo kvůli materiálu na oplocení(plaňkové proplétané ploty)
co dva až tři roky. Jejich "ochranou" je pravidelný
ořez a nikoliv nicnedělání, jak si představují
různí nedouci a lenivci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 16:38 Reaguje na Jan Škrdla
To se týkalo vzrostlých, vysokých vrb uvniř lužního hájku, ze kterých jedno ČSOP chtělo udělat "vrbu z Ladových obrázků". Jenže dříve si jich nikdo nevšímal, proto první radikální ořez (ve výšce 2,5-3 m) byl také jejich posledním. Prostě místo ořezu hlavy vytvořili vysoký pařez, který při pohledu zdálky byl leta po sobě neměnný.
Odpovědět

Jan Škrdla

5.9.2023 23:01 Reaguje na Karel Zvářal
Tož tak, není to v rozporu s tím, co jsem napsal.
Vrby z Ladových obrázků jsou ořezávané od mlada a pravidelně, jedná se o tzv. hlavaté vrby.
Pokud řízli starou vrbu v 2,5-3, tak se prakticky jednalo o vytvoření torza. V tomto případě měli zvolit méně radikální řez.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist