Je tu vůbec někdo, kdo odpovídá za podobu krajiny?
16.3.2023 05:12 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Opuštěný dům v Krušných horách vedle větrníku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Mikšíček / archiv autora
Zástavba na okraji města Přeštice v západních Čechách.
Licence | Některá práva vyhrazena
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Úskalí plánů na papíře
Snaha mít dobré podklady a vědět, jaké funkce v krajině chceme podpořit a jakými opatřeními to chceme udělat, ale naráží na řadu problémů. Jedním z těch nejzásadnějších je, že každý pozemek někomu patří. A vlastníci mají často jinou představu o tom, co na svém pozemku chtějí mít. A jen málokdo touží po mokřadu či remízku. „Jen jeden člověk z 200 je pro to, aby na jeho pozemku vzniklo krajinotvorné opatření,“ uvádí projektantka pozemkových úprav Zuzana Skřivanová. Skřivanová ve své práci jedná právě s vlastníky pozemků a hledá s nimi, jak do krajiny rozdělené vlastnickými vztahy dostat mimo jiné meze, remízky, aleje a cesty. Výsledkem jsou pozemkové úpravy, které, jak říká, nemusí být vždy krásné, ale jsou to realizovatelné plány odsouhlasené obcemi a vlastníky.Tůně vybudované jako revitalizační opatření v Drslavicích ve Zlínském kraji v rámci pozemkových úprav.
Zdroj | Státní pozemkový úřad
Úskalí zemědělského hospodaření
„Zemědělec je krajinář, který je zaměřený na produktivní funkci krajiny,“ popsal jeden z účastníků semináře Josef Salaš možnost, jak na zemědělce nahlížet. K tomu, že řada zemědělců si za svou bere jen produkční funkci krajiny, přispěl podle zemědělce Radima Kotrby i evropský systém podpor. Ten byl dlouho nastavený právě na podporu produkce a jiné funkce zemědělství zanedbával. Setrvačnost tohoto způsobu hospodaření se mění poměrně obtížně, ačkoli se o to Evropská unie již řadu let snaží. A ačkoli se i v České republice objevují příklady regenerativního zemědělství, agrolesnictví, vysazování nektarodárných biopásů, provozuje je dosud menší část zemědělských hospodářů. Na větší části zemědělské krajiny se zatím prohlubují problémy se zadržením vody v krajině, s úbytkem včel, motýlů, ptactva a dalších drobných živočichů. Krajině ubývá přírodní rozmanitost a homogenizuje se. Popsaným hnacím silám měnícím podobu krajiny je společné, že nenahlíží krajinu jako celek. Územní plán nebo pozemkové úpravy jsou omezené na katastr obce, zemědělské hospodaření zase ovlivňuje jen část krajiny.Politika krajiny by mohla na úrovni celé republiky zadefinovat, co je krajinná struktura. Tu by pak mohli vyplnit zemědělci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | SPÚ / SPÚ
reklama
Dále čtěte |
Silničáři provedli první etapu obnovy starobylé aleje z Bohdanče do Neratova
V Česku se od roku 2003 podél silnic vykácelo více stromů než vysadilo
Arboristé po 10 letech přeměřili nejvyšší strom ČR, vyrostl o 2,67 m na 66,72 m
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
SV
Slavomil Vinkler
16.3.2023 07:25On to neví nikdo na světě. Ve skutečnosti jde o to, že každý kousek krajiny někomu, obvykle soukromníkovi, patří. Rozhodovat o něm je dost nekapitalistické. A v kapitalismu smrdí nepopulárním znárodněním.
On na to narazil už František Josef zvaný Procházka, když chtěl obnovit množství rybníků.
Odpovědět
On na to narazil už František Josef zvaný Procházka, když chtěl obnovit množství rybníků.
PB
Petr Brok
16.3.2023 11:21No nazdar, už takhle mi do hospodaření kdekdo kecá. Podle mých zkušeností se kompromisem nedojde k ničemu podstatnému. Takže buď budeme mít kvalitní potraviny, nebo se budeme kochat krásnou krajinou. Nemám nic proti mezím, mokřadům, remízkům, stromům na pastvinách atd., sám jsem si mnohé na svém, za své a pro sebe vybudoval, ale uspokojit zájmy všech na tak různorodém místě, jako je naše krásná čr, není možné. Podporuji pestrost lidských činností ( svobodu).
Odpovědět