Lepící pasti i přes zákazy dál týrají zvířata. Tahle sova pálená měla štěstí
Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje lepové pasti v České republice již léta a v roce 2021 se navíc zpřísnil. Od té doby hrozí až třímilionové pokuty za jejich užívání, prodej i dovoz. Důvod je prostý. Pasti si své oběti nevybírají, a tak v nich může uvíznout cokoli, co se jich dotkne a nedokáže se z jejich spárů vymanit. U lepových pastí jsou to typicky nejrůznější drobní živočichové, jako například ptáci, netopýři, malí savci, plazi a podobně. Ti se na silně lepivý povrch přichytí, umírají hladem a žízní či se ve snaze uniknout závažně poraní.
Přečtěte si také |
MZe: Za nesprávné použití lepicích pastí na hmyz hrozí pokuta až tři miliony korunDo jedné takové lepové pasti se chytila i sova pálená, kterou museli vyprostit ošetřovatelé ze záchranné stanice Huslík.
„To, že je mucholapka nebezpečnou nástrahou, by nám nejspíše potvrdil každý, kdo se jí někdy snažil zprovoznit. Lepí opravdu důkladně. Své o tom ví i sova pálená, která se do jedné takové mucholapky přimotala. Naštěstí došlo jen ke slepení části per. Sama by se však z této pasti vyprostit nedokázala. Tento případ se řadí mezi spoustu dalších, kdy jsme museli pomáhat přilepeným netopýrům, sýkorkám, zvonkům a dalším. Lepové pasti jsou velmi nebezpečné,“ komentují ošetřovatelé ze zmíněné záchranné stanice a prosí veřejnost, aby zkusila řešit ochranu před hmyzem a „nepohodlnými“ živočichy jinými způsoby, které nebudou způsobovat újmy na zdraví.
Za loňský rok Národní síť záchranných stanic eviduje celkem 52 zvířat zachycených do lepových pastí. To je samozřejmě jen špička ledovce.
Aby zvířata netrpěla, Český svaz ochránců přírody (koordinátor Národní sítě záchranných stanic) dlouhodobě usiluje o zabezpečení lidských staveb tak, aby neohrožovaly divoká zvířata a omezení takových způsobů hubení „nepohodlných“ živočichů, které představují rizika pro necílové druhy.
Přečtěte si také |
ČSOP: Lepící pasti na hmyz nesmí týrat zvířata. Takové je přelomové stanovisko Ústřední komise na ochranu zvířatAktivity Národní sítě záchranných stanic v roce 2024 podporuje ministerstvo životního prostředí i ministerstvo zemědělství. Tato podpora však pokryje cca ¼ celkových nákladů na záchranu zvířat. Pro účinnou pomoc zvířatům v nouzi je proto nezbytná podpora veřejnosti! Pokud chcete pomoci záchranným stanicím, můžete až do konce ledna podpořit tím, že se stanete Ježíškem pro zvířata.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Michal Uhrovič
10.1.2024 10:33Dalibor Motl
10.1.2024 17:05a odst. (6) Zakazuje se výroba, nabízení, prodej nebo použití čelisťových nebo lepících pastí a jejich přesun ze zahraničí na území České republiky Zákon ale za zvíře považuje pouze obratlovce. Z toho mi jako právnickému laikovi vychází, že mucholapka nebo lepová deska na zavíječe jsou legální. Tedy netoužím nalepit zpěváčky ale pokud se nešťastnou náhodou sova pálená nalepí na mucholapku v normálně uzavřeném chlívě asi to je spíš nešťastná náhoda a hloupost nebo neopatrnost majitele než zlý úmysl a trestné jednání(?) Jak to tedy je?
Karel Zvářal
11.1.2024 08:45DAG
11.1.2024 09:06 Reaguje na Karel ZvářalJinak je zajímavé, že všichni ochranáři řeší spíše okrajové problémy a o těch největších nevidíte na internetu článek. Podle mě jim jde spíše o podporu veřejného mínění. Ono brojit proti krásným proskleným terasovým dveřím nebo pro snížení rychlosti na silnicích, by bylo značně nepopulární.
Břetislav Machaček
11.1.2024 10:07 Reaguje na DAGlepové pásy na hmyz, mimochodem které lze instalovat tak,
že přilepení ptákům nehrozí. Prostě se lepový pás na kmeni
stromu překryje plastovým kornoutem tak, že se k lepovému
pásu pták nedostane. Maximálně pouze zobákem, když si chce
pochutnat na přilepeném hmyzu. Tak to dělám já a nikdy jsem
žádného ptáka z lepových pásů nemusel sundávat. Totéž u
mucholapek uvnitř domu, kde se na ně pták nepřilepí a po
použití končí buď v kamnech a nebo zabalena do papíru v
odpadu. Otázkou ale je, kde odpady nakonec končí a zda se
s ní nesetkají na skládce zvířata. Ale tam se setkají
i s jedy a umírají až později mimo skládku v přírodě.
Takže nejlépe spálit i za cenu nějakých zplodin. Každopádně
lépe hmyz likvidovat lepovými pásy, než chemií, kde ptáci
sežerou přiotrávený hmyz a hynou častěji(ale někde, kde
to lidé nevidí), než viditelně přilepení na lepové pásy.