https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lepici-pasti-i-pres-zakazy-dal-tyraji-zvirata.tahle-sova-palena-mela-stesti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lepící pasti i přes zákazy dál týrají zvířata. Tahle sova pálená měla štěstí

10.1.2024 06:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sova pálena chycená do mucholapky. Bez lidské pomoci by se neosvobodila
Sova pálena chycená do mucholapky. Bez lidské pomoci by se neosvobodila
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lepové pasti i přes zákazy a vysoké pokuty stále ničí životy zvířat. Za rok 2023 přijaly záchranné stanice přes 10 000 zvířat, která byla prokazatelně zraněna kvůli lidské činnosti. Z toho evidovaly 52 případů zachycení do zakázaných lepových pastí. Přesto, že je toto číslo vysoké, není definitivní. Spousta postižených zvířat se do záchranných stanic ani nestihne dostat.
 
Loňský rok byl v příjmu zvířat rekordní a v následujících letech tomu asi nebude jinak. Pro volně žijící živočichy je těžké čelit nástrahám, které jim stavíme do cesty, a tak dochází ke zraněním čím dál častěji. Takovými nástrahami jsou například sloupy vysokého napětí, ochranné sítě na budovách, nezabezpečené duté stožáry, bazény, jímky, jedy proti škůdcům, lepové pasti a podobně. Lepové pasti jsou sice v ČR zákonem zakázané, ale přes to stále ubližují. Koneckonců přes jasný zákaz je na internetu nabízejí desítky prodejců. A nikdo je za to nepostihuje.

Sova pálená v péči zvířecích záchranářů Stanice Huslík.
Sova pálená v péči zvířecích záchranářů Stanice Huslík.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje lepové pasti v České republice již léta a v roce 2021 se navíc zpřísnil. Od té doby hrozí až třímilionové pokuty za jejich užívání, prodej i dovoz. Důvod je prostý. Pasti si své oběti nevybírají, a tak v nich může uvíznout cokoli, co se jich dotkne a nedokáže se z jejich spárů vymanit. U lepových pastí jsou to typicky nejrůznější drobní živočichové, jako například ptáci, netopýři, malí savci, plazi a podobně. Ti se na silně lepivý povrch přichytí, umírají hladem a žízní či se ve snaze uniknout závažně poraní.

Do jedné takové lepové pasti se chytila i sova pálená, kterou museli vyprostit ošetřovatelé ze záchranné stanice Huslík.

„To, že je mucholapka nebezpečnou nástrahou, by nám nejspíše potvrdil každý, kdo se jí někdy snažil zprovoznit. Lepí opravdu důkladně. Své o tom ví i sova pálená, která se do jedné takové mucholapky přimotala. Naštěstí došlo jen ke slepení části per. Sama by se však z této pasti vyprostit nedokázala. Tento případ se řadí mezi spoustu dalších, kdy jsme museli pomáhat přilepeným netopýrům, sýkorkám, zvonkům a dalším. Lepové pasti jsou velmi nebezpečné,“ komentují ošetřovatelé ze zmíněné záchranné stanice a prosí veřejnost, aby zkusila řešit ochranu před hmyzem a „nepohodlnými“ živočichy jinými způsoby, které nebudou způsobovat újmy na zdraví.

Za loňský rok Národní síť záchranných stanic eviduje celkem 52 zvířat zachycených do lepových pastí. To je samozřejmě jen špička ledovce.

Vrabec ošetřený po té, co se chytil do zahradní lepivého pásu na škůdce.
Vrabec ošetřený po té, co se chytil do zahradní lepivého pásu na škůdce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Kasinsky / Záchranná stanice Bartošovice

Aby zvířata netrpěla, Český svaz ochránců přírody (koordinátor Národní sítě záchranných stanic) dlouhodobě usiluje o zabezpečení lidských staveb tak, aby neohrožovaly divoká zvířata a omezení takových způsobů hubení „nepohodlných“ živočichů, které představují rizika pro necílové druhy.

Aktivity Národní sítě záchranných stanic v roce 2024 podporuje ministerstvo životního prostředí i ministerstvo zemědělství. Tato podpora však pokryje cca ¼ celkových nákladů na záchranu zvířat. Pro účinnou pomoc zvířatům v nouzi je proto nezbytná podpora veřejnosti! Pokud chcete pomoci záchranným stanicím, můžete až do konce ledna podpořit tím, že se stanete Ježíškem pro zvířata.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

10.1.2024 10:33
Nesprávně jsem použil kočku domáci (pustil jsem ji vyběhat na zahradu) a ona chytla sýkorku. Omlouvám se
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

10.1.2024 17:05
Jak přesně je ten zákaz nastavený? Opravdu jsou zakázané i muchoplapky nebo lepové desky s feromonem na zavíječe? Z článku by člověk myslel, že ano. Našel jsem v zákoně 246/1992 Sb. § 5 odst 5 Nestanoví-li tento zákon jinak, zakazují se následující metody usmrcování zvířat: e) použití lepů a jiných podobných prostředků, které dlouhodobě omezují pohyb zvířete tak, že k usmrcení zvířete dochází v důsledku nedostatku potravy nebo tekutin anebo v důsledku jiných metabolických poruch
a odst. (6) Zakazuje se výroba, nabízení, prodej nebo použití čelisťových nebo lepících pastí a jejich přesun ze zahraničí na území České republiky Zákon ale za zvíře považuje pouze obratlovce. Z toho mi jako právnickému laikovi vychází, že mucholapka nebo lepová deska na zavíječe jsou legální. Tedy netoužím nalepit zpěváčky ale pokud se nešťastnou náhodou sova pálená nalepí na mucholapku v normálně uzavřeném chlívě asi to je spíš nešťastná náhoda a hloupost nebo neopatrnost majitele než zlý úmysl a trestné jednání(?) Jak to tedy je?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.1.2024 08:45
Lidská civilizace se dokáže chovat k přírodě někdy udržitelně, většinou však hnusně. To, co se dostane za rok do ZS v celé zemi díky polepovkám, je schopna poslat k pánu jedna krásně prosklená "reprezentativní" budova. Epidemie skleněné architektury a všemožných nádrží má na svědomí až milion životů ptáků ročně. V tomto směru se nic převratného také nechystá, prostě kopírujeme světové trendy. Nezbývá, než apelovat na budoucí architekty, aby se vrátili k osvědčeným materiálům, a když prosklívat (tónovaným), tak jen z jedné strany. Průhledné verandy, krčky a chodby jsou konečnou pro (často) v noci táhnoucí ptáky.
Odpovědět
DA

DAG

11.1.2024 09:06 Reaguje na Karel Zvářal
Jasně, že jsou větší problémy. Zde by měla být osvěta prioritou. Třeba obrázek na krabici jako u cigaret.
Jinak je zajímavé, že všichni ochranáři řeší spíše okrajové problémy a o těch největších nevidíte na internetu článek. Podle mě jim jde spíše o podporu veřejného mínění. Ono brojit proti krásným proskleným terasovým dveřím nebo pro snížení rychlosti na silnicích, by bylo značně nepopulární.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.1.2024 10:07 Reaguje na DAG
Oba máte pravdu, že jsou daleko závažnější problémy, než
lepové pásy na hmyz, mimochodem které lze instalovat tak,
že přilepení ptákům nehrozí. Prostě se lepový pás na kmeni
stromu překryje plastovým kornoutem tak, že se k lepovému
pásu pták nedostane. Maximálně pouze zobákem, když si chce
pochutnat na přilepeném hmyzu. Tak to dělám já a nikdy jsem
žádného ptáka z lepových pásů nemusel sundávat. Totéž u
mucholapek uvnitř domu, kde se na ně pták nepřilepí a po
použití končí buď v kamnech a nebo zabalena do papíru v
odpadu. Otázkou ale je, kde odpady nakonec končí a zda se
s ní nesetkají na skládce zvířata. Ale tam se setkají
i s jedy a umírají až později mimo skládku v přírodě.
Takže nejlépe spálit i za cenu nějakých zplodin. Každopádně
lépe hmyz likvidovat lepovými pásy, než chemií, kde ptáci
sežerou přiotrávený hmyz a hynou častěji(ale někde, kde
to lidé nevidí), než viditelně přilepení na lepové pásy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist