Na Pálavu se rozšiřují šakali, zatím se ale neví, kolik jich tam je
První pozorování šakala z Pálavy je podle zoologa z roku 2004. "V posledních letech jsou pozorování častější. Kolik jich na Pálavě žije, nevíme, údaje jsou zatím roztříštěné. Bohužel je to zvíře žijící docela skrytě a údaje o jeho výskytu jsou zatím sporadické, omezené na náhodná pozorování," uvedl Dedek. Doplnil, že zatím jde hlavně o údaje náhodných pozorovatelů, často řidičů, kteří v noci zaregistrují na silnici "divnou lišku". Rozeznat se dá šakal ale i podle stop - typická jsou srostlá bříška předních prstů. Charakteristické je i jejich vytí.
Šakal se šíří přirozeně z Balkánu. Do ČR doputoval přes Maďarsko, kde už jde o poměrně běžný druh, a Slovensko. Udává se, že jednou z možných příčin současné expanze šakala do nových teritorií je změna klimatu a zkrácení doby s trvalou sněhovou pokrývkou v oblastech, které obsazuje. Roli hraje ale i proměna krajiny a její migrační prostupnost či absence konkurenčních druhů v lokalitě, například vlků.
Šakal je potravní oportunista, v potravě má zastoupenou rostlinnou i živočišnou složku, živí se i mršinami. Z živočichů loví především ty drobné, kdy více než polovinu potravy tvoří hlodavci. Z rostlinné potravy převažují zralé plody. Potrava je podobná jako u lišek, jen hlodavců je v ní ve srovnání s liškou zřejmě více, šakal je mnohem více vázán na zemědělskou krajinu.
V ČR jde stále ještě o nový druh. Na rozdíl třeba od norka amerického, mývala severního nebo psíka mývalovitého se šakal dostal na české území podle zoologa bez přímého přičinění člověka. "Jde o přirozenou migraci, a tak nelze šakaly považovat za 'invazní druh'. Hranice areálů rozšíření různých druhů se v průběhu času mění. Někdy druhy zcela přirozeně expandují, jindy ustupují," popsal Dedek.
Šakal je šelma menší než vlk, velikostí je blíže lišce. Podle zoologa rozhodně nemá důvod útočit na člověka a lidem se, stejně jako liška, vyhýbá. "Vzhledem ke skrytému způsobu života je setkání se šakalem spíš raritou, zajímavým zážitkem. Pokud budete mít to štěstí a setkáte se s šakalem, včetně jedinců například sražených autem, prosíme, zdokumentujte to fotkou a dejte nám vědět," vyzval zoolog. Uveden by mělo být i údaj kdy a kde se to stalo.
CHKO Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
Michal Ukropec
24.3.2024 18:42Slavomil Vinkler
24.3.2024 19:18 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
25.3.2024 05:54 Reaguje na Slavomil VinklerMichal Uhrovič
25.3.2024 08:18 Reaguje na Michal UkropecJarek Schindler
25.3.2024 12:50 Reaguje na Michal UhrovičNo a šakal se do střední Evropy z Balkánu šíří po Dunaji a posléze se rozšiřuje podél jeho přítoků. Důvod je prostý. Ochranáři sice uvádějí že je to díky oteplování ale ve skutečnosti na Balkáně začíná být přešakalováno. Z vlkem se také zrovna moc nepotká. Takže, ochranou tohoto druhu si zadělávámě na další velký problém.
Michal Uhrovič
25.3.2024 13:02 Reaguje na Jarek SchindlerJá nikde nepíši o ochraně, ale o tom, že by mohl trochu vytlačit lišku, která je přemnožená.
Ale je to jen moje domněnka do diskuze.
Protože tři myslivci nezávisle na sobě mě řekli, že lišku už u nás nikdo neloví, protože to neumí, proto je přemnožená.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0akal_obecn%C3%BD
Jarek Schindler
25.3.2024 21:19 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
25.3.2024 08:17Břetislav Machaček
25.3.2024 08:27 Reaguje na Michal UhrovičBude šakal místo lišek lovit hraboše? A nebo pouze větší kořist?
Nejsem nijak nadšen z jeho šíření, protože nyní je tlak na drobnou
zvěř už enormní a s jeho rozšířením se ještě zvýší. Radost asi mají
pouze ochranáři predátorů, ale i těm časem dojde, že predátoři bez
vyhubené kořisti vymřou taky, pokud je nebudou ochranáři přikrmovat,
aby nepřišli o své ikony a miláčky. Těší se na krajinu plnou ikon
bez přirozené kořisti a hlavně bez těch, kteří tu rovnováhu uměle
udržovali po staletí.
Michal Uhrovič
25.3.2024 08:50 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
25.3.2024 11:30 Reaguje na Břetislav MachačekMichal Uhrovič
25.3.2024 11:39 Reaguje na Slavomil VinklerAle jak jde o orla nebo jiného dravce, tak zakázaný jed se vždy najde.
Karel Zvářal
25.3.2024 11:40 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
25.3.2024 13:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
25.3.2024 13:32 Reaguje na Slavomil VinklerKojoti (a možná i orli) v Americi způsobili téměř vyhnutí lišky velkouché, takže je možné předpokládat, že u nás se to projeví místy na stavech naší lišky (Vulpes v.).
Jarek Schindler
26.3.2024 11:46 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.3.2024 14:45 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
26.3.2024 16:10 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.3.2024 16:20 Reaguje na Jarek SchindlerAle jinak ano, sob není ohrožený, JENOM lokálně tomu tak MÍSTY JE a domorodci to chtějí zvrátit.
Lišek polárních je také "dostatek", přesto jejich úbytek (liška obecná, orli...) v Norsku řeší.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-norsko-se-krmnymi-programy-snazi-obnovit-populaci-polarnich-lisek?utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=www.seznam.cz
Jarek Schindler
27.3.2024 08:40 Reaguje na Karel ZvářalSamozřejmě , sob ( v Kanadě caribů) je pro tamní místní hlavním zdrojem obživy a proto jejich úbytek chtějí samozřejmě zvrátit. Ubudou, neuloví a oni potřebují lovit. Samozřejmě o ochraně před vyhynutím se jaksi i z výše uvedeného důvodu zatím nedá mluvit. Stáda ale decimují jiné příčiny. Vlk se pouze přidává a ano, ve stavech v jakých tam v současnosti žije je potom vážným problémem pro ubývající populaci sobů. Samozřejmě snížit stav vlků je rychlé ale nedostatečné řešení. Pouze samotný lov vlka problém soba nevyřeší. Jen sníží stále se zvyšující mortalitu, která ale, budu se opakovat, má prvotní příčinu někde úplně jinde.
Stejně tak ta vaše polární liška. Její úbytek nemá s obecnou liškou nebo orly nic společného. Areal jejich rozšíření se dotýká, určitě se ve větší míře, aby šlo mluvit o konkurenci, nepřekrývá. Atd.
Karel Zvářal
27.3.2024 13:26 Reaguje na Jarek SchindlerPsal jsem zde dříve, že gepard prošel dvakrát hrdlem lahve, tj. byl před vyhynutím (100 tis. let a cca 12 tis. let), a to z jednoho prostého důvodu - kvůli predaci mláďat, která i dnes dosahuje 90%, takže nebýt záchranných programů, čítaha by zdaleka nebylo tolik.
A samozřejmě mlčení, nikdo nekouká kabelovku, kde je opakovaně ukazováno, že s GO se šíří liška obecná na sever, čímž l. polární ohrožuje. Stačí pohled do map výskytu, kde je výrazný překryv. A že skalák si s lisčaty i dospělou polárkou poradí levou zadní, ví každý, kdo slyšel něco o kazašských sokolnících, kteří s orly loví nejen lišky o., ale i vlky! A mrňavá liška polární nemá šanci, ani před orlem, ani před statnější l. obecnou. Ten uváděný příkrm sám o sobě nepomůže, pokud se nezasáhne proti predátorům, kteří jsou i potravními konkurenty. L. polární v myší rok vrhne 10 i více mláďat, čímž stavy doplní. Ale v současnosti je větším problémmem kompetice a predace (se) silnějšími predátory.
Jarek Schindler
27.3.2024 19:58 Reaguje na Karel ZvářalOmlouvám se ale na rozdíl od vás, co bez nějakého zdroje asi s velkou pravděpodobností nic nenapíše já používám to co mám uloženo v hlavě. Na to vám odkaz bohužel nedám a neustále něco hledat ? Na to opravdu zas tolik času nemám. Na druhou stranu, Vy mi moje tvrzení , tedy místo neustálého cestování a měnění druhů, můžete s použitím zdrojů klidně vyvracet. Nic vám v tom nebrání.
Ale k věci. On je trochu rozdíl mezi kazašskou stepí a severskou tundrou. Řekl bych že platí pravidlo, že polární liška žije na sever od tajgy a orel na jih od tundry. Samozřejmě nejde nakreslit nějaká čára a jak jsem napsal ani netvrdím že se v okrajích výskytu těchto druhů jejich teritoria nesetkávají a částečně nepřekrývají a nemohou se tam ovlivňovat. Jde o to na kolika procentech rozlohy výskytu toho kterého druhu se to děje. No a nebude to asi tolik aby to například ovlivnilo stavy té polární lišky. Liška obecná se díky své fyziologii nemůže dostat vysoko do tundry a dlouhodobě tam prosperovat. I když se díky oteplování posune více na sever není schopna zabrat areál lišky polární. To by se muselo sakra oteplit. To budeme pak mít úplně jiné starosti něž je polární liška a že ve Švédsku a Norsku jich mají málo. U té polární lišky můžeme mluvit o tom, že za sousedy má ledního medvěda, sovici sněžnou a sokola. No a i ten sokol na zimu migruje na jih.
Ještě jednou vám to zopakuji. Predace má na početnost toho kterého druhu vliv pouze v případě, že je ten druh prvotně snižován jinými vlivy nebo se stav predátora vymkne mimo normální běžný stav.
Karel Zvářal
28.3.2024 06:59 Reaguje na Jarek SchindlerTo je to, po čem tu volám opakovaně: chcete mít v krajině ikony? Přikrmujte!
Jarek Schindler
28.3.2024 09:59 Reaguje na Karel ZvářalDravce , tedy spíš mrchožrouty jako je sup, přikrmují co vím například v NP v Řecku. Pro orlosupa se zase vyváží velké kosti. V Polsku krmí orly mořské. Atd.
Jen u nás se zdechliny či vývrhy musí likvidovat. Osobně, tedy mimo divočáků u kterých je vzhledem k situaci ten nález a likvidace mršiny žádoucí, to u padlin ostatních druhů nepovažuji za racionální. Ta mršina poslouží přírodě víc něž její likvidace.
No a lišku polární ovlivňují stavy lumíka. No a tyto stavy se nezvyšují lineárně ale podléhají chaotické fluktuaci s vrcholem, jak se uvádí, jednou za +-4 roky. ( někde se uvádí 3 až 5 let) No a liška polární se ve volnu dožívá právě těch 4 až 5 let.