https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nektere-zaby-vriskaji-jen-je-neslysime-zjistili-brazilsti-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé žáby vřískají, jen je neslyšíme, zjistili brazilští vědci

9.6.2024 18:27 | BRASÍLIA (ČTK)
Některé žáby vřískají tak pronikavě, že to jiným živočichům trhá uši, lidské ucho ale zvuky s takto vysokou frekvencí neslyší. O zjištění brazilských vědců napsala britská televize Sky News.
 
Vědci z univerzity v Campinasu si při studiu žab v amazonském pralese všimli něčeho pozoruhodného. Malé žáby se prohýbaly v zádech, zakláněly hlavy a doširoka otevíraly ústa. Vypadaly, jako by vřískaly, ale nic nebylo slyšet. Vědci se proto rozhodli tyto žáby druhu Haddadus binotatus nahrát pomocí zařízení schopného zaznamenat vysokofrekvenční zvuky. Výsledkem bylo, že zdokumentovali první případ takzvaného "obranného ultrazvuku" u obojživelníka. Podle vědců žáby takto reagují na predátory. Zároveň může zvuk být výzvou dalším živočichům, aby na predátora zaútočili.

Žabí volání o pomoc se výzkumníkům podařilo nahrát dvakrát. Když zvuk zanalyzovali pomocí speciálního softwaru, zjistili, že má frekvenční rozsah mezi sedmi kilohertzy (kHz) a 44 kHz. Člověk neslyší frekvence přesahující 20 kHz, které jsou klasifikovány jako ultrazvuk.

Členka vědeckého týmu Mariana Retuci Pontesová uvedla, že se s podobným chováním u žab setkala při jiné výzkumné cestě, ale neměla k dispozici vhodnou technologii pro zaznamenání ultrazvuku.

Netopýři, velryby, nosorožci, psi, holubi, sépie a mnoho dalších zvířat používá ke komunikaci ultrazvukové nebo infrazvukové frekvence, přičemž lidé nic z toho neslyší. Sky News proto čtenáře nabádá, aby si na to vzpomněli, až si budou příště užívat klidnou procházku v parku. Může tam totiž být změť zvuků, které však jen neslyší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

9.6.2024 21:02
Ano. Budhisté říkají, že reálný svět je našim smyslům skrytý, vidíme jen nepravdivý odlesk reality.
Tuto odtažitou teorii podporuje kvantová teorie: skutečná realita neexistuje, vše je relativní a realitu si vytváříme sami svým vnímáním (skutečnost se mění podle toho, jestli ji pozorujeme: když ne, tak je jiná)
Einsteinovi se z toho motala hlava!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist