https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/oblibenou-trasu-v-jesenikach-poskozuje-eroze.stezka-na-serak-se-proto-stane-klikatejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oblíbenou trasu v Jeseníkách poškozuje eroze. Stezka na Šerák se proto stane klikatější

8.6.2024 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stezka na Šerák poničená erozí.
Stezka na Šerák poničená erozí.
Zdroj | AOPK ČR a Lesy ČR
Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR upraví do serpentin. Práce začnou v červnu a skončí v říjnu, možná i dřív. Turisty nečekají žádná omezení.
 
Stávající systém jednoduchých svodnic není efektivní, zvláště v úseku pěšiny vedené do prudkého svahu. „Voda tam unáší zeminu a místo ušlapané hlíny zůstávají dnes na cestě jen kameny. Proto chceme spád zmírnit a erozi tak zpomalit,“ říká lesní správce z Jeseníku Filip Beneš. Zároveň velmi ocenil spolupráci a iniciativu místních turistů a nadšenců, kteří se na úpravě trasy podílejí.

Protože jde o přírodní rezervaci, k zásahu se vyjadřují i zástupci ochrany přírody.

„Eroze na turistických trasách je problémem na více místech v Jeseníkách a vítáme, když vlastníci a správci pozemků hledají možnosti, jak situaci řešit," uvedl Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Přeložení této trasy však s sebou nese nutnost kácení některých stromů, které by mohly v budoucnu ohrozit bezpečnost návštěvníků. „Naše podmínky stanovují, že nejnutnější kácení proběhne pouze ve spodní okrajové části rezervace. Tam se nacházejí nepůvodní stejnověké porosty, kterým by prosvětlení mohlo v mnoha ohledech prospět,“ dodává Vít Slezák.

Ze dřeva asi dvou stovek smrků se vytvoří prahy ve svahu a na několika místech i zábradlí. „Řadu kmenů ponecháme ležet v porostu, abychom podpořili biodiverzitu,“ dodal Beneš z Lesů ČR. Stezka zůstane nadále neomezeně přístupná veřejnosti. Turisty kvůli bezpečnosti případně usměrní lesnický personál.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.6.2024 05:17
to je úplně stejné jako v případě narovnání koryt řek...eroze.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.6.2024 06:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Na řekách lze stavět alespoň jezy, na potocích hrázky, pro zadržení vody.
No a na takových stezkách, se poučit u staveb silnic na vrcholy kopců, hor - serpentiny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.6.2024 18:16 Reaguje na smějící se bestie
jezy ničemu nezabrání... jako protipovodňové opatření je naprosto k ničemu....jedine meandry a slepá ramana či poldry...to dává smysl.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.6.2024 18:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
zvyšovat kapacity rozlivu a zklidňovat odtoky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.6.2024 17:26
Ty nepůvodní stejnověké porosty byly již v roce 1978 na lesnických mapách označeny věkem +120 let a řekl bych, že jsou původnější než většina dalších porostů v NPR Šerák Keprník. Pravděpodobně se jedná o porosty původního Lichtenštejnského pralesa v lokalitě Šerák na kterých byla v roce roce 1903 vyhlášena první přírodní rezervaci na území Moravy. Původní rozloha rezervace byla tenkrát 172 hektarů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist