https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/odstranovani-drapu-kockam-cim-vetsi-druh-tim-anatomicky-nicivejsi-ucinek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odstraňování drápů kočkám: čím větší druh, tím anatomicky ničivější účinek

14.12.2023 06:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek tygří tlapy.
Ilustrační snímek tygří tlapy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odborně se zákroku, při kterém je zvířeti odstraněn dráp, říká onychektomie. Není to zastřižení části drápu, je to jeho úplné odstranění včetně poslední kosti, ze které vyrůstá. Je to zákrok nevratný, a jak popisuje nedávná studie amerických vědců, na tygry a jiné velké kočky má větší dopad než na menší kočkovité šelmy. Ani těm však odstranění drápů neprospívá.
 
Nejčastější způsob odebrání drápů se nazývá onychektomie – je při ní odstraněna ta část kosti, ze které dráp vyrůstá. Příslušný článek se odřízne buď skalpelem, nebo laserem.
Nejčastější způsob odebrání drápů se nazývá onychektomie – je při ní odstraněna ta část kosti, ze které dráp vyrůstá. Příslušný článek se odřízne buď skalpelem, nebo laserem.
Proč se někdo rozhodne, že chované malé či velké kočce odstraní dráp? Jasným a legitimním důvodem je, pokud zvíře dlouhodobě trpí zánětem drápu, který se nepodařilo vyhojit jiným způsobem. V takovém případě je na místě, pokud veterinář provede zákrok a tento jeden dráp odstraní. Kočka dokáže ztrátu jednoho drápu kompenzovat ostatními drápy.

U odstranění všech drápů na předních nohách, jak se stalo například tygřici Antonii Rambě, kterou nelegálně choval zápasník Karel Vémola, se zdá nepravděpodobné, že by důvody k odstranění drápů byly zdravotní stav zvířete. Pravděpodobnější je bezpečnost a zdraví chovatele. I když je šelma v dobrém rozmaru, její drápy mohou nechtěně přeměnit pózování před kamerou v nepříjemnou a bolestivou zkušenost.

Letos v létě vyšel v žurnálu Animals odborný článek, popisující, jaké dopady má zbavování drápů u velkých koček a proč velké kočky (jako tygr) při něm trpí víc než kočky malé (jako rys).

„O čem se bavíme: odstranění drápků u koček není jako ostříhání nehtů na rukou. Jedná se o odstranění části nebo celé poslední kosti každého prstu,“ vysvětluje Adam Hartstone-Rose, profesor biologických věd na North Carolina State University a vedoucí výzkumu. „Stejně jako u lidí má každý kočičí prst tři kosti a odstranění drápků znamená doslova odříznutí třetí kosti v kloubu.“

Vědci zkoumali svalovou anatomii více než tuctu exotických koček – od menších druhů včetně rysů, servalů a ocelotů až po lvy a tygry – aby zjistili, jaký vliv má zbavování drápů na svalstvo jejich předních končetin.

Drápy jsou pro tygry důležité i pro přidržení potravy.
Drápy jsou pro tygry důležité i pro přidržení potravy.

Měřili hustotu a hmotnost svalů a také zkoumali svalová vlákna šelem s drápy i bez nich. Zjistili, že u větších druhů se po odstranění drápků o 73 % zmenšilo svalstvo ohýbačů prstů v předloktí. Tyto svaly se podílejí na vysouvání drápů. Zjistili také, že celkově se síla přední končetiny snížila o 46 % až 66 % v závislosti na velikosti zvířete a že ostatní svaly přední končetiny toto snížení nekompenzovaly.

„Zbavení drápků funkčně ovlivňuje už i kočku domácí, mluvíme o změnách v drbání, chůzi nebo používání kočičího záchodu,“ říká Lara Martensová, studentka North Caroline State University a hlavní autorka výzkumu. „Ale u velkých koček je na tlapy vyvíjena větší síla. Pokud je odstraněním drápů změníme, je pravděpodobné, že účinky budou větší.“

Velikost tlap a tělesná hmotnost se nezvětšují v poměru 1:1. Plocha tlapek se zvětšuje pomaleji než tělesná hmotnost (která je úměrná objemu), takže větší kočky mají v poměru k velikosti těla menší tlapy a jejich tlapy musí vydržet větší tlak.

„Velké kočky jsou navíc na svých předních končetinách více závislé – nesou většinu hmotnosti. A také se musí vypořádat s větší váhou kořisti,“ říká Martens. „Z biomechanického hlediska má tedy zbavení drápů u větších druhů anatomicky ničivější účinek.“

Na výzkumu se podílely také studentky North Caroline State University Sarah Piersantiová, Arin Bergerová a Nicole Kida a doktorandka Ashley Deutschová. Práce byla provedena ve spolupráci s útulkem Carolina Tiger Rescue, který zachraňuje exotické šelmy, zejména velké kočky, které byly v soukromých chovech zanedbávány nebo s nimi bylo špatně zacházeno.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist