Přizpůsobí se borovice lesní změnám klimatu?
Cílem jejich příspěvku bylo shrnout zásadní ekofyziologické aspekty borovice lesní, vývoj zdravotního stavu, přírůstu a plodivosti, ale i vliv smíšení a managementu na zdravotní stav této dřeviny, a tím poskytnout souhrnné podklady pro optimalizaci jejího uplatňování v podmínkách probíhající globální klimatické změny, která je charakterizována především zvýšením teplot vzduchu a nerovnoměrnou distribucí srážek během vegetačního období.
Borovice lesní jako většina druhů dřevin vykazuje nejlepší přírůst na stanovištích s optimální zásobou vody i živin. Vzhledem k nízké toleranci k zastínění se však nejvíce uplatňuje na lokalitách extrémně suchých i podmáčených, kde je vystavena minimálnímu konkurenčnímu tlaku dalších dřevin, a to bez výrazné ztráty na přírůstu.
Borovice lesní je díky svým pionýrským vlastnostem a fyziologickým dispozicím dřevinou snášející nepříznivé podmínky stanoviště. Dlouhodobě tak byla považována za dřevinu vůči suchu a dalším nepřízním klimatu odolnou. Podmínky probíhajícího období změny klimatu, spojené s nepravidelnou distribucí srážek a zvyšováním průměrných teplot, však ukázaly na limity odolnosti této dřeviny.
Svou schopností růst na suchých píscích, dunách, vátých píscích, štěrku, kamenitých sutích a skalách z nejrůznějších hornin se borovice lesní zdála být rezistentní vůči suchu.
Již na přelomu milénia se ale začal v suchých oblastech Švýcarska projevovat ústup borovic z porostů a jejich náhrada dubem pýřitým. To ukazovalo, že borovice snáší více let trvající suché periody hůře než dub.
Stres suchem je vyšší na propustných kamenitých půdách s nízkou schopností zadržení vody. Na chudých písčitých stanovištích je v období sucha nutné počítat s poklesem průsaku a snížením obnovy hladiny podzemní vody, zatímco roste potřeba transpirace.
Výzkum na druhou stranu prokázal, že borovice jsou méně stresovány přechodnými suchými periodami než např. smrk ztepilý. U borovice, na rozdíl od smrku, na stres suchem reagovaly poklesem transpirace citlivěji stromy větších dimenzí, zatímco slabší stromy vykazovaly rozdíl menší.
Množství srážek významně koreluje s tloušťkovým přírůstem borovic. V porovnání se smrkem jsou však ztráty na přírůstu vlivem snížené distribuce srážek u borovice nižší, obzvlášť na vysýchavých a chudých stanovištích.
Jako klíčové pro zhoršování zdravotního stavu borovice byly vyhodnoceny nízké srážky vrcholného léta a začátku podzimu (červenec až září). Vědci proto predikují ústup borovic z nižších nadmořských výšek.
Borovice lesní je více náchylná k embolismu xylému (přerušení vodního sloupce ve vodivých pletivech) vlivem sucha než mediteránní druhy borovic (např. borovice halepská – Pinus halepensis, borovice přímořská – Pinus pinaster), což se po několika po sobě jdoucích extrémních suchých periodách projevilo její vyšší defoliací a snížením růstu.
Dále vědci zjistili, že borovice lesní má vyšší letní spotřebu vody než borovice černá (Pinus nigra).
Oslabení borovic vodním stresem vede k snížené obranyschopnosti vůči patogenům. Jedním z rozšiřujících se škůdců je jmelí, poddruh úzce specializovaný na borovici (Viscum album subsp. austriacum).
Z borovic parazituje vodu a v suchých periodách zvyšuje stres suchem. Napadení může vést k odumření větve či části koruny, čímž je značně redukován asimilační aparát. V případě masívního výskytu tohoto poloparazita dochází až k odumření stromu.
Jmelí má průkazně negativní vliv na odolnost borovic vůči suchu a regeneraci stromů po období sucha. U stromů, které byly intenzivněji napadené jmelím, po uplynutí periody sucha dále pokračovalo prosvětlování korun.
Napadení jmelím může působit jako predispoziční faktor odumření stromu, neboť způsobuje pokles jeho olistění, ale také jako jedna z jeho příčin vlivem zvyšování vodního stresu v průběhu sucha.
Vědci v závěru konstatovali že:
- Synergický efekt působení houbových a hmyzích patogenů, v mnoha oblastech také nárůst výskytu jmelí, stres akceleruje, větší riziko zhoršování zdravotního stavu se projevuje na živnějších stanovištích a narůstá s věkem porostů.
- Většinou mírná, avšak pozitivní reakce přírůstu borovice na tvorbu smíšených porostů naznačuje jeden z vhodných způsobů jejího dalšího využití s ohledem na nejistotu vývoje klimatu.
- Zároveň se z preventivních důvodů bude potřebné soustředit na časnou výchovu se silnějšími zásahy zejména v mládí, spolu se snížením pěstebního intervalu, které zvýší dostupnost vody pod porostem.
- Vzhledem k ověřené větší fyziologické odolnosti mladších porostů by vyšší bezpečnost produkce i plnění dalších funkcí lesa zaručilo také cílené snížení obmýtí hospodářských lesů na ohrožených stanovištích.
Přečtěte si také |
Jak podpořit životaschopnost populací tetřívka obecného v České republice?Článek byl zpracován při řešení grantu „Diferenciace stanovišť a hospodaření v porostech borovice, dubu a buku pro zmírnění nepříznivých dopadů environmentální změny“, podpořeného Grantovou službou Lesů ČR a při realizaci projektu Národní agentury zemědělských věd (NAZV) č. QK22020008 „Komplexní vyhodnocení plnění produkčních a mimoprodukčních funkcí lesa u porostů přípravných dřevin.“
Článek Potenciál borovice lesní v podmínkách změny klimatu je volně ke stažení.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Slavomil Vinkler
14.4.2023 08:03DAG
14.4.2023 08:27 Reaguje na Slavomil VinklerJde o to jestli budoucí vývoj půjde směrem k lepším podmínkám, pro borovici černou nebo k horším.
Slavomil Vinkler
14.4.2023 11:09 Reaguje na DAGKarel Zvářal
14.4.2023 12:00 Reaguje na Slavomil VinklerDAG
16.4.2023 10:10 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
15.4.2023 09:06 Reaguje na Slavomil VinklerJinak problémy, co pozoruji má jasan díky jakési agresívní houbě. A zvláště jasany v blízkosti silnic, kde zřejmě působí ještě negativní vliv zasolení.
určité problémy má kaštan Konský kvůli klíéněnce, likvidace listí kaštanu na stom a jejho opad je až o měsíc dříve než opadnou listy jiných stromů a v té době už jelistí kvůli klíněnce polosuché. A stromy to určitě oslabuje. Klíněnka potom ještě částečně napadá javor klen, ale tam zřejmě neškodí prakticky vůbec. A problémy mohou mít dklouhodobě naše původní topoly, protože co pozoruji v pobřežním lese místní řeky, kterým chodím, velké staré stromy postupně odcházejí a nové nejsou vidět.
Jinak nevím, ale je fakt, že v posledních letech se do lesa moc nedostanu.
Jan Škrdla
14.4.2023 16:21 Reaguje na DAGNa jižní Moravě (mezi Brnem a Vyškovem) je na tom borovice černá lépe. V smíšeném porostu, tvořeném nejvíce borovicí lesní, černou a dubem, uschlo po epizodě sucha (2014-2018) kolem 80% borovic lesních, naopak těch černých přibližně 80% zůstalo.
Petr
14.4.2023 17:02 Reaguje na Slavomil VinklerBuďme rádi, že vůbec něco roste. A na produkci spíš zapomeňme. Máme jiné a mnohem větší starosti, než produkce dřeva za každou cenu.
Pavel Jeřábek
14.4.2023 22:23 Reaguje na Slavomil VinklerAle proč sázet něco, co doslova alespoň ve středu Čech hyne jako o závod.
U borovice lesní ale již proběhly nové technologie pěstování, tuším, že základem je nechávat hlouběji nasazenou korunu.
Ale buďme si upřímní. Zrovna v tyto dny dost prší a schválně, kolik vody se v našich lesích zadrželo. Zejména na svazích a kde je mělký půdní profil to teče už dolu.
A z měsíc přijdou přísušky, zrovna v době, kdy začínají dřeviny vytvářet nové výhony.
Takže - asi by bylo potřeba přestat řešit co sázet, ale hodně pracovat na omezení tak velkých přísušků.
A teď druhou pohádku - znáte tu O hrníčku ?
Karel Zvářal
14.4.2023 08:43Anyr
14.4.2023 11:09K tomu postihovat dezinformátory a popírače lidského faktoru jako primární příčiny globální změny klimatu.
Lež totiž není názor. Brání nápravě, ozdravení. A je jedno, jestli taková lež vychází z ega, neschopnosti/nelibosti přijmout fakta, rozežranosti, nebo prostému odmítnutí toho, že předané zvyky (potažmo část celé kultury) našich super předků dost často mohou za to, co zlého se děje dnes.
Slavomil Vinkler
14.4.2023 11:32 Reaguje na Anyr- není zcela jisté že je to jen CO2.
- Zcela sebemrskačské je omezit CO2 v Evropě což je asi 10%.
- Omezit CO2 také nelze bez výrazného zchudnutí společnosti a jejího následného rozpadu se všemi důsledky. Fungující spořádaná společnost je ještě důležitější než klima.
Vladimir Mertan
14.4.2023 17:10 Reaguje na AnyrČítajte viac: https://domov.sme.sk/c/7219849/mucili-ich-aj-50-krat-aby-kyvli-u-nas-bola-mestom-bosoriek-krupina.html
Pavel Jeřábek
14.4.2023 22:16 Reaguje na Vladimir MertanA jakmile se tato praxe ujala, obětování lidí skončilo.
I zde platí, že je třeba jít příkladem.
Radim Polášek
15.4.2023 09:16 Reaguje na Vladimir MertanJediný rozdíl bude v tom, že pokud zelení exponenti skutečně obětují životní úroveň občanů evropské Unie a to pro nic za nic, tak aby se udrželi ve vládě, tak budou muset v EU dříve nebo později nastolit zelenou diktaturu a vládnout skutečně násilím.. V podstatě stejnou, jaká bylá v Sovětském Svazu rudá diktatura za Stalina. Jinak tu vládu proti lidem, zoufalým z toho, že jako původně střední třída spadli do chudoby úplně na dno, nemají šanci udržet.
Pokud ovšem zelení evropští bruselští exponenti nejsou přímo užitečnými idioty třeba Číny, ať to už dělají z vlastní hlouposti nebo za cizí peníze. Potom u nás nakonec nevznikne zelená diktatura, ale nějaká odrůda čínské rudé koloniální diktatury.
Jaroslav Vozáb
14.4.2023 17:46Pokud tam roste lípa, třešeň a dub letní (ať je třeba křivý )nechávám je. Taky se tam daří akátu nežádoucí dřevina, ale do kamen a na podložky pod trofeje je dobrý ...
Jakub Graňák
14.4.2023 19:07Karel Zvářal
14.4.2023 22:30 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.4.2023 07:10 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
15.4.2023 09:32 Reaguje na Karel ZvářalOvšem nyní dochází k přelomu v globálním počasí Al Nino - Niňa, nikdy si nepamatuji přesně, které je které, tak se to možná v létě obrátí a na Pyrenejích a Apeninách může být těch srážek velmi moc.
Karel Zvářal
15.4.2023 10:14 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.4.2023 09:28 Reaguje na Jakub GraňákCo se týká polí, je třeba se podívat na 50 - 100 let staré mapy a prozkoumat mapy všude tam, kde se plocha polí rozšířila na úkor drobných krajinných celků. Ty pole zase o ty rozlohy pomenšit. A na těch plochách vybudovat zpátky otevřená koryta vodních toků, meandry a jejich pobřežní porosty, bažiny, prameniště, tůňky, zaplavované louky a lesy, rybníčky atd. Na původních polích ať si zemědělec hospodaří, tak, jak mu vyhovuje, koneckonců intenzívní zemědělství na velkých plochách potřebujeme, abychom měli dostatečné množství potravin a současně levných potravin.
Ale minimálně by se ty výše zmíněné plochy všude plošně měly vrátit do toho původního "přírodního" stavu, kde tyto , plochy tvořily kostru krajiny a přírody a akumulovaly v krajině po srážkách velmi velké množství vody. Kterou potom postupně v suchých obdobích vydávaly a první až měsíc, dva měsíce bez deště zajišťovaly pořád v té krajině vyšší vzdušnou vlhkost a dostatek vláhy. Takže po tuto dobu na porosty, ať už rostlinné nebo dřeviny, sucho nestihalo dolehnout, poškodit je a snižit jejich životaschopnost.
Jakub Graňák
15.4.2023 09:51 Reaguje na Radim PolášekSlavomil Vinkler
14.4.2023 19:10Vladimir Mertan
14.4.2023 19:20 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
14.4.2023 19:47 Reaguje na Slavomil VinklerJan Škrdla
14.4.2023 23:18 Reaguje na PetrPetr
15.4.2023 10:56 Reaguje na Jan ŠkrdlaJarek Schindler
16.4.2023 07:52 Reaguje na Jan ŠkrdlaSlavomil Vinkler
15.4.2023 07:52 Reaguje na PetrPetr
15.4.2023 10:50 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
15.4.2023 15:12 Reaguje na PetrNicméně já netvrdil, že je třeba doplácet zisky. I když např. v CHKO je zvykem doplácet zisky jak zemědělcům za vyžádané sečení po částech, za pastvu, majitelům lesa za speciální péči, za nevykácení lesa, rybářům za snížení násady v chráněném rybníku atd. To nevíte?
Honza Honza
15.4.2023 09:48Na tomto článku je vidět, jaký je nesmysl nechat vše přírodě, je třeba stále zkoušet nové druhy a poddruhy. Borovice asi nebude nosná dřevina v běžných lesích, spíše to budou listnáče. Dále je vidět, jak je potřebný smíšený les, i když nevhodný pro efektivní těžbu - pro finanční přínos lesníků lepší něco než nic - celý sežraný les kůrovcem nebo uschlý suchem.