https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stredoceska-chytra-krajina-poskytuje-data-pro-mirneni-dopadu-zmen-klimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeská "chytrá krajina" poskytuje data pro mírnění dopadů změn klimatu

26.5.2024 13:06 | RUDA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na pomezí Kladenska a Rakovnicka vznikla "chytrá krajina", která poskytuje data pro mírnění dopadů klimatických změn. Systémy fungující přímo v krajině v okolí farmy České zemědělské univerzity (ČZU) ukazují, jak je možné bránit například vysychání krajiny nebo erozi. Poznatky z komplexního výzkumu by měly být použitelné i pro zemědělce. Zásadní jsou také zjištění ohledně budoucího vývoje změn klimatu, řekl vedoucí projektu nazvaného Pilotní farma Amálie - aplikace konceptu Chytré krajiny Petr Máca z Fakulty životního prostředí ČZU.
 
Výzkum v oblasti u Lán na Kladensku a Rudy na Rakovnicku pokračuje osmým rokem. Nyní vědci vyhodnotili tříletý projekt, výzkum bude pokračovat dál. Je významný nejen velikostí plochy, ale i vztahem k mnoha vědním oblastem. "Multioborový přístup ve sběru dat nám nyní umožňuje zodpovědně vyhodnocovat údaje z mnoha desítek čidel a senzorů, které monitorují celé spektrum hydrologických a meteorologických veličin. Díky instalované 5G síti jsme připraveni ovládat zavlažování Amálie dle měnících se hydrologických poměrů v blízké budoucnosti doslova na dotyk prstu," podotkl Máca.

Síť 5G pro Amálii umožní nejen přenosy velkého množství dat, ale i dálkové ovládání zemědělských strojů a měřicích přístrojů a další zásahy v reálném čase. Přístroje měří třeba vlhkost půdy, množství odpařené vody nebo pohyb půdy při erozi. K opatřením, která se v "chytré krajině" testují, patří nektarodárné biopásy, systematicky vysázené stromy nebo moderní závlahové soustavy, které mohou být ovládané umělou inteligencí.

Výzkum je složený z mnoha národních i mezinárodních projektů, náklady zatím byly zhruba 160 milionů korun, mezi zdroji jsou třeba takzvané norské fondy. "Další nezbytný krok k syntéze poznatků a úspěšnému uvedení do praxe v podobě precizního zemědělství je studium komplexity vztahů všech složek prostředí - půdy, vody, organismů a klimatu. Aby bylo možné úspěšně zvládat rizika, potřebujeme celostní přístup s využitím principů cirkulární ekonomiky a obnovou zdrojů," doplnil Máca.

Krajinu na pomezí Kladenska a Rakovnicka podle Mácy vědci k výzkumu dopadů klimatických změn vybrali také kvůli tomu, že se v ní častěji než jinde vyskytuje sucho. Farma Amálie je přístupná veřejnosti, zájemci se mohou prostřednictvím interaktivních informačních panelů a sloupků s QR kódy dozvědět podrobnosti přímo v terénu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.5.2024 13:19
bych si připoměl jednu hlášku ze Švejka " kdyby byl každý chytrý, tak z toho bude každý druhý blbý".
Dnešní doba je absurditě evidentně nakloněná.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.5.2024 06:54
A co za 160 milionů zjistí? Viz článek o Amálii z r. 2019: zadržování vody, pestrá krajina, pole rozčleněná remízky, boj proti erozi. Organika v půdě. Správná agrotechnika (aby půda se obohacovala- organikou, nikoli se ochuzovala, erozí se přímo ničila).
Z jedné strany je třeba porušovat monokulturu plodin na velké ploše rozmanitostí (boj proti erozi, ochlazování, zadržování vody), z druhé bojovat o diverzifikaci pastvou. Snažit se o pestrou krajinu.
Přílišná diverzifikace (rozsáhlé pastviny na úkor lesa, velké mnnožství býložravců - rozšiřování pastvin) vede k oteplování a vysušování krajiny, to je dnes nejdůležitější problém. Takto si totálně zničili krajinu ve Středomoří- podoné podmínky (teplo, sucho) pomalu přicházejí i k nám.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

27.5.2024 07:06 Reaguje na Honza Honza
Pastva je sice možná dobrá, ale dobytek to zde udupe, že ani tráva neroste. Jen je to lepší pro dobytek, že má aspoň nějakou trávu a bylinky. To totiž ve hnoji siláž, senáž nemá. Říkám ve hnoji, kdysi jsem se učil, že siláž ani senáž nesmí zmrznout, je to jedovatý. Dnes je to v koulích, v nohavicích a nic se neřeší. Smrdí stejně jako hnůj, ale co těm zvířatům zbývá. Eroze, to je dnes nrmální. Stačí se podívat na Vysočinu, v kopcích obrovské lány, koleje vynechané a je tu řečiště, ale ono stačí kukuřice a je to ůrodné v lese, na cestě. Nevím kam jsme došly, ale návrat k menším strojům, ale kde vzít lidi, když dělník je podřadný člověk a každý jde radši studovat a pak vymyslí ...
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

27.5.2024 06:56
Chytrá krajina. Tak to je, ale bez oněch vymožeností, které se tu preferují. Je to jen další zdroj čerpání obrovských peněz na nic. Možná to vyžene poslední zbytky ptáků, brouků, motýlů a zvěře. Jinak nic. Proč? Nevím zda tato farma hospodaří jen na svých pozemcích, nebo má i pronajaté. Když jsem se ptal u nás zemědělců, proč pokračují meliorace, tak odpověděli. Nařízení Min.zeměďělství meliorace se jako investice musí obnovovat. Další jak chcete dělat tůně a jiné na zadržení vody, když to není vaše a vlastně by jste pozemek znehodnotil. Nehledě na to, že by se zvedla hladina vody v okolí a ony novodobé strje by tam ani nemohli. Koho ze zemědělců zajímá stín, dotace tato místa nebere a ubírá tedy plochy, nehledě chytají zrcátky a přeci nepoleze ven. V trubkách je dnes u nás 90% vody, jsou to potoky, podchycené prameny, aby tady nezůstala voda. Uděláme vrty. Likvidace mezí a keřového patra, to je možná fenomén 50 let, ale v té době ty pole stále nebyli tak velké, ale od 90 let přichází stroje, které do krajiny nepatří, těžké, dusají zem a velké proto musí zmizet poslední meze. Dohoda pronájemců mezi sebou, aniž to vlastník ví a zvětšení ploch. Další meliorace, které přišli v 90 letech sebrali poslední vodu. Ale přesto vodu i v těch suchách máme. Takže onen výskum je perfektní dojení. Tam kde voda opravdu chybí, je potřeba jít se podívat, kde byla původně voda, tedy prameby a potoky. Bylo mnoho studánek. Jak ta krajina vypadala, třeba v 1947 roce, to bylo největší sucho po válce. Byli zde stromy keře, tedy remízky, nebyly to lesy. Tady by se mělo začít a ještě jedna věc, ony těžké stroje. Ano mají rozloženou váhu do širokých gom, ale oto víc dusají zem. Voda po deštích je rychle pryč, nezastaví se. Je mnohem větší splach a nic se nedělá, pouze zmizelo část ornice. Letos jsem viděl po dešti jak kolejmi co jsou nechány a nezasety v poli, byly potoky. Všichni jen nadávají. A vemte si, když za horka jste šly po sestě a byl blízko potok jaký zde byl vzduch. Pokud dojdu i k lesům, než se úmyslně nechal namnožit brouk, tak ten nádherný vzduch v lesích. Dnes se voda rychle odpaří a po nových zásazích LČR a již dalších majitelů lesů, se dělají velice silné zásahy, kde bude velký ůbytek vody. Přečtěte si Terziánský Zákon, v té době muselo být hodně sucho a to krajina byla zelenější. Neslyšel jsem zatím žádný slušný návrh jak by to mělo být aby se zabránilo odtoku vody a vlastně nikdo nic neudělal, ano vím o jednom, skupuje pozemky a na dotace dělá tůně, ale to není řešení, to je jen dojení státu, ale pokusit se vrátit opravdu vodu do krajiny. Jenže dříve u náz zemědělci na mokřady jeli s ruční sekačkou, Rakušankou a pak jen lehký traktor, nebo koně. Dnes to radši zmeliorují. Tak že co závěrem. Divně investované peníze a ještě, aspoň ať stát nařídí vytrhání oněch trubek, jen v místě přejezdu je nechá, zvedne hladinu a spomalit odtok, když už není potok klikatý, třeba se sem vrátí i život, no to je blbost. Máme moc dobrou chemii.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist